Domů     S prachovkou mezi klasiky
S prachovkou mezi klasiky
23.4.2020

Knihovna vypovídá o svém majiteli víc, než by se na první pohled mohlo zdát. A nejen svým obsahem. Dbát bychom měli i na stav publikací a aspoň jednou ročně je důkladně ošetřit. Nejlepším časem na očistu knižní sbírky je jaro.

Úklid knihovny je časově náročný a patří k těm, které se často odkládají. Když se už do něj pustíte, měli byste to vzít z gruntu. Proto raději počítejte s větší časovou rezervou.

 Každou knihu je třeba oprášit zvlášť

Důležité je vytáhnout knihy z polic a čistit je jednu po druhé. Pokud jich je hodně, můžete si úklid rozdělit po regálech. Začněte tím, že nejprve plochu, na níž knihy stály, otřete vlhkým hadříkem. Poté důkladně očistěte každou publikaci.

Nejprve použijte opět vlhký hadřík, kterým povrch knihy zbavíte prachu. Pak zbytek prachu vyluxujte. Následně zkontrolujte, zda se uvnitř neschovává zapomenutá záložka nebo něco jiného. Vše vyjměte.

Mastné skvrny

Pokud najdete mastnou skvrnu, můžete ji odstranit řídkou kašičkou z magnézia a benzínu. Tou potřete skvrnu z obou stran listu, mezi zamaštěné stránky vložte savý papír, knihu zavřete a zatěžkejte. Do druhého dne by měla skvrna zmizet.

Jiným způsobem odstranění čerstvé mastné skvrny z knihy je přežehlení jednotlivých stránek mezi dvěma hedvábnými nebo savými papíry vlažnou žehličkou.

Plíseň

Dlouho nepoužívané tituly mohou být napadeny plísní. V takovém případě do vody, kterou knihu potíráte, kápněte ocet. Stejnou službu poskytne i líh, případně obyčejné mýdlo. Nestačí ale otřít jen obal, musíte ošetřit i jednotlivé stránky.

Po tomto zásahu je nezbytně nutné nechat knihu vyschnout na dobře větraném místě. Pozor na sluníčko, které by mohlo způsobit vyblednutí nebo zežloutnutí listů.

Chcete-li proces urychlit, vysušíte vlhké knihy snadno fénem na vlasy.Plíseň a její spóry neotírejte nasucho, jen byste je rozvířili do prostoru a poté snadno vdechli.

Vlhkost

Vlhkost může často způsobit slepení listů. V takovém případě opatrně knihu přehýbejte ze strany na stranu. Pokud to nepomůže, podržte ji nad párou. Vlhké listy opět podložte hedvábným papírem a druhý den je přežehlete vlažnou žehličkou dosucha.

Živí vetřelci

Může se to zdát neuvěřitelné, ale knihy bývají nezřídka i zajímavým mikro-ekosystémem. Poskytují domov mnoha organismům a některé jim to oplácejí prospěšnou službou. Nevěříte? Tak třeba taková pisivka, nazývaná též knižní veš.

Je to drobný hmyz, který se živí mimo jiné i plísněmi, čímž publikace dokonale čistí. Na pisivkách, ale i na škodlivých roztočích, si naopak pochutnávají malinkatí štírci, jež můžete v publikacích také objevit. Jak je odstranit? Jednoduše.

Jejich výskyt je přímo úměrný četnosti používání knihy. Čtěte knížky, listuje v nich. A vetřelci odtáhnou jinam.

Zatuchlina

Častým používáním knih zamezíme i jejich dalšímu nepříteli – zatuchlině. Je jako nakažlivá nemoc, ráda napadá jeden titul po druhém. A když se objeví, poradit si s ní bývá oříšek. Můžete zkusit mezi jednotlivé stránky knížky vložit sušenou levanduli.

Do knihovny položte voňavé mýdlo či otevřený flakonek s aromatickým olejíčkem. Někdo proti zápachu doporučuje vložit publikaci na pár dní do papírového sáčku s přídavkem steliva pro kočky. Všechno to kombinujte s pravidelným větráním knih.

Zpátky do knihovny

Konečně nadešel čas knihy opět naskládat zpět do knihovny. Můžete si vybrat různé systémy, podle nichž je na policích budete mít uložené. Osvědčeným způsobem je rovnání podle autorů a žánrů.

To znamená, že zvlášť budou detektivky, zvlášť literatura milostná, zvlášť tituly dobrodružné… Knihy stejného autora dejte vedle sebe. Beletrii lze řadit abecedně dle autora.

Položit nebo postavit?

Výška knížky je přitom nedůležitá. Naopak skládání podle velikosti na úkor obsahu je v rozporu s cítěním profesionálních knihovníků. Zda knihy na polici postavit, položit nebo kombinovat obojí, to už je rozhodnutí na vás.

Zvolte způsob dle svého estetického cítění a potřeby, vždy ale tak, aby názvy knih mířily stejným směrem.

Kam s nimi

Jisté pravidlo platí i při umístění knih. Příručně, tedy do úrovně očí – tam, kde se dobře dostáváte – uložte knihy, které používáte nejčastěji. Do výšky patří knihy, po nichž saháte výjimečně. Například cizojazyčné tituly, slovníky.

Knihy a děti

Děti mají mít již od útlého věku svou vlastní knihovničku. Je dobré je vést k tomu, aby si ke knihám vypěstovaly hezký vztah. Zpočátku postačí jen police, měly by však na ni bez potíží dosáhnout.

Do příručního prostoru jim uložíme knihy, které v daném období čtou nejčastěji. Školákům tady vyhradíme místo na publikace, z nichž budou čerpat do školy. Tedy nejrůznější encyklopedie, slovníky a atlasy.

Poškozené knihy do koše nepatří

Kam s poškozenými knihami? Neukvapujte se v rozhodnutí je zahodit. Byla by to škoda. Většinu závad lze při troše trpělivosti odstranit, a pokud si netroufáte sami, můžete knížky svěřit odborníkovi.

Restaurátor umí nejen opravit vytrhané listy, prasklé hřbety a utržené desky. Dovede nahradit chybějící kousky papíru, vybere ty nejvhodnější materiály a barvy, aby odpovídaly době vydání, a poradí si i s historickými vazbami.

Foto: Shutterstock

Štítky:
Související články
15.5.2025
Sem tam škrábanec nebo skvrna a povrch jaksi omšelý… Přírodní dřevo je úžasný materiál, ale nepříliš odolný vůči stopám opotřebování a zašpinění. Stačí ale málo a může se zaskvít v původní kráse. Odborníci, truhláři a návrháři, sice radí nechat dřevo přirozeně stárnout, protože se dokáže do jisté míry samo regenerovat a viditelnost skvrn nebo rýh může časem ustoupit, jenže ne každému se taková pa
11.5.2025
Správně vybraná komoda je poklad. Zútulní domov, schováme do ní spoustu různých věcí od oblečení po knihy, může se stát okrasnou dominantou místnosti i celého domu. Už před staletími je používali naše několikrát pra babičky na venkově, lidé v měšťanských domech i šlechtické rodiny na zámcích. Z těch historických se některé skvosty dochovaly dodnes. O tom, jak moc jsou praktické, svědčí i fakt, že
5.5.2025
Takových lidí je spousta, takže zoufat nemusíte. Z malého prostoru sice velký nevykouzlíte, ale je spousta věcí, které můžete udělat, aby tak působil. A na to existuje nespočet ověřených triků. Vymalujte světlými barvami V malých místnostech používejte světlé, chladné tóny, jako je bílá nebo tlumená béžová. Díky nim bude místnost vypadat větší. Můžete také namalovat strop o něco světlejší než st
3.4.2025
Vyrobíte ji z ekologické pryskyřice jesmonite, která byla sice původně používána ve stavebnictví, ale před pár lety se stala hitem tvořivých videí. Určitě si ji oblíbíte, protože práci s ní zvládne každý. Budete potřebovat: silikonovou formu na odlévání, suchou a tekutou směs na míchání pryskyřice, barevné pigmenty, brusnou houbičku, několik menších a větších kelímků, míchátko, barevné chipsy, vá
1.4.2025
V každé domácnosti spotřebujeme za rok mnoho kilowatt elektrické energie, a tak je namístě přemýšlet nad tím, kolik z toho bychom mohli uspořit. A není to ani nijak těžké… Tajemství tkví v tom, jaké „šetřicí“ žárovky do svého bytu zvolíme, zda si pořídíme senzor pohybu a také zda přemýšlíme nad správnou intenzitou osvětlení. Proč už ne klasické Klasické žárovky mají sice vysokou kvalitu světla
reklama
Šikovné tipy
Růžičky na dárky, které nadělají spoustu parády
Až bude příště potřebovat ozdobit dárek, nebudete muset nic shánět. Stačí jen saténová stuha, nůžky a lepidlo. Šířka stuhy určí velikost květu, takže záleží na vaší představě. Aby se vám ale se stuhou pohodlně pracovalo, měla by mít šířku aspoň 5 cm. Nastříhejte ji na 10cm dílky, na jeden květ jich budete potřebovat 10 až […]
Už žádné lupy!
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud […]
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Korálkové kraslice potěší
Pokud každý rok vymýšlíte, čím zpestřit sváteční výzdobu, máme pro vás pár nápadů. Určitě se budou hodit jak těm zkušenějším, kteří s korálky už někdy pracovali, tak i začátečníkům. Korálkové vajíčko 1 balení rokajlových korálků 10/0 transparentní, 1 balení rokajlových korálků 10/0 Sfinx, 1 Miyuki háčkovací přízi 0,45mm/25m, háček 0,9 mm, jehla s velkým okem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
rezidenceonline.cz
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
V srdci lyžařského města Aspenu v americkém Coloradu stojí dům, na jehož střeše se nachází rozlehlý luxusní byt, poskytující svým obyvatelům dokonalé místo k životu. Čistý a vzdušný interiér, plynule navazující na terasu, září teplem a třpytivým horským sluncem. Aspen, dnes velmi známé lyžařské středisko obklopené pohořím Rocky Mountains, vznikl původně jako místo těžby stříbra. Během devatenáctého století
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
epochanacestach.cz
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
Zahrada, která vás vtáhne do světa zvířat a přírody – Zoo Jihlava je ideálním místem pro všechny, kteří hledají zážitky plné dobrodružství, poznání a zábavy. V srdci Vysočiny na necelých 10 hektarech se vydáte na expedici takřka celým světem. Více než 250 druhů zvířat a přes 1500 jedinců vytváří unikátní svět, kde si na své přijdou
Bez kapesníku ani ránu
nejsemsama.cz
Bez kapesníku ani ránu
Venku je už krásně teplo, a vy přesto pořád smrkáte a rýma vás ne a ne opustit? Nejspíš máte chronickou rýmu. Někdy se jen lehká viróza může protáhnout i na několik týdnů a vyústit v chronickou rýmu. Jak se s tímhle trápením co nejdříve poprat a co na chronickou rýmu zabírá? Rýmu, tu klasickou, dostane občas téměř každý. Může ji způsobit virová či bakteriální infekce, případně alergie. Většinou přejde
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
21stoleti.cz
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
Nově analyzovaná fosilie Archaeopteryxe, získaná Fieldovým muzeem v Chicagu v roce 2022, přinesla zcela nové poznatky o tom, jak se první ptáci naučili létat. Tento exemplář, původně pocházející z Bav
Lenin: mistrovské dílo balzamovačů, Nebo precizní podvod?
enigmaplus.cz
Lenin: mistrovské dílo balzamovačů, Nebo precizní podvod?
Rudé náměstí v Moskvě je 19. března 1934 plné návštěvníků, z nichž většina míří do mauzolea ruského komunistického politika Vladimira Iljiče Lenina (1870–1924). Společně s davem pomalu kráčí i 46letý
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
iluxus.cz
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
Hodinářská značka Luminox, které důvěřují příslušníci Navy SEALs i dobrodruzi, oznámila své oficiální partnerství s FORCE BLUE, jedinou neziskovou organizací na světě, která přeškoluje a nasazuje býva
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
skutecnepribehy.cz
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
Našla jsem skrýš s fotografiemi. Zjistila jsem, že mě s babičkou spojuje symbol draka, který mě zavedl na novou životní cestu. Když mi zemřela babička, bylo nutné vyklidit její domek. Já si vzala na starost půdu, kam by se rodičům špatně dostávalo. Byla plná prachu a krámů, žádné poklady jsem nenašla. Až když jsem měla
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
epochalnisvet.cz
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
nasehvezdy.cz
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
Doby, kdy po ní muži šíleli a ženy jí záviděly její výjimečnou krásu, jsou už k její smůle dávno pryč. Bývalá hvězda amerického seriálu Melrose Place Heather Locklear (63), která má za sebou tvrdý bo
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
epochaplus.cz
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
Japonci si pochutnávají na jedovaté medúze ečizen kurage, na Jamajce zase riskují s nezralým ovocem ackee. A co teprve lesní houby, kde i v Česku může záměna skončit tragédií? Přečtěte si o pokrmech, které lákají svou chutí, ale mohou vás stát život. Ečizen kurage – je libo jedovatou medúzu? Ta chuť za riziko stojí, tvrdí
Japonci nedobyli Koreu ani na druhý pokus
historyplus.cz
Japonci nedobyli Koreu ani na druhý pokus
Korejské námořnictvo utrpělo v bitvě u Pusanu strašlivý debakl, zbyla mu jen hrstka lodí. Admirál I Sun-sin, jemuž král opět svěřil nejvyšší velení, se přesto nevzdává. Znovu prokáže své výjimečné schopnosti. Střetne se s velkou japonskou přesilou a slavně zvítězí! Hospodařit na malém kousku půdy jako jeho otec nebude. Dospívající Hidejoši Tojotomi (1537–1598) z rodné
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč