Domů     Tloušťka bolí na duši
Tloušťka bolí na duši

Co to vůbec znamená být tlustý? A jak se s tloušťkou vyrovnat? Žít a užívat si života je těžké pro mnoho lidí, nejen pro ty, kdo se neblíží ideálu krásy. Ale můžeme s tím něco dělat.

Tlustoprd, tlouštík, obéza, koule, hora sádla… tak tohle prosím nejsou nadávky, kterými se častují pubertální děti.

To jsou slova, kterými se titulují dospělí, příčetní lidé, kteří mají jedno společné – jsou opravdu, ale opravdu nespokojení se svým zevnějškem. Tedy, abychom byli přesní, se svou nadměrnou hmotností.

Nedokonalost se neodpouští

Se zvyšující se hmotností se často ruku v ruce propadáme do pocitů méněcennosti. Být tlustý, nebo dokonce hodně obézní, to se nesmí a nesluší. Tloušťka se pojí s tolika předsudky, až se člověk diví.

A protože jsme tvorové společenští, jsme na takové předem jasné soudy citliví.

Vyrovnat se s jakoukoliv nedokonalostí v dnešní době, kdy se cení jen perfektní vzezření, je samo o sobě těžké, a když se k tomu připojí ještě více méně otevřené odsuzování okolí, je to bída.

Nadváha znamená nemoc

I díky zdravotní osvětě se nadváha v první řadě pojí s představou, že kdo je silný, je nebo brzy bude nemocný. Prostě tak nějak samozřejmě předpokládáme, že „oplácaný“ člověk musí mít zdravotní potíže.

A tak nevyžádané, často opravdu dobře míněné rady, že bychom měli zhubnout, patří k běžné zkušenosti „nadměrných“ lidí. Ale ruku na srdce, koho by bavilo poslouchat pořád o tom, jaké choroby se na nás ženou?

Chvilku můžeme kontrovat výzkumem, podle kterého je mírná nadváha naopak zdravá a prodlužuje život.

Tlustí jsou slaboši

Další mýtus nebo spíš předsudek, kterým se lidé podvědomě řídí, je představa, že zhubnout může a chce každý, a ten, kdo není štíhlý, je naprostý slaboch nebo lenoch.

Všechno jde, když se chce, a kdo přesto nezhubne do správných proporcí, ten má vadu charakteru. Měl by se stydět a rychle se sebou něco udělat. Jenže pevná vůle mnohdy nestačí a hubnutí je někdy opravdu složitý úkol.

Když jsme u toho, kolik kuřáků zvládne s kouřením skončit, přestože dobře vědí, že jim a jejich okolí škodí? A kolikrát začínají znovu a znovu? A přesto se kuřáci, kteří znovu a znovu nezvládnou přestat, za slabochy automaticky nepovažují.

Oplácaní lidé jsou hloupí?

Lidé, kteří v dospělosti rychle a nápadně přibrali, často mluví o tom, že se k nim najednou začali lidé chovat tak nějak jinak, přezíravě. Jako by automaticky spojovali jejich nadváhu s nedostatkem inteligence. Zní to divně? Ale je to tak.

Tlusté lidi má okolí tendenci vnímat jako méně chytré, méně vzdělané a celkově „jednodušší“. A tak s nimi i jedná. V práci, na úřadech, v čekárně u lékaře…

Pohodový tlouštík

A kromě takových nelichotivých představ, které mají lidé o silnějších postavách, jsou tu další, které sice nejsou tak negativní, ale také mohou lézt na nervy.

Jedním z populárních předsudků, se kterým se setkáváme, je názor, že obézní lidé jsou bodří a vůbec jsou to „pohodáři“ a kliďasové, které hned tak něco nerozhodí. Tuk přece obaluje mozek, nebo ne? Také jste to slyšeli? Takže se opovažte neodpovídat obrazu spokojeného klidného tlouštíka…

Obětavá hospodyňka

Další role, kterou lidé podvědomě svým oplácanějším přátelům a známým vnucují, je role „bodré hospodyňky“ a „dobračky, která by se rozkrájela“.

Může být příjemné, když k vám ostatní chodí pro radu, postěžovat si a vyplakat se na rameni, ale co je moc, to je moc. Když vám známá už potřetí v týdnu štká na rameni a ani ji nenapadne, že možná máte svoje starosti, není to nic příjemného.

A navíc, kdo je tlustý, ještě nemusí milovat vaření, zásobovat okolí domácím štrůdlem a mít „srdce ze zlata“.

Oblíbený terč

Obézní lidé, hlavně tedy ženy, abychom byli přesní, také dost často slouží těm méně oplácaným jako prostředek pro zvýšení sebevědomí a ventil pro frustraci a špatnou náladu.

Od poznámek na jejich adresu až po skutečnou šikanu, obezita je něco, do čeho se lidé rádi strefují. A nemusí to být jen na první pohled nápadná zlá slova. Docela stačí i „nevinné“ pošťouchnutí – ženské zlomyslnosti se člověk nevyhne a ohradit se proti ní nedá:

„Strašně jsem přibrala na stehnech, to je hrůza, takhle už vůbec nemůžu mezi lidi, to je odporný…,“ prohlašuje skoroanorektička s velikostí 34. Co na to říct? Že vy s velikostí 44 mezi ty lidi chodíte? A odporně si nepřipadáte?

Peklo na talíři

Dost obézních lidí má zábrany jíst na veřejnosti. A divíte se? Lidé se na vás často dívají s opovržením. Zkuste si udělat radost a vypravit se do cukrárny na dort…. A je úplně jedno, že jste v cukrárně byla naposledy před sto lety. Lidé mají hned jasno:

ta tlustá osoba by se rozhodně vykrmovat neměla. Obzvlášť nevinné malé děti si nenechají nic ujít. Prostě když tlouštík jí, i kdyby měl na talíři to samé co ostatní, je hned v podezření z obžerství.

Jak se poprat s vlastní nespokojeností?

Mít se rádi

Jak z toho všeho ven? První rada, kterou člověk uslyší všude (tedy možná druhá, protože tou první je „zhubni“ nebo „nežer“), je mít rád sám sebe. Přijímat se takoví, jací jsme. Mít rád vlastní tělo i s jeho nedokonalostí. To je naprostá pravda.

A neplatí to jen pro obézní lidi, ale pro všechny. A zároveň je to jedna z nejtěžších věcí vůbec a cesta k sebelásce je často zdlouhavá a znamená na sobě zapracovat. Takže žádné „až zhubnu, budu se mít ráda“. Ale „mám se ráda a přijímám se“.

Což samozřejmě neznamená, že bychom měli zapomenout na zdravotní rizika a nekontrolovaně přibírat. Kdo se má rád, ten samozřejmě o své tělo pečuje. Ale laskavě a bez mindráků. Užívá si života. Nečeká, až se jednou něco stane a on bude šťastný…

Bez hranic to nejde

Vytyčit si hranice, to je další úkol, na kterém se dá zapracovat. Dvojnásob to platí pro všechny, kdo spadli do protivné role „dobračky až do morku kostí“. Máte pocit, že vás lidé kolem tak trochu využívají?

Přestaňte si hrát na svatou, k ničemu dobrému to nevede. Dokonce se říká, že lidé si často pneumatiku kolem sebe „pěstují“ proto, že si tím snaží chránit svůj životní prostor.

Jakmile budete pro druhé dělat jen to, co skutečně chcete, a oni budou pomáhat na oplátku vám, mnohé se změní.

Konec izolace

Najděte si lidi, kteří jsou na tom podobně, ale takové, kteří se neutápí v sebelítosti. Lidi optimistické a aktivní, se kterými vám bude dobře. Porozhlédněte se třeba po internetu, najdou se stránky, které vás podpoří. Tady si zvýšíte sebevědomí.

Život je příliš krátký, než abychom seděli v koutku a styděli se za sebe a svoje tělo. Porozhlédněte se třeba na internetu: na facebooku se podívejte na profil Silná madame.

Choďte mezi lidi

Přestaňte se vyhýbat situacím, kdy musíte odložit část vrchních vrstev. Že se stydíte vyrazit v plavkách na koupaliště? Pořiďte si pareo, ve kterém se budete cítit míň „na očích, široký slamák, který vaši postavu opticky vyváží a kvalitně střižené plavky. A hotovo.

Dejte šanci barvám

Přestaňte se oblékat do pytlovitých černých úborů. Stejně tím kila neskryjete, jen o sobě prozradíte, že se je snažíte zamaskovat. Vyberte si střihy lahodící postavě a barvy, které podtrhnou vaše klady. Pozornost věnujte doplňkům, už žádná šedá myš.

Ukažte přednosti

Nechte maximálně vyniknout to, co vám ostatní mohou závidět. Třeba krásný dekolt. Pořiďte si dobře střiženou podprsenku, která ňadra nebude tisknout k hrudníku, ale naopak je vytvaruje a podepře.

Podívejte se, jak to dělají slavní

Nechte se inspirovat celebritami, a to v tom dobrém. Podívejte se, s jakou grácií se oblékají, a najděte si vzor, jehož styl se vám líbí.

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
19.5.2024
Tlak, tep a dokonce ani hladinu krevního cukru už nemusí lékař sledovat pouze v ordinaci, pomocí techniky si pacienta může zkontrolovat „na dálku“. Přes chytrý telefon či notebook. Každý obyvatel Česka navštíví průměrně jedenáctkrát za rok lékaře, oproti tomu v sousedním Rakousku je to polovina a ve Švédsku jde dokonce jen o tři kontakty ročně. Telemedicínou by ale šlo návštěvy u lékaře výrazně
12.5.2024
Proti nepříjemné tvorbě lupů je třeba zasáhnout co nejdříve. Než sáhnete po koupených přípravcích, zkuste pomocníky, které najdete doma. Pomohou vám i oplachy bylinkami. Za nadměrnou tvorbou lupů bývá většinou skryté doprovodné onemocnění nebo prostě jen nevhodný jídelníček. Někdy k vyřešení problému stačí zvýšit příjem vitaminů B. K tomu dobře poslouží pivovarské kvasnice, tedy pangamin. Do jíde
9.5.2024
Je to opravdu tak, že o výpadcích dýchání při chrápání nemusíte vůbec vědět. Jen se budíte nevyspalí a unavení. Tento jev se nazývá syndrom spánkové apnoe a je dost nebezpečný. Chrápete? Možná ano, ale ani to nevíte. Někdo se dokonce vlastním chrápáním vzbudí. A někomu o tom řekne partner. Chrápání je sice nepříjemné, hlavně pro lidi, kteří jsou blízko chrápajícího, mnohem větším problémem ale je
6.5.2024
Zimní období funguje u mnohých z nás jako alibi, proč pohyb odložit na jindy. Málo světla, krátké dny, zvýšený příjem kalorií. Jenže teď přišel čas se rozhýbat. Důležité je začít zvolna, nezapomenout se rozcvičit a vybrat vhodnou aktivitu. K tomu patří ale také změna jídelníčku, zejména před a po cvičení. A samozřejmě vůle vydržet. Co vám to přinese? Kromě zlepšující se kondice pocítíte lepší n
2.5.2024
Trénovat, trénovat, trénovat... To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo průlomové zjištění. A netýká se pouze starších lidí, ale ta
reklama
reklama
Šikovné tipy
Ať se to jen blýská!
Otisky prstů, šmouhy a kapky vody dokáží výrobky z kovu nevzhledně změnit. Čas od času je proto potřeba je důkladně očistit. Zkušené hospodyňky vědí, že na nežádoucí skvrny, které se objevují na okrasných dekoracích, úchytkách či nádobí, často pomáhá ocet, citronová šťáva či roztok jedlé sody. Měď *Koupelna Pokud máte v koupelně měděné vybavení, zřejmě […]
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak […]
Nechtěný pozůstatek zimy: Plíseň v bytě
Nejlepší obranou proti plísním je sucho. To ale dost dobře není možné udržet v koupelnách ani kuchyních, navíc po zimě, kdy jsme tolik nevětrali. Pára vzniká při vaření, praní, sušení a sprchování. Pokud ji včas neodsajete digestoří a ani řádně neodvětráte, kondenzuje na zdech a posléze se do nich vsakuje. Pak už není daleko k […]
Kytičky v uších vás rozzáří
S jarem přichází dobrá nálada a čas pro různé barvičky. Zkuste si vyrobit třeba veselé náušnice z barevných korálků. A když už je uděláte pro sebe, další třeba ocení vaše kamarádka. Na jeden pár budete potřebovat po jednom balení rokajlových korálků TOHO Round 8/0 růžových, žlutých a bílých (barevné kombinace můžete obměňovat podle svého vkusu), […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
iluxus.cz
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
Značka Louis Vuitton odhalila novou kapitolu ve své proslulé kampani Core Values v podání známé fotografky Annie Leibovitzové. Hvězdami inspirativní kampaně jsou dva z nejuznávanějších tenisových šamp
Nehoda měla šťastný konec
skutecnepribehy.cz
Nehoda měla šťastný konec
Milovala jsem sport. Nehledě na to, že jsem byla v pokročilém stadiu těhotenství, rozhodla jsem se jít na kolečkové brusle. Otěhotněla jsem ve dvaceti, ale tehdejší přítel mě opustil. Rozhodla jsem se dítě si nechat, i za předpokladu, že s ním zůstanu sama. Měla jsem dost přátel a rodiče. Na miminko se všichni těšili. „Postaráme se o tebe i o malé,“ ubezpečovali
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
historyplus.cz
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
Moctezuma přivítá Španěly květinami či zlatými dary a jedná s nimi s vybranou zdvořilostí. Nejspíš tak chce odhalit jejich slabosti, aby je mohl snáze porazit. Cortés je ale ostražitý a aztéckého vládce v jeho úmyslech předběhne…   Janovský mořeplavec Kryštof Kolumbus (asi 1451–1506) v roce 1492 definitivně objevil pro Evropany Ameriku. Záhy do Nového světa připlouvá mnoho španělských conquistadorů
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
tisicereceptu.cz
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
Není nad to dát si porci guláše s knedlíkem a k tomu půllitr vychlazeného piva. Umíte si ale tuto českou klasiku připravit i doma? Guláš má neprávem pověst jídla náročného na přípravu, ovšem není tomu
Jak odhodit věčnou smůlu?
nejsemsama.cz
Jak odhodit věčnou smůlu?
Asi znáte období, kdy se vám nic nedaří, vše vám padá z rukou a pokazí se všechno, co může. Co když se vás ale smůla drží déle? Zapracujte na tom magicky. Máme pro vás tipy, jak smůlu vyprovodíte ze dveří. Váš život se často podobá zebře, bílý úsek radostí střídá černé pásmo smůly a pak
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Australský zázrak: Lastura v zálivu
21stoleti.cz
Australský zázrak: Lastura v zálivu
Co patří mezi symboly Austrálie? Bezesporu klokan, koala, Jižní kříž, Vánoce na pláži a také budova opery v Sydney. Tato stavba je mnohými experty považována za jednu z nejpovedenějších, jakou kdy arc
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
enigmaplus.cz
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
V irském hrabství Cork se nachází ostrov Spike. Dlouhá staletí byla tato lokalita běžným smrtelníkům zapovězena, protože se zde nacházela strategická vojenská pevnost i obávané vězení. Co můžete čekat
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
epochaplus.cz
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
Mrtvici každý rok v Česku prodělá zhruba 25 000 lidí. Je druhou nejčastější příčinou úmrtí, i když je u nás léčba mrtvice na špičkové úrovni. Zrovna na 15. května připadá Světový den proti mozkové mrtvici. Se snížením počtu případů přitom může pomoci znalost příznaků – právě ty nezná až 70 % Čechů, a proto se
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
nasehvezdy.cz
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
Ačkoli jejich lásce zpočátku nikdo nedával velkou šanci, dnes jsou spolu herec Jakub Prachař (40) a herečka z Jedné rodiny Sara Sandeva (26) několik let. Až nedávno se ale ukázalo, že herečka na sta
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,