Vyhříváte se u krbu a upřeně sledujete plápolající oheň, který olizuje žhnoucí polena. Romantika jako z dávných dob, rozdíl je jen v tom, že polena jsou z keramické hmoty a plameny vystupují z ukrytých plynových hořáků.
Seznamte se s plynovými krby. Jsou příjemnou alternativou těch klasických na pevné palivo, snad jen s výjimkou vůně hořícího dřeva. Atmosféru ale dokážou navodit úplně stejnou.
Dříve a nyní
Někdejší plynové krby již na dálku signalizovaly charakteristickým hukotem, případně „vůní“, co v nich hoří. Hořáky šly špatně zapalovat, možnost regulování byla omezená, plamínky měly modrou barvu a oheň během provozu občas zhasínal.
S tím vším se setkávali první uživatelé krbů fungujících na plyn. Dnes je situace diametrálně odlišná.
V kvalitním plynovém krbu jsou keramická polena rozžhavená do žlutočervena, plameny se na pohled neliší od plamenů vznikajících spalováním dřeva a jejich intenzitu a výšku můžete pohodlně regulovat na dálku, přičemž stejným dálkovým ovladačem kontrolujete a ovládáte celý krb.
Žádné starosti
V čem je výhoda plynových krbů? Péče o ně je minimální. Žádné chození pro polena do kůlny, žádný prach a nepořádek z polen, žádné víření nečistot, žádný popel. Zapomeňte také na přípravu topeniště, třísky ani noviny na podpal nebudete potřebovat.
Stačí stisknout tlačítko a do 15 minut máte všude příjemné teplo. Navíc se nemusíte bát, že budete mít v místnosti přetopeno, nebo naopak chladno, jako při přikládání dřeva.
Krby na plyn poskytují dokonale vyváženou, stabilní teplotu, kterou můžete ovládat podle potřeby, protože jsou vybavené termostatem.
Kvůli teplu si plynový krb klidně zapálíte i pozdě večer na hodinku před spaním, u klasického, s jeho složitou přípravou, by vám to nestálo za to.
Komín není potřeba
Podle zákona musí mít krby komín, aby se z domu odvedly spaliny. Plynové krby vyžadují sice dva, jeden na odvod a druhý na přívod vzduchu, ale nelekejte se, komín stavět nemusíte. Dá se to jednoduše vyřešit průduchy, které se vyvedou na fasádu.
Krby volně stojící
Volně stojící plynové krby, lépe řečeno krbová kamna, mají nasávání vzduchu z místnosti a odtah spalin vyvedený do vyvložkovaného komínu.
Novinkou pro letošní topnou sezónu jsou ty s uzavřenou spalovací komorou, kdy jsou spaliny odváděny odtahovým systémem ve zdi a vzduch pro hoření je nasáván z venkovního prostředí.
Jsou tedy ideální pro vytápění rodinných domů, bytů, rekreačních objektů, obchodů i kanceláří, v nichž automaticky udržují požadovanou teplotu v místnosti. Palivem může být zemní plyn nebo propan-butan.
Krby vestavěné
Jsou to vlastně moderně řešené plynové kazety, které se instalují do krbové vložky. Krb je vybavený ventilátorem, jež se automaticky uvádí do činnosti podle teploty pláště krbu.
Topit by se v nich mělo především zemním plynem, ale zpravidla se dá použít i propan-butan (LPG). Povrch krbových kazet bývá z kvalitního dekoračního plechu upraveného proti korozi.
Speciální povrchovou úpravu mají také topné těleso a rekuperátor, hořák je vyrobený z nerezu. Tento typ plynových krbů může být vestavěný do všech starých i nových krbů.
Vašemu interiéru tak zachovají alespoň část původního romantického kouzla, ale navíc přinesou komfort a intimitu.
Bezpečnost
Plynové krby jsou maximálně bezpečné. Ve svém vybavení mají pojistku odtahu spalin, která automaticky uzavře přívod plynu, když komín z nějakého důvodu začne stávkovat. Moderní krby také odolávají teplotám pod bodem mrazu a normálně topí dál. To určitě ocení majitelé rekreačních objektů bez celoročního provozu.
Rozdíl nepoznáte
Přestože je palivem plyn, tak planoucí oheň je srovnatelný jako u krbů na dřevo. Plynový plamen prohořívá mezi keramickými poleny, jejichž design ohořelosti je tak dokonalý, že je od pravých polen nerozeznáte.
Nechybí ani žhavé uhlíky, které jsou ze stejného materiálu. Intenzitu žáru si můžete nastavit sami, je pouze na vašem rozhodnutí, jestli chcete pořádný oheň, nebo jen malé plápolání.
Ekonomické hledisko
Topení dřevem sice vyjde o něco levněji, plynové krby vám ale ušetří spoustu času nejen spojeného s údržbou.
Moderní krby se zapalují dálkovým ovládáním a jsou opatřeny termostatem, který se postará o to, abyste měli v místnosti takovou teplotu, jakou si zvolíte, takže nedochází k plýtvání energií.
Náklady na provoz se pohybují okolo 8-10 Kč za hodinu provozu, záleží na výkonu zvoleného typu plynového krbu. Některé mají nastavitelný režim ECO, při němž se intenzita přívodu plynu mění, což ušetří rodinný rozpočet až o 35 %.
Cena
Běžné krby na plyn jsou k dostání od 45 000 Kč, můžete si však také pořídit luxusnějším kousek, který je designově „vymazlenější“ a vrchní desku má třeba ze žuly, a pak se dostanete i na částku 90 000 Kč.
Za pohodlí to ale určitě stojí.