Domů     Těžké chvíle po svátečním hodování
Těžké chvíle po svátečním hodování
3.9.2020

Je vám těžko, máte pocit plnosti, pálí vás žáha a pobolívá v nadbřišku? Asi jste si pokazili žaludek spoustou jídla a cukroví. Vánoční svátky a silvestrovské oslavy dokážou naše zažívání pěkně rozhodit.

Ke konci roku udělá dietní chybu často i zapřisáhlý vyznavač zdravého životního stylu. Čím si ulevit a vrátit trávení opět do pohody?

ZKAŽENÝ ŽALUDEK

Když stláskáte dohromady všechno, co najdete na bohatém svátečním stole, nejspíš to odnesete pocitem plného žaludku, který netráví, jak má. Někdy se přidá nevolnost nebo pálení žáhy.

V takovém případě pomůže alespoň jednodenní hladovka, kdy byste měli pít pouze hořké bylinkové čaje, a pokud to hlady opravdu nemůžete vydržet, jezte pouze starší pečivo a postupně přidávejte lehké vývary.

Pomoci mohou tzv. antacida – léky, které neutralizují žaludeční šťávy. Po silném zasycení si nalijte půl deci šťávy z kysaného zelí. Pomáhá trávit a také urychluje pohyb střev, takže vás neohrozí zácpa.

Přírodní pomoc

Heřmánek – čaj z něj připravený významně zklidňuje trávicí trakt a má navíc protizánětlivé účinky a uvolňuje křeče.

Mátový čaj – reguluje zažívání. Máta se však nedoporučuje při pálení žáhy.

Puškvorec – podporuje trávení, uklidňuje nepříjemné křeče a nadýmání. Popíjejte nálev z kořene puškvorce nebo žvýkejte přímo jeho kořen. Nálev připravíte zalitím 3 lžiček kořene půllitrem studené vody a nechte 4 hodiny či přes noc vylouhovat. Před pitím lehce ohřejte.

Sléz a meduňka – sléz má ochranné vlastnosti na sliznice poškozené zánětem, meduňka uklidňuje. Čaj si připravte ze lžičky slézu maurského a lžičky meduňky, přelijte je 250 ml vody a nechte 5 minut louhovat.

Směs – trávení usnadní čaj z čerstvého zázvoru s hřebíčkem, skořicí, novým kořením a medem. Preventivně lze užít před jídlem na špičku nože zázvorové směsi. 

PÁLENÍ ŽÁHY

Když si přeplníte žaludek nevhodným jídlem, nebo je potravy prostě moc, zvětší se a začne tlačit na dolní část jícnu a začnou z něj do jícnu vytékat kyseliny a žluč. A to způsobuje pálení žáhy.

Pomůže: rohlík a brambory

Počkejte, až vám vytráví, nic nejezte a nezvedejte těžké věci. Osvědčené je pití čisté vody (pití mléka je mýtus), pomáhá sníst kousek suchého rohlíku, trochu najemno nastrouhané syrové mrkve nebo ještě lépe syrové brambory.

Na chvíli, ale okamžitě vás pálení žáhy zbaví, když si dáte lok láku z okurek. Dobrá je i třídenní dieta, během níž budete jíst jen kysanou smetanu. Víc jak 12 kelímků by to ale nemělo být. Známým lidovým lékem je také jedlá soda:

do sklenice vlažné vody si nasypejte jednu čajovou lžičku. Když jdete s pálením žáhy spát, dejte si pod hlavu vysoké polštáře. Volně k dostání jsou i různé léky, poraďte se proto s lékárníkem.

PODRÁŽDĚNÝ ŽLUČNÍK

Projevit se mohou potíže v období, kdy konzumujeme mnohem více tučných pokrmů než obvykle. Riziková jsou především smažená jídla, ořechy a sladkosti.

Někdy se podrážděný žlučník projevuje jen pocitem nadýmání nebo tlakem pod pravou částí žeberního koše nebo uprostřed žaludku pod žebry. Při menších obtížích nasaďte opět hladovku s hořkým čajem a starším pečivem.

Velkými bolestmi se hlásí žlučníková kolika, v tomto případě je nutné okamžitě vyhledat lékaře!

Pomůže: máta, pampeliška i kurkuma

Z máty (i sušené) si udělejte silný odvar a pijte ho vlažný třikrát denně. Máta navíc zklidňuje i podrážděný žaludek, proto čaj z ní připravený popíjíme po bohatém jídle. Stejně dobrou službu dělá i heřmánkový čaj.

Pokud ho budete popíjet vždy po jídle, můžete předejít žlučníkovému záchvatu. Vyzkoušejte třeba také odvar z kořene pampelišky: kořen pořádně omyjte, nakrájejte na kousky a nechte hodinu louhovat (na tři lžíce kořene stačí litr studené vody).

Pak 15 minut všechno povařte, sceďte a celý den popíjejte. Kdo nerad pije bylinky, může zkusit na žlučník výbornou kurkumu, jejíž látka kurkumin zvyšuje rozpustnost žluči, dobré jsou i artyčokové kapsle. Nebo jděte do lékárny a kupte si některý z volně prodejných léků na žlučník.

POTÍŽE SE SLINIVKOU

K nejnebezpečnějším následkům svátečních radovánek patří potíže se slinivkou, která se podílí na správném trávení. Když ji ovšem zahltíme přemírou tučných jídel a alkoholu, přestane „stíhat“.

Prvními projevy jsou mírná, ale často i ostrá bolest v břiše, která může vystřelovat do zad. Bolet to může někdy až nesnesitelně! Nemocný zvrací, neodcházejí mu plyny ani stolice, někdy se zvyšuje teplota. Akutní zánět slinivky (pankreatitida) vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.

Pomůže: jmelí

Kdo trpí se slinivkou chronicky a dlouhodobě, může si pomoct například čajem z bílého jmelí:

jednu lžičku namáčíme ve studené vodě, pak přihřejeme, scedíme a popíjíme.

Nadýmání

Obvykle doprovází nezdravé hodování. Buď si opatříte léky, které snižují obsah plynů ve střevech, nebo vsadíte na koření. Pomáhá například saturejka, popřípadě popíjení čaje z fenyklových semínek či kmínu během jídla.

BYLINKY NA VŠECHNO

•Velmi dobrou preventivní léčivou rostlinou pro období svátečního hodování je slanobýl chlumní. Velmi příznivě působí na játra, žlučník, ledviny a slinivku, má vliv na metabolismus tuků,

upravuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi a je také vhodný při redukci váhy. Čaj připravíte ze dvou čajových lžiček drogy na 250 ml vařicí vody a necháte 20 minut vyluhovat, pak sceďte a pijte 2 až 4x denně během jídla.

Můžete tak činit měsíc, ale pak je třeba na 3 měsíce tuto bylinu úplně vynechat.

•Blahodárně na slinivku, játra, žlučník i ledviny působí smil písečný. Čaj pro lepší trávení připravíte tak, že 2-3 čajové lžičky smilu písečného smícháte se 3/4 litru vody, povaříte 3 minuty a scedíte. Popíjejte v průběhu dne. Čaj můžete lehce přisladit medem.

•Při problémech s játry a žlučníkem a při menších žaludečních a střevních potížích pomáhá ostropestřec mariánský.

Jednu čajovou lžičku podrcených semen vařte 3 minuty ve 300 ml vody, poté nechte semena 20 minut vyluhovat a přecezený obsah vypijte buď před plánovanou oslavou, abyste játra před náporem alkoholu trochu „povzbudili“, nebo nápoj popíjejte preventivně.

Na trhu seženete ostropestřec i v malinkých granulkách – denně lze užívat 1 – 2 čajové lžičky.

Čisticí dieta

Pokud si pokazíte zažívání a rozbouříte žaludek nebo žlučník, zkuste si po odeznění příznaků naordinovat čisticí dietu. Vašim vnitřnostem to ohromně pomůže.

1. První dva až tři dny dodržujte půst při čaji nebo ovocných šťávách. Začněte pouhým čajem z heřmánku a máty peprné, v dalších dnech si ho pak dejte dochucený citronovou šťávou a šťávou z jablek, černého rybízu nebo mrkve.

2. Po třech dnech zařaďte ovesné vločky. Nejprve je třeba uvařte ve vodě s kouskem mrkve. Sceďte a mrkev do vývaru nakrájejte. Druhý den opatrně přejděte na ovesnou kaši připravenou z vody, ne z mléka.

Ovesné vločky totiž obsahují mnoho bílkovin a s mlékem jsou pak už docela těžko stravitelné a těžké. Vločky zalijte horkou vodou a rozmixujte. Přisladit lze trochou medu.

3. A po dalších třech dnech zařaďte i další přípravky z léčivých rostlin, jako jsou andělika, řešetlák počistivý, třezalka, heřmánek, list seny, vlaštovičník, máta či rebarbora.

Text: Marie Skrčená, Foto: Shutterstock

Související články
15.5.2025
Sem tam škrábanec nebo skvrna a povrch jaksi omšelý… Přírodní dřevo je úžasný materiál, ale nepříliš odolný vůči stopám opotřebování a zašpinění. Stačí ale málo a může se zaskvít v původní kráse. Odborníci, truhláři a návrháři, sice radí nechat dřevo přirozeně stárnout, protože se dokáže do jisté míry samo regenerovat a viditelnost skvrn nebo rýh může časem ustoupit, jenže ne každému se taková pa
13.5.2025
Až bude příště potřebovat ozdobit dárek, nebudete muset nic shánět. Stačí jen saténová stuha, nůžky a lepidlo. Šířka stuhy určí velikost květu, takže záleží na vaší představě. Aby se vám ale se stuhou pohodlně pracovalo, měla by mít šířku aspoň 5 cm. Nastříhejte ji na 10cm dílky, na jeden květ jich budete potřebovat 10 až 15 podle toho, jak ho budete chtít hustý. Z lesklé lícové strany každ
28.4.2025
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud vám ale sněží na ramena nebo prosvítají ve vlasech, nastal probl
17.4.2025
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální sádrové rychloobvazy (mají vysoký nános sádry
15.4.2025
Pokud každý rok vymýšlíte, čím zpestřit sváteční výzdobu, máme pro vás pár nápadů. Určitě se budou hodit jak těm zkušenějším, kteří s korálky už někdy pracovali, tak i začátečníkům. Korálkové vajíčko 1 balení rokajlových korálků 10/0 transparentní, 1 balení rokajlových korálků 10/0 Sfinx, 1 Miyuki háčkovací přízi 0,45mm/25m, háček 0,9 mm, jehla s velkým okem 55 mm Navlékneme korálky podle vzo
reklama
Šikovné tipy
Velikonoční čepičky s oušky
Pokud se vám nechce do barvení vajíček, tak je zkuste naparádit čepičkami se zaječími oušky. Háčkované Budete potřebovat: – háček 2,5 mm – bavlněnou přízi Postup Háčkujte v řadách, na začátku každé řady uháčkuje 1 řetízkové oko (ŘO). Začíná se na špičce čepičky. Čepička 1. ř.: 2 ŘO, do prvního oka 6 krátkých sloupků (KS), […]
Veselé plstěné!
Plsť je skvělým materiálem pro sváteční dekorace. Hýří veselými barvami a lehce se z ní dají vystřihovat tvary. Snadno z ní vytvoříte „trávníček“, květy i košíčky. Plsť se tradičně vyráběla z vlny, dnes je ovšem k dostání spíš varianta polyesterová, která je levnější, obě pak vynikají sytými barvami. V obchodech s potřebami pro tvoření se […]
Peče, která ulehčí odchod
Smrt a umírání je pro mnoho lidí téma, o kterém nechtějí mluvit. I v důsledku toho je paliativní péče opředena řadou mýtů a domněnek. Přitom tomu tak být nemusí. Jedním z klasických mýtů je, že s paliativní péčí a hospicem nechci mít nic společného, protože to urychlí smrt tím, že se některé věci nebudou dělat […]
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
rezidenceonline.cz
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
V srdci lyžařského města Aspenu v americkém Coloradu stojí dům, na jehož střeše se nachází rozlehlý luxusní byt, poskytující svým obyvatelům dokonalé místo k životu. Čistý a vzdušný interiér, plynule navazující na terasu, září teplem a třpytivým horským sluncem. Aspen, dnes velmi známé lyžařské středisko obklopené pohořím Rocky Mountains, vznikl původně jako místo těžby stříbra. Během devatenáctého století
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
epochanacestach.cz
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
Zahrada, která vás vtáhne do světa zvířat a přírody – Zoo Jihlava je ideálním místem pro všechny, kteří hledají zážitky plné dobrodružství, poznání a zábavy. V srdci Vysočiny na necelých 10 hektarech se vydáte na expedici takřka celým světem. Více než 250 druhů zvířat a přes 1500 jedinců vytváří unikátní svět, kde si na své přijdou
Bez kapesníku ani ránu
nejsemsama.cz
Bez kapesníku ani ránu
Venku je už krásně teplo, a vy přesto pořád smrkáte a rýma vás ne a ne opustit? Nejspíš máte chronickou rýmu. Někdy se jen lehká viróza může protáhnout i na několik týdnů a vyústit v chronickou rýmu. Jak se s tímhle trápením co nejdříve poprat a co na chronickou rýmu zabírá? Rýmu, tu klasickou, dostane občas téměř každý. Může ji způsobit virová či bakteriální infekce, případně alergie. Většinou přejde
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
21stoleti.cz
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
Nově analyzovaná fosilie Archaeopteryxe, získaná Fieldovým muzeem v Chicagu v roce 2022, přinesla zcela nové poznatky o tom, jak se první ptáci naučili létat. Tento exemplář, původně pocházející z Bav
Lenin: mistrovské dílo balzamovačů, Nebo precizní podvod?
enigmaplus.cz
Lenin: mistrovské dílo balzamovačů, Nebo precizní podvod?
Rudé náměstí v Moskvě je 19. března 1934 plné návštěvníků, z nichž většina míří do mauzolea ruského komunistického politika Vladimira Iljiče Lenina (1870–1924). Společně s davem pomalu kráčí i 46letý
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
iluxus.cz
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
Hodinářská značka Luminox, které důvěřují příslušníci Navy SEALs i dobrodruzi, oznámila své oficiální partnerství s FORCE BLUE, jedinou neziskovou organizací na světě, která přeškoluje a nasazuje býva
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
skutecnepribehy.cz
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
Našla jsem skrýš s fotografiemi. Zjistila jsem, že mě s babičkou spojuje symbol draka, který mě zavedl na novou životní cestu. Když mi zemřela babička, bylo nutné vyklidit její domek. Já si vzala na starost půdu, kam by se rodičům špatně dostávalo. Byla plná prachu a krámů, žádné poklady jsem nenašla. Až když jsem měla
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
epochalnisvet.cz
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
nasehvezdy.cz
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
Doby, kdy po ní muži šíleli a ženy jí záviděly její výjimečnou krásu, jsou už k její smůle dávno pryč. Bývalá hvězda amerického seriálu Melrose Place Heather Locklear (63), která má za sebou tvrdý bo
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
epochaplus.cz
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
Japonci si pochutnávají na jedovaté medúze ečizen kurage, na Jamajce zase riskují s nezralým ovocem ackee. A co teprve lesní houby, kde i v Česku může záměna skončit tragédií? Přečtěte si o pokrmech, které lákají svou chutí, ale mohou vás stát život. Ečizen kurage – je libo jedovatou medúzu? Ta chuť za riziko stojí, tvrdí
Japonci nedobyli Koreu ani na druhý pokus
historyplus.cz
Japonci nedobyli Koreu ani na druhý pokus
Korejské námořnictvo utrpělo v bitvě u Pusanu strašlivý debakl, zbyla mu jen hrstka lodí. Admirál I Sun-sin, jemuž král opět svěřil nejvyšší velení, se přesto nevzdává. Znovu prokáže své výjimečné schopnosti. Střetne se s velkou japonskou přesilou a slavně zvítězí! Hospodařit na malém kousku půdy jako jeho otec nebude. Dospívající Hidejoši Tojotomi (1537–1598) z rodné
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč