Domů     V teple u kamen
V teple u kamen
6.3.2025

Březen, za kamna vlezem! Kvůli nárůstu cen energií zažívají krbová kamna, v nichž se dá topit dřevem, doslova boom. Pokud mají tepelný výměník, pak jimi můžete vytopit i větší prostory nebo je používat na ohřev vody.

Vybírat lze z nepřeberného množství typů. Od jednoduchých litinových kousků až po složité kachlové sestavy na míru. Velmi oblíbené jsou i napodobeniny starých venkovských kamen.

Krbová kamna se hodí jak k sezonnímu topení na chalupách, tak k celoročnímu používání, klidně i v tom nejmodernějším obýváku.

Výhody

vytápění dřevem představuje nejmenší náklady oproti jiným palivům

dnešní kamna na dřevo poskytují relativní pohodlí při jejich obsluze

vysoká účinnost a nezávislost na přívodu plynu a elektřiny

A slabiny

nutnost skladovat dřevo k vysušení až 2 roky

nutnost dříví řezat a štípat

nutnost každodenního zátopu a časté čištění

Jaká si vybrat?

* Kachlová

Pokud jste milovníci retro stylu anebo máte chalupu, pak není co řešit. Tyto typy lze dnes koupit zcela běžně, a dokonce i u internetových prodejců.

Když v nich zatopíte, musíte chvíli počkat, protože se vyznačují pomalejším nástupem, zato pak dlouho hřejí i po dohoření plamene. Keramický materiál se navíc snadno čistí. Může vás ale překvapit jejich vysoká pořizovací cena, jsou ze všech typů nejdražší.

* Ocelová

Chcete-li mít rychle teplo, je to ideální volba. Pokud nejsou vybavena akumulačními prvky, pak musíte počítat s tím, že poměrně rychle také chladnou. Jejich opláštění navíc někdy mívá kratší životnost.

* Litinová

Kdo neví, jaké si pořídit, pak tato kamna jsou přijatelným kompromisem. Poměrně rychle se ohřejí a mají dostatečné akumulační schopnosti.

Aby kamna byla bezpečná

V první řadě by krbová kamna měla být umístěná na nehořlavém podkladu, jako je dlažba či beton. Pokud stojí na laminátové nebo dřevěné podlaze, je třeba je podložit například plechem, případně tvrzeným sklem.

Podle vyhlášky by nehořlavá podložka měla sahat alespoň 30 cm před kamna a 10 cm po ostatních stranách. Volně stojící kamna by zároveň měla být vzdálena alespoň 20 cm od stěny a minimálně 80 cm od hořlavých materiálů, například knihovny nebo záclon.

Kvůli nebezpečí požáru se vám určitě vyplatí, když do prostoru, ve kterém jsou umístěná, nainstalujete detektor kouře a oxidu uhelnatého.

Neméně důležité je také napojení na komín, což rozhodně ponechte na odborníkovi. Správné odvádění kouře zajistí nejen správný tah, ale také maximální výhřevnost.

Je dobé vědět: V nových kamnech topte zlehka a dřevo do nich přidávejte pozvolna. Jsou totiž ošetřena povrchovým lakem, který oheň ještě definitivně vytvrdí.

Je možné, že při prvním zatápění ucítíte zápach, nebo z kamen bude vycházet kouř. Tím se ale netrapte, jedná se totiž o běžný jev. Vše po chvíli odezní.

Čím topit

Nejvhodnějším palivem je dobře vyschlé kusové dřevo. Pokud řešíte dilema, zda je lepší topit měkkým, nebo tvrdým dřevem, tak v této otázce nejsou ani odborníci zajedno. Každý z obou typů má své výhody a slabiny.

* Měkké dřevo má nižší výhřevnost a někdy jde z něj hodně kouře. Je ale ideálním dřevem na zátop.

Obsahuje sice někdy více pryskyřice, která se rychle a vydatně rozhoří a díky ní se můžete kochat příjemným praskáním dřeva, na straně druhé vám pryskyřice krb hodně zašpiní. Mezi měkké a zároveň levné dřevo patří smrk, borovice nebo bříza.

Jejich nevýhodou také je, že hoří poměrně rychle, takže i jejich spotřeba bývá vyšší.

* Tvrdé dřevo je sice dražší, zato výhřevnější, a proto se hodí na přikládání. Vydrží totiž hořet o mnoho déle, takže nebudete muset přikládat „do kotle“ tak často.

Mezi tvrdé dřevo patří olše, buk, dub nebo ovocné stromy, u nichž vás určitě potěší, že se při hoření krásně rozvoní.

Další možnosti:

* Brikety

Jejich předností je, že hoří dlouho, mají vysokou výhřevnost a jsou vhodné i na podpalování. Dávejte však pozor při plnění kamen. Při hoření totiž zvětšují objem, takže přikládejte pomalu.

* Dřevěné pelety

Jsou lisované, ekologické a vynikají vysokou výhřevností. Jsou vhodné například na zatápění během noci, protože vydrží hořet velmi dlouho.

Jak kamna udržovat?

* Na dně spalovací komory nechávejte stále ležet 2–3 cm vysokou vrstvu popela, který působí jako izolace roštu. * Jednou za rok kamna řádně vyčistěte – vyndejte všechny šamoty ze spalovací komory, kamna vysajte nebo vymeťte a čisté šamoty dejte zpět. * Komín nechte dvakrát ročně odborně prohlédnout kominíkem.

3 šikovné tipy

Naučte se správně zatápět

Aby vám kamna poskytla maximální tepelnou pohodu, měli byste zapomenout na rozdělávání ohně tím, že na rošt vhodíte zmačkaný papír, na něj dáte třísky a papír zapálíte. Do rozhořených plamenů se pak vhodí polínka. Výsledkem je zbytečný kouř a špatné spalování.

Mnohem lepší a účinnější je podpalování dřeva systémem hoření od špičky hranice dolů. Do kamen se na dno nejprve vloží největší kusy dřeva, pak menší nasekaná polínka a nakonec se dají třísky a pevný podpalovač nebo se stříkne trochu tekutého a ten se zapálí.

Dřevo se krásně rozhoří odshora dolů. Rychleji tak dosáhneme potřebné teploty a dřevo se lépe spaluje, stejně jako kouřové plyny. Dřevo navíc hoří déle. Škodlivin je minimum a vy perfektně šetříte kamna.

Vzduch na noc nezavírejte

Kamna hoří většinou nejdéle dvě až tři hodiny od přiložení, což není zrovna mnoho. Proto většina lidí na noc zavírá přívod vzduchu, aby palivo hořelo déle. To je ovšem chyba.

Takové hoření velmi znečišťuje venkovní vzduch a navíc se zvyšuje riziko požáru v komíně. Energie dřeva přitom není skoro vůbec využitá. Je proto lepší večer prostě přiložit několik velkých, silných polen z tvrdého dřeva a nechat je hořet běžně.

Komín navíc zůstane až do rána vlažný, a proto snáze zatopíme. K tomu, aby kamna hořela celou noc, je potřeba mít automat na pelety se zásobníkem.

Jak poznat, že topíte správně?

Spolehlivě to signalizuje kouř. Pokud je to hustý, tmavší dým, spalování není dobré. Jestliže je spalování optimální, vychází z komína tenký pramének páry a světlého kouře, který navíc nezapáchá.

Foto: Shutterstock
Zdroje informací: heureka.cz, mall.cz a homebydleni.cz
Štítky:
Související články
5.5.2025
Takových lidí je spousta, takže zoufat nemusíte. Z malého prostoru sice velký nevykouzlíte, ale je spousta věcí, které můžete udělat, aby tak působil. A na to existuje nespočet ověřených triků. Vymalujte světlými barvami V malých místnostech používejte světlé, chladné tóny, jako je bílá nebo tlumená béžová. Díky nim bude místnost vypadat větší. Můžete také namalovat strop o něco světlejší než st
3.4.2025
Vyrobíte ji z ekologické pryskyřice jesmonite, která byla sice původně používána ve stavebnictví, ale před pár lety se stala hitem tvořivých videí. Určitě si ji oblíbíte, protože práci s ní zvládne každý. Budete potřebovat: silikonovou formu na odlévání, suchou a tekutou směs na míchání pryskyřice, barevné pigmenty, brusnou houbičku, několik menších a větších kelímků, míchátko, barevné chipsy, vá
1.4.2025
V každé domácnosti spotřebujeme za rok mnoho kilowatt elektrické energie, a tak je namístě přemýšlet nad tím, kolik z toho bychom mohli uspořit. A není to ani nijak těžké… Tajemství tkví v tom, jaké „šetřicí“ žárovky do svého bytu zvolíme, zda si pořídíme senzor pohybu a také zda přemýšlíme nad správnou intenzitou osvětlení. Proč už ne klasické Klasické žárovky mají sice vysokou kvalitu světla
7.3.2025
Kdoví proč si bydlení v podkroví vysloužilo onu nálepku romantiky. Ve skutečnosti to bývá spíš řešení z nouze a také zařizování naráží na řadu problémů. Společným jmenovatelem jsou šikmé stěny. Bez nadsázky se dá říct, že každý podkrovní byt je originálem, a to jak svými dispozicemi, tak i větší či menší šikovností, s níž jsou prostory využité. Skoro vždycky to jde vymyslet o něco lépe. Při důmys
5.3.2025
Pro účel zimní výzdoby na konci zimy se skvěle hodí jinak méně oblíbené bramboříky s bílými květy. Doplnit se dají bílými svícemi, dojem ledu vytvoří metalické prvky a sklo, zejména pískované. Na slavnostní stůl I v lednu se slaví výročí a narozeniny, a bramboříky jsou skvělým tipem na květinovou výzdobu stolu. Aby byla stylová, můžete květináčky umístit do nepoužívaného porcelánového nádobí. P
reklama
Šikovné tipy
Už žádné lupy!
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud […]
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Korálkové kraslice potěší
Pokud každý rok vymýšlíte, čím zpestřit sváteční výzdobu, máme pro vás pár nápadů. Určitě se budou hodit jak těm zkušenějším, kteří s korálky už někdy pracovali, tak i začátečníkům. Korálkové vajíčko 1 balení rokajlových korálků 10/0 transparentní, 1 balení rokajlových korálků 10/0 Sfinx, 1 Miyuki háčkovací přízi 0,45mm/25m, háček 0,9 mm, jehla s velkým okem […]
Velikonoční čepičky s oušky
Pokud se vám nechce do barvení vajíček, tak je zkuste naparádit čepičkami se zaječími oušky. Háčkované Budete potřebovat: – háček 2,5 mm – bavlněnou přízi Postup Háčkujte v řadách, na začátku každé řady uháčkuje 1 řetízkové oko (ŘO). Začíná se na špičce čepičky. Čepička 1. ř.: 2 ŘO, do prvního oka 6 krátkých sloupků (KS), […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Stone house, dům mnoha tváří
rezidenceonline.cz
Stone house, dům mnoha tváří
Při pohledu z ulice ukazuje kolemjdoucímu neprůhlednou kamennou hradbu, a na odvrácené straně naopak otvírá svou náruč výhledům na oceán. Útulné pokoje připomínají svou dispozicí „skládačku“ a mobilní skleněné tabule mohou smazat hranici mezi domem a zahradou. Návrh rekreačního sídla je silně ovlivněn požadavkem na možnost uzpůsobení dispozice dle potřeb, které se v budoucnu mohou měnit. Pozemek
Je libo kořen? Zázračná tapioka zachraňuje životy
epochalnisvet.cz
Je libo kořen? Zázračná tapioka zachraňuje životy
Dlouhá fronta se klikatí několik metrů. Ten, kdo už ji vystál, je sladce odměněn a chtivě brčkem usrkává podivnou tekutinu, kterou na dně obohacuje několik malých kuliček. Bubble tea právě dobývá Evropu!   Jak spolu souvisí cévnatá rostlina, kterou bychom našli především v tropických oblastech, a oblíbené pití teenagerů? Odpověď zní: Tapioka!   Šestkrát ročně
Nádech z hlubin vesmíru
21stoleti.cz
Nádech z hlubin vesmíru
V nejvzdálenější známé galaxii našli vědci kyslík. Jak? Kdy? Kde? A co to znamená pro naše chápání zrodu vesmíru? [caption id="attachment_86592" align="alignnone" width="500"] Tam, kde je kyslí
Korejské peklo: Zemřít pro vlast a zloděje
epochaplus.cz
Korejské peklo: Zemřít pro vlast a zloděje
V Nejkurióznější a současně nejděsivější pochod smrti má na svědomí jihokorejská armáda. Jeho obětí totiž není nepřítel, ale příslušníci vlastní armády, Odvedené zálohy totiž doplatí na chyby v organizaci a rozkradené peníze. Od 25. června 1850, kdy vypukne válečný konflikt mezi Jižní Koreou a severní Korejskou lidově demokratickou republikou, uplynou čtyři měsíce. Čína nečekaně vyostřuje
Kamarádku dostihla krutá věštba
skutecnepribehy.cz
Kamarádku dostihla krutá věštba
Pronesla ta podivínská žena svá slova ve vzteku, nebo skutečně spatřila tragickou budoucnost mojí kamarádky? Dá se zabránit nepřející věštbě, kterou nám někdo sdělí? Kdysi jsme s kamarádkou nevěřily, že by se taková šílená věc mohla opravdu stát. Předpověď z mládí Po své zkušenosti si ovšem myslím, že se některé věštby mohou naplnit. Krutá předpověď z mládí byla
4 hradní studny: Voda na Karlštejně byla noční můrou Karla IV.
historyplus.cz
4 hradní studny: Voda na Karlštejně byla noční můrou Karla IV.
Povolal ty nejlepší z nejlepších. Jenže ani kutnohorští havíři mu pod Karlštejnem vodu nenajdou. Studna je pořád prázdná! Karel IV. proto musí zvolit jiné, riskantnější řešení, o kterém se nikdo nesmí dozvědět!   Životně důležitou součástí každého hradu byla funkční studna. Bez ní by obránci v případě obléhání brzy padli. Přitom najít dostatečný, a hlavně trvalý zdroj
Hrad Bouzov: Pohádkový hrad se studnou plnou pokladů
epochanacestach.cz
Hrad Bouzov: Pohádkový hrad se studnou plnou pokladů
Troufli byste si sestavit žebříček deseti nejnavštěvovanějších hradů České republiky? Že v něm budou figurovat Karlštejn nebo Křivoklát, o tom nikdo nepochybuje. Ale své místo v první desítce si spolehlivě drží také Bouzov na středozápadní Moravě. Bouzov se zrodil na přelomu 13. a 14. století a asi bychom popsali hodně stránek, než bychom vypočítali všechny jeho
Livigno slaví úspěch v michelinském průvodci 2025
iluxus.cz
Livigno slaví úspěch v michelinském průvodci 2025
Ještě před pár desítkami let šlo o odlehlou horskou obec, známou hlavně díky bezcelním nákupům a spolehlivému sněhu. Dnes je Livigno stále populární zimní destinací, ale zároveň se tiše a vytrvale pos
Záhada smrti diktátora Mussoliniho: Kdo stiskl spoušť?
enigmaplus.cz
Záhada smrti diktátora Mussoliniho: Kdo stiskl spoušť?
V roce 1945 ukončila dávka z automatické zbraně život italského diktátora Benita Mussoliniho. Navzdory tomu, že existuje oficiální verze celé události, ani po osmdesáti letech není nouze o různé konsp
Vím, že se nenechám nikým zastrašit
nejsemsama.cz
Vím, že se nenechám nikým zastrašit
Dodnes se ohlížím přes rameno, protože takové peklo, jaké mi připravil můj exmanžel, bych nikomu nepřála. Bylo to těžké a nakonec jsme skončili u soudu. Když jsem se po patnácti letech manželství rozhodla pro rozvod, věděla jsem, že to nebude žádná procházka růžovou zahradou. Manžel býval majetnický, vztahovačný a nedokázal se přenést přes to, že ho
Žárlivost jako hlavní partner? Jana Paulová v roli, která bolí
nasehvezdy.cz
Žárlivost jako hlavní partner? Jana Paulová v roli, která bolí
Ještě donedávna patřilo manželství Jany Paulové (70) a hudebníka Milana Svobody (73) mezi nejstabilnější v našem showbyznysu. Od konce loňského roku, kdy herečka zazářila v taneční soutěži StarDanc