Domů     Stěhujeme se…
Stěhujeme se…
26.8.2022

Je rozhodnuto? Konečná verze? Nerozmyslíte si to ještě? Pak je dobré se připravit. Ze všeho nejdřív si rozmyslete, jestli chcete balit sami nebo to necháte na stěhovací firmě.

Češi své bydliště, na rozdíl od Američanů, jen velmi neradi mění. Vždyť i staré české přísloví to potvrzuje. Věřte však, že dnes je lepší přestěhovat se, než vyhořet.

Protože spousta spolehlivých stěhovacích firem už nabízí tak profesionální služby, že stěhování zvládne bez stresu i ten nejzarputilejší odpůrce jakýchkoli změn.

Víte, že podle statistik představuje pro mnohé Čechy stěhování tak velkou překážku, že si ho na poslední chvíli rozmyslí a zůstanou v původním bydlišti? Je pro ně víc stresující, než ztráta partnera nebo změna zaměstnání.

Co vše nabídne firma

Rozhodli jste se, že starost se stěhováním svěříte stěhovákům? Profesionální firma k vám vyšle technika, který na místě zjistí, co vše se bude stěhovat. Podle toho doporučí velikost vozu. Dohodne termín.

Opravdu dobrá firma poskytne krabice i bublinkové folie zadarmo. Dokáže vám věci i zabalit, na krabice dát etikety s popisem, co je uvnitř. Nabídne možnost demontáže a následné montáže nábytku, nakládání i vykládku s donesením až do bytu.

A samozřejmě i následné vybalení věcí a úklid prázdných kartonů. Zajistí si i parkování na obou místech. Podle rozsahu služeb spočítá konečnou cenu a vy se již téměř o nic nestaráte.

Tip Paní domu: Některé stěhovací firmy nabízejí i možnost uskladnění potřebných věcí. Pohodlně se přestěhujete a teprve pak dorazí i nábytek a krabice.

Při zajišťování stěhovací firmy zvažte pojištění a určitě požadujte smlouvu, v níž budou uvedené všechny náležitosti, termíny, cena, ale i práva a povinnosti vás i firmy.

Chcete si balit sami?

Někomu tento typ služby vyhovuje, ale jiný má potřebu si své věci poskládat do krabic sám. V tom případě je třeba se na to dobře připravit, a to dost dlouho před termínem stěhování. Sežeňte si:

* dostatečný počet úměrně velkých pevných krabic s víkem a pevných pytlů (můžete si je u stěhovací firmy zapůjčit)

* bublinkové folie na křehké věci (ty je možné nahradit například odřezky ze skartovačky nebo slámou), speciální fixační folie, které umožňují rychle a kvalitně zabalit různé věci, elektroniku, domácí spotřebiče nebo nábytek.

* lepicí pásku (dostatečně velkou a kvalitní, aby držela)

* kvalitní popisovač

Samotné balení

Když už balíte, zařaďte do své činnosti i třídění. Vše, co nepotřebujete, dejte stranou. Jestli jste si vyčlenili dostatek času, můžete nepotřebné věci ještě nabídnout k prodeji, případně darovat známým, přátelům nebo potřebným.

Například čisté, vyžehlené a nepoškozené oblečení rádi vezmou v seniorských obchůdcích, stejně tak i různé šperky nebo domácí potřeby. Oblečení a hračky můžete dát i do speciálních kontejnerů.

Ostatní věci

skládejte do krabic a pytlů, ale vždy tak, aby je mohl unést jeden člověk. Třeba knihy váží hodně, proto jimi naplňte jen polovinu krabice. Do zbytku dejte třeba bytový textil (utěrky, ručníky, záclony…). Pro jistotu dno krabice přelepte ještě páskou.

Každou krabici hned popište (napište, co v ní je). Nakonec celou krabici přelepte znovu páskou (hlavně ve spojích a víko). Zkuste zavést přehledný systém a balte věci z jednotlivých místností spolu.

* Oblečení je vhodné dát do pytlů. Oděvy, na kterých vám hodně záleží, uložte do šatních boxů. Bytový textil do krabic. Boty do pytlů…

* Drobnosti naskládejte do krabic, ale předem si je zabalte (do fixační nebo bublinkové folie). Krabice podle potřeby vycpěte balicím papírem, aby v nich byly předměty zafixované.

* Šperky a cennosti si uložte zvlášť a jestli to jde, vezměte si je do příručního zavazadla.

* Pohotovostní krabice je taková, kterou budete potřebovat hned. Zavřete ji jako poslední a vybalte jako první. Do ní dejte nůžky, hadřík, toaletní potřeby včetně toaletního papíru, šroubovák, kleště, nožík, ale také hrníček se lžičkou a ručník.

Skříně a skříňky vyprázdněte. Police zabalte do fixační folie a položte na dno skříňky. Co jde, to odmontujte, vložte do sáčku, ten popište a přilepte páskou dovnitř skříňky. Dveře převažte nebo také obalte fixační folií, aby se při přepravě neotevřeli.

Stejně tak i šuplíky. Na hrany a rohy nábytku si můžete koupit speciální ochranu, která je buď z tvrdého kartonu nebo z měkkého pěnového materiálu, skleněné vitríny a zrcadla zabalte do bublinkové folie

Křehké předměty

* Sklo a porcelán balte jednotlivě do novin a v krabici překrývejte bublinkovou folií. Krabici vždy viditelně označte „POZOR SKLO!“

* Nádobí si raději chraňte fixační nebo bublinkovou folií. Můžete ho také zabalit do utěrek a ručníků, kterými také vycpěte krabice.

* Lustry a lampy vám budou vděčné za polystyrenový granulát, který je ochrání před rozbitím.

* Obrazy zabalte do bublinkové folie a klidně i do deky nebo závěsu.

* Rostliny v květináčích balte až nakonec. Ty menší naskládejte do plastových přepravek. Ty velké vám přepravce připevní v autě ke speciálním držákům.

* Domácí zvířátka ponechte po dobu stěhování u někoho známého a vraťte se pro ně, až budete přestěhovaní a jejich místo v novém domově bude připraveno. Zvlášť se jedná o rybičky, křečky, morčátka a podobně.

Tip Paní domu: Sepište si seznam všeho, co stěhujete (počet krabic, pytlů a přepravek, počet nábytku z jednotlivých místností). V novém bydlišti si ho postupně odškrtávejte.

Text: Dana Pešková, Foto: Shutterstock

reklama
Související články
21.2.2024
V kuchyni vznikají mastné páry a ty se usazují na dvířkách, ale nejen to. Bojujeme také s otisky prstů a různými skvrnami. Jenže na každý materiál se musí trochu jinak, a pokud si nechcete linku zničit nevhodnými metodami, musíte dodržovat pár pravidel. Hlavně se řídit podle materiálu, ze kterého je nábytek vyroben. Dřevěný Dřevo je kvalitní materiál, který může vydržet celé generace, ať
19.2.2024
Zajímavou dekoraci si vyrobíte z překližky. Jestli se vám podaří najít někde starou zásuvku od psacího stolu, vznikne navíc praktická polička, třeba do koupelny. Koho baví kreativní tvoření, hledá stále nové nápady, které by proměnil v něco hezkého. Vyzkoušejte zajímavý obrázek, který zvládnete, i když neumíte kreslit. A třeba to bude roztomilý dárek pro někoho blízkého. Připravte si: Překližku
4.2.2024
Skořápky z různých ořechů jsou sice výborné místo třísek na podpal, ale skvěle se hodí i na tvoření. Ty pistáciové jsou zvlášť vhodné na výrobu nejrůznějších kvítků. Začněte těmi nejjednoduššími a postupně můžete tvořit náročnější motivy. Co budete potřebovat: skořápky z pistácií * akrylové barvy * tavnou pistoli * tvrdý papír nebo karton * bezbarvý lak * různé kamínky na výstelku * misky nebo
31.1.2024
Většina žen nosí šperky, které pro ně mají zvláštní význam. Třeba náušnice po babičce nebo řetízek, který dostaly k narození syna nebo dcery. Jak na to, aby neztratily svůj třpyt ani po letech? Existuje pár obecných tipů, které pomohou, aby ozdoby zůstaly čisté a zářivé. Některé jste možná už slyšeli, ale nevěnovali jste jim velkou pozornost. Další budou pro vás novinkou. Kam s nimi Jedno
19.1.2024
Jen si to představte. Sedíte v teple, venku zima a vy pozorujete ptáčky. Není to báječné? Tolik druhů ptáků byste možná ani nečekali, některé snad ani neznáte. Udělejte krmítko A nevymlouvejte se, že to nestojí za to. Do jara je ještě pěkně daleko. Můžete je koupit, ale i vyrobit, a to celkem bez námahy ze dřeva, plechu, plastových hmot, oceli i ze skla. Důležité je vyhnout se ostrým hranám, drá
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vyrobte si samy: Zahradní květiny, které vydrží věčně
Pusťte se s chutí do tvoření, které vám připomene rozkvetlé léto…Milou dekoraci do bytu i do zahrady si vyrobíte z obyčejných houbiček na nádobí. Vlastnoručně vyrobené kvítky potěší nejen na podzim, kdy ostatní květiny pomalu odkvétají, ale také na jaře, než se příroda probudí ze zimního spánku. Ostatně parádu vám mohou dělat po celý rok. Co budete […]
Druhý život prázdných sklenic
Po sezoně zavařování zbyde pár prázdných sklenic, které už nebyly potřeba. Mohou počkat do příštího léta, anebo ještě lépe – být na parádu. Zde je pár tipů pro inspiraci. Ledová krása (viz úvodní foto) Světelné LED řetězy jsou báječný ozdobný prvek s jedinečným kouzlem. A vejdou se i do sklenice od kompotu. Usadit se dají […]
Štěně nevybírejte podle módy
I když to svádí sáhnout po štěněti plemene, která jsou v trendu, je rozumné odolat a zvážit, co vlastně od psa očekáváte. Má dělat společníka babičce nebo dětem? Má hlídat nebo s vámi sportovat? Má to být mazlíček nebo obránce? S módním plemenem lze šlápnout vedle nejen proto, že se mohou jeho potřeby a očekávání […]
Se správným příborem to jde lépe
To platí nejen u ryb, ale i některých mořských plodů. Neméně důležité je ale umět příbory používat. Jak tedy na to? Měli byste znát jedno základní pravidlo a to, že rybu na talíři nekrájíme. Její maso bychom měli jemně odlupovat od kostí. K tomu právě slouží speciální příbor, tedy tupý širší nůž se zalomenou špičkou, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tolik zklamání! Zůstane raději sama?
nasehvezdy.cz
Tolik zklamání! Zůstane raději sama?
Dramatický osobní život a marné čekání na lásku, to je problém hvězdy seriálu Na vlnách Jadranu Anny Šiškové (63). Blondýnka ze Slovenska to nemá jednoduché. Vdala se za režiséra Juraje Nvotu (69)
Legenda v novém kabátě: Prim Orlík 2024
iluxus.cz
Legenda v novém kabátě: Prim Orlík 2024
Rok 2024 se ponese v duchu hodinářských legend. Po vyprodané exkluzivní zlaté edici SPARTAK RESPEKT LE, přichází novoměstský výrobce hodinek s další novinkou. Ikonický PRIM ORLÍK se každé dva roky pře
Masové koule s pikantní omáčkou
tisicereceptu.cz
Masové koule s pikantní omáčkou
Koule jednoduše napíchněte na párátko a servírujte s pálivou červenou omáčkou. Ingredience 500 g hovězího mletého masa 2 větší cibule 200 ml ostrého kečupu 4 stroužky česneku 2 nakládané kap
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
epochalnisvet.cz
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyp
Domácí piškotová roláda
tisicereceptu.cz
Domácí piškotová roláda
Než nanesete na těsto krém, potřete ho vrstvou malinového džemu. Roládu dotáhnete k dokonalosti čokoládovou polevou. Ingredience Na těsto 3 vejce 80 g krupicového cukru 1 lžíce kakaa 100 g
Skandální odhalení: Napsala Bachova slavná díla jeho manželka?
enigmaplus.cz
Skandální odhalení: Napsala Bachova slavná díla jeho manželka?
Německý hudební skladatel Johann Sebastian Bach prý nebyl až takový génius, jak se dodnes věří. Jeho proslulá díla za něj totiž údajně napsala jeho druhá žena Anna Magdalena! Přijdou vám podobná prohl
Ztráta velkého přátelství
skutecnepribehy.cz
Ztráta velkého přátelství
Byly jsme velké kamarádky už od první třídy. Bohužel pak se stalo něco, co nás rozdělilo. Mohu za to já. Chtěla bych to napravit. Ale jak? S Hankou jsme se poznaly na základní škole, když se přistěhovala v polovině roku. Třída měla už své skupinky kamarádů a ona byla osamělá. Bylo mi to líto a nějak víc jsem se
Šli si pro lup v desítkách milionů. Odnesli si ale zlato v hodnotě přes 2,5 miliardy korun…
epochaplus.cz
Šli si pro lup v desítkách milionů. Odnesli si ale zlato v hodnotě přes 2,5 miliardy korun…
I zločinci potřebují mít ke své práci štěstí. V nenápadném transportním sejfu, v němž zlato čeká pár hodin, než ho přeloží na jiné letadlo, tak místo milionů najdou zlatý kov za miliardy. Jako pachatelé slavné loupeže z Brinks-Mat. Je sobota, 26. listopadu 1983. Do opevněného skladiště Brinks-Mat, které leží v blízkosti slavného londýnského letiště Heathrow, se snaží dostat skupina
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
21stoleti.cz
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyp
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Kraj Vysočina: Hvězdné území hejkala a Karafiátových broučků
epochanacestach.cz
Kraj Vysočina: Hvězdné území hejkala a Karafiátových broučků
Zvlněné kopce Českomoravské vrchoviny okouzlují v každém ročním období malebnou přírodou, čistými studánkami a množstvím historicky významných míst. Města Třebíč, Telč a Žďár nad Sázavou se dokonce pyšní zápisem na Seznamu světového dědictví UNESCO. Není divu, že kopcovitá Vysočina už po staletí inspiruje skladatele, malíře i spisovatele k vytvoření jejich nejznámějších děl. Ať už to byla poetická
Kdo se chce na ní přiživit?
nasehvezdy.cz
Kdo se chce na ní přiživit?
Má to těžké, problémy s manželem a teď ještě zprávy, že ji chce nahradit mladší blondýna. Dáda Patrasová (67) však tvrdí, že o ničem neví. Nová Dáda! Tak zněla tisková zpráva, kterou nedávno rozesíla