Domů     Žízeň není vždycky zdravá
Žízeň není vždycky zdravá
22.8.2023

Heslo pitný režim se nám za poslední roky dostalo hluboko pod kůži. Tak hluboko, že si neuvědomujeme, že velká žízeň není vždycky zdravá.

Co je špatně na tom, když často a vydatně hasíme žízeň? Pokud příčinou žíznivosti není velké pocení za veder nebo při sportu, pokud si nepotrpíte na hodně slaná nebo sladká jídla, pak je touha po další sklenici vody znamením, že něco v těle nefunguje správně.

Tělo totiž potřebuje vody přesně tolik, aby udržovalo stabilní koncentraci minerálů a dalších látek v krvi a ve tkáních. Minimální výkyvy této koncentrace jsou podmínkou toho, aby správně probíhaly rozmanité tělesné pochody.

„Ztráta už pouhého jednoho procenta vody může vést od únavy a nesoustředěnosti až ke zvýšení tělesné teploty o 1 °C. Při pětiprocentní dehydrataci se může člověk potýkat s nevolností, křečemi a třesem, při úbytku dalších pěti procent už se zmateností, halucinacemi i selháním ledvin,“ vysvětluje nutriční terapeutka Mgr.

Jitka Tomešová z Institutu dietologie a výživy. Proto je množství vody v těle i látek v ní rozpuštěných pod bedlivou kontrolou mozku a ten nařizuje operativně řešit výkyvy hlavně ledvinám. Proto velká žíznivost ukazuje hlavně na poruchu těchto dvou orgánů. Ovšem příčin může být vícero.

Máte cukrovku?

Žíznivost je obecně známým signálem cukrovky. Princip je prostý, tělo se nadbytečného cukru v krvi snaží zbavit tím, že ho vyplavuje přes ledviny. Proto více pijeme a musíme si také častěji odběhnout ulevit.

Žíznivost tak vedle nediagnostikované cukrovky může také ukazovat, že se u léčeného diabetika nedaří snižovat hladinu cukru v krvi na žádoucí úroveň.

V tom případě nemá smysl to před lékařem zatajovat, pokud nechcete tiše strpět postupující poškozování tkání cukrem.

Také alkohol: Toxických látek v alkoholu se tělo rovněž potřebuje urychleně zbavit. Dehydrataci ještě zhoršuje úbytek minerálů v krvi kvůli alkoholu, a tak se po vydatnější konzumaci objevuje obrovská žízeň. Byla by chyba ji hasit další sklenkou alkoholu.

Ledviny i mozek

Pokud nemáte cukrovku, pak při nadměrném pití padá podezření na problém ve spolupráci mezi řídicím centrem v mozku a ledvinami. Jak to má fungovat:

Mozek vytváří pro regulaci „hladiny vody“ v cévách hormon označovaný zkratkou ADH. Ledviny na něj reagují a na jeho pokyn upravují množství vody, které z těla odchází.

Pokud vody ubývá a krev houstne, ADH omezí její další odvádění močí, dokud se vydatně nenapijeme. A naopak, pokud pijeme hodně, odvodňování se urychlí. Tento mechanismus funguje u zdravého člověka spolehlivě, pokud ho nenaruší nějaká nemoc.

Stát se to může jak v mozku, tak v ledvinách. Mozek může mít potíže s produkcí ADH, podobně jako slinivka s produkcí inzulinu. Dochází k tomu při nádorových onemocněních, ale velmi často je to jen vrozená odchylka, takže se žádná příčina neobjeví.

Pak se problém řeší syntetickým hormonem, opět podobně jako u inzulínu.

Léčba je nezbytná, výpadek ADH totiž může být nejen obtěžující, jelikož nekontrolované ledviny pak mohou vytvořit i více než 10 l moči denně, ale také nebezpečný – dehydratace vede ke značným potížím s tlakem, k závratím a stavům, které mohou končit až smrtí.

Úplavice močová

Když problém s ADH nastává až v ledvinách, hovoří lékaři o úplavici močové. To znamená, že mozek hormon produkuje, ale ledviny na něj nedostatečně reagují.

Následky jsou sice mírnější než při zastavení produkce ADH, denní množství moči se pohybuje do 4 l, přesto jsou stále obtěžující a taktéž vyžadují léčbu, v tomto případě přípravky ovlivňujícími činnost ledvin.

Kromě toho: Za nadměrnou tvorbou moči, která vede k velké žíznivosti, ale mohou kromě ztráty citlivosti na hormon ADH stát i další potíže ledvin, především jejich chronické selhávání.

Proto je tak důležité důkladné vyšetření, neboť u nadměrné žíznivosti může zachránit život.

Poruchy minerálů

Také rozkolísané hladiny minerálů mohou vyvolat nadměrnou žíznivost. Běžně to zažíváme po hodně slaném jídle, protože řídicí centrum v mozku citlivě reaguje na nárůst sodíku v krvi. Větší problém ale může být s minerály, které smysly nijak nevnímáme.

– Nedostatek draslíku (hypokalémie) vzniká hlavně při nevhodném užívání diuretik – například jako nerozumné metody na snížení váhy. Může to způsobovat problémy se zvýšeným krevním tlakem a nepravidelným srdečním rytmem.

Doplnit draslík jídlem přitom není problém, je hojně obsažen v bramborách, banánech, sušeném ovoci a rozinkách nebo hrachu.

– Nadbytek vápníku (hyperkalcémie) je ještě závažnější, může ukazovat na selhávání ledvin nebo zvýšenou hladinu hormonů příštítných tělísek, obvykle kvůli nádorovému bujení.

Vyvolat ho dokáže i předávkování vitaminem D nebo dlouhodobé upoutání na lůžko, kdy se začnou odvápňovat kosti.

Na zdraví se toto rozkolísání projeví slabostí a vyčerpaností, zpomaluje se trávení, což se může projevit nevolností a zácpou, při delším trvání hrozí, že se vápník bude usazovat v ledvinách a poškozovat je nebo tvořit kameny.

I psychika dokáže vyvolat žízeň
I psychika dokáže vyvolat žízeň

Přesněji řečeno rozkolísaná psychika. K nadměrnému pití máme sklon při stresu, strachu a úzkosti.

Po odeznění zátěžové situace žíznivost zmizí. Naopak u vážných psychických poruch, jako je schizofrenie, anorexie, nebo nutkavých poruch se objevuje trvalá potřeba hodně pít, přitom bez skutečné žíznivosti.

Nadměrné pití je tu jen následek psychické poruchy, ale pokud se nebude řešit, může vést ke zbytečně zvýšené zátěži pro ledviny.

Ale pozor: Potíže může mít nejen psychika, ale také vlastní nervová tkáň. A právě u neurologických chorob bývá nadměrné pití jedním z typických příznaků.

Objevuje se například u zánětu mozkových blan (meningitidy), který propuká a dramaticky se vyvíjí z plného zdraví. Právě neobvyklá žízeň je jedním z varovných signálů. Doprovázet ale může i národová onemocnění mozku nebo úrazy mozku.

Mohou to být i léky

Kromě už zmíněných diuretik mohou nadměrnou žíznivost vyvolávat už jako nežádoucí vedlejší účinek některé další léky. Takže pokud nějaké přípravky užíváte, zkontrolujte nejprve příbalový leták.

Týká se to především přípravků proti křečím nebo lékům na zklidnění, ty často doprovází i nepříjemný pocit sucha v ústech, který rovněž nutí k častějšímu popíjení.

Co pít v horku?

Nápoj by měl doplňovat ztráty minerálů pocením, nejlépe přídavkem rozmixovaného ovoce, a příjemně ochlazovat, což paradoxně dokážou lépe nápoje teplé, které podpoří pocení a vydávání tělesného tepla.

Chlazené drinky naopak podnítí zahřívání ve středu tepla, chladí jen pocitově v ústech.

Minerálky

Střídejte je, každý druh má trochu jiné složení minerálů. V horku, kdy se hodně potíte, jsou vhodné dokonce i minerálky bohaté na sodík, u nichž se jinak radí k opatrnosti, zvlášť pokud jíte hodně slaných potravin.

+ Ovoce: Obyčejnou minerálku můžete vylepšit přídavkem čerstvě rozmixovaného ovoce, nejlépe zralého do sladké chuti, aby nebylo třeba přidávat cukr.

Mátový čaj

V horkých oblastech severní Afriky je tradičním nápojem a pije se teplý až horký, přesto ochlazuje. Čím to? Jednoduše u něj funguje efekt, kdy tělo reaguje na horký nápoj ochlazováním, k tomu se pocitově přidává větrový efekt mentolu.

Zázvorový nápoj

Připravuje se ze 100 g čerstvě nastrouhaného kořene, 10 minut povařeného ve 400 ml vody. Poté vývar přeceďte a doplňte do 1 litru minerálkou.

Melounový drink

Meloun patří mezi nejvodnatější druhy ovoce (i když je to botanicky zelenina), a tak se skvěle hodí pro osvěžující nápoj. Na jednu porci rozmixujte 400 g dužiny bez pecek s pár kostkami ledu a podle chuti zřeďte minerálkou.

Indické lassi

Je to spíš jídlo než nápoj, ale skvěle ochlazuje. Rozmixujte 150 g přírodního jogurtu s 200 g ovoce (tradiční je mango, ale dá se použít jakékoli sladké ovoce) a 200 ml minerálky. Dá se okořenit mletým hřebíčkem nebo zázvorem.

Foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
2.10.2023
Tahle nebeská pochoutka obsahuje kakaové boby, které v sobě mají velké množství flavonoidů, látek, jež tělo zbavují škodlivin a také regenerují a zpevňují cévy. To samozřejmě není hlavní a jediný důvod, proč saháme po tmavě hnědé, tenké a omamně vonící tabulce, abychom z ní s jemným křupnutím odloupli čtvereček a téměř rituálním způsobem si ho vložili do úst a nechali rozplynout na jazyku. Co ná
30.9.2023
Je běžně v regálech – balíček nepřichuceného kakaového prášku. Stejného, kterého si staří Aztékové a Mayové vysoce cenili pro jeho mimořádné účinky. Některé jsou spíš bájné, ale další už věda potvrdila. * Proti stárnutí Za stárnutí víc než plynutí času může klesající schopnost buněk bránit se poškození, které jim způsobují agresivní volné radikály. Ty jsou všudypřítomné, jsou uvnitř těla stejn
25.9.2023
Možná nevěřícně kroutíte hlavou. Každý přece ví, jak starý je. Omyl. Biologický věk se – podle odborníků – může značně lišit od data v rodném listě. Proč někdo stárne, jak se zdá, rychleji a někoho máte touhu zeptat se, kde koupil elixír mládí? To je právě otázka biologického věku. Věku, který dokáže určit skutečné stáří vašeho těla a prozradí na vás, jak dobře (nebo nedobře) se o něj staráte.
21.9.2023
V takovém případě mnohdy pomůže cvičení. Možná to víte a už máte své oblíbené cviky, které provádíte alespoň občas. Našli jsme pro vás další a jsou skutečně účinné. NA KRČNÍ PÁTEŘ Protažení v záklonu 1) Můžete provádět ve stoje i v sedě. Držte krk, ramena a trup rovně. Bradu držte také rovně a pohled je namířený dopředu. 2) Jemně zaklánějte hlavu směrem dozadu, takže pohled očí míř
19.9.2023
Tvrdá pravda o migréně – žádné „bolení hlavy“. Kdo tento krutý stav nikdy nezažil, neumí si představit, jak paralyzující bolest spojenou s dalšími nepříjemnými jevy nemocný prožívá. Každý desátý člověk trpí migrénou. Naprostou většinu tvoří ženy. Je to závažné neurologické onemocnění, které doprovází nevolnost, poruchy vidění, citlivost na světlo a zvuky, pocení, extrémní únava a depresivní sta
reklama
Šikovné tipy
Zažloutlé nehty a zplihlé vlasy? Zkuste tyhle kosmetické tipy
Fígl na zažloutlé nehty! Pokud si lakujete nehty, pak už víte, že jednu barvu musí vzápětí nahradit nová. Jinak po odlakování zůstane na nehtech nepěkná zažloutlá stopa, někdy až do oranžova. Je to kvůli vpíjení zejména červených pigmentů do vrchní keratinové vrstvy nehtů. A teď ten fígl: Pokud nechcete pro zakrytí zažloutlého nádechu hned nanášet […]
Vydejte se na jeřabiny
Když se na podzim začervenají, je to krása. Možná teprve v tu chvíli si uvědomíte, kolik jich kolem nás roste. Oranžové bobule lákají ptáky, my si je spíše nosíme domů jako dekoraci a to je škoda, protože jeřabiny jsou zdravé. Jen je nesmíte jíst syrové, tedy alespoň ne ve velkém množství, protože obsahují látky, které mohou […]
Kouzelné zátiší z plata od vajec
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v […]
Kouzelné slamáčky jen tak pro radost
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Plzeňské pivo si oblíbil i František Palacký
epochaplus.cz
Plzeňské pivo si oblíbil i František Palacký
Co si vybavíte, když se řekne Plzeň? Jednoznačně pivo. Dějiny piva se v tomhle městě táhnou zpátky v čase až do roku 1292, kdy král Václav II. poskytl 260 plzeňským měšťanům právo várečné. Nejslavnější pivařská kapitola ale začíná v 19. století. Obyvatelé Plzně si v roce 1839 zakládají Měšťanský pivovar. Bavorský sládek Josef Groll v něm první pivo uvaří
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Síla motivace: Co ovlivňuje myšlení?
21stoleti.cz
Síla motivace: Co ovlivňuje myšlení?
Přežeňme tu metaforu V seriálu The last of us napadne lidstvo cizopasná houba, která mění myšlení i chování a přinutí člověka, aby jednal v souladu s cíli vetřelce, které nutno říci nejsou zrovna m
W Restaurant & Whiskey Bar: Chrám, kde se gastronomie potkává s byznysem
iluxus.cz
W Restaurant & Whiskey Bar: Chrám, kde se gastronomie potkává s byznysem
V Praze se nachází hodně vytříbených restaurací, které poskytují vhodné zázemí pro obchodní jednání. Jedna z nich je ale v lecčems unikátní. W Restaurant & Whiskey Bar v Maiselově ulici je podnik
Kavky si mě tehdy vybraly, a zahnaly tak mou samotu
skutecnepribehy.cz
Kavky si mě tehdy vybraly, a zahnaly tak mou samotu
Našla jsem ji zraněnou v parku a vzala domů. Kavka se rychle uzdravila, přivolala ale celou svou rodinu. Věděla, jak moc mě trápí, že jsem osamělá. Od chvíle, kdy jsem nastoupila do důchodu, jsem začala žít samotářský život. Plánovala jsem si toho hodně, co budu dělat a na co budu mít čas, najednou bylo ale toho času až
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Tajemná místa z celé planety: Kde se magie cítí jako doma?
enigmaplus.cz
Tajemná místa z celé planety: Kde se magie cítí jako doma?
Jsou místa, která nás nechávají naprosto chladnými. A pak jsou taková, která jsou skrz naskrz prodchnutá tajemnou energií. ENIGMA PLUS vás provede destinacemi, které vyhledávají okultisté z celého svě
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Lásce je konec!
nasehvezdy.cz
Lásce je konec!
Herečka Simona Lewandowská (24) ze Zlaté labutě prožívala donedávna romanci jako z pohádky. S partnerem, hercem Goranem Maiellem (24), začali brzy společně bydlet, klapalo jim to a malovali si pohádko
Ježíšův kříž: Kam se poděla slavná relikvie?
epochalnisvet.cz
Ježíšův kříž: Kam se poděla slavná relikvie?
Náboženské relikvie jsou již od středověku žádaným zbožím mezi obyčejnými věřícími i církví, ty nějak spojované s Kristem obzvlášť. Těch je ale zároveň jen velmi málo. Často se jedná o fragment kříže,
SKOČTE SI DO PARDUBIC
epochanacestach.cz
SKOČTE SI DO PARDUBIC
Podzimní městské slavnosti nabízejí bohatý program: Spanilá jízda kočárů, vystoupení zpěvačky Moniky Absolonové, staročeské tržiště, Pigy a Lily, kapela Electrophonix, HORSE SHOW,  Saxana dětem, Ivana Korolová s kapelou, Oldtimer Corso veteráni, T.J. Sokol Pardubice, Šlapeto, PM Stars, Dny medu, lampionový průvod, Běh Univerzity Pardubice, ELÁN KontraBand, Vinařský minifestival, poutové atrakce, Laserová a světelná show. http://pardubice.eu/podzimni-mestske-slavnosti-6-7-10-2023
Kvůli milenci dostal ihned padáka
nasehvezdy.cz
Kvůli milenci dostal ihned padáka
Když Filip Rajmont (45) začal po škole učit na DAMU, náramně si to užíval; jenže jen chvíli. Praskl na něj totiž poměr se studentem, a dostal okamžitě padáka. Tím nebyl nikdo jiný než herec Ivan Lu