V klidu posedět u vína znamená také, že vám na stole zteplá. Tomu se samozřejmě dá bránit, „chladičů“ se prodává řada druhů, od tradičních kovových kbelíčků až třeba po neoprenový oblek za zip.
Až na luxusní výjimky nádoby jen chlad pasivně udržují. Aktivní chladící systém je spíš pěkná hračka pro milovníky vína než praktická pomůcka. Hračka je to ale promyšlená a vybavená funkcemi.
Třeba pamětí, kde jsou uloženy hodnoty správné teploty pro různé typy vína a šampaňské, což se ukazuje na displeji. U jednodušších modelů máte aspoň na výběr mezi nastaveným chlazením pro víno bílé, červené a sekt.
Že chladič ukončil svou práci, vám oznámí zvukovým signálem, což může být po hodině i déle. Cena není vždy vyšší než u chladičů plněných ledem, ovšem připočítat k ní musíte spotřebu elektřiny.
Když už se pro aktivní chladič rozhodnete, pak kupte takový, v němž bude láhev co nejvíce ponořená, protože vyčuhující část se nechladí.
A co pasivní chladiče?
Největší výběr je z nerezových nádob a kbelíků, což je klasika, která dobře vypadá a nerozbije se na rozdíl od skla. Nejlevnější jsou chladiče plastové, ale je to na úkor vzhledu.
Kdo hledá něco extra, také nebude zklamán, stylový je chladič z korku, praktický pak z neoprenu. U prodejců svítícího nábytku s LED se dá zapůjčit také svítící nádoba na víno určená pro party.
Elektrický chladič Intelligent Wine Chiller (H-6305-01) s pamětí na cca 30 druhů vína.
Efektní nádoba na led Art d´inox
Elegantní terakotová nádoba značky Magisso, před použitím se vkládá do studené vody.
Korková nádoba na chlazení vína, dovnitř se dává led, korek nezvlhne.
Neoprenový návlek značky Peugeot se zapínáním na zip, uvnitř jsou chladící články. Před použitím se vkládá do lednice.
K zapůjčení na party je tento efektní LED chladič.
Kolik by mělo mít
červené víno 15 – 18 °C
růžové a bílé víno 7 – 12 °C
perlivé víno 8 – 10 °C
likérové víno 6 – 8 °C
šumivé víno 5 – 7 °C
Text: Lenka Korandová, foto: archiv firem