Všichni máme doma zbytky parafínových svíček. Víte, že se dají šikovně využít? Ačkoli působí parafín oproti včelímu vosku jako méněhodnotná náhražka, má zajímavé vlastnosti a ty jeho zbytky předurčují k dalšímu životu.
Pomůže v domácnosti, v kuchyni – je nejedovatý, ostatně se jím potahují i tvrdé sýry – i se zdravím.
Aby dveře nevrzaly
Parafín je vlastně odpadní produkt při výrově mazacích olejů z ropy. Nepáchne, nebarví, ale mazat dokáže taky. Dá se použít na panty dveří, oken i skříní. Půjdou otvírat hladce a tiše.
Drhnoucí zip
Parafín zoubky promaže, přitom neumastí oděv. Zip rozevřete a v každé části přejeďte zbytkem svíčky po okraji zoubků. Podle potřeby opakujte. K hladkému chodu pomáhá parafín nejen u kovových, ale i plastových zipů.
Pro odklízení sněhu
Pokud tuto zimu napadne sníh a bude ho hodně, vzpomeňte si, že máte někde uložené zbytky svíček. Parafín se výborně hodí k namazání lopaty nebo hrabla, sníh se na ně bude méně lepit.
Skřípající zásuvky
Parafín dřevo nepromastí, naopak jeho povrch ochrání před vysycháním a popraskáním. Zásuvky přestavou drhnout a skřípat.
Impregnace prkénka
Nastrouhejte zbytek bílé parafínové svíčky a rozpusťte ve vodní lázni. Štětcem naneste na kuchyňské prkénko v tenké vrstvě. Po chvíli, až parafím vystydne, povrch důkladně vytřete hadříkem, aby se odstranil přebytek parafínu.
Impregnace bude dřevo chránit před vsakováním vlhkosti, sníží množení bakterií a usnandí čištění prkénka.
Ošetření pat a rukou
Pokud máte větší množství zbytků parafínu, můžete je rozdrtit a použít k ošetření suchých rukou a rozpraskaných pat. Je to levná, byť méně komfortní varianta parafínových lázní ve speciálních přístrojích. Efekt je ale podobný.
Parafín rozehřátý ve vodní lázni na příjemnou teplotu pokryje kůži a zjemní ji. Ruku nebo chodidlo pak zastrčte do mikroténového sáčku a oviňte ručníkem, aby se teplo udrželo. Po 10 až 15 minutách zábal odstraňte a parafín jemně oloupejte.