Domů     7 zlatých pravidel pro zdravé srdce
7 zlatých pravidel pro zdravé srdce
7.6.2021

Bojíme se rakoviny, přitom největší díl předčasných úmrtí u nás mají na svědomí potíže se srdcem a cévami. Ale ta dobrá zpráva zní – zdraví svého srdce máte do značné míry ve svých rukou.

Velmi často je to tuk pokrytý vápenatou vrstvičkou čili ateroskleróza, co ohrožuje naše srdce a cévy. Bohužel ateroskleróza postrádá varovnou sílu některých jiných diagnóz, které si vyslechnete v ordinaci. Zdánlivě se nic neděje, ačkoli v cévách tiká bomba.

Tiká o to silněji, čím horší jsou při každém dalším vyšetření laboratorní hodnoty cholesterolu, čím déle kouříte, léčíte se s vysokým krevním tlakem a cukrovkou.

Když ale vezmete varování lékaře vážně a změníte svůj přístup k těmto běžným a tím v očích laika banálním problémům, pak může tikání zase utichnout.

Co hrozí

Cholesterolové usazeniny zužují průměr cév, což postupuje rychleji u tenkých cév. Nebezpečí číhá zejména v drobných cévkách, které zásobují srdce. Pokud se v nich část plátu uvolní, pak cévu ucpe, což bezprostředně ohrozí právě srdce. Dojde k infarktu, část tkáně bez prokrvení odumírá.

Cholesterolové pláty v cévách mají ale i další závažné důsledky na zdraví. Způsobují vysoký krevní tlak nebo slabost srdce, kdy se pak i při malé námaze prudce zrychlí tep.

Při rychlém pulsu se pak mohou uvolnit části cholesterolových usazenin v krčních tepnách nebo mozkových cévách a vyvolat mrtvici.

Co pomáhá

1. Promyšlený jídelníček

V zájmu zdraví svého srdce a cév bychom měli jíst hlavně dva typy potravin – tím prvním jsou určité tuky, které mají protizánětlivý účinek. Ateroskleróza totiž vzniká v podstatě jako zánětlivá reakce imunity na vysoké množství cholesterolu v cévách.

Problém živočišných tuků je pak v tom, že tuto zánětlivost ještě podporují. Takže je vhodné co nejvíce omezit tučné mléčné výrobky a sýry, tučné maso a uzeniny. Naopak bychom měli jíst tuky s protizánětlivým působením.

Nejbohatším zdrojem těchto látek je lněný olej, s určitým odstupem za ním pak olej z vlašských ořechů a panenský řepkový. Jezte také tučné mořské ryby a ořechy.

Kromě zdravých tuků srdci a cévám prospívají také rostlinná barviva, označovaná jako flavonoidy. Najdete je především v čaji a pak v mnoha běžných druzích ovoce a zeleniny, jako jsou jablka, hrušky, třešně, švestky, cibule nebo kapusta.

2. Hodně pohybu

Pravidelné cvičení blahodárně ovlivňuje krevní tlak a pomáhá udržovat normální hodnoty cukru a tuků v krvi. Kromě toho se zlepšuje prokrvení srdečního svalu. Jak často cvičit? Doporučuje se 30 minut aktivního pohybu aspoň třikrát nebo čtyřikrát týdně.

Pro netrénované je lepší naplánovat si pomalejší start cvičení za dohledu odborníka ve fitcentru.

3. Hlídejte si tlak

Příliš vysoký krevní tlak škodí cévním stěnám, proto se nevyplácí opomínat pravidelné kontroly u lékaře. Pro snižování hodnot tlaku jsou nezbytné léky, ale nezanedbatelnou roli hraje i jídelníček. Nejde pouze o omezování soli.

Znatelný vliv mají i potraviny, které určitým mechanismem krevní tlak zase snižují. Patří tam i výše zmíněné protizánětlivé typy tuků a kromě nich šťáva z červené řepy. Za své pozoruhodné účinky vděčí přirozenému obsahu dusičnanů.

Ty se v těle mění na látky, které uvolňují hladké svalstvo, což znamená, že poněkud povolí cévní stěna a tlak klesne. Doporučená denní dávka je 0,5 l čerstvé šťávy z řepy, tlak poté klesne asi o 10 dílků rtuťového sloupce.

Dávky není vhodné zvyšovat vzhledem k dalším účinkům dusičnanů v těle, protože zhoršují okysličení krve. Stejně tak se řepa nehodí ke každodenní konzumaci. Prostřídat ji můžete s ibiškovým čajem. Ten snižuje krevní tlak díky rostlinným barvivům antokyanům .

Dva až tři šálky denně dokážou snížit tlak až o 5 mm Hg, více se pít nedoporučuje.

4. Nekuřte

Tahle „banální“ rada by získala na důrazu, kdybyste měli možnost pozorovat dění v cévách po vykouření cigarety. Cévy se stáhnou, a to i ty, které už jsou zúženy cholesterolovými pláty.

V takto stísněném prostoru pak protéká krev pod zvýšeným tlakem a narůstá riziko, že se v některém místě cévka úplně uzavře. Právě proto kouření dvojnásobně zvyšuje nebezpečí infarktu. Škodí i srdci, protože zhoršuje zásobování srdce kyslíkem. To pak musí zvýšit svůj výkon, aby mohlo správně fungovat.

5. Udržujte si normální váhu

Nadváha srdce zbytečně zatěžuje, musí zvýšit výkon, aby dokázalo zásobovat krevní oběh v celém těle. Touto setrvalou námahou narůstá riziko srdečních selhání a chorob.

Ukazují to srovnání zdravotního stavu lidí, kteří v dětství měli normální postavu, a těch, kteří trpěli nadváhou.

Nadváha v dětství vede až k pětinásobně vyššímu riziku srdečních chorob a onemocnění cév před dosažením věku 65 let.

6. Nepodceňujte laboratorní testy

Rizikem je zatím nediagnostikovaná nebo nedostatečně léčená cukrovka. Dlouhodobě zvýšené množství cukru v krvi totiž podporuje tvorbu aterosklerotických usazenin na stěnách cév. Nebezpečí samozřejmě představují i zvýšené hladiny krevních tuků.

Léky nejsou vždy nutné, základem pro obrat k lepšímu je spíš změna životosprávy, tedy dostatek pohybu a zdravější jídelníček bohatý na libové maso, rostlinné oleje, ořechy, zeleninu, luštěniny a celozrnné obiloviny.

7. Relaxujte

Srdce citlivě reaguje na každé emocionální vypětí, na radost i strach. Pokud je tento vliv dlouhodobý, může pak vyvolat i poruchu srdečního rytmu. Chronický stres navíc nepříznivě ovlivňuje hormonální a imunitní systém a celkově podkopává zdraví.

Obranou jsou relaxační metody, vyberte si tu, která vám nejlépe vyhovuje, může to být cvičení jógy, meditace, aromaterapie a někdy stačí i pravidelný pohyb v přírodě.

Text: Lenka Korandová, foto: PX FUEL

Štítky:
Předchozí článek
Související články
17.3.2025
Najít odpověď na tuto otázku je s mobilem v ruce záležitost tak půl minuty. Rychle se dozvíte, že odborníci doporučují nanejvýš 5 g. Jenže co si s tou informací počít? Jak vlastně odhadnout, kolik soli sníme a kde vlastně ubrat? Sůl nemáme pod kontrolou. Většina z nás nemá ani orientační představu, kolik jí za den spořádá. Abyste to zjistili, museli byste vyloučit všechna kupovaná jídla a potravi
11.3.2025
Máte dvojitou bradu a divíte se, odkud se vzala? Kromě přibírání na váze za to může i vaše genetická „výbava“ po předcích či stárnutí pokožky. Naštěstí existují metody, jak se jí zbavit. Druhá brada často může vzniknout v důsledku stárnutí, jelikož s úbytkem elastických a kolagenních vláken v podkoží dochází k uvolnění a poklesu kůže. Někdy je to ale dědičné. Má-li někdo z rodičů nebo prarodičů
10.3.2025
Dobrou zprávou je, že následky alkoholu tělo překoná dříve než kouření. Přesto si regenerace vyžádá čas a ten bude u různých orgánů a duševních i fyzických dějů jinak dlouhý. Duševní výkonnost: 2 a 3 týdny Abstinence se rychle promítne v metabolismu a ve zlepšení laboratorních hodnot krve. Ty se projeví i reálně. Pokles toxických látek a zátěže, kterou pro tělo představovaly, povede ke snížení p
4.3.2025
Téměř všichni, kteří opary na rtech trpí, vědí, jak jsou záludné. Vždycky se objeví v té nejnevhodnější chvíli. Třeba když se chystáte do společnosti a chcete, aby vám to slušelo, nebo už balíte na dovolenou, najednou se objeví bolestivé puchýřky. A děje se to nejen v létě, ale právě i v zimě, často na horách. Může za to zvýšené UV záření, které se odráží od sněhu. Ale na to, aby vám tenhle zálud
27.2.2025
Jsou náchylné k prochladnutí a případný zánět není nic, o co by člověk stál. Ale o ledviny bychom tak jako tak měli pečovat celoročně. Pro tělo jsou nesmírně důležité a mají více funkcí než jen filtrování a vylučování škodlivin. Například produkují hormony, které ovlivňují krevní tlak i tvorbu červených krvinek. Udržují v rovnováze minerály jako jsou draslík a sodík. Podílejí se i na tvorbě důlež
reklama
Šikovné tipy
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Vyměnit zámek dokážete sami
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat […]
Krásné vlasy přes zimu trpěly
Ať už nosíte čepici, nebo pro krásu trpíte a chodíte bez ní, vlasy to odnášejí tak jako tak. Jsou suché, lámavé, nabité statickou elektřinou. Všechny tyto potíže se ale dají pravidelnou péčí odstranit. Čím je vzduch venku chladnější, tím méně vlhkosti se na povrchu vlasů udrží. Suchý vzduch ve vytápěných místnostech působí na vlasy obdobně. […]
K omrzlinám můžete přijít snadno…
… zvlášť při zimní dovolené a dlouhých výletech v neznámém terénu. Zrádná ale může být i nedělní procházka, třeba když uklouznete v čerstvém sněhu. Nejohroženější jsou diabetici, kterým riziko zdaleka nehrozí jen na horách. Pokud trpí syndromem diabetické nohy, což je nebezpečná kombinace zhoršeného stavu nervů a špatného prokrvení, pak se může stát, že necitlivá […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Mušle na bílém víně
tisicereceptu.cz
Mušle na bílém víně
Delikatesa, která si v přímořských zemích vydobyla svoje nezastupitelné místo. Ingredience na 4 porce 1 kg mušlí 200 ml bílého vína 2 stroužky česneku 1 cibule 2 lžíce olivového oleje petrž
Má už snad Bernášková za manžela náhradu?
nasehvezdy.cz
Má už snad Bernášková za manžela náhradu?
Půvabná herečka Jana Bernášková (44), známá ze seriálu ZOO, budí pozornost nejen na obrazovce, ale i ve svém osobním životě. Na slavnostní premiéru filmu Tichá pošta dorazila sice bez doprovodu, ale
Vášnivá šlechtična svedla kováře
historyplus.cz
Vášnivá šlechtična svedla kováře
Mladý muž se viditelně potí, neustále si mne dlaně, klopí zrak. Kováře Jiříka Wagnera, který působil na zámku Smiřických v Kostelci nad Černými lesy, právě vyslýchají kvůli jeho vášnivému románku s dcerou zdejšího pána. Nic pěkného ho nečeká… „Eliška Kateřina ke mně směle přistoupila a mý ruce, že jsou i byly černé, mocně mi je
V samém srdci Palazzo del Sol
rezidenceonline.cz
V samém srdci Palazzo del Sol
Jeden z nejexkluzivnějších ostrovů na světě se nachází necelých pět kilometrů od Miami. Soukromý Fisher Island, jenž je majetkem rodiny Vanderbiltů, hrdě nese architektonický projekt Palazzo del Sol, zahrnující 43 luxusních apartmá. Projekt byl svěřen architektonickému studiu Kobi Karp a švýcarskému krajinářskému architektovi Enzu Eneovi. Nedávno dokončený desetipatrový boutique komplex se 43 bytovými jednotkami má
Bali – Ostrov bohů, pláží a exotické krásy
nejsemsama.cz
Bali – Ostrov bohů, pláží a exotické krásy
Bali je exotický ráj, kde se snoubí tropická příroda, nádherné pláže a bohatá kultura. Najdete zde mystické chrámy, dechberoucí vodopády i výbornou kuchyni. Bali, nazývané také „ostrov bohů“, je jednou z nejkrásnějších destinací jihovýchodní Asie. Tento indonéský ostrov vás uchvátí nádhernými scenériemi, zelenými rýžovými terasami a rozmanitými plážemi. Ať už hledáte dobrodružství, relaxaci, nebo duchovní probuzení, Bali má co
Skenování očí by v budoucnu mohlo odhalit počínající demenci
21stoleti.cz
Skenování očí by v budoucnu mohlo odhalit počínající demenci
Tím, jak se lidé dožívají stále vyššího věku, se jich značná část potýká s neurodegenerativními onemocněními, jako jsou stařecká demence či Alzheimerova choroba. Aktuálně neexistuje účinný nástroj k č
Smaragdová brož Aga Khan zlomila rekord
epochalnisvet.cz
Smaragdová brož Aga Khan zlomila rekord
Úžasný 37karátový smaragd zasazený do diamantové a smaragdové brože Cartier se nedávno stal nejdražším zeleným drahokamem. Šperk v hodnotě téměř devíti milionů dolarů přitom není jen dokonalou ukázkou špičkového řemesla a kvality drahokamů, má také velmi zajímavou historii. Už jen výčet jmen klenotníků, kterým se v průběhu let šperk dostal do rukou, je skutečně výjimečný.
Matylda nám svým tancem zachránila život
skutecnepribehy.cz
Matylda nám svým tancem zachránila život
Hlídali jsme tu fretku neradi, naši sousedé nás ale přemluvili, když jeli na dovolenou. Kousala, škrábala a v noci dělala rámus. Stala se ale nakonec naší hrdinkou! Naši sousedé měli doma fretku. Říkali jí Matylda. Oni sami si ji nepořídili, domů ji tehdy přinesla jejich dcera Zdenička, už ani nevím odkud. Dva roky s ní všude chodila, venku
Zrození povinné školní docházky u nás: Proč se jí církev a šlechta bála?
epochaplus.cz
Zrození povinné školní docházky u nás: Proč se jí církev a šlechta bála?
Vývoj jde v 18. století nezadržitelně kupředu, rozjíždí se manufakturní a strojní výroba, která si žádá obsluhu schopnou alespoň číst a psát. Nezbývá než podniknout radikální krok, posunout vzdělanost v rakouské monarchii alespoň na základní úroveň. Brzdou reformy škol je ale katolická církev a šlechta. Proč? Školy do té doby většinou fungují pod ochranou klášterů nebo bohatých
Přichází jaro. Připravte své tělo na sluneční paprsky
iluxus.cz
Přichází jaro. Připravte své tělo na sluneční paprsky
S prevencí slunečního záření, které způsobuje předčasné stárnutí kůže a navíc je karcinogenní, je potřeba začít hned s příchodem jara. Dokonalý přípravek pro toto období vyvinula česká společnost Kosm
Mystický šamanismus: Naučte se povznést svou duši!
enigmaplus.cz
Mystický šamanismus: Naučte se povznést svou duši!
Člověk ovládající šamanismus údajně umí komunikovat se světem duchů, léčit nemocné nebo převádět zemřelé do říše mrtvých. Šamanské schopnosti využívají snad všechny známé civilizace. Může tato tajemná
Konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie v Opavě: Sebere vám dech
epochanacestach.cz
Konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie v Opavě: Sebere vám dech
Nejvýznamnější gotická stavba Opavy se majestátně tyčí na Rybím trhu už osm století. Věž konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie se svou výškou vyrovná věži dómu svatého Václava v Olomouci. Pověst praví, že v dobách, kdy se v Opavě začal stavět chrám nanebevzetí Panny Marie, žili ve městě dva bratři. Oba byli stavitelé a oba se zamilovali do stejné dívky.