Tajemství je prosté: Nikoli více líčidel, ale ta správně vybraná pomohou vrátit tváři svěžest. Pokud chcete vědět víc, pak pro vás máme několik šikovných tipů.
Méně je více!
V případě líčení zralé pleti to platí do písmene. Vydatná vrstva make-upu by ještě více zdůraznila povadlost rysů, jak ukazuje levá část snímku. Mnohem lepšího výsledku dosáhnete přípravkem s lehkou texturou.
Nemusí to být make-up, postačí i tónující podkladový krém ve formě lehkého fluidu. Sjednotí barevnost, ale nebude se usazovat ve vráskách. Hodí se i tónované BB nebo CC krémy určené pro zralou pleť.
Ani ty nenanášejte v příliš silné vrstvě, pro zakrytí výraznějších rýh a pigmentací je vhodnější korektor.
Krok za krokem
– Aby pleť působila odpočinutě, musíme jí nejdřív dodat hydrataci lehkým nemastným krémem.
Teprve na něj nanášejte tónující fluid.
– Na víčka použijte bázi pod oční stíny. Brání stékání líčidel a tím i jejich usazování ve záhybech a vráskách. Ale pozor, některé báze zvýrazňují barvu líčidla, takže stíny nanášejte opatrně.
Tip: Pro zralou pleť se obecně hodí hlavně přirozené tóny tělové, světlé pudrové barvy a odstíny hnědé. Tmavě hnědou nebo tmavě šedou lze vytvořit linky, na pokrčené starší kůži to jde lépe než tužkou.
– Výraznější vrásky kolem očí můžete zmírnit tužkovým korektorem. Použijte jen malé množství a dobře rozetřete do ztracena. Cílem je zmenšit opticky hloubku vrásky, nikoli nechat ji zmizet.
– Plastičnost a živost obličeje můžete zvýraznit tvářenkou. Vodné jsou jemné odstíny růžové, korálové a meruňkové, nehodí se rezavohnědé, protože přidávají roky.
Opatrně s pudrem
Zralá je pleť je suchá, někdy velmi, což pudr jen zdůrazní. Pokud je to zapotřebí, lze ho používat na
snížení lesku nosu a případně čela. Téhož ale dosáhnete matujícím podkladovým krémem.
Důraz na jas
Jednou z možností, jak uspět při líčení zralé pleti, je zvýraznit jas v obličeji. Barvy líčidel pak hrají jen doplňkovou roli, takže je vybíráme v nenápadných světlých odstínech a soustředíme se na rozzáření pleti.
Opět platí – nic nepřehánět, postačí i lehký podkladový krém nebo CC krém s rozjasňujícím efektem. Případné pigmentové skvrny schová korektor. Oči jen jemně zvýrazněte šedou nebo šedohnědou linkou a stíny v tělových a pudrových barvách.
Nezapomeňte na obočí, na jeho úpravu se hodí světlý šedohnědý stín nebo tužka ve stejném tónu. Velmi přirozeně by měla působit i rtěnka. Cílem je podtrhnout víc upravenost obličeje než barvy, které nanesete.
Syté barvy? Ano, ale…
Ve zralém věku při líčení očí nepůsobí dobře křiklavé odstíny fialové, modré nebo zelené. Pokud vám takové tóny sluší, tak je hledejte spíš v jemném náznaku v pudrových barvách.
V sytějším odstínu zpravidla dobře vycházejí jen zemité a hnědé tóny, které nekontrastují tak silně s pletí.
A druhý háček: Pokud si výrazněji nalíčíte oči, pak použijte nenápadnou rtěnku. A naopak – sytou rtěnku doplňte pouze jemným líčením očí. Toto pravidla platí obecně, ale ve zralém věku by současné výrazné líčení očí i rtů působilo ještě nápadněji jako maska.
Líčení pro bělovlásky
S bílými vlasy velmi dobře ladí pastelové odstíny líčidel – vyzkoušejte růžové rtěnky, budou slušivější než červené, fialové a hnědé odstíny. Na oči lze použít stíny opět v barvách pudru s nádechem světle růžové, šeříkové nebo velmi světlé holubičí modři.
Středně sytým odstínem šedohnědé zvýrazněte obočí a tmavě šedou pak naznačte oční linky. Tužka se k tomu nehodí, špatně se nanáší kvůli záhybům v kůži.
Text: Lenka Korandová, foto: PX FUEL