Domů     Průjmy: Jako by to střevo bylo cizí
Průjmy: Jako by to střevo bylo cizí
od 23.7.2020

Průjem není nic příjemného. A teď si představte, že neustane po pár hodinách nebo dnech a stane se úpornou obtíží, která vás pronásleduje, bere chuť k jídlu a odvahu opouštět domov.

Takto dramaticky se projevují průjmová onemocnění, která nevyvolávají bakterie, ale vlastní imunitní systém. A zatímco s bakteriální infekcí můžete obvykle úspěšně bojovat a rychle ji vyřídit, imunitní systém neporazíte.

To ani není cílem, naopak je zapotřebí imunitu uklidnit, aby neútočila, kde nemá. Jenže to je medicínsky stále ještě obtížné.

Co je to za nemoc?

Odborně se tyto případy průjmů označují jako idiopatické (= nespecifické) střevní záněty. Slovo idiopatický znamená, že příčina je neznámá. Známo ale je to, že zánět vyprovokují imunitní buňky, které ve střevě útočí, jako by to byla cizí tkáň.

reklama

Zřejmě napadají prospěšnou střevní mikroflóru takovou intenzitou, až poškodí střevní sliznici a ta se zanítí. „Pachatele“ se ale imunitním buňkám vymýtit nepodaří, jsou to bakterie, které ve střevě žijí přirozeně, takže boj nikdy neskončí.

Proto idiopatické střevní záněty patří mezi chronické autoimunitní choroby, kdy se střídají klidnější období se vzplanutím akutních potíží.

Proč stůně imunita

Ani to ještě není jasné. Autoimunitních nemocí a jejich případů v posledních dvaceti letech explozivně přibývá, což ale nemusí znamenat, že dříve bylo o tolik méně případů.

reklama

Především tehdejší diagnostické metody neumožňovaly poruchu obranného systému těla tak dobře zachytit. Vědecké poznání se za tu dobu posunulo a s ním i možnosti, jak tyto poruchy zmírňovat.

Momentálně jsou ještě v kategorii nevyléčitelných, ale při správné diagnóze se může dařit držet příznaky pod kontrolou a ve snesitelné míře projevů.

Počátky bývají nenápadné

Sklon k těmto průjmům je vrozený, a tak se jisté signály mohou projevovat už v dětství, dlouho před tím, než nemoc propukne. Tyto děti mohou trpět sníženou chutí k jídlu, bolestmi bříška a špatným přibýváním na váze.

Běžná je ale i druhá možnost, že se děti vyvíjejí normálně a ani v dospělosti zpočátku nemají trávicí potíže.

Stres i infekce

Vlastním spouštěcím momentem pak bývá situace, kdy dochází k výrazné zátěži imunitního systému. Může to být infekční nemoc, ale mnohdy i déletrvající stresová situace. Tato zátěž jako by vykolejila imunitní systém a ten začne útočit ve střevě.

reklama

Co z počátku vypadá jen jako běžný průjem, se rychle začne komplikovat. Postižení ztrácejí na váze, mají problémy strávit běžné potraviny, trpí bolestmi a častým nucením na stolici.

Konkrétní příznaky se liší podle toho, která část trávicího ústrojí je zasažena. I označení nemoci se podle toho rozlišuje. V případě tlustého střeva jde o ulcerózní kolitidu, při onemocnění celého trávení pak o Crohnovu chorobu.

Co a kde bolí:

• Při postižení tlustého střeva, což může být ulcerózní kolitida i součást Crohnovy choroby, dochází hlavně k průjmům s hlenem, nucení na stolici a krvácení.

• Probíhá-li Crohnova choroba jako zánět tenkého střeva, ukáže se to hubnutím, výraznými bolestmi a může dojít až ke střevní neprůchodnosti. To je velmi nebezpečný stav, vyžadující rychlý chirurgický zákrok, jinak ohrožuje na životě.

Signalizuje ho nafouknutí břicha, zvracení obsahu žaludku a později i střev a velké bolesti.

• Je-li nemoc usazena na spojení tenkého a tlustého střeva, přidávají se k průjmům a hubnutí i zvýšené teploty.

Trpí nejen střevo

Signálem, že nejde jen o obyčejné průjmy, jsou i doprovodné projevy, kterým lékaři říkají „vzdálené“. To znamená, že se nevyskytují přímo v trávení. Nejčastěji jde o zánětlivá ložiska na kůži, která vzdorují léčbě a nehojí se.

Mohou to být ale také záněty očí nebo bolesti zad a opakované záněty kloubů. Pokud tedy trpíte chronickými střevními potížemi a zatím jste se neodhodlali vypravit se kvůli tomu na vyšetření, pak by vás právě tyto doprovodné potíže měly varovat.

S poruchou imunity není radno si zahrávat, stav se může prudce zhoršit. Navíc léky chrání nejen před prudkými bolestmi a dalšími obtěžujícími projevy onemocnění.

Zjistilo se, že snižují až o 90 % riziko rakoviny střeva, která se jinak po letitých střevních potížích objevuje.

Velká únava

To je další typický příznak. Kvůli průjmům tělo špatně tráví, a tak mu chybí živiny, navíc ho vysiluje zvýšená aktivita imunitních buněk ve střevě. Velká a dlouhotrvající únava, malátnost a slabost jsou proto příznačné právě pro aktivní fáze nemoci.

Ty jsou naštěstí střídány obdobími, kdy střevo funguje relativně lépe, a které je třeba využít celkovému posílení.

Zásadní je při tom jídelníček, který by neměl střevo dráždit a současně při všech omezeních by měl být dostatečně kalorický, aby se předešlo zbytečnému hubnutí a ztrátě sil.

Pro velké ztráty živin ve střevě je nutné především zvýšit příjem libových zdrojů bílkovin.

Co tedy jíst?

Jídelníček by měl být šetřící a přizpůsobený momentálnímu stavu i tomu, co dotyčný dobře snáší, neboť v tom mohou být mezi nemocnými individuální rozdíly.

Většinou působí problémy luštěniny, syrová zelenina, zeleninové a ovocné šťávy, citrusové ovoce, kyselé zelí, cibule, tučné a kyselé pokrmy.

Zeleninu, ovoce a luštěniny je třeba omezovat i z toho důvodu, že obsahují hodně vlákniny a ta střevo ve větším množství dráždí. Navíc odvádí část živin, které při průjmových onemocněních tak jako tak chybí, a váže na sebe vodu.

Naopak zvýšený podíl by měly na jídelníčku dostat libové zdroje bílkovin jako netučné maso, libové ryby jako treska, vejce a netučný tvaroh.

Konkrétní pokyny k jídelníčku dostanete od lékaře, neboť se poněkud liší případ od případu a hlavně podle postižené části střeva.

Umělá výživa

V etapách vzplanutí aktivních potíží je často nutné nasadit umělou výživu, protože dieta ke zklidnění nestačí. Výživa se zavádí sondou do trávicího traktu nebo se v těžších případech podává přímo nitrožilní výživa.

Sondy šetří střevo a podporují rychlý ústup příznaků. Současně pomáhají předejít výrazné podvýživě, k níž mají lidé s těmito nemocemi sklon. Chybí jim zejména bílkoviny, nebezpečně nízký je příjem vitaminu B12 a výrazně chybí i energie.

Proto je umělá výživa jedinou možností, jak v akutní fázi zabránit chátrání organismu. Jakmile se stav zmírní, přechází se na velmi šetrnou dietu.

Na si dát pozor:

• Při Crohnově chorobě hrozí kvůli nedostatku vitaminu B12 rozvoj těžké anémie a neurologických problémů. Typickým následkem podvýživy je celková slabost a zhoršené hojení ran.

• Akutní ulcerózní kolitida zase způsobuje špatné vstřebávání vody. To vede na jednu stranu k pokračujícím průjmům, současně ale k dehydrataci organismu.

Užitečná jsou prebiotika i  probiotika. Brání přemnožení patogenních bakterií při léčbě antibiotiky a v klidovém období zase podporují růst prospěšné střevní mikroflóry a tím předcházejí bolestem.

Jak udržet nemoc v klidu

Ačkoli jsou potíže neléčitelné, určitě lze ovlivnit množství a délku opětovného vzplanutí akutní fáze. Rizikové faktory jsou dobře známé. Tím hlavním je stres a léčba antibiotiky, nejčastěji při chřipkových onemocněních a kašli.

Proti stresu lze aktivně bojovat zejména jógou a meditačními technikami, pomáhají i bylinné čaje. S nachlazením je to horší, důležité je proto udržovat si preventivně co nejlepší kondici.

Co také ublíží

Kouření: Podle lékařů je kouření u Crohnovy choroby tak výrazně přitěžující okolností, že skoncovat s ním má na tuto chorobu efekt srovnatelný s nasazením léků.

Zvláště nebezpečné je kouření ve spojení s hormonální antikoncepcí, výsledkem může být dlouhodobě se nelepšící stav Crohnovy nemoci.

Naproti tomu u ulcerózní kolitidy tak výrazný vliv pozorován nebyl, což ale neznamená, že kouření nevadí, vždy oslabuje celkovou kondici.

Cukr a cukrovinky: Při denní konzumaci zhoršují složení mikrobiálního osídlení trávicího traktu a tím působí nepříznivě na zánětlivé střevní onemocnění.

Jaké jsou vyhlídky?

Naštěstí se zlepšují, což je jen dobře, protože případů Crohnovy choroby i ulcerózní kolitidy v posledních letech přibývá. Podle odborníků to ale může být aspoň zčásti dáno také zlepšenou a cílenou diagnostikou.

Pokrok ale nastal i v možnostech léčby, která dává naději hlavně lidem s velmi těžkým a dlouhodobým průběhem nemoci. Zatímco dříve přicházela v úvahu jen chirurgická opatření, pokud střevo nezabíralo na klasickou léčbu, dnes je šancí léčba biologická. Tyto léky působí přímo v místě zánětu a jsou velmi účinné.

Autorka textu: Lenka Korandová

Foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
reklama
Související články
24.3.2023
Kočky patří nejen k nejoblíbenějším domácím zvířatům, ale navíc velmi prospívají našemu zdraví. Při předení totiž vytvářejí vibrace, které dokážou snížit tlak, odbourat stres, posílit srdce nebo spravit nemocnou duši. Kočka je tvor nenáročný. Nemusíte ji chodit venčit a když zůstane doma samotná, žalem nebude mňoukat na celý dům. Vše, co k životu potřebuje, je jídlo, čisté stelivo a klidné místo
21.3.2023
Když začíná pleť stárnout? Prý už brzy po dvacítce. Viditelné stopy se ale ukážou mnohem později. A pak nastane nejvyšší čas se o pleť pořádně starat, pokud ji chcete v dobré kondici udržet co nejdéle. Co se na pleti podepisuje * STRES: Vytváří nejen strhaný výraz, ale poškozuje také vnitřní strukturu pleti. Je to tím, že hormon kortizol, který se při stresu dostává do krve ve vyšším množství,
18.3.2023
Máte v rodině sklon k vysokému krevnímu tlaku, revmatismu nebo potížím s cévami? K problémům s játry nebo ekzémem? To je jen krátký výčet nemocí, kde může být správný jídelníček skoro všelékem. Společným jmenovatelem těchto a desítek dalších chorob je prozánětlivý stav v těle. Asi už jste o něm slyšeli. Protizánětlivá dieta je totiž momentálně obrovským hitem. Má to dva důvody. Za prvé není slož
16.3.2023
Ve stínu mnohem známějších přírodních „antibiotik“ zůstávají byliny potírající viry. Zajímá vás, které to jsou? Pokud máte to štěstí, že jste dostali jen malou virovou nálož nebo jste onemocnění zachytili v počátcích, pak můžete zkusit šetrnou přírodní léčbu. Někdy zvládne sama infekci potlačit, jindy aspoň zkrátí délku nemoci. Cist krétský Tomuto keři se říká také skalní růže, neboť v obdob
12.3.2023
Nějak se necítíte dobře a jste celí rozpálení. Teploměr potvrdí, co už sami víte. Máte horečku. Není potřeba hned propadat panice. Horečkou se vaše tělo brání a bojuje s infekcí. I mnozí lékaři vám řeknou, že nemusíte hned sahat po lécích a snažit se teplotu snižovat. Zvlášť pokud jde o takzvanou zvýšenou teplotu, tedy do 38 °C. Tehdy stačí ulehnout do postele, hodně pít, spát. Prostě ji vyležet.
Nenechte si ujít další zajímavé články
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
21stoleti.cz
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
Většina dosud známých planet svůj život tráví v rodinném kruhu s mateřskou hvězdou a mnohdy i s planetárními sourozenci. Ale jak to tak někdy bývá u lidí, tak i mezi planetami může dojít ke konfliktu,
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
iluxus.cz
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
Lifestylový hotel Andaz Prague, unikátní místo čerpající z bohatých lokálních tradic, kultury, umění a architektury, poskytl své prostory a záštitu kosmetické značce Klara Rott, která zde vytvořila un
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
nasehvezdy.cz
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
Těžko věřit, že je Lucie Benešová (48) babičkou. Vzhledem směle konkuruje i o generaci mladším herečkám – není divu, že ještě dnes jí scenáristé předepisují košilaté scény, jak je sama nazývá. Z je
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
epochalnisvet.cz
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
Skotsko je neuvěřitelně pestrá země s bohatou a bohužel také pořádně komplikovanou a krvavou minulostí. Tu připomíná i množství historických staveb, mezi které patří i slavný chrám stojící v zeleni ma
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
epochaplus.cz
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
Francouzské královně Marii Antoinettě (1755–1793) dělá její manžel Ludvík XVI. (1754–1793) všechno, co jí na očích uvidí. Projevuje se to na výdajích dvora. Ministru financí Turgotovi dochází trpělivo
Záhada rodinné chaty
skutecnepribehy.cz
Záhada rodinné chaty
V mládí jsem zažila na naší chatě opravdu hrozivé věci, které jsem si nedovedla vysvětlit. Odpovědi na moje otázky přinesl až čas. Jako dívka z Prahy jsem si uměla vychutnat víkendy na naší chatě. Oproti panelákovému bytu to byla vždycky vítaná změna. Přírodu a čerstvý vzduch jsem milovala odmalička. Měli jsme chatu kousek od jednoho rybníka,
Excentrická svatyně klasického designu
rezidenceonline.cz
Excentrická svatyně klasického designu
Sebevědomá kombinace témat, materiálů a textur, směs paradoxů, tvořená moderními formami v kombinaci s nadčasovým nábytkem – to vše stojí za výsledným jemným leskem luxusního interiéru, jehož vyznění
Špagety se zeleninou
tisicereceptu.cz
Špagety se zeleninou
Jídlo, se kterým si poradíte, i když vás na vaření zrovna moc neužije. Ingredience 500 g špaget 500 g mletého masa 250 g rajčatového pyré 1 větší cibule 3 velká rajčata 1 červená paprika 2
Zeleninový kuskus s krevetami
tisicereceptu.cz
Zeleninový kuskus s krevetami
Suroviny 250 g mražených krevet 2 hrnky kuskusu 1 l zeleninového vývaru 2 velké cukety 2 pórky 2 lžíce olivového oleje hrubozrnná mořská sůl pepř čerstvá bazalka Postup Suchý kuskus n
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
nasehvezdy.cz
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
Po třinácti letech se rozešel s partnerkou Simonou Brdičkovou (46). Mají spolu dceru Claudii (14). Když to ale Martin Zounar (55) nejméně čekal, vstoupila mu do cesty pohledná psycholožka Kateřina K
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
enigmaplus.cz
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
Už pozorná dítka ve školách se mohou dozvědět, že první knihu na území sousedního Slovenska napsal římský císař Marcus Aurelius. Dokážeme však určit přesné místo, kde slavná sbírka úvah „Hovory k sobě
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
epochanacestach.cz
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
Ačkoli patří k těm menšímv České republice, nabízí aktivity a působivé expozice, kterým nelze říci „ne“. Pouze v Pardubickém kraji můžete nasát omamnou vůni perníku, stát se součástí dostihového vesel