Lustry a svítidla jsou neodmyslitelnou součástí našich domovů. Umíte si je správně vybrat? Jiné svítidlo bude v jídelně a jiné v obývacím pokoji nebo v koupelně.
Když si kupujeme lustr, chceme především, aby se nám líbil. A také, aby se hodil ke stylu, v jakém mám místnost zařízenou. To však mnohdy nestačí. Na co se tedy ještě zaměřit?
OBÝVACÍ POKOJ
Zpravidla to bývá největší místnost v bytě, a proto je také vhodné vedle centrálního osvětlení sem umístit svítidel více. Už dávno neplatí, že do obýváku patří pouze křišťálový lustr. Pokud se vám líbí a hodí se k nábytku, není žádný problém. Ale na výběr máte mnohem více možností.
Bod za bodem
Mezi kritéria, na která je třeba při nákupu myslet, patří:
* materiál – vyberete si kovový lustr, dřevěný, ze skla nebo kombinaci? Bát se nemusíte ani plastů, jsou už velmi kvalitní a svítidla z nich jsou přiměřeně stylu určitě vhodné.
* barva – může být stříbrný, mléčně bílý, zlatý… Opět vybírejte podle stylu, v jakém máte zařízenou místnost.
* počet ramen – kolik ramen bude lustr obsahovat, tolik žárovek použijete, což může mít vliv také na sytost osvětlení pokoje.
* délka – bude svítidlo přímo na stropě, nebo zavěšené na tyči či na řetízku? Ten se dá podle potřeby zkrátit, stejně, jako lanko. Tak si můžete světlo přizpůsobit výšce pokoje.
* velikost – zbytečně velký lustr v poměru k místnosti pocitově prostor zmenší, naopak nepřiměřeně malé svítidlo pokoj disproporčně rozladí. Vždy proto vycházejte z velikosti místnosti a k výpočtu optimální velikosti lustru použijte následující pravidlo:
Sečtěte výšku místnosti s jeho šířkou. Z tohoto čísla odečtěte 20 procent. Zbylých 80 procent vynásobte číslem 100. A výsledek nakonec vydělte 10. (příklad: výška pokoje: 2,50 m, šířka pokoje:
5,50 – součet čísel je 8, číslo vynásobíme – krát 100, to se rovná 800, odečteme mínus 20 %, výsledek je 640, toto číslo vydělíme 10 a vyjde 64. Váš lustr by měl být vysoký kolem 64 centimetrů).
Tip Paní domu: Nemůžete se rozhodnout mezi několika velikostmi, které se přibližují optimálnímu rozměru? Rada designérů zní: Zvolte si tu větší z nich.
A ještě něco
V neposlední řadě je důležité všímat si také úspory elektrické energii. Pomůže vám tzv. „chytré osvětlení“, kde si můžete navolit, kdy se světlo zhasne. Tak se nestane, že sami zapomenete a lustr bude zbytečně svítit třeba celou noc.
* Halogenová žárovka je asi o 30 % úspornější oproti klasické.
* LED žárovky jsou sice nejdražší, ale jsou nejhospodárnější. Mají vysokou životnost a energii zvládnou uspořit nejvíc ze všech typů.
* Vliv na úsporu má také barva stěn a nábytku. Protože čím je tmavší, tím více světla pohltí a tím výkonnější žárovky budete muset shánět.
* Obecně se do obýváku doporučují žárovky v teplé bílé barvě, která navozuje příjemnou atmosféru.
* Dopřejte si komfort a kupte si stmívatelný lustr. Umožní vám navolit si intenzitu světla podle momentální situace i nálady.
Místo lustru bodovky
* Do moderních interiérů zkuste použít vkusná svítidla do podhledu nebo různé bodové osvětlení.
Jsou to LED vestavná světla přímo určená pro instalaci do sádrokartonových stropů, podhledů nebo obkladových panelů. Jejich výhodou je, že jsou bezúdržbová.
Odpadá titěrné čištění jednotlivých skleněných kousků, které je zejména u křišťálových lustrů únavné a zdlouhavé.
* Módní jsou také tzv. stropnice.
Říká se jim také přisazená svítidla a jejich výhodou je, že nejsou náročné na prostor.
Výhodou stropnic s více světly je, že si můžete každým nasvítit jinou část místnosti, třeba obraz, zajímavé zákoutí, prosklenou skříňku s dekoracemi…
* Možná si oblíbíte vitrážové lustry, které jsou oblíbené i v moderních interiérech. Jsou vyráběny technikou Tiffany a vynikají kombinací výrazných barev. Tyto lustry se vyrábějí ručně.
JÍDELNA
V zásadě platí ve všech místnostech stejná pravidla. V jídelně se kromě toho zaměřte na tvar lustru. Jestli máte kulatý nebo oválný stůl, sáhněte po lustru s kulatým stínidlem. Naopak k hranatému stolu se bude hodit podlouhlé svítidlo. Obojí se vhodně doplní.
Chcete být kreativní? Nad čtvercový nebo obdélníkový stůl zavěste několik svítidel v jedné linii.
Bydlíte doma sami nebo jste jen dva? Pak vám úplně postačí k malému jídelnímu stolu malé svítidlo s jednou žárovkou.
Další vychytávky
* Postavte stůl tak, aby bylo svítidlo uprostřed stolu a rovnoměrně ho osvětlovalo.
* Vybírejte si polohovatelná svítidla, která vám umožní regulovat intenzitu světla.
* Jestli máte jídelnu spojenou s obývacím pokojem, můžete klidně zvolit slabší žárovku. Nebude vám u jídla ostře svítit do očí.
* Zaměřte se tak na materiál. Papírová nebo látková stínítka bývají nepraktická na údržbu a snadno se v nich uchytává prach, který může padat do jídla.
KOUPELNA
Tato místnost si zaslouží více pozornosti. Je totiž nutné vybírat sem speciální osvětlení přímo určené do koupelen, které splňuje příslušné normy. Je to velmi důležité z bezpečnostních důvodů.
Světla do koupelny kupujte jen v profi obchodech a při nákupu si nechte poradit odborníkem. Zajímejte se o tzv. IP, které udává stupeň těsnění proti vodě a páře. Zjednodušeně lze zónu v koupelně rozdělit takto:
* Žádné světlo nepatří do bezprostřední blízkosti vany nebo sprchového koutu, a to jak do prostoru, tak do výšky (do 2.25 m nad vanou).
* Světla, která budete dávat blízko vany nebo sprchového koutu (asi půl metru od vany nebo sprchy a více než 2,25 m výšky), by měla mít IP minimálně 44 a víc.
* Zbytek koupelny už má jen minimální omezení, přesto vybírejte světla s IP přesahujícím 21. Důvodem je kondenzace vodních par.
Co přesně
Osvětlení koupelny si dobře promyslete, aby v ní nevznikala temná zákoutí, kde byste mohli uklouznout. Vedle nástěnného svítidla si naplánujte také různé bodové osvětlení a pamatujte i na osvětlení zrcadla.
Zvlášť, když se u něj líčíte, potřebujete barevnost, která se blíží dennímu světlu. Hledejte 4 000 Kelvinů a více. Tuto informaci najdete na každé kvalitní žárovce. Osvětlení můžete mít jedno nad zrcadlem, nebo sérii bodovek podél rámu zrcadla.
Druhá varianta je rozhodně lepší, protože světlo nedopadá na vaši tvář jen seshora, takže nebude nevytvářet stíny a obraz bude nezkreslený.
Tip Paní domu: Praktické je stropní svítidlo se senzorem. Oceníte ho hlavně ráno, když jdete do koupelny ještě rozespalí. Automaticky se totiž rozsvítí při příchodu do koupelny, a po čase samo zhasne.
Foto: Shutterstock a archiv firem (ikea.cz, svet-svitidel.cz, esvetlo.cz)