Je vám těžko, máte pocit plnosti, pálí vás žáha a pobolívá v nadbřišku? Asi jste si pokazili žaludek spoustou jídla a cukroví. Vánoční svátky a silvestrovské oslavy dokážou naše zažívání pěkně rozhodit.
Ke konci roku udělá dietní chybu často i zapřisáhlý vyznavač zdravého životního stylu. Čím si ulevit a vrátit trávení opět do pohody?
ZKAŽENÝ ŽALUDEK
Když stláskáte dohromady všechno, co najdete na bohatém svátečním stole, nejspíš to odnesete pocitem plného žaludku, který netráví, jak má. Někdy se přidá nevolnost nebo pálení žáhy.
V takovém případě pomůže alespoň jednodenní hladovka, kdy byste měli pít pouze hořké bylinkové čaje, a pokud to hlady opravdu nemůžete vydržet, jezte pouze starší pečivo a postupně přidávejte lehké vývary.
Pomoci mohou tzv. antacida – léky, které neutralizují žaludeční šťávy. Po silném zasycení si nalijte půl deci šťávy z kysaného zelí. Pomáhá trávit a také urychluje pohyb střev, takže vás neohrozí zácpa.
Přírodní pomoc
Heřmánek – čaj z něj připravený významně zklidňuje trávicí trakt a má navíc protizánětlivé účinky a uvolňuje křeče.
Mátový čaj – reguluje zažívání. Máta se však nedoporučuje při pálení žáhy.
Puškvorec – podporuje trávení, uklidňuje nepříjemné křeče a nadýmání. Popíjejte nálev z kořene puškvorce nebo žvýkejte přímo jeho kořen. Nálev připravíte zalitím 3 lžiček kořene půllitrem studené vody a nechte 4 hodiny či přes noc vylouhovat. Před pitím lehce ohřejte.
Sléz a meduňka – sléz má ochranné vlastnosti na sliznice poškozené zánětem, meduňka uklidňuje. Čaj si připravte ze lžičky slézu maurského a lžičky meduňky, přelijte je 250 ml vody a nechte 5 minut louhovat.
Směs – trávení usnadní čaj z čerstvého zázvoru s hřebíčkem, skořicí, novým kořením a medem. Preventivně lze užít před jídlem na špičku nože zázvorové směsi.
PÁLENÍ ŽÁHY
Když si přeplníte žaludek nevhodným jídlem, nebo je potravy prostě moc, zvětší se a začne tlačit na dolní část jícnu a začnou z něj do jícnu vytékat kyseliny a žluč. A to způsobuje pálení žáhy.
Pomůže: rohlík a brambory
Počkejte, až vám vytráví, nic nejezte a nezvedejte těžké věci. Osvědčené je pití čisté vody (pití mléka je mýtus), pomáhá sníst kousek suchého rohlíku, trochu najemno nastrouhané syrové mrkve nebo ještě lépe syrové brambory.
Na chvíli, ale okamžitě vás pálení žáhy zbaví, když si dáte lok láku z okurek. Dobrá je i třídenní dieta, během níž budete jíst jen kysanou smetanu. Víc jak 12 kelímků by to ale nemělo být. Známým lidovým lékem je také jedlá soda:
do sklenice vlažné vody si nasypejte jednu čajovou lžičku. Když jdete s pálením žáhy spát, dejte si pod hlavu vysoké polštáře. Volně k dostání jsou i různé léky, poraďte se proto s lékárníkem.
PODRÁŽDĚNÝ ŽLUČNÍK
Projevit se mohou potíže v období, kdy konzumujeme mnohem více tučných pokrmů než obvykle. Riziková jsou především smažená jídla, ořechy a sladkosti.
Někdy se podrážděný žlučník projevuje jen pocitem nadýmání nebo tlakem pod pravou částí žeberního koše nebo uprostřed žaludku pod žebry. Při menších obtížích nasaďte opět hladovku s hořkým čajem a starším pečivem.
Velkými bolestmi se hlásí žlučníková kolika, v tomto případě je nutné okamžitě vyhledat lékaře!
Pomůže: máta, pampeliška i kurkuma
Z máty (i sušené) si udělejte silný odvar a pijte ho vlažný třikrát denně. Máta navíc zklidňuje i podrážděný žaludek, proto čaj z ní připravený popíjíme po bohatém jídle. Stejně dobrou službu dělá i heřmánkový čaj.
Pokud ho budete popíjet vždy po jídle, můžete předejít žlučníkovému záchvatu. Vyzkoušejte třeba také odvar z kořene pampelišky: kořen pořádně omyjte, nakrájejte na kousky a nechte hodinu louhovat (na tři lžíce kořene stačí litr studené vody).
Pak 15 minut všechno povařte, sceďte a celý den popíjejte. Kdo nerad pije bylinky, může zkusit na žlučník výbornou kurkumu, jejíž látka kurkumin zvyšuje rozpustnost žluči, dobré jsou i artyčokové kapsle. Nebo jděte do lékárny a kupte si některý z volně prodejných léků na žlučník.
POTÍŽE SE SLINIVKOU
K nejnebezpečnějším následkům svátečních radovánek patří potíže se slinivkou, která se podílí na správném trávení. Když ji ovšem zahltíme přemírou tučných jídel a alkoholu, přestane „stíhat“.
Prvními projevy jsou mírná, ale často i ostrá bolest v břiše, která může vystřelovat do zad. Bolet to může někdy až nesnesitelně! Nemocný zvrací, neodcházejí mu plyny ani stolice, někdy se zvyšuje teplota. Akutní zánět slinivky (pankreatitida) vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.
Pomůže: jmelí
Kdo trpí se slinivkou chronicky a dlouhodobě, může si pomoct například čajem z bílého jmelí:
jednu lžičku namáčíme ve studené vodě, pak přihřejeme, scedíme a popíjíme.
Nadýmání
Obvykle doprovází nezdravé hodování. Buď si opatříte léky, které snižují obsah plynů ve střevech, nebo vsadíte na koření. Pomáhá například saturejka, popřípadě popíjení čaje z fenyklových semínek či kmínu během jídla.
BYLINKY NA VŠECHNO
•Velmi dobrou preventivní léčivou rostlinou pro období svátečního hodování je slanobýl chlumní. Velmi příznivě působí na játra, žlučník, ledviny a slinivku, má vliv na metabolismus tuků,
upravuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi a je také vhodný při redukci váhy. Čaj připravíte ze dvou čajových lžiček drogy na 250 ml vařicí vody a necháte 20 minut vyluhovat, pak sceďte a pijte 2 až 4x denně během jídla.
Můžete tak činit měsíc, ale pak je třeba na 3 měsíce tuto bylinu úplně vynechat.
•Blahodárně na slinivku, játra, žlučník i ledviny působí smil písečný. Čaj pro lepší trávení připravíte tak, že 2-3 čajové lžičky smilu písečného smícháte se 3/4 litru vody, povaříte 3 minuty a scedíte. Popíjejte v průběhu dne. Čaj můžete lehce přisladit medem.
•Při problémech s játry a žlučníkem a při menších žaludečních a střevních potížích pomáhá ostropestřec mariánský.
Jednu čajovou lžičku podrcených semen vařte 3 minuty ve 300 ml vody, poté nechte semena 20 minut vyluhovat a přecezený obsah vypijte buď před plánovanou oslavou, abyste játra před náporem alkoholu trochu „povzbudili“, nebo nápoj popíjejte preventivně.
Na trhu seženete ostropestřec i v malinkých granulkách – denně lze užívat 1 – 2 čajové lžičky.
Čisticí dieta
Pokud si pokazíte zažívání a rozbouříte žaludek nebo žlučník, zkuste si po odeznění příznaků naordinovat čisticí dietu. Vašim vnitřnostem to ohromně pomůže.
1. První dva až tři dny dodržujte půst při čaji nebo ovocných šťávách. Začněte pouhým čajem z heřmánku a máty peprné, v dalších dnech si ho pak dejte dochucený citronovou šťávou a šťávou z jablek, černého rybízu nebo mrkve.
2. Po třech dnech zařaďte ovesné vločky. Nejprve je třeba uvařte ve vodě s kouskem mrkve. Sceďte a mrkev do vývaru nakrájejte. Druhý den opatrně přejděte na ovesnou kaši připravenou z vody, ne z mléka.
Ovesné vločky totiž obsahují mnoho bílkovin a s mlékem jsou pak už docela těžko stravitelné a těžké. Vločky zalijte horkou vodou a rozmixujte. Přisladit lze trochou medu.
3. A po dalších třech dnech zařaďte i další přípravky z léčivých rostlin, jako jsou andělika, řešetlák počistivý, třezalka, heřmánek, list seny, vlaštovičník, máta či rebarbora.
Text: Marie Skrčená, Foto: Shutterstock