Domů     Průjmy: Jako by to střevo bylo cizí
Průjmy: Jako by to střevo bylo cizí
23.7.2020

Průjem není nic příjemného. A teď si představte, že neustane po pár hodinách nebo dnech a stane se úpornou obtíží, která vás pronásleduje, bere chuť k jídlu a odvahu opouštět domov.

Takto dramaticky se projevují průjmová onemocnění, která nevyvolávají bakterie, ale vlastní imunitní systém. A zatímco s bakteriální infekcí můžete obvykle úspěšně bojovat a rychle ji vyřídit, imunitní systém neporazíte.

To ani není cílem, naopak je zapotřebí imunitu uklidnit, aby neútočila, kde nemá. Jenže to je medicínsky stále ještě obtížné.

Co je to za nemoc?

Odborně se tyto případy průjmů označují jako idiopatické (= nespecifické) střevní záněty. Slovo idiopatický znamená, že příčina je neznámá. Známo ale je to, že zánět vyprovokují imunitní buňky, které ve střevě útočí, jako by to byla cizí tkáň.

Zřejmě napadají prospěšnou střevní mikroflóru takovou intenzitou, až poškodí střevní sliznici a ta se zanítí. „Pachatele“ se ale imunitním buňkám vymýtit nepodaří, jsou to bakterie, které ve střevě žijí přirozeně, takže boj nikdy neskončí.

Proto idiopatické střevní záněty patří mezi chronické autoimunitní choroby, kdy se střídají klidnější období se vzplanutím akutních potíží.

Proč stůně imunita

Ani to ještě není jasné. Autoimunitních nemocí a jejich případů v posledních dvaceti letech explozivně přibývá, což ale nemusí znamenat, že dříve bylo o tolik méně případů.

Především tehdejší diagnostické metody neumožňovaly poruchu obranného systému těla tak dobře zachytit. Vědecké poznání se za tu dobu posunulo a s ním i možnosti, jak tyto poruchy zmírňovat.

Momentálně jsou ještě v kategorii nevyléčitelných, ale při správné diagnóze se může dařit držet příznaky pod kontrolou a ve snesitelné míře projevů.

Počátky bývají nenápadné

Sklon k těmto průjmům je vrozený, a tak se jisté signály mohou projevovat už v dětství, dlouho před tím, než nemoc propukne. Tyto děti mohou trpět sníženou chutí k jídlu, bolestmi bříška a špatným přibýváním na váze.

Běžná je ale i druhá možnost, že se děti vyvíjejí normálně a ani v dospělosti zpočátku nemají trávicí potíže.

Stres i infekce

Vlastním spouštěcím momentem pak bývá situace, kdy dochází k výrazné zátěži imunitního systému. Může to být infekční nemoc, ale mnohdy i déletrvající stresová situace. Tato zátěž jako by vykolejila imunitní systém a ten začne útočit ve střevě.

Co z počátku vypadá jen jako běžný průjem, se rychle začne komplikovat. Postižení ztrácejí na váze, mají problémy strávit běžné potraviny, trpí bolestmi a častým nucením na stolici.

Konkrétní příznaky se liší podle toho, která část trávicího ústrojí je zasažena. I označení nemoci se podle toho rozlišuje. V případě tlustého střeva jde o ulcerózní kolitidu, při onemocnění celého trávení pak o Crohnovu chorobu.

Co a kde bolí:

• Při postižení tlustého střeva, což může být ulcerózní kolitida i součást Crohnovy choroby, dochází hlavně k průjmům s hlenem, nucení na stolici a krvácení.

• Probíhá-li Crohnova choroba jako zánět tenkého střeva, ukáže se to hubnutím, výraznými bolestmi a může dojít až ke střevní neprůchodnosti. To je velmi nebezpečný stav, vyžadující rychlý chirurgický zákrok, jinak ohrožuje na životě.

Signalizuje ho nafouknutí břicha, zvracení obsahu žaludku a později i střev a velké bolesti.

• Je-li nemoc usazena na spojení tenkého a tlustého střeva, přidávají se k průjmům a hubnutí i zvýšené teploty.

Trpí nejen střevo

Signálem, že nejde jen o obyčejné průjmy, jsou i doprovodné projevy, kterým lékaři říkají „vzdálené“. To znamená, že se nevyskytují přímo v trávení. Nejčastěji jde o zánětlivá ložiska na kůži, která vzdorují léčbě a nehojí se.

Mohou to být ale také záněty očí nebo bolesti zad a opakované záněty kloubů. Pokud tedy trpíte chronickými střevními potížemi a zatím jste se neodhodlali vypravit se kvůli tomu na vyšetření, pak by vás právě tyto doprovodné potíže měly varovat.

S poruchou imunity není radno si zahrávat, stav se může prudce zhoršit. Navíc léky chrání nejen před prudkými bolestmi a dalšími obtěžujícími projevy onemocnění.

Zjistilo se, že snižují až o 90 % riziko rakoviny střeva, která se jinak po letitých střevních potížích objevuje.

Velká únava

To je další typický příznak. Kvůli průjmům tělo špatně tráví, a tak mu chybí živiny, navíc ho vysiluje zvýšená aktivita imunitních buněk ve střevě. Velká a dlouhotrvající únava, malátnost a slabost jsou proto příznačné právě pro aktivní fáze nemoci.

Ty jsou naštěstí střídány obdobími, kdy střevo funguje relativně lépe, a které je třeba využít celkovému posílení.

Zásadní je při tom jídelníček, který by neměl střevo dráždit a současně při všech omezeních by měl být dostatečně kalorický, aby se předešlo zbytečnému hubnutí a ztrátě sil.

Pro velké ztráty živin ve střevě je nutné především zvýšit příjem libových zdrojů bílkovin.

Co tedy jíst?

Jídelníček by měl být šetřící a přizpůsobený momentálnímu stavu i tomu, co dotyčný dobře snáší, neboť v tom mohou být mezi nemocnými individuální rozdíly.

Většinou působí problémy luštěniny, syrová zelenina, zeleninové a ovocné šťávy, citrusové ovoce, kyselé zelí, cibule, tučné a kyselé pokrmy.

Zeleninu, ovoce a luštěniny je třeba omezovat i z toho důvodu, že obsahují hodně vlákniny a ta střevo ve větším množství dráždí. Navíc odvádí část živin, které při průjmových onemocněních tak jako tak chybí, a váže na sebe vodu.

Naopak zvýšený podíl by měly na jídelníčku dostat libové zdroje bílkovin jako netučné maso, libové ryby jako treska, vejce a netučný tvaroh.

Konkrétní pokyny k jídelníčku dostanete od lékaře, neboť se poněkud liší případ od případu a hlavně podle postižené části střeva.

Umělá výživa

V etapách vzplanutí aktivních potíží je často nutné nasadit umělou výživu, protože dieta ke zklidnění nestačí. Výživa se zavádí sondou do trávicího traktu nebo se v těžších případech podává přímo nitrožilní výživa.

Sondy šetří střevo a podporují rychlý ústup příznaků. Současně pomáhají předejít výrazné podvýživě, k níž mají lidé s těmito nemocemi sklon. Chybí jim zejména bílkoviny, nebezpečně nízký je příjem vitaminu B12 a výrazně chybí i energie.

Proto je umělá výživa jedinou možností, jak v akutní fázi zabránit chátrání organismu. Jakmile se stav zmírní, přechází se na velmi šetrnou dietu.

Na si dát pozor:

• Při Crohnově chorobě hrozí kvůli nedostatku vitaminu B12 rozvoj těžké anémie a neurologických problémů. Typickým následkem podvýživy je celková slabost a zhoršené hojení ran.

• Akutní ulcerózní kolitida zase způsobuje špatné vstřebávání vody. To vede na jednu stranu k pokračujícím průjmům, současně ale k dehydrataci organismu.

Užitečná jsou prebiotika i  probiotika. Brání přemnožení patogenních bakterií při léčbě antibiotiky a v klidovém období zase podporují růst prospěšné střevní mikroflóry a tím předcházejí bolestem.

Jak udržet nemoc v klidu

Ačkoli jsou potíže neléčitelné, určitě lze ovlivnit množství a délku opětovného vzplanutí akutní fáze. Rizikové faktory jsou dobře známé. Tím hlavním je stres a léčba antibiotiky, nejčastěji při chřipkových onemocněních a kašli.

Proti stresu lze aktivně bojovat zejména jógou a meditačními technikami, pomáhají i bylinné čaje. S nachlazením je to horší, důležité je proto udržovat si preventivně co nejlepší kondici.

Co také ublíží

Kouření: Podle lékařů je kouření u Crohnovy choroby tak výrazně přitěžující okolností, že skoncovat s ním má na tuto chorobu efekt srovnatelný s nasazením léků.

Zvláště nebezpečné je kouření ve spojení s hormonální antikoncepcí, výsledkem může být dlouhodobě se nelepšící stav Crohnovy nemoci.

Naproti tomu u ulcerózní kolitidy tak výrazný vliv pozorován nebyl, což ale neznamená, že kouření nevadí, vždy oslabuje celkovou kondici.

Cukr a cukrovinky: Při denní konzumaci zhoršují složení mikrobiálního osídlení trávicího traktu a tím působí nepříznivě na zánětlivé střevní onemocnění.

Jaké jsou vyhlídky?

Naštěstí se zlepšují, což je jen dobře, protože případů Crohnovy choroby i ulcerózní kolitidy v posledních letech přibývá. Podle odborníků to ale může být aspoň zčásti dáno také zlepšenou a cílenou diagnostikou.

Pokrok ale nastal i v možnostech léčby, která dává naději hlavně lidem s velmi těžkým a dlouhodobým průběhem nemoci. Zatímco dříve přicházela v úvahu jen chirurgická opatření, pokud střevo nezabíralo na klasickou léčbu, dnes je šancí léčba biologická. Tyto léky působí přímo v místě zánětu a jsou velmi účinné.

Autorka textu: Lenka Korandová

Foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Související články
1.7.2025
Hudba nás ovlivňuje po celý život a v různých podobách je všude kolem nás. Její blahodárné účinky sami vnímáme a jsou i vědecky potvrzené. Zpěv ptáků, hlasy zvířat, ale i šumění listí nebo bublání vody v potoce můžeme považovat za hudbu. Vnímáme ji už před narozením, kdy slyšíme matčino srdce, dech i hlas. Čím je klidnější a laskavější, tím lépe pro harmonický vývoj novorozence, proto mu prospív
23.6.2025
...se prý má nechat uzrát, než se bude operovat. Kde se tahle lidová moudrost vzala, těžko říct. Ve skutečnosti je tomu právě naopak.   Šedý zákal se hlásí nenápadně. Začnete vidět trochu nezřetelně jako přes závoj. V noci si musíte posvítit, jinak nevidíte skoro nic, stejně tak na čtení potřebujete silnou žárovku. Přitom vás ostré světlo oslňuje.   Proč se tak děje? Oční
19.6.2025
Často ho máme někde na záhonu jen tak pro radost, protože pěstování je snadné a jeho barva potěší oči a zahradu rozzáří. Navíc kvete od jara až do podzimu. Potřebujete jen slunné místo a propustnou půdu. Naši předkové věděli, že květy měsíčku, který nazývali třeba sluníčko, krušínek, nechtík nebo deštná bylina, mají léčivé účinky. A tak je sušili a vyráběli různé masti, tinktury, olejíčky nebo
13.6.2025
Přezdívá se mu sluneční vitamin. Možná nejen díky jeho nejvýznamnějšímu zdroji. Déčko je totiž také hlavní pojistkou pro dobrou náladu. Většina světové populace má vitaminu D nedostatek. Bacily a viry tak mají velkou šanci tělo napadnout a skolit. Co je vitamin D Řadí se mezi vitaminy, ale je to vlastně v tucích rozpustný hormon seco-steroid nezbytně důležitý pro správné fungování lidského tě
11.6.2025
O zdraví koluje nespočet mýtů. Mnoho z nich jsme slyšeli jako už děti a v dobré víře je pak v dospělosti předávali. Mnoho dalších pak přidala doba internetová… Řada z těchto rad má racionální jádro a spolehnlivý účinek. Vedle nich ovšem koluje spousta nepodložených nebo vysloveně nebezpečných mýtů. Místo abychom svému tělu prospěli, můžeme si jejich dodržováním naopak uškodit. 1. Pitný režim se
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
epochalnisvet.cz
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na
Variabilní hra s koupelnovým nábytkem
rezidenceonline.cz
Variabilní hra s koupelnovým nábytkem
V koupelně se zdržujeme stále déle, relaxujeme zde a zbavujeme se stresu. Proto klademe velké nároky na dokonalou sanitu i esteticky působivý nábytek. Koupelna bezprostředně navazuje na ložnici, a proto stejně jako celý moderní interiér mění svůj vzhled. Proměňuje se ve vzdušnou místnost, která vedle praktického využití nabízí také estetický zážitek. Nábytek tvoří variabilní řady skříněk,
Steaky ze svíčkové
nejsemsama.cz
Steaky ze svíčkové
U steaků platí, že se pečou z každé strany tak dlouho, jak jsou vysoké v cm. Pokud máte tedy 3 cm vysoké maso, pečte z každé strany 3 min, aby bylo propečené akorát. Ingredience na 4 porce: 4 plátky ze svíčkové (vysoké 3 cm) 2 lžičky hrubé soli 2 lžičky drceného barevného pepře olivový olej Postup: Maso opláchněte
Tragický sen nás zachránil…
skutecnepribehy.cz
Tragický sen nás zachránil…
S manželem jsme byli před lety na služební cestě v Německu a druhý den jsme měli dál pokračovat vlakem. Naše plány nakonec změnil děsivý sen. Pokud nám hrozí vážné nebezpečí, dobré síly nám mohou poslat poselství, které plně oceníme až se zpětnou platností. Sama jsem něco takového zažila, takže vím, o čem mluvím. Varování před katastrofou Během spánku můžeme
Záhadné zmizení kolonie Roanoke: Osadníci, kteří se vypařili do neznáma
enigmaplus.cz
Záhadné zmizení kolonie Roanoke: Osadníci, kteří se vypařili do neznáma
V roce 1587 zmizela celá anglická kolonie na ostrově Roanoke bez jediné stopy. Osadníci, včetně žen a dětí, se jednoduše vypařili z povrchu zemského. Co se stalo s těmito lidmi a proč po sobě nezanech
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Zázračná studánka na Křemešníku: Dokáže předpovědět válku?
epochanacestach.cz
Zázračná studánka na Křemešníku: Dokáže předpovědět válku?
Je to jeden z nejvyšších vrcholů Českomoravské vrchoviny, turistický cíl a poutní místo. Vypravte se na Křemešník za zázračnou studánkou, která má prý řadu výjimečných vlastností. Kousek od Pelhřimova se tyčí vrch Křemešník, který je významným poutním místem. Stojí zde kostel Nejsvětější Trojice, konají se sem náboženské poutě a turisty sem přitahuje Zázračná studánka. O
Bojí se, že jí Němec uteče za jinou?
nasehvezdy.cz
Bojí se, že jí Němec uteče za jinou?
Ještě ani neproběhla svatba s partnerkou Petrou Hebkou, a herec Marek Němec (44) už se chlubí výrazným prstýnkem na prsteníčku. Zvídavým lidem v jeho okolí to nedalo spát a ptali se, jestli to nen
Letní bruschetta s rajčaty
tisicereceptu.cz
Letní bruschetta s rajčaty
Báječná jednoduchá pochoutka, kterou zvládnete za chvíli a s minimem ingrediencí. Ingredience chléb či bagety 4 rajčata 1 svazek čerstvé bazalky sůl a pepř 3 stroužky česneku olivový olej
Entomoterapie: Když člověka léčí hmyz
21stoleti.cz
Entomoterapie: Když člověka léčí hmyz
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývo
4 podlé zrady v egyptském válečnictví: Soupeře ochromí klisna i kočky
historyplus.cz
4 podlé zrady v egyptském válečnictví: Soupeře ochromí klisna i kočky
Faraon Thutmose III. je inteligentní a velkorysý, jedná s rozvahou. Jestli ale něco nesnáší, je to neúspěch. Jeho vojevůdce Džehuti dobře ví, že svého pána nesmí zklamat. Když hrozí, že se obléhání blízkovýchodního města Joppa potáhne příliš dlouho, musí vymyslet lest. Řadu let vyrůstal ve stínu své nevlastní matky, královny Hatšepsut (vláda v letech asi
Černobyl: Město, které se stalo smrtícím monstrem a lákadlem pro dobrodruhy
epochaplus.cz
Černobyl: Město, které se stalo smrtícím monstrem a lákadlem pro dobrodruhy
26. dubna 1986 otřásly jadernou elektrárnou v Černobylu dvě mohutné exploze, které navždy změnily osud města Pripjať a okolní krajiny. Tato nejhorší jaderná katastrofa v historii lidstva proměnila kdysi prosperující oblast v uzavřenou zónu, kde se život zastavil a příroda pomalu přebírá svou vládu. Navzdory tragické minulosti je dnes Černobyl poměrně bezpečnou destinací pro organizované