Domů     Tloušťka bolí na duši
Tloušťka bolí na duši

Co to vůbec znamená být tlustý? A jak se s tloušťkou vyrovnat? Žít a užívat si života je těžké pro mnoho lidí, nejen pro ty, kdo se neblíží ideálu krásy. Ale můžeme s tím něco dělat.

Tlustoprd, tlouštík, obéza, koule, hora sádla… tak tohle prosím nejsou nadávky, kterými se častují pubertální děti.

To jsou slova, kterými se titulují dospělí, příčetní lidé, kteří mají jedno společné – jsou opravdu, ale opravdu nespokojení se svým zevnějškem. Tedy, abychom byli přesní, se svou nadměrnou hmotností.

Nedokonalost se neodpouští

Se zvyšující se hmotností se často ruku v ruce propadáme do pocitů méněcennosti. Být tlustý, nebo dokonce hodně obézní, to se nesmí a nesluší. Tloušťka se pojí s tolika předsudky, až se člověk diví.

A protože jsme tvorové společenští, jsme na takové předem jasné soudy citliví.

Vyrovnat se s jakoukoliv nedokonalostí v dnešní době, kdy se cení jen perfektní vzezření, je samo o sobě těžké, a když se k tomu připojí ještě více méně otevřené odsuzování okolí, je to bída.

Nadváha znamená nemoc

I díky zdravotní osvětě se nadváha v první řadě pojí s představou, že kdo je silný, je nebo brzy bude nemocný. Prostě tak nějak samozřejmě předpokládáme, že „oplácaný“ člověk musí mít zdravotní potíže.

A tak nevyžádané, často opravdu dobře míněné rady, že bychom měli zhubnout, patří k běžné zkušenosti „nadměrných“ lidí. Ale ruku na srdce, koho by bavilo poslouchat pořád o tom, jaké choroby se na nás ženou?

Chvilku můžeme kontrovat výzkumem, podle kterého je mírná nadváha naopak zdravá a prodlužuje život.

Tlustí jsou slaboši

Další mýtus nebo spíš předsudek, kterým se lidé podvědomě řídí, je představa, že zhubnout může a chce každý, a ten, kdo není štíhlý, je naprostý slaboch nebo lenoch.

Všechno jde, když se chce, a kdo přesto nezhubne do správných proporcí, ten má vadu charakteru. Měl by se stydět a rychle se sebou něco udělat. Jenže pevná vůle mnohdy nestačí a hubnutí je někdy opravdu složitý úkol.

Když jsme u toho, kolik kuřáků zvládne s kouřením skončit, přestože dobře vědí, že jim a jejich okolí škodí? A kolikrát začínají znovu a znovu? A přesto se kuřáci, kteří znovu a znovu nezvládnou přestat, za slabochy automaticky nepovažují.

Oplácaní lidé jsou hloupí?

Lidé, kteří v dospělosti rychle a nápadně přibrali, často mluví o tom, že se k nim najednou začali lidé chovat tak nějak jinak, přezíravě. Jako by automaticky spojovali jejich nadváhu s nedostatkem inteligence. Zní to divně? Ale je to tak.

Tlusté lidi má okolí tendenci vnímat jako méně chytré, méně vzdělané a celkově „jednodušší“. A tak s nimi i jedná. V práci, na úřadech, v čekárně u lékaře…

Pohodový tlouštík

A kromě takových nelichotivých představ, které mají lidé o silnějších postavách, jsou tu další, které sice nejsou tak negativní, ale také mohou lézt na nervy.

Jedním z populárních předsudků, se kterým se setkáváme, je názor, že obézní lidé jsou bodří a vůbec jsou to „pohodáři“ a kliďasové, které hned tak něco nerozhodí. Tuk přece obaluje mozek, nebo ne? Také jste to slyšeli? Takže se opovažte neodpovídat obrazu spokojeného klidného tlouštíka…

Obětavá hospodyňka

Další role, kterou lidé podvědomě svým oplácanějším přátelům a známým vnucují, je role „bodré hospodyňky“ a „dobračky, která by se rozkrájela“.

Může být příjemné, když k vám ostatní chodí pro radu, postěžovat si a vyplakat se na rameni, ale co je moc, to je moc. Když vám známá už potřetí v týdnu štká na rameni a ani ji nenapadne, že možná máte svoje starosti, není to nic příjemného.

A navíc, kdo je tlustý, ještě nemusí milovat vaření, zásobovat okolí domácím štrůdlem a mít „srdce ze zlata“.

Oblíbený terč

Obézní lidé, hlavně tedy ženy, abychom byli přesní, také dost často slouží těm méně oplácaným jako prostředek pro zvýšení sebevědomí a ventil pro frustraci a špatnou náladu.

Od poznámek na jejich adresu až po skutečnou šikanu, obezita je něco, do čeho se lidé rádi strefují. A nemusí to být jen na první pohled nápadná zlá slova. Docela stačí i „nevinné“ pošťouchnutí – ženské zlomyslnosti se člověk nevyhne a ohradit se proti ní nedá:

„Strašně jsem přibrala na stehnech, to je hrůza, takhle už vůbec nemůžu mezi lidi, to je odporný…,“ prohlašuje skoroanorektička s velikostí 34. Co na to říct? Že vy s velikostí 44 mezi ty lidi chodíte? A odporně si nepřipadáte?

Peklo na talíři

Dost obézních lidí má zábrany jíst na veřejnosti. A divíte se? Lidé se na vás často dívají s opovržením. Zkuste si udělat radost a vypravit se do cukrárny na dort…. A je úplně jedno, že jste v cukrárně byla naposledy před sto lety. Lidé mají hned jasno:

ta tlustá osoba by se rozhodně vykrmovat neměla. Obzvlášť nevinné malé děti si nenechají nic ujít. Prostě když tlouštík jí, i kdyby měl na talíři to samé co ostatní, je hned v podezření z obžerství.

Jak se poprat s vlastní nespokojeností?

Mít se rádi

Jak z toho všeho ven? První rada, kterou člověk uslyší všude (tedy možná druhá, protože tou první je „zhubni“ nebo „nežer“), je mít rád sám sebe. Přijímat se takoví, jací jsme. Mít rád vlastní tělo i s jeho nedokonalostí. To je naprostá pravda.

A neplatí to jen pro obézní lidi, ale pro všechny. A zároveň je to jedna z nejtěžších věcí vůbec a cesta k sebelásce je často zdlouhavá a znamená na sobě zapracovat. Takže žádné „až zhubnu, budu se mít ráda“. Ale „mám se ráda a přijímám se“.

Což samozřejmě neznamená, že bychom měli zapomenout na zdravotní rizika a nekontrolovaně přibírat. Kdo se má rád, ten samozřejmě o své tělo pečuje. Ale laskavě a bez mindráků. Užívá si života. Nečeká, až se jednou něco stane a on bude šťastný…

Bez hranic to nejde

Vytyčit si hranice, to je další úkol, na kterém se dá zapracovat. Dvojnásob to platí pro všechny, kdo spadli do protivné role „dobračky až do morku kostí“. Máte pocit, že vás lidé kolem tak trochu využívají?

Přestaňte si hrát na svatou, k ničemu dobrému to nevede. Dokonce se říká, že lidé si často pneumatiku kolem sebe „pěstují“ proto, že si tím snaží chránit svůj životní prostor.

Jakmile budete pro druhé dělat jen to, co skutečně chcete, a oni budou pomáhat na oplátku vám, mnohé se změní.

Konec izolace

Najděte si lidi, kteří jsou na tom podobně, ale takové, kteří se neutápí v sebelítosti. Lidi optimistické a aktivní, se kterými vám bude dobře. Porozhlédněte se třeba po internetu, najdou se stránky, které vás podpoří. Tady si zvýšíte sebevědomí.

Život je příliš krátký, než abychom seděli v koutku a styděli se za sebe a svoje tělo. Porozhlédněte se třeba na internetu: na facebooku se podívejte na profil Silná madame.

Choďte mezi lidi

Přestaňte se vyhýbat situacím, kdy musíte odložit část vrchních vrstev. Že se stydíte vyrazit v plavkách na koupaliště? Pořiďte si pareo, ve kterém se budete cítit míň „na očích, široký slamák, který vaši postavu opticky vyváží a kvalitně střižené plavky. A hotovo.

Dejte šanci barvám

Přestaňte se oblékat do pytlovitých černých úborů. Stejně tím kila neskryjete, jen o sobě prozradíte, že se je snažíte zamaskovat. Vyberte si střihy lahodící postavě a barvy, které podtrhnou vaše klady. Pozornost věnujte doplňkům, už žádná šedá myš.

Ukažte přednosti

Nechte maximálně vyniknout to, co vám ostatní mohou závidět. Třeba krásný dekolt. Pořiďte si dobře střiženou podprsenku, která ňadra nebude tisknout k hrudníku, ale naopak je vytvaruje a podepře.

Podívejte se, jak to dělají slavní

Nechte se inspirovat celebritami, a to v tom dobrém. Podívejte se, s jakou grácií se oblékají, a najděte si vzor, jehož styl se vám líbí.

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
25.9.2023
Možná nevěřícně kroutíte hlavou. Každý přece ví, jak starý je. Omyl. Biologický věk se – podle odborníků – může značně lišit od data v rodném listě. Proč někdo stárne, jak se zdá, rychleji a někoho máte touhu zeptat se, kde koupil elixír mládí? To je právě otázka biologického věku. Věku, který dokáže určit skutečné stáří vašeho těla a prozradí na vás, jak dobře (nebo nedobře) se o něj staráte.
21.9.2023
V takovém případě mnohdy pomůže cvičení. Možná to víte a už máte své oblíbené cviky, které provádíte alespoň občas. Našli jsme pro vás další a jsou skutečně účinné. NA KRČNÍ PÁTEŘ Protažení v záklonu 1) Můžete provádět ve stoje i v sedě. Držte krk, ramena a trup rovně. Bradu držte také rovně a pohled je namířený dopředu. 2) Jemně zaklánějte hlavu směrem dozadu, takže pohled očí míř
19.9.2023
Tvrdá pravda o migréně – žádné „bolení hlavy“. Kdo tento krutý stav nikdy nezažil, neumí si představit, jak paralyzující bolest spojenou s dalšími nepříjemnými jevy nemocný prožívá. Každý desátý člověk trpí migrénou. Naprostou většinu tvoří ženy. Je to závažné neurologické onemocnění, které doprovází nevolnost, poruchy vidění, citlivost na světlo a zvuky, pocení, extrémní únava a depresivní sta
11.9.2023
I když jsou si slova podobná a často se zaměňují, je tu rozdíl. To první nám může prospět, před druhým bychom se měli chránit. Samotu si totiž můžete dobrovolně vybrat, prožívat ji jen na chvíli nebo na dobu nezbytně nutnou, osamění se může vplížit nenápadně a ochromit vaše tělo i vaši duši. Chci být sám Každý to někdy vysloví a obvykle tím nemyslí nic tak strašného. Vždyť kolik lidí vám s 
7.9.2023
Léto je čas výletů. Ne vždy je ale po cestě otevřené občerstvení. Proto se láhev hodí. Ve vedrech ji oceníte dvojnásob, i když jdete jen na koupaliště. Navíc vás může hřát pocit, že nepoužíváte jednorázové PET lahve, a tím pomáháte životnímu prostředí. Takže jakou vybrat? Materiálů a provedení je spousta, od skleněných, kovových po plastové. Láhve mají různé povrchy i tvar, takže se podívej
reklama
Šikovné tipy
Kouzelné zátiší z plata od vajec
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v […]
Kouzelné slamáčky jen tak pro radost
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle […]
Mininotýsek do dlaně
Vlastnoručně vyrobená malinká knížečka jako pro panenky vám poslouží například na poznamenání telefonního čísla nebo důležité poznámky. A bude vždy po ruce. Můžete si do něj zapisovat tajnosti. Nebo si ho připněte na kabelku jako ozdobu. Jinou variantou může být mininotýsek, ve kterém místo prázdných stránek najdete fotografie svých blízkých. A když si ho vytvoříte […]
Ze staré lavice nová
Možná i vy najdete někde na půdě starou lavici, kterou vám bude líto vyhodit. Ta naše bývala asi v kuchyni a nevypadá moc hezky. Ale posloužit ještě může. Stačí jí dát nový kabát. Budete potřebovat: Vodou ředitelnou barvu (my jsme použili okrovou), vodou ředitelnou lazuru (ořech), smetáček, brusku, smirkový papír, štětec, látku (nejlepší je kočárkovina, ale […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Domácí pasta na terase
iluxus.cz
Domácí pasta na terase
Terasa U Prince disponuje jedním z 15. nejkrásnějších výhledů na celém světě. Pražský klenot na Staroměstském náměstí prolíná historii s novodobou gastronomií. Díky vyhřívání a zastřešení terasy je zd
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
epochanacestach.cz
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
S podtitulem pocta Marii Terezii a pevnosti samotné připomíná akce založení pevnosti Terezín 10. října 1780. Již tradičně jsou situovány především do období 18. století. Jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech,
Zrádný „alzheimer“: Začíná vše už v děloze?
epochalnisvet.cz
Zrádný „alzheimer“: Začíná vše už v děloze?
Jako jedno z prvních vás připraví o schopnost se dorozumět, posléze také o orientační smysl, a nakonec o vlastní „já“. Ačkoli účinný lék stále neexistuje, vědci nepřestávají pátrat   Což
Už nemám síly, musela jsem překonat svou hrdost
skutecnepribehy.cz
Už nemám síly, musela jsem překonat svou hrdost
Pořád jsem si to nechtěla připustit a jakoukoli pomoc odmítala, ale teď už nemohu dál. Moje nezlomná hrdost se mi málem vymstila. Vždycky jsem byla přesvědčená o tom, že se dokážu o sebe postarat. Celý život jsem na tom poctivě pracovala. Nikdy jsem nelenošila. Dovedla jsem se postarat o domácnost, pět dětí, manžela i hospodářství. Jeden čas jsem měla u sebe
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Snaží se utajit rozchod s partnerem?
nasehvezdy.cz
Snaží se utajit rozchod s partnerem?
Herečke ze seriálu Ordinace v růžové zahradě 2 Lucie Zedníčková (54) v posledních třech letech tvořila pár se sympatickým zvukařem a osvětlovačem Miroslavem Ollém. K nám do redakce se ovšem dostaly i
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Čínští vědci geneticky upravili bource morušového, aby produkoval materiál budoucnosti
21stoleti.cz
Čínští vědci geneticky upravili bource morušového, aby produkoval materiál budoucnosti
O pavoučím hedvábí, což je proteinové vlákno z výměšků pavouků rodu Argiope a Nephila, se jako o materiálu budoucnosti hovoří již dlouho. Zhotovení textilie z něj je však extrémně nákladné a zdlouhavé
Věčné ohně planety Země: Záhadné plameny jsou místy legend i zázraků!
enigmaplus.cz
Věčné ohně planety Země: Záhadné plameny jsou místy legend i zázraků!
Na světě jich najdeme stovky, hoří na povrchu i pod ním, mnohdy už tisíce let. Většinou je pohání podzemní uhlí, plyny či ropa, ale ne všude je to tak jednoduché. Pro některé věčné ohně nemá vysvětlen
Z nerozlučných přátel rivalové: Čím Strauss převálcoval Lannera?
epochaplus.cz
Z nerozlučných přátel rivalové: Čím Strauss převálcoval Lannera?
Johann Strauss a Josef Lanner jsou každý jiný. Johann je melancholik se sklonem ke smutným náladám, zatímco Josef se rád baví ve společnosti. Možná právě proto se skvěle doplňují a orchestru se daří. Johann Strauss starší (1804–1849) doplní v roce 1819 trio houslisty Josefa Lannera (1801–1843). Dá se říci, že spolu s bratry Karlem a Janem Drahánkovými tvoří
Skončila zase sama?
nasehvezdy.cz
Skončila zase sama?
Rusovlasá herečka ze seriálu Dobré zprávy Natálie Halouzková (22) strávila několik posledních týdnů na Srí Lance. Cestovala tam sama, nejspíš to brala jako velkou výzvu. Těžko ale říct, jaký to měl
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk