Vyřadily vás onemocnění, úraz či operace z běžného života? Nezoufejte. Hlavní, co teď kromě léků potřebujete, je péče vašich blízkých a kvalitní lůžko.
Rodiny by si často rády vzaly z nemocnice domů svého blízkého a staraly se o něj, kdyby ovšem měly vhodné pomůcky. Většina nemocných potřebuje především speciální polohovací postel či matraci bránící proleženinám. Obojí je ale velmi drahé. Jen postel stojí v průměru kolem 30 tisíc korun.
Životní nutnost
Pro rekonvalescenta i dlouhodobě nemocného je kvalitní lůžko nutností. V případě těžce tělesně postiženého se jedná o pomůcku, kterou potřebuje celý svůj život.
Na lůžku tráví trvale i dočasně imobilní člověk 90–100 % veškerého času, proto je třeba výběru kvalitní postele věnovat náležitou pozornost.
Co dělat, když vás propouštějí z nemocnice po operaci páteře a lékař vám řekne, že ještě nějakou dobu nesmíte sedět a rozhodně zakáže ležet na vaší staré nízké posteli se špatnou matrací?
Půjčte si ho!
Možná to nevíte, ale zdravotní lůžko nemusí zruinovat váš rodinný rozpočet, můžete si ho totiž za poplatek půjčit domů. Této možnosti využívá stále více těch, kteří potřebují polohovací postel na jeden až dva měsíce, než se uzdraví.
Lůžko vám jako nezbytnou pomůcku pro nepohyblivého člověka také může napsat lékař. Vše pak hradí pojišťovna.
Polohovací postele
Musíte-li ležet jen kratší dobu, mohlo by vám stačit obyčejné polohovatelné lůžko s lamelovým roštem, které se nastavuje ručně. Určitě vám doma vždycky někdo pomůže. Výhodnější však je samozřejmě postel s elektronickým ovládáním.
Její lamelový rošt bývá rozdělený až na čtyři části – podhlavníkovou, sedací, stehenní a holenní, takže každou z nich je možné polohovat nezávisle na ostatních podle toho, jak je potřeba.
Elektricky polohovatelná lůžka
Pořizují se či půjčují nejčastěji. Jejich největší předností je jednoduché ovládání. Podle délky nohou si nastavíte výšku, aby se vám dobře vstávalo i uléhalo. Když zvednete zádový díl, můžete pohodlně sledovat televizi, pracovat na počítači nebo si číst.
Hrazdička nad lůžkem umožňuje snadnější otáčení a odlehčení zad. V případě únavy stisknete knoflík na příručním ovladači a postel se ihned narovná do vodorovné polohy.
Prostě jednoduše a bez námahy naleznete tu nejpohodlnější polohu pro sebe nebo pro pacienta, pokud ho máte v péči.
Polohovací postel mívá i vyšší postranice pro bezpečí nemocného a ke komfortu patří také kvalitní matrace, jež zabrání vzniku nebezpečných otlaků a proleženin.
Součástí funkcí lůžka je i naklánění celé postele do různých stran.
Pohodlí je přednější
Zdravotní postele mají poněkud větší rozměry, což může být oříškem v malých bytech, kde takové lůžko zaplnit třeba celou místnost.
Přesto ti, kdo už to vyzkoušeli, doporučují všem nemocným, kteří jsou nuceni vleže trávit větší část dne, trpí bolestmi nebo se hůře pohybují, aby si speciální postel rozhodně vypůjčili. Pohodlí bohatě vyváží potíže s umístěním.
Navíc elektrická lůžka pro domácí péči mají dřevěné dekory, takže vypadají spíše jako gauč a tak přirozeně zapadnou do rodinného prostředí. A to se pozitivně odráží i na psychice ležících.
Matrace proti proleženinám
Tomu, kdo musí dlouhodobě ležet a nedokáže se třeba sám otáčet z boku na bok, hrozí vznik proleženin. Ty se velmi špatně hojí a vyžadují dlouhou léčbu a péči. Půjčovny zdravotních pomůcek to vědí, a tak nabízejí několik typů matrací.
Ty nejlepší tvoří sofistikované systémy, jenž působí nejen preventivně, ale mají rovněž terapeutický efekt. K nejpoužívanějším patří preventivní pasivní matrace.
V kombinaci s polohováním spolehlivě působí proti vzniku a rozvoji proleženin a díky použitým materiálům zaručují pohodlí.
Nafukovací
Specialitou jsou nafukovací matrace s kompresorem. Matrace je rozdělená do několika komor, do kterých kompresor vhání v určitých intervalech vzduch tak, že se tlak v různých částech pravidelně mění.
Tím na různých místech matraci deformuje a tak vlastně člověka masírují, což je velmi účinnou prevencí vzniku proleženin. Tuhle matraci ale nesmíte položit přímo na lamelový rošt, na standardní matraci však ano.
Ceny
Některé půjčovny pronajímají postele i s matrací, jiné z hygienických důvodů matrace nepůjčují, musíte si ji pořídit na vlastní náklady. Půjčovné se liší podle typu lůžka a vzdálenosti půjčovny od vašeho bydliště – započítává se do něj i doprava k vám domů.
Jednodušší pečovatelské lůžko vyjde třeba jen na 33 korun za den. Elekronicky ovládané polohovatelné lůžko s matrací proti proleženinám a s hrazdou přijde na 900 Kč/měsíc nebo také na 1730 Kč/měsíc. Minimální doba zapůjčení bývá jeden měsíc.
Čerpání příspěvků
Na podmínky za jakých můžete dostat polohovací lůžko pro nepohyblivého člena rodiny, o kterého pečujete doma, se zeptejte u lékaře.
Hradí a předepisuje se osobám, které jsou v domácím ošetřování ze zdravotních důvodů trvale upoutány na lůžku a mají zvýšené riziko tvorby proleženin. Pokud to doporučí ošetřující lékař, revizní lékař pošle zdravotní pojišťovně žádost a ta poplatky uhradí.
Ta v plné míře hradí i antidekubitní matrace s kompresorem. Nehradí však pojízdný polohovací stolek k lůžku.
Foto: Linet, Alax, Shutterstock