Domů     Aby imunita nezlobila
Aby imunita nezlobila
23.9.2021

Ještě před sto lety naši předci nejvíce umírali na infekční nemoci. Antibiotika a moderní léčba i hygiena to radikálně změnily.

Najednou největším ohrožením nejsou infekce jako takové, ale spíš náš imunitní systém, který v nové situaci někdy reaguje nestandardně.

Ano, máme předpoklady, že se dožijeme v průměru o 25 let více než naše prababičky. Náš život poznamená méně dřiny, zato více poruch imunity a autoimunitních nemocí než generaci počátku 20. století. Myslíte, že je to jen módní trend?

Kdepak, spíš jde o následek nepřirozených podmínek, které s sebou pokrok hygieny a medicíny paradoxně přinesl.

Proto bychom se ve svém vlastním zájmu měli starat o to, abychom přirozenou obranyschopnost těla dále zbytečně nepodkopávali a naopak ji rozumně posilovali. Zajímá vás, jak to udělat?

V hlavní roli stres

Pokud nejde o vrozené poruchy, pak imunitě nejčastěji škodíme my sami. Největším a současně nejrozšířenějším nepřítelem dobré obranyschopnosti je stres, a to jak psychický, tak tělesný. Co si pod tím konkrétně představit?

Především dlouhodobé přepínání sil a obavy a úzkosti, které přinášejí nepříznivé životní okolnosti. Manželské rozpory, nevěra, chronická nemoc, existenční starosti. To vše jsou situace, kdy naše tělo ve zvýšené míře produkuje určité hormony.

Je to vrozená reakce, kterou kdysi příroda vytvořila, aby nám pomohla zvládnout hrozící nebezpečí. Hormony mají uvolnit zásobní energii, abychom měli dost sil pro boj nebo útěk. Jakmile je problém vyřešen, hladina hormonů se vrací k předchozímu stavu.

Bohužel v našich časech je krátkodobé ohrožení spíše výjimkou, to, co nás drtí častěji, je stres dlouhotrvající. Pak zůstává hladina stresových hormonů zvýšená dlouhodobě, což vede k vyčerpání energie z rezerv a narušuje imunitní reakce.

To se může projevit jak zvýšeným sklonem k infekčním onemocněním (časté pobolívání v krku a rýma), tak i propuknutím alergie nebo jiné autoimunitní choroby.

Pozor: Stres není jen duševní. Tělo za stres považuje i nevhodné prostředí, kde se musí vyrovnávat se zvýšenými hodnotami škodlivých látek, nejčastěji cigaretovým dýmem nebo nevětranou kuchyní, kde se vaří na plynu.

Stresem je také

příliš velké horko nebo naopak chlad

pobyt ve velkém hluku

bolesti a zranění

sportování do sebezničení

opakované ponocování

Stres, který cítíme, je vlastně výsledkem působení hormonů, které produkují nadledviny.

Jak s ním zatočit

Velmi dobré výsledky může mít pravidelné cvičení jógy nebo meditace. V obou případech jde o zklidnění emocí a zpomalení zběsilého kolotoče myšlenek. Ty nás, aniž bychom si to uvědomovali, připravují o značnou část energie.

Odložit stresující myšlenky a ponořit se do vnitřního klidu pak dává šanci využít energii, kterou tělo má k dispozici, k užitečnějšímu a příjemnějšímu účelu.

Tip: Naučte se udělat si čas jen pro sebe

Regenerace sil je důležitá pro uchování dobré kondice, a to jak v běžném denním životě, tak po nemoci. V praxi se ale snažíme stihnout, co se dá, a na odpočinek a relaxaci často nezbývá čas. Proto je nutné si ho prostě naplánovat.

Zkuste byliny

Velmi účinná je třezalka, s tou ale opatrně, pokud berete nějaké léky. Jemně působí meduňkový čaj, tiší nervy a zklidňuje stres. Kozlík lékařský má silnější účinek, ale pozor, je třeba dodržet dávkování, příliš velká dávka totiž nervozitu a neklid opět posílí.

Módními bylinami jsou eleuterokok a šišák bajkalský, řadí se mezi tzv. adaptogeny, což znamená, že zvyšují odolnost při dlouhodobě nepříznivé situaci.

Pomáhá i kvalitní jídelníček

Důležité je nehladovět a nešidit se náhražkami potravin, ale jíst kvalitní bílkoviny. To znamená maso, vejce i nízkotučné mléčné výrobky. Bílkoviny jsou nezbytné pro fungování imunitního systému, při nedostatku by je tělo nouzově získávalo odbouráváním svalů.

Při stresu se navíc ztrácejí ve vyšší míře důležité minerály, hlavně vápník a hořčík, a vitaminy řady B. To znamená opět jíst libové maso a mléčné výrobky, ale také zeleninu, ořechy a semínka.

Tip: Zlepšení může přinést také podávání vitaminu D, který je důležitý pro obranyschopnost těla, dále vitaminy B1, B6 a B12 pro zlepšení psychického stavu a nervové zklidnění, prospívat může i zinek a hořčík.

Foto: Freepik (úvodní foto), PX Fuel

reklama
Související články
30.11.2023
Aby vám to slušelo, k tomu stačí upravit obočí, nanést řasenku a možná ještě rtěnku, a to v tomto pořadí. Bez obočí to totiž nefunguje, přitom právě s ním je nejvíc starostí. Vytrhat, nebo dokreslit? To bývá zásadní otázka, neboť málokdo má chloupky v obočí rostlé „tak akorát“. Kromě vrozených předpokladů je pro hustotu porostu zásadní hladina hormonů. Proto i ženy, které se v mládí trápily s čas
21.11.2023
Barevný podzim je stále ještě tady. Co s jeho pomocí můžete vykouzlit za parády? Nedělní prostírání Barvami podzimu jsou sytě žlutá a zářivě oranžová, právě ty odstíny, které se nádherně vyjímají na slavnostně prostřeném stole. Stačí ozdobit žluté ubrousky snítkami s plody hlohu nebo jeřabin, přidat zelený lístek pro dojem svěžesti a mezi prostíráním rozestavit čajové svíčky ve stejných barvách.
20.11.2023
Podobá se akváriu, ale s tím rozdílem, že část objemu není pod vodou. A tak hlavní pozornost přitahují rostliny, kterými je osázené. Je to koníček pro odvážné, vytrvalé a pečlivé chovatele s duší dobrodruha. Je to skoro jako v té pohádce od Boženy Němcové, kde chytrá horákyně nebyla ani oblečená, ani nahá… Stejně tak paludárium není ani akvárium, ani terárium… Je to vlastně obojí. A každé palud
16.11.2023
Také už máte doma hromádku čerstvě vyloupnutých kaštanů? Proti jejich přitažlivost není obrany, když je neseberou děti, vklouznou vám do kapsy skoro samy. Ale nelitujte, dá se z nich krásně tvořit. Výtržníci (viz úvodní foto) Figurka s palcátem má baňaté ruce ze žaludů, které je potřeba do tělíčka ze šišky vlepit. Druhá figurka upoutá ježatým „sestřihem“ na hlavě z oplodí jedlého kaštanu. Nahr
14.11.2023
Také se vám doma hromadí staré noviny, reklamní letáky i použité balicí papíry? Nejsou jen pro zlost, kdepak, papír se dá stočit do ruliček a ty lze pak splétat podobně jako proutí. Základní postup je zcela jednoduchý. Papír stačí nastříhat na pruhy a těsně navíjet na pletací jehlici nebo špejli. Pak jehlici vytáhněte a máte kousek „proutku“. Proutek se dá jednoduše prodloužit tím, že ruličky
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vážky, které vám neulétnou
Na podzim se z javoru snášejí k zemi křídlaté dvounažky, které si děti s oblibou dávají na nosy. Tato křidélka můžete využít ke tvoření. Proměňte je na romantické, něžné vážky… Při podzimní procházce si najděte javor a chvilku jej pozorujte. Možná spatříte, jak se jeho okřídlené plody jako andílci snášejí z koruny dolů, a přitom tančí, točí se a […]
Lodičky z kamínků
Tato romantická dekorace se hodí jako těžítko, které přichytí třeba ubrousky při venkovním grilování. Nebo si ji udělejte jen tak pro radost a jako vzpomínku na léto… Někdy je tvoření tak snadné, že je škoda si ho nevyzkoušet. Hlavní je nápad, a když už máte inspiraci, pusťte se do díla. Uvidíte, jakou radost vám udělá […]
Obraz potřebuje správný rám
Dostali jste obrázek nebo jste si udělali radost jeho koupí, ale chybí mu rám? Pak se nejspíš vydáte do rámařství. Jenže na tuhle návštěvu byste se měli trochu připravit, protože z možností, které se nabízejí, se vám může zamotat hlava a hrozí, že nevyberete dobře. Udělejte si představu Obraz, který potřebujete zarámovat, se vám určitě […]
Růže z listí
Podzim hraje tolika barvami, že je škoda je nevyužít. Natrhejte si listy a vytvořte si z nich krásnou kytici „růží“. Ozdobou bude i dlouho poté, co listí uschne.  Připravte si: větvičky nebo špejle * barevné podzimní listy * tavnou pistoli (drátek nebo režnou nit) * velké listy nebo kapradí na dozdobení * mašli na svázání […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
epochalnisvet.cz
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
„Zmenši tělo, budeš míň hladovět!“ Pod tímto heslem se snaží přečkat zimu krtci. Zimní spánek si totiž nemohou dovolit, brání tomu jejich metabolismus, který patří mezi vůbec nejaktivnější mezi savci.
Poutní chrám Panny Marie Pomocné: Svatostánek pro zázračný obraz
epochanacestach.cz
Poutní chrám Panny Marie Pomocné: Svatostánek pro zázračný obraz
Ať už sem vystoupáme severním, nebo jižním schodištěm, nebo využijeme unikátního výtahu, čeká nás na Chlumku nejen výjimečná architektonická a církevní památka, ale také překvapivě daleký výhled do okolní krajiny. Baronka Marie Maxmiliana Slavatová z Chlumu a Košumberka neměla ve druhé polovině 17. století jednoduchý život. Přišla o všechny děti, přežila prvního manžela a v druhém manželství
Ptákem roku se stal rehek domácí
21stoleti.cz
Ptákem roku se stal rehek domácí
Rehek domácí je malý pěvec lidově též zvaný kominíček. Původně vysokohorský druh se během několika staletí stal souputníkem člověka – nejrůznější lidské stavby a zejména městská betonová džungle mu př
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Silný vývar z hovězí oháňky
tisicereceptu.cz
Silný vývar z hovězí oháňky
Chcete si udělat skutečně silný vývar? Použijte hovězí oháňku a spoustu petržele. Suroviny 1 kg hovězí oháňky 1 velká cibule 2 velké mrkve ½ menšího celeru 5 kuliček nového koření 6 kuliček
Dcera jí připravila hořké zklamání
nasehvezdy.cz
Dcera jí připravila hořké zklamání
Už dříve se nechala herečka Dana Batulková (65) slyšet, že dceru Marianu (29) kvůli své vytíženosti tak trochu zanedbala. Neumí prý ani uvařit. A prádlo si nechává prát a žehlit u babičky Prachařo
První český filmař strašil diváky výstřelem
epochaplus.cz
První český filmař strašil diváky výstřelem
Obrázky míhající se na plátně. Magie filmu. Kdy a za jakých okolností se zrodila? Překvapivě první pokusy proběhnou už v 17. století, i když ke skutečnému filmu mají ještě opravdu hodně daleko.   Předchůdce kina, „magickou lucernu“ v podobě přístroje vybaveného objektivem schopným promítnout obraz na stěnu, představuje roku 1671 v Římě německý jezuita Athanasius Kircher (1601/1620–1680). Mezi
Zemřel herec a dabér Ladislav Županič (†80)
nasehvezdy.cz
Zemřel herec a dabér Ladislav Županič (†80)
„Herecká asociace Vás bohužel musí informovat o smutné zprávě, která nás velmi zasáhla. Podle informací rodiny dnes náhle zemřel kolega, skvělý herec, dabér, před časem i ředitel Hudebního divadla Kar
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
iluxus.cz
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
Společnost DS Automobiles představila od svého vzniku velké množství nových modelů v Muzeu Louvre a jeho okolí, pod jeho pyramidou a v Tuilerijských zahradách. Exkluzivní prezentace a výjimečné výstav
Záhada betlémské hvězdy: Jednalo se snad o astronomickou konjunkci?
enigmaplus.cz
Záhada betlémské hvězdy: Jednalo se snad o astronomickou konjunkci?
Ježíš Nazaretský se s největší pravděpodobností nenarodil 24. prosince. Kromě dne však zřejmě nesouhlasí ani rok Ježíšova narození, protože náš kalendář nevznikl ihned po narození Krista, nýbrž až o n
Ovesné perníčky s arašídovým máslem
tisicereceptu.cz
Ovesné perníčky s arašídovým máslem
Zdravější varianta oblíbených vánočních perníčků. Mouku nahradí jemné ovesné vločky a klasický cukr vyměňte za hnědý kokosový. Budete překvapeni, jak skvěle chutná kombinace arašídového másla a perník
Choval se jako nějaký blázen!
skutecnepribehy.cz
Choval se jako nějaký blázen!
Býval to takový tichý hoch. Nesmělý a bázlivý. Teď je z něho hrubián. Hovoří sprostě a nejraději by se pral. Můj syn se změnil k nepoznání. Vždycky nám dělal jen a jen samou radost. Už jeho narození byl malý zázrak. Dlouho jsem nemohla mít děti, tak jsme byli s manželem, i a prarodiče z obou stran, štěstím bez sebe. Všichni jsme ho rozmazlovali, nemohli