Asi není mnoho lidí, kteří by řekli, že mytí oken je jejich vášeň. A většina stále hledá způsob, jak si tuhle protivnou činnost zjednodušit.
Zkoušejí různé postupy, všelijaké mycí prostředky, které slibují lesk jako blesk, i hadříky, které zaručují lesk beze šmouh a také bez chemie.
V poslední době se na trh dostal přístroj, který práci skutečně může usnadnit – vysavač na okna, který také bývá označován jako aku stěrka. Pokud se pro něj rozhodnete, musíte si dobře vybrat a také se s ním naučit pracovat.
Odměnou vám bude to, že ho můžete použít nejen na okna jakýchkoliv rozměrů, parapety, ale také na zrcadla, dlaždičky, sprchový kout, ale i na rozlitou vodu na podlaze, na stole či pocákanou koupelnu.
Ocení ho všichni
Ale asi nejvíc rodiče malých dětí, které rády na skla a zrcadla sahají a kreslí na ně. Hodí se i těm, jejichž psí společníci si packami otevírají prosklené balkonové dveře nebo dveře vedoucí na zahradu.
Velkou úlevu vysavač poskytne i starším lidem, zvlášť pokud si opatří model s teleskopickou tyčí, takže všude dobře dosáhnou.
Jak vypadá?
Přístroj se skládá ze tří částí. Má tělo, v němž je uchycena nádržka na vodu, a stěrku o šíři asi 27 centimetrů. Někteří výrobci nabízejí stěrky dvě. Jedna je menší a je určená na okna malých rozměrů nebo kouty, kam byste se tou větší nedostali.
Celý většinou neváží ani jeden kilogram a má ergonomický tvar, takže se dobře drží v ruce a práce s ním je snadná. Stírat můžete od shora dolů, ale i napříč a různými směry. Nabíjí se pomocí nabíječky ze zásuvky.
Jak začít?
Hodně záleží na tom, jak moc znečištěná okna máte. Pokud jsou opravdu hodně špinavá, třeba po zednících, musíte je nejdřív pořádně umýt a tak zbavit hrubých nečistot. A samozřejmě umýt rámy, protože to vysavač neumí.
Když jsou skla jen normálně zaprášená, stačí nejdřív plochu navlhčit. Uděláte to takzvaným rozmývákem, což je vlastně mop s držadlem, který namáčíte do připraveného čisticího prostředku zředěného vodou.
Jeho nevýhodou je, že když ho namočíte příliš, špinavá voda bude stékat na parapet nebo na podlahu, takže si naděláte další nepořádek.
V příslušenství některých vysavačů bývá láhev s rozprašovačem a návlekem z mikrovlákna, do které nalijete vodu s některým čisticím prostředkem. Tady můžete tekutinu lépe dávkovat, takže se kapkám vyhnete. Někteří výrobci nabízejí vlastní čisticí přípravky. Ty jsou ale samozřejmě trochu dražší, ale bývají účinné.
Použití vysavače
Jakmile máte sklo navlhčené, spustíte vysavač a vlhkost vysajete. Všechna špinavá voda se odsaje do nádržky v rukojeti. Nádržky všech typů vysavačů pojmou dost tekutiny, takže se nemusíte bát, že ji budete muset vylévat příliš často.
Když práci skončíte, samozřejmě nádržku vyjmete, vylijete a měli byste ji i vymýt.
Na co se soustředit při výběru
Výdrž baterie a čas nabíjení – doba provozu akumulátorových vysavačů bývá různá, ale na jedno nabití vydrží pracovat podle typu od dvaceti do čtyřiceti minut.
Možná se vám to zdá málo, ale vzhledem k tomu, že práce je velmi rychlá, stačíte za tu dobu umýt opravdu velké plochy. Doba nabíjení se také většinou různí. Některé přístroje nabijete za dvě hodiny, některým to trvá čtyři.
Hmotnost – čím je vysavač lehčí, tím lépe se vám s ním bude pracovat.
Šířka stěrky – velkou stěrkou okna umyjete rychleji, ale pokud máte i okna malá, potřebujete i menší. Ideální je, když ji dostanete už v příslušenství, nebo ji alespoň lze k vybranému modelu zakoupit.
Další příslušenství – vysavač musí být vybaven kabelem s nabíječkou, ale příslušenství může být bohatší.
Často obsahuje utěrku z mikrovlákna (ta se hodí, když přece jen někde zůstane trochu vody či nějaká šmouha, zejména v rozích), rozprašovač, někdy i originální čisticí prostředek.
Velmi praktická je i teleskopická tyč, díky níž dosáhnete výš a nebudete potřebovat schůdky nebo židli, takže vám nebude hrozit pád.
Cena – vysavače nebývají drahé. Ty nejlevnější pořídíte už za pár set korun. Počítejte ale s tím, že za bohatší příslušenství si připlatíte.
Foto: archiv firem