Že taková slova říkáte své kočce jen velmi zřídka? A naopak, že si vedete v paměti seznam jejích prohřešků proti vzájemnému mírumilovnému soužití? To se může změnit.
Lidé se v zásadě dělí na příznivce koček a na pejskaře. Majitelé koček s oblibou prohlašují, že by nechtěli na slovo poslouchajícího tvora, jako je pes, a že na svých mazlíčcích oceňují samostatnost a i jistou panovačnost.
V rozumné míře mohou být tyto vlastnosti skutečně imponující. Problém začíná, když máte předloktí pokrytá škrábanci a vaše domácnost vypadá, jako by se jí prohnala tlupa opic.
Zábavou proti zlobení
Ve výchově kočky platí základní pravidlo, a sice že jí nikdy nesmíte prozradit, že byste ji snad chtěli cvičit.
Zatímco pes si nepřeje nic jiného, než dělat páníčkovi radost, protože pak bude sám šťastný, kočka očekává, že ji bude okolí a vůbec celý svět rozveselovat a poskytovat jí zábavu.
Toto její nastavení lze využít jako jakýsi univerzální lék proti zlobení – pokud bude kočka dostatečně zabavená, bude si vymýšlet mnohem méně vlastní a mnohdy značně destruktivní zábavy.
4 tipy:
– Každá kočka se považuje za nebezpečného lovce, takže je třeba poskytnout jí „kořist“, aby se nenudila. Stačí na dlouhý provázek připevnit peříčko, chrastící míček nebo plyšovou myšku a pak s ním začít trhavě pohybovat, kočka se do hry okamžitě zapojí.
– Můžete pro kočku připravit překážkovou dráhu, například z lepenkových krabic. Určitě také ocení, pokud se bude tato trasa každý den měnit.
– Inspirace na další zábavu pochází ze zoologických zahrad. Všimli jste si, že zvířatům dávají část krmiva do různých skrýší? Zvířata to nutí k vynalézavosti a na krmivo reagují s větším nadšením.
Vaši domácí šelmu poschované granule nebo pamlsky také nenechají chladnou, stačí jí naznačit, co jste pro ni připravili, a vyrazí hledat. Kam je umístit? Například do lepenkové krabice, do které vystřihnete otvory.
Nebo slepte několik ruliček od toaletního papíru dohromady. Lze z nich sestavit systém tunelů, který můžete provázkem zavěsit třeba ke kočičímu stromu.
– Pohyblivé hračky i schovávačky krmiva je možné koupit také v obchodech se zvířecími potřebami. Jedná se o zajímavé zpestření pro kočku, které však nelze považovat za náhradu času, jenž jí sami věnujete.
Zběsilá koťata
Právě první rok života kočky bývá největší zátěží pro trpělivost majitele a stav domácnosti.
Šplhání na záclony, shazování předmětů z poliček, útočení na prsty nohou schované pod peřinou a podobné zlobení jsou však jen přirozenou přípravou na život lovce a nelze je potlačit.
Spíš bychom měli domácnost na příchod kotěte připravit, abychom snížili míru ničení a současně kotě nevystavovali zbytečnému nebezpečí, například od volně přístupných drátů nebo ostrých předmětů.
Jinak pomůže především čas a trpělivost a také už zmíněné vymýšlení zábavy pro vašeho mazlíčka.
Problém se značkováním
Pro kočky je značkování přirozeným chováním, takže bývá těžkým oříškem přijít na to, jak je přesvědčit, aby to v bytě nedělaly. Někdy pomůže kastrace, avšak mnohé kočky značkují i po ní. Může jít o zažitý zlozvyk, reakci na změny či stres.
Navíc i vychované kočky mají sklon močit vedle bot, ve kterých přijdete z venku, protože je dráždí cizí pachy.
Hlavní zásadou je pravidelně uklízet kočičí toaletu, samozřejmě bez použití parfémovaných čisticích prostředků a čpící dezinfekce. Některé kočky preferují určitý typ steliva, takže je třeba se jim v tom přizpůsobit.
Mnozí chovatelé si stěžují, že si jejich kočka vybrala jedno určité místo, kam chodí pravidelně čůrat. Pokud by se jednalo například o pohovku, tak ji nejprve důkladně vyčistěte a potom na ni zkuste položit misku s krmením nebo nějaký pamlsek.
Vašeho mazlíčka by to mělo odradit od dalších neplech, neboť kočky ze zásady nemočí na místa, kde se cítí dobře. Pokud navíc umístíte co nejblíž pohovky druhou kočičí toaletu, měli byste mít vyhráno.
Broušení drápků o nábytek
Opět se jedná o přirozené chování kočky, kterému úplně nezabráníte. Sklon k ničení nábytku ale můžete výrazně snížit, když vašemu mazlíčkovi pořídíte vysoký kočičí strom nebo ještě lépe rovnou dva.
A pokud by se kočka začala příliš zajímat o skříň, výhružně na ni zasyčte, kdykoli se k ní přiblíží. Nábytek můžete chránit také různými vůněmi či spreji odpuzujícími kočky, které mají v nabídce obchody se zvířecími potřebami.
Když se mazlení zvrhne v útok
V jedné chvíli hladíte vaše vrnící klubíčko a v té druhé už máte na ruce šrámy jako od tygra. Ani odborníci se mezi sebou neshodnou, jaká je příčina tohoto podivného chování. Kočce možná už hlazení začalo vadit nebo se jí ze samého blaha začalo chtít lovit.
Můžete zkusit v okamžiku útoku vykřiknout, aby se kočka lekla. Nebo ji hlaďte nejprve velmi krátce a postupně zkuste tuto dobu prodlužovat.
Pozor na jedovaté rostliny
Bohužel neplatí zažitá pověra, že kočka pozná, které rostliny jsou pro ni nebezpečné. Pro její bezpečí tedy odstraňte všechny jedovaté pokojovky, mezi které patří i na první pohled nevinné orchideje, brambořík či fíkus.
Naopak jí pořiďte kočičí trávu, která sníží její chuť na ostatní pokojové rostliny.
Foto: PX FUEL