Možná že i vy samet podvědomě vnímáte jako materiál aristokratů a monarchů. A kdysi opravdu symbolizoval bohatství, urozenost a přepych. Jenže časy se mění a tak si trochu toho hebkého pohlazení můžete užít i vy. Jak?
Nemusíte tenhle materiál mít hned v celém bytě nebo domě. Někdy i jediný kousek vytvoří příjemnou atmosféru a navodí pocit hřejivého luxusu. A hodí se téměř do každého interiéru.
O tom, že se samet vrátil na výsluní, svědčí i fakt, že se do něj zamilovala většina návrhářů a s chutí se do výrobků z něj pouštějí i nábytkářské firmy.
Tato tradiční krásná tkanina rozhodně není vnímána jako stará veteš, nebo něco příšerně nemoderního, ale naopak jako skvělý prvek, který propojuje staré s novým.
Dobře na duši
Není žádnou novinkou, že textilní materiály ovlivňují lidskou psychiku. A na samet se stačí jen podívat či se ho dotknout a cítíte se hned o něco příjemněji a jeho hebkost vás zabalí do tepla a pohody.
A přitom je docela jedno, jestli máte sametové čalounění na židlích či sedačce nebo si z něj ušijete závěsy. Klidně si můžete pořídit jen sametový přehoz či třeba pár dekoračních polštářků.
Do pokojíčku i do loftu
Pokud stále máte obavy, že se do vašeho moderního obýváku samet nehodí a myslíte si, že patří spíše k luxusním interiérům, jste na omylu. Sametové doplňky skvěle podtrhnou kterýkoli styl.
Protože odrážejí světelné paprsky, můžete s nimi kouzlit i v malých pokojích a vytvoříte zajímavý kontrast například s matným nábytkem. Sametové čalounění na pohovce, křesle, židli či sedačce se hodí i do bytu v jednoduchém skandinávském stylu nebo loftu.
Jakou barvu?
Samozřejmě záleží na vašem vkusu, nebo prostě na tom, která barva je vám blízká a na prostoru. Samet má rád i netradiční barvy. S různými odstíny fialové, růžové či smaragdové určitě nešlápnete vedle. Klasikou je i šedá.
Pokud tyhle barvy nemáte úplně v oblibě, zvolte méně tradiční barvy jako je třeba smaragdově zelená, a různé odstíny modré.
Údržby se nebojte
Možná si samet vybavujete jako materiál, jehož údržba není snadná. Jenže to už dávno není pravda.
Samet se totiž už dávno nevyrábí pouze z pravé bavlny a hedvábí, ale přidávají se umělá vlákna především elastan, díky čemuž je nejen cenově dostupný, ale hlavně odolný proti opotřebení a dobře udržovatelný.
Sametové závěsy, přehozy a polštářky občas vyklepejte. V případě potřeby je můžete opatrně vyprat v ruce ve vlažné vodě nebo je odneste do čistírny. Čalouněný nábytek stačí vyluxovat, případné nečistoty z něj většinou odstraníte navlhčenou houbičkou.
Chcete-li, můžete mu zhruba jednou ročně dopřát větší očistnou kúru: sametový povrch posypejte kuchyňskou solí a nechte působit přes noc. Druhý den stačí už jen použít vysavač a sedačka bude zase jako nová.
Foto: archiv firem