Domů     Vojtěch Dyk: „Mám krásné potíže!“
Vojtěch Dyk: „Mám krásné potíže!“
20.10.2020

Možná si ho pamatujete jako mladíka z někdejšího seriálu Letiště, možná vám neuniklo jeho extravagantní blbnutí s kapelou Nightwork. Dnes už je jinde – hraje divadlo, zpívá s big bandem, uvedl nové nastudování Bernsteinovy Mše… A má syna.

Narodil se v pražských Holešovicích do rodiny literárního vědce Radko Pytlíka, znalce díla Jaroslava Haška, a tehdy archivářky Památníku národního písemnictví Věry Dykové. Jeho otci bylo už 57 let.

Asi i to je důvodem, že je Vojtěchovi blízká První republika a sám dbá na chování gentlemana té doby. „Bavila by mě třicátá léta. Bylo dost času po válce i před válkou, rozvíjela se kulturní vlna, vznikaly skvělé filmy. Líbí se mi i tehdejší styl oblékání a vůbec celá společnost.“

Od Eviččina trička po Pavarottiho

Příjmení dostal po mamince – Dyk. Jednou vysvětloval, že jeho tatínkovi říkali ve škole Sáčku a že maminka nechtěla, aby i její syn kvůli jménu trpěl. Chodil do tzv. lidušky, na housle a později na klavír, ale to ho nebavilo.

Zato zpěv ano – už od sedmi byl členem sboru Pueri Gaudentes. Když měl jednou říct, jakou muzikou je odchovaný, vzpomínal: „Doma se poslouchali Tři tenoři, tj. Pavarotti, Carreras a Domingo, Ella Fitzgeraldová, Judita Čeřovská.

Tak v osmi jsem ale taky pouštěl na gramci Pavla Horňáka a Poslouchej, Evičko, co to máš za tričko… Ve dvanácti ho pak vytlačila Nirvána. Ale broukal jsem si i Carminu Buranu, kterou jsme zpívali se sborem.

Všehochuť.“ To už bydlel na Letné a vedle muziky také rád sportoval, hlavně hrál fotbal. „Čutal jsem do míče každé odpoledne.“ Dva roky dokonce závodně za Sokol Troja.

V patnácti letech se dostal k divadlu, začal chodit do souboru Ty-já-tr, který měl domovskou scénu v Divadle Radar.

S Jenovéfou Bokovou ve filmu Revival (2013)
S Jenovéfou Bokovou ve filmu Revival (2013)

Nechce být součástí systému

Před maturitou na gymnáziu uvažoval, že by dál studoval jazyky, líbila se mu norština a francouzština. Ale zvítězil umělecký směr. Jednu přihlášku poslal na Ježkovu konzervatoř a druhou na divadelní akademii. Přijali ho na obě!

„Konzervatoř měla v té době status střední školy, a tak jsem si řekl, že když už jednu střední mám, půjdu na vysokou.“ Studoval tedy herectví na DAMU, učili ho Eva Salzmannová a Alois Švehlík, a soukromě zpěv na „konzervě“. Brzy začal hostovat, kupř.

v Divadelním spolku Artur, v Divadle v Dlouhé, v Divadle Ta Fantastika, v A Studiu Rubín, v La Fabrice a také na scéně Národního divadla. DAMU končil coby nejlepší student 4. ročníku. Hned poté se stal členem souboru činohry Národního divadla.

Na tři sezony pak odešel na volnou nohu. „V Národním mě to bavilo, ale být součástí systému mě nebavilo. To nemám rád.“

Se skupinou Nightwork
Se skupinou Nightwork

Když herci improvizují…

Členy skupiny Tros Discotequos, která se zrodila už za Vojtěchových studií, jsou vedle něj také Jakub Prachař, herec, ale také muzikant, hráč na kytaru a bicí, a Jan Maxián, herec a klávesista. Při vystoupeních hodně hudebně improvizují.

Doprovázeli také dvě představení souboru La Putyka – Cirk La Putyka a UP’END’DOWN. Za hudbu k představení La Putyka byli v roce 2009 dokonce nominováni na Cenu Alfréda Radoka.

„Noční práce“ skoro na plný úvazek

Zhruba ve stejné době, kdy ukončil DAMU, stal se Vojta Dyk také frontmanem kapely Nightwork. Hráli už tam i Prachař s Maxiánem. Tam se Vojtěch pódiově otrkal. „Dalo mi to skvělou zkušenost práce s publikem.

Nejdřív jsem se styděl, ale pak jsem si troufal víc a víc.“ Jeli na vlně popularity, vyprodávali stadiony. Bodovali ve Slavíku, dostali spoustu cen, např. v r. 2010 získali Cenu Anděl za skupinu roku i album roku. Rok nato Vojtěch prohlásil:

„Baví nás být spolu a vymýšlet ptákoviny.“ V roce 2013 pak skupina oficiálně ukončila činnost.

S Davidem Švehlíkem si zahrál v pohádce o pokladech (2012).
S Davidem Švehlíkem si zahrál v pohádce o pokladech (2012).

Může za to Belmondo

To už žil Vojtěch tři roky s herečkou Tatianou Vilhelmovou. Začalo to představením Bláznivý Petříček, na motivy filmu s Jeanem Paulem Belmondem, v La Fabrice: „Od premiéry se to představení hrozně proměnilo, protože jsme se proměnili my.

Zpočátku jsem nevěděl, jak to hrát. Když pak mezi námi při zkoušení přeskočila jiskra a osudy těch postav se propojily s našimi, bylo to osvobozující. Říkáme vždycky, že zase jdeme na dvě hodiny na rande.

A jdeme si zahrát divadlo.“ Jejich vztah prošel hned zpočátku těžkou zkouškou – v létě roku 2011 onemocněla Táňa zánětem mozkových blan. „To je nemoc, u které nemůžete dělat nic jiného než pozitivně přemýšlet. Ani si číst. Ani se dívat na televizi.

Nemoc se léčí jedině tak, že člověk prostě ,je a je spokojený. A někdy třeba i šťastný.“ Vojtěch zrušil, co mohl, pronajali si domek za Prahou a půl roku byli jen spolu. Z přepracovanosti se ocitli v naprostém klidu. V květnu 2013 se jim pak narodil syn Alois.

Jak zpětně popisuje jejich vztah? „Aristokrat z Letné, věčně zadumaný, ale prázdný, potkal žižkovskou Máňu s prořízlou pusou. Z ní se stala žižkovská aristokratka a ze mě letenský Pepík.“

Párkaře si zahrál v Andělu Páně 2 (2016).
Párkaře si zahrál v Andělu Páně 2 (2016).

Čtyři chlapi a královna

Vojtěch Dyk se v soužití s Táňou Vilhelmovou zároveň začal starat o její dva syny z předchozího manželství, Františka a Cyrila. „K ženě jsem jako bonus dostal rovnou dva kluky. A pak třetího v akci!“ Neměnil by. „Je to krásný!

Ale když se rozjedou, je to mazec, většinou pro Táňu. Jsme čtyři proti jedné královně!“ Organizaci toho, kdo kdy odkud koho vyzvedne, prý zvládá Táňa. Starší kluci samozřejmě chodí také ke svému tátovi. „Já jsem spíš pomocník a jejich kamarád. Když ale někam vyrazíme, tak jedeme všichni.“

Bernsteinovým celebrantem

Vloni si Vojtěch Dyk splnil sen, po více než dvouleté přípravě uvedl coby producent dílo Leonarda Bernsteina Mše, kombinaci klasiky, swingu, jazzu… Znělo mu v hlavě už od klukovských let, kdy si v tehdejším představení zazpíval roli Chlapce.

„Přemýšlel jsem, co by mě bavilo dělat, něco, co by spojilo herectví, tanec i zpěv a nebyl by to muzikál.

Vyšla z toho Mše.“ S Vojtěchem, který nyní ztvárnil hlavní postavu Celebranta, účinkovali například Tereza Černochová, Ondřej Ruml, David Uličník a dalších více než sto hudebníků a téměř padesát zpěváků!

Pošesté v rytmu swingu

V posledních letech je vedle divadla hlavní Vojtěchovou pracovní náplní spolupráce s brněnskou swingovou kapelou B Side Band.

„Já se toho při první šňůře bál, jestli lidi přijdou a co budou říkat na swing a jazz, ale oni chodí a tančí a křičí.“ Letos jedou společně už šesté turné.

Fotbalistou v Pošumaví

Zdá se, že ho rodina naučila relaxovat. Pořídil chalupu v podhůří Šumavy, za místní tým dokonce hraje fotbal. Moc rád tráví čas v přírodě, v lese, někdy i na rybách. A vymýšlí, kam dál. Rád by vlastní kapelu.

A také… „Dostávám různorodé nabídky, ať už v herectví nebo ve zpěvu, takže nemám moc šanci udělat jednu věc pořádně v jednom žánru. Ledaže bych se někde na rok zabednil. Trochu to k tomu směřuje. Ale ty nabídky jsou většinou všechny krásné. Ať se nerouhám, to jsou přece krásné potíže!“

Jako podezřelého mladého hudebníka jsme ho mohli vidět v krimisérii Ďáblova lest (2009). Na obr. S Ivanem Trojanem a Jiřím Dvořákem.
Jako podezřelého mladého hudebníka jsme ho mohli vidět v krimisérii Ďáblova lest (2009). Na obr. S Ivanem Trojanem a Jiřím Dvořákem.

Vojtěch Dyk ve zkratce:

Narodil se 23. července 1985 v Praze.

2004 maturita na gymnáziu.

Studium zpěvu na Konzervatoři Jaroslava Ježka.

2008 absolvoval činoherní herectví na DAMU.

2008–2012 angažmá v Národním divadle v Praze.

Poté na volné noze.

Filmy: např. Tři životy (2007), Ďáblova lest (2009), Ženy v pokušení (2010), Signál (2012), Revival (2013), Tři bratři (2014), Wilsonov (2015), Anděl Páně 2 (2016).

Seriály: např. Letiště (2006), Dokonalý svět (2010).

Dabing: Jeho hlasem mluví např. Benedict Cumberbatch v seriálu Sherlock.

Od 2005 v hudební formaci Tros Discotequos.

2008–2013 zpěvák ve skupině Nightwork.

2009 hlavní role v lyrikálu Michala Horáčka Kudykam.

Od r. 2011 vystupuje s brněnskou swingovou formací B-Side Band.

Ocenění: Cena Alfréda Radoka – talent roku 2009; Cena Anděl – zpěvák roku 2012; nominace na Cenu Thálie 2016 za ztvárnění role celebranta v Mass-Mše.

Rodina: partnerka Tatiana Vilhelmová (herečka), syn Alois, nevlastní synové František a Cyril. Otec Radko Pytlík (literární historik), matka Věra Dyková (nakladatelka), sestra Kristina, bratranec Viktor Dyk (zpěvák a muzikant).

Jako Pepa, jeden z bratrů v pohádce Tři bratři (2013)
Jako Pepa, jeden z bratrů v pohádce Tři bratři (2013)

Co řekl o …:

… o otcovství: „Chci být synovi oporou a stimulovat ho k co nejlepšímu výkonu. Ale že bych třeba na něho na fotbale řval: Musíš, musíš!, to vůbec ne. Když člověk něco nemá v sobě, tak nemá cenu ho do toho cpát.“

… o sobě: „Byl jsem hodné dítě. Slušňáček. Dneska už mám spíš pankáčské uvažování a irituje mě stádnost a stádní blbost, ale jako dítě i teenager jsem byl spíš součást stáda. Všechno mi procházelo a všechno mi šlo, zpívání, sport, škola.

Nikdy jsem nešel proti davu. Přitom jít proti davu je teď to, co mě na životě baví nejvíc.“

… o víře v sebe sama: „Jako každý soudný člověk mám v sobě velkou dávku pokory i pochybností. Nikdy to ale nepřeváží víru v to, že něco dokážu. Kdybych víc pochyboval a míň věřil, neodvážil bych se dělat věci, které dělám.“

Text: Helena Leitlová; foto: Herminapress, ČT, CSFD, Bioscop, Falcon, Bontonfilm

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
7.12.2023
Plný parapet drobných vánočních dekorací, bezpečné svícny, umělý sníh, světýlka, samolepky, spreje a šablony… Okno zkrátka o Vánocích nemůže zůstat prázdné! Tu kouzelnou a neopakovatelnou atmosféru milují především ženy. Však se na to všelijaké zdobení těší celý rok a nedají se odradit, ani když je partner zapřísáhlý nepřítel vánočních svátků a bručoun, který by nejraději všechny dekorace vyház
1.12.2023
Přemýšlivý čtyřicátník. Introvert. Mluví potichu, váží každé slovo. Miluje svou rodinu. Má rád rychlá auta. A má rád divadlo. „Měl jsem sen dělat kumšt a ten sen se mi plní…“ Lukáš Langmajer je Plzeňák. Vyrůstal jako nejmladší v rodině plzeňského muzikanta, sbormistra a operního a operetního zpěváka Jiřího Langmajera a jeho paní. Má o čtrnáct let staršího bratra Jiřího, kterého si ale jako malý m
20.11.2023
Podobá se akváriu, ale s tím rozdílem, že část objemu není pod vodou. A tak hlavní pozornost přitahují rostliny, kterými je osázené. Je to koníček pro odvážné, vytrvalé a pečlivé chovatele s duší dobrodruha. Je to skoro jako v té pohádce od Boženy Němcové, kde chytrá horákyně nebyla ani oblečená, ani nahá… Stejně tak paludárium není ani akvárium, ani terárium… Je to vlastně obojí. A každé palud
5.11.2023
Posezení v Papilio restaurantu je gurmánským zážitkem, který by si neměl nechat ujít žádný obdivovatel kuchařského umění. V moderní fine dining restauraci, která nabízí nevšední gastronomický zážitek za použití sezonních a udržitelných produktů, je host skutečným králem. Šéfkuchař Jan Knedla vám představí celou škálu chutí. Pro novinky nemusí chodit daleko. Inspiruje se nejen kuchařským umě
27.10.2023
Jako dítě chtěla být úřednicí. Už jako studentka si zahrála v Národním! Zpívající herečka, co našla uplatnění na klasickém divadle, v muzikálech i v televizních inscenacích či seriálech. Naposledy hrála v seriálu Sestřičky. Její smutný konec diváci oplakali. Jako maličká prý byla exhibicionistkou. Snažila se lidi kolem zaujmout, pobavit, provokovat, rozesmát, cokoli… „Byla jsem ráda středem poz
reklama
reklama
Šikovné tipy
Finty pro pěkné obočí
Aby vám to slušelo, k tomu stačí upravit obočí, nanést řasenku a možná ještě rtěnku, a to v tomto pořadí. Bez obočí to totiž nefunguje, přitom právě s ním je nejvíc starostí. Vytrhat, nebo dokreslit? To bývá zásadní otázka, neboť málokdo má chloupky v obočí rostlé „tak akorát“. Kromě vrozených předpokladů je pro hustotu porostu […]
Podzim se vybarvil
Barevný podzim je stále ještě tady. Co s jeho pomocí můžete vykouzlit za parády? Nedělní prostírání Barvami podzimu jsou sytě žlutá a zářivě oranžová, právě ty odstíny, které se nádherně vyjímají na slavnostně prostřeném stole. Stačí ozdobit žluté ubrousky snítkami s plody hlohu nebo jeřabin, přidat zelený lístek pro dojem svěžesti a mezi prostíráním rozestavit […]
Trochu jiné figurky z kaštanů
Také už máte doma hromádku čerstvě vyloupnutých kaštanů? Proti jejich přitažlivost není obrany, když je neseberou děti, vklouznou vám do kapsy skoro samy. Ale nelitujte, dá se z nich krásně tvořit. Výtržníci (viz úvodní foto) Figurka s palcátem má baňaté ruce ze žaludů, které je potřeba do tělíčka ze šišky vlepit. Druhá figurka upoutá ježatým […]
Květináč z papírových ruliček
Také se vám doma hromadí staré noviny, reklamní letáky i použité balicí papíry? Nejsou jen pro zlost, kdepak, papír se dá stočit do ruliček a ty lze pak splétat podobně jako proutí. Základní postup je zcela jednoduchý. Papír stačí nastříhat na pruhy a těsně navíjet na pletací jehlici nebo špejli. Pak jehlici vytáhněte a máte […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Přišla Forejtovi na milenku?
nasehvezdy.cz
Přišla Forejtovi na milenku?
Bojuje se syndromem vyhoření, to ale asi není nejhorší. Eva Burešová (30) se trápí, podle mnoha informací za to může její partner Přemek Forejt (36). Našel si jinou ženu? Je slavná, má peníze a spous
Silný vývar z hovězí oháňky
tisicereceptu.cz
Silný vývar z hovězí oháňky
Chcete si udělat skutečně silný vývar? Použijte hovězí oháňku a spoustu petržele. Suroviny 1 kg hovězí oháňky 1 velká cibule 2 velké mrkve ½ menšího celeru 5 kuliček nového koření 6 kuliček
Vědci objevili fosili dinosaura i s dochovaným obsahem žaludku
21stoleti.cz
Vědci objevili fosili dinosaura i s dochovaným obsahem žaludku
Je tomu zhruba 75 milionů let, co si jistý dinonosaurus dal k obědu stehno z předka dnešního krocana. Asi netušil, že je to poslední jídlo v jeho životě, protože pár dní poté jej dostihla smrt v koryt
Potit se, či nepotit? Po stopách deodorantu!
epochaplus.cz
Potit se, či nepotit? Po stopách deodorantu!
Ráno přijdete do koupelny, vyčistíte si zuby a sáhnete na poličku pro svůj deodorant… , ale žádný tam není! Co teď? Pojďte s námi hledat jiný. Ovšem ne do obchodu, ale do historie! Proboha, co je to za hrozné zvíře, které si na vás brousí zuby? Ocitli jste se v pravěku a během odpočinku v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
iluxus.cz
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
Společnost DS Automobiles představila od svého vzniku velké množství nových modelů v Muzeu Louvre a jeho okolí, pod jeho pyramidou a v Tuilerijských zahradách. Exkluzivní prezentace a výjimečné výstav
Nenávist trvala i po jejich smrti
skutecnepribehy.cz
Nenávist trvala i po jejich smrti
Stála jsem u hrobu a vzpomínala na svého strýce, když se zničehonic začaly dít neuvěřitelné věci, které se rozumem vysvětlit nedají. Negativní emoce si mohou lidé přenést až do záhrobí! Nenávist mých příbuzných se přenesla až na onen svět! Na vlastní oči jsem viděla, jak zuřivý boj mezi dvěma lidmi probíhal ještě po jejich smrti. Do oka
Ořechy s krémem
tisicereceptu.cz
Ořechy s krémem
Plněné ořechy nesmí chybět. Potřebujete 100 g mletých vlašských ořechů 250 g hladké mouky 150 g másla 70 g cukru moučky lžičku kakaa 1 vejce 1/2 lžičky kypřicího prášku olej a mouku na vy
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
epochalnisvet.cz
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
„Zmenši tělo, budeš míň hladovět!“ Pod tímto heslem se snaží přečkat zimu krtci. Zimní spánek si totiž nemohou dovolit, brání tomu jejich metabolismus, který patří mezi vůbec nejaktivnější mezi savci.
VRATISLAVSKÉ VÁNOČNÍ TRHY
epochanacestach.cz
VRATISLAVSKÉ VÁNOČNÍ TRHY
V letošním roce trh potrvá až do 7. ledna 2024 včetně Silvestra a Tří králů. Veletrh bude otevřen každý den kromě: • 24. prosince 2023 (Štědrý den) – v tento den bude veletrh uzavřen • 25. prosince 2023 (1. svátek vánoční) – v tento den bude veletrh uzavřen • 26. prosince , 2023 (2. svátek vánoční) – v tento den Jarmark
Tajemní strážci našich pohoří: Kdo je duch Muhu?
enigmaplus.cz
Tajemní strážci našich pohoří: Kdo je duch Muhu?
Na skutečnost, že naše pohoří mají své patrony-strážce, můžeme být patřičně hrdí. Krakonoš v Krkonoších, Praděd pečující o Jeseníky, Rampušák hospodařící v Orlických horách. Záhadou ale zůstává duch M
Nenávidí Suchánka! Jsou důvodem peníze?
nasehvezdy.cz
Nenávidí Suchánka! Jsou důvodem peníze?
Když herec, režisér a moderátor Ondřej Sokol (52) opustil komediální pořad Partička, diváci byli velmi zklamaní. A ihned se začaly rojit spekulace, co za tím stálo. To teď rozsekl přímo Sokol, kte