Domů     Stěhujeme se…
Stěhujeme se…
26.8.2022

Je rozhodnuto? Konečná verze? Nerozmyslíte si to ještě? Pak je dobré se připravit. Ze všeho nejdřív si rozmyslete, jestli chcete balit sami nebo to necháte na stěhovací firmě.

Češi své bydliště, na rozdíl od Američanů, jen velmi neradi mění. Vždyť i staré české přísloví to potvrzuje. Věřte však, že dnes je lepší přestěhovat se, než vyhořet.

Protože spousta spolehlivých stěhovacích firem už nabízí tak profesionální služby, že stěhování zvládne bez stresu i ten nejzarputilejší odpůrce jakýchkoli změn.

Víte, že podle statistik představuje pro mnohé Čechy stěhování tak velkou překážku, že si ho na poslední chvíli rozmyslí a zůstanou v původním bydlišti? Je pro ně víc stresující, než ztráta partnera nebo změna zaměstnání.

Co vše nabídne firma

Rozhodli jste se, že starost se stěhováním svěříte stěhovákům? Profesionální firma k vám vyšle technika, který na místě zjistí, co vše se bude stěhovat. Podle toho doporučí velikost vozu. Dohodne termín.

Opravdu dobrá firma poskytne krabice i bublinkové folie zadarmo. Dokáže vám věci i zabalit, na krabice dát etikety s popisem, co je uvnitř. Nabídne možnost demontáže a následné montáže nábytku, nakládání i vykládku s donesením až do bytu.

A samozřejmě i následné vybalení věcí a úklid prázdných kartonů. Zajistí si i parkování na obou místech. Podle rozsahu služeb spočítá konečnou cenu a vy se již téměř o nic nestaráte.

Tip Paní domu: Některé stěhovací firmy nabízejí i možnost uskladnění potřebných věcí. Pohodlně se přestěhujete a teprve pak dorazí i nábytek a krabice.

Při zajišťování stěhovací firmy zvažte pojištění a určitě požadujte smlouvu, v níž budou uvedené všechny náležitosti, termíny, cena, ale i práva a povinnosti vás i firmy.

Chcete si balit sami?

Někomu tento typ služby vyhovuje, ale jiný má potřebu si své věci poskládat do krabic sám. V tom případě je třeba se na to dobře připravit, a to dost dlouho před termínem stěhování. Sežeňte si:

* dostatečný počet úměrně velkých pevných krabic s víkem a pevných pytlů (můžete si je u stěhovací firmy zapůjčit)

* bublinkové folie na křehké věci (ty je možné nahradit například odřezky ze skartovačky nebo slámou), speciální fixační folie, které umožňují rychle a kvalitně zabalit různé věci, elektroniku, domácí spotřebiče nebo nábytek.

* lepicí pásku (dostatečně velkou a kvalitní, aby držela)

* kvalitní popisovač

Samotné balení

Když už balíte, zařaďte do své činnosti i třídění. Vše, co nepotřebujete, dejte stranou. Jestli jste si vyčlenili dostatek času, můžete nepotřebné věci ještě nabídnout k prodeji, případně darovat známým, přátelům nebo potřebným.

Například čisté, vyžehlené a nepoškozené oblečení rádi vezmou v seniorských obchůdcích, stejně tak i různé šperky nebo domácí potřeby. Oblečení a hračky můžete dát i do speciálních kontejnerů.

Ostatní věci

skládejte do krabic a pytlů, ale vždy tak, aby je mohl unést jeden člověk. Třeba knihy váží hodně, proto jimi naplňte jen polovinu krabice. Do zbytku dejte třeba bytový textil (utěrky, ručníky, záclony…). Pro jistotu dno krabice přelepte ještě páskou.

Každou krabici hned popište (napište, co v ní je). Nakonec celou krabici přelepte znovu páskou (hlavně ve spojích a víko). Zkuste zavést přehledný systém a balte věci z jednotlivých místností spolu.

* Oblečení je vhodné dát do pytlů. Oděvy, na kterých vám hodně záleží, uložte do šatních boxů. Bytový textil do krabic. Boty do pytlů…

* Drobnosti naskládejte do krabic, ale předem si je zabalte (do fixační nebo bublinkové folie). Krabice podle potřeby vycpěte balicím papírem, aby v nich byly předměty zafixované.

* Šperky a cennosti si uložte zvlášť a jestli to jde, vezměte si je do příručního zavazadla.

* Pohotovostní krabice je taková, kterou budete potřebovat hned. Zavřete ji jako poslední a vybalte jako první. Do ní dejte nůžky, hadřík, toaletní potřeby včetně toaletního papíru, šroubovák, kleště, nožík, ale také hrníček se lžičkou a ručník.

Skříně a skříňky vyprázdněte. Police zabalte do fixační folie a položte na dno skříňky. Co jde, to odmontujte, vložte do sáčku, ten popište a přilepte páskou dovnitř skříňky. Dveře převažte nebo také obalte fixační folií, aby se při přepravě neotevřeli.

Stejně tak i šuplíky. Na hrany a rohy nábytku si můžete koupit speciální ochranu, která je buď z tvrdého kartonu nebo z měkkého pěnového materiálu, skleněné vitríny a zrcadla zabalte do bublinkové folie

Křehké předměty

* Sklo a porcelán balte jednotlivě do novin a v krabici překrývejte bublinkovou folií. Krabici vždy viditelně označte „POZOR SKLO!“

* Nádobí si raději chraňte fixační nebo bublinkovou folií. Můžete ho také zabalit do utěrek a ručníků, kterými také vycpěte krabice.

* Lustry a lampy vám budou vděčné za polystyrenový granulát, který je ochrání před rozbitím.

* Obrazy zabalte do bublinkové folie a klidně i do deky nebo závěsu.

* Rostliny v květináčích balte až nakonec. Ty menší naskládejte do plastových přepravek. Ty velké vám přepravce připevní v autě ke speciálním držákům.

* Domácí zvířátka ponechte po dobu stěhování u někoho známého a vraťte se pro ně, až budete přestěhovaní a jejich místo v novém domově bude připraveno. Zvlášť se jedná o rybičky, křečky, morčátka a podobně.

Tip Paní domu: Sepište si seznam všeho, co stěhujete (počet krabic, pytlů a přepravek, počet nábytku z jednotlivých místností). V novém bydlišti si ho postupně odškrtávejte.

Text: Dana Pešková, Foto: Shutterstock

reklama
Související články
19.6.2024
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc rychle, ale ani pomalu, to vám řekne každý malíř. A když není žádný v dosahu, možná dospějete k rozh
16.6.2024
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, ale navíc šíří i příjemnou vůni. Do myčky dejte v
5.6.2024
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší ministryně zahraničí USA Čechoameričanka Madeleine Albrightová. Inspirujte se její
31.5.2024
Roli hraje jak tvar výstřihu, tak správná péče o pokožku v dekoltu. Nemyslete si, že stačí vnady prostě jen odhalit. Poprsí výrazně ovlivňuje i celkový dojem z postavy a harmoničnosti proporcí. Své míry nezměníme, ale dojem můžeme hodně ovlivnit správně vybraným tvarem výstřihu. Víte, jaký vám nejvíce sluší? 3 univerzálně slušivé Široký kruhový výstřih je ideální tvar pro všechny typy postav.
29.5.2024
Nejslušivějšího dojmu dosáhnete odstínem přirozeně vycházejícím z vašeho barevného typu, takže bude ladit s odstínem pleti a očí. U kombinovaných typů je pak zásadní určit, jestli má pleť studený nebo teplý odstín, a podle toho vybrat teplý nebo studený odstín barvy na vlasy. Jarní typ: Vhodné jsou jemné teplé barvy od medové, přes skořicovou až po zlatavě hnědou, rozhodně by to měly být svět
reklama
reklama
Šikovné tipy
Už žádné zbytky!
Nejen proto, že zero waste nebo hezky česky od čumáčku po ocásek je moderní, ale pokud se budete snažit zpracovat každý kousek suroviny, nebudete nic vyhazovat, ušetříte a můžete vymyslet i opravdu zajímavou kulinární kreaci. Možná jste si toho už všimli. Nějak se vám nedaří spotřebovat všechno, co nakoupíte, a tak lecjaká surovina končí v koši. […]
Do boje proti vodnímu kameni!
Také vás zlobí, že se usazuje všude? Na dlaždičkách, ve varné konvici, v pračce, na všech místech, která přicházejí do kontaktu s vodou. Jeho odstranění nemusí být nijak složité, stačí jen dát pozor na některé citlivé povrchy a rozhodnout se, zda použijete chemii, nebo některý z domácích přírodních prostředků. 3 zásadní otázky: * Co je […]
Ať se to jen blýská!
Otisky prstů, šmouhy a kapky vody dokáží výrobky z kovu nevzhledně změnit. Čas od času je proto potřeba je důkladně očistit. Zkušené hospodyňky vědí, že na nežádoucí skvrny, které se objevují na okrasných dekoracích, úchytkách či nádobí, často pomáhá ocet, citronová šťáva či roztok jedlé sody. Měď *Koupelna Pokud máte v koupelně měděné vybavení, zřejmě […]
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zářivá perla Jadranu – Chorvatsko
nejsemsama.cz
Zářivá perla Jadranu – Chorvatsko
Mnoho českých turistů každoročně vybírá pro letní dovolenou Chorvatsko. Která místa tu jsou ta nejlepší, a vyplatí se proto o nich přemýšlet? Dalmácie Naprostou většinu pláží v Dalmácii pokrývají drobné kamínky a pláže poměrně rychle klesají pod vodní hladinu. Příjemné okamžiky určitě strávíte na pláži Zlatni rat, která se nachází v Brači. Pozoruhodné je, že
Jogaila: Otevřel mu křest bránu k moci?
historyplus.cz
Jogaila: Otevřel mu křest bránu k moci?
Mladý litevský kníže se žení, aby posílil vztahy své země se sousedním mocným Polskem. Až bude o půl století později ležet na smrtelné posteli, bude jméno jeho rodu znát celá Evropa. Litevské velkoknížectví existuje už osm desítek let, když se vlády ujímá dynastie Gediminovců, odvozující svůj původ od knížete Gediminase (asi 1275–1341). Ten položí základy
Mnoho druhů českých rostlin z přírody mizí, ale šíří se teplomilné a nepůvodní druhy
epochalnisvet.cz
Mnoho druhů českých rostlin z přírody mizí, ale šíří se teplomilné a nepůvodní druhy
Tým botaniků odhalil významné změny v rozšíření druhů české květeny. Jejich studie analyzovala ústup i šíření jednotlivých druhů flóry na českém území od roku 1960. Nová studie vznikla na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity ve spolupráci s Botanickým ústavem Akademie věd ČR, Univerzitou Karlovou a Vídeňskou univerzitou a byla publikována v mezinárodním odborném časopise Biological Conservation.
Poznala Baroňová toho pravého?
nasehvezdy.cz
Poznala Baroňová toho pravého?
V nekonečné Ulici má po svém boku milujícího manžela a tři potomky. Ve skutečnosti ale představitelka Ivy Klímové takové štěstí v osobním životě nemá. Hana Baroňová (39) oslaví v listopadu jubileum
Fiesta Gin z Garage22 se zařadil mezi nejlepší na světě
iluxus.cz
Fiesta Gin z Garage22 se zařadil mezi nejlepší na světě
Pražská palírna Garage22 funguje teprve čtvrtým rokem, přesto se na nápojovou scénu už stihla zapsat výrazným písmem. A to nejen na tu českou. Letošní novinka z produkce holešovické destilerie je již
Libanonský tabbouleh
tisicereceptu.cz
Libanonský tabbouleh
Můžete si připravit i netradiční variantu, kdy místo bulguru použijete kuskus nebo quinou. Suroviny 150 g bulguru 4 rajčata 1 okurka 1 červená cibule 2 jarní cibulky 1 a ½ svazku hladkolist
Děsivý Bullebak: Mohl existovat fantom amsterdamských kanálů?
enigmaplus.cz
Děsivý Bullebak: Mohl existovat fantom amsterdamských kanálů?
Délka vodních kanálů v nizozemském Amsterdamu přesahuje sto kilometrů. Většina z nich je navíc splavná lodí. Klene se nad nimi přes jeden tisíc mostů. Když se z nich zadíváte na temnou vodu kanálů-gra
Pokrok v léčbě rakoviny plic na obzoru
21stoleti.cz
Pokrok v léčbě rakoviny plic na obzoru
V České republice je každoročně diagnostikováno více než 6 000 pacientů s rakovinou plic, více než 5 000 jich na zhoubný karcinom plic každý rok zemře. Tento typ rakoviny má relativně nízkou úspěšnost
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
epochanacestach.cz
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
Úcta k zemřelým se projevuje v každém koutě světa i naší republiky trochu jinak. Šumavští si osvojili velmi svérázný zvyk – stavění umrlčích prken, ze kterých se stalo podivné memento smrti a prostředek, jakým mrtvé uctívat a často i s nimi promlouvat. Mohla v sobě lože nebožtíků soustřeďovat negativní energii zemřelých a prostupovat i do
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
epochaplus.cz
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
Zatmění Slunce roku 1868. Událost, kterou si nemůže žádný hvězdář nechat ujít. Francouzský astronom Pierre Janssen (1824–1907) není výjimkou. Jako první si všimne žluté spektrální linie. Neznámý prvek dostane jméno po bohu Slunce, Héliovi. Potrvá ještě 27 let, než skotský chemik William Ramsay (1852–1916) izoluje plynné helium na Zemi. Dost by se podivil, jak se
Poslední cinkání dědových klíčů
skutecnepribehy.cz
Poslední cinkání dědových klíčů
Dětství jsem strávila u prarodičů. Když děda ležel v nemocnici v kómatu, zažila jsem něco, co si nedokážu rozumově vysvětlit. S dědečkem Václavem jsme měli opravdu nádherný vztah. Byl spíš jako můj táta, kterého jsem nikdy nepoznala. Odmala jsme s bratrem a mamkou žili u prarodičů. Strávila jsem tam krásné dětství. Milovaný dědeček K bytovce, kde jsme žili, patřila rozlehlá zahrádka. Děda na
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –