Domů     9 triků, kterými vyzrajete na nachlazení
9 triků, kterými vyzrajete na nachlazení
6.1.2022

Bolí vás celé tělo, máte ucpaný nos, hlava je jako střep, trápí vás kašel. Jak to, že to na vás letos zase dolehlo? Příčin může být několik, a když je poznáte, příště se jim vyhnete. Nejlepším lékem proti nachlazení je totiž prevence.

Proč v lednu?

Prosinec bývá hektický, finišujeme v práci, plníme termíny, doma pečeme, gruntujeme, nakupujeme… Není divu, že je náš imunitní systém oslabený. Ale jede setrvačností stále kupředu.

Po Vánocích své tempo zvolníme a psychicky i fyzicky podlomený organismus se zhroutí.

Silvestr je nutné oslavit. Tak to pořádně roztočíme. Naše hlasivky dostanou zabrat zpěvem. Trpí i tělo. Z divokého pohybu je zpocené a na to, aby prochladlo, mu stačí chvilka pobytu na balkoně nebo u otevřeného okna při sledování poutavých obrazců ohňostroje.

Ještě více dostane zabrat, když nalehko oblečení rachejtle odpalujeme venku sami.

Dorazíme se alkoholem. Při pití se nám rozproudí krev v těle, rozšíří se cévy a prochladneme o to rychleji. Alkohol navíc znecitliví naše vnímání chladu.

Novoroční bilancování nás dokáže přivést k nostalgii, lítosti a pesimismu. To také imunitnímu systému moc neprospěje.

Prožíváte konec starého a začátek nového roku podobně? Zkuste to letos jinak, a když už teď víte, co vám může uškodit a jak, prostě to nedělejte. A když se i přesto nachlazení nevyhnete? Pak vyzkoušejte devět triků, které nemoc nakonec z těla vyženou:

Pijte čajové směsi

Bylinky se k potírání viróz používaly odnepaměti. Čaje jsou lahodné, teplé vám udělají příjemně v krku i žaludku a navíc podpoří pitný režim, který je k léčbě hodně důležitý.

Z bylinek na čaj vybírejte lipový květ (snižuje teplotu a usnadňuje vykašlávání, odhleňuje), šípek (je plný vitaminu C), třapatku nachovou (účinně ničí viry i bakterie), květ černého bezu (snižuje horečku), heřmánek (působí protizánětlivě a dezinfekčně, mírně tiší bolest), šalvěj (působí proti bolesti v krku), mátu (má protizánětlivé a osvěžující účinky), meduňku (tiší záchvaty kašle, uvolňuje dýchací cesty a celkově zklidňuje), prvosenku – petrklíč (slouží k vykašlávání hlenu, 1 lžíci rozdrobeného sušeného kořene vařte 10 minut ve čtvrt litru vody, nechte vyluhovat, pak sceďte a každé dvě hodiny užijte 1 lžíci;

květy a listy přidávejte do čajových směsí).

Vedle bylinek využijte i sílu zázvoru. Nastrouhejte si ho do šálku a zalijte horkou vodou. Nechte vyluhovat.

Čaje pijte teplé, neslazené nebo si je oslaďte medem, nemáte-li na něj alergii. Dochuťte si je citronem.

Med je plný prospěšných enzymů. Proto nepatří do horkého nápoje, který ho znehodnotí.

Neužívejte stejné bylinky dlouhodobě, střídejte je.

Užívejte domácí sirupy a šťávy

Osvědčenou klasikou je jitrocelový sirup.

Výborná je rakytníková 100% šťáva, lisovaná zastudena. Rakytník je cenným antioxidantem a obsahuje vitamin C.

Sirup z cibule: čerstvou, oloupanou cibuli nakrájejte na tenká kolečka, naskládejte je na talíř a zasypte cukrem. Cibule po chvíli pustí šťávu, kterou užívejte po lžičkách.

Postupně můžete kolečka cibule přidávat a tím budete mít stále čerstvý cibulový sirup.

Skvělá je také šťáva z červené řepy nebo z kysaného zelí.

Kustovnice čínská (goji) je nositelem beta-karotenu. Pomáhá při oslabení organismu. Sušené plody goji zamíchejte do jogurtu.

Sáhněte po aromaterapii

Vhodné éterické oleje jsou nejen léčivé, ale také příjemně provoní pokoj, v němž je budete používat. Nakapejte si je do difuséru, a to přesně podle návodu. Raději dejte kapek méně a přikápněte. Větším množstvím byste si naopak zdravotně uškodili.

Jestli nemáte difuzér, můžete použít misku, do které napusťte vodu, nebo ještě lépe do ní nasypejte sůl. Ta se bude do prostoru vypařovat spolu s olejíčkem.

Na nachlazení se z éterických olejů hodí všechny jehličnany – borovice, smrk, jedle a modřín. Mají antibakteriální a protiinfekční účinky, zmírňují dýchací potíže vzniklé od běžného nachlazení, poradí si se zahleněnými dutinami a posilují proti únavě.

Použít můžete i tea-tree olej, eukalyptus nebo mátu, ale s těmi opatrně. Někoho dráždí ke kašli, protože vysušují sliznice. Obzvláště eukalyptus je proti nachlazení účinný.

Působí protiinfekčně na dýchací cesty, napomáhá vykašlávání a je silně protivirový, zejména v oblasti nosu a krku.

Inhalujte

Do hrnce dejte vařit vodu. Až bude vroucí, přidejte léčivou bylinku. V sedu skloňte obličej nad hrnec, přikryjte si ho celý ručníkem a vdechujte horkou páru. Do inhalačního roztoku použijte:

lžičku soli a pár kuliček jalovce, jalovec má silné účinky proti virům a uvolňuje dýchací cesty

hrst tymiánu, má protiinfekční účinky, posiluje organismus, pozor však musíte dát, jestli máte vysoký krevní tlak.

lžíci sušené mateřídoušky, která je antibakteriální a výborná na zklidnění. dýchacích potíží, proti zánětům dutin, na dráždivý kašel a proti bolestem hlavy.

lžičku fenyklu, je výborný proti rýmě.

lžíci heřmánku, krásně uvolní ucpané dutiny

Kloktejte

Kloktadlo na pálení v krku: Ve čtvrtlitrové sklenici s teplou vodou rozpusťte lžičku soli. Sůl dokáže z těla vyhnat záněty, přirozeně vyčistí nemocná místa a zbaví je nežádoucích mikrobů.

Příliš slaná voda ale může poškodit sliznici, proto raději dávejte soli do vody méně.

Na bolest v krku a na anginu: Do 1 litru teplé vody vsypte pouhé 1 zrníčko hypermanganu. Roztok musí být jen narůžovělý.

Výplachy úst roztokem z pelyňku působí nejen proti nachlazení, ale i proti chřipce. Roztok připravíte přidáním 2 lžiček pelyňku v šálku horké vody. Nepoužívejte déle než 1 týden.

Připravte si zábaly a obklady

Obklady se hodí zejména na bolavé průdušky, zábaly zase na bolavý krk.

Priesnitzův obklad na bolest v krku: Plenu namočte do studené vody. Vyždímejte ji a dejte si ji kolem krku. Na ni vložte igelit a vše překryjte šálou nebo šátkem.

Na nahřátou plenu dejte teplé rozpuštěné vepřové sádlo, plenu si položte na prsa, překryjte igelitem a suchým ručníkem. Nechte působit asi 15 minut, po tuto dobu ležte. Tento obklad je vhodný na zánět průdušek.

V začátku nachlazení pomůže horká koupel nohou, do které můžete přidat levandulovou koupelovou sůl. Stejně si připravte i koupel loktů.

Dejte si to správné jídlo

V boji s virovou infekcí tělo posílí silný vývar, nejlépe se v tomto případě hodí slepičí. Ale opravdu slepičí, ne z kuřete! Je vhodný i na rekonvalescenci.

Čerstvý zeleninový salát s jogurtovou zálivkou odlehčí vašemu zažívání, dodá vitaminy a také zdraví prospěšná probiotika, kterými posílíte svá střeva, v nichž sídlí imunita.

Anýzové sušenky zlepší náladu. Anýz navíc podporuje vykašlávání a ničí virus chřipky.

Udělejte si vyprošťováky

Jsou zaručeně účinné, ale užívat byste je měli, jen když už je opravdu zle, a to doma v posteli a po velmi omezenou dobu.

Česnekový: rozetřete větší stroužek česneku se lžičkou medu, můžete rozmíchat v trošce vody. Tento vyprošťovák není určen lidem s citlivým zažíváním.

Zázvorový s chilli: do menší skleničky vymačkejte celý citron, přidejte nastrouhaný zázvor nebo ještě lépe vylisovanou čerstvou šťávu z něj, lžičku medu a malinký kousek chilli. Zamíchejte a vypijte.

Vyspěte se

Jestliže vás napadla infekce, je zřejmé, že vaše tělo je oslabené. Tímto vám to dává jasně najevo. Potřebujete proto určitě pár dnů klid na lůžku.

Protože když si ho nedopřejete, váš organismus vám narafičí ještě horší situace, abyste konečně pochopili, že si potřebuje dát chvíli pohov a jen odpočívat.

Mýty o nachlazení

Zaberou antibiotika: Omyl. Antibiotika ničí bakterie. Nachlazení ale způsobují viry, které jsou proti antibiotikům úplně imunní.

Pomůže sauna: Omyl. Pomoci může jen jako prevence, když už nemoc propukla, naopak pobyt v ní spojený se sprchováním ledovou vodou dává vaší imunitě pořádně zabrat.

Od rýmy odpomohou nosní kapky: Na začátku ano, ale mohou být návykové a při delším užívání vám nosní sliznice zduří ještě víc. A můžete se na kapkách stát závislými.

Foto: PX FUEL

Štítky:
reklama
Související články
19.7.2024
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete novou vlasovou kosmetikou. Kupte si šampony bez paraben
18.7.2024
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže vytvořit a udržet ochranný mastný
16.7.2024
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám nelíbí. Ačkoliv jsou rozmanitě laděné, obvykle vyn
12.7.2024
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čist
10.7.2024
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, proto se ozve tak palčivá boles
reklama
reklama
Šikovné tipy
Velký úklid v lednici! Jak na něj?
Když potraviny v lednici umístíte na vhodné místo, prospěje to jim i chladničce. Obojí déle vydrží. To samo o sobě ale jistě nestačí. Minimálně jednou za čtvrt roku byste měli šuplíky, police i stěny chladničky pořádně umýt. Částečný úklid totiž nemá smysl, bakterie z ostatních ploch umyté části rychle osídlí. Jídlo napřed proberte Z lednice […]
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, […]
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
nasehvezdy.cz
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
Není žádné tajemství, že má hvězda seriálu Jedna rodina Chantal Poullain (67) francouzský původ. V České republice žije ale už mnoho let, a dokonce v ní prožila i svou doposud nejsilnější lásku. Pa
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
enigmaplus.cz
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
Tajemný bílý dým se pomalu valí z úst ženy sedící v čele kulatého stolu. Médium má oči v sloup a pro mocnější efekt vydává dávivé zvuky. Osazenstvo účastnící se spirituální seance šílí a lapá po dechu
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
epochalnisvet.cz
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
Co se stane, když si dva bratři vezmou dvě sestry a mají dvě děti? Normálně by děti byli bratranci, ale co když otcové jsou dvě identická dvojčata a matky také dvě identická dvojčata? Pak podle genetiky jsou vlastně sourozenci a ne bratranci.   Vědci jsou dvojčaty fascinováni odjakživa. Už multižánrový vědec Francis Galton v roce
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
epochanacestach.cz
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
Válku prostě musí Adolf Hitler (1889–1945) vyhrát. Pod rukama jeho pomocníčků vznikají po celé Evropě podzemní hnízda, kde se nepřetržitě pracuje na strojích, jež mají třetí říši přinést kýžený výsledek. Nejinak tomu je i na našem území. Spletité chodby ukrývající temná tajemství druhé světové války. Co pohltila země pod osadou zvanou Františkov? Na tlumené světlo
Sleďový salát
tisicereceptu.cz
Sleďový salát
Pro nás trochu nezvyklé, ale oběd ve Švédsku někdy zahrnuje i nakládané sledě. Například v podobě salátu. Potřebujete 4 filety naloženého sledě 4 vejce 2–4 kyselé okurky 1 jablko 2 cibule 1
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
skutecnepribehy.cz
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
Je těžké zbavit se nenávisti. Zvlášť, když bylo člověku prokazatelně ublíženo. Myslela jsem, že budeme s bývalým mužem kvůli jeho zradě nepřátelé do konce života. Nenáviděla jsem ho. Byla jsem přesvědčena, že s tou nenávistí i umřu, že si ji vezmu s sebou do hrobu, v němž budu tiše a zarputile ležet a nenávidět do skonání světa. Bylo to vysilující, protože nenávist
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
iluxus.cz
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
Parfémy poutají naši pozornost již po staletí a fascinují nás rozmanitými vůněmi květin, ovoce, zelených tónů, koření, sladkých akcentů, dřeva a mechu. Často, když saháme po vysněném flakonu, si v
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
historyplus.cz
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
Horolezec se ve stanu klepe zimou a přerývaně kašle. „Nikdy jsem nemyslel, že někdo může být tak nemocný a stále naživu,“ vzpomíná na chvíle hrůzy při zdolávání druhé nejvyšší hory světa K2 jeden z účastníků expedice. Dopadne ještě dobře. Z vánice, která kolem něj zuří, se nevrátí čtyři jeho kamarádi…   Je jich 14. Hor,
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
nejsemsama.cz
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
Léto nepřináší jen radovánky, ale také spoustu patálií v podobě hmyzích štípanců. Kdy je nutné volat lékaře? Komáry láká oxid uhličitý, který vydechujeme, pach našeho potu, piva, silné vůně a také třeba tmavé barvy. Jestli se chcete jejich štípnutí vyhnout, oblečte se do světlých barev, použijte antiperspirant bez parfemace, nastříkejte se repelentem a vezměte si dlouhé rukávy
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
epochaplus.cz
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
rezidenceonline.cz
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
Rodinná vila ze šedesátých let minulého století dostala díky velkorysému přístupu současného architekta Massima Iosy Ghiniho nejen moderní kvality a soudobé parametry. Odborný zásah jí přinesl i racionální strukturu a dokonalou rovnováhu v rámci přírodního okolí. Při rekonstrukci se soustředil především na hledání nové koncepce souznění celé nemovitosti se zahradou, jež ji obklopuje. „Většinou šlo
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
21stoleti.cz
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
Žáby po celém světě ohrožuje houba Batrachochytrium dendrobatidis. Způsobuje jim vysoce nakažlivé infekční onemocnění, kterému tyto snadno podléhají. Ochranu a čas na zotavení poskytují žábám tak zvan