Přichází jaro, a tak snad není nikdo, kdo by je nechtěl přivítat s krásně uklizeným bytem. Ale že takový úklid pro nikoho, až na malé výjimky, není velká zábava, je také pravda.
I proto se snažíme volit takové prostředky, které budou co nejúčinnější a práci nám usnadní. To je samozřejmě dobře, ale ještě na jednu věc je potřeba myslet, a tou je zdraví. Takže až budete příště nakupovat, zkuste vybírat chytře.
Běžně používané čisticí a úklidové přípravky většinou obsahují spoustu chemických látek, které mohou být pro organismus toxické: karcinogeny, látky narušující hormonální rovnováhu a neurotoxiny. Jsou také mnohdy příčinou různých alergií.
A ještě k tomu znečišťují povrchové vody. I proto sáhněte spíš po těch ekologických, které využívají povrchově aktivní látky pocházející z obnovitelných rostlinných zdrojů a jsou šetrnější k naší planetě i zdraví.
To, že by fungovaly hůře než ty agresivní, je jenom pověra. Ale přece jen jsme se o tom chtěli přesvědčit na vlastní oči i pokožku, a tak jsme sáhli po některých výrobcích firmy FROSCH a vyzkoušeli je.
Čistič na kuchyně s přírodní sodou
Že je soda v kuchyni a nejen v ní neocenitelný pomocník, ví každá hospodyňka. Ale práce s práškem je docela nepohodlná, a navíc se občas vysype nebo dostane, kam nemá, a spotřebujeme ho zbytečně mnoho. I proto nás zaujal tenhle čistič.
To, že je v recyklovatelné lahvi, která se navíc dá použít opakovaně, ostatně stejně jako všechny přípravky firmy Frosch, je samozřejmě bonus navíc, ale skvělé je, že má láhev rozprašovač, takže se přípravek dostane přesně tam, kam potřebujete, a navíc ho můžete použít i v blízkosti potravin.
Podle návodu je potřeba ho jen nastříkat na znečištěnou plochu, nechat krátce působit, utřít vlhkým hadříkem nebo umýt a pak vysušit suchým hadrem.
Kde jsme ho vyzkoušeli?
Na pracovní desce, která byla mírně znečištěná po předchozím vaření i trochu mastná. S použitím přípravku jsme ji vyčistili naprosto bez námahy stejně jako dlaždičky za sporákem. Skvěle odmastil i varnou desku. Fungoval dobře i na vnitřek mikrovlnné trouby.
Čistič vodního kamene s malinovým octem
Boj s vodním kamenem je v domácnosti téměř nekonečný, i když uklízíte často, jeho usazování se nevyhnete. Zejména na méně přístupných místech okolo vodovodních baterií, na dlaždičkách i ve sprchovém koutě. A s tím by vám měl pomoci přípravek s octem s vůní malin.
Kde jsme ho vyzkoušeli?
Samozřejmě v koupelně. Začali jsme baterií u umyvadla. Zejména na hůře přístupném místě za ní byla vrstvička vodního kamene silnější. Ale vyčistili jsme ji během dvou minut. Stačilo přípravek nechat chvilku působit a pak setřít hadříkem.
Za větší oříšek jsme považovali hlavici sprchy, ale i tady se ukázalo, že si s ní prostředek poradí. Trvalo to o malinko déle, museli jsme ho nanést opakovaně, ale výsledek byl ohromující. S dlaždičkami si pak poradil naprosto hravě. Za bonus lze považovat malinovou vůni, která je docela příjemná a nevtíravá.
Univerzální octový čistič
Při normálním znečištění výrobce doporučuje aplikovat 60 ml na 5 litrů vody. Při silnějším se může dávkovat nezředěný, nechat působit a dobře opláchnout vodou.
Kde jsme ho vyzkoušeli?
Do teplé vody jsme přidali trochu čističe a promíchali. Vyzkoušeli jsme ho na kuchyňské keramické desce, nerezovém dřezu, v koupelně na umyvadle, setřeli dlažbu. Koncentrovaný pak na baterii v kuchyni. Vše bylo krásně čisté za chvilku.
Určitě bychom tento prostředek právě kvůli tomu, že je univerzální, doporučili, protože nahradí spoustu dalších, na které třeba už ve skříňce nemáte místo.
Čisticí krém levandule
Obsahuje mramorovou moučku a výtažky z levandule. Je určený pro keramické, smaltované a skleněné a nerezové povrchy. Využijete jej také na čištění varných desek.
Kde jsme ho vyzkoušeli?
Samozřejmě v kuchyni. Skvěle pomohl vyčistit dlaždičky za sporákem, na kterých se usadily kapky tuku po smažení. Vyčistit nerezový dřez opravdu dokonale trvalo jen pár minut. Trochu jsme se obávali levandulové vůně, ale je příjemná a nevtíravá.
Ale pokud byste ji z nějakého důvodu nechtěli, Frosch vyrábí i prostředky s vůní citrusovou nebo pomerančovou.
Čistič na dřevo
Dřevěný nábytek je krásný, ale každý, kdo má nějaký kousek doma, ví, že je o něj potřeba pečovat. I proto jsme byli zvědaví na přípravek, který slibuje nejen péči, ale i vyčištění skvrn od vína, oleje či voskových pastelek.
Použít ho můžete zředěný s vodou jako čistič nebo v původní koncentraci. Dřevo pak má být vyživené, odolnější proti vodě a nečistotám a co je důležité, zabrání vysušování a tím i vzniku prasklin.
Kde jsme ho vyzkoušeli?
Na dřevěném psacím stole a knihovně. Tady jsme skvrny odstraňovat nemuseli, ale ošetřili jsme všechny plochy prostředkem v původní koncentraci a mírně vyleštili. S výsledkem jsme byli spokojeni. Vyčistili jsme i dřevěné židle s čalouněním.
Skvělé je, že prostředek má hustší konzistenci, takže nesteče, kam nechcete. Na dřevěné pracovní desce v kuchyni jsme ho použili zředěný a odvedl také skvělou práci, podařilo se vyčistit i několik starších skvrn.
Foto Shutterstock, redakce