Domů     Psovi čistěte zuby pravidelně
Psovi čistěte zuby pravidelně
25.8.2022

Zubní pasty a gely, čistě přírodní zubní olej, hygienické potřeby, dentální pochoutky a hračky… Je toho hodně, čím můžete svému pejskovi pomoci ke zdravým zubům. Nejdůležitější je správné čištění.

Někteří majitelé psů jsou přesvědčeni, že čistit zuby psovi je zbytečné. Vždyť šelmám v přírodě je také nikdo nečistí. Ale volně žijící šelmy mají jiné stravovací návyky.

Musí si svou kořist nejen ulovit, ale i naporcovat, včetně tvrdých částí a tuhé svaloviny. Našim psům nečištěný plak časem přechází v zubní kámen. Na plaku i kameni přežívá mnoho bakterií, které mohou zapříčinit zánět dásní a další nepříjemná onemocnění.

Pejsci trpí bolestmi při kousání a toxiny mohou dokonce poškodit zažívací aparát, srdce i ledviny.

Co tedy vybrat?

Psí pasty a gely jsou založeny na mechanické očistě, a proto vyžadují použití kartáčku. Pro psí organizmus je přirozený a vhodný čistě přírodní zubní olej.

Účinné látky se jemným vetřením do dásní rychle vstřebají a při pravidelné péči zajistí správnou pružnost a prokrvení dásní.

Kartáček, gáza, nebo prst?

Zubní olej stačí vtírat na dásně prstem. Jakmile se to naučíte, můžete si na prst namotat kousek gázy a tak jemně a citlivě provádět i mechanickou očistu, díky které odstraníte i zubní kámen.

Tip Paní domu: Jestli už je zubní kámen rozšířený, nebo pejsek obtížně jí, jděte k veterináři. Pejskovi hrozí zubní váček, zánět, uvolněné zuby a další onemocnění, která mohou vzniknout kvůli chronické bakteriální infekci v tlamičce. A to vše odborně ošetří pouze psí zubař.

Pár tipů na začátek

První rada: Zvykejte na hygienu v tlamičce psa postupně. Ta druhá: Čistěte pravidelně a v poklidu, užijte si společnou chvilku. Třetí: Udělejte z čištění rituál, na který se pes bude těšit.

A pamatujte při tom, že psi mají v hlavách hodinky a vyhovuje jim pravidelnost. A protože si při čištění nevyplachují tlamičku, můžete rituál zařadit klidně na večer v pohodlí u televize.

Tip Paní domu: Nejlepší je začít již u štěňátka. Můžete i bez zubního oleje. Dejte si na prst kapku čistého stolního oleje a učte se společně potírat zoubky a dásně. Nesahejte do tlamičky suchým prstem, to je zvířeti nepříjemné a na dásních to dře.

Jdeme na to

Krok 1. Umyjte si ruce a připravte si pár pochoutek. Na bříško prstu si dejte pár kapek zubního oleje a nechte jej pejska očichat. V představě si rozdělte tlamičku na 4 kvadranty. Každému se budete věnovat zvlášť. Pejska odměňte, že v klidu sedí.

Po celou dobu mu povídejte, co budete právě dělat. Pes je jak malé dítě a je dobré, aby věděl, co se bude dít. Rozumí vám.

Krok 2. Čtvrtinu požadované dávky si nakapejte na ukazováček a vsuňte jej do zavřené psí tlamy pod pysky. Začněte na špičáku a jemně pokračujte dále až na stoličky. Nezapomeňte zajet i na malé přední zoubky, ty si péči také zaslouží.

Pohybujte prstem pomalými krouživými pohyby, při kterých masírujete dásně a roztíráte tak olej i na zuby. Máte za sebou čtvrtinu práce a to si zaslouží pochvalu a pamlsek.

Krok 3. Již naučený postup opakujte na dalších 3 čtvrtinách tlamičky. Stále si s pejskem povídejte a nezapomínejte na pamlsky. Čím déle budete tuto masáž s účinným přípravkem provádět, tím lepší výsledek bude po pravidelné péči vidět.

Nezapomínejte zpočátku na dostatek přestávek, pejsek se musí naučit, že mu do tlamičky saháte. Časem zvládnete celé čištění rychle a efektivně.

Krok 4. Pokud jste již sehraní, zkuste tlamičku otevřít a zajet prstem i na vnitřní stranu zubů. Asi po měsíci, kdy jste pejskovi každý den dásně a zoubky masírovali prstem, si na něj teď namotejte gázu, nebo nasaďte kartáček.

Celý proces bude ještě efektivnější, protože jste přidali mechanickou očistu. Po čase se stanete mistry a zvládnete práci i s klasickým kartáčkem. Zvolte jemný, dětský s měkkou ploškou. Pokud používáte pastu, je kartáček nutný již od počátku.

PLAK: Tvoří se většině psů. Při zanedbání péče mineralizuje a vzniká z něj zubní kámen. Na zubním plaku se usazují bakterie, které poté způsobují zánět dásní.

KÁMEN: Mívá různorodou strukturu i složení. Je ideálním prostředím pro život bakterií, které zatěžují organizmus zvířete, nejvíce srdce a ledviny. Zubní kámen dráždí dásně, které se odchlipují od zubu a zubního krčku.

Tímto oddalováním dásní dochází ke vzniku paradontózy a dalším dentálním onemocněním.

ZARUDLÉ DÁSNĚ A POČÍNAJÍCÍ ZÁNĚT: Zánět dásní se projeví začervenalým okrajem dásně v místě, kde dáseň těsně přiléhá k zubu. Někdy může dáseň krvácet, zduřet a pravděpodobně bude velmi citlivá na tlak. Při zánětu je vhodné vtírat přípravek prstem, aby potírání dásní nebolelo.

Šípek se latinsky nazývá Rosa canina – psí růže. A ne nadarmo. Je pro psy vynikajícím přirozeným zdrojem mnoha vitamínů a minerálů, ale především vitaminu C.
Šípek se latinsky nazývá Rosa canina – psí růže. A ne nadarmo. Je pro psy vynikajícím přirozeným zdrojem mnoha vitamínů a minerálů, ale především vitaminu C.

Šípek jako podpora pro psí zuby a dásně

Napadlo by vás použít šípek? Vitamin C není nic nového, ale právě šípek je jeho přirozeným přírodním zdrojem a poskytuje ho až 743 miligramů na 100 gramů. Psi dokonce šípek v přírodě sami vyhledávají.

Je pro ně vhodný nejen na zuby a dásně, působí všestranně pozitivně. Zanedbané psí zoubky sice nebudou při domácí péči čisté hned, ale během několika málo týdnů uvidíte výsledek v podobě redukce zápachu, zánětu a postupně i kamene.

Při péči o zuby a dásně svého pejska nepotřebujete kartáček. Vystačíte si s prstem a po pár týdnech si jej omotáte gázou.

Připravila: Dana Pešková, Konzultace: MVDr. Kateřina Malíková, Foto: dokonalalaska.cz, PXFUEL

reklama
Související články
23.5.2024
Také vás zlobí, že se usazuje všude? Na dlaždičkách, ve varné konvici, v pračce, na všech místech, která přicházejí do kontaktu s vodou. Jeho odstranění nemusí být nijak složité, stačí jen dát pozor na některé citlivé povrchy a rozhodnout se, zda použijete chemii, nebo některý z domácích přírodních prostředků. 3 zásadní otázky: * Co je vodní kámen? Pevný šedý, bílý nebo nahnědlý povlak, který
20.5.2024
Otisky prstů, šmouhy a kapky vody dokáží výrobky z kovu nevzhledně změnit. Čas od času je proto potřeba je důkladně očistit. Zkušené hospodyňky vědí, že na nežádoucí skvrny, které se objevují na okrasných dekoracích, úchytkách či nádobí, často pomáhá ocet, citronová šťáva či roztok jedlé sody. Měď *Koupelna Pokud máte v koupelně měděné vybavení, zřejmě se již někdy na něm objevil zelený povlak
14.5.2024
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak střih obkreslete na běžný p
11.5.2024
Nejlepší obranou proti plísním je sucho. To ale dost dobře není možné udržet v koupelnách ani kuchyních, navíc po zimě, kdy jsme tolik nevětrali. Pára vzniká při vaření, praní, sušení a sprchování. Pokud ji včas neodsajete digestoří a ani řádně neodvětráte, kondenzuje na zdech a posléze se do nich vsakuje. Pak už není daleko k tomu, aby se vytvořila plíseň. Ta je zdrojem nebezpečných mykotoxinů,
8.5.2024
S jarem přichází dobrá nálada a čas pro různé barvičky. Zkuste si vyrobit třeba veselé náušnice z barevných korálků. A když už je uděláte pro sebe, další třeba ocení vaše kamarádka. Na jeden pár budete potřebovat po jednom balení rokajlových korálků TOHO Round 8/0 růžových, žlutých a bílých (barevné kombinace můžete obměňovat podle svého vkusu), 1 pár náušnicových puzet, 1 pár náušnicových zaráže
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar […]
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tadej Pogačar uhranul celé Livigno
iluxus.cz
Tadej Pogačar uhranul celé Livigno
Vrcholným momentem 107. ročníku prestižního cyklistického závodu Gira d'Italia byla epická etapa, která se odehrála v italském Livignu. Tato sportovní událost, která se zapsala do paměti všech přítomn
Spojenecká loď unikla Japoncům v převlečení za ostrov
historyplus.cz
Spojenecká loď unikla Japoncům v převlečení za ostrov
Japonský pilot má ze svého letounu obrovský rozhled. Pokud by se tu v nějaké zátočině schovávala spojenecká loď, není možné, že by ji nespatřil. Alespoň si to myslí. Bez povšimnutí přelétne i podivný malý ostrůvek při pobřeží Jávy. Netuší, že včera tu ještě nebyl. A třebaže se kus pevniny jako přebujelý ostrov jeví, ani zdaleka
Musely letušky na svatbu zapomenout?
epochalnisvet.cz
Musely letušky na svatbu zapomenout?
Chce létat. Pilotní licenci má, ale že by se usadila v kokpitu letadla, o tom si může nechat jen zdát. Americká společnost je ještě příliš konzervativní na to, aby tolerovala ženy-pilotky. Ellen Churchová se tak do letadla musí dostat jinak…   Vystudovala zdravotní školu. Ellen Churchová (1904–1965) nabízí své služby letecké společnosti Boeing Air Transport.
Herečku Kateřinu Brožovou čeká tvrdý soudní spor
nasehvezdy.cz
Herečku Kateřinu Brožovou čeká tvrdý soudní spor
Hvězda seriálu Ordinace v růžové zahradě Kateřina Brožová (56) přišla zkraje letošního roku o milovaného pejska Jordyho (†9). Když zrovna byla na dovolené na Maledivách, pejska nechala na hlídání v
Elvis Presley: Legenda na pódiu i na plátně
epochaplus.cz
Elvis Presley: Legenda na pódiu i na plátně
Elvis Presley nebyl jen hudebníkem, ale také filmovou hvězdou. Jeho písně a filmy ovlivnily generace a jeho jméno se stalo synonymem pro rock’n’roll. Podívejme se na jeho hudební a filmovou kariéru.   Roky 1968 až 1977 1977 jsou považovány za hvězdné období jeho pěvecké dráhy. Tehdy nahrává největší hity své hudební kariéry. Elvis Presley jen
Síla vlivu kultury: Dáváte přednost sobě, nebo ostatním?
21stoleti.cz
Síla vlivu kultury: Dáváte přednost sobě, nebo ostatním?
Když malé dítě nechce jíst neoblíbené jídlo, rodiče v České republice nejspíše řeknou: „Vzpomeň si na hladovějící děti v Africe a buď vděčný, že máš jiný osud než oni.“ V Japonsku se prý říká spíš
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Chlapec se smutnou tváří mě zachránil před nehodou
nejsemsama.cz
Chlapec se smutnou tváří mě zachránil před nehodou
Ten den jsem byl hodně unavený z práce a usínal za volantem. Najednou jsem nebyl v autě sám. Na zadním sedadle seděl kluk. Rozhodl jsem se sjet z hlavního silničního tahu mezi Hradcem a Pardubicemi a projet klidnou krajinou Polabí, zvlněnou jen sopečnou vyvřelinou kolem Kunětické hory. Blížil se podvečer. Mlžný opar se jako shluk průhledných mořských chaluh valil z polí přes
Hrad Lipý: Vodní hrad, který přišel o vodu
epochanacestach.cz
Hrad Lipý: Vodní hrad, který přišel o vodu
Hrad přímo uprostřed města Česká Lípa býval kdysi od svého vzniku ve 13. století sevřen dvěma rameny řeky Ploučnice, a to ještě k jeho obraně přispívaly i okolní močály a bažiny. Lávka v oněch dobách sahala jen do půli řeky, pak už musela návštěva využít lodičku. Regulace řeky ve 20. století postupně odsoudila hrad k životu na suchu,
Město bylo dějištěm čarodějnického procesu: Je utrpení nevinných příčinou zdejších paranormálních aktivit?|
enigmaplus.cz
Město bylo dějištěm čarodějnického procesu: Je utrpení nevinných příčinou zdejších paranormálních aktivit?|
Idstein je město v okrese Rheingau-Taunus v německé spolkové zemi Hesensko. V sedmnáctém století zde proběhl velký čarodějnický proces, který měl za následek desítky obětí. Až v roce 2014 byli poprave
Toustový dort s okurkou
tisicereceptu.cz
Toustový dort s okurkou
Podávejte jej vychlazený. Třeba jako pohoštění pro milou návštěvu. Suroviny 12 plátků toustového chleba 5 velkých, natvrdo uvařených vajec 2 malá vařená slepičí nebo křepelčí vejce na ozdobu
Doplatila jsem na pomoc otci
skutecnepribehy.cz
Doplatila jsem na pomoc otci
Můj první muž byl omyl. Ostýchám se to přiznat jen proto, že máme děti. Musela jsem si ho vzít z vděku. On byl vyučený, já jsem měla vysokou školu. Nijak neopovrhuji lidmi s nižším vzděláním, leč s mužem jsme měli jiné zájmy, byli jsme jiné povahy. On byl výbušný, já klidná. Proč jsme se tedy brali, říkáte si?