Domů     Romantika topení dřevem
Romantika topení dřevem
od 30.10.2019

Určitě se mnou budete souhlasit, že v topení dřevem je kus romantiky. Jen tak sedět před krbem a dívat se do plamenů, nebo při domácí práci poslouchat praskání polen je kouzelné a velmi uklidňující.

Topit dřevem je v porovnání s ostatními zdroji tepla bezkonkurenčně nejlevnější. A pokud myslíte „zeleně“, víte, že je také ekologické. Při jeho spalování nedochází k tvorbě skleníkových plynů.

Jestli se ale trápíte otázkou, jaké dřevo je na topení nejlepší, odpověď je jednoduchá – suché.

To znamená, že dřevo, kterým už teď ládujete kamna, kotle nebo krby, by mělo být to, které jste před rokem či dvěma narovnali do dřevníku, přístřešku nebo dobře větrané, ale nevytápěné místnosti.

Jen takové dřevo bude dobře hořet a jeho saze nebudou mastné, takže vám nebudou zanášet komín.

Dřevníky

Pokud neskladujete dřevo přímo v domě, můžete si pořídit dřevník. Je důležité, aby byl zastřešený, dobře větratelný a zespodu izolovaný, aby se zamezil přístup vlhka od země. Dřevo v něm ukládáme 5 až 10 cm od stěn, aby mohl vzduch cirkulovat.

reklama

Polena na sebe neklademe příliš těsně a určitě je neskládáme až „po střechu“. Dřevo také není vhodné zakrývat plastovou plachtou.

Jak poznat správně proschlé dřevo

Nezjistíme to na první pohled či dotek. Jediným spolehlivým ukazatelem vlhkosti dřeva je digitální vlhkoměr. Nejlevnější koupíte už za 500 korun. Aby se dřevo zbavilo většiny vlhkosti, potřebuje na to dva, některé až tři roky!

reklama

Podle odborníků byste první rok měli nechat sušení na přírodě. Dřevo naházet volně na hromadu a bez přikrytí je nechte napospas živlům. Ostré slunce, déšť a mráz zajistí, aby si voda našla cestu ven.

Ve druhém roce je potřeba dřevo naštípané uložit pod větraný přístřešek, aby dokonale proschlo. Potrvá několik měsíců, než vlhkost klesne pod hranici 29 procent, abyste z paliva využili maximum jeho energie. Výjimku tvoří bukové a březové dřevo. Ty ukládejte přímo pod přístřešek.

Správný je žlutý plamen

Kvalitně proschlé dřevo hoří jasným, dlouhým žlutým plamenem a nová polínka se velmi ochotně připalují od těch už hořících. Vlhké dřevo hoří krátkým, modravým plamenem a uvolňuje se z něj pára, která se sráží v chladnějších částech ohniště.

reklama

Někdy se stává, že mokré dřevo píská a na jeho koncích bublá vodnatá pěna. S mokrým dřevem klesá výkon výhřevného tělesa pod 50 procent, a tak je v domě zima, i když máte dřeva v kotli dostatek.

Jaký druh zvolit

Měkkým dřevem roztápíme, protože hoří mnohem rychleji a připraví kamna či krb pro přiložení tvrdého dřeva. To vydrží hořet déle a my pak nemusíme tak často přikládat.

Tvrdé dřevo můžeme nahradit i dřevními či kůrovými briketami, které hoří srovnatelně dlouho, někdy i víc.

Co tam nepatří

Do kotlů, kamen a krbů určitě nepatří dřevotříska a laťovka, protože obsahují pojivo a klih.

Stejně tak netopíme lakovaným, mořeným a barveným odpadním dřevem. Do krbu nepatří ani papírový odpad, karton či plasty. Tyto materiály navíc zvyšují riziko požáru.

Měkké dřevo

Měkké tuzemské dřevo je typické vyšším obsahem pryskyřic, proto je vhodné k výrobě třísek a menších polínek určených k roztopení ohniště.

Rychle a intenzivně hoří, ale kvůli obsahu pryskyřic při tom praská, odletují z něj jiskry a spaliny znečišťují prosklená dvířka krbů.

Topol: Dobře se štípe, hoří velmi rychle, ale má malou výhřevnost. Schne 1 rok.

Lípa: Výborně hoří, ale příliš rychle. Schne 1 rok.

Smrk, jedle, borovice: Nejrozšířenější palivové, velmi měkké dříví. Má dobrou výhřevnost, dobře se z něj vyrábějí třísky na zátop, dokáže vysokou rychlostí rozehřát topné těleso, při hoření praská. Doba schnutí – 1 rok.

Modřín: Křehké, hodně sukovité dřevo uvolňuje víc sazí než smrkové dřevo. Schne 1 rok.

K velmi měkkým až měkkým dřevinám mj. ještě patří vrba, olše, jíva.

Tvrdé dřevo

Ideálním palivem pro otevřené krby je tvrdé dřevo listnatých stromů. Při hoření nepraská a neodletují z něj žhavé oharky. Ceněné je i pro to, že po dobu hoření vytváří pevné uhlíky, které odhořívají pomalým tempem.

To je praktické při vaření na sporáku nebo v kachlových kamnech a při nočním topení, kdy není potřeba často přikládat palivo. Buk, dub a habr patří mezi nejpopulárnější.

Bříza: Je nejpoužívanější dřevinou pro topení. Dobře hoří, i když není důkladně usušená, nepraská. Kůra hoří i mokrá. Doba schnutí 1 rok.

Dub: Velmi tvrdé dřevo. Má vysokou výhřevnost, pomalu hoří. Doba schnutí by měla být delší než 2 roky.

Buk: Ideální dříví pro krby. Hoří pomalu a má vysokou výhřevnost. Doba schnutí 2 roky.

Habr: Má nejvyšší výhřevnost, ale je drahý. Doba schnutí 2 roky.

Ořech: Velmi drahé dřevo, které se nevyplácí kupovat na topení. Proschnout se musí nechat až 4 roky.

K tvrdým dřevinám ještě patří: javor, třešeň, jabloň, jasan, hrušeň, švestka, akát. Středně tvrdé dřevo mají kaštan, platan, líska a neobyčejně tvrdé – eben cejlonský a jiné exotické dřeviny.

Tip: Dřevo nechte před přiložením ohřát v místnosti, nedojde tak ke zbytečnému zchlazení ohniště, pokud jsou polena studená či zmrzlá.

Pomocníci

Sekera

Jestli patříte k lidem, kteří si sami štípou dříví, pak mějte vždy po ruce pořádnou a hlavně ostrou sekeru. Dobré je si pořídit sekeru štípací. Má vychytanou ergonomii, a tak se s ní hned tak neunavíte.

Většina ze seker na trhu se dodává s nabroušeným ostřím porovnatelným se zálesáckým nožem. Ale existují tvrdá dřeva, jako například z ořechu nebo dubu, při jejichž štípání se pořádně nadřete i s dobře nabroušenou sekyrkou. Proto potřebujete štípačku.

Štípačky

Při štípání kratších polen je nejpraktičtější vřetenová štípačka. Na trhu je nejdostupnější a nejlacinější. Má-li silný motor, poradí si i s delšími kmeny.

Horizontálně hydraulické štípačky jsou určené pro zpracování menšího množství dřeva, například na chalupě. Vystačí si s jednofázovou zásuvkou a svědčí jim práce s měkkým dřevem jehličnanů. Jejich klín štípe při pohybu kulatinu na dvě části.

Vertikálně hydraulické štípačky jsou určené pro větší zátěž, vyžadují však třífázovou přípojku. Díky vysokému pracovnímu tlaku dokážou štípat kulatinu na čtyři díly a poradí si i se silnými sukovitými kusy.

A něco navíc

Abyste poznali, jestli kamna nepřetápíte, nebo naopak příliš neškrtíte, pořiďte si spalinový teploměr. Vynášení popela vám výrazně usnadní krbový vysavač – separátor popela. A pokud nemáte po ruce měkké dřevo na podpal, kupte si chemický podpalovač.

Text: Laura Skrčená, Foto: shutterstock

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
20.3.2023
Jinak řečeno tapety textilní. Právě ty si spojujeme s honosnými interiéry. Ke své škodě, protože při vhodném výběru budou slušet i běžnému obýváku. Pro využití v běžném interiéru textilní tapety předurčuje i vývoj, kterým prošly. I když jde stále o luxusní a svým provedením hutný materiál, jehož lepení je vhodné svěřit profesionálům, získal praktičtější vlastnosti. Povrchové ošetření usnadňuje či
10.3.2023
Vlastně mu také můžeme říkat „jednobarevný“, i když to v reálu až tak úplně neplatí. Na zajímavosti místnosti v tomto stylu dodá a oživí ji vtipně zvolený barevný akcent. Myslíte si, že ladit pokoj pouze do jedné barvy je nuda? Přesvědčíme vás o opaku. Jednobarevné interiéry jsou často součástí skandinávského stylu, který působí velmi elegantně. [caption id="attachment_145028" align="alignn
10.2.2023
Užitečný pomocník a netradiční úložný prostor, to je praktický věšák, kterému se neřekne jinak než němý sluha. Neodmlouvá, nehádá se, snáší všechno, co na něj hodíte, a trpělivě střeží každý kousek, který mu svěříte do opatrování. Možná proto si tento nevšední stojan vysloužil svůj nevšední název. Alternativa skříně Němý sluha není pouze obyčejný věšák a nepleťte si ho ani s pojízdným stoja
21.1.2023
Samozřejmě, že chceme, aby se vám líbily, ale to není to hlavní, co od ručníku očekáváme. Je důležité, aby byl kvalitní, dlouho nám vydržel, ale přitom byl hebký a hladil naši kůži jako peříčko. Jak tedy vybírat? Jistě se budete poohlížet po takových, které se barevně či vzorem hodí do koupelny či k plavkám, ale to zdaleka není všechno. Nejdůležitější je, aby správně plnily svou funkci. Musí sn
18.1.2023
4 tipy, na které se zaměřit, až si půjdete vybírat svou schránku na poštovní zásilky, aby sloužila naprosto perfektně. Co všechno by vám měla nabídnout? Jestli bydlíte v domě s byty, kde je poštovních schránek víc a prakticky jsou všechny stejné, asi její výběr moc řešit nebudete. Zato v rodinném domku je třeba si tu svou poštovní schránku vymazlit, aby splňovala všechno, co od ní vyžadujete. A
Nenechte si ujít další zajímavé články
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
21stoleti.cz
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
Většina dosud známých planet svůj život tráví v rodinném kruhu s mateřskou hvězdou a mnohdy i s planetárními sourozenci. Ale jak to tak někdy bývá u lidí, tak i mezi planetami může dojít ke konfliktu,
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
iluxus.cz
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
Lifestylový hotel Andaz Prague, unikátní místo čerpající z bohatých lokálních tradic, kultury, umění a architektury, poskytl své prostory a záštitu kosmetické značce Klara Rott, která zde vytvořila un
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
nasehvezdy.cz
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
Těžko věřit, že je Lucie Benešová (48) babičkou. Vzhledem směle konkuruje i o generaci mladším herečkám – není divu, že ještě dnes jí scenáristé předepisují košilaté scény, jak je sama nazývá. Z je
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
epochalnisvet.cz
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
Skotsko je neuvěřitelně pestrá země s bohatou a bohužel také pořádně komplikovanou a krvavou minulostí. Tu připomíná i množství historických staveb, mezi které patří i slavný chrám stojící v zeleni ma
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
epochaplus.cz
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
Francouzské královně Marii Antoinettě (1755–1793) dělá její manžel Ludvík XVI. (1754–1793) všechno, co jí na očích uvidí. Projevuje se to na výdajích dvora. Ministru financí Turgotovi dochází trpělivo
Záhada rodinné chaty
skutecnepribehy.cz
Záhada rodinné chaty
V mládí jsem zažila na naší chatě opravdu hrozivé věci, které jsem si nedovedla vysvětlit. Odpovědi na moje otázky přinesl až čas. Jako dívka z Prahy jsem si uměla vychutnat víkendy na naší chatě. Oproti panelákovému bytu to byla vždycky vítaná změna. Přírodu a čerstvý vzduch jsem milovala odmalička. Měli jsme chatu kousek od jednoho rybníka,
Excentrická svatyně klasického designu
rezidenceonline.cz
Excentrická svatyně klasického designu
Sebevědomá kombinace témat, materiálů a textur, směs paradoxů, tvořená moderními formami v kombinaci s nadčasovým nábytkem – to vše stojí za výsledným jemným leskem luxusního interiéru, jehož vyznění
Špagety se zeleninou
tisicereceptu.cz
Špagety se zeleninou
Jídlo, se kterým si poradíte, i když vás na vaření zrovna moc neužije. Ingredience 500 g špaget 500 g mletého masa 250 g rajčatového pyré 1 větší cibule 3 velká rajčata 1 červená paprika 2
Zeleninový kuskus s krevetami
tisicereceptu.cz
Zeleninový kuskus s krevetami
Suroviny 250 g mražených krevet 2 hrnky kuskusu 1 l zeleninového vývaru 2 velké cukety 2 pórky 2 lžíce olivového oleje hrubozrnná mořská sůl pepř čerstvá bazalka Postup Suchý kuskus n
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
nasehvezdy.cz
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
Po třinácti letech se rozešel s partnerkou Simonou Brdičkovou (46). Mají spolu dceru Claudii (14). Když to ale Martin Zounar (55) nejméně čekal, vstoupila mu do cesty pohledná psycholožka Kateřina K
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
enigmaplus.cz
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
Už pozorná dítka ve školách se mohou dozvědět, že první knihu na území sousedního Slovenska napsal římský císař Marcus Aurelius. Dokážeme však určit přesné místo, kde slavná sbírka úvah „Hovory k sobě
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
epochanacestach.cz
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
Ačkoli patří k těm menšímv České republice, nabízí aktivity a působivé expozice, kterým nelze říci „ne“. Pouze v Pardubickém kraji můžete nasát omamnou vůni perníku, stát se součástí dostihového vesel