Říká se, že želva není náročná na péči a že chovat ji může prakticky kdokoliv. Může, jen jí musí zajistit kvalitní stravu, dostatek prostoru, čisté bydlení a ohleduplné zacházení. A to vyžaduje hodně práce.
Jsou případy, kdy se při dobrém opatrování želva dožila i sta let. Suchozemské želvy, o kterých bude v našem článku řeč, se však v zajetí dožívají v průměru 30 let, ale není výjimkou ani padesáti nebo šedesátiletý jedinec.
Než si ji koupíte
Měli byste si pořídit terárium, do něj vhodné osvětlení, domeček, misku na jídlo, teploměr a podestýlku.
Terárium. Dospělá suchozemská želva měří až 30 cm, takže minimální rozměry terária by měly být 1 m x 60 cm, pokud máte páreček tak 1,5 m x 70 cm. Je-li to jen trochu možné, pořiďte si terárium větší.
Dno vyložte podestýlkou a na ní vybudujte dostatečně velký úkryt. Želva má totiž od přírody vrozený instinkt být při spaní schovaná. Nejpřirozenější by byl nějaký samorost nebo rašeliništní kořeny, ale použít se dají samozřejmě i domečky pro hlodavce.
Podestýlka. Dno terária vyložte silnější vrstvou směsi písku, rašeliny, kukuřičné drti, případně drceného dřeva. Vrstva by měla být vždy dostatečně vysoká, protože se želvy rády zahrabávají.
Na vrch můžete položit pár kamenů, aby želva mohla překonávat překážky tak jako v přírodě.
Miska. Mělkou širší misku s vodou položte do rohu, želva z ní bude nejen pít, ale ráda se v ní i vykoupá.
Osvětlení. V teráriu by želvy měly mít žárovku s ÚV zářením. Jednak jim zaručí teplo, jednak „sluneční paprsky“, z kterých si vyrábějí vitamin D, a ten je důležitý pro správný vývoj krunýře.
Chovatelům se např. osvědčilo mít žárovku zavěšenou v obyčejném hliněném květináči. Po vypnutí z něj totiž ještě nějakou dobu sálá teplo. Pořídit si také můžete vyhřívací kámen – obyčejný plochý kámen umístěný pod vyhřívací lampou.
Osvětlení by nikdy nemělo být uprostřed, ale vždy v jednom rohu terária. Želva tak má možnost si vždy najít teplejší kout na vyhřívání a chladnější pro případ, že se potřebuje zchladit.
Teploměr. Slouží ke kontrole teploty uvnitř terária. Měla by se pohybovat mezi 28–32 °C. Na místě pro vyhřívání může dosahovat až 40 °C, ve stinné části by to mělo být kolem 20 °C.
Potrava
V přírodě se suchozemské želvy živí převážně rostlinnou potravou, občas si pochutnají i na žížale nebo slimákovi.
Doma jí tedy předkládejte co nejpestřejší výběr veškeré zeleniny a ovoce, které jsou u nás na trhu, trávu, listy, květy – nejvhodnější je pampeliška, jetel nebo vojtěška. Většina želv ochotně žere i listy nejedovatých stromů a seno.
Občas můžete želví jídelníček doplnit neloupanou vařenou rýží, tvarohem, vařeným bílkem. Výjimečně kousíčkem vařeného hovězího masa. Denní dávku krmení rozložte do dvou až tří menších porcí. Během týdne může mít želva 1 -2 dny půst.
Do terária patří i vyvařená sépiová kost, aby si zvíře mohlo podle potřeby doplňovat vápník, a také multivitaminový přípravek pro plazy, protože jsou nezbytné pro správný vývoj krunýře.
Koupání
Suchozemské želvy se s chutí koupou ve vlažné vodě (25 °C). Kromě misky v teráriu určitě jednou týdně ocení i samostatnou koupel v umyvadle. Želva tím získává tekutinu a vyprázdní se.
Množství vody nepřehánějte, zvíře musí mít možnost stále dýchat, i když zatáhne hlavu do krunýře. Po koupání ji nechte oschnout, a než ji vrátíte do terária, důkladně ji prohlédněte, zda nemá prasklinky na krunýři nebo poškozené drápy. Čas od času jí můžete krunýř potřít čistým olivovým olejem.
Venkovní výběh
Máte-li tu možnost, zařiďte své želvě sezonní venkovní výběh. Teplo tato milovnice slunce nutně potřebuje a dostatek prostoru pro pohyb a čerstvá pastva jí také udělá radost. Ale pozor, želvy jsou přebornice v podhrabávání či přelézání.
Doporučuje se proto stěny ohrádky (plechové, dřevěné či betonové) zapustit do hloubky, která přesahuje velikost želvy nejméně třikrát, a horní hranu stěn sklopit směrem dovnitř. Je-li vaše želva ještě malá, natáhněte přes výběh pletivo.
Ochráníte ji tak před ptáky a kočkami. V ohradě nesmí chybět domeček na spaní vystlaný senem a dostatek stínu, nejlépe pod keříky. Když se přechodně ochladí, želva ocení teplý pařníček z plexiskla.
Zimní spánek
Suchozemské želvy v přírodě zimu prospí a totéž potřebují i v zajetí, přibližně od listopadu do března.
V této době želvu uložte do bedničky s bukovým listím, buničinou, hoblinami, senem apod., na místě se stabilní teplotou 2–8 °C. Před zazimováním postupně v teráriu snižujte teplotu.
Týden před ním ukončete krmení, dva dny před uložením želvu vykoupejte v teplé vodě, aby se vyprázdnila. Během jednoho až dvou dnů by se měla zahrabat a už se nehýbat, což můžete opatrně zkontrolovat.
Jako místo pro zimování se hodí chladný sklep (nesmějí se k ní dostat myši!), chladný pokoj, případně klidný koutek v chladničce. Tam musíte ještě častěji než ve sklepě kontrolovat vlhkost a výstelku občas rosit, aby nedošlo k dehydrataci. Tvrdě spící želvu opatrná kontrola nevzbudí.
Foto: Shutterstock