Domů     Koktání: Balbutici nejsou mentálně postižení
Koktání: Balbutici nejsou mentálně postižení
14.8.2019
Image: 0041932592, License: Rights managed, Models., Property Release: No or not aplicable, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia.cz, BSIP

Zní to tajemně, ale balbutik není nikdo jiný než člověk, který nedokáže plynule hovořit. V řeči zadrhává, zkrátka koktá. Když ale začne zpívat, není po jeho postižení ani památky.

Koktavost je jedna z nejtěžších a nejvíce viditelných poruch komunikace. V žádném případě však balbutici nejsou mentálně postižení. Jejich mozek funguje v ostatních činnostech (kromě řeči) naprosto normálně.

Co koktavost způsobuje?

To se odborníkům dodnes nepodařilo přesně určit. Zřejmě se jedná o kombinaci více faktorů, dědičností počínaje a různými vnějšími podmínkami konče. Někdy může být spouštějícím momentem smutná nebo naopak radostná událost.

Proto není ani tak důležitá příčina, ale to, co koktavost může udržovat či zhoršovat. Nejčastěji se tato porucha projeví mezi třetím a čtvrtým rokem, kdy dítě začíná mluvit v celých větách. Často se jen snaží něco překotně říct.

Když ale opakuje začátky slov nebo má problémy s vyřčením slova, neodkládejte návštěvu logopeda a začněte s koktavostí bojovat co nejdříve. Druhé kritické období znamená nástup do školy, který je pro nejednoho školáka těžkou psychickou zátěží.

Dobrá zpráva je, že při správné terapii až 80 % dětí začne do sedmi let mluvit plynule, z toho polovina do půl roku od začátku potíží. Neskončí-li koktavost v raném dětství, je šance na úplné vyléčení velmi nízká.

Projevy

Můžeme je rozlišit na vnitřní a vnější.

Vnější se projevují lehčí formou, tedy opakováním písmene či slabiky na začátku slova, např. s-s-s-statečný, ma-ma-máslo, střední formou, kdy postižený protahuje první hlásky – róóóóózumím, kóóólik to stojí?, a nejzávažnější formou – člověk není schopný komunikace a jeho projev doprovázejí záškuby těla a končetin.

K vnitřním projevům patří strach z mluvení, zejména jde-li o důležitou, emočně významnou situaci. Balbutik má tzv.

řečový blok, což znamená, že není schopný vydat požadovaný zvuk, nebo dokonce vydechnout, protože nedokáže pohnout jazykem, rty a nepohnou se ani hlasivky. Tyto bloky se rozvíjejí v pozdějším věku.

Koktajícímu dělají problémy souhlásky K, M, P, T, a tak se postupně začne vyhýbat slovům, která je obsahují, takže jeho slovní projev bývá často podivný.

Kdy to jde samo

Ačkoli je pro balbutika mluvení velmi náročné, je zajímavé, že v některých situacích dokáže hovořit plynule. Koktavost se neprojevuje při šeptání, zpěvu a někdy ani tehdy, mluví-li si balbutik o samotě sám pro sebe, nebo když dítě hovoří na hračky.

Běžné denní potíže

Koktání je dost závažný problém, který dokáže člověka pěkně potrápit a znepříjemnit mu každodenní situace. Navíc je to vada velmi zřetelná, často doprovázená tiky, různými nezvyklými pohyby rukou, nohou, nebo i celého těla, proto narušuje sociální vazby.

Dítě je ve škole terčem nepříjemných posměšků, dospělého kvůli koktavosti často odmítají při ucházení se o práci. To bohužel může vést k sebepodceňování a sebelítosti. Okolí by se mělo snažit balbutika přirozeně včlenit do společnosti.

Žádoucí je nebát se mluvit o koktavosti, ptát se na pocity a metody, kterými lze řeč zjednodušit. Nesprávné je napovídat nebo dokončovat věty. Má-li balbutik dosáhnout zlepšení svého stavu, musí hlavně mluvit a uvědomovat si svou řeč.

Mýty

Není pravda, že koktavost je následek psychického šoku. Když dítě při mikulášské nadílce vyleká čert, koktat nezačne, leda že by už mělo jisté dispozice pro tuto poruchu. Také není pravda, že koktavost zavinili rodiče špatným výchovným postupem.

A je také nesprávné se domnívat, že koktavostí trpí pouze labilní a úzkostní lidé.

Terapie

Léčebných způsobů jsou desítky, o jejich využití ale musí vždy rozhodnout odborník – logoped, psycholog, neurolog, foniatr.

Ti se pomocí nejrůznějších řečových a uvolňovacích artikulačních cvičení, dechových technik, čtením, nácvikem souvislého vyprávění, zpěvem snaží přeměnit koktavost na plynulou řeč (vzpomeňte si na postavu britského krále Jiřího V. v oscarovém filmu Králova řeč).

A protože koktavost začíná v dětství, je nejprve třeba upravit výchovné prostředí v rodině.

Rodiče by měli dodržovat několik zásad významných pro účinnou léčbu i správný psychický vývoj dítěte a pro prevenci vzniku logofobie (obavy z neúspěchu vlastního řečového projevu):

• Koktavost není nemoc, nepřipusťte, aby si koktající dítě jako nemocné připadalo.

• Zajistěte doma klidnější, méně uspěchaný životní styl.

• S dítětem mluvte pomaleji, nechte ho dokončit jeho myšlenky.

• Nikdy ho nenuťte opakovat slova nebo věty, aby to už konečně bylo správně.

• Po dobu společného jídla vypněte televizi nebo rozhlas. Je to čas pro rodinnou konverzaci, ne pro poslech rozhlasu či televize.

• Často si společně čtěte a vyprávějte.

• Dejte mu najevo, že vás zajímá, co říká. Když vám něco vypráví, dívejte se mu do očí a pozorně poslouchejte.

• Potomka pozitivně motivujte a vysvětlete mu, že každý má nějaké potíže.

• Nedělejte z jeho koktání „problém“. Nedovolte, aby se mu kdokoliv posmíval.

V dětství to za vás řeší rodiče, v pubertě či dospělosti je důležité překonat počáteční stud a k lékaři skutečně přijít. Protože, čím dříve přijdete, tím máte větší šanci na úspěch.

reklama
Související články
2.5.2024
Trénovat, trénovat, trénovat... To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo průlomové zjištění. A netýká se pouze starších lidí, ale ta
28.4.2024
Obsahuje totiž spoustu zdraví prospěšných látek, a dokonce je považována za tuzemskou superpotravinu. K léčení se užívají všechny části rostliny, tedy kořen, nať i semena. S těmi bychom ale měli zacházet obzvláště opatrně, protože hrozí předávkování. Pokud jsou součástí nějaké léčebné směsi, vždycky se řiďte návodem. Na co se užívá? Petržel, ať už kořen, nebo nať, je silné diuretikum, ted
24.4.2024
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se svým problémem nevyhledá lékaře a snaží se situaci řešit samo. A to přestože jim
17.4.2024
Proso, čirok, pšenice špalda, grünkern a kamut. Jde o netradiční cereálie a my vám vysvětlíme jak pomáhají našemu zdraví a v jaké formě je můžete jíst. Odrůdy obilovin a jim podobných rostlin, které málem upadly v zapomnění a teď se mezi nás vrací, bývají výživově velmi hodnotné, často neobsahují lepek a jsou také dobře stravitelné. Pro velký obsah vitaminů a dalších cenných živin navíc prospívaj
16.4.2024
Bolesti mají různé příčiny, ale obvykle jen jedno společné řešení – tabletku. Ta ne vždy pomůže, zato při častějších bolestech uškodí především játrům a ledvinám. Proto se vyplatí dát šanci alternativním metodám tišení bolesti. Jak uvidíte, není jich málo. Pomáhá i obyčejný pohyb – a to zejména u nejrozšířenějších typů bolesti, které postihují hlavu nebo klouby. Má to svůj důvod: Bolesti hlavy ča
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar […]
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zavražděná Otýlie Vranská: Kdo rozporcoval mrtvou dívku v kufrech?
epochaplus.cz
Zavražděná Otýlie Vranská: Kdo rozporcoval mrtvou dívku v kufrech?
Nádražák lehce nadzvedne víko opuštěného kufru a sáhne dovnitř. Snad se mu podaří nahmatat třeba občanský průkaz. Jeho ruka však narazí na něco měkkého, poddajného. A studeného. „Myslel jsem, že sahám na kus masa,“ sdělí později kriminalistům. V podstatě to tak bylo. Je mladá i pohledná. A tak se Slovenka Otýlie Vranská vydá hledat štěstí
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
enigmaplus.cz
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
Obec Vranová Lhota leží v údolí říčky Třebůvky v okrese Svitavy. V obci stojí tvrz, o níž první písemná zmínka pochází z roku 1406. Jedná se o původní středověkou stavbu s gotickou a renesanční přesta
Je zamilovaný do Kohoutové?
nasehvezdy.cz
Je zamilovaný do Kohoutové?
Někdy se stává, že se do sebe během natáčení zamilují dva herečtí kolegové. Možná je to i případ Bereniky Kohoutové (33) a Filipa Blažka (50), kteří hrají zamilovanou dvojici v seriálu Jedna rodina.
Záhada mých skvrn na rukou
skutecnepribehy.cz
Záhada mých skvrn na rukou
Od dětství jsem trpěla záhadnou nemocí. Nikdo mi nedokázal pomoci. Až minulý život ukázal příčinu. Prvně se mi to stalo jako miminku a s naprostou pravidelností se ten nevysvětlitelný „problém“ opakoval každý rok – vždy ve stejném období. Tu záhadnou nemoc nedokázal nikdo nikdy rozluštit, až do mých třiatřiceti let. Do roka a do dne V čem spočívala ta
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
nejsemsama.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Kde leží hrob abatyše Mlady?
historyplus.cz
Kde leží hrob abatyše Mlady?
Archeologové důkladně prozkoumávají ostatky, vyzvednuté z hrobu č. 110 na pohřebišti svatojiřského kláštera na Pražském hradě. Dlouhá léta se vědci domnívali, že patří abatyši Anežce Přemyslovně, nevlastní sestře Přemysla Otakara I., která zemřela roku 1228. Teď se ale zdá být všechno jinak… Datování kosterních ostatků, odhalených v hrobě č. 110, určuje, že jejich majitel či
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
21stoleti.cz
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
Podle nové, dosud nerecenzované studie získal virus ptačí chřipky, který momentálně šíří mléčnými farmami ve Spojených státech, desítky nových mutací. A to včetně těch, které jej mohou učinit schopněj
Milionářské sny o medu
iluxus.cz
Milionářské sny o medu
Milionáři často dostanou, co chtějí, a Sir Jim Ratcliffe, spolumajitel Manchester United, je toho dokonalým příkladem. Po osmnáctiměsíčním boji o plánování vyhrál spor se sousedem ohledně úlů a teniso