reklama

Psovi čistěte zuby pravidelně

Zubní pasty a gely, čistě přírodní zubní olej, hygienické potřeby, dentální pochoutky a hračky… Je toho hodně, čím můžete svému pejskovi pomoci ke zdravým zubům. Nejdůležitější je správné čištění.

Někteří majitelé psů jsou přesvědčeni, že čistit zuby psovi je zbytečné. Vždyť šelmám v přírodě je také nikdo nečistí. Ale volně žijící šelmy mají jiné stravovací návyky. Musí si svou kořist nejen ulovit, ale i naporcovat, včetně tvrdých částí a tuhé svaloviny. Našim psům nečištěný plak časem přechází v zubní kámen.

Na plaku i kameni přežívá mnoho bakterií, které mohou zapříčinit zánět dásní a další nepříjemná onemocnění.

Pejsci trpí bolestmi při kousání a toxiny mohou dokonce poškodit zažívací aparát, srdce i ledviny.

Co tedy vybrat?

Psí pasty a gely jsou založeny na mechanické očistě, a proto vyžadují použití kartáčku. Pro psí organizmus je přirozený a vhodný čistě přírodní zubní olej. Účinné látky se jemným vetřením do dásní rychle vstřebají a při pravidelné péči zajistí správnou pružnost a prokrvení dásní.

Kartáček, gáza, nebo prst?

Zubní olej stačí vtírat na dásně prstem. Jakmile se to naučíte, můžete si na prst namotat kousek gázy a tak jemně a citlivě provádět i mechanickou očistu, díky které odstraníte i zubní kámen.

Tip Paní domu: Jestli už je zubní kámen rozšířený, nebo pejsek obtížně jí, jděte k veterináři. Pejskovi hrozí zubní váček, zánět, uvolněné zuby a další onemocnění, která mohou vzniknout kvůli chronické bakteriální infekci v tlamičce. A to vše odborně ošetří pouze psí zubař.

Pár tipů na začátek

První rada: Zvykejte na hygienu v tlamičce psa postupně. Ta druhá: Čistěte pravidelně a v poklidu, užijte si společnou chvilku. Třetí: Udělejte z čištění rituál, na který se pes bude těšit. A pamatujte při tom, že psi mají v hlavách hodinky a vyhovuje jim pravidelnost.

A protože si při čištění nevyplachují tlamičku, můžete rituál zařadit klidně na večer v pohodlí u televize.

Tip Paní domu: Nejlepší je začít již u štěňátka. Můžete i bez zubního oleje. Dejte si na prst kapku čistého stolního oleje a učte se společně potírat zoubky a dásně. Nesahejte do tlamičky suchým prstem, to je zvířeti nepříjemné a na dásních to dře.

Jdeme na to

Krok 1. Umyjte si ruce a připravte si pár pochoutek. Na bříško prstu si dejte pár kapek zubního oleje a nechte jej pejska očichat. V představě si rozdělte tlamičku na 4 kvadranty. Každému se budete věnovat zvlášť. Pejska odměňte, že v klidu sedí. Po celou dobu mu povídejte, co budete právě dělat. Pes je jak malé dítě a je dobré, aby věděl, co se bude dít.

Rozumí vám.

Krok 2. Čtvrtinu požadované dávky si nakapejte na ukazováček a vsuňte jej do zavřené psí tlamy pod pysky. Začněte na špičáku a jemně pokračujte dále až na stoličky. Nezapomeňte zajet i na malé přední zoubky, ty si péči také zaslouží. Pohybujte prstem pomalými krouživými pohyby, při kterých masírujete dásně a roztíráte tak olej i na zuby.

Máte za sebou čtvrtinu práce a to si zaslouží pochvalu a pamlsek.

Krok 3. Již naučený postup opakujte na dalších 3 čtvrtinách tlamičky. Stále si s pejskem povídejte a nezapomínejte na pamlsky. Čím déle budete tuto masáž s účinným přípravkem provádět, tím lepší výsledek bude po pravidelné péči vidět. Nezapomínejte zpočátku na dostatek přestávek, pejsek se musí naučit, že mu do tlamičky saháte.

Časem zvládnete celé čištění rychle a efektivně.

Krok 4. Pokud jste již sehraní, zkuste tlamičku otevřít a zajet prstem i na vnitřní stranu zubů. Asi po měsíci, kdy jste pejskovi každý den dásně a zoubky masírovali prstem, si na něj teď namotejte gázu, nebo nasaďte kartáček. Celý proces bude ještě efektivnější, protože jste přidali mechanickou očistu. Po čase se stanete mistry a zvládnete práci i s klasickým kartáčkem.

Zvolte jemný, dětský s měkkou ploškou.

Pokud používáte pastu, je kartáček nutný již od počátku.

PLAK: Tvoří se většině psů. Při zanedbání péče mineralizuje a vzniká z něj zubní kámen. Na zubním plaku se usazují bakterie, které poté způsobují zánět dásní.

KÁMEN: Mívá různorodou strukturu i složení. Je ideálním prostředím pro život bakterií, které zatěžují organizmus zvířete, nejvíce srdce a ledviny. Zubní kámen dráždí dásně, které se odchlipují od zubu a zubního krčku. Tímto oddalováním dásní dochází ke vzniku paradontózy a dalším dentálním onemocněním.

ZARUDLÉ DÁSNĚ A POČÍNAJÍCÍ ZÁNĚT: Zánět dásní se projeví začervenalým okrajem dásně v místě, kde dáseň těsně přiléhá k zubu. Někdy může dáseň krvácet, zduřet a pravděpodobně bude velmi citlivá na tlak. Při zánětu je vhodné vtírat přípravek prstem, aby potírání dásní nebolelo.

Šípek se latinsky nazývá Rosa canina – psí růže. A ne nadarmo. Je pro psy vynikajícím přirozeným zdrojem mnoha vitamínů a minerálů, ale především vitaminu C.

Šípek jako podpora pro psí zuby a dásně

Napadlo by vás použít šípek? Vitamin C není nic nového, ale právě šípek je jeho přirozeným přírodním zdrojem a poskytuje ho až 743 miligramů na 100 gramů. Psi dokonce šípek v přírodě sami vyhledávají. Je pro ně vhodný nejen na zuby a dásně, působí všestranně pozitivně.

Zanedbané psí zoubky sice nebudou při domácí péči čisté hned, ale během několika málo týdnů uvidíte výsledek v podobě redukce zápachu, zánětu a postupně i kamene.

Při péči o zuby a dásně svého pejska nepotřebujete kartáček. Vystačíte si s prstem a po pár týdnech si jej omotáte gázou.

Připravila: Dana Pešková, Konzultace: MVDr. Kateřina Malíková, Foto: dokonalalaska.cz, PXFUEL

Štítky: , ,
reklama

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Italská sekaná s paprikami a olivami
tisicereceptu.cz

Italská sekaná s paprikami...

Když se řekne sekaná, vybaví se nám nejspíše...
Le Chaton: Podzimní péče o pleť s leknínem a malinami
iluxus.cz

Le Chaton: Podzimní péče o...

Aby pleť po letním slunění vypadala dobře i...
Opravdu má Matonoha mladší milenku?
nasehvezdy.cz

Opravdu má Matonoha mladší...

Má doma krásnou manželku, ale...
Domažlice, srdce Chodska
epochanacestach.cz

Domažlice, srdce Chodska

Město Domažlice a celá...
Jak se rozhoduje buňka?
epochalnisvet.cz

Jak se rozhoduje buňka?

Prestižní evropský grant – ERC...
Plánuje se Soukupem brzy založit rodinu?
nasehvezdy.cz

Plánuje se Soukupem brzy...

Vztah AGÁTY...
Lovkyně, umělkyně, matky. Pravěké ženy měly práce nad hlavu
21stoleti.cz

Lovkyně, umělkyně, matky....

Od starších akademických prací, které pravěkým ženám...
Tichomořské sídlo Matta Damona
rezidenceonline.cz

Tichomořské sídlo Matta Damona

Poprvé za celá desetiletí se věhlasný...
To podivné místo přitahovalo neštěstí
skutecnepribehy.cz

To podivné místo přitahovalo...

Hrad Houska je známý jako brána do...
Spadl život na Zemi z vesmíru?
enigmaplus.cz

Spadl život na Zemi z vesmíru?

Mezi úvahami, které se věnují teoriím vzniku...
Přijedou blaničtí rytíři na pomoc, až bude nejhůř?
epochaplus.cz

Přijedou blaničtí rytíři na...

„Řekni kde tak dlouho jsou, Pane, kdy už vyjedou?...
Pompeiova smrt: Caesarova rivala odsoudili k smrti rádci egyptského krále
epochaplus.cz

Pompeiova smrt: Caesarova...

Jedním z ikonických mužů doby, kdy Římské...
0 shares