7 zlatých pravidel pro zdravé srdce

Bojíme se rakoviny, přitom největší díl předčasných úmrtí u nás mají na svědomí potíže se srdcem a cévami. Ale ta dobrá zpráva zní – zdraví svého srdce máte do značné míry ve svých rukou.

Velmi často je to tuk pokrytý vápenatou vrstvičkou čili ateroskleróza, co ohrožuje naše srdce a cévy. Bohužel ateroskleróza postrádá varovnou sílu některých jiných diagnóz, které si vyslechnete v ordinaci. Zdánlivě se nic neděje, ačkoli v cévách tiká bomba.

Tiká o to silněji, čím horší jsou při každém dalším vyšetření laboratorní hodnoty cholesterolu, čím déle kouříte, léčíte se s vysokým krevním tlakem a cukrovkou.

Když ale vezmete varování lékaře vážně a změníte svůj přístup k těmto běžným a tím v očích laika banálním problémům, pak může tikání zase utichnout.

Co hrozí Cholesterolové usazeniny zužují průměr cév, což postupuje rychleji u tenkých cév. Nebezpečí číhá zejména v drobných cévkách, které zásobují srdce. Pokud se v nich část plátu uvolní, pak cévu ucpe, což bezprostředně ohrozí právě srdce. Dojde k infarktu, část tkáně bez prokrvení odumírá. Cholesterolové pláty v cévách mají ale i další závažné důsledky na zdraví.

Způsobují vysoký krevní tlak nebo slabost srdce, kdy se pak i při malé námaze prudce zrychlí tep.

Při rychlém pulsu se pak mohou uvolnit části cholesterolových usazenin v krčních tepnách nebo mozkových cévách a vyvolat mrtvici.

Co pomáhá

1. Promyšlený jídelníček V zájmu zdraví svého srdce a cév bychom měli jíst hlavně dva typy potravin – tím prvním jsou určité tuky, které mají protizánětlivý účinek. Ateroskleróza totiž vzniká v podstatě jako zánětlivá reakce imunity na vysoké množství cholesterolu v cévách. Problém živočišných tuků je pak v tom, že tuto zánětlivost ještě podporují.

Takže je vhodné co nejvíce omezit tučné mléčné výrobky a sýry, tučné maso a uzeniny. Naopak bychom měli jíst tuky s protizánětlivým působením. Nejbohatším zdrojem těchto látek je lněný olej, s určitým odstupem za ním pak olej z vlašských ořechů a panenský řepkový. Jezte také tučné mořské ryby a ořechy.

Kromě zdravých tuků srdci a cévám prospívají také rostlinná barviva, označovaná jako flavonoidy.

Najdete je především v čaji a pak v mnoha běžných druzích ovoce a zeleniny, jako jsou jablka, hrušky, třešně, švestky, cibule nebo kapusta.

2. Hodně pohybu Pravidelné cvičení blahodárně ovlivňuje krevní tlak a pomáhá udržovat normální hodnoty cukru a tuků v krvi. Kromě toho se zlepšuje prokrvení srdečního svalu. Jak často cvičit? Doporučuje se 30 minut aktivního pohybu aspoň třikrát nebo čtyřikrát týdně.

Pro netrénované je lepší naplánovat si pomalejší start cvičení za dohledu odborníka ve fitcentru.

3. Hlídejte si tlak Příliš vysoký krevní tlak škodí cévním stěnám, proto se nevyplácí opomínat pravidelné kontroly u lékaře. Pro snižování hodnot tlaku jsou nezbytné léky, ale nezanedbatelnou roli hraje i jídelníček. Nejde pouze o omezování soli. Znatelný vliv mají i potraviny, které určitým mechanismem krevní tlak zase snižují.

Patří tam i výše zmíněné protizánětlivé typy tuků a kromě nich šťáva z červené řepy. Za své pozoruhodné účinky vděčí přirozenému obsahu dusičnanů. Ty se v těle mění na látky, které uvolňují hladké svalstvo, což znamená, že poněkud povolí cévní stěna a tlak klesne. Doporučená denní dávka je 0,5 l čerstvé šťávy z řepy, tlak poté klesne asi o 10 dílků rtuťového sloupce.

Dávky není vhodné zvyšovat vzhledem k dalším účinkům dusičnanů v těle, protože zhoršují okysličení krve. Stejně tak se řepa nehodí ke každodenní konzumaci. Prostřídat ji můžete s ibiškovým čajem. Ten snižuje krevní tlak díky rostlinným barvivům antokyanům .

Dva až tři šálky denně dokážou snížit tlak až o 5 mm Hg, více se pít nedoporučuje.

4. Nekuřte Tahle „banální“ rada by získala na důrazu, kdybyste měli možnost pozorovat dění v cévách po vykouření cigarety. Cévy se stáhnou, a to i ty, které už jsou zúženy cholesterolovými pláty. V takto stísněném prostoru pak protéká krev pod zvýšeným tlakem a narůstá riziko, že se v některém místě cévka úplně uzavře. Právě proto kouření dvojnásobně zvyšuje nebezpečí infarktu.

Škodí i srdci, protože zhoršuje zásobování srdce kyslíkem.

To pak musí zvýšit svůj výkon, aby mohlo správně fungovat.

5. Udržujte si normální váhu Nadváha srdce zbytečně zatěžuje, musí zvýšit výkon, aby dokázalo zásobovat krevní oběh v celém těle. Touto setrvalou námahou narůstá riziko srdečních selhání a chorob. Ukazují to srovnání zdravotního stavu lidí, kteří v dětství měli normální postavu, a těch, kteří trpěli nadváhou.

Nadváha v dětství vede až k pětinásobně vyššímu riziku srdečních chorob a onemocnění cév před dosažením věku 65 let.

6. Nepodceňujte laboratorní testy Rizikem je zatím nediagnostikovaná nebo nedostatečně léčená cukrovka. Dlouhodobě zvýšené množství cukru v krvi totiž podporuje tvorbu aterosklerotických usazenin na stěnách cév. Nebezpečí samozřejmě představují i zvýšené hladiny krevních tuků. Léky nejsou vždy nutné, základem pro obrat k lepšímu je spíš změna životosprávy, tedy dostatek pohybu a zdravější jídelníček bohatý na libové maso, rostlinné oleje, ořechy, zeleninu, luštěniny a celozrnné obiloviny.

7. Relaxujte Srdce citlivě reaguje na každé emocionální vypětí, na radost i strach. Pokud je tento vliv dlouhodobý, může pak vyvolat i poruchu srdečního rytmu. Chronický stres navíc nepříznivě ovlivňuje hormonální a imunitní systém a celkově podkopává zdraví.

Obranou jsou relaxační metody, vyberte si tu, která vám nejlépe vyhovuje, může to být cvičení jógy, meditace, aromaterapie a někdy stačí i pravidelný pohyb v přírodě.

Text: Lenka Korandová, foto: PX FUEL

Štítky:
reklama

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Václav II. & kutnohorské stříbro: Připravil král mnichy o poklad?
epochaplus.cz

Václav II. & kutnohorské...

Mnich Antonín se právě prochází na kopci nedaleko...
Je život na Zemi v područí severojižního magnetismu?
enigmaplus.cz

Je život na Zemi v područí...

Severojižní mystérie naší zeměkoule je údajně jedním...
Byla Lily skutečně zázračné dítě?
skutecnepribehy.cz

Byla Lily skutečně zázračné...

Když byly naší dcerce čtyři,...
Zlín: Baťa všude, kam se podíváš
epochanacestach.cz

Zlín: Baťa všude, kam se...

Východomoravská metropole...
Sužuje Soukalovou velký strach o miminko?
nasehvezdy.cz

Sužuje Soukalovou velký...

Poslední měsíce nebyly...
Vzdušná prosvětlená klasika v mrakodrapu
rezidenceonline.cz

Vzdušná prosvětlená klasika...

Doslova jako výkladní skříň značky Minotti působí...
Rýže s kuřecím masem a mandlemi
tisicereceptu.cz

Rýže s kuřecím masem a...

Lehounká rýže v orientálním stylu, která skvěle voní...
PBG Studio in black
iluxus.cz

PBG Studio in black

Nejčastější barva, která převládá v šatníku žen...
Astrofotograf Petr Horálek: V Evropě zmizelo hvězdné nebe…
21stoleti.cz

Astrofotograf Petr Horálek: V...

Kdysi stačilo zaklonit hlavu, aby člověk...
Najde Randová díky Ulici konečně svou osudovou lásku?
nasehvezdy.cz

Najde Randová díky Ulici...

Zatímco se MARTINĚ RANDOVÉ...
František Kupka začínal u malování pivních tácků
epochaplus.cz

František Kupka začínal u...

Otevře oči, ale myšlenkami je stále pevně upřen na...
Co je zač děsivá příšera Momo z Missouri?
epochalnisvet.cz

Co je zač děsivá příšera...

Drobounká dívenka jménem Doris myje v kuchyni...
0 shares