Domů     Vybíráme sušičku
Vybíráme sušičku
15.12.2021

Možná i ve vaší rodině dozrál čas a rozhodli jste se koupit sušičku. Tím ovšem hned nastala první starost: Jakou vybrat? Poradíme vám.

Ale než se podíváme na možnosti, zkuste si ujasnit, proč ji vlastně chcete. Důvodů může být více. Jste rozvětvená rodina a nemáte kam prádlo pověsit, nehledě na to, že v bytě překáží. Nebo máte koupelnu jak dlaň a sušák se vám tam nevejde.

Potřebujete ušetřit čas a nebaví vás žehlit. Pokud vás všechny tahle důvody vedou k uvažování o nákupu, je to logické. A ještě můžeme dodat, že prádlo bude nadýchanější, i když u některých druhů se žehlení bohužel nevyhnete. Bude ale snadnější.

Pokud máte doma alergika, je sušička také dobrou volbou.

Kam s ní?

Důležitá otázka, kterou musíte vyřešit předem. Někteří lidé ji mají v koupelně společně s pračkou, dává se do různých komor, někteří lidé mají v domě místnost určenou k praní a žehlení. V menších bytech může být i zabudovaná v kuchyňské lince.

Musíte hlavně myslet na to, že přístroj budete chtít připojit na odpad. V umístění hraje roli i to, zda se jedná o sušičku s předním nebo horním plněním. Tu s předním totiž můžete například umístit na pračku. Rozdíl je i v kapacitě.

Sušičky s předním plněním mají větší buben. Vejde se do nich až 10,5 kg prádla, kdežto do sušičky s horním plněním pouze 6 kg.

Vhodná kapacita

Malé domácnosti 6–7 kg

Čtyřčlenná rodina 8–9 kg

Velká domácnost 10 kg

Pokud máte místa opravdu málo, můžete zvážit nákup kombinované sušičky s pračkou. Vyjde to asi i levněji, ale počítejte s tím, že budete míst vyšší spotřebu energie a také to, že se může lišit kapacita praní od kapacity sušení.

Například vyperete 6 kg prádla, ale usušíte jenom 5. Takže část prádla stejně skončí na šňůře.

Kondenzační, nebo ventilační?

To jsou dva základní typy, se kterými se můžete setkat. A jaký je mezi nimi rozdíl? Liší se způsobem odvádění horkého vzduchu, ale i dalšími drobnostmi.

Ventilační

Pořizuje si je málo lidí, protože vyžadují stavební úpravy. Páru musíte vyvést mimo dům potrubím.

+ Bývají levnější.

– Nehodí se do bytu.

Kondenzační

Suší prádlo horkým vzduchem a voda je odváděna buď do odpadu, nebo do zvláštní nádobky, odkud ji musíme po sušení vylévat. Kondenzační sušičky jsou dvojí.

S topným tělesem – mají teplý a studený okruh a k ochlazení využívají chladný vzduch z okolí.

+ Suší rychle.

– Jsou energeticky náročnější.

S tepelným čerpadlem – horký vzduch se neochlazuje vzduchem z místnosti, ale nějakým chladivem, což může být i voda, ale většinou jde o plyn.

+ Využívá zbytkového tepla, a proto je energeticky úspornější.

+ Díky nižší teplotě vháněného vzduchu suší šetrněji.

– Je dražší.

– Musí se čistit filtry.

– Musí mít kolem sebe dostatek prostoru, protože když se okolní vzduch příliš oteplí, může se snížit výkon sušičky a provoz bude dražší.

Energetický štítek

Má ho každý elektrický přístroj a sušička není výjimkou. Můžete z něj získat spoustu informací.

Obr. Štítek s vysvětlivkami

Asi nejdůležitější informace pro vás bude energetická třída. Je jasné, že nejúspornější jsou A+++. Spotřebič třídy A+ obvykle spotřebuje na jeden cyklus okolo 1,2 kWh, levnější sušičky s horší energetickou třídou spotřebují i 3 a více kWh.

Ale ani další informace nejsou zanedbatelné. Dalším důležitým údajem je i roční spotřeba energie udávaná v kilowatthodinách za 1 rok. Rozdíly mohou být velké. Pokud víte, že budete mít přístroj třeba v kuchyni, bude pro vás podstatný i údaj o hlučnosti.

Běžná úroveň hlučnosti je kolem 64 dB, skvělá je 40 dB. Podívejte se i na účinnost odstřeďování. Udává se ve třídách A až G. Jestliže chcete mít jistotu, že prádlo nebude vlhké, volte třídu A.

Funkce a programy

Sušičky jsou stále dokonalejší, a tak programů nabízejí čím dál více. Už nestačí běžné programy, které známe z praček, jako syntetika, bavlna, vlna… Možná si říkáte, že všechny nebudete potřebovat, ale mnohé z nich se naopak hodí. Samozřejmě každý výrobce to má trochu jiné, ale vyjmenujme alespoň některé.

Odložený start – přístroj se zapne, kdy se vám to hodí. Třeba tak, že sušení ukončí, až přijdete z práce.

Osvětlení bubnu – šikovné všude, kde není dostatek světla, u některých typů můžete sledovat proces sušení.

Fuzzy Logic nebo Easy Logic – sušička sama pozná množství prádla a nastaví sušicí cyklus.

ECO – nízká spotřeba

Sensitive Drying – velmi šetrné sušení.

FlexySense – senzor nastaví vlhkost i optimální teplotu.

Mix – můžete sušit oděvy z různých látek pohromadě.

Noční program – je až o 50 % tišší.

BabyProtect – ideální pro sušení dětského oblečení a oblečení pro alergiky. Zbaví prádlo všech mikroorganismů, prachu a chlupů.

TwinAir – obousměrné foukání vzduchu vysuší i nejtěžší kusy prádla.

Buben WaveActive – mají ho jen některé přístroje. Jeho povrch je zvlněný a usuší i to nejjemnější prádlo.

Steam Refresh – používá se pára, která prádlo zjemní. Takže nemusíte žehlit.

Náš tip

Program košile – většina výrobců s tímto programem tvrdí, že odpadne žehlení košil. Není to tak docela pravda. Hodně záleží na materiálu, ze kterého je košile vyrobená.

Navíc většina výrobců nedoporučuje košile sušit, pokud není možné manuálně nastavit teplotu. Mohou se totiž srazit.

Takže pokud chcete košili přece jen sušit, nastavte maximálně 40 °C. Nejvíc se této teplotě blíží program syntetika.

Co se ještě hodí

Sušicí koš – vložíte do bubnu a můžete sušit i hračky, boty, vlněné deky. Koš se totiž nepohybuje, takže se nezničí ani věci, ani buben.

Mezikus – musíte ho mít, pokud plánujete sušičku postavit na pračku. V podstatě jde o díl, do kterého se spotřebiče usadí. Může mít i vysouvací poličku, což se hodí.

Balonky do sušičky – vyrábějí se v mnoha variantách a jejich úkolem je načechrávat prádlo, takže je měkké i bez chemie. Zkrátí i dobu sušení.

I sušička potřebuje péči

Není sice nijak náročná, ale důležitá je pravidelnost.

Filtry – udržujte je čisté, čili po každém sušení byste je měli zbavit vláken a usazenin.

Kondenzační nádoba – po každém sušení ji vysušte, aby nevznikala plíseň a přístroj nezapáchal. Zápach by se přenesl na prádlo.

Co do sušičky nepatří?

Řiďte se symboly na oblečení. Na cedulce prádla je mimo dalších symbolů kruh ve čtverci. Tečky značí teplotu sušení. Čím méně teček, tím nižší teplotu při sušení je třeba použít. Pokud je kruh přeškrtnutý, prádlo se sušit nemá.

Není vhodné sušit prádlo prané s aviváží, protože zanáší filtr.

Problematická mohou být trička s potiskem. Záleží na kvalitě. Pokud je chcete přece jen sušit, obraťte je naruby. Podobné je to s flitry a korálky.

Náš tip: Nezapomeňte zatáhnout zipy, zapnout knoflíky.

Není vhodné sušit obuv s lepenou podrážkou.

Foto: Unsplash, Freepik

Předchozí článek
Další článek
Související články
10.7.2025
Konturování je jednou z nejužitečnějších metod make-upu a vyplatí se ji naučit. Dokáže totiž vytvořit iluzi ideálního tvaru obličeje. Konturování vlastně napodobuje efekt světla a stínu: Světlem vytahuje líbivé rysy obličeje a tmavšími tóny zatlačuje do pozadí ty méně povedené. A protože každá tvář je originál, neexistuje jeden univerzální postup, jak si konturováním dodat na půvabu. Ba dokonce i
9.7.2025
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových sáčků do odpadkového koše šetří práci, protože se koš neušpiní. Občas se ale může stá
26.6.2025
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou zodpovědné za nepříjemně zatuchl
6.6.2025
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se špatně rozpouští a na nádobí nechává skvrny, podívejme
2.6.2025
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s jejich pomocí lze nepovedené barvení aspoň trochu zlepšit. Příliš tmavá Místo své obvyklé
reklama
Šikovné tipy
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Kosmetické tipy na jaro i léto
Nehty bývají na jaře suché. A také hůře rostou, mají sklon se lámat a třepit. Podepsaly se na nich zimní podmínky, a to tím výrazněji, čím jsou vaše nehty přirozeně slabší a méně pevné. Okamžité zlepšení přinese olejová péče. Použít se dá speciální olej na nehty, ale docela dobře vystačíte i se sprchovým nebo tělovým olejem. […]
Dekorativní ptáčci z plsti
Také jste se tak těšili na začátek léta? S ptáčky v plstěných kabátcích bude tohle krásné období roku ještě veselejší. Budete potřebovat: ovčí rouno, polystyrenové šablony ptáčků (můžete je nahradit slepením polystyrenového vejce a kuličky, které jsou lépe k dostání), dřevěné kolíčky, nůž plsticí jehlu, tavnou pistoli, podložku na plstění (vyrobíte ji nalepením mycí houbičky […]
Letíme daleko: Jet lag a další potíže
Nastává čas dovolených a toulek po světě, a tak vás možná čeká vysněná cesta za oceán. Pak se také poprvé potkáte s pásmovou nemocí. Anglicky se nazývá jet lag a doslova znamená tryskáčové zpoždění. O co vlastně jde? Cestování časovými pásmy vám rozbourá denní rytmus. Lidské tělo je, jak známo, nastavené na to, aby dělalo […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
JFK a Jacqueline Kennedyová: Muž, který doprovází svoji ženu
epochaplus.cz
JFK a Jacqueline Kennedyová: Muž, který doprovází svoji ženu
John Fitzgerald Kennedy triumfuje v prezidentských volbách v listopadu roku 1960. Porazí v nich republikánského rivala Richarda Nixona. K vítězství mu dopomůže přízeň médií. V lednu roku 1961 se John Fitzgerald Kennedy (1917–1963) zabydluje v Bílém domě i se svojí drahou polovičkou Jacqueline (1929–1994) , která u veřejnosti obzvlášť boduje. Prostí Američané jí říkají láskyplně Jackie. Nová první dáma
Jak si naše dcera Jitka postavila hlavu
skutecnepribehy.cz
Jak si naše dcera Jitka postavila hlavu
Zeťák myslel, že z naší dcery udělá ženu v domácnosti, že se vzdá své kariéry. Naše chytrá a ambiciózní Jitka se ale nedala. Musela si prosadit svou. Když si našla moje dcera Jitka ženatého přítele, navíc o deset let staršího, nebyli jsme s manželem z toho odvázaní. Štěstí našeho jediného dítěte nám bylo ale nade vše, tak jsme její rozhodnutí tolerovali.
Za tajemnými menhiry po Česku
epochanacestach.cz
Za tajemnými menhiry po Česku
Česká republika je poseta menhiry různého stáří a původu. K některým se pojí temné historické pověsti, jiné jsou vyhlášené pro své energetické působení. Navštivte s námi oblíbené menhiry, jež zdobí naši zem. Zakletý mnich u Drahomyšle Zakletý mnich u Drahomyšle (viz úvodní foto) poblíž Žatce je asi naším nejznámějším menhirem. O tomto kameni také existuje pověst. V
Vyzrajte na cestovní horečku!
nejsemsama.cz
Vyzrajte na cestovní horečku!
Změna prostředí, nervozita z dlouhé cesty, studený pot, závratě, zácpa, nebo naopak průjem. Znáte to také? Zkušené bylinářky doporučují zázvorový nápoj. K tomu potřebujete kus zázvorového kořene a jablko. Za pomoci odšťavňovače získáte chutný nápoj. Jestliže vás trápí průjem, rychle se ho zbavíte, když si uvaříte silný černý čaj, do kterého přidáte půl lžičky soli. K zastavení průjmu se
Kníže ďáblů Belzebub: Vládce pekla v něm však nehledejte!
enigmaplus.cz
Kníže ďáblů Belzebub: Vládce pekla v něm však nehledejte!
Je to takový malý oblíbený „pekelný“ omyl. Ne, Belzebub opravdu není vládce pekla a nejde o ekvivalent Satana či Lucifera. Kde se Belzebub vzal a kdo ho na pekelný trůn vlastně záměrně, či omylem uved
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
iluxus.cz
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
Exkluzivní šampaňské MUMM Cordon Rouge uskutečnilo první piknik v rámci 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Akce, jež proběhla v malebné zahradě hotelu Imperial, přivítala řadu
Osvětimské album: Fotografie, které nikdy neměly spatřit svět
historyplus.cz
Osvětimské album: Fotografie, které nikdy neměly spatřit svět
Teprve 19letá Lili Jacobová se rozhlíží po místnosti, kde ještě před nedávnem pobývali příslušníci SS. Snaží se najít něco, co by jí po osvobození tábora Mittelbau-Dora přišlo vhod. Zaujme ji noční stolek, a tak otevře jeho přihrádku. Leží v ní album plné fotografií, na nichž jsou naprosto šokující snímky, které dokazují nacistická zvěrstva ve vyhlazovacím
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
rezidenceonline.cz
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
To všechno naše domovy získají, pokud je vybavíme některým z moderních typů sedacího nábytku s přiznanou konstrukcí ze dřeva či kovu. Zvolené řešení ovlivňuje samozřejmě jak vzhled, tak funkčnost každé sedací soupravy, a to i v případě, že konstrukční prvky nejsou vidět. Ocelové i dřevěné prvky ovšem bývají kvůli svému vzhledu přiznané, a to ve
Muffiny s jahodami a jogurtem
tisicereceptu.cz
Muffiny s jahodami a jogurtem
Jogurt lze naředit několika kapkami mléka. Suroviny na 12 kusů 100 g hladké mouky 120 g pohankové mouky 80 g cukru krystal 1 lžička skořice 2 lžičky prášku do pečiva 2 lžíce oleje 1 rozmix
Letní paradox: Slunce svítí déle, ale den je kratší
21stoleti.cz
Letní paradox: Slunce svítí déle, ale den je kratší
Aktuální měření ukazují, že naše planeta letos v červenci zažila kratší dny, než bývá obvyklé. Jde o součást dlouhodobého procesu, jehož příčinou je jak jádro Země, tak i změny klimatu. Brzká r
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
epochalnisvet.cz
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
Ač vědci zkoumají rostliny do detailů na úrovni molekul či z globálních perspektiv, jsou stále okamžiky jejich života, jež jsou prakticky neprobádané a dají se na nich udělat průlomové objevy. Jedním z nich je uvolňování pylu prašníky a jeho přenos hmyzem mezi květy. Prchavý děj, k jehož studiu nám víc než moderní přístroje pomůže
Proč se sobě Dyková a Čadek vyhýbají?
nasehvezdy.cz
Proč se sobě Dyková a Čadek vyhýbají?
Jak tohle dopadne? Před časem jsme vás informovali, že to velmi jiskří mezi manželem Jitky Čvančarové (47) ze seriálu Doktor Martin, tanečníkem Petrem Čadkem (46), a hvězdou seriálu Marta Tatianou Dyk