Kdysi v dětství hrál Válečka, trochu oplácaného rozumbradu z Malé Strany. Je to už přes 45 let! Dnes je jeho jméno synonymem noblesy, chytrého humoru a také báječných písniček.
Kdybyste se zeptali Marka Ebena, zda se cítí být víc hercem, moderátorem, nebo muzikantem, odpověděl by nejspíš, že záleží na tom, co má zrovna před sebou.
„Když připravujeme s kapelou desku, tak se člověk zabývá tím, co má zpívat, a rytmem, aby byly doby na svém místě, a tóny, aby to ladilo. Pak se tahle vlna přežene a já jsem zase víc moderátor. A pak je premiéra v divadle a já jsem víc herec.
Těší mě ten souběh profesí. Je to okysličující. Pořád jsem to já, jen přesedám z auta do auta.“
Dětství s paní Hudbou
Marek se narodil v Praze na Smíchově jako prostřední syn hudebního skladatele Petra Ebena a jeho paní Šárky, rozené Hurníkové. Navíc dlouho bydlela ve stejném domě i rodina Markova strýce Ilji Hurníka, rovněž skladatele vážné hudby.
Před hudbou jako by nebylo doma kam se chovat, kam uhnout, přesto prý rodiče Marka a jeho bratry tímto směrem netlačili. „Byli naštěstí velmi rozumní. Měli pocit, že by nám měli dát možnost zabývat se hudbou, ale nechtěli, aby to byla naše povinnost. Muzika nám zůstala jako láska, ani v nejmenším nám ji neznechutili.“
Kamarádi z Malé Strany
Úplně poprvé se Marek Eben objevil v televizi coby malý klouček a za doprovodu svého otce zazpíval s osobitým šarmem jednu z tátových skladeb. Tu nahrávku – jistě k velké „radosti“ protagonisty – televize čas od času vytáhne.
Už na ní je to on, byť mu zrovna chyběla jednička vlevo nahoře. První roli, Valentýna alias Válečka, pak získal v seriálu Kamarádi, příbězích několika kluků a jedné holky z Malé Strany, který byl ve své době velmi populární.
Právě po natočení tohoto seriálu se Marek údajně definitivně rozhodl, že bude hercem.
Hraní a muzika
Po základce šel studovat na Státní konzervatoř a už během studia začal hrát v country kapele. Přizval ho ke spolupráci coby klavíristu, kytaristu a zpěváka jeden z jeho vyučujících – prý na základě toho, jak Marek válel na piáno v Kamarádech.
Na konzervatoři se Marek také seznámil se studentkou Markétou Fišerovou, začali spolu zpívat, hrát a posléze chodit… „Dodnes nedokážu pochopit, že jsem se zrovna já mohl tehdy Markétě líbit,“ vzpomínal jednou Eben.
„Ona chodila o dva ročníky níž a kupodivu uháněla ona mě, já se jí docela bál. Byla jako sopka. Ale hrozně se mi líbila. Založil jsem tehdy kapelu a vzal ji jako zpěvačku.“
Udělat první krok a necuknout
Hráli spolu v kladenském divadle a v roce 1982 se vzali, jí bylo dvaadvacet, jemu o tři víc.
Markéta ztvárnila v dalších letech např. role v seriálech My všichni školou povinní nebo Třetí patro, natočila pohádku O štěstí a kráse, měla skvěle rozjetou kariéru, byla jednou z nejtalentovanějších hereček své generace.
A pak, bylo jí právě šestadvacet, přišla mozková příhoda.
„Odvezl jsem ji do nemocnice s tím, že něco špatného snědla, a druhý den ráno mi řekli, že je v bezvědomí a pravděpodobně to nepřežije.“ Herečka upadla do kómatu a probrala se až za sedm neděl – ochrnutá na celém těle. „Byli jsme mladí a absolutně nepřipravení.
Ale zvyknete si. Když uděláte první krok a zkraje necuknete, tak je to o něco snazší. Měli jsme – paradoxně – to štěstí, že jsme začínali z úplné nuly. Že Markéta, když se probrala z bezvědomí, nemohla ničím pohnout, nemohla nic říct.
Od té chvíle začaly ty dovednosti jenom narůstat. A to se lépe snáší.“ Vždycky, když Marek Eben na tu dobu vzpomíná, neopomene zdůraznit, jak moc jim tehdy pomohl Markétin smysl pro humor.
„Smysl pro humor je věc, bez které se manželství obejde těžko, ale když přijde takováto situace, tak je bez smyslu pro humor s vámi ámen. Nikdy jsme neřešili, proč se tohle stalo zrovna nám. Stává se to, tak proč ne zrovna nám. Vždycky jsme si řekli: odžijeme den a uvidíme.“
S bratry na jevišti
Marek od dětství toužil být rocker.
Nakonec si ale přiznal, že s jeho vizáží a hlasem mezi tvrdé chlapíky neprorazí a začal si dělat muziku po svém – spojil klasické hudební vzdělání své a svých dvou bratrů, skvělý cit pro jazyk a smysl pro humor v písničkách, které byly jiné než všechno, co znělo okolo.
Byly (a pořád jsou) chytré a nápadité, s precizně propracovaným aranžmá. Hráli na folkové Portě, tam se o nich v 81. roce začalo mluvit. I po letech pravidelně koncertují, celkem natočili pět alb. „Na koncerty vozíme plné auto nástrojů.
Vedle traverzy, kladiva a například do písně Já na tom dělám používáme různé flétny a další dechové nástroje, kytary, klávesy, balalajku… Je strašné, že vozíme třeba i ruční činely, docela těžký nástroj, a používáme je jen na osm taktů!
Hrajeme zhruba třikrát do měsíce a je to pořád radost.“ Autorem hudby i textů ke všem písním je Marek, ale přiznává, že je z rukávu zrovna nesype. „Co já bych dal za umělecký přetlak!
Já píšu ze strachu, protože vím, že přijde doba, kdy kapela a manažer začnou být nervózní. Nedovedu si představit, že bych řekl: Kluci, mě nic nenapadlo.“
Slušňák v Ypsilonce
Už léta hraje Marek Eben ve Studiu Ypsilon, byť v posledních letech jako host, uplatňuje se tam jako herec i autor hudby. „Občas má člověk chuť vyskočit z té zavedené škatulky slušňáka.
V divadle jsme hráli jeden čas hru, v níž jsem měl v roli spoustu různých vulgárních výrazů – a na ty jsem se těšil. Publikum udělalo – jee… Co to z toho Ebena vylezlo!?“
Moderátor s noblesou
V roce 1992 se stal Marek Eben moderátorem 1. ročníku Cen TýTý – a pro většinu lidí bylo nejspíš veliké překvapení, s jakou noblesou se svého úkolu zhostil.
Pak byl osloven, aby uváděl také úvodní a závěrečný večer Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech: „Pokaždé variace na téma film, letos to byla pořadová čísla 39 a 40. V publiku se lidé moc nemění, pokud neumřou, tak tam jsou. A teď vymýšlejte nové variace!“
Hvězdy na Plovárně
Už od roku 1998 má televizní pořad Na plovárně, ve kterém rozmlouvá s populárními osobnostmi.
Bylo už natočeno přes 600 dílů, mezi hosty byli vedle českých celebrit např. „pan Software“ Bill Gates, bluesman B. B. King, spisovatel Robert L. Fulghum, americká politička Madeleine Albrightová a nebo dalajlama.
Marek si sám rozhovory připravuje – někdy si prý načte až 150 stránek. „Vždy je dobré postavit to tak, aby se partner alespoň trochu pobavil. Podaří-li se mi to, tak jsem nejšťastnější.
Toho, s kým dělám rozhovor, beru jako hosta.“ Z čeho má vyhlášený moderátor strach? „Nejhorší je zapomenout jméno! Máte dotyčného představit – a nic. Černá díra. A tak si píšu taháky.“
Z Prahy na Karlovarsko a zpět
Dnes žije Marek spokojeně napůl v Praze a napůl mimo. Vedle bytu na Starém Městě mají s manželkou i bezbariérový dřevěný srub nedaleko Karlových Varů. „Rozhodli jsme se před časem, že postavíme chalupu.
V Praze bydlíme ve 4. patře, a když přišly povodně, tak to v našem domě zatopilo výtahovou šachtu. Rázem jsme řešili prekérní problém…“ S invalidním vozíkem je bez výtahu potíž. A tak si vybudovali venkovské útočiště pro případ, kdyby zas někdy něco.
„Tam Markéta přesedne na elektrický vozík a vyrazí se psem ven. V naší vesnici je malé, nepříliš frekventované golfové hřiště a to je pro vozík ideální terén. Může čtyři hodiny jezdit v přírodě. Je tam strašně šťastná a téměř se mi tam odstěhovala. A tak já pendluju.“
Marek Eben (58) ve zkratce:
• Narodil se 18. prosince 1957 v Praze.
• Absolvoval na Státní konzervatoři v Praze hudebně dramatický obor.
• Vojnu strávil v Armádním uměleckém souboru písní a tanců.
• V letech 1979, 1981 skupina Bratři Ebenové získala interpretační ceny na festivalu
Porta.
• V roce 1979 první angažmá v Divadle V. Nezvala v Karlových Varech.
• Angažmá v Divadle J. Průchy na Kladně (společně s Markétou).
• Od roku 1983 je členem pražského Studia Ypsilon.
• Od roku 2002 je na volné noze.
• Filmy a TV: např. O líném Honzovi (1977), Sázka na třináctku (1977), Tvář za oknem (1985), Kam doskáče ranní ptáče (1987).
• Seriály: např. Kamarádi (1969, 1973), Dobrodružství kriminalistiky (1989), Náhrdelník (1992).
• Moderuje: např. Týtý, O poklad Anežky České, Na plovárně, Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech, StarDance.
• Hudba: repertoár kapely (5 alb), hudba k přestavením Ypsilonky, filmová hudba.
• Ceny: např. několik cen TýTý, a to včetně kategorie Absolutní vítěz; s kapelou několik cen Anděl.
• Rodina: manželka Markéta Fišerová (55, bývalá herečka), bratři Kryštof (61, vědec-matematik) a David (50, sbormistr a hudební historik).
• Žije v Praze a na Karlovarsku.
• Koníčky: golf.