Domů     Psovi čistěte zuby pravidelně
Psovi čistěte zuby pravidelně
od 25.8.2022

Zubní pasty a gely, čistě přírodní zubní olej, hygienické potřeby, dentální pochoutky a hračky… Je toho hodně, čím můžete svému pejskovi pomoci ke zdravým zubům. Nejdůležitější je správné čištění.

Někteří majitelé psů jsou přesvědčeni, že čistit zuby psovi je zbytečné. Vždyť šelmám v přírodě je také nikdo nečistí. Ale volně žijící šelmy mají jiné stravovací návyky.

Musí si svou kořist nejen ulovit, ale i naporcovat, včetně tvrdých částí a tuhé svaloviny. Našim psům nečištěný plak časem přechází v zubní kámen. Na plaku i kameni přežívá mnoho bakterií, které mohou zapříčinit zánět dásní a další nepříjemná onemocnění.

Pejsci trpí bolestmi při kousání a toxiny mohou dokonce poškodit zažívací aparát, srdce i ledviny.

Co tedy vybrat?

Psí pasty a gely jsou založeny na mechanické očistě, a proto vyžadují použití kartáčku. Pro psí organizmus je přirozený a vhodný čistě přírodní zubní olej.

reklama

Účinné látky se jemným vetřením do dásní rychle vstřebají a při pravidelné péči zajistí správnou pružnost a prokrvení dásní.

Kartáček, gáza, nebo prst?

Zubní olej stačí vtírat na dásně prstem. Jakmile se to naučíte, můžete si na prst namotat kousek gázy a tak jemně a citlivě provádět i mechanickou očistu, díky které odstraníte i zubní kámen.

reklama

Tip Paní domu: Jestli už je zubní kámen rozšířený, nebo pejsek obtížně jí, jděte k veterináři. Pejskovi hrozí zubní váček, zánět, uvolněné zuby a další onemocnění, která mohou vzniknout kvůli chronické bakteriální infekci v tlamičce. A to vše odborně ošetří pouze psí zubař.

Pár tipů na začátek

První rada: Zvykejte na hygienu v tlamičce psa postupně. Ta druhá: Čistěte pravidelně a v poklidu, užijte si společnou chvilku. Třetí: Udělejte z čištění rituál, na který se pes bude těšit.

A pamatujte při tom, že psi mají v hlavách hodinky a vyhovuje jim pravidelnost. A protože si při čištění nevyplachují tlamičku, můžete rituál zařadit klidně na večer v pohodlí u televize.

reklama

Tip Paní domu: Nejlepší je začít již u štěňátka. Můžete i bez zubního oleje. Dejte si na prst kapku čistého stolního oleje a učte se společně potírat zoubky a dásně. Nesahejte do tlamičky suchým prstem, to je zvířeti nepříjemné a na dásních to dře.

Jdeme na to

Krok 1. Umyjte si ruce a připravte si pár pochoutek. Na bříško prstu si dejte pár kapek zubního oleje a nechte jej pejska očichat. V představě si rozdělte tlamičku na 4 kvadranty. Každému se budete věnovat zvlášť. Pejska odměňte, že v klidu sedí.

Po celou dobu mu povídejte, co budete právě dělat. Pes je jak malé dítě a je dobré, aby věděl, co se bude dít. Rozumí vám.

Krok 2. Čtvrtinu požadované dávky si nakapejte na ukazováček a vsuňte jej do zavřené psí tlamy pod pysky. Začněte na špičáku a jemně pokračujte dále až na stoličky. Nezapomeňte zajet i na malé přední zoubky, ty si péči také zaslouží.

Pohybujte prstem pomalými krouživými pohyby, při kterých masírujete dásně a roztíráte tak olej i na zuby. Máte za sebou čtvrtinu práce a to si zaslouží pochvalu a pamlsek.

Krok 3. Již naučený postup opakujte na dalších 3 čtvrtinách tlamičky. Stále si s pejskem povídejte a nezapomínejte na pamlsky. Čím déle budete tuto masáž s účinným přípravkem provádět, tím lepší výsledek bude po pravidelné péči vidět.

Nezapomínejte zpočátku na dostatek přestávek, pejsek se musí naučit, že mu do tlamičky saháte. Časem zvládnete celé čištění rychle a efektivně.

Krok 4. Pokud jste již sehraní, zkuste tlamičku otevřít a zajet prstem i na vnitřní stranu zubů. Asi po měsíci, kdy jste pejskovi každý den dásně a zoubky masírovali prstem, si na něj teď namotejte gázu, nebo nasaďte kartáček.

Celý proces bude ještě efektivnější, protože jste přidali mechanickou očistu. Po čase se stanete mistry a zvládnete práci i s klasickým kartáčkem. Zvolte jemný, dětský s měkkou ploškou. Pokud používáte pastu, je kartáček nutný již od počátku.

PLAK: Tvoří se většině psů. Při zanedbání péče mineralizuje a vzniká z něj zubní kámen. Na zubním plaku se usazují bakterie, které poté způsobují zánět dásní.

KÁMEN: Mívá různorodou strukturu i složení. Je ideálním prostředím pro život bakterií, které zatěžují organizmus zvířete, nejvíce srdce a ledviny. Zubní kámen dráždí dásně, které se odchlipují od zubu a zubního krčku.

Tímto oddalováním dásní dochází ke vzniku paradontózy a dalším dentálním onemocněním.

ZARUDLÉ DÁSNĚ A POČÍNAJÍCÍ ZÁNĚT: Zánět dásní se projeví začervenalým okrajem dásně v místě, kde dáseň těsně přiléhá k zubu. Někdy může dáseň krvácet, zduřet a pravděpodobně bude velmi citlivá na tlak. Při zánětu je vhodné vtírat přípravek prstem, aby potírání dásní nebolelo.

Šípek se latinsky nazývá Rosa canina – psí růže. A ne nadarmo. Je pro psy vynikajícím přirozeným zdrojem mnoha vitamínů a minerálů, ale především vitaminu C.
Šípek se latinsky nazývá Rosa canina – psí růže. A ne nadarmo. Je pro psy vynikajícím přirozeným zdrojem mnoha vitamínů a minerálů, ale především vitaminu C.

Šípek jako podpora pro psí zuby a dásně

Napadlo by vás použít šípek? Vitamin C není nic nového, ale právě šípek je jeho přirozeným přírodním zdrojem a poskytuje ho až 743 miligramů na 100 gramů. Psi dokonce šípek v přírodě sami vyhledávají.

Je pro ně vhodný nejen na zuby a dásně, působí všestranně pozitivně. Zanedbané psí zoubky sice nebudou při domácí péči čisté hned, ale během několika málo týdnů uvidíte výsledek v podobě redukce zápachu, zánětu a postupně i kamene.

Při péči o zuby a dásně svého pejska nepotřebujete kartáček. Vystačíte si s prstem a po pár týdnech si jej omotáte gázou.

Připravila: Dana Pešková, Konzultace: MVDr. Kateřina Malíková, Foto: dokonalalaska.cz, PXFUEL

reklama
Související články
28.1.2023
Že se drahé kameny a polodrahokamy používají v lidovém léčitelství, je všeobecně známé. Ale víte, že mohou svou energii předat i vodě? Můžete to zkusit. Není to nic složitého, budete potřebovat jen různé léčivé kameny, láhev a vodu z kohoutku. Možná už při prvním pokusu budete překvapeni, jak je taková voda lahodná. Dejte je do skla Na přípravu drahokamové vody potřebujete skleněný džbán nebo l
27.1.2023
Je jako stvořené na chatu nebo chalupu, vyrobíte ho snadno a rychle a doplnit ho můžete o stylový obrázek. Váš příbytek bude ve svém okolí naprosto originální. Zní to skoro jako „polévka ze sekerky“, kterou vařil hloupý Honza v pohádce. Ale tohle číslo je opravdu z hřebíků. A pořádně velkých. Tak se pusťme do díla. Co si připravit odřezek z fošny (s kůrou vypadá kouzelně, ale tento kous
25.1.2023
Jméno, srdíčko, čtyřlístek pro štěstí nebo prostě jen ornamenty. Vypalovací pájkou můžete ozdobit nejen vařečky a prkýnka. Jestli jste kreativní, vypalovací pájku se vám vyplatí. Seženete ji už od 250 Kč a velmi snadno s její pomocí vytvoříte jednoduché dekorace prakticky na cokoli. Budete potřebovat kreativní vypalovací pero (říká se mu také hrotová pájka) s vyměnitelnými hroty a „raznicemi“
19.1.2023
Bílé vlasy už nejsou výsadou vysokého věku, ale staly se jedním z módním trendů. Proto také začalo vizážisty zajímat, jak by se bělovlásky měly líčit. Bílé vlasy jsou výrazně kontrastní prvek a zařadí vás rázem do chladného barevného typu. Problém je, že s tím tón pleti nemusí vždy souhlasit. Pleť může mít zlatavý nebo meruňkový odstín, což je u nás velmi častý typ. Tím vzniká určitá disharmonie,
17.1.2023
Při každém vaření zůstavají zbytky, někdy je jich více, jindy méně. Ale prakticky všechny se dají dále využít. Zeleninový bujón Právě u zeleniny lehce vznikají přebytky, které už se nehodí při vaření. Malé zbytky pórku, stonky z celeru, odkrojené špičky kořenové zeleniny, košťály zelí, kapusty nebo květáku. Omyjte je, krátce oblanšíruje a zchlaďte, pak je uložte na mrazák. Až se nashromáždí větš
Nenechte si ujít další zajímavé články
Záhadná kostra z Turkmenistánu: Důkaz 100 000 let staré operace srdce?
enigmaplus.cz
Záhadná kostra z Turkmenistánu: Důkaz 100 000 let staré operace srdce?
Kostra objevená v centrální Asii v roce 1969 nese nezpochybnitelné stopy po chirurgickém zákroku. Jsou-li domněnky vědců správné, jde o nejstarší důkaz úspěšné operace srdce na světě. Předběhla primit
Pokukuje po Klusovi?
nasehvezdy.cz
Pokukuje po Klusovi?
V seriálu ZOO se objevil nový kolega a Michaela Pecháčková (19) zbystřila. Říká se, že má pro Tomáše Kluse (36) slabost. „Je báječný!“ rozplývá se stále nezadaná blondýnka. Není pochyb o tom, že s
Jak jsem dostala lekci od sňatkového podvodníka
skutecnepribehy.cz
Jak jsem dostala lekci od sňatkového podvodníka
Vždycky jsem byla rozumná a racionální žena, nechápu, jak mi mohla láska tak zaslepit oči a zatemnit mozek. Uvěřila jsem podvodníkovi. Vracela jsem se ze služební cesty v Paříži. Držela jsem šálek v ruce a chtěla se napít, když turbulence otřásla letadlem. Káva vyšplíchla na muže vedle mě. Překotně jsem se začala omlouvat. Všimla jsem si, že má krásný úsměv
Poslední dílo slavného architekta celebrit
rezidenceonline.cz
Poslední dílo slavného architekta celebrit
Jeho návrhy okouzlovaly slavné, bohaté a mocné napříč generacemi. Projektantská kariéra Wallace Neffa trvala dlouhá desetiletí, od dvacátých let minulého století až do roku 1982, kdy zemřel. Na své
Zamilovala se Angelina do mladého herce?
nasehvezdy.cz
Zamilovala se Angelina do mladého herce?
Kde hledat lepší útěchu po rozchodu se snoubenkou než v  náručí herečky Angeliny Jolie (47)? Takové štěstí má, jak se zdá, herec Paul Mescal (26). Nedávno byl totiž spatřen v jedné londýnské kavárn
Zastávka ve Dvoře Krasíkov
epochanacestach.cz
Zastávka ve Dvoře Krasíkov
Během procházky mezi Krasíkovem a Ovčím vrchem nezapomeňte navštívit Dvůr Krasíkov, zemědělský areál, který v minulosti sloužil zdejšímu knížeti. Když roku 1644 hrad Švamberk kompletně vyhořel kvů
Studenti versus oxfordští obyvatelé: Spor o víno rozhodl až král
epochaplus.cz
Studenti versus oxfordští obyvatelé: Spor o víno rozhodl až král
Walter s Rogerem nemají ve škole přednášky. Co s načatým dnem? „Mám vyprahlo v ústech. Spravil by to džbánek vína,“ navrhne Roger kolegovi. Ten souhlasí, a tak zapadnou do nejbližší taverny. Netuší, c
VEGETARIÁNSKÁ ŘECKÁ MUSAKA
tisicereceptu.cz
VEGETARIÁNSKÁ ŘECKÁ MUSAKA
Musaka je tradiční jídlo typické pro oblast středomoří. Jeho základ tvoří v originální verzi masovo-rajčatová omáčka, lilky a bešamel. Můžete si ho snadno připravit i ve vegetariánské verzi. Díky směs
Pikantní vepřové kotlety podle Zdeňka Pohlreicha
tisicereceptu.cz
Pikantní vepřové kotlety podle Zdeňka Pohlreicha
Tohle už je vaření pro pokročilé. Recept podle vyhlášeného kuchaře není úplně jednoduchý, ale určitě stojí za vaši námahu. Ingredience 6 ks vepřových kotlet Marináda 2 lžíce olivového olej
Děs z postsovětských hlubin: Obývají jezera Somin a Issyk-kul neznámá monstra?
epochalnisvet.cz
Děs z postsovětských hlubin: Obývají jezera Somin a Issyk-kul neznámá monstra?
Vesnice Lukiv leží na západě Ukrajiny, nedaleko od krasového jezera Somin. A právě z jeho hlubin se má pravidelně vynořovat monstrum, které terorizuje místní obyvatele už přes 100 let. Podle různých s
Lexus partnerem světové kulinářské soutěže Bocuse d`Or
iluxus.cz
Lexus partnerem světové kulinářské soutěže Bocuse d`Or
Automobilová značka Lexus se v Česku stala partnerem nejprestižnější světové kuchařské soutěže Bocuse d`Or, o níž jsme již informovali. České národní kolo se uskuteční od 4. do 6. května v pražském O2
Zemské jádro se zastavilo a poté začalo rotovat opačným směrem, tvrdí nová studie
21stoleti.cz
Zemské jádro se zastavilo a poté začalo rotovat opačným směrem, tvrdí nová studie
Podle nové studie, která zkoumala nejhlubší části naší planety pomocí seismických vln vyvolaných zemětřeseními, se vnitřní jádro Země nedávno přestalo otáčet a nyní zřejmě obrací směr své rotace. Tyto