Domů     Tloušťka bolí na duši
Tloušťka bolí na duši
od 3.7.2020

Co to vůbec znamená být tlustý? A jak se s tloušťkou vyrovnat? Žít a užívat si života je těžké pro mnoho lidí, nejen pro ty, kdo se neblíží ideálu krásy. Ale můžeme s tím něco dělat.

Tlustoprd, tlouštík, obéza, koule, hora sádla… tak tohle prosím nejsou nadávky, kterými se častují pubertální děti.

To jsou slova, kterými se titulují dospělí, příčetní lidé, kteří mají jedno společné – jsou opravdu, ale opravdu nespokojení se svým zevnějškem. Tedy, abychom byli přesní, se svou nadměrnou hmotností.

Nedokonalost se neodpouští

Se zvyšující se hmotností se často ruku v ruce propadáme do pocitů méněcennosti. Být tlustý, nebo dokonce hodně obézní, to se nesmí a nesluší. Tloušťka se pojí s tolika předsudky, až se člověk diví.

A protože jsme tvorové společenští, jsme na takové předem jasné soudy citliví.

Vyrovnat se s jakoukoliv nedokonalostí v dnešní době, kdy se cení jen perfektní vzezření, je samo o sobě těžké, a když se k tomu připojí ještě více méně otevřené odsuzování okolí, je to bída.

Nadváha znamená nemoc

I díky zdravotní osvětě se nadváha v první řadě pojí s představou, že kdo je silný, je nebo brzy bude nemocný. Prostě tak nějak samozřejmě předpokládáme, že „oplácaný“ člověk musí mít zdravotní potíže.

reklama

A tak nevyžádané, často opravdu dobře míněné rady, že bychom měli zhubnout, patří k běžné zkušenosti „nadměrných“ lidí. Ale ruku na srdce, koho by bavilo poslouchat pořád o tom, jaké choroby se na nás ženou?

Chvilku můžeme kontrovat výzkumem, podle kterého je mírná nadváha naopak zdravá a prodlužuje život.

Tlustí jsou slaboši

Další mýtus nebo spíš předsudek, kterým se lidé podvědomě řídí, je představa, že zhubnout může a chce každý, a ten, kdo není štíhlý, je naprostý slaboch nebo lenoch.

reklama

Všechno jde, když se chce, a kdo přesto nezhubne do správných proporcí, ten má vadu charakteru. Měl by se stydět a rychle se sebou něco udělat. Jenže pevná vůle mnohdy nestačí a hubnutí je někdy opravdu složitý úkol.

Když jsme u toho, kolik kuřáků zvládne s kouřením skončit, přestože dobře vědí, že jim a jejich okolí škodí? A kolikrát začínají znovu a znovu? A přesto se kuřáci, kteří znovu a znovu nezvládnou přestat, za slabochy automaticky nepovažují.

Oplácaní lidé jsou hloupí?

Lidé, kteří v dospělosti rychle a nápadně přibrali, často mluví o tom, že se k nim najednou začali lidé chovat tak nějak jinak, přezíravě. Jako by automaticky spojovali jejich nadváhu s nedostatkem inteligence. Zní to divně? Ale je to tak.

reklama

Tlusté lidi má okolí tendenci vnímat jako méně chytré, méně vzdělané a celkově „jednodušší“. A tak s nimi i jedná. V práci, na úřadech, v čekárně u lékaře…

Pohodový tlouštík

A kromě takových nelichotivých představ, které mají lidé o silnějších postavách, jsou tu další, které sice nejsou tak negativní, ale také mohou lézt na nervy.

Jedním z populárních předsudků, se kterým se setkáváme, je názor, že obézní lidé jsou bodří a vůbec jsou to „pohodáři“ a kliďasové, které hned tak něco nerozhodí. Tuk přece obaluje mozek, nebo ne? Také jste to slyšeli? Takže se opovažte neodpovídat obrazu spokojeného klidného tlouštíka…

Obětavá hospodyňka

Další role, kterou lidé podvědomě svým oplácanějším přátelům a známým vnucují, je role „bodré hospodyňky“ a „dobračky, která by se rozkrájela“.

Může být příjemné, když k vám ostatní chodí pro radu, postěžovat si a vyplakat se na rameni, ale co je moc, to je moc. Když vám známá už potřetí v týdnu štká na rameni a ani ji nenapadne, že možná máte svoje starosti, není to nic příjemného.

A navíc, kdo je tlustý, ještě nemusí milovat vaření, zásobovat okolí domácím štrůdlem a mít „srdce ze zlata“.

Oblíbený terč

Obézní lidé, hlavně tedy ženy, abychom byli přesní, také dost často slouží těm méně oplácaným jako prostředek pro zvýšení sebevědomí a ventil pro frustraci a špatnou náladu.

Od poznámek na jejich adresu až po skutečnou šikanu, obezita je něco, do čeho se lidé rádi strefují. A nemusí to být jen na první pohled nápadná zlá slova. Docela stačí i „nevinné“ pošťouchnutí – ženské zlomyslnosti se člověk nevyhne a ohradit se proti ní nedá:

„Strašně jsem přibrala na stehnech, to je hrůza, takhle už vůbec nemůžu mezi lidi, to je odporný…,“ prohlašuje skoroanorektička s velikostí 34. Co na to říct? Že vy s velikostí 44 mezi ty lidi chodíte? A odporně si nepřipadáte?

Peklo na talíři

Dost obézních lidí má zábrany jíst na veřejnosti. A divíte se? Lidé se na vás často dívají s opovržením. Zkuste si udělat radost a vypravit se do cukrárny na dort…. A je úplně jedno, že jste v cukrárně byla naposledy před sto lety. Lidé mají hned jasno:

ta tlustá osoba by se rozhodně vykrmovat neměla. Obzvlášť nevinné malé děti si nenechají nic ujít. Prostě když tlouštík jí, i kdyby měl na talíři to samé co ostatní, je hned v podezření z obžerství.

Jak se poprat s vlastní nespokojeností?

Mít se rádi

Jak z toho všeho ven? První rada, kterou člověk uslyší všude (tedy možná druhá, protože tou první je „zhubni“ nebo „nežer“), je mít rád sám sebe. Přijímat se takoví, jací jsme. Mít rád vlastní tělo i s jeho nedokonalostí. To je naprostá pravda.

A neplatí to jen pro obézní lidi, ale pro všechny. A zároveň je to jedna z nejtěžších věcí vůbec a cesta k sebelásce je často zdlouhavá a znamená na sobě zapracovat. Takže žádné „až zhubnu, budu se mít ráda“. Ale „mám se ráda a přijímám se“.

Což samozřejmě neznamená, že bychom měli zapomenout na zdravotní rizika a nekontrolovaně přibírat. Kdo se má rád, ten samozřejmě o své tělo pečuje. Ale laskavě a bez mindráků. Užívá si života. Nečeká, až se jednou něco stane a on bude šťastný…

Bez hranic to nejde

Vytyčit si hranice, to je další úkol, na kterém se dá zapracovat. Dvojnásob to platí pro všechny, kdo spadli do protivné role „dobračky až do morku kostí“. Máte pocit, že vás lidé kolem tak trochu využívají?

Přestaňte si hrát na svatou, k ničemu dobrému to nevede. Dokonce se říká, že lidé si často pneumatiku kolem sebe „pěstují“ proto, že si tím snaží chránit svůj životní prostor.

Jakmile budete pro druhé dělat jen to, co skutečně chcete, a oni budou pomáhat na oplátku vám, mnohé se změní.

Konec izolace

Najděte si lidi, kteří jsou na tom podobně, ale takové, kteří se neutápí v sebelítosti. Lidi optimistické a aktivní, se kterými vám bude dobře. Porozhlédněte se třeba po internetu, najdou se stránky, které vás podpoří. Tady si zvýšíte sebevědomí.

Život je příliš krátký, než abychom seděli v koutku a styděli se za sebe a svoje tělo. Porozhlédněte se třeba na internetu: na facebooku se podívejte na profil Silná madame.

Choďte mezi lidi

Přestaňte se vyhýbat situacím, kdy musíte odložit část vrchních vrstev. Že se stydíte vyrazit v plavkách na koupaliště? Pořiďte si pareo, ve kterém se budete cítit míň „na očích, široký slamák, který vaši postavu opticky vyváží a kvalitně střižené plavky. A hotovo.

Dejte šanci barvám

Přestaňte se oblékat do pytlovitých černých úborů. Stejně tím kila neskryjete, jen o sobě prozradíte, že se je snažíte zamaskovat. Vyberte si střihy lahodící postavě a barvy, které podtrhnou vaše klady. Pozornost věnujte doplňkům, už žádná šedá myš.

Ukažte přednosti

Nechte maximálně vyniknout to, co vám ostatní mohou závidět. Třeba krásný dekolt. Pořiďte si dobře střiženou podprsenku, která ňadra nebude tisknout k hrudníku, ale naopak je vytvaruje a podepře.

Podívejte se, jak to dělají slavní

Nechte se inspirovat celebritami, a to v tom dobrém. Podívejte se, s jakou grácií se oblékají, a najděte si vzor, jehož styl se vám líbí.

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
24.3.2023
Kočky patří nejen k nejoblíbenějším domácím zvířatům, ale navíc velmi prospívají našemu zdraví. Při předení totiž vytvářejí vibrace, které dokážou snížit tlak, odbourat stres, posílit srdce nebo spravit nemocnou duši. Kočka je tvor nenáročný. Nemusíte ji chodit venčit a když zůstane doma samotná, žalem nebude mňoukat na celý dům. Vše, co k životu potřebuje, je jídlo, čisté stelivo a klidné místo
21.3.2023
Když začíná pleť stárnout? Prý už brzy po dvacítce. Viditelné stopy se ale ukážou mnohem později. A pak nastane nejvyšší čas se o pleť pořádně starat, pokud ji chcete v dobré kondici udržet co nejdéle. Co se na pleti podepisuje * STRES: Vytváří nejen strhaný výraz, ale poškozuje také vnitřní strukturu pleti. Je to tím, že hormon kortizol, který se při stresu dostává do krve ve vyšším množství,
18.3.2023
Máte v rodině sklon k vysokému krevnímu tlaku, revmatismu nebo potížím s cévami? K problémům s játry nebo ekzémem? To je jen krátký výčet nemocí, kde může být správný jídelníček skoro všelékem. Společným jmenovatelem těchto a desítek dalších chorob je prozánětlivý stav v těle. Asi už jste o něm slyšeli. Protizánětlivá dieta je totiž momentálně obrovským hitem. Má to dva důvody. Za prvé není slož
16.3.2023
Ve stínu mnohem známějších přírodních „antibiotik“ zůstávají byliny potírající viry. Zajímá vás, které to jsou? Pokud máte to štěstí, že jste dostali jen malou virovou nálož nebo jste onemocnění zachytili v počátcích, pak můžete zkusit šetrnou přírodní léčbu. Někdy zvládne sama infekci potlačit, jindy aspoň zkrátí délku nemoci. Cist krétský Tomuto keři se říká také skalní růže, neboť v obdob
12.3.2023
Nějak se necítíte dobře a jste celí rozpálení. Teploměr potvrdí, co už sami víte. Máte horečku. Není potřeba hned propadat panice. Horečkou se vaše tělo brání a bojuje s infekcí. I mnozí lékaři vám řeknou, že nemusíte hned sahat po lécích a snažit se teplotu snižovat. Zvlášť pokud jde o takzvanou zvýšenou teplotu, tedy do 38 °C. Tehdy stačí ulehnout do postele, hodně pít, spát. Prostě ji vyležet.
Nenechte si ujít další zajímavé články
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
21stoleti.cz
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
Většina dosud známých planet svůj život tráví v rodinném kruhu s mateřskou hvězdou a mnohdy i s planetárními sourozenci. Ale jak to tak někdy bývá u lidí, tak i mezi planetami může dojít ke konfliktu,
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
iluxus.cz
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
Lifestylový hotel Andaz Prague, unikátní místo čerpající z bohatých lokálních tradic, kultury, umění a architektury, poskytl své prostory a záštitu kosmetické značce Klara Rott, která zde vytvořila un
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
nasehvezdy.cz
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
Těžko věřit, že je Lucie Benešová (48) babičkou. Vzhledem směle konkuruje i o generaci mladším herečkám – není divu, že ještě dnes jí scenáristé předepisují košilaté scény, jak je sama nazývá. Z je
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
epochalnisvet.cz
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
Skotsko je neuvěřitelně pestrá země s bohatou a bohužel také pořádně komplikovanou a krvavou minulostí. Tu připomíná i množství historických staveb, mezi které patří i slavný chrám stojící v zeleni ma
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
epochaplus.cz
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
Francouzské královně Marii Antoinettě (1755–1793) dělá její manžel Ludvík XVI. (1754–1793) všechno, co jí na očích uvidí. Projevuje se to na výdajích dvora. Ministru financí Turgotovi dochází trpělivo
Záhada rodinné chaty
skutecnepribehy.cz
Záhada rodinné chaty
V mládí jsem zažila na naší chatě opravdu hrozivé věci, které jsem si nedovedla vysvětlit. Odpovědi na moje otázky přinesl až čas. Jako dívka z Prahy jsem si uměla vychutnat víkendy na naší chatě. Oproti panelákovému bytu to byla vždycky vítaná změna. Přírodu a čerstvý vzduch jsem milovala odmalička. Měli jsme chatu kousek od jednoho rybníka,
Excentrická svatyně klasického designu
rezidenceonline.cz
Excentrická svatyně klasického designu
Sebevědomá kombinace témat, materiálů a textur, směs paradoxů, tvořená moderními formami v kombinaci s nadčasovým nábytkem – to vše stojí za výsledným jemným leskem luxusního interiéru, jehož vyznění
Špagety se zeleninou
tisicereceptu.cz
Špagety se zeleninou
Jídlo, se kterým si poradíte, i když vás na vaření zrovna moc neužije. Ingredience 500 g špaget 500 g mletého masa 250 g rajčatového pyré 1 větší cibule 3 velká rajčata 1 červená paprika 2
Zeleninový kuskus s krevetami
tisicereceptu.cz
Zeleninový kuskus s krevetami
Suroviny 250 g mražených krevet 2 hrnky kuskusu 1 l zeleninového vývaru 2 velké cukety 2 pórky 2 lžíce olivového oleje hrubozrnná mořská sůl pepř čerstvá bazalka Postup Suchý kuskus n
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
nasehvezdy.cz
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
Po třinácti letech se rozešel s partnerkou Simonou Brdičkovou (46). Mají spolu dceru Claudii (14). Když to ale Martin Zounar (55) nejméně čekal, vstoupila mu do cesty pohledná psycholožka Kateřina K
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
enigmaplus.cz
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
Už pozorná dítka ve školách se mohou dozvědět, že první knihu na území sousedního Slovenska napsal římský císař Marcus Aurelius. Dokážeme však určit přesné místo, kde slavná sbírka úvah „Hovory k sobě
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
epochanacestach.cz
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
Ačkoli patří k těm menšímv České republice, nabízí aktivity a působivé expozice, kterým nelze říci „ne“. Pouze v Pardubickém kraji můžete nasát omamnou vůni perníku, stát se součástí dostihového vesel