Pokud nebydlíte na samotě u lesa, ale v paneláku či podobném bytovém domě, je pro vás tichý byt skoro nesplnitelným snem. Stačí ale investovat do stavebních úprav a můžete hluk, který vás obklopuje, alespoň zmírnit.
Nejlepší je samozřejmě zaměřit se na stěny, strop, podlahu, okna a dveře zároveň, protože hluk se šíří po celé konstrukci.
A i když se vám zdá, že stačí například pouze zvuková izolace stropu, kvůli kterému slyšíte dupot dětí souseda nad vámi, můžete být nemile překvapeni, že i po odhlučnění stropu jste se problému zcela nezbavili.
Záludný zvuk
Zvuk má záludné vlastnosti. Nejnepříjemnější je ta, že se v kompaktních materiálech šíří lépe než vzduchem. Vynikajícím vodičem jsou inženýrské sítě – zejména ústřední topení a vodovodní a odpadové stoupačky.
Z tohoto důvodu musí být každá stavební úprava na snížení hladiny hluku především důsledná.
IZOLACE ZDÍ
Nátěry, závěsy, nábytek
Protihlukovou úpravu interiéru můžete zahájit nejméně náročnou zvukovou izolací stěn – aplikací protihlukového a antivibračního nátěru na stěny. Bývá k dostání v několika odstínech.
Zdi lze také polepit speciálními tapetami a zvuk rovněž skvěle pohlcuje chytrá stříkaná izolace. K základní protihlukové izolaci stěn může též dobře posloužit sestava nábytku, pokrývající celou stěnu.
Vysoké knihovny přes celou zeď, pokojová stěna či vestavěné skříně snižují množství hluku v bytě až o 75 procent. Žádný nábytek by se ovšem neměl odhlučňované stěny dotýkat. Snižovat hluk lze i rozmístěním více kusů nábytku, který svou členitostí rozbíjí zvuk.
Polystyren, sádrokarton, korek
Oblíbeným materiálem pro zlepšení zvukové neprostupnosti zdí bývají polystyrenové desky, protože mají jednoduchou instalaci.
Nevýhodou však je jejich nízká mechanická odolnost a postupná degradace materiálu – po pár letech není pohled na polystyrenový povrch žádným estetickým zážitkem. Nejčastěji se proto používají sádrokartonové desky, za nimiž je vrstva minerální vaty.
Není pravda, že čím víc vaty do skuliny mezi stěnou a deskou napěchujete, tím lepší bude izolace. To, co izoluje, není minerální vlákno, ale vzduch mezi nimi. Výhodou sádrokartonové desky je kvalitní povrch a mechanická odolnost, nevýhodou vyšší cena.
Velmi zajímavý je z akustického hlediska také korek. Kutilové zase rádi nahrazují sádrokarton dřevem.
Jen postel
Od hluku si můžete izolovat třeba jen samotnou postel. Dejte ji do rohu, obestavte skříňkami a a pod stropem nad ni instalujte úložný prostor. Důkladně „odzvučit“ omezený prostor na spaní je mnohem snazší a levnější než izolovat celý byt.
PODLAHY
Hluk se rád šíří podlahami směrem dolů. Důležité je proto odizolovat podlahu, v paneláku to obzvlášť ocení sousedé pod vámi. Problém se dá řešit pomocí správně zvolené podlahové krytiny.
Nejlepším izolantem jsou silné koberce a plovoucí podlahy položené na textilním podkladě. Můžete tak dosáhnout až 60% snížení hluku.
Dobrou službu vám prokážou rovněž korkové podlahy a o něco méně klidu získáte pomocí linolea či PVC. Nevhodné jsou naopak kamenné, keramické a lité podlahy, ty izolují minimálně.
IZOLACE STROPŮ
Pokud máte hlučné sousedy přímo nad hlavou, pak existuje pouze jediná možnost – umístit akustickou izolaci na strop. Nalepte na něj buď speciální izolační desky či akustické panely.
Obkládá se speciálními polystyrenovými panely, nebo sádrokartonem, za nímž je minerální vlna. Výsledkem bude snížení hluku až o 70 procent. Přednost dejte sádrokartonu – má mnohem lepší zvukově izolační vlastnosti.
IZOLACE OKEN A DVEŘÍ
Nejjednodušší a nejlevnější, ale také nejméně účinné je zakrýt okna a dveře těžkými, popřípadě několikavrstvými závěsy nebo stávající okna utěsnit izolační páskou či metodu stříkaného silikonu, jejíž aplikaci zvládnete i sami.
Okna
Výrazně omezit hluk zvenčí se vám podaří, když vyměníte okna a dveře za speciální protihluková.
Máte-li okna jen s jednou vrstvou skla, vyměňte je za třívrstvá, která sníží hladinu hluku až o 75 procent. Izolačně velmi účinná jsou špaletová okna. Pokud máte stará, měli byste se pokusit je co nejlépe zrekonstruovat.
Když je měníte, stojí za to pořídit si venkovní špaletová okna opatřená vakuovým dvojsklem a jednoduché vnitřní okenice. Mají vynikající tepelné i zvukově-izolační vlastnosti. Pomůže také zasklení balkonu či lodžie tvrzeným bezpečnostním sklem.
Dveře
Protihlukové dveře jsou opatřené speciálním systémem, který dokáže pohltit hluk, jež vás obtěžuje.
Jsou tak vhodné všude tam, kde máte větší nároky na soukromí, či klid – do ložnice nebo také na WC. Existují rovněž celoskleněné dveře s izolačními funkcemi odpovídajícími standardním dveřím dřevěným.