Také máte sklon vy nebo vaši blízcí pokládat věci všude tam, kde je volná plocha? Pořiďte si kapsář na dveře nebo na zeď a budete mít uklizeno. Jak bude velký a jaké bude mít barvy, záleží na vás, my jsme pro vás ušili jeden pro inspiraci.
Budeme potřebovat: Látku na podklad, různé zbytky látek na kapsy, různé zbytky stužek na ozdobení kapes (nemusí být), nůžky, špendlíky, pravítko, mýdlo nebo křídu, žehličku a samozřejmě šicí stroj.
1. Vybereme látku na podklad (my jsme použili bavlněnou v béžové barvě) a určíme si rozměr. Třeba 80×50. K tomu připočítáme deset centimetrů na boční švy a na tunýlek na tyčku.
Tip: Pokud máte k dispozici látku jemnější, můžete ji udělat dvojitou.
2. Naznačíme si křídou cca ve vzdálenosti 7 cm tunýlek, je-li látka třepivá, začistíme ji a tunýlek našpendlíme. Pak zkusmo provlečeme tyčku. Dřevěnou nebo bambusovou tyčku používáme proto, aby se kapsář neprověsil, když bude plný.
3. Vybereme si látky, které použijeme, a zkusmo je naaranžujeme. Nemáte-li vhodné zbytky, koupíte je za pár korun v secondhandu nebo ve výprodeji.
4. Pokud se nám výsledek líbí, můžeme si ještě vybrat různé stužky na ozdobu. Při stříhání kapes dejte pozor, abyste měli dost látky na založení. V případě kapes složených si nechte na každé straně 3+3 cm +1 cm na založení. U jednoduchých stačí centimetr.
Tip: Nechce se vám stehovat a špendlit? Zažehlujte. V případě složených kapes vám to pomůže.
5. Kapsy mohou vypadat různě, je to opravdu jen na vaší fantazii.
6. Založíme podklad. Pozor nejprve boky!!! A potom teprve sešijeme průvlak na tyčku. A můžeme přišívat kapsy.
Tipy Paní domu:
U širších kapes přišijeme tkaničku, aby se příliš neotevíraly, kdyby byly plné.
Některou z jednoduchých kapes můžeme prošít a rozdělit ji tak na dvě části. Je to šikovné zejména na hřebeny, ale pozor, aby se nám do kapsičky vešla ruka.
7. Výsledek našeho snažení vypadá takto. Pokud jste se námi nechali inspirovat, napište a pošlete foto. Budeme se těšit.
Realizace: Věra Černá
Text a foto: Eva Hořánková