Domů     7 zlatých pravidel pro zdravé srdce
7 zlatých pravidel pro zdravé srdce
7.6.2021

Bojíme se rakoviny, přitom největší díl předčasných úmrtí u nás mají na svědomí potíže se srdcem a cévami. Ale ta dobrá zpráva zní – zdraví svého srdce máte do značné míry ve svých rukou.

Velmi často je to tuk pokrytý vápenatou vrstvičkou čili ateroskleróza, co ohrožuje naše srdce a cévy. Bohužel ateroskleróza postrádá varovnou sílu některých jiných diagnóz, které si vyslechnete v ordinaci. Zdánlivě se nic neděje, ačkoli v cévách tiká bomba.

Tiká o to silněji, čím horší jsou při každém dalším vyšetření laboratorní hodnoty cholesterolu, čím déle kouříte, léčíte se s vysokým krevním tlakem a cukrovkou.

Když ale vezmete varování lékaře vážně a změníte svůj přístup k těmto běžným a tím v očích laika banálním problémům, pak může tikání zase utichnout.

Co hrozí

Cholesterolové usazeniny zužují průměr cév, což postupuje rychleji u tenkých cév. Nebezpečí číhá zejména v drobných cévkách, které zásobují srdce. Pokud se v nich část plátu uvolní, pak cévu ucpe, což bezprostředně ohrozí právě srdce. Dojde k infarktu, část tkáně bez prokrvení odumírá.

Cholesterolové pláty v cévách mají ale i další závažné důsledky na zdraví. Způsobují vysoký krevní tlak nebo slabost srdce, kdy se pak i při malé námaze prudce zrychlí tep.

Při rychlém pulsu se pak mohou uvolnit části cholesterolových usazenin v krčních tepnách nebo mozkových cévách a vyvolat mrtvici.

Co pomáhá

1. Promyšlený jídelníček

V zájmu zdraví svého srdce a cév bychom měli jíst hlavně dva typy potravin – tím prvním jsou určité tuky, které mají protizánětlivý účinek. Ateroskleróza totiž vzniká v podstatě jako zánětlivá reakce imunity na vysoké množství cholesterolu v cévách.

Problém živočišných tuků je pak v tom, že tuto zánětlivost ještě podporují. Takže je vhodné co nejvíce omezit tučné mléčné výrobky a sýry, tučné maso a uzeniny. Naopak bychom měli jíst tuky s protizánětlivým působením.

Nejbohatším zdrojem těchto látek je lněný olej, s určitým odstupem za ním pak olej z vlašských ořechů a panenský řepkový. Jezte také tučné mořské ryby a ořechy.

Kromě zdravých tuků srdci a cévám prospívají také rostlinná barviva, označovaná jako flavonoidy. Najdete je především v čaji a pak v mnoha běžných druzích ovoce a zeleniny, jako jsou jablka, hrušky, třešně, švestky, cibule nebo kapusta.

2. Hodně pohybu

Pravidelné cvičení blahodárně ovlivňuje krevní tlak a pomáhá udržovat normální hodnoty cukru a tuků v krvi. Kromě toho se zlepšuje prokrvení srdečního svalu. Jak často cvičit? Doporučuje se 30 minut aktivního pohybu aspoň třikrát nebo čtyřikrát týdně.

Pro netrénované je lepší naplánovat si pomalejší start cvičení za dohledu odborníka ve fitcentru.

3. Hlídejte si tlak

Příliš vysoký krevní tlak škodí cévním stěnám, proto se nevyplácí opomínat pravidelné kontroly u lékaře. Pro snižování hodnot tlaku jsou nezbytné léky, ale nezanedbatelnou roli hraje i jídelníček. Nejde pouze o omezování soli.

Znatelný vliv mají i potraviny, které určitým mechanismem krevní tlak zase snižují. Patří tam i výše zmíněné protizánětlivé typy tuků a kromě nich šťáva z červené řepy. Za své pozoruhodné účinky vděčí přirozenému obsahu dusičnanů.

Ty se v těle mění na látky, které uvolňují hladké svalstvo, což znamená, že poněkud povolí cévní stěna a tlak klesne. Doporučená denní dávka je 0,5 l čerstvé šťávy z řepy, tlak poté klesne asi o 10 dílků rtuťového sloupce.

Dávky není vhodné zvyšovat vzhledem k dalším účinkům dusičnanů v těle, protože zhoršují okysličení krve. Stejně tak se řepa nehodí ke každodenní konzumaci. Prostřídat ji můžete s ibiškovým čajem. Ten snižuje krevní tlak díky rostlinným barvivům antokyanům .

Dva až tři šálky denně dokážou snížit tlak až o 5 mm Hg, více se pít nedoporučuje.

4. Nekuřte

Tahle „banální“ rada by získala na důrazu, kdybyste měli možnost pozorovat dění v cévách po vykouření cigarety. Cévy se stáhnou, a to i ty, které už jsou zúženy cholesterolovými pláty.

V takto stísněném prostoru pak protéká krev pod zvýšeným tlakem a narůstá riziko, že se v některém místě cévka úplně uzavře. Právě proto kouření dvojnásobně zvyšuje nebezpečí infarktu. Škodí i srdci, protože zhoršuje zásobování srdce kyslíkem. To pak musí zvýšit svůj výkon, aby mohlo správně fungovat.

5. Udržujte si normální váhu

Nadváha srdce zbytečně zatěžuje, musí zvýšit výkon, aby dokázalo zásobovat krevní oběh v celém těle. Touto setrvalou námahou narůstá riziko srdečních selhání a chorob.

Ukazují to srovnání zdravotního stavu lidí, kteří v dětství měli normální postavu, a těch, kteří trpěli nadváhou.

Nadváha v dětství vede až k pětinásobně vyššímu riziku srdečních chorob a onemocnění cév před dosažením věku 65 let.

6. Nepodceňujte laboratorní testy

Rizikem je zatím nediagnostikovaná nebo nedostatečně léčená cukrovka. Dlouhodobě zvýšené množství cukru v krvi totiž podporuje tvorbu aterosklerotických usazenin na stěnách cév. Nebezpečí samozřejmě představují i zvýšené hladiny krevních tuků.

Léky nejsou vždy nutné, základem pro obrat k lepšímu je spíš změna životosprávy, tedy dostatek pohybu a zdravější jídelníček bohatý na libové maso, rostlinné oleje, ořechy, zeleninu, luštěniny a celozrnné obiloviny.

7. Relaxujte

Srdce citlivě reaguje na každé emocionální vypětí, na radost i strach. Pokud je tento vliv dlouhodobý, může pak vyvolat i poruchu srdečního rytmu. Chronický stres navíc nepříznivě ovlivňuje hormonální a imunitní systém a celkově podkopává zdraví.

Obranou jsou relaxační metody, vyberte si tu, která vám nejlépe vyhovuje, může to být cvičení jógy, meditace, aromaterapie a někdy stačí i pravidelný pohyb v přírodě.

Text: Lenka Korandová, foto: PX FUEL

Štítky:
Předchozí článek
reklama
Související články
5.7.2024
Bolestí naší doby je přetíženost, někdy míváme tolik úkolů, že začínáme zapomínat. A tak hledáme, co by nám pomohlo hlavu zase nastartovat. Řešením mohou být „chytré drogy“. Aby bylo jasno, nejde o drogy v pravém slova smyslu. Řeč je o bylinách obsahujících tzv. nootropní látky, které jsou používány ke zlepšení paměti, inteligence, pozornosti a koncentrace. Zvyšují prokrvení centrální nervové sou
27.6.2024
Že je v lese blaze, víme všichni. Vědce ovšem zajímalo proč přesně. Zjistili, že důvodů je vícero. Klesá hladina stresového hormonu Proto cítíme v lese takovou psychickou úlevu. Zklidňuje se zrychlený pulz, polevují úzkosti a psychické napětí. Díky tomu pociťujeme i příliv energie, o níž nás stresová reakce jinak obírá. A to není vše, podle jedné nizozemské studie se snížení stresu v zalesněné
25.6.2024
Nohy bolí, když moc chodíme, když moc sedíme, dokonce i při viróze. Naštěstí máme prostředky z přírodní lékárny, které jsou dost účinné, aby přinesly úlevu. Rozmarýnová koupel Rozmarýn povzbuzuje krevní oběh. A to právě potřebujeme, pokud nám nohy otékají a těžknou právě kvůli horšímu prokrvení. Čilejší krevní oběh stagnující tekutiny zase odvede pryč. Jak na to? * Svaříme 2 lžíce rozmarýnové
20.6.2024
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou vymizí, ale někdy se ještě prohloubí a v průběhu života se mohou objevit další.
18.6.2024
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie. Jenže jak toho dosáhnout, když musíte přijímat méně kalorií než
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hledání pokladu z Dubového ostrova pokračuje: Byla nalezena jeho část?
enigmaplus.cz
Hledání pokladu z Dubového ostrova pokračuje: Byla nalezena jeho část?
Nepředstavitelné sumy peněz i lidské životy – to vše pohltila tzv. jáma pokladů na ostrůvku nedaleko kanadské provincie Nové Skotsko. Hledači pokladů totiž prahnou po zdejším tajemství ukrytém hluboko
Jestli má holku, tak snad ani nechci žít…
skutecnepribehy.cz
Jestli má holku, tak snad ani nechci žít…
Byla to láska z pionýrského tábora. Jardovi bylo devatenáct let a dělal vedoucího malým klukům. Byli z něj úplně paf a já taky. Zamilovala jsem se do něj na pionýrském táboře. Všechny holky to věděly, protože neumím udržet tajemství, všechno na sebe vykecám. Jsem odjakživa taková, máma byla to samé v bledě modrém. Byla jsem v oddíle nejstarších, patnáctiletých holek. Jardovi
„Úsměvné“ přešlapy slavných lidí z dob, kdy byli ještě mladí
epochaplus.cz
„Úsměvné“ přešlapy slavných lidí z dob, kdy byli ještě mladí
Dnes jsou z nich nezpochybnitelné špičky ve svých oborech. Jsou vážení a uznávaní. Je až s podivem, že se tak nějak pozapomnělo na jejich hříchy z mladických let. A pozor, čistý štít nemá ani boháč a mecenáš v jedné osobě Bill Gates! Caron Butler – špičkový basketbalista Bývalý profesionální hráč americké NBA a současný trenér
Rekordman v Bílém domě: Národní hrdina vydržel ve funkci pouhý měsíc
epochalnisvet.cz
Rekordman v Bílém domě: Národní hrdina vydržel ve funkci pouhý měsíc
William Henry Harrison sice původně studoval medicínu, v roce 1791 se ale rozhodne vstoupit do americké armády, která je zrovna plně zaneprázdněna boji proti indiánům.   O tři roky později se účastní slavné bitvy u Fallen Timbers, v níž vojáci USA triumfují. Když si v roce 1795 bere za ženu Annu Tuthill Symmesovou (1775–1864), zastává
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
iluxus.cz
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
V oblasti módy se barvy neustále mění a vyvíjejí, přičemž každá sezóna přináší nové odstíny a kombinace, které zaujmou a inspirují. Pro rok 2024 vyhlásila společnost Pantone Color Institut barvou roku
Borůvkové lívance, jak je má rád zpěvák Justin Timberlake
tisicereceptu.cz
Borůvkové lívance, jak je má rád zpěvák Justin Timberlake
Někdo to rád sladké – a tenhle známý zpěvák a herec velmi rád posnídá lívanečky s borůvkami. O linii se bát nemusí, protože se mj. věnuje například golfu. Potřebujete 200 g hladké mouky 2 lžíce
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
epochanacestach.cz
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
S příchodem léta se krumlovské centrum Port 1560 stává ideálním místem pro všechny, kteří touží po spojení kultury, gastronomie, dobrého piva a relaxace. Tento jedinečný areál nabízí návštěvníkům širokou škálu aktivit a zážitků, které si mohou užít také v nádherném prostředí prostorné zahrady z 16. století. Zábava a relax pod širým nebem Port 1560 se pyšní
3 kněžny-světice: Manžely si držely od těla a nechaly se bít zpovědníkem
historyplus.cz
3 kněžny-světice: Manžely si držely od těla a nechaly se bít zpovědníkem
Provdali ji sotva ve třech letech, zhruba ve třiceti už byla vdovou. Na muže haličská královna Salomena, jediná dcera polského knížete Leška Bílého, poté úplně zanevřela. Je rozhodnutá – složí slib čistoty a již nikdy se tělesně nesblíží s žádným mužem. To je ve středověku ve vznešených rodinách, kde sňatky slouží jako prostředek diplomacie i
Kuriózní genetické mutace: Dávají supersílu i přitažlivost
21stoleti.cz
Kuriózní genetické mutace: Dávají supersílu i přitažlivost
Každý z nás je nositelem přibližně 4 milionů genetických variant. Ale jen málokomu se povede vyhrát v genetické loterii něco opravdu cenného, jako třeba barevnější vidění světa, nádherné řasy nebo sil
Návrat do Ulice! Mizí Brodská před mužem?
nasehvezdy.cz
Návrat do Ulice! Mizí Brodská před mužem?
Příjemné překvapení pro své fanoušky přichystala herečka Tereza Brodská (56), která se po letech vrací do seriálu Ulice! Bok po boku se svou seriálovou dcerou Patricií Pagáčovou (35) znovu obnoví př
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
rezidenceonline.cz
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
Když se herec Steve McQueen v 70. letech mnulého století přestěhoval do Malibu, nebylo to zrovna kvůli zdejším úžasným možnostem surfování. Jedna z nejúspěšnějších a nejlépe placených filmových hvězd své generace tu totiž hledala především soukromí a ústraní. Dokonalé útočiště našel známý chlapák v rezidenci usazené vysoko na útesu nad pobřežím Tichého oceánu, nacházející se
Využijte cukrovou pastu pro sametově hladké nohy
nejsemsama.cz
Využijte cukrovou pastu pro sametově hladké nohy
Léto velí mít hladkou pokožku bez chloupků. Epilace sice není právě příjemná, ale s trochou šikovnosti ji jistě zvládnete. Vážně chcete zkusit epilaci cukrovou pastou? Nebo jste ji už zkusila a máte s ní špatnou zkušenost? Nezatracujte ji. Cukrovou pastu si můžete připravit doma. Přírodní a šetrná Cukrová pasta se k odstranění chloupků používala už ve starém Egyptě. Dnes