I když máte malý byt, pokud pracujete doma, je třeba si k tomu vyčlenit místo. Takové, ve kterém se budete cítit dobře a kde budete mít alespoň minimum soukromí.
Malé prostory představují sice určitá omezení, ale na druhou stranu nám nabízejí možnosti pro nápaditá řešení. Jejich úkolem by mělo být i oddělení pracovního a soukromého života.
Svatyně dobrého díla
Ať už si svůj pracovní kout vytvoříte kdekoli a jakkoli, zkuste ho přijmout jako svatyni, v níž můžete plnit své pracovní úkoly bez stresu a s radostí. Nepřipusťte si, že vás malé prostory omezují. Naopak je považujte za své útočiště. A tak si je také zařiďte. Jaké výhody vám nabízejí?
* Všechno potřebné k práci můžete mít na dosah.
* Zařízení tak malého prostoru nebude finančně náročné.
* Abyste si místo zařídili harmonicky a zároveň prakticky, procvičíte se přitom v kreativitě a necháte rozvinout svou fantazii a představivost.
* Objevíte minimalistický styl a jeho nesporné přednosti.
Je to vaše místo pro práci
Inspirujte se u jiných, vezměte si dobré nápady, ale utvořte si svůj pracovní kout podle svých představ a potřeb. Přizpůsobte si ho přímo na míru své práci. A nezapomeňte přitom ani na své zdraví. Třeba výběrem správné židle nebo dostatkem světla.
Pamatujte, že je to váš pracovní kout. Jiný bude mít účetní a jiný módní návrhářka nebo internetový prodejce. Hlavní je abyste se v něm cítili pohodlně a měli dostatek energie. A pokud možno vše potřebné pro svou práci.
Nápadité vychytávky
Co může pracovnímu místo prospět a posunout ho o úroveň výš?
* Zkuste jít dál, než jen že si postavíte notebook na stůl a nazvete ho „kanceláří“. Vyšperkujte si svůj kout, pověste poličku, na ni si postavte kalendář, ale i rostlinku v květináči, sošku… Přidejte lampu.
Nechcete přece, aby to byl prostor z nutnosti, a abyste se cítili, že jste tady „za trest“.
* Pokuste se oddělit pracovní kout od ostatního prostoru, třeba stěnou (i nízkou), paravánem, umístěte ho do výklenku…1090078049 nebo 1077476951
* Jestli máte pracovní místo u zdi, pověste si za něj nástěnku. Bude vás inspirovat, když na ní budete mít motivační hesla nebo hezké obrázky. Ale bude i praktická, protože vše důležité vám zůstane na očích.
Může to být jakási „tabule nálady“, která vykouzlí z koutku produktivní a zároveň inspirativní prostor.
* Na druhou stranu ale svůj kout zbytečně nepřeplňujte. Ponechejte si pocit vzdušnosti, udržujte tu pořádek, všechno, co právě nepotřebujete, hned ukliďte na vyhrazené místo.
Existuje studie, podle které se produktivita práce snižuje u přeplněného a neuklizeného stolu až o 20 %.
* Jestli nemáte možnost mít pracovní kout u okna, vyhraďte si ohraničený prostor (stačí jen malý obdélník, třeba na zdi, nebo obraz, který postavíte na stůl) a natřete ho modrou barvou. Je to náhrada za oblohu.
Občas zvedněte zrak od obrazovky počítače a zahleďte se na obrázek. Aniž si to uvědomíte, ulevíte očím, ale i mozku, a dopřejete si, byť jen na malý okamžik, odpočinek a relaxaci.
* Pamatujte, že notebook byste neměli při práci držet na klíně. Postavte ho na stůl, ale neměl by být příliš nízko, abyste si nenamáhali krční páteř. Klidně pod něj dejte pár knih nebo ještě lépe vhodnou krabici.
Buďte kreativní a vytvořte si ze staré pevné krabice takovou podložku, v níž vznikne místo, třeba na blok s tužkou, kalkulačku, malý slovník… prostě cokoli, co ke své práci využijete.
Na co při práci doma nezapomínat:
* Svůj pracovní kout směřujte tak, abyste byli obličejem obráceni jinam než do prostoru bytu. Zbytečně by vás to rozptylovalo. Optimální je pohled z okna. Když to není možné, dejte si stůl tak, abyste se dívali do zdi.
Opticky to navodí pocit soukromí a podpoří soustředěnost. Důležité je ale v tomto případě kvalitní osvětlení.
* Práce z domova neznamená, že budete sedět celý den za počítačem. Dodržujte pracovní dobu, zapomeňte na přesčasy a pamatujte i na přestávky k protažení těla.
* Oddělte pracovní a soukromou činnost, domácí kancelář nemá zasahovat do ostatního dění v bytě. Zařiďte si svůj pracovní kout tak, že ho po práci „opustíte“, jako kdybyste odcházeli z kanceláře.
* Možná oceníte sluchátka. Pomohou odstranit rušivé vlivy v bytě, když se potřebujete soustředit na práci.
* Při telefonování naopak buďte ohleduplní vůči ostatním členům domácnosti. Omezte ho na minimum.