Domů     8 signálů, že se pokojovkám nedaří
8 signálů, že se pokojovkám nedaří
14.1.2023

Pokojové květiny nám zpříjemňují život a dělají ho hezčím. Jenže někdy náhle zaznamenáme, že jim něco schází. A zjistit příčinu, nemusí být jednoduché.

A přitom rostliny s námi mluví. Jen se musíme pokusit jejich způsobu komunikace porozumět. Pak jim také dokážeme pomoci. Pojďme se podívat na pár nejčastějších problémů.

1) Rostlina má hnědé listy.

Většinou je to obvyklá součást procesu stárnutí.

Co s tím?

Jediné, co je potřeba udělat, je hnědé či suché mrtvé listy odstranit, aby se rostlina nevyčerpávala.

2) Má hnědé špičky listů.

Bývá to známkou toho, že rostlina neměla dostatek vody, což může mít více důvodů.

Nezaléváte rostliny dostatečně často.

Půda je nekvalitní a nedrží dostatečně vodu.

Kořeny mohou být poškozeny, protože byly předtím přelité nebo protože je květináč příliš malý.

Co s tím?

Pokud jste často pryč, ale přesto chcete, aby vaše rostliny měly dostatek vláhy, existuje několik triků, které mohou vaší rostlině pomoci.

Na dno květináče dejte při přesazování houbičku na nádobí. Ta absorbuje přebytečnou vodu a uvolní ji, když ji rostlina potřebuje.

U větších rostlin můžete do květináče zčásti zahrabat láhev, do které uděláte malé dírky. Naplníte ji vodou a rostlina si ji bude v případě potřeby odebírat.

Menší květiny zase zalijete hadičkou, která vede z nádoby s vodou postavené vedle.

3) Listy hnědnou uprostřed.

Většinou je to známkou toho, že rostlinu přeléváte. Půda, která je neustále mokrá, vytváří prostředí ideální pro růst různých plísní. To se začne projevovat ve středu listů, odkud se šíří do krajů.

Co s tím?

Rostlinu vyjměte i s hlínou z květináče. Kořeny zabalte do několika vrstev savého papíru. Odneste ji na teplé místo, kam ale nesvítí slunce. Papír, ve kterém je květina zabalena, kontrolujte a měňte vždy, když je vlhký.

Jakmile papír vlhnout přestane, rostlinu přesaďte do umytého a vysušeného květináče. Zalévejte dále jen velice opatrně.

4) Dolní listy se zbarvují žlutě a opadávají.

Starší rostliny občas shazují listy přirozeně. Časté je to například u fíkusu benjamina. Pokud jich ale rostlina shazuje hodně, je to signál, že něco není v pořádku. A důvodů může být víc.

Příliš stinné místo

Nízká teplota

Suchý vzduch

Průvan

Můžete zkusit najít rostlině jiné, vhodnější místo. S tím ale opatrně, rostliny nemají rády přemisťování. Ideálně by se měly aklimatizovat poměrně pomalu. Pokud ji tedy chcete přesunout jinam, začněte hodinou denně, až se rostlina aklimatizuje. Pak už s ní pokud možno nehýbejte.

5) Tmavé skvrny se žlutými okraji na listech.

Obvykle to znamená plísňové onemocnění. Bledě zbarvené skvrny se ale také mohou objevit, pokud na rostlinu dopadá příliš slunce.

Co s tím?

Pokud objevíte rozvíjející se skvrny, oddělte rostlinu od ostatních, aby se na ně onemocnění nepřeneslo. Odstraňte všechny zasažené listy a rostlinu nepřelévejte.

6) Na konci jsou listy světlejší.

Bledě zelené, nebo dokonce žluté listy spolu se špatným růstem mohou být způsobeny nedostatkem živin.

Co s tím?

Přidejte do půdy rozdrcené vaječné skořápky nebo vodu z vařených vajec. Tím se zvýší hladina vápníku a draslíku v rostlinách.

7) Listy jsou malé a neduživé.

Velmi malé listy mohou znamenat, že vaše rostlina potřebuje více slunečního světla.

Co s tím?

Pokud je rostlina na příliš tmavém místě, zkuste ji přesunout blíže k oknu. Podívejte se také, jestli není třeba listy umýt. Zejména na velkých listech se usazuje prach a jeho vrstva blokuje sluneční světlo. K očištění listů použijte měkký hadřík, abyste je nepoškodili.

8) Konce listů se vlní

Některé z nejoblíbenějších pokojových rostlin pocházejí z tropických nebo subtropických oblastí, kde rostou ve vlhku pod stromy. V prostředí s příliš nízkou vlhkostí vzduchu se listy vlní.

Co s tím?

Rostliny roste a postavte je tak, aby byly mimo dosah průvanu. I když je celková vlhkost v pořádku (kolem 50 %), rostlina bude trpět, pokud bude umístěna příliš blízko topení nebo okna, kterým často větráte.

Nezbývá, než je přesadit

Většina lidí se domnívá, že rostliny se přesazují na jaře. To sice ano, ale existuje spousta dalších důvodů, proč byste to měli udělat, a můžete kdykoliv. Mnohdy ten okamžik poznáte podle toho, že rostlina špatně roste či nekvete.

Má zažloutlé listy a vůbec nějak neprospívá. Přesazujeme také nově zakoupené rostliny, které se většinou prodávají v kontejnerech z umělé hmoty.

Tam to máte jednodušší o to, že se můžete už v obchodě zeptat, co rostlina potřebuje, jaký druh zeminy a jak velký květináč.

Proč a jak přesazujeme?

Většinou jde o to, aby se rostlinám v nové zemině dobře dařilo a měly všechny živiny, které k růstu či kvetení potřebují. U některých musíte vždycky zvolit asi o 1 centimetr větší nádobu. Ale jsou i takové, které můžete nechat ve stejné nádobě několik let.

Starší a velké rostliny většinou nepřesazujeme každoročně, ale měli bychom svrchu ubrat aspoň třetinu zeminy a doplnit nový substrát. Pak jsou rostliny, které vyžadují zvláštní zacházení. Hojně pěstovaná africká fialka například vyžaduje malou nádobu.

Když jí v dobré víře chcete přilepšit a přesadíte ji do moc velkého květináče, nepokvete vám.

Také orchideje, bramboříky nebo azalky si zpravidla vystačí s jednou velikostí květináče a existují i další druhy, kterým vyhovuje spíš menší, kde kořeny velmi hustě zaplňují celý vnitřek, a přesto krásně a hodně rostou.

Některé rostliny se zase obejdou bez substrátu a rostou třeba jen na kousku kůry.

Kdy přesadit?

* Určitě byste měli rostlinu přesadit, když vidíte, že nedělá žádné pokroky, špatně roste a nekvete tak, jak by měla, nebo jak tomu bylo dřív.

* Jakmile zjistíte, že je otvor k odvádění vody na spodní straně květináče prorostlý kořeny, je čas. Stejně tak byste měli rostlinu přesadit, pokud kořeny začínají nahoře ze substrátu vylézat.

* Často se stane, že nic zvláštního nevidíte, ale když rostlinu vyjmete z květináče, zjistíte, že je jí prostě už dávno malý. Kořeny jsou hustě propletené, rostou u dna a jsou omotané kolem vnitřní strany nádoby.

Rostlina už nemá téměř žádný substrát a nemá se čím živit. Vezměte větší nádobu, kořeny opatrně rozvolněte a přesaďte do nového substrátu. To by mělo pomoci.

* Když jsou nové listy na nových výhonech stále malé a není to umístěním v tmavém koutě, tedy nedostatkem světla, je to také známka, že byste měli přesazovat nebo dodat alespoň substrát.

* Pokud při vyjmutí rostliny zjistíte, že jsou kořeny zčernalé, měkké a zapáchají, je to jasná známka toho, že jste rostlinu dlouhodobě přelévali a kořeny zahnívají. V tom případě je zbavte zeminy, omyjte a důkladně odstraňte všechny zahnívající části.

Rostlinu přesaďte do nového substrátu a při zalévání dávejte pozor, abyste stejnou chybu neopakovali.

* Když uvidíte na keramickém květináči bílé usazeniny, hned přesaďte rostlinu do nového. Většinou se tak děje kvůli přemokření a může to být známka plísně. Často k tomu dochází po dovolené, protože jste dali rostlinu do nádoby s vodou, aby nezvadla.

Z podobných důvodů se stává, že substrát zarůstá mechem, nebo se nádoba potáhne zelenými řasami. Někdy bývá substrát navrchu ztvrdlý a voda se do něj nevsakuje. Pokud tedy tušíte, že za to může dlouhodobé stání ve vodě, je přesazení nejlepším řešením.

* Pokud ještě s přesazováním váháte, můžete zkusit nakypřit povrch zeminy, květinu mírně zalít a listy orosit. Jakmile se za pár dní nic nezmění, pak určitě rostlinu přesaďte.

Foto: Shutterstock

Předchozí článek
Související články
3.4.2025
Vyrobíte ji z ekologické pryskyřice jesmonite, která byla sice původně používána ve stavebnictví, ale před pár lety se stala hitem tvořivých videí. Určitě si ji oblíbíte, protože práci s ní zvládne každý. Budete potřebovat: silikonovou formu na odlévání, suchou a tekutou směs na míchání pryskyřice, barevné pigmenty, brusnou houbičku, několik menších a větších kelímků, míchátko, barevné chipsy, vá
1.4.2025
V každé domácnosti spotřebujeme za rok mnoho kilowatt elektrické energie, a tak je namístě přemýšlet nad tím, kolik z toho bychom mohli uspořit. A není to ani nijak těžké… Tajemství tkví v tom, jaké „šetřicí“ žárovky do svého bytu zvolíme, zda si pořídíme senzor pohybu a také zda přemýšlíme nad správnou intenzitou osvětlení. Proč už ne klasické Klasické žárovky mají sice vysokou kvalitu světla
7.3.2025
Kdoví proč si bydlení v podkroví vysloužilo onu nálepku romantiky. Ve skutečnosti to bývá spíš řešení z nouze a také zařizování naráží na řadu problémů. Společným jmenovatelem jsou šikmé stěny. Bez nadsázky se dá říct, že každý podkrovní byt je originálem, a to jak svými dispozicemi, tak i větší či menší šikovností, s níž jsou prostory využité. Skoro vždycky to jde vymyslet o něco lépe. Při důmys
6.3.2025
Březen, za kamna vlezem! Kvůli nárůstu cen energií zažívají krbová kamna, v nichž se dá topit dřevem, doslova boom. Pokud mají tepelný výměník, pak jimi můžete vytopit i větší prostory nebo je používat na ohřev vody. Vybírat lze z nepřeberného množství typů. Od jednoduchých litinových kousků až po složité kachlové sestavy na míru. Velmi oblíbené jsou i napodobeniny starých venkovských kamen. Krb
5.3.2025
Pro účel zimní výzdoby na konci zimy se skvěle hodí jinak méně oblíbené bramboříky s bílými květy. Doplnit se dají bílými svícemi, dojem ledu vytvoří metalické prvky a sklo, zejména pískované. Na slavnostní stůl I v lednu se slaví výročí a narozeniny, a bramboříky jsou skvělým tipem na květinovou výzdobu stolu. Aby byla stylová, můžete květináčky umístit do nepoužívaného porcelánového nádobí. P
reklama
Šikovné tipy
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Vyměnit zámek dokážete sami
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
21stoleti.cz
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
Tváří v tvář klimatické změně odborníky zaměstnává otázka, jak nakrmit rostoucí populaci. V minulém století nás zachránily pesticidy a chemické hnojení, v tom současném je nadějí úprava genů. Brzy tak
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
epochaplus.cz
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje
Medové paličky s limetovou šťávou
tisicereceptu.cz
Medové paličky s limetovou šťávou
Děti zbožňují výrazné chutě a především ve spojení s křupavými kuřecími paličkami. Udělejte je šťavnaté a příjemně sladkokyselé. Ingredience 500 g – 1 kg kuřecích paliček 6 lžic medu 3 lžíce o
Mozartovo město Salzburk
epochanacestach.cz
Mozartovo město Salzburk
Rodné město Mozarta ležící uprostřed krásné přírody vám nabízí nejen silné kulturní zážitky, ale také skvělý relax uprostřed krásné přírody. Město bylo založeno v roce 696 jako sídlo biskupa. V historickém centru najdete četné kostely, klášter Sankt Peter s kostelem Sankt Peter, Benediktýnský ženský klášter Nonnberg s klášterním kostelem Nonnberg nebo třeba Kollegienkirche. Nejznámější sakrální
7 kroků k bezchybnému make-upu
nejsemsama.cz
7 kroků k bezchybnému make-upu
Být nalíčená tak, aby to vypadalo, že make-up vlastně nemáte, je v současnosti velký hit, který přispívá k dokonale svěžímu vzhledu. Co přinese jaro 2025 v oblasti líčení? Trendy se vrací zpět k jednoduchosti, která oslavuje přirozenou krásu a ženskou něhu. S nánosy make-upu a silným obočím se tak postupně rozloučíme, na řadu přichází minimalismus. 1. Séra a báze Zralé ženy by měly
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
historyplus.cz
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
Vědec zajede prsty hluboko do klaviatury a s pohledem upřeným na skleněnou dózu na pianu několikrát důrazně zmáčkne durový akord. Vtom to v nádobě ožije. Nasbírané žížaly začnou v hlíně lézt, skoro jako by se snažili prchat. Jsou snad tito půdní červi schopni slyšet hudbu? Nikoliv. Charles Darwin ale během pokusu zjistí, že velmi silně
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
nasehvezdy.cz
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
Herečka a moderátorka Snídaně s Novou Dana Morávková (53) snad zastavila čas. Stále vypadá skvěle a nebojí se svou krásu dát na odiv. Není divu, že má stále spoustu ctitelů, a jakmile sdílí na inter
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
skutecnepribehy.cz
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
Moje taneční byl jeden velký trapas, už jsem to vzdával, když si najednou pro mě přišla překrásná dívka. Moje nohy se najednou vzpamatovaly. V rádiu hráli valčík Na krásném modrém Dunaji a já se rozpomněl na podivnou událost, která se odehrála tak dávno, v 80. letech minulého století. Jejím hlavním aktérem jsem byl já. Předně je třeba říci,
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
iluxus.cz
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
S příchodem sezóny sakur, která zahaluje různé oblasti světa do růžových okvětních lístků, představuje Rolls-Royce Motor Cars unikátní vůz Phantom Cherry Blossom. Tento velkolepý model Phantom Extende
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
epochalnisvet.cz
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
Moc římského krále už nemůže být větší, ale dá se přece jen ještě o něco vylepšit. Titul císaře je symbolický, ale znamená dosažení nejvyššího postavení, o jakém může smrtelník snít. A Karel IV. dokáže mít velké sny!   Český panovník Karel (1316–1378) je už od roku 1346 římským králem, ale císařský titul, který by znamenal
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
enigmaplus.cz
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
Italský katolický kněz Marcello Pellegrino Ernetti (1925–1994) spolu se svým kolegou Françoisem Brunem (*1931) tvoří počátkem 60. let minulého století součást dvanáctičlenného týmu odborníků z celého