Domů     Vybíráme sušičku
Vybíráme sušičku
15.12.2021

Možná i ve vaší rodině dozrál čas a rozhodli jste se koupit sušičku. Tím ovšem hned nastala první starost: Jakou vybrat? Poradíme vám.

Ale než se podíváme na možnosti, zkuste si ujasnit, proč ji vlastně chcete. Důvodů může být více. Jste rozvětvená rodina a nemáte kam prádlo pověsit, nehledě na to, že v bytě překáží. Nebo máte koupelnu jak dlaň a sušák se vám tam nevejde.

Potřebujete ušetřit čas a nebaví vás žehlit. Pokud vás všechny tahle důvody vedou k uvažování o nákupu, je to logické. A ještě můžeme dodat, že prádlo bude nadýchanější, i když u některých druhů se žehlení bohužel nevyhnete. Bude ale snadnější.

Pokud máte doma alergika, je sušička také dobrou volbou.

Kam s ní?

Důležitá otázka, kterou musíte vyřešit předem. Někteří lidé ji mají v koupelně společně s pračkou, dává se do různých komor, někteří lidé mají v domě místnost určenou k praní a žehlení. V menších bytech může být i zabudovaná v kuchyňské lince.

Musíte hlavně myslet na to, že přístroj budete chtít připojit na odpad. V umístění hraje roli i to, zda se jedná o sušičku s předním nebo horním plněním. Tu s předním totiž můžete například umístit na pračku. Rozdíl je i v kapacitě.

Sušičky s předním plněním mají větší buben. Vejde se do nich až 10,5 kg prádla, kdežto do sušičky s horním plněním pouze 6 kg.

Vhodná kapacita

Malé domácnosti 6–7 kg

Čtyřčlenná rodina 8–9 kg

Velká domácnost 10 kg

Pokud máte místa opravdu málo, můžete zvážit nákup kombinované sušičky s pračkou. Vyjde to asi i levněji, ale počítejte s tím, že budete míst vyšší spotřebu energie a také to, že se může lišit kapacita praní od kapacity sušení.

Například vyperete 6 kg prádla, ale usušíte jenom 5. Takže část prádla stejně skončí na šňůře.

Kondenzační, nebo ventilační?

To jsou dva základní typy, se kterými se můžete setkat. A jaký je mezi nimi rozdíl? Liší se způsobem odvádění horkého vzduchu, ale i dalšími drobnostmi.

Ventilační

Pořizuje si je málo lidí, protože vyžadují stavební úpravy. Páru musíte vyvést mimo dům potrubím.

+ Bývají levnější.

– Nehodí se do bytu.

Kondenzační

Suší prádlo horkým vzduchem a voda je odváděna buď do odpadu, nebo do zvláštní nádobky, odkud ji musíme po sušení vylévat. Kondenzační sušičky jsou dvojí.

S topným tělesem – mají teplý a studený okruh a k ochlazení využívají chladný vzduch z okolí.

+ Suší rychle.

– Jsou energeticky náročnější.

S tepelným čerpadlem – horký vzduch se neochlazuje vzduchem z místnosti, ale nějakým chladivem, což může být i voda, ale většinou jde o plyn.

+ Využívá zbytkového tepla, a proto je energeticky úspornější.

+ Díky nižší teplotě vháněného vzduchu suší šetrněji.

– Je dražší.

– Musí se čistit filtry.

– Musí mít kolem sebe dostatek prostoru, protože když se okolní vzduch příliš oteplí, může se snížit výkon sušičky a provoz bude dražší.

Energetický štítek

Má ho každý elektrický přístroj a sušička není výjimkou. Můžete z něj získat spoustu informací.

Obr. Štítek s vysvětlivkami

Asi nejdůležitější informace pro vás bude energetická třída. Je jasné, že nejúspornější jsou A+++. Spotřebič třídy A+ obvykle spotřebuje na jeden cyklus okolo 1,2 kWh, levnější sušičky s horší energetickou třídou spotřebují i 3 a více kWh.

Ale ani další informace nejsou zanedbatelné. Dalším důležitým údajem je i roční spotřeba energie udávaná v kilowatthodinách za 1 rok. Rozdíly mohou být velké. Pokud víte, že budete mít přístroj třeba v kuchyni, bude pro vás podstatný i údaj o hlučnosti.

Běžná úroveň hlučnosti je kolem 64 dB, skvělá je 40 dB. Podívejte se i na účinnost odstřeďování. Udává se ve třídách A až G. Jestliže chcete mít jistotu, že prádlo nebude vlhké, volte třídu A.

Funkce a programy

Sušičky jsou stále dokonalejší, a tak programů nabízejí čím dál více. Už nestačí běžné programy, které známe z praček, jako syntetika, bavlna, vlna… Možná si říkáte, že všechny nebudete potřebovat, ale mnohé z nich se naopak hodí. Samozřejmě každý výrobce to má trochu jiné, ale vyjmenujme alespoň některé.

Odložený start – přístroj se zapne, kdy se vám to hodí. Třeba tak, že sušení ukončí, až přijdete z práce.

Osvětlení bubnu – šikovné všude, kde není dostatek světla, u některých typů můžete sledovat proces sušení.

Fuzzy Logic nebo Easy Logic – sušička sama pozná množství prádla a nastaví sušicí cyklus.

ECO – nízká spotřeba

Sensitive Drying – velmi šetrné sušení.

FlexySense – senzor nastaví vlhkost i optimální teplotu.

Mix – můžete sušit oděvy z různých látek pohromadě.

Noční program – je až o 50 % tišší.

BabyProtect – ideální pro sušení dětského oblečení a oblečení pro alergiky. Zbaví prádlo všech mikroorganismů, prachu a chlupů.

TwinAir – obousměrné foukání vzduchu vysuší i nejtěžší kusy prádla.

Buben WaveActive – mají ho jen některé přístroje. Jeho povrch je zvlněný a usuší i to nejjemnější prádlo.

Steam Refresh – používá se pára, která prádlo zjemní. Takže nemusíte žehlit.

Náš tip

Program košile – většina výrobců s tímto programem tvrdí, že odpadne žehlení košil. Není to tak docela pravda. Hodně záleží na materiálu, ze kterého je košile vyrobená.

Navíc většina výrobců nedoporučuje košile sušit, pokud není možné manuálně nastavit teplotu. Mohou se totiž srazit.

Takže pokud chcete košili přece jen sušit, nastavte maximálně 40 °C. Nejvíc se této teplotě blíží program syntetika.

Co se ještě hodí

Sušicí koš – vložíte do bubnu a můžete sušit i hračky, boty, vlněné deky. Koš se totiž nepohybuje, takže se nezničí ani věci, ani buben.

Mezikus – musíte ho mít, pokud plánujete sušičku postavit na pračku. V podstatě jde o díl, do kterého se spotřebiče usadí. Může mít i vysouvací poličku, což se hodí.

Balonky do sušičky – vyrábějí se v mnoha variantách a jejich úkolem je načechrávat prádlo, takže je měkké i bez chemie. Zkrátí i dobu sušení.

I sušička potřebuje péči

Není sice nijak náročná, ale důležitá je pravidelnost.

Filtry – udržujte je čisté, čili po každém sušení byste je měli zbavit vláken a usazenin.

Kondenzační nádoba – po každém sušení ji vysušte, aby nevznikala plíseň a přístroj nezapáchal. Zápach by se přenesl na prádlo.

Co do sušičky nepatří?

Řiďte se symboly na oblečení. Na cedulce prádla je mimo dalších symbolů kruh ve čtverci. Tečky značí teplotu sušení. Čím méně teček, tím nižší teplotu při sušení je třeba použít. Pokud je kruh přeškrtnutý, prádlo se sušit nemá.

Není vhodné sušit prádlo prané s aviváží, protože zanáší filtr.

Problematická mohou být trička s potiskem. Záleží na kvalitě. Pokud je chcete přece jen sušit, obraťte je naruby. Podobné je to s flitry a korálky.

Náš tip: Nezapomeňte zatáhnout zipy, zapnout knoflíky.

Není vhodné sušit obuv s lepenou podrážkou.

Foto: Unsplash, Freepik

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
28.9.2023
Když se na podzim začervenají, je to krása. Možná teprve v tu chvíli si uvědomíte, kolik jich kolem nás roste. Oranžové bobule lákají ptáky, my si je spíše nosíme domů jako dekoraci a to je škoda, protože jeřabiny jsou zdravé. Jen je nesmíte jíst syrové, tedy alespoň ne ve velkém množství, protože obsahují látky, které mohou vyvolat nevolnost a bolest hlavy. Pokud je ovšem usušíte, uvaříte nebo
18.9.2023
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v knize ze str. 16 – 17 a detaily postupu na následující dvo
9.9.2023
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle a jiné drobnosti
1.9.2023
Vlastnoručně vyrobená malinká knížečka jako pro panenky vám poslouží například na poznamenání telefonního čísla nebo důležité poznámky. A bude vždy po ruce. Můžete si do něj zapisovat tajnosti. Nebo si ho připněte na kabelku jako ozdobu. Jinou variantou může být mininotýsek, ve kterém místo prázdných stránek najdete fotografie svých blízkých. A když si ho vytvoříte sami, o to větší radost vám p
29.8.2023
Možná i vy najdete někde na půdě starou lavici, kterou vám bude líto vyhodit. Ta naše bývala asi v kuchyni a nevypadá moc hezky. Ale posloužit ještě může. Stačí jí dát nový kabát. Budete potřebovat: Vodou ředitelnou barvu (my jsme použili okrovou), vodou ředitelnou lazuru (ořech), smetáček, brusku, smirkový papír, štětec, látku (nejlepší je kočárkovina, ale může to být jakýkoliv odolný polyester)
reklama
Šikovné tipy
Pečicí papír je prima pomocník
Jistě ho máte doma i vy a jako spousta jiných hospodyněk ho používáte k pečení, ale umí toho mnohem víc. Papír se dá použít na vyložení jakékoliv nádoby, když nechcete, aby se její obsah přichytil na stěnu a připálil. Například když pečete v troubě povidla, nebo připravujete zeleninu. Právě tak se na papíru dá sušit. […]
Když vás něco štípne
Je to nepříjemné, ale těch pár štípanců tak nějak k létu patří. Prostě jsme více v lese, na lukách i u rybníků a naše odhalená kůže se stává velkým lákadlem pro hmyz. Samotné bodnutí není většinou nijak nebezpečné, někdy ani nevíme, co nás vlastně kouslo. Jindy si to naopak pamatujeme až příliš. Hmyz totiž do ranky vypustí […]
Léto zase jednou skončí: Bylinky si schovejte i na zimu
Jak? Můžete je sušit, mrazit, nakládat… prostě způsobů, jak si trochu té vůně a chuti uchovat na chladné měsíce, je spousta. Sušené Sušení je asi nejznámější způsob uchovávání bylinek. Jen musíte znát pár jednoduchých zásad. Mezi ně patří i to, které bylinky se k sušení hodí, tedy kterým prospěje a získají jím ještě větší vůni. […]
Mop vybírejte podlaze na míru
Když se vydáte na nákup nového mopu, možná vás zaskočí množství typů, které v obchodech vidíte. Tak který vybrat? Existují třásňové, ploché a také rotační s různými mechanismy ždímání. Mechanické i elektrické. My se podíváme na ty první. Ploché – existují v různých šířkách a dají se na ně připevnit různé typy návleků, které lze měnit podle potřeby, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Opravdu jsou si souzeni?
nasehvezdy.cz
Opravdu jsou si souzeni?
Zpočátku vše nasvědčovalo tomu, že moderátorka Daniela Písařovicová (44) našla v mladším hudebníkovi Ondřejovi Brzobohatém (40) osudového partnera. Před pár měsíci se dokonce zasnoubili a moderátork
Červený hrnec plný dobrot
iluxus.cz
Červený hrnec plný dobrot
Restaurace Babiččina zahrada je už od léta desetiletá. Krásný věk, to bezpochyby. Spokojení zákazníci se vracejí a noví přibývají. Neustále větší zájem ovšem není na úkor gastronomického zážitku. Vždy
V komediích Divadla Kalich se scházejí největší herecké hvězdy
epochanacestach.cz
V komediích Divadla Kalich se scházejí největší herecké hvězdy
Herecké osobnosti první velikosti na jednom jevišti nabízí vyhlášené Divadlo Kalich, které je vedle precizně provedených muzikálů vyhlášené také svým výběrem výborně napsaných komedií, do kterých zve ty největší české hvězdy. Díky tomu si Divadlo Kalich rychle vybudovalo pověst elitního hereckého klubu, v jehož komediích se vždy potkáte s nejoblíbenějšími hereckými tvářemi. Činoherní repertoár divadla
Manžel se dostal z dluhů svým vlastním rituálem
skutecnepribehy.cz
Manžel se dostal z dluhů svým vlastním rituálem
Naletěli jsme podvodníkovi a dostali se do nepředstavitelných potíží. Zuřila jsem, že se můj muž uzavřel do sebe, pořád si něco maloval, dlabal ve dřevě a mumlal si při tom. Může se to stát opravdu každému, jak jsme si vyzkoušeli v naší rodině. V podnikání je zapotřebí se opřít o velmi zdatného odborníka, aby se vám na kobylku nedostal nějaký
Na dně! Čeká ji další rozchod?!
nasehvezdy.cz
Na dně! Čeká ji další rozchod?!
Přiznala, že pořád chodí na terapie. Prošla nepříjemnou osobní krizí a zdá, že to ještě neskončilo. „Nevím, kudy kam,“ přiznala okouzlující hvězda seriálu Zlatá labuť, Beáta Kaňoková (34). Z jejíc
V Caligulově plovoucím paláci nechyběly vinice
epochalnisvet.cz
V Caligulově plovoucím paláci nechyběly vinice
„Doneste mi další víno,“ rozkáže římský císař Caligula, když se usadí na jednom z bohatě zdobených lehátek na přídi své obrovské lodi. Plaví se s ní rád, nejčastěji po hladině sopečného jezera Nemi, k
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Bílá paní z hradu Duino: Měl tento přízrak reálný předobraz?
enigmaplus.cz
Bílá paní z hradu Duino: Měl tento přízrak reálný předobraz?
Legendy o bílé paní najdeme v mnoha kulturách celého světa. Většinou se jedná o do bílého oděvu oblečený přízrak tragicky zemřelé ženy. Její duch z nějakého důvodu nenalézá po smrti klid. Příběh bílé
Velký problém mikrorozměrů
21stoleti.cz
Velký problém mikrorozměrů
Jsou menší než zrnko soli, a jsme s nimi v kontaktu možná víc, než bychom si uvědomovali. Kolují nám v krvi, zaplňují naše plíce, dokonce i střeva. A to pořád není to nejhorší… Podle posledních záv
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Protančíme noc! Královský tanec trvá celou věčnost, valčík pohoršuje
epochaplus.cz
Protančíme noc! Královský tanec trvá celou věčnost, valčík pohoršuje
Komteska skrz zdobenou škrabošku znuděně pokukuje po královském páru. Přemýšlí, kolik peněz musely stát královniny šperky. Na pohyb se příliš nesoustředí. Její tanečník se jí dvakrát nezamlouvá, ale tenhle večer s ním musí vydržet. Bohužel jde zrovna o nejdelší tanec plesové historie – 16 figur se střídá v nekonečném reji více jak hodinu!