Domů     Psovi čistěte zuby pravidelně
Psovi čistěte zuby pravidelně
25.8.2022

Zubní pasty a gely, čistě přírodní zubní olej, hygienické potřeby, dentální pochoutky a hračky… Je toho hodně, čím můžete svému pejskovi pomoci ke zdravým zubům. Nejdůležitější je správné čištění.

Někteří majitelé psů jsou přesvědčeni, že čistit zuby psovi je zbytečné. Vždyť šelmám v přírodě je také nikdo nečistí. Ale volně žijící šelmy mají jiné stravovací návyky.

Musí si svou kořist nejen ulovit, ale i naporcovat, včetně tvrdých částí a tuhé svaloviny. Našim psům nečištěný plak časem přechází v zubní kámen. Na plaku i kameni přežívá mnoho bakterií, které mohou zapříčinit zánět dásní a další nepříjemná onemocnění.

Pejsci trpí bolestmi při kousání a toxiny mohou dokonce poškodit zažívací aparát, srdce i ledviny.

Co tedy vybrat?

Psí pasty a gely jsou založeny na mechanické očistě, a proto vyžadují použití kartáčku. Pro psí organizmus je přirozený a vhodný čistě přírodní zubní olej.

Účinné látky se jemným vetřením do dásní rychle vstřebají a při pravidelné péči zajistí správnou pružnost a prokrvení dásní.

Kartáček, gáza, nebo prst?

Zubní olej stačí vtírat na dásně prstem. Jakmile se to naučíte, můžete si na prst namotat kousek gázy a tak jemně a citlivě provádět i mechanickou očistu, díky které odstraníte i zubní kámen.

Tip Paní domu: Jestli už je zubní kámen rozšířený, nebo pejsek obtížně jí, jděte k veterináři. Pejskovi hrozí zubní váček, zánět, uvolněné zuby a další onemocnění, která mohou vzniknout kvůli chronické bakteriální infekci v tlamičce. A to vše odborně ošetří pouze psí zubař.

Pár tipů na začátek

První rada: Zvykejte na hygienu v tlamičce psa postupně. Ta druhá: Čistěte pravidelně a v poklidu, užijte si společnou chvilku. Třetí: Udělejte z čištění rituál, na který se pes bude těšit.

A pamatujte při tom, že psi mají v hlavách hodinky a vyhovuje jim pravidelnost. A protože si při čištění nevyplachují tlamičku, můžete rituál zařadit klidně na večer v pohodlí u televize.

Tip Paní domu: Nejlepší je začít již u štěňátka. Můžete i bez zubního oleje. Dejte si na prst kapku čistého stolního oleje a učte se společně potírat zoubky a dásně. Nesahejte do tlamičky suchým prstem, to je zvířeti nepříjemné a na dásních to dře.

Jdeme na to

Krok 1. Umyjte si ruce a připravte si pár pochoutek. Na bříško prstu si dejte pár kapek zubního oleje a nechte jej pejska očichat. V představě si rozdělte tlamičku na 4 kvadranty. Každému se budete věnovat zvlášť. Pejska odměňte, že v klidu sedí.

Po celou dobu mu povídejte, co budete právě dělat. Pes je jak malé dítě a je dobré, aby věděl, co se bude dít. Rozumí vám.

Krok 2. Čtvrtinu požadované dávky si nakapejte na ukazováček a vsuňte jej do zavřené psí tlamy pod pysky. Začněte na špičáku a jemně pokračujte dále až na stoličky. Nezapomeňte zajet i na malé přední zoubky, ty si péči také zaslouží.

Pohybujte prstem pomalými krouživými pohyby, při kterých masírujete dásně a roztíráte tak olej i na zuby. Máte za sebou čtvrtinu práce a to si zaslouží pochvalu a pamlsek.

Krok 3. Již naučený postup opakujte na dalších 3 čtvrtinách tlamičky. Stále si s pejskem povídejte a nezapomínejte na pamlsky. Čím déle budete tuto masáž s účinným přípravkem provádět, tím lepší výsledek bude po pravidelné péči vidět.

Nezapomínejte zpočátku na dostatek přestávek, pejsek se musí naučit, že mu do tlamičky saháte. Časem zvládnete celé čištění rychle a efektivně.

Krok 4. Pokud jste již sehraní, zkuste tlamičku otevřít a zajet prstem i na vnitřní stranu zubů. Asi po měsíci, kdy jste pejskovi každý den dásně a zoubky masírovali prstem, si na něj teď namotejte gázu, nebo nasaďte kartáček.

Celý proces bude ještě efektivnější, protože jste přidali mechanickou očistu. Po čase se stanete mistry a zvládnete práci i s klasickým kartáčkem. Zvolte jemný, dětský s měkkou ploškou. Pokud používáte pastu, je kartáček nutný již od počátku.

PLAK: Tvoří se většině psů. Při zanedbání péče mineralizuje a vzniká z něj zubní kámen. Na zubním plaku se usazují bakterie, které poté způsobují zánět dásní.

KÁMEN: Mívá různorodou strukturu i složení. Je ideálním prostředím pro život bakterií, které zatěžují organizmus zvířete, nejvíce srdce a ledviny. Zubní kámen dráždí dásně, které se odchlipují od zubu a zubního krčku.

Tímto oddalováním dásní dochází ke vzniku paradontózy a dalším dentálním onemocněním.

ZARUDLÉ DÁSNĚ A POČÍNAJÍCÍ ZÁNĚT: Zánět dásní se projeví začervenalým okrajem dásně v místě, kde dáseň těsně přiléhá k zubu. Někdy může dáseň krvácet, zduřet a pravděpodobně bude velmi citlivá na tlak. Při zánětu je vhodné vtírat přípravek prstem, aby potírání dásní nebolelo.

Šípek se latinsky nazývá Rosa canina – psí růže. A ne nadarmo. Je pro psy vynikajícím přirozeným zdrojem mnoha vitamínů a minerálů, ale především vitaminu C.
Šípek se latinsky nazývá Rosa canina – psí růže. A ne nadarmo. Je pro psy vynikajícím přirozeným zdrojem mnoha vitamínů a minerálů, ale především vitaminu C.

Šípek jako podpora pro psí zuby a dásně

Napadlo by vás použít šípek? Vitamin C není nic nového, ale právě šípek je jeho přirozeným přírodním zdrojem a poskytuje ho až 743 miligramů na 100 gramů. Psi dokonce šípek v přírodě sami vyhledávají.

Je pro ně vhodný nejen na zuby a dásně, působí všestranně pozitivně. Zanedbané psí zoubky sice nebudou při domácí péči čisté hned, ale během několika málo týdnů uvidíte výsledek v podobě redukce zápachu, zánětu a postupně i kamene.

Při péči o zuby a dásně svého pejska nepotřebujete kartáček. Vystačíte si s prstem a po pár týdnech si jej omotáte gázou.

Připravila: Dana Pešková, Konzultace: MVDr. Kateřina Malíková, Foto: dokonalalaska.cz, PXFUEL

reklama
Související články
30.11.2023
Aby vám to slušelo, k tomu stačí upravit obočí, nanést řasenku a možná ještě rtěnku, a to v tomto pořadí. Bez obočí to totiž nefunguje, přitom právě s ním je nejvíc starostí. Vytrhat, nebo dokreslit? To bývá zásadní otázka, neboť málokdo má chloupky v obočí rostlé „tak akorát“. Kromě vrozených předpokladů je pro hustotu porostu zásadní hladina hormonů. Proto i ženy, které se v mládí trápily s čas
21.11.2023
Barevný podzim je stále ještě tady. Co s jeho pomocí můžete vykouzlit za parády? Nedělní prostírání Barvami podzimu jsou sytě žlutá a zářivě oranžová, právě ty odstíny, které se nádherně vyjímají na slavnostně prostřeném stole. Stačí ozdobit žluté ubrousky snítkami s plody hlohu nebo jeřabin, přidat zelený lístek pro dojem svěžesti a mezi prostíráním rozestavit čajové svíčky ve stejných barvách.
20.11.2023
Podobá se akváriu, ale s tím rozdílem, že část objemu není pod vodou. A tak hlavní pozornost přitahují rostliny, kterými je osázené. Je to koníček pro odvážné, vytrvalé a pečlivé chovatele s duší dobrodruha. Je to skoro jako v té pohádce od Boženy Němcové, kde chytrá horákyně nebyla ani oblečená, ani nahá… Stejně tak paludárium není ani akvárium, ani terárium… Je to vlastně obojí. A každé palud
16.11.2023
Také už máte doma hromádku čerstvě vyloupnutých kaštanů? Proti jejich přitažlivost není obrany, když je neseberou děti, vklouznou vám do kapsy skoro samy. Ale nelitujte, dá se z nich krásně tvořit. Výtržníci (viz úvodní foto) Figurka s palcátem má baňaté ruce ze žaludů, které je potřeba do tělíčka ze šišky vlepit. Druhá figurka upoutá ježatým „sestřihem“ na hlavě z oplodí jedlého kaštanu. Nahr
14.11.2023
Také se vám doma hromadí staré noviny, reklamní letáky i použité balicí papíry? Nejsou jen pro zlost, kdepak, papír se dá stočit do ruliček a ty lze pak splétat podobně jako proutí. Základní postup je zcela jednoduchý. Papír stačí nastříhat na pruhy a těsně navíjet na pletací jehlici nebo špejli. Pak jehlici vytáhněte a máte kousek „proutku“. Proutek se dá jednoduše prodloužit tím, že ruličky
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vážky, které vám neulétnou
Na podzim se z javoru snášejí k zemi křídlaté dvounažky, které si děti s oblibou dávají na nosy. Tato křidélka můžete využít ke tvoření. Proměňte je na romantické, něžné vážky… Při podzimní procházce si najděte javor a chvilku jej pozorujte. Možná spatříte, jak se jeho okřídlené plody jako andílci snášejí z koruny dolů, a přitom tančí, točí se a […]
Lodičky z kamínků
Tato romantická dekorace se hodí jako těžítko, které přichytí třeba ubrousky při venkovním grilování. Nebo si ji udělejte jen tak pro radost a jako vzpomínku na léto… Někdy je tvoření tak snadné, že je škoda si ho nevyzkoušet. Hlavní je nápad, a když už máte inspiraci, pusťte se do díla. Uvidíte, jakou radost vám udělá […]
Obraz potřebuje správný rám
Dostali jste obrázek nebo jste si udělali radost jeho koupí, ale chybí mu rám? Pak se nejspíš vydáte do rámařství. Jenže na tuhle návštěvu byste se měli trochu připravit, protože z možností, které se nabízejí, se vám může zamotat hlava a hrozí, že nevyberete dobře. Udělejte si představu Obraz, který potřebujete zarámovat, se vám určitě […]
Růže z listí
Podzim hraje tolika barvami, že je škoda je nevyužít. Natrhejte si listy a vytvořte si z nich krásnou kytici „růží“. Ozdobou bude i dlouho poté, co listí uschne.  Připravte si: větvičky nebo špejle * barevné podzimní listy * tavnou pistoli (drátek nebo režnou nit) * velké listy nebo kapradí na dozdobení * mašli na svázání […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kolik nakonec zaplatí za drbání na zádech?
nasehvezdy.cz
Kolik nakonec zaplatí za drbání na zádech?
Bývalá osobní asistentka Graham Chase Robinson, která pracovala před čtyřmi lety pro Roberta De Nira (80), svého chlebodárce žaluje. Tentokrát nejde o obvinění ze sexuálního deliktu, ale o krutou d
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
iluxus.cz
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
Lyžařský ráj David Sport představuje snow couture kolekci luxusní značky GOLDBERGH, kterou si díky jedinečnému stylu, špičkové kvalitě a dokonale funkčnímu zpracování oblíbila i řada módních osobností
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
epochalnisvet.cz
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
Na oběžné dráze Země je v posledních letech dost rušno. Pohybuje se po ní totiž již několik tisíc satelitů. Podle záhadologů má být jedním z nich také Black Knight, tedy Černý rytíř. Na nebi byl údajn
VÁNOČNÍ JARMARK.
epochanacestach.cz
VÁNOČNÍ JARMARK.
Tradiční vánoční jarmark v Mnichově Hradišti s bohatou nabídkou vánočních dárků a pochutin ve stáncích se uskuteční 9. prosince na Masarykově náměstí. Můžete očekávat pestrý kulturní program místních škol, spolků a kapel na pódiu před budovou radnice. http://mnhradiste.cz
Modrá krev ostrorepa: Drahocenná surovina biomedicíny v ohrožení?
21stoleti.cz
Modrá krev ostrorepa: Drahocenná surovina biomedicíny v ohrožení?
„Každý muž, žena, dítě a domácí zvíře na této planetě, které užívá lékařské služby, je spojeno s ostrorepem,“ připomíná profesor zoologie Win Watson z UNH. Zatímco poptávka po modré, antibakteriální k
Vymění ho za tanečníka?
nasehvezdy.cz
Vymění ho za tanečníka?
První malé neshody se mají objevovat v manželství herce ze seriálu Pod hladinou Marka Adamczyka (35) a snowboardistky Evy Adamczykové (30). Rivalita v taneční show StarDance jim prý ve vztahu nedělá
Pohádkový poklad bývalého benediktinského kláštera: Bude někdy skutečně nalezen?
enigmaplus.cz
Pohádkový poklad bývalého benediktinského kláštera: Bude někdy skutečně nalezen?
Bývalý bohatý benediktinský klášter Opatovice nad Labem byl vypleněn v listopadu 1415 Otou z Bergova a Janem Měšteckým z Opočna. Přestože hlavní poklad, přísně střežený v klášterním podzemí, přes vešk
Byla jsem až moc sobecká
skutecnepribehy.cz
Byla jsem až moc sobecká
Spíš o tom čteme. Jak někdo neuměl stárnout s noblesou. Já to neviděla, dokud mne všichni neopustili. Jsem žena a ty se chtějí vždy líbit. Nepatřila jsem však mezi ty dámy, které by ve dvaceti nebo i ve třiceti šílely z prvních vrásek. Zde mám genetickou výhodu, v podstatě až ve čtyřiceti jsem si všimla, že tam
Záhadní jezuité v Čechách: Nelegální majetek se v Klementinu nenašel, ale provázela je špatná pověst
epochaplus.cz
Záhadní jezuité v Čechách: Nelegální majetek se v Klementinu nenašel, ale provázela je špatná pověst
Muž v černém hábitu zaklepe na dveře malého zednického domku kousek od Vltavy. Když se z nitra ozve rozpačitá pobídka ke vstupu, vezme za kliku. Cizinec sáhne do kapsy, vytáhne z ní kovově lesklý peníz a přisune ho zedníkovi před oči. „Nechtěl bys další?“ zeptá se. Když zedník kývne, muž ho pobídne, aby si vzal své nástroje a
Lilkové závitky se sýrem
tisicereceptu.cz
Lilkové závitky se sýrem
Pro milovníky italské kuchyně přinášíme originální recept na zapékané lilkové rolky. Suroviny na 2 porce 1 větší lilek 200 g ricotty 50 g parmezánu 50 g cottage sýru snítka tymiánu snítka r
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř