Domů     Štěpán Rak: Od klasické kytary jsem vždycky zdrhal
Štěpán Rak: Od klasické kytary jsem vždycky zdrhal
6.11.2024

komerční sdělení

Světově uznávaný kytarový virtuos a skladatel Štěpán Rak byl hostem další hudebně zábavné talk show Hovory W, která se už několik let pravidelně koná v příjemném prostředí útulné rozhlasové kavárny Radiocafé v budově Českého rozhlasu v Praze.

Moderátoři Jiří Werich Petrášek, Pavel Mészáros a pianista Karel Štolba si tentokrát pozvali pozoruhodnou hudební osobnost, která se přiznala k tomu, že už od počátku své hudební kariéry spíše než ke klasice inklinovala k trampské muzice.

„Já vlastně klasickou kytarou ani nezačínal. Na úplném začátku jsem s kamarádem Ferdou Löffelmanem chodil do houslí k panu učiteli Kozovi, koncertnímu mistru České filharmonie. Bylo nám kolem osmi.

Jednou jsme se během takového trošku bahnitého, vlhkého dne váleli na naší zamilované louce, když najednou přiběhla paní Löffelmanová s hurónským řevem, mávala v rukou dvěma housličkama, a spustila na nás:

‚Vy pitomci, co se tu válíte jako čuňata, vždyť za chvíli soutěžíte!‘ A tak jsme opravdu jako čuňata přímo z té louky běželi s housličkama soutěžit do Osvětové besedy, mezi těmi dívenkami v kraječkách a vymydlenými chlapečky s motýlky jsme se opravdu vyjímali, ale představte si, my jsme to vyhráli!“ vzpomíná Štěpán Rak na své opravdu rané začátky.

„Kytaru jsem ještě dlouho nevzal do ruky, ani jsem k tomu neměl sklony. Až teprve na střední výtvarné škole na Hollarově náměstí v Praze jsem začal závidět klukům, co na ty kytary balili holky, v čemž jsem je já se svými housličkami mohl těžko trumfnout.

Volba byla tedy jasná a já se brzy ocitl s kytarou na břehu Berounky. Takže za to vlastně můžou ty holky…“, uzavírá s úsměvem slavný hudebník.

Štěpán Rak má na kontě řadu skladeb, i když noty ho prý nikdy moc nebavily. Je prý vyložený sluchař. Musel je však vzít na milost, když začal komponovat a také vyučovat na konzervatoři.

Je prvním českým profesorem v oboru výuky na kytaru, a tento titul mu osobně udělil někdejší prezident Václav Havel.

Na přímou přímluvu španělské královny Sofie mu v osmdesátých letech bylo umožněno vycestovat pracovně do Finska, kde strávil pět let a také zde vyučoval – dokonce ve finštině.

Proslavil se také svým specifickým herním stylem, kdy rozeznívá struny všemi pěti prsty, který je znám pod názvem „Rakovo tremolo“.

„Někteří diváci se nám po představení svěřili, že je Štěpán velmi příjemně překvapil. Mají ho totiž většinou zafixovaného jako vážného umělce, zpracovávajícího vážná hudební či literární témata.

Určitě k tomu přispěla i jeho dlouholetá spolupráce s Alfrédem Strejčkem, s nímž se dlouhou dobu věnovali tématu pedagogického, ale hlavně filozofického odkazu Jana Amose Komenského.

 Ale Štěpán je uvnitř člověk veselé mysli, srdcem tremp, který má blízko k přírodě a v životě akcentuje krásu a lásku.

Pozvat ho do našeho talk show byla skvělá volba, protože se bavili opravdu všichni – my i publikum“, hodnotí večer v Radiocafé jeden z protagonistů, moderátor a také zpěvák Pavel Mészáros.

Protože Štěpán Rak je zvyklý nejen zajímavě a vtipně vyprávět, nepustil po celý večer svou kytaru z ruky, a tak se tentokrát více improvizovalo, hrálo a zpívalo. Prostě Hovory W se vším všudy.

Další zábavný večer ve známé rozhlasové kavárně proběhl opět za přispění generálního partnera projektu „Podzim s láskou a humorem“ Invest Gate Funds, investičního fondu, který u nás postupně buduje síť resortů pro seniory, poskytující ubytovací či odlehčovací služby, včetně center pro klienty postižené Alzheimerovou nemocí či roztroušenou sklerózou.

„Díky našemu partnerství máme možnost opravdu zblízka poznat, co taková péče obnáší a kolik energie a nasazení je třeba, aby byla opravdu kvalitní.

Čas od času se svým pořadem totiž do těchto resortů s našimi hosty zajíždíme a rádi klientům přivezeme kus dobré nálady a špetku humoru“, říká Jiří Werich Petrášek.

„Pravidelně vystupujeme třeba v IGF Alzheimer centru v Třebíči, a moc se těšíme, že už brzy navštívíme resort v Jincích, který by měl být dokončen příští rok. A podobně se těšíme i do Třeboně, kde se jeden takový krásný projekt už připravuje.“

V závěru večera byli jako obvykle z řad publika vylosováni tři diváci, kteří si odnesli dárky od dalších partnerů pořadu, ať už od našeho vydavatelství, nebo třeba od Radioservisu, Českého rozhlasu či společnosti Depend.

Vše o umělecké stránce projektu, aktivitách generálního partnera, nabídce jeho služeb a možnosti  zajímavých investic lze nalézt na

https://slaskouahumorem.cz

a

https://investgate.cz/funds/.

Foto Jaroslava Raunerová

Předchozí článek
Související články
25.6.2025
Mistr slova! Několik generací tu rozesmál, tu nasměroval k zamyšlení. Autor či spoluautor písní, které zlidověly. Spoluzakladatel divadla, principál, textař, básník, zpěvák, herec… … skladatel, dramatik, spisovatel, grafik, sběratel… Renesanční muž mnoha zájmů a dovedností, kterým se věnuje s pílí a entuziasmem i ve svých více než devadesáti! Doma bylo v Klatovech „V Klatovech jsem objevoval s
23.6.2025
Květnové Hovory W, pravidelný hudebně zábavný pořad, jehož publikum vždy zaplní rozhlasovou kavárnu Radiocafé do posledního místečka, měl opět velmi atraktivního a hlavně vtipného hosta. Než se však jaksepatří „rozjel“, už v úvodu se svěřil moderátor Jiří Werich Petrášek publiku, že jej stačil Josef Fousek ještě před jeho začátkem pořádně naštvat, a to hned třikrát. Dlužno upřesnit, že tak činil s
27.5.2025
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní domu, a tak jsou pro vás připravené ty
27.5.2025
První opravdu podložená zmínka o rodu Kinských je skutečně úctyhodného data. Jde o závěť Bohuslava z Vchynic a Žernosek, kterou jmenovaný rozděluje majetek mezi své syny. Listina pochází z roku 1282, takže současného příslušníka rodu Františka Kinského dělí od jeho předka úctyhodný kus české historie. Pokud se jej optáte, zda ještě dnes něco cítí k místu, které je spjato s počátky tohoto slavného
20.5.2025
Nastává čas dovolených a toulek po světě, a tak vás možná čeká vysněná cesta za oceán. Pak se také poprvé potkáte s pásmovou nemocí. Anglicky se nazývá jet lag a doslova znamená tryskáčové zpoždění. O co vlastně jde? Cestování časovými pásmy vám rozbourá denní rytmus. Lidské tělo je, jak známo, nastavené na to, aby dělalo během 24 hodin spoustu činností – mezi jiným má svůj čas spánku a jídla. P
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kosmetické tipy na jaro i léto
Nehty bývají na jaře suché. A také hůře rostou, mají sklon se lámat a třepit. Podepsaly se na nich zimní podmínky, a to tím výrazněji, čím jsou vaše nehty přirozeně slabší a méně pevné. Okamžité zlepšení přinese olejová péče. Použít se dá speciální olej na nehty, ale docela dobře vystačíte i se sprchovým nebo tělovým olejem. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Budoucnost z čajových lístků
nejsemsama.cz
Budoucnost z čajových lístků
Chcete vědět, co vás čeká v budoucnosti? Uvařte si čaj a naučte se věštit z čajových lístků. Možná se dozvíte spoustu zajímavých věcí. Zjistit, co vás čeká, můžete klidně i v pohodlí domova. Nebojte se, věštění z čaje není vůbec složité. K tomu, abyste poznala svou budoucnost a našla odpovědi na své otázky, vám bude stačit obyčejný sypaný čaj, oblíbený hrneček a vaše šikovné ruce. Čarovné
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
historyplus.cz
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
Jeden z nejmocnějších mužů království Menhart z Hradce je opět za mřížemi. Zatím vždy ho jeho protivníci propustili. Nyní se ukáže, zda se dříve dostaví svoboda, nebo smrt. K husitství má šlechtický synek Menhart II. z Hradce (1398–1449) od mládí vztah. Vždyť i jeho otec Jan starší z Hradce (†1417), nejvyšší zemský hofmistr, se ke kališníkům přidal v roce 1415 po
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
epochalnisvet.cz
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte?
Každý den poprvé
skutecnepribehy.cz
Každý den poprvé
Dnes ráno mi znovu podal ruku a zeptal se, jak se jmenuju. Jeho oči byly přívětivé, ale i nejisté. Můj muž. Opět jsem mu řekla: „Jsem Marie, tvoje žena.“ Přikývl. A pak se na mě usmál tak, jako by mě potkal poprvé. Můj muž. Manžel, se kterým jsme desítky let. Když mu to zjistili, bylo mu 75 let. Já
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
epochanacestach.cz
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
Slunce se mocně opírá o štíty mohutných hor. Na nebi není ani mráček a skoro to vypadá, že ostré vrcholky masivů musejí každou chvilkou protnout blankytně modrou oblohu. Jejich majestátnost a dravost krotí nádherné listnaté lesy, jejichž podzimní „čarokresba” vezme dech všem přihlížejícím. Je jednou z největších zemí a statistické údaje popisující tuto nejlidnatější část
Život Šinkorové řídí žárlivost?
nasehvezdy.cz
Život Šinkorové řídí žárlivost?
Oznámila překvapivý konec svého působení jako pedagožka na konzervatoři a v emotivním příspěvku na sociálních sítích herečka Daniela Šinkorová (52) napsala, že odchází se slzami v očích. Jenže prá
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Gokteik Viaduct: Kilometr, který se táhne věčnost, v srdci Myanmaru
epochaplus.cz
Gokteik Viaduct: Kilometr, který se táhne věčnost, v srdci Myanmaru
Připravte se na cestu do míst, kde se zdá, že čas plyne jiným tempem. Myanmar, země s bohatou historií a úchvatnou přírodou, skrývá jeden z nejpozoruhodnějších inženýrských počinů světa – Gokteik Viaduct. Tento monumentální železniční most slibuje nejen dechberoucí výhledy, ale i zážitek, který vám jeden kilometr jízdy protáhne na celou věčnost. Ponořte se s
Přivedeme zpět k životu mamuty či jiné vyhynulé tvory?
21stoleti.cz
Přivedeme zpět k životu mamuty či jiné vyhynulé tvory?
Víme, že existovaly, ale vlivem nepříznivých podmínek, nadměrného lovu či činnosti člověka došlo k jejich vyhynutí. Díky vzorkům DNA těchto ztracených tvorů se vědci nyní chtějí pokusit je znovu přivé
Tajemství Velikonočního ostrova: Jak se obří Moai vydaly na cestu?
enigmaplus.cz
Tajemství Velikonočního ostrova: Jak se obří Moai vydaly na cestu?
Na jednom z nejodlehlejších míst na Zemi, v nekonečných vodách Tichého oceánu, se nachází Velikonoční ostrov, domov stovek monumentálních kamenných soch, známých jako Moai. Tyto tajemné kolosy, tyčící
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.