Ztuhlý palec je oficiální termín a současně popis problému. Odborně ho lékaři také označují jako hallux rigidus, ale s „haluxem“ či vbočeným palcem nemá pranic společného.
Pro přesnost: Vbočené palce vznikají jako deformace kvůli kostním bulkám, které vyrůstají na kloubu. Výrůstky mění postavení palce a odsouvají ho od ostatních prstů nohy.
Bolestivost tu závisí na míře změn, někdy jde spíš o problém estetický, jindy naopak jsou v popředí potíže s chůzí. U ztuhlého palce je tomu jinak, tady je zásadním problémem vždy bolest. Je to tím, že vlastní příčinou je artróza kloubu.
Co způsobí artróza
Ačkoli je v porovnání s kolenem či kyčlemi kloub palce mnohem menší, jakmile se v něm začnou rozvíjet degenerativní změny, způsobí tím překvapivě velké utrpení. Když začne ubývat chrupavky, pohyblivost kloubu se zhorší a chůze je čím dál bolestivější.
Na poškození kloubu pak tělo reaguje tvorbou kostnatých výrůstků, které problém dále zhorší. Mohou se objevovat na hlavičce nártní kosti a na bázi základního článku palce. Výrůstky dále omezí pohyblivost a zvětší utrpení pro postiženého. Pak už lze chodit jen s velkými obtížemi.
Je to ztuhlý kloub?
Proto toto postižení je typické, že vázne pohyb palce při chůzi. Pohyblivost kloubu je znatelně horší při natažení v druhé fázi kroku. Je to ten moment, kdy se chodidlo odráží od podložky.
Bolestivost zvyšuje měkká obuv nebo chůze naboso, úlevu naopak poskytuje obuv s pevnou podešví.
V klidu bolestivost ustupuje, při pohybuje se zase zřetelně zhoršuje.
U pokročilejších stavů se dají kolem kloubu nahmatat bolestivé výrůstky v podkoží. Způsobují také otlaky při nošení obuvi, vystupující na kůži jako zadudlá místa.
Potíže postupují pomalu
První, čeho si všimnete, je pocit ztuhlosti palce, doprovázený stále nepříjemnějšími pocity při chůzi. Ty jsou tím výraznější, čím více je pohybem palec zatížen. Proto vadí hlavně pohyb v přírodním terénu, naopak na chodníku jsou potíže menší.
Velice nepříjemné je postavit se na špičky nebo zkusit se rozběhnout. S postupující degenerací chrupavky pak začne být bolestivou obtíží jakákoli chůze i delší stání.
Pokračující změny totiž vedou k zatuhnutí mezi skloubením základního článku palce a nártní kostí, čímž se zvětší rozsah bolestivé partie. V této fázi už výrůstky natolik pozměnily tvar kloubu, že deformace je patrná na první pohled.
Příčinou je přetížení
Obdobně jako u úbytku chrupavky ve velkých kloubech je i v případě palce základní příčinou nadměrný tlak na kloub. A stejně jako v případě artrózy kolenou a kyčlí, i zde hraje roli nadváha, protože zvyšuje tlak na chodidla.
Další příčinou je dlouhodobě vysoké zatížení chůzí, během a skákáním, zejména při pohybu bez vhodné obuvi, která by poskytla oporu nožní klenbě. Artritické změny se ovšem mohou rozvinout i jako následek zranění a to i drobného.
Kvůli poškození tkání spojenému se změnami mechaniky chodidla se mohou rychle rozvinout patologické procesy v chrupavce, které se bohužel nezastaví ani po ústupu původních bolestí kvůli zranění.
Rizikové faktory
Plochá noha: Komplikuje mechanismus chůze a podporuje rozvoj poškození a deformací, mezi nimi i vývoj ztuhlého palce.
Příliš dlouhý palec: Trvale zvyšuje zátěž na kloub při pohybu.
Operace vbočeného palce: Korekce haluxu vyžaduje následnou péči a doléčení, při zanedbání narůstá riziko vzniku artrózy v kloubu palce.
Aby nebylo hůř
Pokud se rozhodnete bolest palce vůlí překonávat, pak si tím můžete zadělávat na ještě větší pohybové potíže. Poškození kloubu totiž nutí k tomu, co nejméně pohybovat palcem a našlapovat hlavně na paty.
Tím ale vzniká nepřirozené postavení svalstva a šlach, což nadměrně zatěžuje klouby. Následky onemocnění se tak mohou přenášet směrem vzhůru a postihnout degenerativními a zánětlivými změnami kolena nebo kyčle.
Léčba je obtížná
Lékaři se obvykle nejprve snaží zmírnit potíže léky proti bolesti a obstřiky kortikoidy. Úlevu přinášejí i ortopedické vložky pro úlevu při chůzi, obuv by měla být dostatečně prostorná, aby nezpůsobovala otlaky.
Další možností je rehabilitace, která nabízí léčebný ultrazvuk, střídavé teplé a studené koupele či ošetření laserem.
Často pomůže jen operace
Bohužel možnosti konzervativní léčby jsou v případě ztuhlého palce omezené. Často nepřinášejí dostatečnou úlevu a přes veškerou snahu se stav kloubu zhoršuje.
Špatné vyhlídky jsou dány i tím, že řada postižených přichází na vyšetření až ve stádiu pokročilých artritických změn kloubu, když už nejsou bolesti k vydržení. Na jejich zvládnutí pak bývá nutný operační zákrok. Jeho cílem odstranit bolestivost, aby se na chodidlo dalo došlápnout.
S čím je třeba počítat
Pokud je kloub ještě dobře zachovaný, pak se při zákroku odstraňují deformované části kostí a nově vzniklé výrůstky. Tím se kloub uvolní a jeho pohyblivost se zlepší. Úleva je patrná bezprostředně po zákroku.
Už druhý den po operaci se dá s berlemi a při našlapování na patu chodit a stav se rychle zlepšuje až k úplnému vymizení bolesti. Bohužel artróza se zastavit nedá a tak se dá očekávat, že se potíže vrátí. Období zlepšení ale může vydržet až deset let.
Při rozsáhlejší deformacích se používají náročnější operační metody, kdy se kloub zcela odstraní a vytvoří se pevné spojení navazujících kostí v nové poloze.
Doba hojení a rekonvalescence je pak pochopitelně mnohem delší, trvá řádově týdny, než je opět noha opět oporou při chůzi.