Domů     Průjmy: Jako by to střevo bylo cizí
Průjmy: Jako by to střevo bylo cizí
23.7.2020

Průjem není nic příjemného. A teď si představte, že neustane po pár hodinách nebo dnech a stane se úpornou obtíží, která vás pronásleduje, bere chuť k jídlu a odvahu opouštět domov.

Takto dramaticky se projevují průjmová onemocnění, která nevyvolávají bakterie, ale vlastní imunitní systém. A zatímco s bakteriální infekcí můžete obvykle úspěšně bojovat a rychle ji vyřídit, imunitní systém neporazíte.

To ani není cílem, naopak je zapotřebí imunitu uklidnit, aby neútočila, kde nemá. Jenže to je medicínsky stále ještě obtížné.

Co je to za nemoc?

Odborně se tyto případy průjmů označují jako idiopatické (= nespecifické) střevní záněty. Slovo idiopatický znamená, že příčina je neznámá. Známo ale je to, že zánět vyprovokují imunitní buňky, které ve střevě útočí, jako by to byla cizí tkáň.

Zřejmě napadají prospěšnou střevní mikroflóru takovou intenzitou, až poškodí střevní sliznici a ta se zanítí. „Pachatele“ se ale imunitním buňkám vymýtit nepodaří, jsou to bakterie, které ve střevě žijí přirozeně, takže boj nikdy neskončí.

Proto idiopatické střevní záněty patří mezi chronické autoimunitní choroby, kdy se střídají klidnější období se vzplanutím akutních potíží.

Proč stůně imunita

Ani to ještě není jasné. Autoimunitních nemocí a jejich případů v posledních dvaceti letech explozivně přibývá, což ale nemusí znamenat, že dříve bylo o tolik méně případů.

Především tehdejší diagnostické metody neumožňovaly poruchu obranného systému těla tak dobře zachytit. Vědecké poznání se za tu dobu posunulo a s ním i možnosti, jak tyto poruchy zmírňovat.

Momentálně jsou ještě v kategorii nevyléčitelných, ale při správné diagnóze se může dařit držet příznaky pod kontrolou a ve snesitelné míře projevů.

Počátky bývají nenápadné

Sklon k těmto průjmům je vrozený, a tak se jisté signály mohou projevovat už v dětství, dlouho před tím, než nemoc propukne. Tyto děti mohou trpět sníženou chutí k jídlu, bolestmi bříška a špatným přibýváním na váze.

Běžná je ale i druhá možnost, že se děti vyvíjejí normálně a ani v dospělosti zpočátku nemají trávicí potíže.

Stres i infekce

Vlastním spouštěcím momentem pak bývá situace, kdy dochází k výrazné zátěži imunitního systému. Může to být infekční nemoc, ale mnohdy i déletrvající stresová situace. Tato zátěž jako by vykolejila imunitní systém a ten začne útočit ve střevě.

Co z počátku vypadá jen jako běžný průjem, se rychle začne komplikovat. Postižení ztrácejí na váze, mají problémy strávit běžné potraviny, trpí bolestmi a častým nucením na stolici.

Konkrétní příznaky se liší podle toho, která část trávicího ústrojí je zasažena. I označení nemoci se podle toho rozlišuje. V případě tlustého střeva jde o ulcerózní kolitidu, při onemocnění celého trávení pak o Crohnovu chorobu.

Co a kde bolí:

• Při postižení tlustého střeva, což může být ulcerózní kolitida i součást Crohnovy choroby, dochází hlavně k průjmům s hlenem, nucení na stolici a krvácení.

• Probíhá-li Crohnova choroba jako zánět tenkého střeva, ukáže se to hubnutím, výraznými bolestmi a může dojít až ke střevní neprůchodnosti. To je velmi nebezpečný stav, vyžadující rychlý chirurgický zákrok, jinak ohrožuje na životě.

Signalizuje ho nafouknutí břicha, zvracení obsahu žaludku a později i střev a velké bolesti.

• Je-li nemoc usazena na spojení tenkého a tlustého střeva, přidávají se k průjmům a hubnutí i zvýšené teploty.

Trpí nejen střevo

Signálem, že nejde jen o obyčejné průjmy, jsou i doprovodné projevy, kterým lékaři říkají „vzdálené“. To znamená, že se nevyskytují přímo v trávení. Nejčastěji jde o zánětlivá ložiska na kůži, která vzdorují léčbě a nehojí se.

Mohou to být ale také záněty očí nebo bolesti zad a opakované záněty kloubů. Pokud tedy trpíte chronickými střevními potížemi a zatím jste se neodhodlali vypravit se kvůli tomu na vyšetření, pak by vás právě tyto doprovodné potíže měly varovat.

S poruchou imunity není radno si zahrávat, stav se může prudce zhoršit. Navíc léky chrání nejen před prudkými bolestmi a dalšími obtěžujícími projevy onemocnění.

Zjistilo se, že snižují až o 90 % riziko rakoviny střeva, která se jinak po letitých střevních potížích objevuje.

Velká únava

To je další typický příznak. Kvůli průjmům tělo špatně tráví, a tak mu chybí živiny, navíc ho vysiluje zvýšená aktivita imunitních buněk ve střevě. Velká a dlouhotrvající únava, malátnost a slabost jsou proto příznačné právě pro aktivní fáze nemoci.

Ty jsou naštěstí střídány obdobími, kdy střevo funguje relativně lépe, a které je třeba využít celkovému posílení.

Zásadní je při tom jídelníček, který by neměl střevo dráždit a současně při všech omezeních by měl být dostatečně kalorický, aby se předešlo zbytečnému hubnutí a ztrátě sil.

Pro velké ztráty živin ve střevě je nutné především zvýšit příjem libových zdrojů bílkovin.

Co tedy jíst?

Jídelníček by měl být šetřící a přizpůsobený momentálnímu stavu i tomu, co dotyčný dobře snáší, neboť v tom mohou být mezi nemocnými individuální rozdíly.

Většinou působí problémy luštěniny, syrová zelenina, zeleninové a ovocné šťávy, citrusové ovoce, kyselé zelí, cibule, tučné a kyselé pokrmy.

Zeleninu, ovoce a luštěniny je třeba omezovat i z toho důvodu, že obsahují hodně vlákniny a ta střevo ve větším množství dráždí. Navíc odvádí část živin, které při průjmových onemocněních tak jako tak chybí, a váže na sebe vodu.

Naopak zvýšený podíl by měly na jídelníčku dostat libové zdroje bílkovin jako netučné maso, libové ryby jako treska, vejce a netučný tvaroh.

Konkrétní pokyny k jídelníčku dostanete od lékaře, neboť se poněkud liší případ od případu a hlavně podle postižené části střeva.

Umělá výživa

V etapách vzplanutí aktivních potíží je často nutné nasadit umělou výživu, protože dieta ke zklidnění nestačí. Výživa se zavádí sondou do trávicího traktu nebo se v těžších případech podává přímo nitrožilní výživa.

Sondy šetří střevo a podporují rychlý ústup příznaků. Současně pomáhají předejít výrazné podvýživě, k níž mají lidé s těmito nemocemi sklon. Chybí jim zejména bílkoviny, nebezpečně nízký je příjem vitaminu B12 a výrazně chybí i energie.

Proto je umělá výživa jedinou možností, jak v akutní fázi zabránit chátrání organismu. Jakmile se stav zmírní, přechází se na velmi šetrnou dietu.

Na si dát pozor:

• Při Crohnově chorobě hrozí kvůli nedostatku vitaminu B12 rozvoj těžké anémie a neurologických problémů. Typickým následkem podvýživy je celková slabost a zhoršené hojení ran.

• Akutní ulcerózní kolitida zase způsobuje špatné vstřebávání vody. To vede na jednu stranu k pokračujícím průjmům, současně ale k dehydrataci organismu.

Užitečná jsou prebiotika i  probiotika. Brání přemnožení patogenních bakterií při léčbě antibiotiky a v klidovém období zase podporují růst prospěšné střevní mikroflóry a tím předcházejí bolestem.

Jak udržet nemoc v klidu

Ačkoli jsou potíže neléčitelné, určitě lze ovlivnit množství a délku opětovného vzplanutí akutní fáze. Rizikové faktory jsou dobře známé. Tím hlavním je stres a léčba antibiotiky, nejčastěji při chřipkových onemocněních a kašli.

Proti stresu lze aktivně bojovat zejména jógou a meditačními technikami, pomáhají i bylinné čaje. S nachlazením je to horší, důležité je proto udržovat si preventivně co nejlepší kondici.

Co také ublíží

Kouření: Podle lékařů je kouření u Crohnovy choroby tak výrazně přitěžující okolností, že skoncovat s ním má na tuto chorobu efekt srovnatelný s nasazením léků.

Zvláště nebezpečné je kouření ve spojení s hormonální antikoncepcí, výsledkem může být dlouhodobě se nelepšící stav Crohnovy nemoci.

Naproti tomu u ulcerózní kolitidy tak výrazný vliv pozorován nebyl, což ale neznamená, že kouření nevadí, vždy oslabuje celkovou kondici.

Cukr a cukrovinky: Při denní konzumaci zhoršují složení mikrobiálního osídlení trávicího traktu a tím působí nepříznivě na zánětlivé střevní onemocnění.

Jaké jsou vyhlídky?

Naštěstí se zlepšují, což je jen dobře, protože případů Crohnovy choroby i ulcerózní kolitidy v posledních letech přibývá. Podle odborníků to ale může být aspoň zčásti dáno také zlepšenou a cílenou diagnostikou.

Pokrok ale nastal i v možnostech léčby, která dává naději hlavně lidem s velmi těžkým a dlouhodobým průběhem nemoci. Zatímco dříve přicházela v úvahu jen chirurgická opatření, pokud střevo nezabíralo na klasickou léčbu, dnes je šancí léčba biologická. Tyto léky působí přímo v místě zánětu a jsou velmi účinné.

Autorka textu: Lenka Korandová

Foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
reklama
Související články
28.3.2024
Ozdravné kúry jsou jednou z pěkných tradic, které zejména my ženy na jaře rády dodržujeme. V návodech na ně se ovšem skrývá malý háček. Časy se od dob našich prababiček opravdu změily. Proto vám tentokrát nabízíme moderní verzi této tradice. Tradiční jarní kúry řešily dvě věci – především přetížení jater těžkými jídly přes zimu. V tom se dnešní doba neliší, jen jíme vydatně bohužel nejen v zimě.
25.3.2024
Selhávání ledvin je závažná choroba, a tak není divu, že se nemocní snaží zlepšit svůj zdravotní stav, jak se dá, například vitaminy v tabletkách. Někdy si však tím mohou ještě víc ublížit. Užívání vitaminů při onemocnění ledvin je záludné: Na jednu stranu dieta a dialýza nemocné o vitaminy obírají, takže je skutečně potřebují doplňovat. Jenže na druhou stranu se může nebezpečně zvyšovat jejich
21.3.2024
Poruchy koncentrace mohou být i v důsledku toho, že svůj mozek přetěžujete. Tento orgán také potřebuje odpočívat a více aktivit najednou mu nedělá dobře. Zjistili jste, že se nedokážete soustředit? Děláte zbytečné chyby, přehazujete číslice nebo písmenka ve slově, i když se vám to předtím nestávalo? Když si otevřete knížku, přečtete sotva první tři věty a už se v textu ztrácíte? Možná stačí, když
15.3.2024
Říká se jim také fytonutrienty. Najdete je v zelenině, ovoci a v zelených potravinách těsně pod slupkou. Tyto pro člověka velmi potřebné látky se teprve zkoumají. Přesto je dnes již prokázáno, jak významné pro nás jsou. Chrání tělo proti volným radikálům, a tím také proti degenerativním onemocněním a chorobám srdce. A zpomalují stárnutí buněk. Které potraviny bychom měli jíst, abychom měli těchto
7.3.2024
Půst si sice spojujeme s jarem, ale nic vám nebrání naplánovat si ho na jakékoliv roční období. Má to totiž nepřehlédnutelné výhody. Nehledě na tradici, která půst provázala s náboženskými svátky jara a zdravotní očistou těla po zimě, je léto dokonce lepší dobou pro půst, ať už zdravotní nebo redukční. Důvodů, proč se vám během prázdninových měsíců bude držet snáze, je hned několik: - Oproti j
reklama
reklama
Šikovné tipy
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Velký úklid knihovny
Nové knihy stále přibývají, knihovna praská ve švech a ani při sebelepší vůli už se v titulech nevyznáte? Jestli je to i váš problém, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. Učili nás, že knihy se nevyhazují. A tak to neděláme. Ukládáme je, jak se dá. Často, když už máme knihovnu plnou, tak do druhé řady, […]
Křehká krása lisovaných květů
Lisované květy mají trochu jiné kouzlo než sušené. V 2D verzi se stávají spíš ilustrací. A toho se dá využít k tvoření líbezných osobních i bytových doplňků. Zdlouhavé lisování květin zatížených knihami se dá urychlit za využití mikrovlnky. Potřebujete k tomu dvě destičky z překližky v rozměrech odpovídající prostoru mikrovlnky. Na destičku položte tři archy […]
Vyzkoušeli jsme: Jak se čistí ekologicky?
Přichází jaro, a tak snad není nikdo, kdo by je nechtěl přivítat s krásně uklizeným bytem. Ale že takový úklid pro nikoho, až na malé výjimky, není velká zábava, je také pravda. I proto se snažíme volit takové prostředky, které budou co nejúčinnější a práci nám usnadní. To je samozřejmě dobře, ale ještě na jednu […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Glore Psychiatric Museum: Straší tu labilní duchové utýraných pacientů?
enigmaplus.cz
Glore Psychiatric Museum: Straší tu labilní duchové utýraných pacientů?
V některých významných muzeích se nacházejí artefakty, které do našeho světa údajně přitahují cizí síly. V jiných se zase objevují přízraky lidí, kteří byli kdysi na těchto místech umučeni k smrti. Mn
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
tisicereceptu.cz
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
Křehké cukroví se na Vysočině nepřipravuje jen na Velikonoce. Sváteční pochoutka prababiček v neděli provoní celý dům. Zkusíte si ho vyrobit také? Suroviny 250g hladké mouky 2 žloutky Kousek m
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
skutecnepribehy.cz
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
Myslela jsem, že ten dům dokonale znám. Jako dítě jsem ho prolezla od sklepa až po půdu. Přesto vnuci našli pokoj, o němž neměl nikdo ani tušení. Ten dům kdysi postavili mí praprarodiče a já jsem v něm vyrůstala. Proto jsem si myslela, že ho znám dokonale, už můj otec ho měl prozkoumaný a ukázal mi jako dítěti všechny
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
21stoleti.cz
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
Publikoval přes 300 vědeckých prací a dal lidstvu nejslavnější rovnici světa E= mc2. Dodnes patří k největším vědeckým hvězdám, ke zhmotnělé tvůrčí genialitě, protože jeho speciální teorie relativity
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
iluxus.cz
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
Italská společnost Tankoa Yachts přináší milovníkům moře nový důvod, proč vyplout na otevřené vody. Jejich nejnovější klenot, 70 metrů dlouhá luxusní jachta Milano, vzdává hold svému italskému jménu -
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
nasehvezdy.cz
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
Zlata Adamovská (65) ze seriálu Ordinace v růžové zahradě oslavila narozeniny. A zavzpomínala v té souvislosti, že si pro ni život přichystal dost perných chvil. Všechno jí vynahradila až láska s Pet
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
epochalnisvet.cz
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
Německé ponorky byly za první světové války skutečným postrachem Atlantiku. Jejich torpéda rozsévala zkázu mezi spojeneckými loděmi a bylo velmi těžké je zničit. O to větší překvapení čekalo na námořníky z britské lodi HM Coreopsis II, když se jim zcela bez boje vzdala posádka obávané ponorky UB-85. Jejich plavidlo totiž prý potopila mořská příšera!  
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
nejsemsama.cz
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
Už naše babičky věděly, že hořká jídla napomáhají celkové pohodě a mají léčivé účinky. Hořké látky konzumované s mírou mohou přinést mnoho dobrého. Od nepaměti se používají především pro své pozitivní účinky na trávení. Nejen bylinky Potravin, které jsou zdrojem hořké chuti, je na výběr mnoho. Jde například o mandle, para ořechy, mák, pohanku, žito, jehněčí maso
11 lebek malovaných krví
epochaplus.cz
11 lebek malovaných krví
K procesu se nedostaví. Sehnal si žiletky… Než vypustí duši, nechá za sebou důležitý vzkaz, nebo si to alespoň myslí. Podřeže si žíly na zápěstí a posledními silami, jež mu i s krví odcházejí s těla, kreslí na zemi cely krvavý pentagram. Mormon, křesťan a nakonec satanista. To vše dohromady je budoucí únosce a vrah
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
epochanacestach.cz
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
Jižně od Jičína v obci Libáň stojí původně gotický hrad s renesančním zámkem Staré Hrady. Stejně jako samotný Jičín i zdejší místo dokonale zapadá do pohádkového kraje. Staré Hrady u Jičína Vybírat si můžeme hned z několika pohádkových prohlídkových okruhů, v nichž se seznámíme s více než čtyřmi stovkami pohádkových bytostí. Čekají opravdu všude. Vypravit se za
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
historyplus.cz
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
Mluví se o ní jako o jednom ze zapomenutých divů světa. Není se ani čemu divit. Šweitigoumská pagoda je úchvatná, obzvláště pak v podvečer, když ji paprsky zapadajícího slunce doslova rozzáří. Její povrch je totiž ze zlata. Použito ho prý bylo větší množství, než jaké tvoří zlaté rezervy v britských bankách. Na její špici se navíc blyští