Domů     Romantika topení dřevem
Romantika topení dřevem
30.10.2019

Určitě se mnou budete souhlasit, že v topení dřevem je kus romantiky. Jen tak sedět před krbem a dívat se do plamenů, nebo při domácí práci poslouchat praskání polen je kouzelné a velmi uklidňující.

Topit dřevem je v porovnání s ostatními zdroji tepla bezkonkurenčně nejlevnější. A pokud myslíte „zeleně“, víte, že je také ekologické. Při jeho spalování nedochází k tvorbě skleníkových plynů.

Jestli se ale trápíte otázkou, jaké dřevo je na topení nejlepší, odpověď je jednoduchá – suché.

To znamená, že dřevo, kterým už teď ládujete kamna, kotle nebo krby, by mělo být to, které jste před rokem či dvěma narovnali do dřevníku, přístřešku nebo dobře větrané, ale nevytápěné místnosti.

Jen takové dřevo bude dobře hořet a jeho saze nebudou mastné, takže vám nebudou zanášet komín.

Dřevníky

Pokud neskladujete dřevo přímo v domě, můžete si pořídit dřevník.

Je důležité, aby byl zastřešený, dobře větratelný a zespodu izolovaný, aby se zamezil přístup vlhka od země. Dřevo v něm ukládáme 5 až 10 cm od stěn, aby mohl vzduch cirkulovat. Polena na sebe neklademe příliš těsně a určitě je neskládáme až „po střechu“. Dřevo také není vhodné zakrývat plastovou plachtou.

Jak poznat správně proschlé dřevo

Nezjistíme to na první pohled či dotek. Jediným spolehlivým ukazatelem vlhkosti dřeva je digitální vlhkoměr. Nejlevnější koupíte už za 500 korun. Aby se dřevo zbavilo většiny vlhkosti, potřebuje na to dva, některé až tři roky!

Podle odborníků byste první rok měli nechat sušení na přírodě. Dřevo naházet volně na hromadu a bez přikrytí je nechte napospas živlům. Ostré slunce, déšť a mráz zajistí, aby si voda našla cestu ven.

Ve druhém roce je potřeba dřevo naštípané uložit pod větraný přístřešek, aby dokonale proschlo. Potrvá několik měsíců, než vlhkost klesne pod hranici 29 procent, abyste z paliva využili maximum jeho energie. Výjimku tvoří bukové a březové dřevo. Ty ukládejte přímo pod přístřešek.

Správný je žlutý plamen

Kvalitně proschlé dřevo hoří jasným, dlouhým žlutým plamenem a nová polínka se velmi ochotně připalují od těch už hořících. Vlhké dřevo hoří krátkým, modravým plamenem a uvolňuje se z něj pára, která se sráží v chladnějších částech ohniště.

Někdy se stává, že mokré dřevo píská a na jeho koncích bublá vodnatá pěna. S mokrým dřevem klesá výkon výhřevného tělesa pod 50 procent, a tak je v domě zima, i když máte dřeva v kotli dostatek.

Jaký druh zvolit

Měkkým dřevem roztápíme, protože hoří mnohem rychleji a připraví kamna či krb pro přiložení tvrdého dřeva. To vydrží hořet déle a my pak nemusíme tak často přikládat.

Tvrdé dřevo můžeme nahradit i dřevními či kůrovými briketami, které hoří srovnatelně dlouho, někdy i víc.

Co tam nepatří

Do kotlů, kamen a krbů určitě nepatří dřevotříska a laťovka, protože obsahují pojivo a klih.

Stejně tak netopíme lakovaným, mořeným a barveným odpadním dřevem. Do krbu nepatří ani papírový odpad, karton či plasty. Tyto materiály navíc zvyšují riziko požáru.

Měkké dřevo

Měkké tuzemské dřevo je typické vyšším obsahem pryskyřic, proto je vhodné k výrobě třísek a menších polínek určených k roztopení ohniště.

Rychle a intenzivně hoří, ale kvůli obsahu pryskyřic při tom praská, odletují z něj jiskry a spaliny znečišťují prosklená dvířka krbů.

Topol: Dobře se štípe, hoří velmi rychle, ale má malou výhřevnost. Schne 1 rok.

Lípa: Výborně hoří, ale příliš rychle. Schne 1 rok.

Smrk, jedle, borovice: Nejrozšířenější palivové, velmi měkké dříví. Má dobrou výhřevnost, dobře se z něj vyrábějí třísky na zátop, dokáže vysokou rychlostí rozehřát topné těleso, při hoření praská. Doba schnutí – 1 rok.

Modřín: Křehké, hodně sukovité dřevo uvolňuje víc sazí než smrkové dřevo. Schne 1 rok.

K velmi měkkým až měkkým dřevinám mj. ještě patří vrba, olše, jíva.

Tvrdé dřevo

Ideálním palivem pro otevřené krby je tvrdé dřevo listnatých stromů. Při hoření nepraská a neodletují z něj žhavé oharky. Ceněné je i pro to, že po dobu hoření vytváří pevné uhlíky, které odhořívají pomalým tempem.

To je praktické při vaření na sporáku nebo v kachlových kamnech a při nočním topení, kdy není potřeba často přikládat palivo. Buk, dub a habr patří mezi nejpopulárnější.

Bříza: Je nejpoužívanější dřevinou pro topení. Dobře hoří, i když není důkladně usušená, nepraská. Kůra hoří i mokrá. Doba schnutí 1 rok.

Dub: Velmi tvrdé dřevo. Má vysokou výhřevnost, pomalu hoří. Doba schnutí by měla být delší než 2 roky.

Buk: Ideální dříví pro krby. Hoří pomalu a má vysokou výhřevnost. Doba schnutí 2 roky.

Habr: Má nejvyšší výhřevnost, ale je drahý. Doba schnutí 2 roky.

Ořech: Velmi drahé dřevo, které se nevyplácí kupovat na topení. Proschnout se musí nechat až 4 roky.

K tvrdým dřevinám ještě patří: javor, třešeň, jabloň, jasan, hrušeň, švestka, akát. Středně tvrdé dřevo mají kaštan, platan, líska a neobyčejně tvrdé – eben cejlonský a jiné exotické dřeviny.

Tip: Dřevo nechte před přiložením ohřát v místnosti, nedojde tak ke zbytečnému zchlazení ohniště, pokud jsou polena studená či zmrzlá.

Pomocníci

Sekera

Jestli patříte k lidem, kteří si sami štípou dříví, pak mějte vždy po ruce pořádnou a hlavně ostrou sekeru. Dobré je si pořídit sekeru štípací. Má vychytanou ergonomii, a tak se s ní hned tak neunavíte.

Většina ze seker na trhu se dodává s nabroušeným ostřím porovnatelným se zálesáckým nožem. Ale existují tvrdá dřeva, jako například z ořechu nebo dubu, při jejichž štípání se pořádně nadřete i s dobře nabroušenou sekyrkou. Proto potřebujete štípačku.

Štípačky

Při štípání kratších polen je nejpraktičtější vřetenová štípačka. Na trhu je nejdostupnější a nejlacinější. Má-li silný motor, poradí si i s delšími kmeny.

Horizontálně hydraulické štípačky jsou určené pro zpracování menšího množství dřeva, například na chalupě. Vystačí si s jednofázovou zásuvkou a svědčí jim práce s měkkým dřevem jehličnanů. Jejich klín štípe při pohybu kulatinu na dvě části.

Vertikálně hydraulické štípačky jsou určené pro větší zátěž, vyžadují však třífázovou přípojku. Díky vysokému pracovnímu tlaku dokážou štípat kulatinu na čtyři díly a poradí si i se silnými sukovitými kusy.

A něco navíc

Abyste poznali, jestli kamna nepřetápíte, nebo naopak příliš neškrtíte, pořiďte si spalinový teploměr. Vynášení popela vám výrazně usnadní krbový vysavač – separátor popela. A pokud nemáte po ruce měkké dřevo na podpal, kupte si chemický podpalovač.

Text: Laura Skrčená, Foto: shutterstock

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
27.3.2024
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, nechte se inspirovat japonskou ike
26.3.2024
Nové knihy stále přibývají, knihovna praská ve švech a ani při sebelepší vůli už se v titulech nevyznáte? Jestli je to i váš problém, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. Učili nás, že knihy se nevyhazují. A tak to neděláme. Ukládáme je, jak se dá. Často, když už máme knihovnu plnou, tak do druhé řady, někam dozadu, to v lepším případě. Při namátkové prohlídce některé přece jen vyřadíme… Abycho
13.3.2024
Také jste vždycky toužili po houpacím křesle? Třeba si právě teď můžete tohle přání splnit. Jenže jaké vybrat? Možností je spousta. Například musíte vědět, kde je budete převážně používat. Venku, uvnitř nebo obojí? Ať už si vyberete jakékoliv, počítejte, že mu musíte vyhradit dostatek místa. Našli jsme pár kousků z různých materiálů, které by se vám mohly líbit. Ratanové Křeslo může být s
11.3.2024
Máte byt zařízený ve skandinávském stylu a rádi byste ho nějak oživili? Přidejte kousek japonského minimalismu a vznikne vám „japandi“. Styl, který právě frčí… Japandi je rébus, který snadno rozlousknete – slovo vzniklo spojením názvů Japonska a Skandinávie. Obě země mají v bydlení a interiérovém designu mnoho společného, a to praktičnost, jednoduchost, pohodlí a iluzi prostoru. Když se začnou ka
4.3.2024
Dotěrné mouchy, komáři i vosy se brzy probudí ze zimního spánku. A z loňska si pamatujete, jak dokážou pěkně znepříjemnit život. Stačí jen na chvilku otevřít dveře či okno a hmyz si rychle najde cestu do vaší domácnosti. Zachránit vás mohou sítě. Takže, pokud jste je dosud neinstalovali, je na ně ta správná doba. Uvidíte, že se budete divit, proč jste to neudělali již dříve. Na suchý zip
reklama
reklama
Šikovné tipy
Křehká krása lisovaných květů
Lisované květy mají trochu jiné kouzlo než sušené. V 2D verzi se stávají spíš ilustrací. A toho se dá využít k tvoření líbezných osobních i bytových doplňků. Zdlouhavé lisování květin zatížených knihami se dá urychlit za využití mikrovlnky. Potřebujete k tomu dvě destičky z překližky v rozměrech odpovídající prostoru mikrovlnky. Na destičku položte tři archy […]
Vyzkoušeli jsme: Jak se čistí ekologicky?
Přichází jaro, a tak snad není nikdo, kdo by je nechtěl přivítat s krásně uklizeným bytem. Ale že takový úklid pro nikoho, až na malé výjimky, není velká zábava, je také pravda. I proto se snažíme volit takové prostředky, které budou co nejúčinnější a práci nám usnadní. To je samozřejmě dobře, ale ještě na jednu […]
Lazura: Tak trochu jiná barva
Lavička. Máte ji na zahradě, rádi na ní sedáváte, ale už se na ní podepsalo počasí i čas. Přišla chvíle dát jí nový kabát. Zkuste tentokrát vyměnit barvu za lazuru. Obnova dřevěného zahradního nábytku je čas od času nutná. Dřevo má své nesporné přednosti, jako je kvalita, svěží vzhled, nadčasovost, kresba, struktura… Ale také nevýhody, […]
I kuchyňská linka potřebuje péči
V kuchyni vznikají mastné páry a ty se usazují na dvířkách, ale nejen to. Bojujeme také s otisky prstů a různými skvrnami. Jenže na každý materiál se musí trochu jinak, a pokud si nechcete linku zničit nevhodnými metodami, musíte dodržovat pár pravidel. Hlavně se řídit podle materiálu, ze kterého je nábytek vyroben. Dřevěný Dřevo je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Glore Psychiatric Museum: Straší tu labilní duchové utýraných pacientů?
enigmaplus.cz
Glore Psychiatric Museum: Straší tu labilní duchové utýraných pacientů?
V některých významných muzeích se nacházejí artefakty, které do našeho světa údajně přitahují cizí síly. V jiných se zase objevují přízraky lidí, kteří byli kdysi na těchto místech umučeni k smrti. Mn
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
tisicereceptu.cz
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
Křehké cukroví se na Vysočině nepřipravuje jen na Velikonoce. Sváteční pochoutka prababiček v neděli provoní celý dům. Zkusíte si ho vyrobit také? Suroviny 250g hladké mouky 2 žloutky Kousek m
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
skutecnepribehy.cz
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
Myslela jsem, že ten dům dokonale znám. Jako dítě jsem ho prolezla od sklepa až po půdu. Přesto vnuci našli pokoj, o němž neměl nikdo ani tušení. Ten dům kdysi postavili mí praprarodiče a já jsem v něm vyrůstala. Proto jsem si myslela, že ho znám dokonale, už můj otec ho měl prozkoumaný a ukázal mi jako dítěti všechny
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
21stoleti.cz
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
Publikoval přes 300 vědeckých prací a dal lidstvu nejslavnější rovnici světa E= mc2. Dodnes patří k největším vědeckým hvězdám, ke zhmotnělé tvůrčí genialitě, protože jeho speciální teorie relativity
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
iluxus.cz
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
Italská společnost Tankoa Yachts přináší milovníkům moře nový důvod, proč vyplout na otevřené vody. Jejich nejnovější klenot, 70 metrů dlouhá luxusní jachta Milano, vzdává hold svému italskému jménu -
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
nasehvezdy.cz
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
Zlata Adamovská (65) ze seriálu Ordinace v růžové zahradě oslavila narozeniny. A zavzpomínala v té souvislosti, že si pro ni život přichystal dost perných chvil. Všechno jí vynahradila až láska s Pet
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
epochalnisvet.cz
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
Německé ponorky byly za první světové války skutečným postrachem Atlantiku. Jejich torpéda rozsévala zkázu mezi spojeneckými loděmi a bylo velmi těžké je zničit. O to větší překvapení čekalo na námořníky z britské lodi HM Coreopsis II, když se jim zcela bez boje vzdala posádka obávané ponorky UB-85. Jejich plavidlo totiž prý potopila mořská příšera!  
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
nejsemsama.cz
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
Už naše babičky věděly, že hořká jídla napomáhají celkové pohodě a mají léčivé účinky. Hořké látky konzumované s mírou mohou přinést mnoho dobrého. Od nepaměti se používají především pro své pozitivní účinky na trávení. Nejen bylinky Potravin, které jsou zdrojem hořké chuti, je na výběr mnoho. Jde například o mandle, para ořechy, mák, pohanku, žito, jehněčí maso
11 lebek malovaných krví
epochaplus.cz
11 lebek malovaných krví
K procesu se nedostaví. Sehnal si žiletky… Než vypustí duši, nechá za sebou důležitý vzkaz, nebo si to alespoň myslí. Podřeže si žíly na zápěstí a posledními silami, jež mu i s krví odcházejí s těla, kreslí na zemi cely krvavý pentagram. Mormon, křesťan a nakonec satanista. To vše dohromady je budoucí únosce a vrah
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
epochanacestach.cz
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
Jižně od Jičína v obci Libáň stojí původně gotický hrad s renesančním zámkem Staré Hrady. Stejně jako samotný Jičín i zdejší místo dokonale zapadá do pohádkového kraje. Staré Hrady u Jičína Vybírat si můžeme hned z několika pohádkových prohlídkových okruhů, v nichž se seznámíme s více než čtyřmi stovkami pohádkových bytostí. Čekají opravdu všude. Vypravit se za
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
historyplus.cz
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
Mluví se o ní jako o jednom ze zapomenutých divů světa. Není se ani čemu divit. Šweitigoumská pagoda je úchvatná, obzvláště pak v podvečer, když ji paprsky zapadajícího slunce doslova rozzáří. Její povrch je totiž ze zlata. Použito ho prý bylo větší množství, než jaké tvoří zlaté rezervy v britských bankách. Na její špici se navíc blyští