I neživá příroda má své unikátní kouzlo, které můžete využít při výzdobě domova.
Meditativní zátiší
Stačí vám několik plochých oblázků volně navršených na sebe a vedle něj zapálená vonná tyčinka, aby vznikla meditativní atmosféra. Je to tím, že kámen je v dálněvýchodní tradici a zejména v Japonsku typickým zdobným prvkem meditativních koutků. Symbolizují klid a věčnost.
Zenová zahrádka
Oproti meditativnímu zátiší má úprava zenové zahrádky pevná pravidla, která mají vést k vytvoření dojmu dokonalosti vyjadřujícímu řád a harmonii. Důležitým prvkem je písek, nejlépe bílý, ale může být i šedý nebo černý.
K dostání je v hobby obchodech nebo prodejnách s dekoračními potřebami. Jako základna pro zahrádku se hodí obdélníkový tác, nejlépe dřevěný, do nějž písek nasypete.
Pak budete potřebovat malé hrabičky k úpravě povrchu a vytvoření „vln“ na „vodě“ představované pískem. Má to být plynoucí element symbolizující pohyb a tok myšlenek, zatímco kameny zastupují stabilitu a pevný bod.
Písek a kameny jsou základ, zahrádka se kromě toho dá doplnit ještě dalšími prvky, kousky dřev, mechem nebo například miniaturními lavičkami, můstkem přes „vodu“ či soškami Buddhy.
Vzpomínka z výletu
Může být hezčí a trvanlivější než vylisované květy a čtyřlístky. Z posbíraných přírodnin se dají sestavit nápadité kreace, které ozdobí vitrínky nebo pracovní stůl. Pro větší stabilitu lze na aranžmá ve spojích použít lepidlo.
Kotvy pro vzdušná aerária
Jako aerária se označují závěsné nádoby nebo jen úchyty určené k pěstování rostlin, které se obejdou s minimem zeminy nebo v případě tillandsií zcela bez zeminy.
Místo závěsu ale můžete tillandsiím vytvořit solidní kamennou „kotvu“, která přichytí drátěnou oporu, v níž je rostlina usazená. K životu jí v této formě stačí jen rosení a dostatek světla.
Puntíkovaná mandala
Malebné těžítko s mandalou zvládnou vytvořit i ti, kdo nevynikali v hodinách výtvarné výchovy. Stačí mít dva nebo tři tenké štětce různého průměru a akrylové barvy.
Pro mandalu je typická symetričnost, takže si nejprve tužkou vyznačte střed malby a pozici velkých terčíků. Pak mezi ně zakreslete umístění středních terčíků. A můžete malovat.
Technika je úplně jednoduchá, tvořte drobné tečky a skládejte z nich pruhy terčíků a řetízků mezi nimi.
Květináče v parádní úpravě
Nejen k potoku, ale také do hobby marketů se stavebninami si můžete zajít pro dekorativní kamínky, oblázky, valounky či kamennou drť. V jednom tónu působí velice elegantně, když jimi pokryjete povrch zeminy v květináči.
Má to i praktický efekt, kamínkový pokryv bude bránit rychlému vysychání substrátu.
Foto: Shutterstock