Představa, že by k nám domů mohl přijít někdo nezvaný a dělat si tam, co chce, je dost nepříjemná, takže ji radši odsouváme. Asi i proto se o zajištění domova před zloději často začneme zajímat až ve chvíli, kdy nám někdo vybílí byt. A to už je pozdě.
Opravdu bezpečno by bylo tam, kde by nebyl nikdo, kdo by chtěl krást. To je ale sci-fi, takže nám nezbude, než se před nenechavci opevnit.
Až začneme uvažovat jak na to, zkusme se vcítit do uvažování našeho padoucha a pak mu jednotlivými zabezpečovacími prvky cestu k našemu rodinnému stříbru cíleně znepříjemnit.
1. mechanické překážky
Elektronické alarmy jsou báječná věc, ale zloděje nezadrží. Ten se dostane dovnitř a má trochu času na to, aby se tam porozhlédl, dokud nepřijede bezpečnostní agentura nebo nenakoukne zvědavý soused.
V nejhorším případě si nerušeně naloží, co potřebuje, a za doprovodu sirény odejde. Takže jako první musíme zloději znemožnit, nebo spíš ztížit cestu dovnitř. Poslouží nám:
Mříže do oken a dveří
Kvalitní, dobře ukotvené pevné mříže (takové, které se nedají snadno roztáhnout) zloděje dokážou otrávit. Nezapomínejte na menší otvory, sklepní okénka, větrací otvory a podobně.
Tam, kde je dost místa, můžeme pořídit přede dveřmi ještě jedny dveře z nůžkové shrnovací mříže.
Cena klasické mříže začíná asi na 500 korun za metr čtvereční, kvalitní pořídíte za 1500 korun a víc.
Metr čtvereční nůžkové mříže vyjde na zhruba 3000 korun.
Roleta před okna
Bezpečnostní žaluzie na okna jsou další výborná věc. Na rozdíl od těch obyčejných se tyhle žaluzie instalují na vnější stranu okna. Skládají se z lamel vyplněných uvnitř polyuretanem, takže se nedají prorazit ani prokopnout. Ovládají se samozřejmě zevnitř.
Kromě toho, že ochrání okna nebo dveře na terasu, navíc zabrání až devadesáti procentům úniku tepla, což oceníte hlavně v zimě. Nicméně jejich vlastnosti využijete hlavně přes noc nebo o dovolené, pokud tedy nechcete žít v trvalé tmě.
Cena metru čtverečního bezpečnostní rolety je zhruba 3000 korun. Pokud chcete roletu ovládat pomocí elektromotoru (jinak je dost těžká), připočítejte asi deset tisíc.
Fólie na okno
Bezpečnostní fólie na sklo má jednu velkou výhodu – nejsou na okně vůbec vidět a nehyzdí výhled tak jako mříže. Fólii tvoří laminovaný polyesterový film široký jen 0,3 mm, který se na okno lepí z vnější strany.
I kdyby zloděj sklo rozbil, dovnitř se nedostane, protože střepy zůstanou nalepené na pevné fólii. Taková fólie mimochodem vydrží nejen kopnutí, ale i úder sekerou.
Orientační cena čtverečního metru fólie včetně instalace se pohybuje kolem tisíce až dvou tisíc korun.
Bezpečnostní rámy a kování
Zloději se do bytu dostávají nejraději okny, dveřmi na terasu nebo balkonovými dveřmi. I když budeme mít nerozbitné sklo, zdaleka nemáme vyhráno. Překonat obyčejný okenní rám je pro zloděje lehčí než rozlousknout oříšek.
Abychom ho zadrželi, musíme mít okno s bezpečnostním rámem a také bezpečnostním kováním (takové okno má bezpečnostní prvky na několika místech, které zajistí, že se okno nedá vypáčit, ani nepomůže, když zloděj skrz okno provrtá díru a otočí klikou).
Bezpečnostní prvky prodraží nové okno o několik set korun. Za dodatečnou montáž si připlatíte a navíc se ke starším typům oken obtížněji shání kompatibilní díly.
Odolné dveře a kování
Bezpečnostní kování na dveřích by mělo být samozřejmostí. Stejně jako u oken ani tady nám nepomůže polovičaté řešení. Bezpečnostní zámek na obyčejných dveřích je pro zloděje legrace.
Dveře musí být dostatečně pevné a vybavené bezpečnostním kováním, které uzamyká celé křídlo na co největším počtu míst. Kromě dveří musí být odolné i rámy, aby je zloděj jednoduše neroztáhl do strany – opět buď bezpečnostní, anebo alespoň vylité betonem. Instalaci takových dveří rozhodně nechte na odborné firmě.
Za bezpečnostní dveře zaplatíte od deseti do desítek tisíc korun podle provedení a stupně bezpečnosti.
2. elektronické systémy
Zatímco mříže, dobré dveře a odolná okna zloděje zadrží nebo aspoň zdrží, elektronické systémy dají někomu vědět, že se v bytě něco děje. Komu, to už záleží na typu a samozřejmě i ceně zařízení.
Nejrozumnější je na pořízení alarmu myslet už během stavby domu nebo dokončování bytu, protože můžete rozvody skrýt do zdí. Kdo už bydlí v hotovém, nejspíš místo sekání zdi vybere bezdrátový alarm, který poslouží stejně dobře.
Čidla, základna a výstup k alarmu
Ty nejjednodušší alarmy, několik pohybových čidel a centrála, jednoduše spustí alarm, jakmile zpozorují podezřelý pohyb. Jenže spoléhat se na to, že soused zavolá policii, protože se vám rozhoukal dům, se nemusí vyplatit.
Tip: Čidla nemusí reagovat jen na pohyb. Pořídit můžete i čidlo teplotní, kouřové nebo čidlo, které zaregistruje tříštění skla v okně. Máte-li doma zvířátko, nemusíte se bát, že alarm spustí falešný poplach, když se po bytě projde pes nebo proletí andulka. I s tím výrobci počítají a umí si poradit.
Systém, který komunikuje
Jistější je samozřejmě alarm, který dokáže dát vědět, že se v bytě nebo domě něco děje. Zařízení může poslat sms nebo zavolat na váš telefon.
Informace o poplachu se přitom mohou posílat buď radiovým, či GSM signálem přímo do bezpečnostní agentury, která na místo vyšle své lidi.
Za takovou službu se platí měsíční paušál, jehož výše závisí i na regionu, protože ceníky agentur se v rámci republiky liší.
Tip: Výhodou ústředny, která dokáže posílat nějakou formou upozornění, je i to, že včas oznámí nejet docházející baterii, ale stihne vás i varovat, že zloději přerušili přívod elektřiny a čekají, až se alarm vybije, aby mohli pracovat nerušeně.
Základní sada několika čidel a centrály, vhodná do garsonky, vás bez instalace vyjde asi na dvacet tisíc korun. Ceny se samozřejmě výrazně liší podle množství a druhů čidel i toho, co umí centrála. Alarm kupujte u specialistů, instalovat ho na vlastní pěst se nevyplatí.
Text: Kateřina Rodná
Foto: Shutterstock, archiv firem