Domů     Průjmy: Jako by to střevo bylo cizí
Průjmy: Jako by to střevo bylo cizí
23.7.2020

Průjem není nic příjemného. A teď si představte, že neustane po pár hodinách nebo dnech a stane se úpornou obtíží, která vás pronásleduje, bere chuť k jídlu a odvahu opouštět domov.

Takto dramaticky se projevují průjmová onemocnění, která nevyvolávají bakterie, ale vlastní imunitní systém. A zatímco s bakteriální infekcí můžete obvykle úspěšně bojovat a rychle ji vyřídit, imunitní systém neporazíte.

To ani není cílem, naopak je zapotřebí imunitu uklidnit, aby neútočila, kde nemá. Jenže to je medicínsky stále ještě obtížné.

Co je to za nemoc?

Odborně se tyto případy průjmů označují jako idiopatické (= nespecifické) střevní záněty. Slovo idiopatický znamená, že příčina je neznámá. Známo ale je to, že zánět vyprovokují imunitní buňky, které ve střevě útočí, jako by to byla cizí tkáň.

Zřejmě napadají prospěšnou střevní mikroflóru takovou intenzitou, až poškodí střevní sliznici a ta se zanítí. „Pachatele“ se ale imunitním buňkám vymýtit nepodaří, jsou to bakterie, které ve střevě žijí přirozeně, takže boj nikdy neskončí.

Proto idiopatické střevní záněty patří mezi chronické autoimunitní choroby, kdy se střídají klidnější období se vzplanutím akutních potíží.

Proč stůně imunita

Ani to ještě není jasné. Autoimunitních nemocí a jejich případů v posledních dvaceti letech explozivně přibývá, což ale nemusí znamenat, že dříve bylo o tolik méně případů.

Především tehdejší diagnostické metody neumožňovaly poruchu obranného systému těla tak dobře zachytit. Vědecké poznání se za tu dobu posunulo a s ním i možnosti, jak tyto poruchy zmírňovat.

Momentálně jsou ještě v kategorii nevyléčitelných, ale při správné diagnóze se může dařit držet příznaky pod kontrolou a ve snesitelné míře projevů.

Počátky bývají nenápadné

Sklon k těmto průjmům je vrozený, a tak se jisté signály mohou projevovat už v dětství, dlouho před tím, než nemoc propukne. Tyto děti mohou trpět sníženou chutí k jídlu, bolestmi bříška a špatným přibýváním na váze.

Běžná je ale i druhá možnost, že se děti vyvíjejí normálně a ani v dospělosti zpočátku nemají trávicí potíže.

Stres i infekce

Vlastním spouštěcím momentem pak bývá situace, kdy dochází k výrazné zátěži imunitního systému. Může to být infekční nemoc, ale mnohdy i déletrvající stresová situace. Tato zátěž jako by vykolejila imunitní systém a ten začne útočit ve střevě.

Co z počátku vypadá jen jako běžný průjem, se rychle začne komplikovat. Postižení ztrácejí na váze, mají problémy strávit běžné potraviny, trpí bolestmi a častým nucením na stolici.

Konkrétní příznaky se liší podle toho, která část trávicího ústrojí je zasažena. I označení nemoci se podle toho rozlišuje. V případě tlustého střeva jde o ulcerózní kolitidu, při onemocnění celého trávení pak o Crohnovu chorobu.

Co a kde bolí:

• Při postižení tlustého střeva, což může být ulcerózní kolitida i součást Crohnovy choroby, dochází hlavně k průjmům s hlenem, nucení na stolici a krvácení.

• Probíhá-li Crohnova choroba jako zánět tenkého střeva, ukáže se to hubnutím, výraznými bolestmi a může dojít až ke střevní neprůchodnosti. To je velmi nebezpečný stav, vyžadující rychlý chirurgický zákrok, jinak ohrožuje na životě.

Signalizuje ho nafouknutí břicha, zvracení obsahu žaludku a později i střev a velké bolesti.

• Je-li nemoc usazena na spojení tenkého a tlustého střeva, přidávají se k průjmům a hubnutí i zvýšené teploty.

Trpí nejen střevo

Signálem, že nejde jen o obyčejné průjmy, jsou i doprovodné projevy, kterým lékaři říkají „vzdálené“. To znamená, že se nevyskytují přímo v trávení. Nejčastěji jde o zánětlivá ložiska na kůži, která vzdorují léčbě a nehojí se.

Mohou to být ale také záněty očí nebo bolesti zad a opakované záněty kloubů. Pokud tedy trpíte chronickými střevními potížemi a zatím jste se neodhodlali vypravit se kvůli tomu na vyšetření, pak by vás právě tyto doprovodné potíže měly varovat.

S poruchou imunity není radno si zahrávat, stav se může prudce zhoršit. Navíc léky chrání nejen před prudkými bolestmi a dalšími obtěžujícími projevy onemocnění.

Zjistilo se, že snižují až o 90 % riziko rakoviny střeva, která se jinak po letitých střevních potížích objevuje.

Velká únava

To je další typický příznak. Kvůli průjmům tělo špatně tráví, a tak mu chybí živiny, navíc ho vysiluje zvýšená aktivita imunitních buněk ve střevě. Velká a dlouhotrvající únava, malátnost a slabost jsou proto příznačné právě pro aktivní fáze nemoci.

Ty jsou naštěstí střídány obdobími, kdy střevo funguje relativně lépe, a které je třeba využít celkovému posílení.

Zásadní je při tom jídelníček, který by neměl střevo dráždit a současně při všech omezeních by měl být dostatečně kalorický, aby se předešlo zbytečnému hubnutí a ztrátě sil.

Pro velké ztráty živin ve střevě je nutné především zvýšit příjem libových zdrojů bílkovin.

Co tedy jíst?

Jídelníček by měl být šetřící a přizpůsobený momentálnímu stavu i tomu, co dotyčný dobře snáší, neboť v tom mohou být mezi nemocnými individuální rozdíly.

Většinou působí problémy luštěniny, syrová zelenina, zeleninové a ovocné šťávy, citrusové ovoce, kyselé zelí, cibule, tučné a kyselé pokrmy.

Zeleninu, ovoce a luštěniny je třeba omezovat i z toho důvodu, že obsahují hodně vlákniny a ta střevo ve větším množství dráždí. Navíc odvádí část živin, které při průjmových onemocněních tak jako tak chybí, a váže na sebe vodu.

Naopak zvýšený podíl by měly na jídelníčku dostat libové zdroje bílkovin jako netučné maso, libové ryby jako treska, vejce a netučný tvaroh.

Konkrétní pokyny k jídelníčku dostanete od lékaře, neboť se poněkud liší případ od případu a hlavně podle postižené části střeva.

Umělá výživa

V etapách vzplanutí aktivních potíží je často nutné nasadit umělou výživu, protože dieta ke zklidnění nestačí. Výživa se zavádí sondou do trávicího traktu nebo se v těžších případech podává přímo nitrožilní výživa.

Sondy šetří střevo a podporují rychlý ústup příznaků. Současně pomáhají předejít výrazné podvýživě, k níž mají lidé s těmito nemocemi sklon. Chybí jim zejména bílkoviny, nebezpečně nízký je příjem vitaminu B12 a výrazně chybí i energie.

Proto je umělá výživa jedinou možností, jak v akutní fázi zabránit chátrání organismu. Jakmile se stav zmírní, přechází se na velmi šetrnou dietu.

Na si dát pozor:

• Při Crohnově chorobě hrozí kvůli nedostatku vitaminu B12 rozvoj těžké anémie a neurologických problémů. Typickým následkem podvýživy je celková slabost a zhoršené hojení ran.

• Akutní ulcerózní kolitida zase způsobuje špatné vstřebávání vody. To vede na jednu stranu k pokračujícím průjmům, současně ale k dehydrataci organismu.

Užitečná jsou prebiotika i  probiotika. Brání přemnožení patogenních bakterií při léčbě antibiotiky a v klidovém období zase podporují růst prospěšné střevní mikroflóry a tím předcházejí bolestem.

Jak udržet nemoc v klidu

Ačkoli jsou potíže neléčitelné, určitě lze ovlivnit množství a délku opětovného vzplanutí akutní fáze. Rizikové faktory jsou dobře známé. Tím hlavním je stres a léčba antibiotiky, nejčastěji při chřipkových onemocněních a kašli.

Proti stresu lze aktivně bojovat zejména jógou a meditačními technikami, pomáhají i bylinné čaje. S nachlazením je to horší, důležité je proto udržovat si preventivně co nejlepší kondici.

Co také ublíží

Kouření: Podle lékařů je kouření u Crohnovy choroby tak výrazně přitěžující okolností, že skoncovat s ním má na tuto chorobu efekt srovnatelný s nasazením léků.

Zvláště nebezpečné je kouření ve spojení s hormonální antikoncepcí, výsledkem může být dlouhodobě se nelepšící stav Crohnovy nemoci.

Naproti tomu u ulcerózní kolitidy tak výrazný vliv pozorován nebyl, což ale neznamená, že kouření nevadí, vždy oslabuje celkovou kondici.

Cukr a cukrovinky: Při denní konzumaci zhoršují složení mikrobiálního osídlení trávicího traktu a tím působí nepříznivě na zánětlivé střevní onemocnění.

Jaké jsou vyhlídky?

Naštěstí se zlepšují, což je jen dobře, protože případů Crohnovy choroby i ulcerózní kolitidy v posledních letech přibývá. Podle odborníků to ale může být aspoň zčásti dáno také zlepšenou a cílenou diagnostikou.

Pokrok ale nastal i v možnostech léčby, která dává naději hlavně lidem s velmi těžkým a dlouhodobým průběhem nemoci. Zatímco dříve přicházela v úvahu jen chirurgická opatření, pokud střevo nezabíralo na klasickou léčbu, dnes je šancí léčba biologická. Tyto léky působí přímo v místě zánětu a jsou velmi účinné.

Autorka textu: Lenka Korandová

Foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Související články
23.10.2024
Bolest lze mírnit i jinak než chemicky. Alternativ je řada, i když jejich síla a spolehlivost kolísá. Za pokus ale stojí. Teplo a chlad To je nejjednodušší, přitom účinný způsob, který působí na příčinu bolesti fyzikálně. * Studené obklady a koupele zmírňují bolest způsobenou záněty. Při zánětu se totiž intenzivně zvyšuje prokrvení postižené partie, což vede k otokům a horkosti. Chlad často po
21.10.2024
Záplava negativních informací v nás vytváří obraz světa, který je zraňující a šílený. Jak si v duši vytvořit opět schopnost věřit, že budoucnost ještě někdy přinese něco dobrého? Teroristické útoky, válka, hurikány - každý den prožíváme děsivé události světa, o nichž bychom ještě před lety neměli tušení. Ze srdceryvných lidských příběhů nás bodá u srdce a je nám smutno z toho, že chceme pomoci, a
8.10.2024
Fotografie modelek v bikinách v nás každé léto vzbuzují touhu zhubnout anebo vypadat mladší. Když to nejde přirozenou cestou, tak mnohdy zatoužíme po plastické operaci nebo „zkrášlujícím“ zásahu. Je to ale bezpečné? Bývalá topmodelka Linda Evangelista se rozhodla v roce 2016 bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy, tedy zákrokem, kdy se zmrazením redukují tukové buňky. Jenže místo očekávan
30.9.2024
Zakysané mléčné produkty jsou nejen výborným zdrojem bílkovin a vápníku, ale blahodárně působí i na naše střeva. Vyznáte se v nich? Na trhu jich objevíte hned několik. Všechny jsou pro naše zdraví přínosné, však se také řadí mezi superpotraviny. A to pro obsah prospěšných bakterií. Vedle vitaminů A, D a B a kvalitních bílkovin obsahují také fosfor. Množství vápníku je úplně stejné jako v mléce,
26.9.2024
Med se k pěstění krásy používá od nepaměti. A ve vlastnoručně vyrobené kosmetice budete mít jistotu, že je ho tam poctivá porce. Med umí hodně. Intenzivně hydratuje pleť i vlasy, hojí rty, regeneruje suchou pokožku, brání infekcím na kůži. Umí dokonce změkčit zatvrdlou kůži na patách. Hodí se pro všechny typy pleti, pozor jen při alergiích. Balzámy na rty * S kokosovým tukem Budete potřebov
reklama
Šikovné tipy
Zbavit se tetování je drahé a zdlouhavé
Proto se na internetu dají najít mnohé návody k jeho odstranění domáckými prostředky. Přitom zmírnění viditelnosti tetování je náročné i profesionálními metodami. Zájem o domácké prostředky je pochopitelný, jelikož profesionální ošetření rozhodně není zadarmo. A tak se kouknete na internet a řeknete si, no vida, jde to i podomácku a levně. Pravda je, že postupy […]
Poetické kamenné svícny
Také máte doma spoustu kamínků nasbíraných na výletech? Možná jsou mezi nimi i ty ploché, které omlela voda z potoka nebo ta mořská. A právě ty se budou hodit. Budete potřebovat: ploché kameny různých velikostí, lepidlo na kámen, svíčky. 1) Vyberte velký základní kámen a dejte na něj dostatečné množství lepidla. 2) Druhý kámen položte […]
Až skončí grilovací sezona
Čas běží jako splašený, a tak než se nadějeme, sezona grilování skončí. Přátelé se rozjedou do svých městských bytů a až na krátká občasná setkání zbydou jen vzpomínky na to hezké. A také jedna ne moc příjemná povinnost. Bude to chtít vyčistit gril. Co si budeme povídat, to je činnost, kterou nedělá rád snad nikdo […]
Vzpomínka na moře: 5 nápadů, co s mušlemi
Nic neoživí vzpomínky na báječné chvíle o dovolené tak, jako romantické dekorace v plážovém stylu. Není to nci složitého, máme pro vás pár tipů. Velké ulity můžete „osázet“ tillandsiemi, což jsou ty podivuhodné rostliny, které nepotřebují substrát a živiny si vytahují kořeny ze vzduchu. Ale pozor, to je teorie, která platí v jejich domovině. Aby […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Náš vnuk se vylíhl z divokých vajec
skutecnepribehy.cz
Náš vnuk se vylíhl z divokých vajec
Je úžasné, když je dítě zdravé a plné elánu. Jenže náš Martínek je čilý až moc. Jsme z něho už úplně vyčerpaní a on energii snad nikdy neztrácí. Na vnoučka jsme se s manželem moc těšili. Jenže osud poslal draka. Je plný energie a nikdy nepadne vysílením. Nutíme ho spát odpoledne, ale je to s ním k nevydržení. A když se nám to
Miminko u Vignerové a Kolečka na obzoru?
nasehvezdy.cz
Miminko u Vignerové a Kolečka na obzoru?
S manželem Petrem Kolečkem (40) si užívali v New Yorku, všechno se zdá být zalité sluncem. Aneta Vignerová (36) dokonce tvrdí, že scenáristova nedávná nevěra jejich vztah posílila. „Je to mezi nám
Anya Taylor-Joy září v nové vánoční kampani Tiffany & Co.
iluxus.cz
Anya Taylor-Joy září v nové vánoční kampani Tiffany & Co.
Společnost Tiffany & Co. dnes odhaluje svou letošní vánoční kampaň With love, Since 1837, v níž ambasadorka značky Anya Taylor-Joy obdivuje krásu zasněženého New Yorku. Kampaň připomíná bohaté děd
Thajská polévka Tom Yum
nejsemsama.cz
Thajská polévka Tom Yum
Máte chuť na trochu exotiky? Pak si připravte tuhle pikantní thajskou polévku plnou nejrůznějších chutí a vůní. Potřebujete: ✿ 12 krevet ✿ 6 šálků kuřecího vývaru ✿ 1 citronovou trávu ✿ 4 stroužky česneku ✿ 1 cibuli ✿ 2 cm zázvoru ✿ 3 bobkové listy ✿ 1 limetku ✿ 1,5 lžíce rybí omáčky ✿ 0,5 lžíce sójové omáčky ✿ 1 mrkev ✿ 1 šálek shiitake hub ✿ 1 chil­li papričku ✿ 1/3 šálku kokosového
Jezdecký ranč brazilské topmodelky
rezidenceonline.cz
Jezdecký ranč brazilské topmodelky
Nemovitost koupila Gisele Bündchen kvůli své mladší dceři, nadšené „koňařce“. Areál totiž kromě čerstvě zrekonstruovaného domu s devíti ložnicemi, fotbalového hřiště, tenisových kurtů, bazénu s nekonečnou hladinou a vodními prvky, vířivkou a fontánkami, zahrnuje především dva jezdecké okruhy a desítku stání pro koně. Southwest Ranches, který se nachází poblíž Everglades, zhruba na půl cesty mezi
Objevte všechny krásy Broumovska
epochanacestach.cz
Objevte všechny krásy Broumovska
Broumovsko je neprávem opomíjeným, ale postupně objevovaným regionem v Královéhradeckém kraji na samé hranici s Polskem. Vydejte se poznávat Broumovský výběžek, který nabízí svým obyvatelům i návštěvníkům nesčetné krásy. Ať už obdivovaná skalní města, skvostné barokní památky v čele s Klášterem Broumov nebo hluboké a tiché lesy sevřené horami. Srdcem Broumovska je město Broumov, které usiluje o zisk
Po změně času svítíme více. Jak lépe spát a ještě uspořit?
epochaplus.cz
Po změně času svítíme více. Jak lépe spát a ještě uspořit?
S příchodem kratších dnů a delších tmavých večerů a rán je důležité udržet pravidelný spánkový režim. Pomoci může každodenní procházka, cvičení nebo teplá koupel. Odborníci doporučují používat v ložnici a dětském pokoji žárovky s teplou bílou barvou, které před spaním navodí pocit klidu a relaxace. Bude se svítit více, což znamená i vyšší účty za
Ztracený text „Q“: Objevíme někdy záhadný zdroj, z kterého čerpali evangelisté?
enigmaplus.cz
Ztracený text „Q“: Objevíme někdy záhadný zdroj, z kterého čerpali evangelisté?
Mezi stěžejní texty, které tvoří Nový zákon křesťanské Bible, patří trio evangelií. Jsou to evangelia podle Matouše, Marka a Lukáše. Při jejich studiu však vyšlo najevo, že evangelia podle Matouše a L
4 starověké fastfoody: Holdovali už Římané hamburgerům?
historyplus.cz
4 starověké fastfoody: Holdovali už Římané hamburgerům?
Stejně jako každý den se Říman Decius zastaví u pouličního stánku. Poručí si trochu dušené zeleniny. V maličkém nájemním bytě na okraji města nemá ani kuchyň, a tak je stejně jako další římská chudina z okolí odkázaný na fastfood na rohu.   Římští boháči občerstvením „přes ulici“, které vzkvétá již ve starověku, okázale pohrdají. Nic to ale
Stoly pro práci ve stoje nechrání před kardiovaskulárními nemocemi
21stoleti.cz
Stoly pro práci ve stoje nechrání před kardiovaskulárními nemocemi
Dlouhodobé sezení je podle lékařů pro organismus stejně škodlivé jako kouření. Zvyšuje riziko rozvoje kardiovaskulárních nemocí, obezity a s ní souvisejících potíží, stejně jako bolesti bederní či krč
Šokující Tabulka prokletí: Dokáže zabíjet i po 3400 letech?
epochalnisvet.cz
Šokující Tabulka prokletí: Dokáže zabíjet i po 3400 letech?
V rozevřené dlani amerického archeologa Scotta Striplinga je možné spatřit drobný předmět. Jde o olověnou destičku, která je jen o něco málo větší než poštovní známka. Americký badatel si je přesto jistý, že v ruce třímá jedinečný nález. V jeho tváři je ovšem možné zahlédnout i obavy. Má totiž neblahé tušení, že nově nalezená tabulka měla sloužit k temným
Čočka s kuřecími prsíčky a s rýží
tisicereceptu.cz
Čočka s kuřecími prsíčky a s rýží
Je lehce pikantní, výrazné chuti a samozřejmě nechybí jemné kuřecí maso. Suroviny 120 g červené čočky 2 cibule řepkový olej 200 g kuřecích prsou 1 plechovka loupaných rajčat 1 lžička kurkum