Alkohol, cigarety, káva, nevěra nebo třeba sladké a nezdravé jídlo, ale také lenost. Právě to považuje většina Čechů za nejhorší neřesti.
Překvapení pro nikoho nebude, že jsou to právě ty, kterým podléháme nejvíce. Bojujeme, ale nezřídka prohráváme. V nedávné anketě se 97 Čechů ze 100 přiznalo, že hřeší. I když často a hodně jen 30 %, dalších 67 % jen „čas od času“.
Zábava, nebo závislost?
Pro někoho je to zábava a odreagování, pro jiného nechtěná závislost. Pro třetinu dotázaných představují jejich hříchy zasloužený relax, který je rozptýlí, zapomenou při něm na běžné starosti a vlastně si ho užívají. Další čtvrtina má naprosto opačný pohled.
Svou neřest berou jako „parťáka“, o kterého vůbec nestojí. Rádi by se jí zbavili, ale závislost je silnější. Pro zbývajících devět procent lidí jsou jejich neřesti zábavou.
Ženy utrácejí a uklízejí
Utrácení za oblečení, kosmetiku a jiné „zbytečnosti“ je spíš doménou žen. Právě ty shopping ne vždy nutných a potřebných věcí berou jako neřest, možná spíš vášeň, kterou by pro pohodu své peněženky rády oželely, ale ono to tak jednoduše nejde.
Další pro ženy typickou vášní, o které se u většiny mužů nedá ani uvažovat, je závislost na uklízení.
Lenost a nezdravý styl
Co je naopak pro nás všechny společné, je, že podléháme svodům cigaret, kávy a alkoholu. Také holdujeme nezdravému jídlu, sladkostem a slaným pochutinám. Často je neřestí nezdravé jídlo. Bojujeme s ním hodně a bohužel často prohráváme.
Nejednou je to ale dáno i tím, že rodina hřeší s námi. Do výčtu neřestí, které trápí nás všechny, patří také lenost a prokrastinace, nejčastěji u počítače.
Muži versus ženy
Vnímání hříchů je ale v mužském a ženském světě poněkud odlišné. Ženy se v mnoha případech cítí trochu provinile a s nechtěnou neřestí se snaží bojovat. A pokud nebojují, hledají si omluvy, proč opět podlehly.
Ženy obecně mají potřebu své neřesti více omlouvat – ať už jsou důvodem „pocuchané nervy“, náročná péče o děti, či manžela. Častěji se také pokoušejí své neřesti omezovat – nejčastěji formou dietních opatření, cvičení nebo pokusů přestat kouřit.
Muži berou své vášně více s nadhledem, chápou je především jako zaslouženou odměnu a způsob relaxace.
Provinilé potěšení do pětistovky
A jak zatěžují „guilty pleasures“ naše peněženky? Více jak polovinu respondentů prý jejich neřesti nestojí více než 500 korun za měsíc. Dalších 37 % vytáhne za cigarety, alkohol či sladkosti zhruba od 500 do 2000 korun měsíčně. Více než 2000 korun pak utratí pouze 4 % respondentů.
Co s tím?
Rad, jak si poradit se svými „hříchy“ může být spousta. Otázkou je, zda se jich vůbec zbavit chcete a potřebujete.
Bez výčitek a s radostí!
Pokud si dáte dvakrát do týdne tři čtverečky čokolády nebo dvě deci vína, můžete to nazvat „radostí ze života“ a příliš se tím, coby prohřeškem, nezabývejte.
Pokud si to totiž začnete vyčítat a budete mít „černé svědomí“, můžete si naopak přivodit komplexy méněcennosti a pocity viny a váš stav se může jen zhoršovat. A jakákoli snaha se zbortí jako domeček z karet.
Takže – občasné „úlety“, které nemají žádný negativní vliv na vaše zdraví, si dopřávejte svobodně a s radostí.
Pochvalte se za drobnost
Jsou vaše úlety většího rozměru a přece jen by to chtělo trochu usměrnit? Škodíte svými hříchy svému zdraví? Například cigarety, vyšší dávky alkoholu nebo nadměrné přejídání už bychom řešit měli. Zkuste zpočátku vše jen omezit. Snížit „dávky“.
Najděte si náhradní program – místo cigarety si vezměte žvýkačku. Nebo si řekněte, že počkáte třeba hodinku (nebo 30 minut), než si zapálíte. Místo osmi panáků alkoholu vypijte jen dva. A za všechno, co se vám podaří, se pořádně pochvalte a odměňte se.
Zkuste peníze, které jste „ušetřili“, dávat do prasátka, a pak si za ně kupte něco, co vám udělá radost (zajímavý výlet, masáž, vstupenku do divadla, permanentku do fitka…).
Najděte ten pravý důvod
Přináší vám váš prohřešek úlevu a rozptýlení? Těšíte se na to, až si zajdete do obchodu koupit další pár obuvi nebo až se z kávovaru začne – dnes již po šesté – linout ta dokonale slastná vůně skvostného nápoje?
Dokud si svou neřest nesplníte, nemůžete myslet na nic jiného? Pak se zkuste zamyslet a hledejte důvod. Vlastně hned dva…
Tím prvním hledáním je důvod, co a proč vás trápí tak hodně, že si hledáte berličky, abyste vůbec našli radost ze života. Kde je ta „prázdná díra“, kterou utíká váš smysl kvalitního žití?
Proč bych se svými hříchy měl přestat? K čemu to pro mě bude dobré? V čem to prospěje právě mé osobě? S čím si tím pomohu? To je druhý důvod, který byste měli hledat a najít.
Až oba své „důvody“ objevíte, pak teprve začněte hledat znovu – tentokráte řešení. A nenajdete-li ho u sebe nebo ve svém okolí, klidně se poptejte i u odborníků.
Foto: Shutterstock