Rýma, studené nohy i vysušená pleť. S chladným počasím přišla obvyklá řada zdravotních potíží. Vyřešit je lze buď tradičními léky, nebo můžete vsadit na bylinky.
Jakmile ucítíte, že se blíží nachlazení a je vám, jak se říká, divně, zkuste naše rady. Budete překvapení, jak rostlinné léky účinkují.
Olivový olej na studené nohy
I když je topení puštěné naplno, jsou vaše bohy jsou pořád jako kusy ledu? Možná se budete divit, ale docela dobře pomůže olivový olej. Obsahuje totiž jeden antioxidant, který spolu s ostatními účinnými látkami přispívá k lepší cirkulaci krve v těle. A čím lepší průtok, tím teplejší končetiny!
Co musíte udělat. Každý večer před spaním nahřát trochu olivového oleje a namasírovat si jím chodidla. Až se dokonale vsákne, navlečte si bavlněné ponožky a zalezte do postele. Po pravidelných masážích byste se měli nepříjemného pocitu studených nohou zbavit.
Nachlazení porazí propolis
Ucpaný nos, kašel, teplota, to všechno s sebou přináší klasické podzimní nachlazení či přímo chřipka. Jak si rychle pomoci od nepříjemných příznaků? Zkuste propolis – stavební a dezinfekční materiál, který používají včely při opravách svých úlů.
Léčivé látky, které obsahuje, mají antibiotické i anivirotické účinky, a poradí si také se záněty, infekcemi, ekzémy, otevřenými ránami, vyrážkami, paradentózou či infekcí močových cest.
Propolis je běžně dostupný v lékárnách, ať už v podobě tinktury, roztoku, tabletek nebo mastí. Nejvýhodnější ale je koupit surový propolis, třeba přímo od včelařů, a různé léčivé směsi a tinktury si připravit doma.
Jak se užívá? U zánětů horních cest dýchacích a průdušek 3x 20-40 kapek propolisu na kostku cukru nebo do medu, do tekutiny nebo samostatně. Při zánětech nosohltanu a onemocnění mandlí vykloktat propolisovou emulzí, která se polyká.
Lze aplikovat současně s antibiotiky. Výborně také působí např. proti akné, záděrám či popraskané kůži.
Kurkuma zlepší bolavé klouby
Není nic otravnějšího, než když vás kvůli změně počasí přepadnou bolesti kloubů. Nevíte, co s tím? Zkuste exotickou kurkumu.
Žluté koření pocházející z Indie a Indonésie snižuje bolest i zánět a tlumí ztuhlost spojenou s revmatoidní artritidou, můžete ho ale užívat i ve formě kapslí. O správném dávkování se poraďte se svým lékařem.
Čaj uleví
V menším šálku připravte žlutou „pastu“ z jedné lžičky kurkumy a jedné lžičky medu. Přidejte horkou vodu a dobře míchejte, až se z ní stane tekutý čaj. Nechte ho trochu vychladnout a pak po douškách pijte.
Aloe vera pomůže vysušené pleti
Ať už je to vlivem zimy, nebo naopak přetopených místností, naše pleť se v zimě hodně vysušuje, šupinatí a ztrácí pevnost a hebkost. Zabránit tomu vám pomůže aloe vera.
Je to pouštní rostlina, která umí dobře zachycovat vodu, ale také ji v suchém prostředí udržovat.
Účinná maska
Oloupejte půlku salátové okurky, zbavte ji zrníček a nakrájejte na kousky. Přidejte dvě lžíce čistého aloe vera gelu (koupíte ho v bioobchodě či lékárně) a mixujte, dokud nevznikne hladká pasta. Aplikujte na kůži a nechte působit půl hodiny.
Na zalehlé uši zkuste heřmánek
Pokud jste přestáli první podzimní nachlazení, ale zůstala vám na něj památka v podobě zalehlého či bolavého ucha, sáhněte po heřmánku. Tato tradiční bylinka pomáhá od bolestí, navozuje celkové uklidnění a je perfektní zbraní proti všemožným zánětům.
Teplý obklad
Udělejte si teplý obklad z heřmánku povařeného v mléce. Přikládejte ho na zalehlé ucho, ale i za něj. Zkusit můžete také domácí parní lázeň. Nasypte do velké misky heřmánek, zalejte ho horkou vodou, přikryjte si hlavu ručníkem a nakloňte se nad misku.
Pára vám pomůže uvolnit hleny, a tím i zalehlé ucho. Pokud ani to nepomáhá, dejte si na vatovou tyčinku pár kapek heřmánkového odvaru a jemně jí pročistěte ucho.
Kozlík zažene chmury
Nedostatek slunečních paprsků v zimním období může ovlivnit vaši náladu a způsobit, že se dostaví nepříjemný splín. Naordinujte si proto kozlík lékařský, který působí jako lehké přírodní antidepresivum. Pomáhá proti neklidu, nervozitě a podrážděnosti.
Zajímavé je, že při úzkosti uklidňuje, zatímco při netečnosti naopak posiluje nervy.
Tinktura na zklidnění
Kozlík je nejúčinnější ve formě lihové tinktury. Jak ji připravit? Dvě zarovnané lžíce čerstvého kořene nastrouhejte na jemný prášek a zalijte 250 ml lihu. Nechte týden odstát a vždy jednou denně láhev protřepejte. Užívejte 2x až 4x denně 10–30 kapek s vodou.
Odvar z bukvice zabírá při bolesti hlavy
Dříve než sáhnete po oblíbených tabletkách, vyzkoušejte na bolest hlavy či migrénu bukvici lékařskou. Zabírá při rýmě a zánětech plic, ale zbaví vás také bolesti hlavy, která často doprovází obyčejné nachlazení.
Bylinka je plná tříslovin, silic a dalších látek, které působí protizánětlivě. Při prvním náznaku bolesti hlavy si kápněte na jazyk dvě až tři kapky tinktury z bukvice lékařské, po dobu trávní příznaků opakujte každých 20 až 30 minut. Uvidíte, že potíže povolí.
Bukvicové víno a čaj
Smíchejte 1 litr kvalitního suchého vína se 120 ml 38% alkoholu, přidejte 60–80 g bukvicové natě, uzavřete na dva týdny a nechte stát na teplém místě. Poté sceďte a užívejte jednu likérovou skleničku k jídlu. Z bukvice si snadno můžete připravit i čaj.
Dvě čajové lžičky sušené bylinky zalijte 250 ml vroucí vody, nechte přikryté louhovat 10 až 15 minut a sceďte. Malý šálek čaje pijte horký každou hodinu, dokud bolesti neustoupí.