Domů     Začněte od podlahy…
Začněte od podlahy…
18.10.2023

Čas od času je třeba položit novou podlahu. A protože se to nedělá tak často, během doby se na trhu objeví spousta novinek. Pojďme na exkurzi a podívejme se, co je právě k mání…

Trh s podlahovými krytinami i jinými způsoby pokládky podlah je tak bohatý, že vyjmenovat všechny novinky ani není možné. Zaměříme se proto na ty nejpoužívanější. Oblíbené jsou přírodní a bio materiály.

Sáhnout můžete po přírodním linoleu, korku, nebo třeba bambusu. Stále v kurzu jsou plovoucí podlahy. Moderní je beton. Lité epoxidové podlahy výborně vedou teplo.

I. Měkké, útulné, pohodlné

Zejména v poslední době jsou v oblibě pružné krytiny. Tlumí zvuk a redukují vibrace, jsou měkké, oproti chladným dlažbám z keramiky nebo přírodního kamene jsou příjemně teplé a nabízejí větší pohodlí.

Z přírodních materiálů mezi pružné krytiny patří přírodní linoleum, korek nebo kaučuk. Dalším velmi oblíbeným materiálem je vinyl.

Přírodní linoleum

Tento materiál je opravdu – jak název napovídá – vyroben ze stoprocentně přírodních surovin. Víte, že je v něm dokonce i lněný olej? A mimo jiné také pryskyřice a vápenec. Přesto je často zaměňován s PVC, protože na první pohled může vypadat velmi podobně.

Má vynikající ochranu povrchu, takže se nemusíte bát, že na něm zůstanou skvrny nebo šmouhy. Jaku pokládku si zvolíte, je na vás. Vybírat totiž můžete jednotlivé dílce, linoleum v roli nebo plovoucí systém, známý z pokládky plovoucích podlah.

Podklad ale musíte předem dokonale vyrovnat. Musí být také čistý a pevný. Na výběr je mnoho dekorů i barev. Údržba je snadná, výrobci doporučují smést podlahu pomocí prachového mopu na sucho. Jestli je víc znečištěná, můžete ji otřít vlhkým mopem.

Korek

Když se rozhodnete pro podlahu z korku, získáte elastický podklad příjemný pro chůzi. Ocení ho alergici, je totiž odolný proti plísním, ale také lidé s problémy pohybového aparátu. Výborně totiž pohlcuje vibrace, takže šetří páteř a klouby.

„Korková podlaha se snadno instaluje a hodí se i pro podlahové vytápění. Korkové desky s klick systémem nepotřebují k pokládce lepidlo. Stejně jako jiné plovoucí podlahy je možné je položit na téměř všechny druhy podkladů.

Nedoporučuje se ale pokládka na dřevo,“ vysvětlil odborník Richard Klička z Hornbachu. Aby vám podlaha vydržela co nejdéle, potřebuje pravidelně obnovovat ochranný filtr.

Tip Paní domu: Korkovou podlahu nikdy nenechávejte mokrou, stírejte ji do sucha.

Kaučukové krytiny

Jsou také na přírodní bázi a jsou vysoce kvalitní. Dříve se používaly převážně ve zdravotnictví, ve veřejných budovách a v průmyslových prostorách. Co si pod pojmem kaučuková podlaha můžeme představit? Materiálem je – jak už název napovídá – kaučuk.

Může být přírodní (získává se ze stromů), nebo syntetický (ten se vyrábí většinou z ropných produktů). Díky kaučuku je podlaha příjemně elastická, takže se na ní pohodlně stojí a odlehčí kloubům.

Kaučuková podlaha je také velmi hygienická, vhodná pro alergiky a jako majitelé oceníte její snadnou údržbu. Protože je vodě odolná, využijete ji také v koupelně, kde působí opravdu originálně. Má ještě jednu vynikající vlastnost. Výborně tlumí zvuk.

Vinyl

Protože je pořizovací cena vinylové podlahy výhodná a navíc má tento materiál dlouhou životnost, těší se velké oblibě. To ale nejsou jediné přednosti této modernizované verze PVC. Je příjemná na dotek a současně antibakteriální.

Můžete si pod ním instalovat podlahové topení. A navíc se nabízí v opravdu široké škále dekorů včetně imitací přírodních materiálů. „Při výběru vinylové podlahy existují dva způsoby pokládky – lepení na pevný podklad, nebo systém zaklikávání do sebe.

Lepení na podklad poskytuje větší jistotu, že podlaha nebude pracovat,“ radí Richard Klička. Ideálně se vinylové podlahy pokládají na betonový podklad, který je čistý a rovný a na kterém je speciální parotěsná folie. Nedoporučuje se pokládat je na laminátové podlahy nebo parkety.

Tip Paní domu: Důležitá je celková tloušťka i tloušťka nášlapné vrstvy. Čím větší je nášlapná vrstva, tím odolnější podlaha bude.

II. Další typy ekologických podlah

Bambus

Rostlina, která má schopnost velmi rychlého růstu, poskytuje další variantu ekologické podlahy. Protože typickou vlastností bambusu je vysoká tvrdost, nepatří už mezi pružné krytiny. Zato nabízí odolnost a dlouhou životnost. Navíc vypadá dekorativně, protože má nezaměnitelnou kresbu.

Dřevo – jednička v ekologii

U dřevěných podlah se – stejně jako u archívních vína – říká, že nestárnou, ale zrají. Když si navíc vyberete model se speciální ochranou povrchu, nemusíte se bát, že se vám podlaha brzy zničí.

Ptejte se na unikátní technologie, díky nimž jsou povrchy odolnější, než tomu bylo dříve, a také se snadněji čistí.

III. Když se řekne „lité“

Lité podlahy patří k těm, které jsou vysoce designové a módní. Mohou být například z betonu, litého kamene, z polyuretanu, epoxidu a dalších materiálů. Sluší modernímu, industriálnímu a minimalistickému stylu bydlení.

Největší předností, kvůli které po nich lidé sáhnou, je jejich bezespárová pokládka a velmi snadná údržba.

Betonová

Říká se, že je nadčasová. Nemusí být pouze šedá, je možné si zvolit i barevný odstín, který podtrhne strukturu betonu. Využívají se k tomu speciální pigmenty. Ty obarví cementovou složku směsi, zatímco kámen si uchová svůj jedinečný vzhled.

A ještě něco si u tohoto typu podlahy můžete vybrat. Zda bude matná nebo v provedení vysoký lesk či pololesk.

Originální kamenná

Jedinečný design a vysoká odolnost. Tak lákají na podlahu, které se také říká „kamenný koberec. výrobci. Nabízí luxusní spojení přírody, designu a pohodlí.

Vybrat si můžete říční i mramorové oblázky, kombinovat s dlažbou, dřevěnou podlahou… zkrátka každá je originální. Hodí se také pro podlahové vytápění. Je odolná vůči vodě a vhodná pro alergiky. A jak se čistí? Běžně stačí vyluxovat nebo vytřít jednou týdně. Při větším znečištění můžete sáhnout po parním vysavači.

Z polyuretanu

Předností podlahy vyrobené na bázi polyuretanové pryskyřice je její velká pružnost. Díky tomu je nenáchylná k popraskání a navíc snižuje hlučnost chůze. Polyuretanová podlaha může mít i různé „žilkování“ a mramorový dekor.

Oproti epoxidové podlaze si udrží stálobarevnost, je UV stabilní, to znamená, že vám po čase nezežloutne, když do pokoje bude svítit sluníčko. A na rozdíl od cementových podlah se na ní nikdy neobjeví ani nejmenší prasklinky. Její nevýhodou je o něco vyšší pořizovací cena.

Neodolatelně příjemné

Představte si, že stoupnete na podlahu, která je příjemně vyhřátá… S podlahovým vytápěním si můžete tento zážitek dopřávat dle libosti. Je to ekonomické a ekologické řešení a topení lze nainstalovat i pod dřevěné podlahy. Nejlépe teplo vedou ty z vinylu, ale i pod krytiny z laminátu je možné ho mít.

Inspirace: quick-step.cz; hornbach.cz; corkfloor.com, top4design; podlahy.com

Foto: Shutterstock a archiv firem

Štítky:
reklama
Související články
7.12.2023
Plný parapet drobných vánočních dekorací, bezpečné svícny, umělý sníh, světýlka, samolepky, spreje a šablony… Okno zkrátka o Vánocích nemůže zůstat prázdné! Tu kouzelnou a neopakovatelnou atmosféru milují především ženy. Však se na to všelijaké zdobení těší celý rok a nedají se odradit, ani když je partner zapřísáhlý nepřítel vánočních svátků a bručoun, který by nejraději všechny dekorace vyház
4.12.2023
Líbí se vám krb, ale z jakéhokoli důvodu si nemůžete pořídit ten klasický? Existují „náhražky“, které vám ho mohou v interiéru nahradit nebo alespoň přiblížit. Jako bytový doplněk nemá krb konkurenci, žádným jiným vybavením nevykouzlíte tak podmanivou atmosféru. A nemusíte být smutní, když bydlíte v panelovém nebo činžovním domě, že vám je krb zapovězen. Není! Existují dokonce i takové, které s
30.10.2023
Dostali jste obrázek nebo jste si udělali radost jeho koupí, ale chybí mu rám? Pak se nejspíš vydáte do rámařství. Jenže na tuhle návštěvu byste se měli trochu připravit, protože z možností, které se nabízejí, se vám může zamotat hlava a hrozí, že nevyberete dobře. Udělejte si představu Obraz, který potřebujete zarámovat, se vám určitě líbí, možná byl dokonce drahý a vy jste hodně dlouho přemýšl
28.10.2023
A také ložnice, předsíň, kuchyň, koupelna… Vybrat si můžete sprej, katalytickou lampu, osvěžovač vzduchu, různé typy difuzérů nebo vonné tyčinky. Vůně člověka doprovázejí odedávna. Patří k nám stejně jako chutě nebo zrakové a sluchové vjemy. I vědci dnes potvrzují, že vůně hrají v našem životě zásadní roli. Mají obrovský význam na naše emoce, vzpomínky i rozhodování. Zlepšují náladu, odbourávaj
23.10.2023
Dny se zkracují, touto roční dobou nás už dávno slunce nebudí. Není to jen praktická nepříjemnost, že musíme svítit, nedostatek jasu a barev se podepisuje i na naší náladě.  Naštěstí existují fígle, jak dostat do bytu více světla i v zimě. Zrcadla Kam se hodí: Do ložnice a obýváku Jak působí? Zrcadla kouzlí s prostorem i světlem. Díky odrazu otvírají stěny a dávají jim další hloubku. Ide
reklama
reklama
Šikovné tipy
Finty pro pěkné obočí
Aby vám to slušelo, k tomu stačí upravit obočí, nanést řasenku a možná ještě rtěnku, a to v tomto pořadí. Bez obočí to totiž nefunguje, přitom právě s ním je nejvíc starostí. Vytrhat, nebo dokreslit? To bývá zásadní otázka, neboť málokdo má chloupky v obočí rostlé „tak akorát“. Kromě vrozených předpokladů je pro hustotu porostu […]
Podzim se vybarvil
Barevný podzim je stále ještě tady. Co s jeho pomocí můžete vykouzlit za parády? Nedělní prostírání Barvami podzimu jsou sytě žlutá a zářivě oranžová, právě ty odstíny, které se nádherně vyjímají na slavnostně prostřeném stole. Stačí ozdobit žluté ubrousky snítkami s plody hlohu nebo jeřabin, přidat zelený lístek pro dojem svěžesti a mezi prostíráním rozestavit […]
Pořiďte si paludárium…
Podobá se akváriu, ale s tím rozdílem, že část objemu není pod vodou. A tak hlavní pozornost přitahují rostliny, kterými je osázené. Je to koníček pro odvážné, vytrvalé a pečlivé chovatele s duší dobrodruha. Je to skoro jako v té pohádce od Boženy Němcové, kde chytrá horákyně nebyla ani oblečená, ani nahá… Stejně tak paludárium […]
Trochu jiné figurky z kaštanů
Také už máte doma hromádku čerstvě vyloupnutých kaštanů? Proti jejich přitažlivost není obrany, když je neseberou děti, vklouznou vám do kapsy skoro samy. Ale nelitujte, dá se z nich krásně tvořit. Výtržníci (viz úvodní foto) Figurka s palcátem má baňaté ruce ze žaludů, které je potřeba do tělíčka ze šišky vlepit. Druhá figurka upoutá ježatým […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Přišla Forejtovi na milenku?
nasehvezdy.cz
Přišla Forejtovi na milenku?
Bojuje se syndromem vyhoření, to ale asi není nejhorší. Eva Burešová (30) se trápí, podle mnoha informací za to může její partner Přemek Forejt (36). Našel si jinou ženu? Je slavná, má peníze a spous
Silný vývar z hovězí oháňky
tisicereceptu.cz
Silný vývar z hovězí oháňky
Chcete si udělat skutečně silný vývar? Použijte hovězí oháňku a spoustu petržele. Suroviny 1 kg hovězí oháňky 1 velká cibule 2 velké mrkve ½ menšího celeru 5 kuliček nového koření 6 kuliček
Vědci objevili fosili dinosaura i s dochovaným obsahem žaludku
21stoleti.cz
Vědci objevili fosili dinosaura i s dochovaným obsahem žaludku
Je tomu zhruba 75 milionů let, co si jistý dinonosaurus dal k obědu stehno z předka dnešního krocana. Asi netušil, že je to poslední jídlo v jeho životě, protože pár dní poté jej dostihla smrt v koryt
Potit se, či nepotit? Po stopách deodorantu!
epochaplus.cz
Potit se, či nepotit? Po stopách deodorantu!
Ráno přijdete do koupelny, vyčistíte si zuby a sáhnete na poličku pro svůj deodorant… , ale žádný tam není! Co teď? Pojďte s námi hledat jiný. Ovšem ne do obchodu, ale do historie! Proboha, co je to za hrozné zvíře, které si na vás brousí zuby? Ocitli jste se v pravěku a během odpočinku v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
iluxus.cz
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
Společnost DS Automobiles představila od svého vzniku velké množství nových modelů v Muzeu Louvre a jeho okolí, pod jeho pyramidou a v Tuilerijských zahradách. Exkluzivní prezentace a výjimečné výstav
Nenávist trvala i po jejich smrti
skutecnepribehy.cz
Nenávist trvala i po jejich smrti
Stála jsem u hrobu a vzpomínala na svého strýce, když se zničehonic začaly dít neuvěřitelné věci, které se rozumem vysvětlit nedají. Negativní emoce si mohou lidé přenést až do záhrobí! Nenávist mých příbuzných se přenesla až na onen svět! Na vlastní oči jsem viděla, jak zuřivý boj mezi dvěma lidmi probíhal ještě po jejich smrti. Do oka
Ořechy s krémem
tisicereceptu.cz
Ořechy s krémem
Plněné ořechy nesmí chybět. Potřebujete 100 g mletých vlašských ořechů 250 g hladké mouky 150 g másla 70 g cukru moučky lžičku kakaa 1 vejce 1/2 lžičky kypřicího prášku olej a mouku na vy
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
epochalnisvet.cz
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
„Zmenši tělo, budeš míň hladovět!“ Pod tímto heslem se snaží přečkat zimu krtci. Zimní spánek si totiž nemohou dovolit, brání tomu jejich metabolismus, který patří mezi vůbec nejaktivnější mezi savci.
VRATISLAVSKÉ VÁNOČNÍ TRHY
epochanacestach.cz
VRATISLAVSKÉ VÁNOČNÍ TRHY
V letošním roce trh potrvá až do 7. ledna 2024 včetně Silvestra a Tří králů. Veletrh bude otevřen každý den kromě: • 24. prosince 2023 (Štědrý den) – v tento den bude veletrh uzavřen • 25. prosince 2023 (1. svátek vánoční) – v tento den bude veletrh uzavřen • 26. prosince , 2023 (2. svátek vánoční) – v tento den Jarmark
Tajemní strážci našich pohoří: Kdo je duch Muhu?
enigmaplus.cz
Tajemní strážci našich pohoří: Kdo je duch Muhu?
Na skutečnost, že naše pohoří mají své patrony-strážce, můžeme být patřičně hrdí. Krakonoš v Krkonoších, Praděd pečující o Jeseníky, Rampušák hospodařící v Orlických horách. Záhadou ale zůstává duch M
Nenávidí Suchánka! Jsou důvodem peníze?
nasehvezdy.cz
Nenávidí Suchánka! Jsou důvodem peníze?
Když herec, režisér a moderátor Ondřej Sokol (52) opustil komediální pořad Partička, diváci byli velmi zklamaní. A ihned se začaly rojit spekulace, co za tím stálo. To teď rozsekl přímo Sokol, kte