Domů     Štěbetání na balkoně
Štěbetání na balkoně
21.10.2020

Máte prostorný balkon? Můžete ho využít a vytvořit na něm malý kousek ráje, který potěší pohledem na krásně zbarvené exotické ptactvo. Venkovní voliéry mají své značné přednosti, pokud budete vědět, jakým úskalím se vyhnout.

Z praktického hlediska jsou venkovní voliéry především dobrým řešením neustálých obtíží s úklidem znečištění kolem ptačí klece v bytě. A také zdravotního rizika spojeného s chovem exotického ptactva.

V bytě nebude poletovat směs částeček peří, roztočů a trusu, které se nevyhnete ani při sebelepší údržbě klece. Hygienické riziko je sice u zdravých lidí nízké, ale alergikům a lidem s oslabenou imunitou může tato dráždivá směs v ovzduší komplikovat život.

Koho tam ubytovat?

Než vůbec začnete uvažovat o venkovní voliéře, zamyslete se nad výběrem vhodných druhů i množstvím ptáků, které se do daného prostoru pohodlně vejde. Ptáci nemilují samotu a ve venkovní voliéře jim můžete poskytnout komfort chovu v malých skupinkách.

Dají se kombinovat i různé druhy, ale v tom případě se poraďte se zkušenými chovateli, které exoty lze dát bez rizika konfliktů do jedné klece.

Druhé hledisko, které je nezbytné vzít v úvahu, je hlučnost ptáků. Krasavce se silným hlasem dlouho nevydržíte vy ani sousedé. Naštěstí existuje výběr i mezi exoty tiššími, kteří se budou ozývat jen nenápadným švitořením.

Na ty vám přinášíme tipy v druhé části tohoto článku – vše jsou to druhy otužilé a současně s tlumenějším hlasovým projevem.

Berte Australany

To je základní rada, kterou se dozvíte, když budete o venkovním chovu uvažovat. Papoušci původem z Austrálie totiž jsou od přírody lépe vybaveni k tomu, aby odolávali zimním podmínkám.

Mají dostatečně dlouhé peří, takže když si na bidýlku sednou, zakryjí si nožičky, aby jim neomrzaly. Naopak africké a jihoamerické druhy mají peří krátké a k tomu silné nohy, takže je v sedu nepřekryjí.

Proč balkon?

Těsné spojení s domem snižuje rizika chladu a umožňuje levněji a efektivněji část voliéry zateplit, například posuvnou přepážkou, vpouštějící do zateplené části klece podle potřeby teplejší vzduch z interiéru.

Otužilé druhy snášející teploty kolem nuly tak můžete chovat celoročně venku. Pro období velkých mrazů, které v našich podmínkách nebývá časté ani dlouhé, se pak hodí rezervní klec v bytě jako zimoviště.

Jak na voliéru

Venkovní voliéra by měla vždy zahrnovat kout, který by poskytoval ptactvu úkryt před nepříznivým počasím. Měl by být chráněn ze tří stran a mít stříšku s tím, že stěny by kryly směr, odkud nejčastěji přichází vítr.

Pro stěny použijte kvalitní materiál, aby ho ptáci lehce nezničili.

Ještě lepší ochranu úkryt poskytne, pokud vytvoříte stěny dvojité a vložíte mezi ně izolační vrstvu, například polystyrenovou, což zlepší ochranu nejen proti mrazu, ale i proti přehřívání v létě. Izolaci je nutné dobře skrýt, aby k ní ptáci nemohli.

Aby byli ptáci dostatečně chráněni i v noci, je třeba je přilákat do úkrytu bidýlky umístěnými dostatečně vysoko. Ptáci si totiž ke spaní vybírají nejvyšší větve.

V nekryté části umístíme větve na sezení tak, aby nebránily ptákům prolétnout se. V zimě jsou zapotřebí větve silnějšího průměru jako ochrana pro namrzání prstů, za teplejšího počasí mohou být tenčí.

Na dno voliéry se doporučuje dát písek, protože se nejsnáze čistí i v zimě.

Tip: Podrobný návod zhotovení voliéry od zkušeného chovatele najdete na internetu na webu smidla.eu.

Rýžovník šedý

Drobný druh, který pochází z Indonésie a tichomořských ostrovů, přesto je otužilý a zimu může bez úhony přečkat v zateplené voliéře. Pouze za větších mrazů je třeba přitápět nebo přenést ptáky do zimoviště.

Hlasitost: Výrazného projevu se nemusíte obávat, ozývá se pouze sameček a ten vydává tichý zpěv podobný projevu kanárů.

Nároky: Rýžovníci žijí v hejnech, proto je vhodné chovat je ve skupinkách. Jsou snášenliví a klidní, takže mohou voliéru sdílet s podobně založenými zebřičkami nebo chůvičkami.

Papoušek horský (či také kouřový)

Australský papoušek, kde samečky poznáte podle výraznějšího žlutého odstínu peří, zatímco samičky jsou v méně nápadné zelené barvě. Jsou otužilí a pro chov venku se dobře hodí.

Hlasitost: Ozývají se hlavně v ranních a večerních hodinách a jejich projev neobtěžuje hlučností.

Nároky: Tito papoušci mají mírumilovnou povahu a milují klid, nevyvolávají konflikty ani při společném chovu s jinými exoty. Jejich vášní je cachtání se ve vodě, takže by jim chovatel za teplých dnů měl dopřát koupel nebo sprchu. Rádi i moknou.

Amadina diamantová

Drobný, efektně vybarvený druh původem z Austrálie. Obě pohlaví vypadají stejně, takže se obtížně rozeznávají. Hlavní rozdílem je hlasový projev, protože zpívají jen samci.

Amadiny snášejí celoroční pobyt ve venkovních voliérách s krytým přístřeškem, jen pokud teplota klesne hlouběji pod nulu, potřebují přitápění.

Hlasitost: Zpěv amadiny je velice tichý.

Nároky: Amadiny jsou činorodí ptáci, potřebují aktivitu spojenou se sháněním potravy nebo úpravou hnízda. Hodí se tedy pro chovatele, kteří si dají práci s nápaditým podáváním krmiva a změnami ve voliéře.

Rozela žlutolící

Atraktivně zbarvený australský papoušek, sameček je o něco výraznější a větší. Jsou velmi otužilí.

Hlasitost: Rozely se projevují jen příjemným tichým zpěvem, takže s hlučností nejsou u tohoto papouška problémy.

Nároky: Obvykle se chovají jen v párech, protože s každým dalším ptákem ve voliéře stoupá vzájemná agresivita. Přitom s jinými druhy exotů vycházejí lépe. Potřebují rozměrnější voliéry, délka i výška by měla být aspoň 2 m. Milují koupele, které bychom ji za teplého počasí měli dopřát i víckrát denně.

Neoféma modrohlavá 

Australský papoušek vynikající nádhernou barevností v různých mutacích. Neofémy se dají bez problémů chovat venku, v přístřešku snášejí i mírný mráz.

Hlasitost: Neofémy vydávají tiché melodické zvuky, které nebudou obtěžovat vás ani sousedy.

Nároky: Pro chov se doporučuje jen jeden pár, při větším počtu se k sobě ptáci chovají nepřátelsky. Naopak nekonfliktně vycházejí s jinými druhy exotů. Potřebují dostatečně velkou voliéru, aby mohli létat, nehodí se pro chov v kleci.

Zebřička pestrá

Drobný australský pták, který v přírodě žije v hejnech. Samečky jsou na první pohled pestřejší než samičky. Je to pták otužilý, zimu v zateplené voliéře přečká, za mrazu ovšem potřebuje přitopit.

Hlasitost: Zebřičky jsou aktivní, hodně se pohybují a cvrlikají, ovšem nijak hlučně.

Nároky: Potřebují společnost, což při jejich velikosti a nárocích není problém. Rády a pečlivě se koupají.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock, Wikimedia Commons, Wikipedia

Štítky:
Předchozí článek
reklama
Související články
19.6.2024
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc rychle, ale ani pomalu, to vám řekne každý malíř. A když není žádný v dosahu, možná dospějete k rozh
16.6.2024
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, ale navíc šíří i příjemnou vůni. Do myčky dejte v
5.6.2024
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší ministryně zahraničí USA Čechoameričanka Madeleine Albrightová. Inspirujte se její
31.5.2024
Roli hraje jak tvar výstřihu, tak správná péče o pokožku v dekoltu. Nemyslete si, že stačí vnady prostě jen odhalit. Poprsí výrazně ovlivňuje i celkový dojem z postavy a harmoničnosti proporcí. Své míry nezměníme, ale dojem můžeme hodně ovlivnit správně vybraným tvarem výstřihu. Víte, jaký vám nejvíce sluší? 3 univerzálně slušivé Široký kruhový výstřih je ideální tvar pro všechny typy postav.
29.5.2024
Nejslušivějšího dojmu dosáhnete odstínem přirozeně vycházejícím z vašeho barevného typu, takže bude ladit s odstínem pleti a očí. U kombinovaných typů je pak zásadní určit, jestli má pleť studený nebo teplý odstín, a podle toho vybrat teplý nebo studený odstín barvy na vlasy. Jarní typ: Vhodné jsou jemné teplé barvy od medové, přes skořicovou až po zlatavě hnědou, rozhodně by to měly být svět
reklama
reklama
Šikovné tipy
Už žádné zbytky!
Nejen proto, že zero waste nebo hezky česky od čumáčku po ocásek je moderní, ale pokud se budete snažit zpracovat každý kousek suroviny, nebudete nic vyhazovat, ušetříte a můžete vymyslet i opravdu zajímavou kulinární kreaci. Možná jste si toho už všimli. Nějak se vám nedaří spotřebovat všechno, co nakoupíte, a tak lecjaká surovina končí v koši. […]
Do boje proti vodnímu kameni!
Také vás zlobí, že se usazuje všude? Na dlaždičkách, ve varné konvici, v pračce, na všech místech, která přicházejí do kontaktu s vodou. Jeho odstranění nemusí být nijak složité, stačí jen dát pozor na některé citlivé povrchy a rozhodnout se, zda použijete chemii, nebo některý z domácích přírodních prostředků. 3 zásadní otázky: * Co je […]
Ať se to jen blýská!
Otisky prstů, šmouhy a kapky vody dokáží výrobky z kovu nevzhledně změnit. Čas od času je proto potřeba je důkladně očistit. Zkušené hospodyňky vědí, že na nežádoucí skvrny, které se objevují na okrasných dekoracích, úchytkách či nádobí, často pomáhá ocet, citronová šťáva či roztok jedlé sody. Měď *Koupelna Pokud máte v koupelně měděné vybavení, zřejmě […]
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Co Preisse budí ze spaní?
nasehvezdy.cz
Co Preisse budí ze spaní?
Herec Viktor Preiss (77) se nedávno svěřil, že má problémy se spánkem. Dodnes ho prý děsí traumata z minulosti, kvůli kterým se mu nedaří usínat! Pronásledují ho věci, které už dávno prožil, přesto
Miss Tourism World Czech Republic 2024: Večer spojující krásu, podnikání a charitu se blíží
iluxus.cz
Miss Tourism World Czech Republic 2024: Večer spojující krásu, podnikání a charitu se blíží
Agentura Black&White Productions ve spolupráci s Restaurantem Střelecký ostrov pořádá dne 27. června 2024 jedinečnou událost – Miss Tourism World Czech Republic 2024. Tato prestižní akce slibuje n
Uvalil papež klatbu na Přemyslovce?
historyplus.cz
Uvalil papež klatbu na Přemyslovce?
Jeho volba nebyla jednomyslná. Vladislav II. ví, že si vládu nad knížectvím bude muset upevnit. Nejdříve zakročí proti moravským příbuzným. Vladislava Olomouckého, svého nejvážnějšího soka v boji o moc, zbavuje vlády nad jeho údělem. Konrád Znojemský a Vratislav Brněnský pak uznají jeho svrchovanost. Ovšem jen dočasně… Ve snaze posílit svou moc se v prvních měsících
Zabijáci z říše rostlin: Ya-te-veo
enigmaplus.cz
Zabijáci z říše rostlin: Ya-te-veo
Rozleptané torzo lidského těla, tlející kozí zdechlina nebo rozdrcená dětská lebka Při prvním pohledu si nejspíš každý řekne, že jde o výsledek běsnění šíleného vraha nebo krví posedlého maniaka. P
Rudá planeta osmažená sluneční bouří
21stoleti.cz
Rudá planeta osmažená sluneční bouří
Není to tak dávno, co rozsáhlé sluneční bouře významně narušily pozemskou magnetosféru, čehož důsledkem byla polární záře viditelná i v našich zeměpisných šířkách. Několik dní po světelné show na Zemi
Synové hor Hanč a Vrbata: Tragédie v ledovém pekle
epochaplus.cz
Synové hor Hanč a Vrbata: Tragédie v ledovém pekle
Lyžařský závod v roce 1913 zaplatí životy dva výborní sportovci a sokolové, Hanč a Vrbata. Zatímco jeden možná přeceňuje síly, nebo jenom přeslechne volání po přerušení závodu kvůli nepřízni počasí, druhý se ho snaží zachránit. Kvůli mlze a chybějícímu oblečení ale nakonec zahynou oba. Bohumil Hanč je sportovec, lyžař a běžec na lyžích. V
Ovocný dort s marcipánem
tisicereceptu.cz
Ovocný dort s marcipánem
V Británii se s oblibou podává ovocný dort simnel. Ingredience 400 g rozinek 50 g kandovaných třešní 80 g kandované kůry z citronu a pomeranče 230 g hladké mouky 1 lžíce prášku do pečiva šp
Španělsko: Království tapas
epochanacestach.cz
Španělsko: Království tapas
Španělské kuchyni vévodí olivový olej, česnek, čerstvá zelenina, ovoce, ryby a mořské plody, ale také hovězí či vepřové maso. Studené kuchyni vévodí tapas. Pro cestovatele jsou skvělou příležitostí jak ochutnat co nejvíce specialit během jednoho večera. A jak se dělají? Zavřete oči a promítněte si všechny oblíbené dobroty. A teď zmenšete velikost porce na malý
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
epochalnisvet.cz
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
Fridrich II. zuřivě čmárá cosi na papír a von Knobelsdorff je bledý jako stěna. „Výsosti, to je prevence proti vlhkosti!“ osmělí se namítnout. „Žádné patro, žádné schody,“ rozčílí se král. Uznávaný architekt dostane výpověď.   S rokem 1740 a smrtí svého despotického otce se Fridrich II. (1712–1786) stává pruským králem, a hlavně svým pánem. Dává
Byla chyba, že jsem nerozuměla řeči květin
skutecnepribehy.cz
Byla chyba, že jsem nerozuměla řeči květin
Ten kluk byl tak nesmělý! Snažil se ke mně hovořit květinami, já ho ale nepochopila. Pozdě mi došlo, co chtěl říct. Jako mladá jsem měla kolem sebe nápadníků hodně, já si ale nevybrala dobře. Zvítězil Jarda. S ním jsem si pořídila děti a trpce toho litovala. Byl to opilec. Jak čas šel, čím dál víc jsem myslela
Historický klenot dánské šlechtičny
rezidenceonline.cz
Historický klenot dánské šlechtičny
Dlouholetým domovem princezny Margaret byla romantická vila, respektive pevnost na Côte d’Azur s výhledem na francouzskou Riviéru, jednu z nejluxusnějších pobřežních oblastí Evropy, a na panorama Provensálských Alp na obzoru. Vila La Carriere, klenot středomořské architektury, patřila Margaret Dánské, sestřenici zesnulé královny Alžběty II., a jejímu choti, princi Renému Bourbon-Parmskému. Princezna tady pobývala po většinu
Klid a zuby v teple…
nejsemsama.cz
Klid a zuby v teple…
Nemůžete si vychutnat studený nebo horký drink, zmrzlinu nebo kyselou okurku bez nepříjemného trnutí či bolesti? Pak máte citlivé zuby. Citlivost zubů trápí spoustu lidí, a to i když o svůj chrup dobře pečují. Mezi příčiny patří opotřebení zubní skloviny, ustupování dásní a odhalení zubních krčků, nešetrné bělení, někdy i neléčený kaz. Na co zub reaguje? Asi nejběžnější je citlivost