Domů     Stěhujeme se…
Stěhujeme se…
26.8.2022

Je rozhodnuto? Konečná verze? Nerozmyslíte si to ještě? Pak je dobré se připravit. Ze všeho nejdřív si rozmyslete, jestli chcete balit sami nebo to necháte na stěhovací firmě.

Češi své bydliště, na rozdíl od Američanů, jen velmi neradi mění. Vždyť i staré české přísloví to potvrzuje. Věřte však, že dnes je lepší přestěhovat se, než vyhořet.

Protože spousta spolehlivých stěhovacích firem už nabízí tak profesionální služby, že stěhování zvládne bez stresu i ten nejzarputilejší odpůrce jakýchkoli změn.

Víte, že podle statistik představuje pro mnohé Čechy stěhování tak velkou překážku, že si ho na poslední chvíli rozmyslí a zůstanou v původním bydlišti? Je pro ně víc stresující, než ztráta partnera nebo změna zaměstnání.

Co vše nabídne firma

Rozhodli jste se, že starost se stěhováním svěříte stěhovákům? Profesionální firma k vám vyšle technika, který na místě zjistí, co vše se bude stěhovat. Podle toho doporučí velikost vozu. Dohodne termín.

Opravdu dobrá firma poskytne krabice i bublinkové folie zadarmo. Dokáže vám věci i zabalit, na krabice dát etikety s popisem, co je uvnitř. Nabídne možnost demontáže a následné montáže nábytku, nakládání i vykládku s donesením až do bytu.

A samozřejmě i následné vybalení věcí a úklid prázdných kartonů. Zajistí si i parkování na obou místech. Podle rozsahu služeb spočítá konečnou cenu a vy se již téměř o nic nestaráte.

Tip Paní domu: Některé stěhovací firmy nabízejí i možnost uskladnění potřebných věcí. Pohodlně se přestěhujete a teprve pak dorazí i nábytek a krabice.

Při zajišťování stěhovací firmy zvažte pojištění a určitě požadujte smlouvu, v níž budou uvedené všechny náležitosti, termíny, cena, ale i práva a povinnosti vás i firmy.

Chcete si balit sami?

Někomu tento typ služby vyhovuje, ale jiný má potřebu si své věci poskládat do krabic sám. V tom případě je třeba se na to dobře připravit, a to dost dlouho před termínem stěhování. Sežeňte si:

* dostatečný počet úměrně velkých pevných krabic s víkem a pevných pytlů (můžete si je u stěhovací firmy zapůjčit)

* bublinkové folie na křehké věci (ty je možné nahradit například odřezky ze skartovačky nebo slámou), speciální fixační folie, které umožňují rychle a kvalitně zabalit různé věci, elektroniku, domácí spotřebiče nebo nábytek.

* lepicí pásku (dostatečně velkou a kvalitní, aby držela)

* kvalitní popisovač

Samotné balení

Když už balíte, zařaďte do své činnosti i třídění. Vše, co nepotřebujete, dejte stranou. Jestli jste si vyčlenili dostatek času, můžete nepotřebné věci ještě nabídnout k prodeji, případně darovat známým, přátelům nebo potřebným.

Například čisté, vyžehlené a nepoškozené oblečení rádi vezmou v seniorských obchůdcích, stejně tak i různé šperky nebo domácí potřeby. Oblečení a hračky můžete dát i do speciálních kontejnerů.

Ostatní věci

skládejte do krabic a pytlů, ale vždy tak, aby je mohl unést jeden člověk. Třeba knihy váží hodně, proto jimi naplňte jen polovinu krabice. Do zbytku dejte třeba bytový textil (utěrky, ručníky, záclony…). Pro jistotu dno krabice přelepte ještě páskou.

Každou krabici hned popište (napište, co v ní je). Nakonec celou krabici přelepte znovu páskou (hlavně ve spojích a víko). Zkuste zavést přehledný systém a balte věci z jednotlivých místností spolu.

* Oblečení je vhodné dát do pytlů. Oděvy, na kterých vám hodně záleží, uložte do šatních boxů. Bytový textil do krabic. Boty do pytlů…

* Drobnosti naskládejte do krabic, ale předem si je zabalte (do fixační nebo bublinkové folie). Krabice podle potřeby vycpěte balicím papírem, aby v nich byly předměty zafixované.

* Šperky a cennosti si uložte zvlášť a jestli to jde, vezměte si je do příručního zavazadla.

* Pohotovostní krabice je taková, kterou budete potřebovat hned. Zavřete ji jako poslední a vybalte jako první. Do ní dejte nůžky, hadřík, toaletní potřeby včetně toaletního papíru, šroubovák, kleště, nožík, ale také hrníček se lžičkou a ručník.

Skříně a skříňky vyprázdněte. Police zabalte do fixační folie a položte na dno skříňky. Co jde, to odmontujte, vložte do sáčku, ten popište a přilepte páskou dovnitř skříňky. Dveře převažte nebo také obalte fixační folií, aby se při přepravě neotevřeli.

Stejně tak i šuplíky. Na hrany a rohy nábytku si můžete koupit speciální ochranu, která je buď z tvrdého kartonu nebo z měkkého pěnového materiálu, skleněné vitríny a zrcadla zabalte do bublinkové folie

Křehké předměty

* Sklo a porcelán balte jednotlivě do novin a v krabici překrývejte bublinkovou folií. Krabici vždy viditelně označte „POZOR SKLO!“

* Nádobí si raději chraňte fixační nebo bublinkovou folií. Můžete ho také zabalit do utěrek a ručníků, kterými také vycpěte krabice.

* Lustry a lampy vám budou vděčné za polystyrenový granulát, který je ochrání před rozbitím.

* Obrazy zabalte do bublinkové folie a klidně i do deky nebo závěsu.

* Rostliny v květináčích balte až nakonec. Ty menší naskládejte do plastových přepravek. Ty velké vám přepravce připevní v autě ke speciálním držákům.

* Domácí zvířátka ponechte po dobu stěhování u někoho známého a vraťte se pro ně, až budete přestěhovaní a jejich místo v novém domově bude připraveno. Zvlášť se jedná o rybičky, křečky, morčátka a podobně.

Tip Paní domu: Sepište si seznam všeho, co stěhujete (počet krabic, pytlů a přepravek, počet nábytku z jednotlivých místností). V novém bydlišti si ho postupně odškrtávejte.

Text: Dana Pešková, Foto: Shutterstock

reklama
Související články
8.6.2023
Koření obsahuje tolik éterických olejů, že už v nepatrném množství změní chuť jídla. A stejně mocně může působit na zdraví. Účinek se přirozeně liší druh od druhu, a to nejen v působení, ale i jeho intenzitě. Tentokrát jsme vybrali pět nejsilnějších druhů koření na nejběžnější neduhy. Skořice Ačkoli si toto koření spojujeme především s báječnou vůní moučníků a cukroví, dopřávat by si ho měli hl
7.6.2023
Přinášíme vám sadu tipů a rad od našich naniček, které se v kuchyni uměly otáčet. Česnek Chcete-li zmírnit ostrost česneku, můžete ponořit stroužky do studené vody. Když vám zbude oloupaný česnek, brzy se zkazí, ale vyhodit ho je škoda. Naložte stroužky do olivového oleje. Budete tak mít stále po ruce čerstvý česnek a získáte i olej na pokapání salátu či topinek. Málokdo ví, že se česnek hod
5.6.2023
Je tu jaro a s ním nejen toulky přírodou, ale také spousta práce na chatách a chalupách. Mezi nejčastější problémy, které po zimě objevíme, patří praskliny ve zdi. Ale není to jen otázka venkovských stavení, i v bytě se nějaká ta prasklina vždycky najde a zejména před malováním je potřeba ji vyspravit. Možností, jak to udělat, je několik a závisí na místě i na velikosti. Jsou totiž praskliny, se
2.6.2023
Asi není mnoho lidí, kteří by řekli, že mytí oken je jejich vášeň. A většina stále hledá způsob, jak si tuhle protivnou činnost zjednodušit. Zkoušejí různé postupy, všelijaké mycí prostředky, které slibují lesk jako blesk, i hadříky, které zaručují lesk beze šmouh a také bez chemie. V poslední době se na trh dostal přístroj, který práci skutečně může usnadnit – vysavač na okna, který také bývá oz
27.5.2023
Také máte potíž, kam si do auta uložit ubrousky nebo papírové kapesníčky, aby byly po ruce, ale přitom nepřekážely? Zkuste jednoduchý a vtipný trik. Klasické ubrousky do auta nejsou vůbec šikovné. Krabice je příliš velká, ale ani když sáhnete po té menší, krychlové, není v autě kam dát, aby držela na svém místě. Naštěstí je možné tento problém elegantně a hravě vyřešit. A ještě si zamlsáte.   Jak
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Marie Antoinetta posvatební masakr oplakala
epochalnisvet.cz
Marie Antoinetta posvatební masakr oplakala
„To je strašné,“ vzlyká Marie Antoinetta. Právě se s manželem dozvěděli, že při velkolepém ohňostroji v Paříži na počest jejich svatby zahynuly desítky lidí. Přitom se na tu velkou slávu připravovalo
Wrap se skyrovým dipem
tisicereceptu.cz
Wrap se skyrovým dipem
SKYR slouží nejen jako bílkovinami nabitá svačina, ale také jako ingredience, která má své místo ve sladkých i slaných receptech. Ingredience na salátovou směs – 4 porce 2 kuřecí prsa 1 konzerv
Kamarádka mi dobře poradila
skutecnepribehy.cz
Kamarádka mi dobře poradila
Ještě že mám vedle sebe moji nejlepší kamarádku Zdenku. Jsme taková nerozlučná dvojka, která si vždy poradí. Můžu se na ni ve všem spolehnout. Jen občas jsem v úzkých, to když Zdena někam vyrazí. Ona strašně ráda cestuje, nalévá si do duše úžasné zážitky, jak sama říká. No jo, ale pak ji potřebuji a ona si nalévá.
Spásný botox: 31 body k úlevě?
21stoleti.cz
Spásný botox: 31 body k úlevě?
Injekce botulotoxinu nemají své místo pouze v estetické medicíně. Čím dál častěji se totiž začínají prosazovat jako efektivní léčba k chronické migréně. Stačí jen vydržet 31 „bodnutí“. Vůbec poprvé
Na kom se herečka přiživuje?
nasehvezdy.cz
Na kom se herečka přiživuje?
Momentálně si má Simona Lewandowská (23) ze Zlaté labutě užívat lásku s hereckým kolegou Goranem Maiello (24), známým ze seriálu ZOO. Přátelé jsou už ze školy, jiskra však přeskočila až nedávno. Pře
Do kartuziánských klášterů nesmějí ženy ani vkročit
epochaplus.cz
Do kartuziánských klášterů nesmějí ženy ani vkročit
Řád kartuziánů zakládá svatý Bruno (1027/1030–1101) v letech 1084–1086, ovšem psaná pravidla po sobě nezanechává. Ta sestavuje až opat Gvigo z kláštera v Chartreuse poblíž francouzského Grenoblu v let
Mumie Sin-Čuej: Co stojí za její zachovalostí?
enigmaplus.cz
Mumie Sin-Čuej: Co stojí za její zachovalostí?
Sin-Čuej, známá jako Lady Dai, je svého času manželkou jednoho z dávných ministerských předsedů z dynastie Západní Chan (vládnoucí v období 202 př. n. l. - 9 n. l.). Po své smrti je mumifikována a ulo
Rybí filety s bramborovou kaší
tisicereceptu.cz
Rybí filety s bramborovou kaší
Rybí maso je také lehké, zdravé a výživné, s kmínem si velmi dobře rozumí a s bramborovou kaší je to lahůdka. Potřebujete 800 g rybích filet (nebo filé) sůl drcený kmín mletou sladkou papriku
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
epochanacestach.cz
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
Socha Samsona se lvem se uprostřed největšího českobudějovického náměstí odráží ve vodní hladině zdejší historické kašny už téměř tři sta let. Kašna je jednou z největších v zemi a je také symbolem města. Nikdo z návštěvníků Českých Budějovic nemůže minout náměstí Přemysla Otakara II. Leží přece přímo v centru města a navíc je druhým největším čtvercovým náměstím v republice. Ten
Tiffany & Co. odhaluje kolekci Blue Book 2023: Out of the Blue
iluxus.cz
Tiffany & Co. odhaluje kolekci Blue Book 2023: Out of the Blue
Tiffany & Co. uvádí svou legendární „Modrou knihu“, kolekci Blue Book 2023: Out of the Blue představující nejnovější, každoročně očekávanou kolekci high jewelry reprezentující to nejlepší z nejlep
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Kdo bude hereččiným novým partnerem?
nasehvezdy.cz
Kdo bude hereččiným novým partnerem?
Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (62) je podle svých slov znovu připravena se zamilovat. A to i přesto, že v posledních letech přišla o dva muže, které moc milovala. Srdce má ale ot