Už jste někdy navštívili dentální hygienistku? Možná to slovo slyšíte poprvé, ale to se dá snadno napravit.
Je pravdou, že před pár lety dentální hygiena jako obor prakticky neexistovala. Zubní kámen odstranil v ordinaci lékař, ostatně mnozí to dělají dodnes, a lidé si čistili zuby, jak uměli, nebo vlastně jak je to naučili rodiče. A to nebylo vždycky dobře.
Dnes se tedy už můžeme o čištění zubů dozvědět mnohem víc a nechat si zuby vyčistit profesionálně.
A věřte, že to má význam nejen před plánovanými chirurgickými zákroky, jako je například voperování implantátů, ale i v případě, máte-li v ústech korunky či můstky i tehdy, když máte zuby úplně zdravé.
Co můžete očekávat?
Dentální hygiena má preventivní a léčebný charakter. Pomáhá předcházet vzniku onemocnění v dutině ústní.
V důsledku nedostatečného či nesprávně prováděného čištění zubů a dásní dochází často ke vzniku zubního kazu, zánětu dásní (gingivitis) a závěsného aparátu zubu (parodontitis, lidově parodontóza).
Pak je již zapotřebí se snažit odstranit všechny faktory, které onemocnění vyvolaly. Pacient by se tedy měl naučit si dobře čistit zuby takovou technikou, kterou zvládne v domácích podmínkách.
Hygienistka vám poradí typ zubního kartáčku i různé typy a velikosti mezizubních kartáčků (nedivte se, že jich bude víc, málokdo má mezery mezi zuby stejné), a naučí vás s nimi zacházet.
Jak to asi bude probíhat?
Určitě počítejte s tím, že první návštěva se protáhne víc než na hodinu. Hygienistka si musí pečlivě zmapovat ústní dutinu. V mnohých ordinacích mají intraorální kameru, která přenáší obraz dutiny ústní na LCD obrazovku, na které uvidíte stav vašich úst i vy.
To může být docela zábavné, protože v takovémto zvětšení svoje zuby normálně nevidíte a také to možná trochu rozptýlí vaše případné obavy z ošetření. Přece jen ordinace hygienistky je stejná jako ta u zubaře, takže se můžete trochu bát.
Po vyšetření parodontu (závěsného aparátu zubu) se dozvíte vše o stavu vašich zubů a hygienistka vám navrhne postupy, jak zlepšit stav, pokud není v pořádku. Následně vám ultrazvukovým přístrojem odstraní zubní kámen, všechen plak a poté vyčistí zuby. Většinou se používá systém Air Flow.
Air Flow čili pískování
Odstraňuje pomocí mikročástic jedlé sody nebo glycínu, hnaných proudem vzduchu a vody usazeniny z povrchových částí zubu. Hlavní výhodou Air Flow je, že se odstraní pigmentace i z mezizubních prostor, které nejsou běžným způsobem ošetření dostupné.
Za zabarvení zubů mohou některé naše činnosti, jako je kouření, pití kávy a čajů, pití červených vín, příjem barevných dochucovadel apod. Spousta lidí, ačkoliv si zuby pravidelně čistí, je nemá bílé.
Na zubech vznikají tmavé až černé skvrny, které nejdou dobře odstranit. Tyto pigmentace způsobují již zmíněné různě barevné potraviny v kombinaci s nedostatečnou ústní hygienou.
Po pískování vždy následuje výživa povrchu skloviny fluoridovým preparátem, který zajistí ochranu před bakteriemi způsobujícími kaz a zpomalí opětné pigmentování zubů. Lze také doporučit pastu s obsahem enzymů, které mají schopnost pigmenty rozpouštět.
Bude to bolet?
To opravdu záleží na stavu vašich dásní a zubů. Pokud jsou dásně ve špatném stavu, bývají citlivé. Totéž se týká i odhalených krčků.
Pískování příjemně chladí a jediným diskomfortem jsou mikrokapičky, před kterými však vaše oči a obličej ochrání speciální brýle a maska.
Ale obecně se dá říci, že hygiena nejen nebolí, ale mnozí pacienti se při ošetření cítí velmi příjemně a po něm si pochvalují i pocit hladkosti zubů a čistoty v ústech.
Jak často?
Většina pacientů absolvuje zubní hygienu 2x za rok. Pokud jste nový pacient, může se stát, že budete potřebovat několik ošetření v kratším intervalu. Až se stav vaší ústní dutiny zlepší, může vám hygienistka sdělit, že stačí, abyste přišli opět za rok.
Vše záleží vlastně jen na vás a vaší schopnosti osvojit si správné čištění zubů.
Kolik za to?
Nebudeme tajit, že péče o zuby něco stojí. V Praze, kde se cena pohybuje okolo 1500 Kč, je ošetření daleko dražší než ve zbytku republiky, kde zaplatíte cca 700 Kč.
Zdravotní pojišťovny tuto péči nehradí, pokud nemají nějakou akci tipu prevence, nebo nějaký rodinný balíček.
Ale péče o dutinu ústní se vám mnohonásobně vrátí, když pomineme vzhled, na kterém vám jistě záleží, tak také v tom, že nebudete muset platit za různé zubní náhrady, které už vám provětrají kapsu opravdu pořádně.
Text: Eva Hořánková, Foto: Shutterstock