Představa, že doma jsme v bezpečí, je ze zdravotního hlediska jen iluzí. Vždyť v ovzduší tu pluje v průměru dvojnásobné množství škodlivin ve srovnání s venkovním prostředím. Následkem jsou hlavně opakované bolesti hlavy, chronická únava a alergie.
V bytech se do vzduchu uvolňují chemikálie ze stavebních materiálů, nábytku i podlahových krytin. Pokud vás napadne, že na chalupách bude lépe, pak se mýlíte. Oč je tam méně chemických škodlivin, o to vyšší bývá koncentrace mikroskopických plísní a roztočů.
Ty jsou sice „ekologickým“, ale stejně závažným zatížením pro zdraví, neboť rovněž způsobují únavu, dráždí ke kašli a mohou mít rakovinotvorné účinky.
Před výměnou nábytku a při plánování úprav v bytě bychom proto měli zvážit také míru znečištění vzduchu, které určité materiály do bytu přinesou. Máme pro vás pár inspirací, čemu se ze zdravotních důvodů zejména vyhnout.
Ale nejdříve si můžete otipovat, zda už vy či další členové rodiny pociťujete následky zatížení organismu dráždivými látkami.
Nejčastější následky
Podrážděné slzící oči doprovázené dlouhodobou nevýraznou rýmou bez příčiny
Tlak na plicích a dlouhodobě zhoršené dýchání, někdy záchvaty kašle a dušnosti
Dlouhodobé podráždění kůže se svěděním
Zvýšená únava spojená s bolestmi hlavy, připojit se mohou i další nervové potíže jako porucha koncentrace nebo zvýšená podrážděnost
Nespavost a deprese
Co všechno doma máme?
Množství chemických látek, které lze detekovat v obytných místnostech, je obrovské, odborníci mluví až o 8000 škodlivin.
K nejproblematičtějším z hlediska vlivu na zdraví patří takzvané těkavé organické látky, na jejichž vrub padají všechny výše uvedené neduhy. Bohužel jsou hojně používané, především v lepidlech, nátěrových hmotách a barvách i pojidlech.
Orientační rada, jak se vyhnout potížím, je proto prostá: Čím více těchto látek výrobek obsahuje, tím výrazněji je cítit. Nábytek a další vybavení, které po vybalení znatelně čpí, je tedy lepší vrátit do obchodu.
Plísně
Mikroskopické plísně se ve vzduchu vyskytují přirozeně, takže se jich nelze žádnými opatřeními zbavit, pouze snížit jejich množství. Plísně přitom zdaleka nejsou nevinné, produkují řadu škodlivých látek, tzv. mykotoxinů. Často jsou toxické i jejich spory při vdechování i přímém kontaktu.
Čím ohrožují zdraví? Mykotoxiny mohou vyvolávat těžké alergie a podporovat nádorové bujení. Některé plísně dokážou využívat lidské tělo jako parazit, což vede k velmi obtížně léčitelným stavům.
Jak se bránit? Základním opatřením je snížení vlhkosti v bytě. Častou příčinou vlhkosti bývají plastová okna, která příliš důkladně brání proudění vzduchu a vytvářejí tak skleníkový efekt.
Formaldehyd
To je nejrozšířenější škodlivina uvolňující se v bytech do ovzduší. Vypařuje se hlavně z dřevotřísek, z podlah z lamina, lepidel pro koberce i tapety, tmelů, nátěrů, matrací a lůžkovin, čalouněného nábytku.
Čím ohrožuje zdraví? Formaldehyd dráždí sliznice a dýchací cesty, dále má podíl na chronických bolestech hlavy nebo ekzémech. Předpokládává se, že podporuje rozvoj deprese i rakovinné bujení.
Jak se bránit? Formaldehyd se lépe uvolňuje při vyšších teplotách, takže se doporučuje nepřetápět, ale zůstávat při 22 °C a současně často větrat.
Při koupi nového nábytku sledujte údaj o emisní třídě – výrazně nižší výpary zaručuje označení E1. Kromě toho jsou na trhu i dřevotřísky, při jejichž výrobě formaldehyd nebyl vůbec použit.
Investovat můžete i do masivního dřeva, čímž si ušetříte i další potíže, neboť z dřevotřísky se neuvolňuje jen formaldehyd, ale i další těkavé látky.
Vyplatí se
– U lepených koberců není nutné používat lepidlo plošně, stačí na okraje a nejvíc zatěžovaná místa. Rub koberce by měl být z juty nebo přírodního latexu, kde je nejméně škodlivin. Nejhorší variantou je rub z PVC.
– Pokud vybíráte čalouněný nábytek, vyplatí se podívat se zblízka, jak jsou začištěné řezné plochy, aby bránily uvolňování těkavých látek.
PVC
V domácnosti bývají z PVC hlavně podlahy a kabely od elektrických spotřebičů. Hlavní škodlivinou v PVC jsou neblaze proslulá změkčovadla označovaná jako ftaláty.
Čím ohrožují zdraví? Ftaláty poškozují játra, ledviny a plíce, hormonální a reprodukční systém. Největší riziko představují pro malé děti, u nichž mohou vést k rozvoji alergie a astmatu a oslabit vyvíjející se imunitu. Mají podporovat hyperaktivitu hlavně u dospívajících chlapců.
Jak se bránit? Největším problémem je PVC na velké ploše čili jako podlahová krytina. Zbavit bychom se měli i omyvatelných ubrusů a sprchových závěsů z PVC v koupelně.
Čím RVC podlahu nahradit? Zdravotně nejméně problematickou podlahovou krytinou je korek. Naopak oblíbené laminátové podlahy mohou – až na luxusní varianty – nepříjemně přispět k výši znečištění vzduchu škodlivinami.
Také z materiálů přírodního původu, jako je linoleum nebo dřevo, se uvolňují dráždivé látky.
Tapety
Problémem jsou nejen lepidla uvolňující dráždivé těkavé látky, ale i tapety samotné, především vinylové, což je vlastně PVC. A dražší vliesové tapety mají vrchní vrstvu rovněž z vinylu.
Pro zdraví z toho vyplývají stejné důsledky jako u jiného vybavení z PVC v domácnosti.
Jak se bránit? Můžete si vybrat tapety z přírodních vláken. I když jsou ošetřeny přípravky proti plísním a pro delší životnost, přesto představují menší zdravotní riziko než vinyl.
Barvy a nátěr
Podle svého druhu a určení obsahují nátěrové hmoty množství chemikálií, pigmenty, plnidla, aditiva, zdaleka tedy nejde jen o organická rozpouštědla.
Čím ohrožují zdraví? Rozpouštědla dráždí sliznice, poškozují nervový systém a zatěžují játra, která je musí odbourávat. Při dlouhodobém vystavení působení ředidel dochází k poruchám tvorby krve.
Jak se bránit? Příznivější pro zdraví jsou barvy ředitelné vodou – ale pozor, i v těch je syntetická pryskyřice jakožto vlastní rozpouštědlo barvy. Po zaschnutí se organické těkavé látky uvolňují do ovzduší.
Z praktického hlediska se lze v nátěrových hmotách orientovat podle toho, že nejméně závadné výrobky mají atest pro použití na hračky a pro styk s potravinami.
Při domáckých nátěrech dřeva je nezbytné nejen vybrat přípravky určené pro vnitřní použití, ale také dodržet předepsaný postup.
Pokud příliš rychle nanesete druhou vrstvu, pak se omezí uvolňování těkavých látek a ty se pak budou dlouhodobě vypařovat i po zaschnutí nátěru. Paradoxně je toto zatížení větší u barev ředitelných vodou, které jsou jinak šetrnější.
Spalování zemního plynu
Pokud máte plynový sporák, pak při vaření zaplňujete kuchyň směsí zplodin. Z nich má zvláště škodlivé důsledky na zdraví směs oxidů dusíku.
Čím ohrožuje zdraví? Dráždí sliznice dýchacích cest a oční spojivky. To vede k zánětlivým onemocněním očí, chronické rýmě a u citlivých jedinců může vyvolat stav podobný průduškovému astmatu.
Jak se bránit? Dostatečným větráním a digestoří s dobrým odtahem.
První pomoc: Větrání
Žádoucí je několikrát denně důkladně provětrat celý byt.
Nedostatečné větrání nejen že zvyšuje koncentraci látek vypařujících se ze stavebních materiálů a zařízení místnosti, ale současně ve „vydýchaném“ vzduchu stoupá hladina oxidu uhličitého. To způsobuje opakované bolesti hlavy, celkovou slabost, ztrátu soustředění a jiné nespecifické obtíže, výjimečně i přechodnou ztrátu vědomí.
Byliny, které uleví…
Potíže, vyvolávané škodlivými chemikáliemi ve vzduchu, bývají úporné a špatně se léčí. Pro úlevu lze vyzkoušet i bylinné čaje a obklady.
Pálící a slzící oči spolehlivě zklidňuje bylina zvaná světlík lékařský. K uklidnění zarudlých a pálících očí, nadměrného slzení, otoků a zarudnutí očních víček se používá po staletí.
Lze si koupit sušený světlík a použít ho k obkladům nebo vyzkoušet oční kapky obsahující výtažek této byliny.
Zklidnit sliznice dýchacích cest dokážou byliny produkující slizovité látky, které vytvářejí jemnou ochrannou vrstvu na povrchu sliznic. Při zánětech nosohltanu a kašli se tradičně používá především divizna a jitrocel.
Používají se do čajových směsí proti kašli, ale i jednotlivě. Při velkém zahlenění naopak pomáhá podběl, oregano a tymián, které sliznice současně zklidňují.
Lepší spánek pomůže navodit čaj z meduňky, která uvolňuje psychické napětí a stres a celkově uklidňuje. Podobné účinky má také mateřídouška. Při nespavosti následkem nervové předrážděnosti pomáhá kozlík lékařský. Úzkost a starosti uklidňuje mučenka.
Vhodnější jsou tyto byliny v čajové směsi, protože tak lépe pokryjí celou paletu duševních příčin nespavosti.
Proti bolesti hlavy existuje tradiční prostředek a tím je řimbaba obecná. Pokud je bolest spojená s duševním podrážděním, bývají vhodné uklidňující byliny, doporučované pro lepší usnutí.
Účinná je také třezalka, zejména při současném depresivním ladění psychiky, ale pozor, pokud berete jiné léky – s řadou z nich třezalka reaguje.
Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock