Situace, která se každý rok opakuje. Už to sice není, co bývalo, ale stejně, když se koledníkům daří, přinesou koš vajec, vám zbudou nějaká, co jste měli připravená pro všechny případy. A co teď s nimi? Pár nápadů bychom měli.
Salát Mimóza
Jmenuje se podle květiny a původ má v Rusku, ale dělá se vlastně všude a každý má na něj trochu jiný recept. Není vůbec dietní, ale zato se ho nají více hostů a na přípravu je úplně jednoduchý. Prostě taková skládačka. Pokud jste ho ještě nedělali, zkuste, nebudete litovat.
Budete potřebovat: 4 vejce uvařená natvrdo, 250 g čedaru, 420 g červeného lososa v konzervě, 1 velkou cibuli, 1 mrkev a majonézu z jednoho vejce
1) Bílky nastrouháme a dáme do skleněné mísy. Další vrstvu tvoří nastrouhaný čedar.
Dále poklademe zcezeným a na malé kousky rozdrobeným lososem, najemno nasekanou cibulí, nastrouhanou mrkví a potřeme majonézou (můžete samozřejmě dávat mezi jednotlivé vrstvy, ale vyrobíte kalorickou bombu).
2) Poslední vrstvu tvoří nastrouhané žloutky, které připomínají mimózu.
Tipy Paní domu: Na tento salát lze použít jakoukoli rybu z konzervy, ale když si lososa nebo tuňáka uděláte čerstvého, ocitnete se i s tímto prostým salátem v ráji.
Domácí majonéza tento pokrm také posune o několik tříd výše, a pokud chcete dietnější verzi, zkuste nízkotučnou kyselou smetanu.
Vaječné muchomůrky
Nemyslete si, že udělají radost jenom dětem. Vejce a rajče se vzájemně skvěle doplňují, a navíc nožičku muchomůrky můžete vyplnit jakoukoliv náplní, která vaší rodině chutná. My jsme tentokrát zůstali u klasiky.
Budete potřebovat: 6 natvrdo uvařených vajec, 60 g másla, 3 sardelky, 6 rajských jablíček
Oloupaná vejce u silnějšího konce seřízneme, aby stála. Špičku uřízneme až po žloutek, který malou lžičkou vyndáme. Žloutky utřeme se sardelovým máslem a hmotu naplníme do vaječné dutiny. Kloboučky muchomůrek jsou z půlek kulatých rajských jablíček.
Puntíky na kloboučku vyrobíme z utřeného másla. Skupinu muchomůrek různé velikosti postavíme do jemně pokrájeného hlávkového salátu na míse.
Tip Paní domu: Máte-li malá vajíčka, nebo dokonce křepelčí, můžete je napíchnout na špejli a servírovat třeba na pažitce.
Skotská vejce
Není to tak dávno, co se z nich stal nový hit některých restaurací. Ale jak už to bývá, jejich historie je daleko starší. Scotch eggs údajně vymysleli v londýnském lahůdkářství Fortnum & Mason počátkem 18. století.
Oblíbilo si je celé britské impérium včetně Indie (tam dávají místo petržele koriandr).
Budete potřebovat: 300 g mletého masa (směs vepřového a hovězího), 1 syrové vejce, 4 vejce uvařená natvrdo, sůl, pepř, zelenou petrželku, 2–3 lžíce mouky na obalení vajíčka, strouhanku na obalení masa, rostlinný olej (druh, který se nepřepaluje)
1) Mleté maso propracujeme s kořením a jedním vajíčkem.
2) Vejce natvrdo oválejte v mouce (maso na nich pak bude lépe držet). Opatrně, ale důkladně je obalte masovou směsí a poté ještě ve strouhance. Rozehřejte vyšší vrstvu tuku v kastrůlku nebo fritéze a vejce smažte dozlatova. Podávejte rozkrojená. Budou vám chutnat s domácí majonézou, nebo se z ní odvozenými omáčkami.
Tipy Paní domu: Aby se vám vejce lépe balila, použijte potravinovou fólii.
Pokud vám tento pokrm chutná, zkuste příště obalit vejce naměkko. Je to piplačka, ale chutí budete překvapeni.
Polníčkový salát s vejci
Pokud si chcete dát něco lehkého, je pro vás salát ideální. Může to být jakýkoliv, ale zkuste polníček. Díky obsahu vitaminů a minerálů je polníček vhodný pro posílení imunity a to je začátkem jara k nezaplacení. A co je nejdůležitější, bude vám chutnat.
Budete potřebovat: 300 g polníčku, 2 lžíce oleje, 3 vařená vejce, 1 lžíci octa, sůl, cukr a pepř
1) Očištěný polníček natrháme, přidáme na tenká kolečka nakrájenou cibuli, natvrdo uvařená vejce nakrájená na plátky nebo na čtvrtky.
2) Olej, ocet, cukr a sůl promícháme a můžeme podávat.
Tip Paní domu: Aby se vám vejce nerozpadla, podávejte dresink zvlášť, aby se mohl každý obsloužit podle chuti.
Plněná vejce
Jednoduché pohoštění, které také zná mnoho lidí, už méně jich je dělá a ještě méně si vyhraje s chutěmi, a to je možná i škoda. Tady totiž může být kreativita nekonečná.
Recept základní: Na dvě natvrdo uvařená vejce potřebujeme 20 g másla, trochu soli, pepře a hořčici.
1) Natvrdo uvařená vejce oloupeme a opatrně nožem podélně rozpůlíme. Žloutky pomocí lžíce propasírujeme jemným sítkem do misky.
2) Přidáme změklé máslo a ochutíme solí, pepřem a hořčicí. Všechny přísady utřeme na krém.
3) Bílky na vypouklé straně poněkud seřízneme, aby později plněná vejce držela ve správné poloze. Náplň nastříkáme do připravených půlek zoubkovanou hubičkou a ozdobíme.
Můžeme ale použít i jiné náplně:
Lososová pěna a kaviár
Na 4 vejce potřebujeme 50 g másla, 25 g lososa, mléko, majonézu, zakysanou smetanu, vše společně se žloutky rozmixujeme a lososovou pěnu necháme v chladu ztuhnout.
Pak vychlazenou pěnou naplníme cukrářský sáček s hvězdicovou trubičkou, nastříkáme ji do bílkových lodiček, ozdobíme třeba kaviárem a snítkou kopru.
Avokádová pěna
Žloutky ze dvou vajec propasírujeme, pak rozpůlíme avokádo, vyndáme pecku, lžicí vyjmeme ze slupky dužinu a také ji protlačíme přes struhadlo. Přidáme utřený česnek, sůl, pepř, 45 g lučiny, trochu majonézy a ručním šlehačem ušleháme do pěny.
Před plněním necháme vychladit v lednici. Ozdobíme vlašským ořechem.
Pěna ze sardinek
Sardinky a žloutek rozmělníme, přidáme máslo, osolíme, opepříme, dochutíme citronem, případně trošku osladíme a můžeme vejce naplnit. Ozdobíme třeba nakládanými houbičkami nebo proužky oliv.
Můžeme také plnit jen důlky po žloutcích a použít sýrový krém, paštiku, plátky lososa, plátky šunky, kousky tuňáka, prostě co vás napadne. Dbejte jen, aby chutě byly vyrovnané a vzájemně ladily.
Přece jen plněné vajíčko se sice skládá z docela obyčejných ingrediencí, ale vy ho můžete povýšit na delikatesu.