Domů     Vojtěch Dyk: „Mám krásné potíže!“
Vojtěch Dyk: „Mám krásné potíže!“
20.10.2020

Možná si ho pamatujete jako mladíka z někdejšího seriálu Letiště, možná vám neuniklo jeho extravagantní blbnutí s kapelou Nightwork. Dnes už je jinde – hraje divadlo, zpívá s big bandem, uvedl nové nastudování Bernsteinovy Mše… A má syna.

Narodil se v pražských Holešovicích do rodiny literárního vědce Radko Pytlíka, znalce díla Jaroslava Haška, a tehdy archivářky Památníku národního písemnictví Věry Dykové. Jeho otci bylo už 57 let.

Asi i to je důvodem, že je Vojtěchovi blízká První republika a sám dbá na chování gentlemana té doby. „Bavila by mě třicátá léta. Bylo dost času po válce i před válkou, rozvíjela se kulturní vlna, vznikaly skvělé filmy. Líbí se mi i tehdejší styl oblékání a vůbec celá společnost.“

Od Eviččina trička po Pavarottiho

Příjmení dostal po mamince – Dyk. Jednou vysvětloval, že jeho tatínkovi říkali ve škole Sáčku a že maminka nechtěla, aby i její syn kvůli jménu trpěl. Chodil do tzv. lidušky, na housle a později na klavír, ale to ho nebavilo.

Zato zpěv ano – už od sedmi byl členem sboru Pueri Gaudentes. Když měl jednou říct, jakou muzikou je odchovaný, vzpomínal: „Doma se poslouchali Tři tenoři, tj. Pavarotti, Carreras a Domingo, Ella Fitzgeraldová, Judita Čeřovská.

Tak v osmi jsem ale taky pouštěl na gramci Pavla Horňáka a Poslouchej, Evičko, co to máš za tričko… Ve dvanácti ho pak vytlačila Nirvána. Ale broukal jsem si i Carminu Buranu, kterou jsme zpívali se sborem.

Všehochuť.“ To už bydlel na Letné a vedle muziky také rád sportoval, hlavně hrál fotbal. „Čutal jsem do míče každé odpoledne.“ Dva roky dokonce závodně za Sokol Troja.

V patnácti letech se dostal k divadlu, začal chodit do souboru Ty-já-tr, který měl domovskou scénu v Divadle Radar.

S Jenovéfou Bokovou ve filmu Revival (2013)
S Jenovéfou Bokovou ve filmu Revival (2013)

Nechce být součástí systému

Před maturitou na gymnáziu uvažoval, že by dál studoval jazyky, líbila se mu norština a francouzština. Ale zvítězil umělecký směr. Jednu přihlášku poslal na Ježkovu konzervatoř a druhou na divadelní akademii. Přijali ho na obě!

„Konzervatoř měla v té době status střední školy, a tak jsem si řekl, že když už jednu střední mám, půjdu na vysokou.“ Studoval tedy herectví na DAMU, učili ho Eva Salzmannová a Alois Švehlík, a soukromě zpěv na „konzervě“. Brzy začal hostovat, kupř.

v Divadelním spolku Artur, v Divadle v Dlouhé, v Divadle Ta Fantastika, v A Studiu Rubín, v La Fabrice a také na scéně Národního divadla. DAMU končil coby nejlepší student 4. ročníku. Hned poté se stal členem souboru činohry Národního divadla.

Na tři sezony pak odešel na volnou nohu. „V Národním mě to bavilo, ale být součástí systému mě nebavilo. To nemám rád.“

Se skupinou Nightwork
Se skupinou Nightwork

Když herci improvizují…

Členy skupiny Tros Discotequos, která se zrodila už za Vojtěchových studií, jsou vedle něj také Jakub Prachař, herec, ale také muzikant, hráč na kytaru a bicí, a Jan Maxián, herec a klávesista. Při vystoupeních hodně hudebně improvizují.

Doprovázeli také dvě představení souboru La Putyka – Cirk La Putyka a UP’END’DOWN. Za hudbu k představení La Putyka byli v roce 2009 dokonce nominováni na Cenu Alfréda Radoka.

„Noční práce“ skoro na plný úvazek

Zhruba ve stejné době, kdy ukončil DAMU, stal se Vojta Dyk také frontmanem kapely Nightwork. Hráli už tam i Prachař s Maxiánem. Tam se Vojtěch pódiově otrkal. „Dalo mi to skvělou zkušenost práce s publikem.

Nejdřív jsem se styděl, ale pak jsem si troufal víc a víc.“ Jeli na vlně popularity, vyprodávali stadiony. Bodovali ve Slavíku, dostali spoustu cen, např. v r. 2010 získali Cenu Anděl za skupinu roku i album roku. Rok nato Vojtěch prohlásil:

„Baví nás být spolu a vymýšlet ptákoviny.“ V roce 2013 pak skupina oficiálně ukončila činnost.

S Davidem Švehlíkem si zahrál v pohádce o pokladech (2012).
S Davidem Švehlíkem si zahrál v pohádce o pokladech (2012).

Může za to Belmondo

To už žil Vojtěch tři roky s herečkou Tatianou Vilhelmovou. Začalo to představením Bláznivý Petříček, na motivy filmu s Jeanem Paulem Belmondem, v La Fabrice: „Od premiéry se to představení hrozně proměnilo, protože jsme se proměnili my.

Zpočátku jsem nevěděl, jak to hrát. Když pak mezi námi při zkoušení přeskočila jiskra a osudy těch postav se propojily s našimi, bylo to osvobozující. Říkáme vždycky, že zase jdeme na dvě hodiny na rande.

A jdeme si zahrát divadlo.“ Jejich vztah prošel hned zpočátku těžkou zkouškou – v létě roku 2011 onemocněla Táňa zánětem mozkových blan. „To je nemoc, u které nemůžete dělat nic jiného než pozitivně přemýšlet. Ani si číst. Ani se dívat na televizi.

Nemoc se léčí jedině tak, že člověk prostě ,je a je spokojený. A někdy třeba i šťastný.“ Vojtěch zrušil, co mohl, pronajali si domek za Prahou a půl roku byli jen spolu. Z přepracovanosti se ocitli v naprostém klidu. V květnu 2013 se jim pak narodil syn Alois.

Jak zpětně popisuje jejich vztah? „Aristokrat z Letné, věčně zadumaný, ale prázdný, potkal žižkovskou Máňu s prořízlou pusou. Z ní se stala žižkovská aristokratka a ze mě letenský Pepík.“

Párkaře si zahrál v Andělu Páně 2 (2016).
Párkaře si zahrál v Andělu Páně 2 (2016).

Čtyři chlapi a královna

Vojtěch Dyk se v soužití s Táňou Vilhelmovou zároveň začal starat o její dva syny z předchozího manželství, Františka a Cyrila. „K ženě jsem jako bonus dostal rovnou dva kluky. A pak třetího v akci!“ Neměnil by. „Je to krásný!

Ale když se rozjedou, je to mazec, většinou pro Táňu. Jsme čtyři proti jedné královně!“ Organizaci toho, kdo kdy odkud koho vyzvedne, prý zvládá Táňa. Starší kluci samozřejmě chodí také ke svému tátovi. „Já jsem spíš pomocník a jejich kamarád. Když ale někam vyrazíme, tak jedeme všichni.“

Bernsteinovým celebrantem

Vloni si Vojtěch Dyk splnil sen, po více než dvouleté přípravě uvedl coby producent dílo Leonarda Bernsteina Mše, kombinaci klasiky, swingu, jazzu… Znělo mu v hlavě už od klukovských let, kdy si v tehdejším představení zazpíval roli Chlapce.

„Přemýšlel jsem, co by mě bavilo dělat, něco, co by spojilo herectví, tanec i zpěv a nebyl by to muzikál.

Vyšla z toho Mše.“ S Vojtěchem, který nyní ztvárnil hlavní postavu Celebranta, účinkovali například Tereza Černochová, Ondřej Ruml, David Uličník a dalších více než sto hudebníků a téměř padesát zpěváků!

Pošesté v rytmu swingu

V posledních letech je vedle divadla hlavní Vojtěchovou pracovní náplní spolupráce s brněnskou swingovou kapelou B Side Band.

„Já se toho při první šňůře bál, jestli lidi přijdou a co budou říkat na swing a jazz, ale oni chodí a tančí a křičí.“ Letos jedou společně už šesté turné.

Fotbalistou v Pošumaví

Zdá se, že ho rodina naučila relaxovat. Pořídil chalupu v podhůří Šumavy, za místní tým dokonce hraje fotbal. Moc rád tráví čas v přírodě, v lese, někdy i na rybách. A vymýšlí, kam dál. Rád by vlastní kapelu.

A také… „Dostávám různorodé nabídky, ať už v herectví nebo ve zpěvu, takže nemám moc šanci udělat jednu věc pořádně v jednom žánru. Ledaže bych se někde na rok zabednil. Trochu to k tomu směřuje. Ale ty nabídky jsou většinou všechny krásné. Ať se nerouhám, to jsou přece krásné potíže!“

Jako podezřelého mladého hudebníka jsme ho mohli vidět v krimisérii Ďáblova lest (2009). Na obr. S Ivanem Trojanem a Jiřím Dvořákem.
Jako podezřelého mladého hudebníka jsme ho mohli vidět v krimisérii Ďáblova lest (2009). Na obr. S Ivanem Trojanem a Jiřím Dvořákem.

Vojtěch Dyk ve zkratce:

Narodil se 23. července 1985 v Praze.

2004 maturita na gymnáziu.

Studium zpěvu na Konzervatoři Jaroslava Ježka.

2008 absolvoval činoherní herectví na DAMU.

2008–2012 angažmá v Národním divadle v Praze.

Poté na volné noze.

Filmy: např. Tři životy (2007), Ďáblova lest (2009), Ženy v pokušení (2010), Signál (2012), Revival (2013), Tři bratři (2014), Wilsonov (2015), Anděl Páně 2 (2016).

Seriály: např. Letiště (2006), Dokonalý svět (2010).

Dabing: Jeho hlasem mluví např. Benedict Cumberbatch v seriálu Sherlock.

Od 2005 v hudební formaci Tros Discotequos.

2008–2013 zpěvák ve skupině Nightwork.

2009 hlavní role v lyrikálu Michala Horáčka Kudykam.

Od r. 2011 vystupuje s brněnskou swingovou formací B-Side Band.

Ocenění: Cena Alfréda Radoka – talent roku 2009; Cena Anděl – zpěvák roku 2012; nominace na Cenu Thálie 2016 za ztvárnění role celebranta v Mass-Mše.

Rodina: partnerka Tatiana Vilhelmová (herečka), syn Alois, nevlastní synové František a Cyril. Otec Radko Pytlík (literární historik), matka Věra Dyková (nakladatelka), sestra Kristina, bratranec Viktor Dyk (zpěvák a muzikant).

Jako Pepa, jeden z bratrů v pohádce Tři bratři (2013)
Jako Pepa, jeden z bratrů v pohádce Tři bratři (2013)

Co řekl o …:

… o otcovství: „Chci být synovi oporou a stimulovat ho k co nejlepšímu výkonu. Ale že bych třeba na něho na fotbale řval: Musíš, musíš!, to vůbec ne. Když člověk něco nemá v sobě, tak nemá cenu ho do toho cpát.“

… o sobě: „Byl jsem hodné dítě. Slušňáček. Dneska už mám spíš pankáčské uvažování a irituje mě stádnost a stádní blbost, ale jako dítě i teenager jsem byl spíš součást stáda. Všechno mi procházelo a všechno mi šlo, zpívání, sport, škola.

Nikdy jsem nešel proti davu. Přitom jít proti davu je teď to, co mě na životě baví nejvíc.“

… o víře v sebe sama: „Jako každý soudný člověk mám v sobě velkou dávku pokory i pochybností. Nikdy to ale nepřeváží víru v to, že něco dokážu. Kdybych víc pochyboval a míň věřil, neodvážil bych se dělat věci, které dělám.“

Text: Helena Leitlová; foto: Herminapress, ČT, CSFD, Bioscop, Falcon, Bontonfilm

Předchozí článek
Další článek
Související články
18.3.2025
Že je hudebně zábavný pořad Hovory W zárukou dobré zábavy se mohou diváci řady našich měst a obcí přesvědčovat už několik let. Netradiční formát, kdy si sehraná moderátorská dvojka Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros doslova „vychutnávají“ své hosty během velmi otevřeného rozhovoru tak trochu vybočuje z ustáleného modelu jeden moderátor – jeden host, takže rozhodně nepřipomíná pouhou besedu na j
25.2.2025
Doktor Hofbauer v Modrém kódu nebo v Sestřičkách, policista Kamil Mlejnek v seriálu Poldové a nemluvně, ale také Macbeth na Letních shakespearovských slavnostech. Hraje, režíruje a říká: „Líbilo by se mi být architektem…“ Do dramatického kroužku nikdy nechodil, zato skoro osm let hrál na housle, třináct zpíval ve sboru. I jeho tatínek je muzikant, také hraje na housle. A babička prý absolvovala „
24.1.2025
Takový pocit není koncem roku nic zvláštního, jenže co když nejde jen o konec roku a nakupování se stalo posedlostí? Pak možná máte problém, který má i svůj odborný název oniománie nebo také shopaholismus. A závislost postihuje bohužel hlavně ženy. Ale mužů se tenhle problém týká také, i když v menší míře. Zato utratit dokážou stejně, nebo i víc peněz než ženy. Zdánlivě se nic neděje Vždyť lidí
21.1.2025
Projekt  „Podzim s láskou a humorem“ pokračuje i v letošním roce a už teď se mohou diváci těšit na první letošní představení Hovorů W v Radiocafé, a to 25. února. Hosta zatím oba protagonisté prozradit nechtějí, tajemství zachovává i třetí, dvorní pianista pořadu Karel Štolba. „Všechno se diváci včas dovědí jako vždy přímo v Radiocafé, na sociálních sítích i v médiích“, říká Pavel Mészá
21.1.2025
Drobná, energická herečka. Vyrostla na vesnici a na téže vesnici, byť dnes už součásti hlavního města, i dnes se svými pejsky žije. Je ráda babičkou a vnoučata „jsou s ní spokojená“. Pochází ze statku v Kolodějích, z 370 let starého stavení s metrovými zdmi. A bydlí tam i dnes. „Moje rodina tu žije po generace.“ Když byla malá, byla to prý zapomenutá vesnička, teď je to okraj Prahy a vyhledávan
reklama
Šikovné tipy
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Vyměnit zámek dokážete sami
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat […]
Krásné vlasy přes zimu trpěly
Ať už nosíte čepici, nebo pro krásu trpíte a chodíte bez ní, vlasy to odnášejí tak jako tak. Jsou suché, lámavé, nabité statickou elektřinou. Všechny tyto potíže se ale dají pravidelnou péčí odstranit. Čím je vzduch venku chladnější, tím méně vlhkosti se na povrchu vlasů udrží. Suchý vzduch ve vytápěných místnostech působí na vlasy obdobně. […]
K omrzlinám můžete přijít snadno…
… zvlášť při zimní dovolené a dlouhých výletech v neznámém terénu. Zrádná ale může být i nedělní procházka, třeba když uklouznete v čerstvém sněhu. Nejohroženější jsou diabetici, kterým riziko zdaleka nehrozí jen na horách. Pokud trpí syndromem diabetické nohy, což je nebezpečná kombinace zhoršeného stavu nervů a špatného prokrvení, pak se může stát, že necitlivá […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Mušle na bílém víně
tisicereceptu.cz
Mušle na bílém víně
Delikatesa, která si v přímořských zemích vydobyla svoje nezastupitelné místo. Ingredience na 4 porce 1 kg mušlí 200 ml bílého vína 2 stroužky česneku 1 cibule 2 lžíce olivového oleje petrž
Má už snad Bernášková za manžela náhradu?
nasehvezdy.cz
Má už snad Bernášková za manžela náhradu?
Půvabná herečka Jana Bernášková (44), známá ze seriálu ZOO, budí pozornost nejen na obrazovce, ale i ve svém osobním životě. Na slavnostní premiéru filmu Tichá pošta dorazila sice bez doprovodu, ale
Vášnivá šlechtična svedla kováře
historyplus.cz
Vášnivá šlechtična svedla kováře
Mladý muž se viditelně potí, neustále si mne dlaně, klopí zrak. Kováře Jiříka Wagnera, který působil na zámku Smiřických v Kostelci nad Černými lesy, právě vyslýchají kvůli jeho vášnivému románku s dcerou zdejšího pána. Nic pěkného ho nečeká… „Eliška Kateřina ke mně směle přistoupila a mý ruce, že jsou i byly černé, mocně mi je
V samém srdci Palazzo del Sol
rezidenceonline.cz
V samém srdci Palazzo del Sol
Jeden z nejexkluzivnějších ostrovů na světě se nachází necelých pět kilometrů od Miami. Soukromý Fisher Island, jenž je majetkem rodiny Vanderbiltů, hrdě nese architektonický projekt Palazzo del Sol, zahrnující 43 luxusních apartmá. Projekt byl svěřen architektonickému studiu Kobi Karp a švýcarskému krajinářskému architektovi Enzu Eneovi. Nedávno dokončený desetipatrový boutique komplex se 43 bytovými jednotkami má
Bali – Ostrov bohů, pláží a exotické krásy
nejsemsama.cz
Bali – Ostrov bohů, pláží a exotické krásy
Bali je exotický ráj, kde se snoubí tropická příroda, nádherné pláže a bohatá kultura. Najdete zde mystické chrámy, dechberoucí vodopády i výbornou kuchyni. Bali, nazývané také „ostrov bohů“, je jednou z nejkrásnějších destinací jihovýchodní Asie. Tento indonéský ostrov vás uchvátí nádhernými scenériemi, zelenými rýžovými terasami a rozmanitými plážemi. Ať už hledáte dobrodružství, relaxaci, nebo duchovní probuzení, Bali má co
Skenování očí by v budoucnu mohlo odhalit počínající demenci
21stoleti.cz
Skenování očí by v budoucnu mohlo odhalit počínající demenci
Tím, jak se lidé dožívají stále vyššího věku, se jich značná část potýká s neurodegenerativními onemocněními, jako jsou stařecká demence či Alzheimerova choroba. Aktuálně neexistuje účinný nástroj k č
Smaragdová brož Aga Khan zlomila rekord
epochalnisvet.cz
Smaragdová brož Aga Khan zlomila rekord
Úžasný 37karátový smaragd zasazený do diamantové a smaragdové brože Cartier se nedávno stal nejdražším zeleným drahokamem. Šperk v hodnotě téměř devíti milionů dolarů přitom není jen dokonalou ukázkou špičkového řemesla a kvality drahokamů, má také velmi zajímavou historii. Už jen výčet jmen klenotníků, kterým se v průběhu let šperk dostal do rukou, je skutečně výjimečný.
Matylda nám svým tancem zachránila život
skutecnepribehy.cz
Matylda nám svým tancem zachránila život
Hlídali jsme tu fretku neradi, naši sousedé nás ale přemluvili, když jeli na dovolenou. Kousala, škrábala a v noci dělala rámus. Stala se ale nakonec naší hrdinkou! Naši sousedé měli doma fretku. Říkali jí Matylda. Oni sami si ji nepořídili, domů ji tehdy přinesla jejich dcera Zdenička, už ani nevím odkud. Dva roky s ní všude chodila, venku
Zrození povinné školní docházky u nás: Proč se jí církev a šlechta bála?
epochaplus.cz
Zrození povinné školní docházky u nás: Proč se jí církev a šlechta bála?
Vývoj jde v 18. století nezadržitelně kupředu, rozjíždí se manufakturní a strojní výroba, která si žádá obsluhu schopnou alespoň číst a psát. Nezbývá než podniknout radikální krok, posunout vzdělanost v rakouské monarchii alespoň na základní úroveň. Brzdou reformy škol je ale katolická církev a šlechta. Proč? Školy do té doby většinou fungují pod ochranou klášterů nebo bohatých
Přichází jaro. Připravte své tělo na sluneční paprsky
iluxus.cz
Přichází jaro. Připravte své tělo na sluneční paprsky
S prevencí slunečního záření, které způsobuje předčasné stárnutí kůže a navíc je karcinogenní, je potřeba začít hned s příchodem jara. Dokonalý přípravek pro toto období vyvinula česká společnost Kosm
Mystický šamanismus: Naučte se povznést svou duši!
enigmaplus.cz
Mystický šamanismus: Naučte se povznést svou duši!
Člověk ovládající šamanismus údajně umí komunikovat se světem duchů, léčit nemocné nebo převádět zemřelé do říše mrtvých. Šamanské schopnosti využívají snad všechny známé civilizace. Může tato tajemná
Konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie v Opavě: Sebere vám dech
epochanacestach.cz
Konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie v Opavě: Sebere vám dech
Nejvýznamnější gotická stavba Opavy se majestátně tyčí na Rybím trhu už osm století. Věž konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie se svou výškou vyrovná věži dómu svatého Václava v Olomouci. Pověst praví, že v dobách, kdy se v Opavě začal stavět chrám nanebevzetí Panny Marie, žili ve městě dva bratři. Oba byli stavitelé a oba se zamilovali do stejné dívky.