Domů     Vybíráme sušičku
Vybíráme sušičku
15.12.2021

Možná i ve vaší rodině dozrál čas a rozhodli jste se koupit sušičku. Tím ovšem hned nastala první starost: Jakou vybrat? Poradíme vám.

Ale než se podíváme na možnosti, zkuste si ujasnit, proč ji vlastně chcete. Důvodů může být více. Jste rozvětvená rodina a nemáte kam prádlo pověsit, nehledě na to, že v bytě překáží. Nebo máte koupelnu jak dlaň a sušák se vám tam nevejde.

Potřebujete ušetřit čas a nebaví vás žehlit. Pokud vás všechny tahle důvody vedou k uvažování o nákupu, je to logické. A ještě můžeme dodat, že prádlo bude nadýchanější, i když u některých druhů se žehlení bohužel nevyhnete. Bude ale snadnější.

Pokud máte doma alergika, je sušička také dobrou volbou.

Kam s ní?

Důležitá otázka, kterou musíte vyřešit předem. Někteří lidé ji mají v koupelně společně s pračkou, dává se do různých komor, někteří lidé mají v domě místnost určenou k praní a žehlení. V menších bytech může být i zabudovaná v kuchyňské lince.

Musíte hlavně myslet na to, že přístroj budete chtít připojit na odpad. V umístění hraje roli i to, zda se jedná o sušičku s předním nebo horním plněním. Tu s předním totiž můžete například umístit na pračku. Rozdíl je i v kapacitě.

Sušičky s předním plněním mají větší buben. Vejde se do nich až 10,5 kg prádla, kdežto do sušičky s horním plněním pouze 6 kg.

Vhodná kapacita

Malé domácnosti 6–7 kg

Čtyřčlenná rodina 8–9 kg

Velká domácnost 10 kg

Pokud máte místa opravdu málo, můžete zvážit nákup kombinované sušičky s pračkou. Vyjde to asi i levněji, ale počítejte s tím, že budete míst vyšší spotřebu energie a také to, že se může lišit kapacita praní od kapacity sušení.

Například vyperete 6 kg prádla, ale usušíte jenom 5. Takže část prádla stejně skončí na šňůře.

Kondenzační, nebo ventilační?

To jsou dva základní typy, se kterými se můžete setkat. A jaký je mezi nimi rozdíl? Liší se způsobem odvádění horkého vzduchu, ale i dalšími drobnostmi.

Ventilační

Pořizuje si je málo lidí, protože vyžadují stavební úpravy. Páru musíte vyvést mimo dům potrubím.

+ Bývají levnější.

– Nehodí se do bytu.

Kondenzační

Suší prádlo horkým vzduchem a voda je odváděna buď do odpadu, nebo do zvláštní nádobky, odkud ji musíme po sušení vylévat. Kondenzační sušičky jsou dvojí.

S topným tělesem – mají teplý a studený okruh a k ochlazení využívají chladný vzduch z okolí.

+ Suší rychle.

– Jsou energeticky náročnější.

S tepelným čerpadlem – horký vzduch se neochlazuje vzduchem z místnosti, ale nějakým chladivem, což může být i voda, ale většinou jde o plyn.

+ Využívá zbytkového tepla, a proto je energeticky úspornější.

+ Díky nižší teplotě vháněného vzduchu suší šetrněji.

– Je dražší.

– Musí se čistit filtry.

– Musí mít kolem sebe dostatek prostoru, protože když se okolní vzduch příliš oteplí, může se snížit výkon sušičky a provoz bude dražší.

Energetický štítek

Má ho každý elektrický přístroj a sušička není výjimkou. Můžete z něj získat spoustu informací.

Obr. Štítek s vysvětlivkami

Asi nejdůležitější informace pro vás bude energetická třída. Je jasné, že nejúspornější jsou A+++. Spotřebič třídy A+ obvykle spotřebuje na jeden cyklus okolo 1,2 kWh, levnější sušičky s horší energetickou třídou spotřebují i 3 a více kWh.

Ale ani další informace nejsou zanedbatelné. Dalším důležitým údajem je i roční spotřeba energie udávaná v kilowatthodinách za 1 rok. Rozdíly mohou být velké. Pokud víte, že budete mít přístroj třeba v kuchyni, bude pro vás podstatný i údaj o hlučnosti.

Běžná úroveň hlučnosti je kolem 64 dB, skvělá je 40 dB. Podívejte se i na účinnost odstřeďování. Udává se ve třídách A až G. Jestliže chcete mít jistotu, že prádlo nebude vlhké, volte třídu A.

Funkce a programy

Sušičky jsou stále dokonalejší, a tak programů nabízejí čím dál více. Už nestačí běžné programy, které známe z praček, jako syntetika, bavlna, vlna… Možná si říkáte, že všechny nebudete potřebovat, ale mnohé z nich se naopak hodí. Samozřejmě každý výrobce to má trochu jiné, ale vyjmenujme alespoň některé.

Odložený start – přístroj se zapne, kdy se vám to hodí. Třeba tak, že sušení ukončí, až přijdete z práce.

Osvětlení bubnu – šikovné všude, kde není dostatek světla, u některých typů můžete sledovat proces sušení.

Fuzzy Logic nebo Easy Logic – sušička sama pozná množství prádla a nastaví sušicí cyklus.

ECO – nízká spotřeba

Sensitive Drying – velmi šetrné sušení.

FlexySense – senzor nastaví vlhkost i optimální teplotu.

Mix – můžete sušit oděvy z různých látek pohromadě.

Noční program – je až o 50 % tišší.

BabyProtect – ideální pro sušení dětského oblečení a oblečení pro alergiky. Zbaví prádlo všech mikroorganismů, prachu a chlupů.

TwinAir – obousměrné foukání vzduchu vysuší i nejtěžší kusy prádla.

Buben WaveActive – mají ho jen některé přístroje. Jeho povrch je zvlněný a usuší i to nejjemnější prádlo.

Steam Refresh – používá se pára, která prádlo zjemní. Takže nemusíte žehlit.

Náš tip

Program košile – většina výrobců s tímto programem tvrdí, že odpadne žehlení košil. Není to tak docela pravda. Hodně záleží na materiálu, ze kterého je košile vyrobená.

Navíc většina výrobců nedoporučuje košile sušit, pokud není možné manuálně nastavit teplotu. Mohou se totiž srazit.

Takže pokud chcete košili přece jen sušit, nastavte maximálně 40 °C. Nejvíc se této teplotě blíží program syntetika.

Co se ještě hodí

Sušicí koš – vložíte do bubnu a můžete sušit i hračky, boty, vlněné deky. Koš se totiž nepohybuje, takže se nezničí ani věci, ani buben.

Mezikus – musíte ho mít, pokud plánujete sušičku postavit na pračku. V podstatě jde o díl, do kterého se spotřebiče usadí. Může mít i vysouvací poličku, což se hodí.

Balonky do sušičky – vyrábějí se v mnoha variantách a jejich úkolem je načechrávat prádlo, takže je měkké i bez chemie. Zkrátí i dobu sušení.

I sušička potřebuje péči

Není sice nijak náročná, ale důležitá je pravidelnost.

Filtry – udržujte je čisté, čili po každém sušení byste je měli zbavit vláken a usazenin.

Kondenzační nádoba – po každém sušení ji vysušte, aby nevznikala plíseň a přístroj nezapáchal. Zápach by se přenesl na prádlo.

Co do sušičky nepatří?

Řiďte se symboly na oblečení. Na cedulce prádla je mimo dalších symbolů kruh ve čtverci. Tečky značí teplotu sušení. Čím méně teček, tím nižší teplotu při sušení je třeba použít. Pokud je kruh přeškrtnutý, prádlo se sušit nemá.

Není vhodné sušit prádlo prané s aviváží, protože zanáší filtr.

Problematická mohou být trička s potiskem. Záleží na kvalitě. Pokud je chcete přece jen sušit, obraťte je naruby. Podobné je to s flitry a korálky.

Náš tip: Nezapomeňte zatáhnout zipy, zapnout knoflíky.

Není vhodné sušit obuv s lepenou podrážkou.

Foto: Unsplash, Freepik

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
20.5.2024
Otisky prstů, šmouhy a kapky vody dokáží výrobky z kovu nevzhledně změnit. Čas od času je proto potřeba je důkladně očistit. Zkušené hospodyňky vědí, že na nežádoucí skvrny, které se objevují na okrasných dekoracích, úchytkách či nádobí, často pomáhá ocet, citronová šťáva či roztok jedlé sody. Měď *Koupelna Pokud máte v koupelně měděné vybavení, zřejmě se již někdy na něm objevil zelený povlak
14.5.2024
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak střih obkreslete na běžný p
11.5.2024
Nejlepší obranou proti plísním je sucho. To ale dost dobře není možné udržet v koupelnách ani kuchyních, navíc po zimě, kdy jsme tolik nevětrali. Pára vzniká při vaření, praní, sušení a sprchování. Pokud ji včas neodsajete digestoří a ani řádně neodvětráte, kondenzuje na zdech a posléze se do nich vsakuje. Pak už není daleko k tomu, aby se vytvořila plíseň. Ta je zdrojem nebezpečných mykotoxinů,
8.5.2024
S jarem přichází dobrá nálada a čas pro různé barvičky. Zkuste si vyrobit třeba veselé náušnice z barevných korálků. A když už je uděláte pro sebe, další třeba ocení vaše kamarádka. Na jeden pár budete potřebovat po jednom balení rokajlových korálků TOHO Round 8/0 růžových, žlutých a bílých (barevné kombinace můžete obměňovat podle svého vkusu), 1 pár náušnicových puzet, 1 pár náušnicových zaráže
29.4.2024
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar lžiček je rozmanitý. Stejně tak nešikovné je toto odměřování, když si h
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
iluxus.cz
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
Značka Louis Vuitton odhalila novou kapitolu ve své proslulé kampani Core Values v podání známé fotografky Annie Leibovitzové. Hvězdami inspirativní kampaně jsou dva z nejuznávanějších tenisových šamp
Nehoda měla šťastný konec
skutecnepribehy.cz
Nehoda měla šťastný konec
Milovala jsem sport. Nehledě na to, že jsem byla v pokročilém stadiu těhotenství, rozhodla jsem se jít na kolečkové brusle. Otěhotněla jsem ve dvaceti, ale tehdejší přítel mě opustil. Rozhodla jsem se dítě si nechat, i za předpokladu, že s ním zůstanu sama. Měla jsem dost přátel a rodiče. Na miminko se všichni těšili. „Postaráme se o tebe i o malé,“ ubezpečovali
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
historyplus.cz
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
Moctezuma přivítá Španěly květinami či zlatými dary a jedná s nimi s vybranou zdvořilostí. Nejspíš tak chce odhalit jejich slabosti, aby je mohl snáze porazit. Cortés je ale ostražitý a aztéckého vládce v jeho úmyslech předběhne…   Janovský mořeplavec Kryštof Kolumbus (asi 1451–1506) v roce 1492 definitivně objevil pro Evropany Ameriku. Záhy do Nového světa připlouvá mnoho španělských conquistadorů
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
tisicereceptu.cz
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
Není nad to dát si porci guláše s knedlíkem a k tomu půllitr vychlazeného piva. Umíte si ale tuto českou klasiku připravit i doma? Guláš má neprávem pověst jídla náročného na přípravu, ovšem není tomu
Jak odhodit věčnou smůlu?
nejsemsama.cz
Jak odhodit věčnou smůlu?
Asi znáte období, kdy se vám nic nedaří, vše vám padá z rukou a pokazí se všechno, co může. Co když se vás ale smůla drží déle? Zapracujte na tom magicky. Máme pro vás tipy, jak smůlu vyprovodíte ze dveří. Váš život se často podobá zebře, bílý úsek radostí střídá černé pásmo smůly a pak
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Australský zázrak: Lastura v zálivu
21stoleti.cz
Australský zázrak: Lastura v zálivu
Co patří mezi symboly Austrálie? Bezesporu klokan, koala, Jižní kříž, Vánoce na pláži a také budova opery v Sydney. Tato stavba je mnohými experty považována za jednu z nejpovedenějších, jakou kdy arc
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
enigmaplus.cz
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
V irském hrabství Cork se nachází ostrov Spike. Dlouhá staletí byla tato lokalita běžným smrtelníkům zapovězena, protože se zde nacházela strategická vojenská pevnost i obávané vězení. Co můžete čekat
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
epochaplus.cz
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
Mrtvici každý rok v Česku prodělá zhruba 25 000 lidí. Je druhou nejčastější příčinou úmrtí, i když je u nás léčba mrtvice na špičkové úrovni. Zrovna na 15. května připadá Světový den proti mozkové mrtvici. Se snížením počtu případů přitom může pomoci znalost příznaků – právě ty nezná až 70 % Čechů, a proto se
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
nasehvezdy.cz
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
Ačkoli jejich lásce zpočátku nikdo nedával velkou šanci, dnes jsou spolu herec Jakub Prachař (40) a herečka z Jedné rodiny Sara Sandeva (26) několik let. Až nedávno se ale ukázalo, že herečka na sta
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,