Domů     Začněte od podlahy…
Začněte od podlahy…
18.10.2023

Čas od času je třeba položit novou podlahu. A protože se to nedělá tak často, během doby se na trhu objeví spousta novinek. Pojďme na exkurzi a podívejme se, co je právě k mání…

Trh s podlahovými krytinami i jinými způsoby pokládky podlah je tak bohatý, že vyjmenovat všechny novinky ani není možné. Zaměříme se proto na ty nejpoužívanější. Oblíbené jsou přírodní a bio materiály.

Sáhnout můžete po přírodním linoleu, korku, nebo třeba bambusu. Stále v kurzu jsou plovoucí podlahy. Moderní je beton. Lité epoxidové podlahy výborně vedou teplo.

I. Měkké, útulné, pohodlné

Zejména v poslední době jsou v oblibě pružné krytiny. Tlumí zvuk a redukují vibrace, jsou měkké, oproti chladným dlažbám z keramiky nebo přírodního kamene jsou příjemně teplé a nabízejí větší pohodlí.

Z přírodních materiálů mezi pružné krytiny patří přírodní linoleum, korek nebo kaučuk. Dalším velmi oblíbeným materiálem je vinyl.

Přírodní linoleum

Tento materiál je opravdu – jak název napovídá – vyroben ze stoprocentně přírodních surovin. Víte, že je v něm dokonce i lněný olej? A mimo jiné také pryskyřice a vápenec. Přesto je často zaměňován s PVC, protože na první pohled může vypadat velmi podobně.

Má vynikající ochranu povrchu, takže se nemusíte bát, že na něm zůstanou skvrny nebo šmouhy. Jaku pokládku si zvolíte, je na vás. Vybírat totiž můžete jednotlivé dílce, linoleum v roli nebo plovoucí systém, známý z pokládky plovoucích podlah.

Podklad ale musíte předem dokonale vyrovnat. Musí být také čistý a pevný. Na výběr je mnoho dekorů i barev. Údržba je snadná, výrobci doporučují smést podlahu pomocí prachového mopu na sucho. Jestli je víc znečištěná, můžete ji otřít vlhkým mopem.

Korek

Když se rozhodnete pro podlahu z korku, získáte elastický podklad příjemný pro chůzi. Ocení ho alergici, je totiž odolný proti plísním, ale také lidé s problémy pohybového aparátu. Výborně totiž pohlcuje vibrace, takže šetří páteř a klouby.

„Korková podlaha se snadno instaluje a hodí se i pro podlahové vytápění. Korkové desky s klick systémem nepotřebují k pokládce lepidlo. Stejně jako jiné plovoucí podlahy je možné je položit na téměř všechny druhy podkladů.

Nedoporučuje se ale pokládka na dřevo,“ vysvětlil odborník Richard Klička z Hornbachu. Aby vám podlaha vydržela co nejdéle, potřebuje pravidelně obnovovat ochranný filtr.

Tip Paní domu: Korkovou podlahu nikdy nenechávejte mokrou, stírejte ji do sucha.

Kaučukové krytiny

Jsou také na přírodní bázi a jsou vysoce kvalitní. Dříve se používaly převážně ve zdravotnictví, ve veřejných budovách a v průmyslových prostorách. Co si pod pojmem kaučuková podlaha můžeme představit? Materiálem je – jak už název napovídá – kaučuk.

Může být přírodní (získává se ze stromů), nebo syntetický (ten se vyrábí většinou z ropných produktů). Díky kaučuku je podlaha příjemně elastická, takže se na ní pohodlně stojí a odlehčí kloubům.

Kaučuková podlaha je také velmi hygienická, vhodná pro alergiky a jako majitelé oceníte její snadnou údržbu. Protože je vodě odolná, využijete ji také v koupelně, kde působí opravdu originálně. Má ještě jednu vynikající vlastnost. Výborně tlumí zvuk.

Vinyl

Protože je pořizovací cena vinylové podlahy výhodná a navíc má tento materiál dlouhou životnost, těší se velké oblibě. To ale nejsou jediné přednosti této modernizované verze PVC. Je příjemná na dotek a současně antibakteriální.

Můžete si pod ním instalovat podlahové topení. A navíc se nabízí v opravdu široké škále dekorů včetně imitací přírodních materiálů. „Při výběru vinylové podlahy existují dva způsoby pokládky – lepení na pevný podklad, nebo systém zaklikávání do sebe.

Lepení na podklad poskytuje větší jistotu, že podlaha nebude pracovat,“ radí Richard Klička. Ideálně se vinylové podlahy pokládají na betonový podklad, který je čistý a rovný a na kterém je speciální parotěsná folie. Nedoporučuje se pokládat je na laminátové podlahy nebo parkety.

Tip Paní domu: Důležitá je celková tloušťka i tloušťka nášlapné vrstvy. Čím větší je nášlapná vrstva, tím odolnější podlaha bude.

II. Další typy ekologických podlah

Bambus

Rostlina, která má schopnost velmi rychlého růstu, poskytuje další variantu ekologické podlahy. Protože typickou vlastností bambusu je vysoká tvrdost, nepatří už mezi pružné krytiny. Zato nabízí odolnost a dlouhou životnost. Navíc vypadá dekorativně, protože má nezaměnitelnou kresbu.

Dřevo – jednička v ekologii

U dřevěných podlah se – stejně jako u archívních vína – říká, že nestárnou, ale zrají. Když si navíc vyberete model se speciální ochranou povrchu, nemusíte se bát, že se vám podlaha brzy zničí.

Ptejte se na unikátní technologie, díky nimž jsou povrchy odolnější, než tomu bylo dříve, a také se snadněji čistí.

III. Když se řekne „lité“

Lité podlahy patří k těm, které jsou vysoce designové a módní. Mohou být například z betonu, litého kamene, z polyuretanu, epoxidu a dalších materiálů. Sluší modernímu, industriálnímu a minimalistickému stylu bydlení.

Největší předností, kvůli které po nich lidé sáhnou, je jejich bezespárová pokládka a velmi snadná údržba.

Betonová

Říká se, že je nadčasová. Nemusí být pouze šedá, je možné si zvolit i barevný odstín, který podtrhne strukturu betonu. Využívají se k tomu speciální pigmenty. Ty obarví cementovou složku směsi, zatímco kámen si uchová svůj jedinečný vzhled.

A ještě něco si u tohoto typu podlahy můžete vybrat. Zda bude matná nebo v provedení vysoký lesk či pololesk.

Originální kamenná

Jedinečný design a vysoká odolnost. Tak lákají na podlahu, které se také říká „kamenný koberec. výrobci. Nabízí luxusní spojení přírody, designu a pohodlí.

Vybrat si můžete říční i mramorové oblázky, kombinovat s dlažbou, dřevěnou podlahou… zkrátka každá je originální. Hodí se také pro podlahové vytápění. Je odolná vůči vodě a vhodná pro alergiky. A jak se čistí? Běžně stačí vyluxovat nebo vytřít jednou týdně. Při větším znečištění můžete sáhnout po parním vysavači.

Z polyuretanu

Předností podlahy vyrobené na bázi polyuretanové pryskyřice je její velká pružnost. Díky tomu je nenáchylná k popraskání a navíc snižuje hlučnost chůze. Polyuretanová podlaha může mít i různé „žilkování“ a mramorový dekor.

Oproti epoxidové podlaze si udrží stálobarevnost, je UV stabilní, to znamená, že vám po čase nezežloutne, když do pokoje bude svítit sluníčko. A na rozdíl od cementových podlah se na ní nikdy neobjeví ani nejmenší prasklinky. Její nevýhodou je o něco vyšší pořizovací cena.

Neodolatelně příjemné

Představte si, že stoupnete na podlahu, která je příjemně vyhřátá… S podlahovým vytápěním si můžete tento zážitek dopřávat dle libosti. Je to ekonomické a ekologické řešení a topení lze nainstalovat i pod dřevěné podlahy. Nejlépe teplo vedou ty z vinylu, ale i pod krytiny z laminátu je možné ho mít.

Inspirace: quick-step.cz; hornbach.cz; corkfloor.com, top4design; podlahy.com

Foto: Shutterstock a archiv firem

Štítky:
reklama
Související články
17.5.2024
Chladný, elegantní, s dokonale hladký povrchem. Díky těmto vlastnostem je porcelán stále ještě nepřekonaným materiál pro stolní nádobí, ale okouzlí i na doplňcích. Bubble váza s s nástavcem v podobě děrované koule, která slouží k uchycení stonků ve správné poloze. K dostání ve dvou velikostech a s povrchovou úpravou bílou, perleťovou, zlacenou a platinovou. Autorský porcelán Luckavo.cz, cena o
16.5.2024
Tento trend bydlení je inspirován prostředím továrních hal a průmyslových prostor. Se svou střízlivostí a sklonem k minimalismu je protipólem romantických trendů bydlení. Možná to je ale přesně to, co se vám zalíbí. Zdálo by se, že zařídit si byt v industriálním trendu bude velmi lehké. Opak je pravdou, protože musíte přísně dodržet jednotný styl, který je na první pohled neútulný a strohý: odhal
10.5.2024
K dobrému spaní potřebujete mít prostor. Pro nohy, ruce a pro pohyb ve spánku. Postel proto vybírejte tak, abyste se do ní pohodlně vešli. Většinou rám postele bývá tím prvním, co nás zaujme. Dodává totiž celé ložnici styl. S designem rámu ale souvisí i rozměr postele. Měli byste si proto vyzkoušet, jestli korpus má dostatečnou lehací plochu a nikde netlačí. Také se vám musí bez problémů vejít do
7.5.2024
Po desetiletí byl tmavý dřevěný masiv synonymem kvalitního nábytku. Ale časy se změnily. Čím dál větší oblibě se těší interiér zařízený ve světlých tónech. Je to trend, který jen tak neustoupí, protože má své nepopíratelné výhody. Místnost vybavená ve světlých barvách působí prostorněji, čistěji a přívětivěji. Ani údržba není náročnější než u tmavého nábytku. A možností, jak takový interiér ladit
30.4.2024
Chtěli byste začít žít v souladu s přírodou a nevíte, jak začít? Není to vůbec obtížné, a navíc svou změnou nešetříte jen přírodu, ale i vlastní peněženku. Nejde jen o šetření vodou, to je úplné minimum. Jsou i další možnosti. Jaké? 1. Používejte méně chemikálií Chemie se stala neodmyslitelnou součástí našeho života. Používáme ji při úklidu, při péči o tělo, na zahrádce, při mytí auta… Chemic
reklama
reklama
Šikovné tipy
Ať se to jen blýská!
Otisky prstů, šmouhy a kapky vody dokáží výrobky z kovu nevzhledně změnit. Čas od času je proto potřeba je důkladně očistit. Zkušené hospodyňky vědí, že na nežádoucí skvrny, které se objevují na okrasných dekoracích, úchytkách či nádobí, často pomáhá ocet, citronová šťáva či roztok jedlé sody. Měď *Koupelna Pokud máte v koupelně měděné vybavení, zřejmě […]
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak […]
Nechtěný pozůstatek zimy: Plíseň v bytě
Nejlepší obranou proti plísním je sucho. To ale dost dobře není možné udržet v koupelnách ani kuchyních, navíc po zimě, kdy jsme tolik nevětrali. Pára vzniká při vaření, praní, sušení a sprchování. Pokud ji včas neodsajete digestoří a ani řádně neodvětráte, kondenzuje na zdech a posléze se do nich vsakuje. Pak už není daleko k […]
Kytičky v uších vás rozzáří
S jarem přichází dobrá nálada a čas pro různé barvičky. Zkuste si vyrobit třeba veselé náušnice z barevných korálků. A když už je uděláte pro sebe, další třeba ocení vaše kamarádka. Na jeden pár budete potřebovat po jednom balení rokajlových korálků TOHO Round 8/0 růžových, žlutých a bílých (barevné kombinace můžete obměňovat podle svého vkusu), […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
iluxus.cz
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
Značka Louis Vuitton odhalila novou kapitolu ve své proslulé kampani Core Values v podání známé fotografky Annie Leibovitzové. Hvězdami inspirativní kampaně jsou dva z nejuznávanějších tenisových šamp
Nehoda měla šťastný konec
skutecnepribehy.cz
Nehoda měla šťastný konec
Milovala jsem sport. Nehledě na to, že jsem byla v pokročilém stadiu těhotenství, rozhodla jsem se jít na kolečkové brusle. Otěhotněla jsem ve dvaceti, ale tehdejší přítel mě opustil. Rozhodla jsem se dítě si nechat, i za předpokladu, že s ním zůstanu sama. Měla jsem dost přátel a rodiče. Na miminko se všichni těšili. „Postaráme se o tebe i o malé,“ ubezpečovali
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
historyplus.cz
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
Moctezuma přivítá Španěly květinami či zlatými dary a jedná s nimi s vybranou zdvořilostí. Nejspíš tak chce odhalit jejich slabosti, aby je mohl snáze porazit. Cortés je ale ostražitý a aztéckého vládce v jeho úmyslech předběhne…   Janovský mořeplavec Kryštof Kolumbus (asi 1451–1506) v roce 1492 definitivně objevil pro Evropany Ameriku. Záhy do Nového světa připlouvá mnoho španělských conquistadorů
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
tisicereceptu.cz
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
Není nad to dát si porci guláše s knedlíkem a k tomu půllitr vychlazeného piva. Umíte si ale tuto českou klasiku připravit i doma? Guláš má neprávem pověst jídla náročného na přípravu, ovšem není tomu
Jak odhodit věčnou smůlu?
nejsemsama.cz
Jak odhodit věčnou smůlu?
Asi znáte období, kdy se vám nic nedaří, vše vám padá z rukou a pokazí se všechno, co může. Co když se vás ale smůla drží déle? Zapracujte na tom magicky. Máme pro vás tipy, jak smůlu vyprovodíte ze dveří. Váš život se často podobá zebře, bílý úsek radostí střídá černé pásmo smůly a pak
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Australský zázrak: Lastura v zálivu
21stoleti.cz
Australský zázrak: Lastura v zálivu
Co patří mezi symboly Austrálie? Bezesporu klokan, koala, Jižní kříž, Vánoce na pláži a také budova opery v Sydney. Tato stavba je mnohými experty považována za jednu z nejpovedenějších, jakou kdy arc
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
enigmaplus.cz
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
V irském hrabství Cork se nachází ostrov Spike. Dlouhá staletí byla tato lokalita běžným smrtelníkům zapovězena, protože se zde nacházela strategická vojenská pevnost i obávané vězení. Co můžete čekat
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
epochaplus.cz
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
Mrtvici každý rok v Česku prodělá zhruba 25 000 lidí. Je druhou nejčastější příčinou úmrtí, i když je u nás léčba mrtvice na špičkové úrovni. Zrovna na 15. května připadá Světový den proti mozkové mrtvici. Se snížením počtu případů přitom může pomoci znalost příznaků – právě ty nezná až 70 % Čechů, a proto se
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
nasehvezdy.cz
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
Ačkoli jejich lásce zpočátku nikdo nedával velkou šanci, dnes jsou spolu herec Jakub Prachař (40) a herečka z Jedné rodiny Sara Sandeva (26) několik let. Až nedávno se ale ukázalo, že herečka na sta
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,