Koupele a zábaly s léčivými rostlinami mohou zmírnit mnohé kožní potíže, akutní i chronické. A co je důležité, sami lehce poznáte, jestli ošetření prospívá nebo naopak spíš škodí.
Čím vlastně byliny léčí? Obsahují rozmanité látky účinkující právě na kůži. Některé mírní záněty a omezují množení bakterií a mikroskopických plísní, jiné podporují prokrvení a tím i hojení, další zklidňují podráždění.
Určité léčivky jsou prospěšnější ve formě olejů, kdy ulevují při ekzémech nebo lupénce.
Třezalka
Její blahodárné účinky na kůži jsou tak široké, že by olej z třezalkových květů měl být v každé domácí lékárničce. Třezalka je známá hlavně tím, že urychluje hojení kůže spálené na sluníčku, ale to není vše, co dokáže.
Proti tvorbě jizev: Třezalkový olej je vynikajícím prostředkem pro masáž hojících se jizev. Pomáhá předcházet jejich nadměrnému růstu.
Popáleniny: Jde samozřejmě o lehčí popáleniny se zarudnutím. Třezalka okamžitě tiší bolest a značně urychluje obnovu poškozené kůže. Minimalizuje tvorbu jizev při hojení.
Kožní záněty: Třezalka má antibakteriální účinky a brání rozvoji infekce. Hodí se proto na drobné oděrky a zarudlá místa na kůži. Urychluje hojení odřenin a také opruzenin, dá se použít i u malých dětí při opruzeninách z plen.
Poštípání hmyzem: Třezalka ztlumí podráždění a svědění a zrychlí hojení.
Opar a pásový opar: Třezalkový olej můžete zkusit jako podpůrnou léčbu, účinné látky tlumí bolestivost, potírají zánět a podporují hojení.
Vyrážky a akné: Ošetření třezalkovým olejem přináší obvykle výrazné zlepšení, vyrážky se lépe hojí a jsou méně nápadné.
Pozor: Třezalka obsahuje velmi účinné látky a některé z nich způsobují přecitlivělost kůže na světlo. Ošetřené partie proto nikdy nevystavujte přímému slunečnímu světlu.
Proč olej?
Protože v této formě se nejlépe uplatní léčivé látky, které třezalka obsahuje. A to nejen pro použití na kůži, ale také vnitřně, neboť třezalka má výrazné účinky i při dalších potížích, zvláště psychických.
Především zklidňuje psychické podráždění, mírní stres, pomáhá proti úzkostem a depresivním náladám, zlepšuje spánek. Kromě toho prospívá při trávicích potížích a infekcích a zmírňuje projevy klimakteria. V obkladech pak ulevuje i při bolestech kloubů a svalů.
Třezalkové oleje jsou k dostání ve dvou variantách. Jednak je to destilovaný olej, který je čirý, obsahuje ovšem o něco méně léčivých látek. Druhá forma se vyrábí macerováním, to znamená, že se třezalka máčí v oleji a do něj se pak účinné látky vylouhují.
S nimi i barvivo, takže tento olej je intenzivně červený. A vyrobit si ho můžete snadno i podomácku.
Domácí třezalkový olej
Příprava je snadná. Čerstvě natrhané květy nasypte do sklenice (měly by pokrýt asi 2/3 jejího obsahu). Pak zalijte olejem. Pro vnitřní použití je nejvhodnější panenský olivový, pro ošetření spálenin spíše lněný, obecně na kůži pak mandlový.
Sklenici nechte stát v teple asi 4 až 6 týdnů, pak olej sceďte a uložte v temnu a chladu.
Šalvěj
Má výrazné dezinfekční účinky. Možná už vám šalvěj pro výplachy úst po zákroku doporučil váš zubař. Stejně tak výluh pomáhá při kožních infekcích. Účinné látky v šalvěji působí ničivě na bakterie, viry i plísně. Pomáhá také proti výraznému pocení a zápachu, který tím vzniká.
Koupel proti pocení nohou
Přelijte 60 g sušené šalvěje 1 litrem vroucí vody a nechte 15 minut louhovat. Pak sceďte a smíchejte s vlažnou vodou na příjemnou teplotu pro koupel nohou. V koupeli vydržte 15 minut.
Šalvěj by měla zmenšit bakteriální osídlení chodidel, které je příčinou pachu při pocení. Pro vlastní omezení tvorby potu se pak doručuje pít šalvěj vnitřně.
Obklad na pásový opar
Rozmixujte 2 hrsti čerstvé šalvěje a vzniklou hmotu pak rozetřete na hadřík a přiložte na postiženou partii. Nechte působit 10 až 20 minut. Obklad lze vždy po třech dnech opakovat.
Napařování pro problematickou pleť
Zalijte hrst sušené šalvěje vroucí vodou a použijte k napařování obličeje. Účinné látky sníží zánětlivost a maštění kůže.
Měsíček
Je to hojivá bylina, takže se bude hodit při ošetření drobných odřenin a poškození kůže. Urychluje totiž obnovu tkáně, má určité antiseptické účinky a brání rozvoji zánětu v kůži.
Hojivě působí také na kůži spálenou sluncem, na opruzeniny, modřiny a zhmožděniny, u kterých zmenšuje otok.
Hojivý obklad
Přelijte 3 lžíce sušených květů měsíčku 200 ml vroucí vody a nechte 15 minut louhovat. Po 10 minutách sceďte, nechte zchladnout na příjemnou teplotu a použijte na obklad.
Úleva při poštípání
Rozdrcené čerstvé květy přiložte na štípance od hmyzu. Zmenší otok a svědění. Podobně působí i při čerstvém pohmoždění, rovněž zmenší otok a podpoří hojení.
Vyrobte si: Olej na drobné rány
Do uzavíratelné sklenice dejte čerstvě natrhané květy a zalijte je kvalitním olejem. Uzavřete a denně sklenicí protřepávejte. Po 2 týdnech přeceďte a olej uložte v suchu a temnu. Jeho trvanlivost je asi půl roku.
Obdobně si lze vyrobit i mast: Na tu potřebujete domácí vepřové sádlo. Rozpusťte ho ve skleněném nebo smaltovaném hrnci a nasypte do něj tolik čerstvých květů, kolik pojme. Nechte ztuhnout a uložte na 3 dny do lednice. Poté opět rozpusťte a sceďte.
Mydlice lékařská
Používá se hlavně proti kašli, ale stejné účinné látky pomohou i proti zánětům na kůži.
Pomáhá při bakteriálních, plísňových i kvasinkových infekcích kůže, takže s ní můžete mírnit zánětlivé stavy kůže, ale i zakročit proti lupům, pokud jsou příčinou přemnožené kvasinky.
Pozor: Nepoužívejte na otevřené rány.
Při pásovém oparu
Krátce povařte 2 lžíce mydlice v 250 ml vody, nechte vychladnout a použijte na obklady na postiženou partii.
Proti lupům
V 250 ml vody 2 minuty povařte 2 lžíce drceného kořene mydlice a nechte vychladnout. Pak sceďte a po umytí vmasírujte do pokožky hlavy.
Lopuch
Je výbornou pomocí při péči o mastné vlasy se sklonem k lupům nebo vypadávání. Léčí ale také ekzémy, vyrážky a abscesy. Používá se kořen, který si snadno můžete vykopat v jakoukoli roční dobu, nakrájet na kousky a usušit.
Domácí hojivá mast
Rozpusťte 150 g domácího sádla a vmíchejte do něj 2 lžíce drceného sušeného kořene lopuchu. Zahřívejte lehce pod bodem varu asi 3 minuty. Poté nechte vychladnout a uložte do lednice.
Po 3 dnech opět rozpusťte, sceďte, přimíchejte do masti 1 lžičku lihu z lékárny a pak slijte do uzavíratelné nádoby a uložte v lednici. Mast se hodí na ekzémy a plísňové infekce.
Péče o vlasy
Do skleněné nádoby nasypte 1,5 lžíce drceného sušeného kořene lopuchu, přidejte 500 ml vody a vařte 7 minut. Nechte louhovat a sceďte, až vývar vychladne na příjemnou teplotu. Použijte na opláchnutí pokožky hlavy a dobře vmasírujte.
Poté oviňte ručníkem a nechte působit. Není třeba smývat, lopuchový vývar příjemně voní a má jemně tužící efekt na vlasy.
Heřmánek
Jeho hojivá síla je obecně velmi dobře známá, používá se na kožní problémy už u miminek. Ale pozor: Heřmánek není jednoznačně bylina bezpečná.
I když není jedovatá, účinná látka azulén, která dává mastím typicky modrou barvu, může na citlivé jedince působit vysoce dráždivě. To znamená, že stav potíží ještě zhorší.
Obecně pak heřmánek patří mezi desítku nejběžnějších alergenů u nás, při vnitřním i vnějším použití, proto je třeba opatrnosti.
Kromě tohoto zádrhele je nutné počítat s vysušujícím efektem heřmánku, rozhodně se proto nehodí pro ošetření suchých ekzémů a vyrážek.
V ostatních případech se ale dají s prospěchem využít jeho protizánětlivé schopnosti, heřmánek urychluje hojení a zklidňuje zarudnutí a podráždění kůže.
K oplachování
Přelijte 2 lžíce sušených květů 300 ml vody a nechte 10 minut louhovat. Pak sceďte a použijte ke koupelím postiženého místa.
Pískavice řecké seno
Prodává se v lékárnách a tradičně se používá při trávicích potížích a nechutenství. Je také součástí některých kořenicích směsí. Pískavice má ale také pozoruhodný efekt při vnějším použití, v obkladech pomáhá hojit kožní záněty a abscesy.
Jak na obklad?
Do skleněné konvice dejte 50 g mleté sušené pískavice a zalijte 250 ml vody. Vařte asi 5 minut, až vznikne hustá kaše. Nechte vychladnout, naneste na hadřík a přiložte na zánětlivé místo na kůži.
Foto: Shutterstock