Světýlka prostě chybět nesmějí

Kdy jindy rozsvítit celý byt, než o Vánocích? Jen stromeček nestačí. Aby byla atmosféra opravdu kouzelná a sváteční, chce to víc. Rozsviťte stoly, stolky, parapety i rámy dveří…

Naštěstí je nabídka široká a světelné dekorace se dají koupit v různých designech, provedeních, barvách, tvarech a materiálech. Můžete je použít jakkoli a kamkoli. Jen je třeba rozlišit, které jsou určené do interiéru a které patří ven.

Adaptér, nebo baterie

Jaká si vyberete? Se šňůrou, která se dává do zásuvky, nebo s malou krabičkou, do které vsunete baterie? Oba způsoby rozsvícení dekorace mají své pro a proti.

* U tradičních typů potřebujete adaptér, tedy malé trafo, které převádí 230 V na 12 V. Jinak by to světýlka nevydržela. Prakticky vždy je adaptér součástí dekorace. Jako nevýhoda se může zdát kabel. Je vidět a musí být dostatečně dlouhý, aby zástrčka dosáhla k nejbližší zásuvce.

* Dekorace na baterie můžete dát kamkoli a nejste omezeni vypínačem. Musíte ale mít doma stálou zásobu baterií. Skvělé je, že většina světýlek funguje na stejné „tužkové“ AA typy.

Tip Paní domu: Světelné dekorace na baterie můžete použít pouze v interiéru, naopak ty na adaptér mohou být (jsou-li k tomu určeny) i venku.

Klasický světelný řetěz nemusíte dát jen na stromeček. Naaranžujte si ho na poličku nebo na komodu spolu s dalšími vánočními dekoracemi.

Studené, nebo teplé

Věděli jste, že i „ledky“ se dají pořídit v teplém odstínu? Vybírat můžete ze čtyř barev. Konkrétní barvu světelného spektra zjistíte na obalu.

* bílý proužek: základní studená barva

* žlutý proužek: základní teplá barva

* jantarový proužek: barva zvaná vintage

* barevný proužek: tzv. multicolor, tedy několik barev, které se střídají.

Do uzavírací sklenice vložte světýlka na baterii (zvolte teplé barevné spektrum) a na přední stranu si nakreslete nebo napište vánoční motiv. Aranžmá doplňte zlatými skleněnými koulemi, zlatým perlovým řetězem a zvířátkem v medové barvě.

Co je to timer

Některé svítící ozdoby a svícny jsou vybaveny tzv. časovačem. Vedle tlačítek „on“ a „of“ mají mezipolohu „timer“, která funguje v režimu 6/18. To znamená, že 6 hodin svítí a pak se sama na 18 hodin vypne. Takže když si světýlka zapnete třeba ve čtyři odpoledne, sama se v deset hodin večer automaticky vypnou a druhý den se zase sama ve čtyři odpoledne zapnou.

Co mít určitě doma

Trh se světelnými ozdobami je přebohatý. Každým rokem se objeví nová krásná lákadla. Dobrou zprávou je, že když si je jednou koupíte, můžete je pak používat hodně dlouho. Takže už jen doplňujete svou světelnou sbírku. Třeba o svítící girlandy, vánoční sítě a záclony, LED svítící stromečky, pohádkové lucerny nebo svítící hvězdy na dekoraci oken…

Různé druhy řetězů

Ať už budou na adaptér, nebo na baterie, jsou všestranné a přizpůsobíte si je podle své potřeby. Když si půjdete nějaký řetěz koupit, všímejte si i jeho délky, abyste si domů nepřinesli moc malý, nebo naopak hodně dlouhý kousek. Základní řady jsou dlouhé od 5 až do 50 metrů. Ozdobte si jimi nejen vánoční stromek, ale co vás napadne. Třeba okna.

Tip Paní domu: Na každém balení řetězů bývá nakreslený stromeček a u něj číslo. To značí výšku stromečku, na který je daný řetěz určen (například délka řetězu 12 metrů je pro stromeček o výšce 170 cm).

Ta úplně malá LED světýlka s tenkým drátkem (vyrábí se od 0,9 mm výš a říká se jim odborně nano řetězy) se skvěle hodí třeba na adventní věnce. Vyrobte si věnec z vánočních skleněných koulí stejné barvy a ozdobte světýlky.

Naaranžujte vánoční řetěz s dekorem kytiček jen tak na stůl. Přidejte jeden svítící domeček a vychutnejte si svůj vánoční punč.

Dekorace na stůl

Andílci, zvířátka… hodí se skvěle na sváteční stůl. Velmi hezky vypadá na stole svítící betlém. Vyrábějí se i úplně malé o velikosti kolem 17 – 26 cm. Mohou být keramické, skleněné, dřevěné,…

Sváteční stůl můžete dozdobit svítícím řetězem z koulí. Vyberte barvu koulí, která se hodí k ostatním dekoracím nebo k jídelnímu servisu.

Zvířátka a sněhuláci

Možná se jedná o tu nejoblíbenější skupinu světelných ozdob na celém světě. Radost vám přinesou sobi, jeleni, srnečci, lišky i veverky. Ale také malí, velcí i obří sněhuláci a andělé i andílkové. Hitem posledních let jsou skřítci. Vyrobeni mohou být z keramiky, akrylátu i ze dřeva.

Sváteční efekt dosáhnete, když na bílý tác nasypete umělý sníh a na něj naaranžujete řetěz se svítícími sobíky. Doplňte bílým keramickým sobem, andílky a malým Jezulátkem. Můžete přidat i malé červené hvězdičky a další drobné dekorace.

Kouzelné vesničky

Patří také k hitům, které si zamilujete. Vytvoří tu pravou vánoční atmosféru. Zvlášť večer, když se rozsvítí v celé své kráse. Každý rok se ujistíte, že už těch domečků je dost, ale stejně neodoláte a pořídíte další.

Při stavbě vesničky pamatujte na podklad (nejlépe bílý ubrus, který imituje zasněženou krajinu). Vymodelujte si prostor i do výšky, aby byla dekorace plastická.

Speciální projektory

Jsou většinou určeny na terasy a zahrady, ale můžete je pustit i doma. Třeba při vybalování dárků. Laser se postará o kouzelnou atmosféru, když po stěnách nechá tančit hvězdičky, nebo letošní novinku – padající sníh.

Konzultace: Jiří Gadlena (www.emos.cz) Foto: autorka textu a archiv firem (emos.cz, lidl.cz, kasa.cz)

Štítky: ,
reklama

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Mrtvý kamarád přišel dohrát partii šachu
skutecnepribehy.cz

Mrtvý kamarád přišel dohrát...

Hráli jsme spolu rádi a dlouho...
Dveře MASTER – co kus to originál
rezidenceonline.cz

Dveře MASTER – co kus to...

Jsou synonymem pro nadčasový minimalistický design, tak...
Kosmetika s duší rostlin
iluxus.cz

Kosmetika s duší rostlin

Petra Švábíková, zakladatelka české přírodní...
21. ročník České hlavy: Neprestižnější ocenění české vědy míří i na jih
21stoleti.cz

21. ročník České hlavy:...

Před 20 lety vznikl z iniciativy intelektuálů...
Borůvkový koláč s mandlovou drobenkou
tisicereceptu.cz

Borůvkový koláč s mandlovou...

Recept babiček, ale i babiček našich...
Přijde na řadu dítě, nebo rozchod?
nasehvezdy.cz

Přijde na řadu dítě, nebo...

Zdá se, že vztah...
Přestává ji Kolečko bavit a touží po Polívkovi?
nasehvezdy.cz

Přestává ji Kolečko bavit a...

Vztah s PETREM KOLEČKEM...
Významná centra Krkonoš
epochanacestach.cz

Významná centra Krkonoš

V Krkonoších si můžete...
Sestřelil ruské stíhačky nad Kyjevem jediný neznámý hrdina?
enigmaplus.cz

Sestřelil ruské stíhačky nad...

24. února 2022 zahájilo Rusko rozsáhlou...
Chřipka letos bude silnější: Očkování je vhodné už teď
epochalnisvet.cz

Chřipka letos bude silnější:...

Vlna chřipkové epidemie se letos očekává...
Devět křížů: Je masakr svatebního průvodu poblíž dálnice jen báchorka?
epochaplus.cz

Devět křížů: Je masakr...

Novomanželé kráčí po lesní cestě zpět do vesnice, v...
Barevné záhady: Kde se vzalo „stříbrné“ plátno?
epochaplus.cz

Barevné záhady: Kde se vzalo...

Když se řekne „hvězdy stříbrného plátna“, všichni...
0 shares