Domů     Do Plzně nejen na pivo…
Do Plzně nejen na pivo…
25.8.2019

I když bez piva to také úplně nepůjde. Už proto že historie města a jeho život současný i minulý je s pivem prostě nerozlučně spjat.

„Plzeňácí“ mají své město rádi. Fandí Viktorce, pijí svoje pivo, chodí do divadla a také brblají na každou novotu, na kterou si posléze zvyknou (nebo taky ne). Prostě lidi. V každém případě jejich město stojí na návštěvu.

Renesanční radnice a jedna z nových zlacených kašen, které vzbudily rozporuplné názory.
Renesanční radnice a jedna z nových zlacených kašen, které vzbudily rozporuplné názory.

Na náměstí

Jmenuje se Náměstí republiky, ale nikdo mu tak neříká. Věřte, nevěřte, ale v době založení města Václavem II. roku 1295 bylo se svými rozměry 139 x 193 m jedním z největších v Evropě. Vévodí mu katedrála sv. Bartoloměje s nejvyšší kostelní věží u nás (103 m).

Pro milovníky výšek a širokých rozhledů jako dělaná. Uvnitř kostela můžete obdivovat Plzeňskou madonu, jejíž barokní repliku uvidíte také na morovém sloupu v blízkosti vchodu. A až se vynadíváte, nezapomeňte tuto krásnou stavbu obejít.

Na východní straně chrámu narazíte na mříž s řadou andělíčků, z nichž jeden, notně oblýskaný, vám podle legendy splní i ta nejtajnější přání. Zkuste to, Plzeňáci mu věří, zejména studenti před zkouškami, ale ani vy nebudete určitě jediní zájemci o štěstí.

Jen na tu mříž, prosím vás, nedávejte zámeček, jak to někteří dělají. Bylo by fajn, kdyby nám i potomkům ještě vydržela.

Andělíček, nebo taky ošahánek vám přinese štěstí, sáhněte si.
Andělíček, nebo taky ošahánek vám přinese štěstí, sáhněte si.

Do starodávného podzemí

Celé náměstí je obklopeno řadou historicky cenných domů, pod nimiž se rozkládají rozsáhlá sklepení. Pokud netrpíte klaustrofobií, zkuste se tam podívat. Vchod najdete v budově Pivovarského muzea ve Veleslavínově ulici č.

6. Až budete procházet s průvodcem důmyslný systém sklepů pod právovárečnými domy, budete jejich rozsáhlostí překvapeni. Sklepy vznikaly postupně po staletí a měly význam, jak při obraně města, ochraně obyvatel, tak jako zásobárna vody.

Bylo zde neuvěřitelných 360 jímek a studní. V mírových dobách se tu skladovaly potraviny, kvasilo a zrálo pivo.

Největší synagoga v Evropě. V popředí nedávno odhalený pomník generálu Pattonovi.
Největší synagoga v Evropě. V popředí nedávno odhalený pomník generálu Pattonovi.

Za skrytými poklady

Není to tak dávno, co kromě pár zasvěcených neměl nikdo tušení, že v Plzni existuje několik interiérů, které pro bohaté měšťany navrhl architekt Adolf Loos. Dnes se mu přičítá okolo 13 realizací a z tohoto počtu se jich zachovalo osm.

Převážně se jednalo o adaptace bytů v běžných měšťanských domech.

Nezasvěcený pozorovatel proto nemůže tušit, že se v několika z nich skrývají skutečné klenoty světové interiérové tvorby, které mají v kontextu evropské architektury 20. století mimořádnou hodnotu (víc je jich jen ve Vídni.) Loss vždy kladl důraz na kvalitu materiálů, ale i praktičnost všeho zařízení tak, aby se obyvatelům jednotlivých bytů prostě dobře žilo.

Můžeme vidět různé vestavěné skříně, atypický nábytek, i úložné prostory, které svou moderností překvapí.

Pokud se rozhodnete některý z bytů navštívit, můžete si koupit vstupenky v Turistickém infocentru na náměstí nebo se objednejte na https://www.plzen.eu/turista/poznej-plzen/to-nejlepsi-z-plzne/loosovy-interiery

Hurvínek se Spejblem mají v Plzni svou sochu. Najdete ji v Šafaříkových sadech pod náměstím, na které navazují další, které tvoří zelený prstenec okolo středu města.
Hurvínek se Spejblem mají v Plzni svou sochu. Najdete ji v Šafaříkových sadech pod náměstím, na které navazují další, které tvoří zelený prstenec okolo středu města.

Ještě jeden skrytý poklad a pak už na pivo

Že jev Plzni Velká synagoga, která je druhá největší v Evropě, vám jistě neuniklo a mnozí ji po znovuotevření s chutí navštívili, už proto, že byla léta nepřístupná. Takže ti, kteří kolem ní třeba denně procházeli, byli zvědaví, jak to tam vlastně vypadá.

Ve městě je ovšem ještě Stará synagoga, o jejíž existenci neměli a možná nemají tušení ani dnešní šedesátníci. Najdete ji ve vnitrobloku mezi Smetanovými sady a Americkou třídou.

Bývala to ruina, kterou snad zachránilo jen to, že v ní od války byly sklady a nebylo na ni vidět. Zato teď za vidění opravdu stojí. Je krásná. A je v ní i malá výstava o židovských osudech a zvycích.

Něco do žaludku a tak…

Slíbili jsme vám pivo, ale začneme jídlem. Zlatavý mok k němu už jaksi automaticky patří.

V každém případě, budete-li chtít poznat plzeňskou restauraci s tradicí, zajděte do restaurace u Salzmannů nebo Na Parkán, máte-li velké pnutí podívat se do pivovaru, pak si naplánujte jídlo v restauraci na Spilce, která je přímo v areálu.

Ale upřímně, milovníci piva by si měli nechat na návštěvu své oblíbené pivní továrny celý den. A pak, není tu totiž jen Prazdroj a Gambrinus, ale ve městě vyrostly další pivovary, které stojí za to navštívit. To už je ovšem jiná kapitola.

Nové divadlo Plzeň potřebovala, ale tahle stavba budí emoce stále.
Nové divadlo Plzeň potřebovala, ale tahle stavba budí emoce stále.

Tipy Paní domu

Pokud máte s sebou děti, nebo jste sami velkými dětmi a milovníky loutek, navštivte určitě na Náměstí Republiky Muzeum loutek https://www.muzeumloutek.cz/cz/.

Uvidíte se tu nejen s e Skupovými loutkami Hurvajsem a Spejblem, ale třeba i s prvorepublikovým kašpárkem, i jejich současnými kamarády.

Velkou událostí minulého roku se stala výstava v Masných krámech Vznešenost & zbožnost. Barokní umění na Plzeňsku a v západních Čechách, která končí 20. 3. 2016. Takže to ještě stihnete.

Na divadlo jsme nezapomněli, pokud chcete navštívit některé z představení Divadla J. K. Tyla, máte k dispozici Historickou budovu, nebo Nové divadlo, které se stalo hned po otevření terčem kritiky. Program najdete na https://www.djkt-plzen.cz.

Plzeň má také známou zoologickou a botanickou zahradu. A děti by určitě bavil oblíbený DinoPark s ozvučenými a pohyblivými modely prehistorických ještěrů.

Autorka textu: Eva Hořánková

Foto: Shutterstock a autorka

reklama
Související články
7.5.2024
Známý divadelník, fotograf a někdejší spoluzakladatel legendárního Kladivadla v těchto dnech pokřtil už pátý díl své pozoruhodné encyklopedie „Malý průvodce po hrobech velkých“, mapující místa posledního odpočinku slavných osobností českých dějin. Jak už napovídají koláže fotografií na všech pěti dílech, nejde jen o dějiny dávné, ale i ryze současné. Protože, jak říká sám autor: „Jde vlastně o nek
17.4.2024
„Publikum by mi neodpustilo, kdybych jim nedopřál aspoň dva prezidenty, kteří jsou pro každého imitátora skutečnou lahůdkou – a to jsou samozřejmě Václav Klaus a Miloš Zeman. Ostatní politiky fakt nedělám, protože to je nevděčné. A navíc máme takovou spoustu jiných, krásných hlasů“, prozradil populární bavič a imitátor Petr Martinák, který byl hostem březnového talk-show Hovory W. Tomuto pořadu pa
1.4.2024
Eva Hrušková a Pavel Mészáros stvořili zajímavé ohlédnutí za 50 lety od narozenin Popelky. Je to neuvěřitelné, ale s touo stále krásnou herečkou se můžete setkávat na různých akcích. Třeba na představení HOVORY W v Radiocafé  na pražských Vinohradech. Asi nikdo z těch, kteří se účastnili natáčení Popelky tehdy netušil, že se ta černobílá televizní pohádka stane legendou. Vznikala v době, která
19.3.2024
Kluk od Bohumína. Herec Národního divadla. Hraje kupř. prince, který kvůli úkladům mladšího bratra ztratil paměť, v pohádce Korunní princ. Také slyšíte to jeho překvapené: „Dobrý den...?“Je bytostný optimista, říká o něm jeho žena. Hlavně je však spokojený táta… Na dětství vzpomíná rád. Narodil se sice v Bohumíně, ale po pár letech – a odchodu otce – se s maminkou přestěhovali k prarodičům na ven
6.3.2024
Hostem pravidelného talk-show HOVORY W moderátorské dvojice Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, který už více než dva roky baví publikum rozhlasové kavárny Radiocafé na Vinohradské třídě v Praze, byl letos hostem herec Národního divadla Jiří Štěpnička. Přestože pořad je plný humoru, dochází i na vážná témata. Štěpnička samozřejmě zavzpomínal i na své pohnuté dětství, kdy jeho maminka, pr
reklama
reklama
Šikovné tipy
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak […]
Nechtěný pozůstatek zimy: Plíseň v bytě
Nejlepší obranou proti plísním je sucho. To ale dost dobře není možné udržet v koupelnách ani kuchyních, navíc po zimě, kdy jsme tolik nevětrali. Pára vzniká při vaření, praní, sušení a sprchování. Pokud ji včas neodsajete digestoří a ani řádně neodvětráte, kondenzuje na zdech a posléze se do nich vsakuje. Pak už není daleko k […]
Kytičky v uších vás rozzáří
S jarem přichází dobrá nálada a čas pro různé barvičky. Zkuste si vyrobit třeba veselé náušnice z barevných korálků. A když už je uděláte pro sebe, další třeba ocení vaše kamarádka. Na jeden pár budete potřebovat po jednom balení rokajlových korálků TOHO Round 8/0 růžových, žlutých a bílých (barevné kombinace můžete obměňovat podle svého vkusu), […]
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Podivuhodné chobotnice:  Hraví, zlomyslní, ale hlavně vysoce inteligentní bezobratlí
21stoleti.cz
Podivuhodné chobotnice: Hraví, zlomyslní, ale hlavně vysoce inteligentní bezobratlí
V životě chobotnice, velmi inteligentního živočicha, nevyhnutelně nastanou chvíle, kdy se nudí. V důsledku toho se zabaví hrou s různými předměty, které bohužel nejsou k snědku anebo jízdou na medúzác
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Dýňové rizoto se sýrem
tisicereceptu.cz
Dýňové rizoto se sýrem
Dýňové rizoto si bude rozumět i s aromatičtějšími druhy sýrů. Zkuste s modrou plísní nebo kozí. Ingredience 1 hrnek kulatorznné rýže 200 g dýňového pyré 1 lžička kari 1 stroužek česneku 150
Zradily sv. Martina husy?
historyplus.cz
Zradily sv. Martina husy?
Muž v jednoduché mnišské kutně vleze do hospodářského stavení plného opeřenců. „Snad mne tady nenajdou,“ přemítá, když zdáli slyší procesí lidí, kteří po něm pátrají. Záhy zvuky přehluší kejhání ptáků, mezi nimiž se ukryl.   „Budeš vojákem,“ dozví se od svého otce Martin Tourský (asi 316–397). Sám válečník chce synovi zajistit dobrou budoucnost. Z chlapce,
Mrkvové karbanátky
nejsemsama.cz
Mrkvové karbanátky
Jsou originální alternativou masa. Pokud by vám ale přece jen chybělo, můžete karbanátky zvydatnit přidáním na kousky opečené slaniny. Ingredience na 4 porce: ● 500 g vařené mrkve ● 500 g brambor vařených ve slupce ● 1 lžíce nasekané petrželky ● 4 jarní cibulky ● 1 vejce ● sůl ● pepř ● 3 lžíce strouhanky ● ½ lžičky drceného kmínu ● strouhanka na obalování ● olej na smažení Postup: Brambory oloupejte
Nová kapitola Narciso Rodriguez
iluxus.cz
Nová kapitola Narciso Rodriguez
Narciso Rodriguez uvádí na trh novou kapitolu ikonické řady for him s vůní for him vetiver musc. Tato elementární a aromatická novinka představuje únik k smyslné harmonii přírody. Vůně for him veti
Náš Hektor věděl předem, kam udeří blesk
skutecnepribehy.cz
Náš Hektor věděl předem, kam udeří blesk
Mrak na obloze nevypadal nebezpečně. Najednou z něho ale vyšlehl blesk, který zasáhl strom. Kdybychom nedali na našeho psa, byl by s námi asi konec. Ačkoli náš pes byl vzrůstu malého, původu rozmanitého a dobrácké psí duše, byl to pravý hrdina! Byl moc chytrý a statečný, jak mohl mnohokrát za svůj osmnáctiletý život předvést. Nezalekl se ani toulavé kočky,
Tajemná moc menhirů: Zachraňuje jihočeské Stonehenge životy?
enigmaplus.cz
Tajemná moc menhirů: Zachraňuje jihočeské Stonehenge životy?
Přesný účel prastarých megalitických staveb není dodnes znám. Určité indicie ovšem naznačují, že jim lidé možná už v dávnověku připisovali léčivé účinky. Příznivý vliv na zdraví má údajně i moderní ka
Obětí stalinských čistek byla i křehká baletka
epochalnisvet.cz
Obětí stalinských čistek byla i křehká baletka
Venku je minus 43 stupňů, ale baletka slavného Kirovova souboru musí tančit. Porce jídla navíc, kterou dostane za představení pro dozorce krutého nápravného lágru, pro ni může znamenat rozdíl mezi životem a smrtí.   V roce 1926 si leningradská umělecká veřejnost vypráví jen o 17leté sólistce věhlasného Kirovova baletního souboru. Nina Alexandrovna Anisimovová (1909–1979) se v průběhu
Hrad Košumberk: Dnes pustý, kdysi výstavný
epochanacestach.cz
Hrad Košumberk: Dnes pustý, kdysi výstavný
Jen pár set metrů nám postačí, abychom se od Chlumku kolem kaple sv. Jana Nepomuckého přesunuli ke zřícenině hradu Košumberk. Dnešní zřícenina pochází z druhé poloviny 13. století, bývala pyšným gotickým hradem a dokonce byla doplněna o renesanční zámek. Košumberk je pustý od konce 18. století a dnes si při jeho návštěvě můžeme projít nejen pozůstatky
Odpustila žena Gránskému milenku?
nasehvezdy.cz
Odpustila žena Gránskému milenku?
Herec ze seriálu ZOO David Gránský (32) má už dlouhé roky pověst svůdníka. A to i přesto, že je několik let ženatý a má doma manželku Nikolu Gránskou (30). Ta by pro svého manžela  udělala první pos
Libeček: Chutná, přivolává lásku i zlepšuje zdraví
epochaplus.cz
Libeček: Chutná, přivolává lásku i zlepšuje zdraví
V antice se bez něj neobejdou Řekové ani Římané. Když se pak rozšíří po Evropě, libeček se pěstuje i v klášterních zahradách. Oblíbí si ho nejen léčitelé, ale také kuchaři a v gastronomii si získá stálé místo. A příznivci ezoteriky tvrdí, že vám pomůže do života přivolat lásku a další dobré věci! Mohutné, svěže zelené