Domů     Štěbetání na balkoně
Štěbetání na balkoně
21.10.2020

Máte prostorný balkon? Můžete ho využít a vytvořit na něm malý kousek ráje, který potěší pohledem na krásně zbarvené exotické ptactvo. Venkovní voliéry mají své značné přednosti, pokud budete vědět, jakým úskalím se vyhnout.

Z praktického hlediska jsou venkovní voliéry především dobrým řešením neustálých obtíží s úklidem znečištění kolem ptačí klece v bytě. A také zdravotního rizika spojeného s chovem exotického ptactva.

V bytě nebude poletovat směs částeček peří, roztočů a trusu, které se nevyhnete ani při sebelepší údržbě klece. Hygienické riziko je sice u zdravých lidí nízké, ale alergikům a lidem s oslabenou imunitou může tato dráždivá směs v ovzduší komplikovat život.

Koho tam ubytovat?

Než vůbec začnete uvažovat o venkovní voliéře, zamyslete se nad výběrem vhodných druhů i množstvím ptáků, které se do daného prostoru pohodlně vejde. Ptáci nemilují samotu a ve venkovní voliéře jim můžete poskytnout komfort chovu v malých skupinkách.

Dají se kombinovat i různé druhy, ale v tom případě se poraďte se zkušenými chovateli, které exoty lze dát bez rizika konfliktů do jedné klece.

Druhé hledisko, které je nezbytné vzít v úvahu, je hlučnost ptáků. Krasavce se silným hlasem dlouho nevydržíte vy ani sousedé. Naštěstí existuje výběr i mezi exoty tiššími, kteří se budou ozývat jen nenápadným švitořením.

Na ty vám přinášíme tipy v druhé části tohoto článku – vše jsou to druhy otužilé a současně s tlumenějším hlasovým projevem.

Berte Australany

To je základní rada, kterou se dozvíte, když budete o venkovním chovu uvažovat. Papoušci původem z Austrálie totiž jsou od přírody lépe vybaveni k tomu, aby odolávali zimním podmínkám.

Mají dostatečně dlouhé peří, takže když si na bidýlku sednou, zakryjí si nožičky, aby jim neomrzaly. Naopak africké a jihoamerické druhy mají peří krátké a k tomu silné nohy, takže je v sedu nepřekryjí.

Proč balkon?

Těsné spojení s domem snižuje rizika chladu a umožňuje levněji a efektivněji část voliéry zateplit, například posuvnou přepážkou, vpouštějící do zateplené části klece podle potřeby teplejší vzduch z interiéru.

Otužilé druhy snášející teploty kolem nuly tak můžete chovat celoročně venku. Pro období velkých mrazů, které v našich podmínkách nebývá časté ani dlouhé, se pak hodí rezervní klec v bytě jako zimoviště.

Jak na voliéru

Venkovní voliéra by měla vždy zahrnovat kout, který by poskytoval ptactvu úkryt před nepříznivým počasím. Měl by být chráněn ze tří stran a mít stříšku s tím, že stěny by kryly směr, odkud nejčastěji přichází vítr.

Pro stěny použijte kvalitní materiál, aby ho ptáci lehce nezničili.

Ještě lepší ochranu úkryt poskytne, pokud vytvoříte stěny dvojité a vložíte mezi ně izolační vrstvu, například polystyrenovou, což zlepší ochranu nejen proti mrazu, ale i proti přehřívání v létě. Izolaci je nutné dobře skrýt, aby k ní ptáci nemohli.

Aby byli ptáci dostatečně chráněni i v noci, je třeba je přilákat do úkrytu bidýlky umístěnými dostatečně vysoko. Ptáci si totiž ke spaní vybírají nejvyšší větve.

V nekryté části umístíme větve na sezení tak, aby nebránily ptákům prolétnout se. V zimě jsou zapotřebí větve silnějšího průměru jako ochrana pro namrzání prstů, za teplejšího počasí mohou být tenčí.

Na dno voliéry se doporučuje dát písek, protože se nejsnáze čistí i v zimě.

Tip: Podrobný návod zhotovení voliéry od zkušeného chovatele najdete na internetu na webu smidla.eu.

Rýžovník šedý

Drobný druh, který pochází z Indonésie a tichomořských ostrovů, přesto je otužilý a zimu může bez úhony přečkat v zateplené voliéře. Pouze za větších mrazů je třeba přitápět nebo přenést ptáky do zimoviště.

Hlasitost: Výrazného projevu se nemusíte obávat, ozývá se pouze sameček a ten vydává tichý zpěv podobný projevu kanárů.

Nároky: Rýžovníci žijí v hejnech, proto je vhodné chovat je ve skupinkách. Jsou snášenliví a klidní, takže mohou voliéru sdílet s podobně založenými zebřičkami nebo chůvičkami.

Papoušek horský (či také kouřový)

Australský papoušek, kde samečky poznáte podle výraznějšího žlutého odstínu peří, zatímco samičky jsou v méně nápadné zelené barvě. Jsou otužilí a pro chov venku se dobře hodí.

Hlasitost: Ozývají se hlavně v ranních a večerních hodinách a jejich projev neobtěžuje hlučností.

Nároky: Tito papoušci mají mírumilovnou povahu a milují klid, nevyvolávají konflikty ani při společném chovu s jinými exoty. Jejich vášní je cachtání se ve vodě, takže by jim chovatel za teplých dnů měl dopřát koupel nebo sprchu. Rádi i moknou.

Amadina diamantová

Drobný, efektně vybarvený druh původem z Austrálie. Obě pohlaví vypadají stejně, takže se obtížně rozeznávají. Hlavní rozdílem je hlasový projev, protože zpívají jen samci.

Amadiny snášejí celoroční pobyt ve venkovních voliérách s krytým přístřeškem, jen pokud teplota klesne hlouběji pod nulu, potřebují přitápění.

Hlasitost: Zpěv amadiny je velice tichý.

Nároky: Amadiny jsou činorodí ptáci, potřebují aktivitu spojenou se sháněním potravy nebo úpravou hnízda. Hodí se tedy pro chovatele, kteří si dají práci s nápaditým podáváním krmiva a změnami ve voliéře.

Rozela žlutolící

Atraktivně zbarvený australský papoušek, sameček je o něco výraznější a větší. Jsou velmi otužilí.

Hlasitost: Rozely se projevují jen příjemným tichým zpěvem, takže s hlučností nejsou u tohoto papouška problémy.

Nároky: Obvykle se chovají jen v párech, protože s každým dalším ptákem ve voliéře stoupá vzájemná agresivita. Přitom s jinými druhy exotů vycházejí lépe. Potřebují rozměrnější voliéry, délka i výška by měla být aspoň 2 m. Milují koupele, které bychom ji za teplého počasí měli dopřát i víckrát denně.

Neoféma modrohlavá 

Australský papoušek vynikající nádhernou barevností v různých mutacích. Neofémy se dají bez problémů chovat venku, v přístřešku snášejí i mírný mráz.

Hlasitost: Neofémy vydávají tiché melodické zvuky, které nebudou obtěžovat vás ani sousedy.

Nároky: Pro chov se doporučuje jen jeden pár, při větším počtu se k sobě ptáci chovají nepřátelsky. Naopak nekonfliktně vycházejí s jinými druhy exotů. Potřebují dostatečně velkou voliéru, aby mohli létat, nehodí se pro chov v kleci.

Zebřička pestrá

Drobný australský pták, který v přírodě žije v hejnech. Samečky jsou na první pohled pestřejší než samičky. Je to pták otužilý, zimu v zateplené voliéře přečká, za mrazu ovšem potřebuje přitopit.

Hlasitost: Zebřičky jsou aktivní, hodně se pohybují a cvrlikají, ovšem nijak hlučně.

Nároky: Potřebují společnost, což při jejich velikosti a nárocích není problém. Rády a pečlivě se koupají.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock, Wikimedia Commons, Wikipedia

Štítky:
Předchozí článek
reklama
Související články
30.11.2023
Aby vám to slušelo, k tomu stačí upravit obočí, nanést řasenku a možná ještě rtěnku, a to v tomto pořadí. Bez obočí to totiž nefunguje, přitom právě s ním je nejvíc starostí. Vytrhat, nebo dokreslit? To bývá zásadní otázka, neboť málokdo má chloupky v obočí rostlé „tak akorát“. Kromě vrozených předpokladů je pro hustotu porostu zásadní hladina hormonů. Proto i ženy, které se v mládí trápily s čas
21.11.2023
Barevný podzim je stále ještě tady. Co s jeho pomocí můžete vykouzlit za parády? Nedělní prostírání Barvami podzimu jsou sytě žlutá a zářivě oranžová, právě ty odstíny, které se nádherně vyjímají na slavnostně prostřeném stole. Stačí ozdobit žluté ubrousky snítkami s plody hlohu nebo jeřabin, přidat zelený lístek pro dojem svěžesti a mezi prostíráním rozestavit čajové svíčky ve stejných barvách.
20.11.2023
Podobá se akváriu, ale s tím rozdílem, že část objemu není pod vodou. A tak hlavní pozornost přitahují rostliny, kterými je osázené. Je to koníček pro odvážné, vytrvalé a pečlivé chovatele s duší dobrodruha. Je to skoro jako v té pohádce od Boženy Němcové, kde chytrá horákyně nebyla ani oblečená, ani nahá… Stejně tak paludárium není ani akvárium, ani terárium… Je to vlastně obojí. A každé palud
16.11.2023
Také už máte doma hromádku čerstvě vyloupnutých kaštanů? Proti jejich přitažlivost není obrany, když je neseberou děti, vklouznou vám do kapsy skoro samy. Ale nelitujte, dá se z nich krásně tvořit. Výtržníci (viz úvodní foto) Figurka s palcátem má baňaté ruce ze žaludů, které je potřeba do tělíčka ze šišky vlepit. Druhá figurka upoutá ježatým „sestřihem“ na hlavě z oplodí jedlého kaštanu. Nahr
14.11.2023
Také se vám doma hromadí staré noviny, reklamní letáky i použité balicí papíry? Nejsou jen pro zlost, kdepak, papír se dá stočit do ruliček a ty lze pak splétat podobně jako proutí. Základní postup je zcela jednoduchý. Papír stačí nastříhat na pruhy a těsně navíjet na pletací jehlici nebo špejli. Pak jehlici vytáhněte a máte kousek „proutku“. Proutek se dá jednoduše prodloužit tím, že ruličky
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vážky, které vám neulétnou
Na podzim se z javoru snášejí k zemi křídlaté dvounažky, které si děti s oblibou dávají na nosy. Tato křidélka můžete využít ke tvoření. Proměňte je na romantické, něžné vážky… Při podzimní procházce si najděte javor a chvilku jej pozorujte. Možná spatříte, jak se jeho okřídlené plody jako andílci snášejí z koruny dolů, a přitom tančí, točí se a […]
Lodičky z kamínků
Tato romantická dekorace se hodí jako těžítko, které přichytí třeba ubrousky při venkovním grilování. Nebo si ji udělejte jen tak pro radost a jako vzpomínku na léto… Někdy je tvoření tak snadné, že je škoda si ho nevyzkoušet. Hlavní je nápad, a když už máte inspiraci, pusťte se do díla. Uvidíte, jakou radost vám udělá […]
Obraz potřebuje správný rám
Dostali jste obrázek nebo jste si udělali radost jeho koupí, ale chybí mu rám? Pak se nejspíš vydáte do rámařství. Jenže na tuhle návštěvu byste se měli trochu připravit, protože z možností, které se nabízejí, se vám může zamotat hlava a hrozí, že nevyberete dobře. Udělejte si představu Obraz, který potřebujete zarámovat, se vám určitě […]
Růže z listí
Podzim hraje tolika barvami, že je škoda je nevyužít. Natrhejte si listy a vytvořte si z nich krásnou kytici „růží“. Ozdobou bude i dlouho poté, co listí uschne.  Připravte si: větvičky nebo špejle * barevné podzimní listy * tavnou pistoli (drátek nebo režnou nit) * velké listy nebo kapradí na dozdobení * mašli na svázání […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
epochalnisvet.cz
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
„Zmenši tělo, budeš míň hladovět!“ Pod tímto heslem se snaží přečkat zimu krtci. Zimní spánek si totiž nemohou dovolit, brání tomu jejich metabolismus, který patří mezi vůbec nejaktivnější mezi savci.
Poutní chrám Panny Marie Pomocné: Svatostánek pro zázračný obraz
epochanacestach.cz
Poutní chrám Panny Marie Pomocné: Svatostánek pro zázračný obraz
Ať už sem vystoupáme severním, nebo jižním schodištěm, nebo využijeme unikátního výtahu, čeká nás na Chlumku nejen výjimečná architektonická a církevní památka, ale také překvapivě daleký výhled do okolní krajiny. Baronka Marie Maxmiliana Slavatová z Chlumu a Košumberka neměla ve druhé polovině 17. století jednoduchý život. Přišla o všechny děti, přežila prvního manžela a v druhém manželství
Ptákem roku se stal rehek domácí
21stoleti.cz
Ptákem roku se stal rehek domácí
Rehek domácí je malý pěvec lidově též zvaný kominíček. Původně vysokohorský druh se během několika staletí stal souputníkem člověka – nejrůznější lidské stavby a zejména městská betonová džungle mu př
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Silný vývar z hovězí oháňky
tisicereceptu.cz
Silný vývar z hovězí oháňky
Chcete si udělat skutečně silný vývar? Použijte hovězí oháňku a spoustu petržele. Suroviny 1 kg hovězí oháňky 1 velká cibule 2 velké mrkve ½ menšího celeru 5 kuliček nového koření 6 kuliček
Dcera jí připravila hořké zklamání
nasehvezdy.cz
Dcera jí připravila hořké zklamání
Už dříve se nechala herečka Dana Batulková (65) slyšet, že dceru Marianu (29) kvůli své vytíženosti tak trochu zanedbala. Neumí prý ani uvařit. A prádlo si nechává prát a žehlit u babičky Prachařo
První český filmař strašil diváky výstřelem
epochaplus.cz
První český filmař strašil diváky výstřelem
Obrázky míhající se na plátně. Magie filmu. Kdy a za jakých okolností se zrodila? Překvapivě první pokusy proběhnou už v 17. století, i když ke skutečnému filmu mají ještě opravdu hodně daleko.   Předchůdce kina, „magickou lucernu“ v podobě přístroje vybaveného objektivem schopným promítnout obraz na stěnu, představuje roku 1671 v Římě německý jezuita Athanasius Kircher (1601/1620–1680). Mezi
Zemřel herec a dabér Ladislav Županič (†80)
nasehvezdy.cz
Zemřel herec a dabér Ladislav Županič (†80)
„Herecká asociace Vás bohužel musí informovat o smutné zprávě, která nás velmi zasáhla. Podle informací rodiny dnes náhle zemřel kolega, skvělý herec, dabér, před časem i ředitel Hudebního divadla Kar
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
iluxus.cz
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
Společnost DS Automobiles představila od svého vzniku velké množství nových modelů v Muzeu Louvre a jeho okolí, pod jeho pyramidou a v Tuilerijských zahradách. Exkluzivní prezentace a výjimečné výstav
Záhada betlémské hvězdy: Jednalo se snad o astronomickou konjunkci?
enigmaplus.cz
Záhada betlémské hvězdy: Jednalo se snad o astronomickou konjunkci?
Ježíš Nazaretský se s největší pravděpodobností nenarodil 24. prosince. Kromě dne však zřejmě nesouhlasí ani rok Ježíšova narození, protože náš kalendář nevznikl ihned po narození Krista, nýbrž až o n
Ovesné perníčky s arašídovým máslem
tisicereceptu.cz
Ovesné perníčky s arašídovým máslem
Zdravější varianta oblíbených vánočních perníčků. Mouku nahradí jemné ovesné vločky a klasický cukr vyměňte za hnědý kokosový. Budete překvapeni, jak skvěle chutná kombinace arašídového másla a perník
Choval se jako nějaký blázen!
skutecnepribehy.cz
Choval se jako nějaký blázen!
Býval to takový tichý hoch. Nesmělý a bázlivý. Teď je z něho hrubián. Hovoří sprostě a nejraději by se pral. Můj syn se změnil k nepoznání. Vždycky nám dělal jen a jen samou radost. Už jeho narození byl malý zázrak. Dlouho jsem nemohla mít děti, tak jsme byli s manželem, i a prarodiče z obou stran, štěstím bez sebe. Všichni jsme ho rozmazlovali, nemohli