Domů     Žízeň není vždycky zdravá
Žízeň není vždycky zdravá
22.8.2023

Heslo pitný režim se nám za poslední roky dostalo hluboko pod kůži. Tak hluboko, že si neuvědomujeme, že velká žízeň není vždycky zdravá.

Co je špatně na tom, když často a vydatně hasíme žízeň? Pokud příčinou žíznivosti není velké pocení za veder nebo při sportu, pokud si nepotrpíte na hodně slaná nebo sladká jídla, pak je touha po další sklenici vody znamením, že něco v těle nefunguje správně.

Tělo totiž potřebuje vody přesně tolik, aby udržovalo stabilní koncentraci minerálů a dalších látek v krvi a ve tkáních. Minimální výkyvy této koncentrace jsou podmínkou toho, aby správně probíhaly rozmanité tělesné pochody.

„Ztráta už pouhého jednoho procenta vody může vést od únavy a nesoustředěnosti až ke zvýšení tělesné teploty o 1 °C. Při pětiprocentní dehydrataci se může člověk potýkat s nevolností, křečemi a třesem, při úbytku dalších pěti procent už se zmateností, halucinacemi i selháním ledvin,“ vysvětluje nutriční terapeutka Mgr.

Jitka Tomešová z Institutu dietologie a výživy. Proto je množství vody v těle i látek v ní rozpuštěných pod bedlivou kontrolou mozku a ten nařizuje operativně řešit výkyvy hlavně ledvinám. Proto velká žíznivost ukazuje hlavně na poruchu těchto dvou orgánů. Ovšem příčin může být vícero.

Máte cukrovku?

Žíznivost je obecně známým signálem cukrovky. Princip je prostý, tělo se nadbytečného cukru v krvi snaží zbavit tím, že ho vyplavuje přes ledviny. Proto více pijeme a musíme si také častěji odběhnout ulevit.

Žíznivost tak vedle nediagnostikované cukrovky může také ukazovat, že se u léčeného diabetika nedaří snižovat hladinu cukru v krvi na žádoucí úroveň.

V tom případě nemá smysl to před lékařem zatajovat, pokud nechcete tiše strpět postupující poškozování tkání cukrem.

Také alkohol: Toxických látek v alkoholu se tělo rovněž potřebuje urychleně zbavit. Dehydrataci ještě zhoršuje úbytek minerálů v krvi kvůli alkoholu, a tak se po vydatnější konzumaci objevuje obrovská žízeň. Byla by chyba ji hasit další sklenkou alkoholu.

Ledviny i mozek

Pokud nemáte cukrovku, pak při nadměrném pití padá podezření na problém ve spolupráci mezi řídicím centrem v mozku a ledvinami. Jak to má fungovat:

Mozek vytváří pro regulaci „hladiny vody“ v cévách hormon označovaný zkratkou ADH. Ledviny na něj reagují a na jeho pokyn upravují množství vody, které z těla odchází.

Pokud vody ubývá a krev houstne, ADH omezí její další odvádění močí, dokud se vydatně nenapijeme. A naopak, pokud pijeme hodně, odvodňování se urychlí. Tento mechanismus funguje u zdravého člověka spolehlivě, pokud ho nenaruší nějaká nemoc.

Stát se to může jak v mozku, tak v ledvinách. Mozek může mít potíže s produkcí ADH, podobně jako slinivka s produkcí inzulinu. Dochází k tomu při nádorových onemocněních, ale velmi často je to jen vrozená odchylka, takže se žádná příčina neobjeví.

Pak se problém řeší syntetickým hormonem, opět podobně jako u inzulínu.

Léčba je nezbytná, výpadek ADH totiž může být nejen obtěžující, jelikož nekontrolované ledviny pak mohou vytvořit i více než 10 l moči denně, ale také nebezpečný – dehydratace vede ke značným potížím s tlakem, k závratím a stavům, které mohou končit až smrtí.

Úplavice močová

Když problém s ADH nastává až v ledvinách, hovoří lékaři o úplavici močové. To znamená, že mozek hormon produkuje, ale ledviny na něj nedostatečně reagují.

Následky jsou sice mírnější než při zastavení produkce ADH, denní množství moči se pohybuje do 4 l, přesto jsou stále obtěžující a taktéž vyžadují léčbu, v tomto případě přípravky ovlivňujícími činnost ledvin.

Kromě toho: Za nadměrnou tvorbou moči, která vede k velké žíznivosti, ale mohou kromě ztráty citlivosti na hormon ADH stát i další potíže ledvin, především jejich chronické selhávání.

Proto je tak důležité důkladné vyšetření, neboť u nadměrné žíznivosti může zachránit život.

Poruchy minerálů

Také rozkolísané hladiny minerálů mohou vyvolat nadměrnou žíznivost. Běžně to zažíváme po hodně slaném jídle, protože řídicí centrum v mozku citlivě reaguje na nárůst sodíku v krvi. Větší problém ale může být s minerály, které smysly nijak nevnímáme.

– Nedostatek draslíku (hypokalémie) vzniká hlavně při nevhodném užívání diuretik – například jako nerozumné metody na snížení váhy. Může to způsobovat problémy se zvýšeným krevním tlakem a nepravidelným srdečním rytmem.

Doplnit draslík jídlem přitom není problém, je hojně obsažen v bramborách, banánech, sušeném ovoci a rozinkách nebo hrachu.

– Nadbytek vápníku (hyperkalcémie) je ještě závažnější, může ukazovat na selhávání ledvin nebo zvýšenou hladinu hormonů příštítných tělísek, obvykle kvůli nádorovému bujení.

Vyvolat ho dokáže i předávkování vitaminem D nebo dlouhodobé upoutání na lůžko, kdy se začnou odvápňovat kosti.

Na zdraví se toto rozkolísání projeví slabostí a vyčerpaností, zpomaluje se trávení, což se může projevit nevolností a zácpou, při delším trvání hrozí, že se vápník bude usazovat v ledvinách a poškozovat je nebo tvořit kameny.

I psychika dokáže vyvolat žízeň
I psychika dokáže vyvolat žízeň

Přesněji řečeno rozkolísaná psychika. K nadměrnému pití máme sklon při stresu, strachu a úzkosti.

Po odeznění zátěžové situace žíznivost zmizí. Naopak u vážných psychických poruch, jako je schizofrenie, anorexie, nebo nutkavých poruch se objevuje trvalá potřeba hodně pít, přitom bez skutečné žíznivosti.

Nadměrné pití je tu jen následek psychické poruchy, ale pokud se nebude řešit, může vést ke zbytečně zvýšené zátěži pro ledviny.

Ale pozor: Potíže může mít nejen psychika, ale také vlastní nervová tkáň. A právě u neurologických chorob bývá nadměrné pití jedním z typických příznaků.

Objevuje se například u zánětu mozkových blan (meningitidy), který propuká a dramaticky se vyvíjí z plného zdraví. Právě neobvyklá žízeň je jedním z varovných signálů. Doprovázet ale může i národová onemocnění mozku nebo úrazy mozku.

Mohou to být i léky

Kromě už zmíněných diuretik mohou nadměrnou žíznivost vyvolávat už jako nežádoucí vedlejší účinek některé další léky. Takže pokud nějaké přípravky užíváte, zkontrolujte nejprve příbalový leták.

Týká se to především přípravků proti křečím nebo lékům na zklidnění, ty často doprovází i nepříjemný pocit sucha v ústech, který rovněž nutí k častějšímu popíjení.

Co pít v horku?

Nápoj by měl doplňovat ztráty minerálů pocením, nejlépe přídavkem rozmixovaného ovoce, a příjemně ochlazovat, což paradoxně dokážou lépe nápoje teplé, které podpoří pocení a vydávání tělesného tepla.

Chlazené drinky naopak podnítí zahřívání ve středu tepla, chladí jen pocitově v ústech.

Minerálky

Střídejte je, každý druh má trochu jiné složení minerálů. V horku, kdy se hodně potíte, jsou vhodné dokonce i minerálky bohaté na sodík, u nichž se jinak radí k opatrnosti, zvlášť pokud jíte hodně slaných potravin.

+ Ovoce: Obyčejnou minerálku můžete vylepšit přídavkem čerstvě rozmixovaného ovoce, nejlépe zralého do sladké chuti, aby nebylo třeba přidávat cukr.

Mátový čaj

V horkých oblastech severní Afriky je tradičním nápojem a pije se teplý až horký, přesto ochlazuje. Čím to? Jednoduše u něj funguje efekt, kdy tělo reaguje na horký nápoj ochlazováním, k tomu se pocitově přidává větrový efekt mentolu.

Zázvorový nápoj

Připravuje se ze 100 g čerstvě nastrouhaného kořene, 10 minut povařeného ve 400 ml vody. Poté vývar přeceďte a doplňte do 1 litru minerálkou.

Melounový drink

Meloun patří mezi nejvodnatější druhy ovoce (i když je to botanicky zelenina), a tak se skvěle hodí pro osvěžující nápoj. Na jednu porci rozmixujte 400 g dužiny bez pecek s pár kostkami ledu a podle chuti zřeďte minerálkou.

Indické lassi

Je to spíš jídlo než nápoj, ale skvěle ochlazuje. Rozmixujte 150 g přírodního jogurtu s 200 g ovoce (tradiční je mango, ale dá se použít jakékoli sladké ovoce) a 200 ml minerálky. Dá se okořenit mletým hřebíčkem nebo zázvorem.

Foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
Související články
24.4.2025
Jen málokteré léky mají tak rozporuplnou pověst jako právě antidepresiva. A také kolem nich panuje spousta mýtů. Každý z nás se může ocitnout v náročné životní situaci, kterou nezvládá, například úmrtí blízké osoby, nepříznivý zdravotní stav, rozvod a podobně, a depresivní stavy jsou tu. A že je to někdy stav k nevydržení, potvrdí každý, kdo to zažil. Jenže mnozí se léčby antidepresivy z různých
22.4.2025
Asi tušíte, o čem bude řeč: O prokrastinaci. I když je to modní téma, rozhodně nejde o banalitu. Prokrastinace totiž není vznešenější slovo pro lenost. Už se vám to stalo? Máte spoustu práce, ale ne a ne se donutit ji zdolat. Napadá vás spousta argumentů, proč to nejde. Jak to, že člověk odsouvá své povinnosti nebo je vůbec nevyřídí? Práce za to nemůže Jedno je jisté. Důvody jsou v nás. T
10.4.2025
Nemusí to být ani tolik, ale jestli už se těšíte na jarní procházky nebo výlety, určitě se podívejte, jestli náhodou nepotřebujete nové boty. Je totiž nejvyšší čas, protože chvilku budete hledat ty pravé a musíte je přece trochu vyšlapat, než se vydáte na cesty. A podle čeho vybírat? Kam vás nohy povedou? Řiďte se tím, kde budete nejčastěji chodit. Protože základní výběr byste měli udělat podle
7.4.2025
Ruce namáháme víc než si vůbec uvědomujeme a to po celý život. Musí vykonat tolik činností, od práce v domácnosti, zatěžujeme je i při sportu a do toho všeho hodiny ťukáme do klávesnice a píšeme zprávy na smartphonech. Není divu, že najednou může přijít bolest. A ta bohužel častěji postihuje ženy. Je to dáno jak geneticky, tak vlivem hormonálních změn při menopauze, proto také potíže přicházejí o
26.3.2025
Produkce určitých hormonů v našem těle se s věkem snižuje a často se mylně domníváme, že tento úbytek se týká až období menopauzy. Celý proces ale začíná mnohem dříve. Zpravidla už mezi našim třicátým až čtyřicátým rokem života najednou hůř spíme, máme splíny, jsme nevrlí na naše blízké kvůli prkotinám a náš menstruační cyklus, který šlapal jako švýcarské hodinky, se najednou chová divně. Menstru
reklama
Šikovné tipy
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Korálkové kraslice potěší
Pokud každý rok vymýšlíte, čím zpestřit sváteční výzdobu, máme pro vás pár nápadů. Určitě se budou hodit jak těm zkušenějším, kteří s korálky už někdy pracovali, tak i začátečníkům. Korálkové vajíčko 1 balení rokajlových korálků 10/0 transparentní, 1 balení rokajlových korálků 10/0 Sfinx, 1 Miyuki háčkovací přízi 0,45mm/25m, háček 0,9 mm, jehla s velkým okem […]
Velikonoční čepičky s oušky
Pokud se vám nechce do barvení vajíček, tak je zkuste naparádit čepičkami se zaječími oušky. Háčkované Budete potřebovat: – háček 2,5 mm – bavlněnou přízi Postup Háčkujte v řadách, na začátku každé řady uháčkuje 1 řetízkové oko (ŘO). Začíná se na špičce čepičky. Čepička 1. ř.: 2 ŘO, do prvního oka 6 krátkých sloupků (KS), […]
Veselé plstěné!
Plsť je skvělým materiálem pro sváteční dekorace. Hýří veselými barvami a lehce se z ní dají vystřihovat tvary. Snadno z ní vytvoříte „trávníček“, květy i košíčky. Plsť se tradičně vyráběla z vlny, dnes je ovšem k dostání spíš varianta polyesterová, která je levnější, obě pak vynikají sytými barvami. V obchodech s potřebami pro tvoření se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Osudové lásky Jana Masaryka: Manželka si za rozvod nechala zaplatit
historyplus.cz
Osudové lásky Jana Masaryka: Manželka si za rozvod nechala zaplatit
Bujará společnost na první pohled dobře oblečených mužů táhne noční Prahou. Hlasitý smích, občas nějaký výkřik a vláčný pohyb končetin svědčí o tom, že už mají něco upito. „Nevycházel jsem z úžasu, kolik toho dokázal vypít za jediný večer nebo kolik večerů po sobě, aniž si pokazil svůj elegantní vzhled…,“ vzpomíná na Jana Masaryka, svého
Schizofrenie a další duševní poruchy mohou být spojeny s epigenetikou placenty
21stoleti.cz
Schizofrenie a další duševní poruchy mohou být spojeny s epigenetikou placenty
Mezinárodní vědecký tým se snažil odhalit spojení mezi placentou, orgánem, který poskytuje kyslík a živiny vyvíjejícímu se plodu v matčině děloze, a původem duševních chorob. Domnívá se, že za nimi st
Velká vlaková loupež: Ikona britského zločinu
epochaplus.cz
Velká vlaková loupež: Ikona britského zločinu
V srpnu 1963 se v Británii odehrála jedna z nejslavnějších loupeží všech dob. Skupina zločinců přepadla poštovní vlak a ukradla přes dva miliony liber. Jak se jim to podařilo a co vedlo k jejich dopadení? Je čtvrtek 8. srpna 1963 a pravidelný poštovní vlak míří ze skotského Glasgow do Londýna. Zaměstnanci uvnitř třídí zásilky. Ty
Děsivá smrt ve škole: Tragédie, na níž se nezapomíná…
enigmaplus.cz
Děsivá smrt ve škole: Tragédie, na níž se nezapomíná…
Okolo Velikonoc roku 1908 zažilo americké Ohio skutečnou tragédii. Došlo ke vznícení pece ve školní budově. V plamenech zahynuly téměř dvě stovky dětí, dvě učitelky a jeden záchranář. Jejich duše zřej
Zámek Litomyšl: Skvost Pardubického kraje
epochanacestach.cz
Zámek Litomyšl: Skvost Pardubického kraje
Zámek Litomyšl je dokonce zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Postavil si ho ve druhé polovině 16. století jako své reprezentační sídlo nejvyšší kancléř Království českého Vratislav z Pernštejna a dnes je považován za jednu z nejkrásnějších renesančních staveb ve střední Evropě. Stavba se důsledně držela italských vzorů, takže vnitřní nádvoří je
Játra na roštu s omáčkou
tisicereceptu.cz
Játra na roštu s omáčkou
Játra jsou u nás velmi oblíbená, připravte si je tentokrát podle tohoto vynikajícího receptu. Postup 500 g telecích jater 100–150 ml červeného kvalitního vína 2–3 lžíce olivového oleje, 5 lžic
Ryan pod tlakem! Co všechno skrývá ohledně plastik?
nasehvezdy.cz
Ryan pod tlakem! Co všechno skrývá ohledně plastik?
V 90. letech patřila mezi nejkrásnější americké herečky. Když se ale Meg Ryan (63), známá například z filmu Láska přes internet, objevila na posledním vyhlášení amerických filmových Oscarů, kolegové
Tiffany & Co. odhaluje Blue Book 2025
iluxus.cz
Tiffany & Co. odhaluje Blue Book 2025
Společnost Tiffany & Co. dnes představí Blue Book 2025: Sea of Wonder/ Moře zázraků, mimořádnou kolekci nejluxusnějších šperků oslavující krásu, nikdy neustávající pohyb a tajemství oceánů. Kolekc
Prostě nám jen tak zmizela
skutecnepribehy.cz
Prostě nám jen tak zmizela
Byla jsem vždy zvyklá na ticho a klid našeho malého městečka. Ovšem měla jsem sousedku, se kterou jsme to ticho vždy rozkecaly. Lidé se u nás znali. Každý den se pozdravili a poklábosili, ale spíš jsme žili po menších skupinkách. Někdo jen v kruhu rodiny, jiný měl své sousedy. A i my s manželem jsme měli fajn „vedlebydlící“. Tak jsme si říkali, protože jsme
Panské sídlo s hi-tech interiérem
rezidenceonline.cz
Panské sídlo s hi-tech interiérem
Představujeme vám architektonické dílo, které klame oči a zdá se být něčím, čím není. Zcela nový hypermoderní interiér se všemi hi-tech vymoženostmi se skrývá v přepychové mnichovské budově z konce 19. století. Vítáme vás mezi moderními vymoženostmi hi-tech vesmíru, kde každý detail představuje rafinované schopnosti svých tvůrců. Pro Michaela Neumayra, který pochází z Mnichova a momentálně má základnu
Vlastenec Kinský s Marií Terezií nepohnul
epochalnisvet.cz
Vlastenec Kinský s Marií Terezií nepohnul
Moderně uvažující politik, který předběhl svou dobu, český vlastenec, zároveň ale temperamentní až prchlivý muž. Takový je Filip Josef Kinský, jeden z nejbližších poradců Marie Terezie. Pokud jsou k úspěšnému výkonu politické funkce třeba patřičné geny, má Filip Josef Kinský z Vchynic a Tetova (1700–1749) o budoucnost postaráno. Jeho otcem totiž není nikdo jiný než Václav Norbert
Sny jako zrcadlo vaší duše
nejsemsama.cz
Sny jako zrcadlo vaší duše
Někdy byste byla raději, kdyby noc neskončila, jindy se naopak třesete hrůzou z noční můry. To všechno dokážou sny. Pojďme se spolu podívat, co znamenají a jak jim můžete lépe porozumět. Sny nás fascinují odpradávna. Jsou plné zvláštních obrazů a odrážejí hluboké vrstvy našeho podvědomí. Ač řada lidí tvrdí, že se jim nic nezdá, pravda je, že sníme