Velkým problémem zvláště v malém bytě může být přemíra knih. Často se stává, že spousta z nich jen zabírá prostor v knihovně, a tak je nutné je vytřídit a některé z nich vyřadit.
„Generální“ úklid knihovny je časově náročný, a proto ho dost často odkládáme. Když už se ale do něj pustíme, měli bychom to vzít z gruntu, tedy pořádně zbavit prachu a špíny i samotné regály knihovny.
Všechny knihy na zem
Nejlépe se uklízí knihovna, která je prázdná, a tak v prvé řadě z ní vyndejte všechny knihy.
Vyndávejte je uchopením za střed hřbetu, aby se nepoškodila jejich vazba. Poté z plochy, na níž knihy stály, vysajte prach a vnitřek otřete hadříkem namočeným v roztoku saponátu. Následně je třeba se pustit do očisty každé publikace.
Oprašte je a omyjte
Knihy je nejprve třeba oprášit. I když se úklidu knihovny věnujete třeba dvakrát do roka, vždy se mezi nimi prach uchytí. A na ten je nejlepší vzít vysavač s kartáčovým nástavcem se štětinami.
Ani ten ale někdy na zašlou špínu nestačí, proto voděodolné obálky knih ještě otřete vlhkým hadříkem. Zajímavou radou se jeví potřít je éterickým olejem z čajovníku. Ten totiž dezinfikuje a odstraňuje i nepříjemné pachy.
Obálky knih nakonec suchým bavlněným hadříkem otřete do sucha, jinak by mohly plesnivět.
Proberte je
Knížky poté roztřiďte. Buď podle témat, nebo podle toho, jak je často berete do ruky. Nechte si ty, které jsou blízké vašemu srdci, a pak také ty, které byste chtěli vy nebo někdo z vaší rodiny opětovně číst.
Spočítejte, kolik knih se vám do knihovny vejde, a toto množství nepřekračujte. S knihami, na které stoprocentně nesáhnete další léta a máte je jen z nostalgie, je čas se rozloučit.
Prozatím je dejte do nějaké větší krabice nebo bedny, později si řekneme, kam s nimi…
Jak lze knihy třídit?
* beletrie
* praktické (kuchařky, příručky aj.)
* obrazové (fotografické)
* časopisy
Plísně na obálce
U starších titulů se to stává – i když není kniha plísněmi prorostlá a jsou jen patrné na obálce, i tak jde o nepříjemnou věc. Zkuste obálku zachránit roztokem z denaturovaného lihu zředěného vodou (poměr asi 70 procent lihu a 30 procent vody).
Do něj namočte hadřík, hodně ho vyždímejte a obálku očistěte. Nakonec suchým hadříkem otřete do sucha. Někdy pomůže, když do vody, kterou knihu potíráte, kápnete ocet. A když je plíseň i uvnitř knihy?
Rada, kdy ji dáte do uzavíratelného igelitového obalu a na jeden den, nebo i déle, ji vložíte do mrazáku, sice není stoprocentní, ale vyzkoušet ji můžete. Vysoký mráz by alespoň měl zastavit růst plísní.
Zažloutlé stránky vybělte
Zažloutlé okraje listů vypadají nevzhledně. Ale dá se s nimi vůbec něco dělat? Ano, dá. Postačí vám na to pár kapek sava a kousek vaty. Namočte vatičku do přípravku a přejíždějte jí po hranách listů, knihu při tom musíte nechat zavřenou.
Po několika vteřinách začnou hrany listů samy bělat a vy jen počkáte, až stránky zaschnou. Zápachu se bát nemusíte, savo z knihy není vůbec cítit.
Zbavte se zatuchliny
Naopak problémem může být zatuchlina ze starých knih. Tady je zapotřebí, aby k nim proudil svěží vzduch. Postačí, když knížky volně rozložíte třeba na balkoně a párkrát denně jimi prolistujete.
Pokud ani to nepomůže, vyzkoušejte jednotlivé stránky prosypat jedlou sodou, uložit do čistého obalu a za pár dnů sodu vysypat nebo opatrně vyfoukat fénem.
Jak zbavit knihu
… vlhkosti
Mezi listy položte filtrační papír nebo je posypte mastkovým práškem (koupíte jej na webu). Knihu zavřete a prášek nechte chvíli působit. Na jeho odstranění můžete použít fén nebo vysavač.
…mastnoty
Na papírovou znečištěnou stránku nasypte sůl (nebo i mastek prášek) a po 15 až 20 minutách ji sfoukněte. Granule prášku a soli dobře absorbují tuk. Anebo na stránku naneste savý papír a jemně ji přežehlete mírně nažhavenou žehličkou. Papír absorbuje tuk pod vlivem tepla.
Kam nechtěné knihy dát?
Každého asi napadne antikvariát. Jenže kdo je tam zkusil udat, ten ví, že to někdy není lehké. Některých titulů je prostě na trhu tolik, že je už nikdo nechce ani zadarmo.
Z knih před rokem 1990 bývají nejlépe prodejné úzce zaměřené odborné knihy, pokud už nejsou informačně zastaralé, anebo knihy spisovatelů, jež se i dnes dobře prodávají v knihkupectvích, ale nejsou už k mání.
Dobře se daří antikvariátu prodat tituly přibližně 15 let staré. Každou knihu ovšem nemusíte nutně prodávat, někdy ji můžete darovat někomu blízkému, anebo ji můžete vložit do knihobudky či nabídnout zdarma na webu nevyhazujto.cz.
Na pomoc také máte
* Inzertní portály bazos.cz, sbazar.cz, zdruheruky.cz či nbazar.cz.
* Facebook, Twitter a Instagram.
* Online antikvariát knihobot.cz (vracíme knihy do oběhu). Musíte jim ale napřed poslat fotografie knih, jež chcete prodat. Pokud o ně budou mít zájem, pošlou pro ně svého kurýra a zařídí i další potřebnosti.