Domů     Robert Jašków: „Rodičovství se učím za běhu“
Robert Jašków: „Rodičovství se učím za běhu“
12.10.2021

Jednou s nadsázkou řekl, že nejkladnější rolí, kterou si zahrál, byl hodný čert! Nelze to brát doslova, ale že těch záporáků bylo! Ale taky třeba policajtů. Nebo doktorů. V civilu je tenhle filmový tvrďák usměvavý chlap. Obětavý táta, kutil a v neposlední řadě i muzikant.

Dětství prožil na horách, v Peci pod Sněžkou. Jednou vysvětloval, že maminka Helena je poloviční Maďarka a její babička byla Turkyně. Otec Czesław, který přišel do Krkonoš za prací, byl Polák a jeho otec Němec.

„Takže já nejsem přešlechtěná rasa!“ Otec zůstal jen několik let a pak se odstěhoval domů do Polska. „Vyrůstal jsem jen s mámou, pracovala na jedné rekreační chatě. Hodně těžce jsem nesl, že od nás táta odešel, byl jsem na něj naštvaný. Žili jsme dost chudě, táta neposílal žádné alimenty…“

S Janem Hrušínským v TV filmu Smrt pedofila (2003).
S Janem Hrušínským v TV filmu Smrt pedofila (2003).

Od chemie k poezii

Od druhé třídy chodil do lidové školy umění, naučil se hrát na kdejaký hudební nástroj, snad s výjimkou piana, čehož dodnes lituje. „Maminka se mnou jezdila dvakrát za týden autobusem do lidušky do Trutnova, to bylo od nás z Pece 25 kilometrů.“ Ve zmíněném Trutnově pár let poté studoval na gymnáziu.

A propadl z chemie! „To, zpětně viděno, mohu dnes považovat za štěstí! Protože jsem všechno kromě chemie uměl, další rok jsem se pěkně nudil. A naše češtinářka Jana Petráčková mi dala básničku Ortena, ať se ji naučím. Pak Wolkera.

Začal jsem recitovat a úplně mě to pohltilo.“ Vyhrával recitační soutěže, pak se dostal k ochotníkům…

V nemocnici na kraji města po dvaceti letech hrál mladého doktora Novosada (2003).
V nemocnici na kraji města po dvaceti letech hrál mladého doktora Novosada (2003).

Praha ho lákala

Brzy mu byla Pec, byť to tam měl a má moc rád, malá. Už od třinácti jezdil sám za babičkou do Prahy. „Toužil jsem být blíž centru dění. Podnikal jsem výpravy na Václavák, obrážel kina. Praha mě moc bavila.

Babička byla šílená, kde jsem, a já třeba jezdil metrem a prohlížel jsem si stanice. Když jsem byl starší, tak bary.“ V roce 1989 si podal přihlášku na herectví na DAMU a byl přijat. Učili ho Petr Čepek nebo Věra Galatíková.

„Jejich telefonní čísla mám dodnes v mobilu. Pořád je mám v srdci. Stejně jako třeba kolegy Jarouška Šmída nebo Míru Dlouhého. Jejich čísla z telefonu prostě nevymazávám a občas jim i napíšu…“

Diváky nadchnul v masce Jarmily Šulákové v zábavném pořadu Tvoje tvář má známý hlas (2018).
Diváky nadchnul v masce Jarmily Šulákové v zábavném pořadu Tvoje tvář má známý hlas (2018).

Grázl i policajt

Záporné role hraju rád. Už se to se mnou veze od Smrti pedofila, kde jsem hrál dost kontroverzní postavu učitele Daňka.

Mnohdy je to pak problém, když mi nechtějí v krámě prodat ani rohlík… Ale každý seriál potřebuje svého Cvacha!“ Fakt je, že Robert Jašków svou profesi miluje a nedělá mu problém kvůli roli třeba přibrat. V případě role Jana Masaryka to bylo deset kilo!

„Naštěstí se pak kil navíc zase poměrně snadno zbavuji.“ Má za sebou samozřejmě i další veskrze pozitivní role, ztvárnil například řadu kriminalistů, vyšetřovatelů, policistů.

Kvůli seriálům Expozitutra a poté Atentát prošel tvrdým policejním výcvikem, musel se naučit jezdit na motocyklu, chodil s kolegy herci na střelnici. „Já jsem pacifista, nechci mít doma bambitku.

Na střelnici jsme si zkusili střílet z ostřelovačské čezety, protože tam hraju ostřelovače a musel jsem vědět, jak se ta zbraň skládá, jak se s ní zachází a jak se chová, když se z ní vystřelí.“

Doktora hraje i v ordinaci v Růžové zahradě. Tentokrát pěkného grázla (2019).
Doktora hraje i v ordinaci v Růžové zahradě. Tentokrát pěkného grázla (2019).

Novomanželem po sedmnácti letech známosti

Před čtyřmi lety se Robert Jašków oženil, vzal si herečku a konzultantku Petru. Před svatbou spolu byli už 17 let!

„Mít roční vztah, vzít se, pak přivést na svět dítě, vychovávat ho, živit rodinu a teprve se při tom běhu poznávat je podle mě cesta do pekel, která často končívá rozvodem.

My jsme nikam nespěchali, známe se snad ve všech životních situacích a víme, co od sebe můžeme očekávat.“ S budoucí manželkou se kdysi seznámil v domovském Švandově divadle, dělala tam nápovědku.

Vystudovala pak sice hereckou školu, ale dnes se věnuje hlavně osobnímu koučinku. Pomáhá lidem v těžkých životních situacích. Na novou profesi přesedlala zejména kvůli dlouholeté mateřské dovolené.“

Četníci z Luhačovic, tentokrát s Pavlem Zedníčkem (2017).
Četníci z Luhačovic, tentokrát s Pavlem Zedníčkem (2017).

Děti jsou parta

Vyrostl jako jedináček, a tak je rád, že jeho děti „mají svoji smečku“. „Často jsem si v dětství říkal, že až budu mít svoje děti, budu lepší táta, než byl ten můj. A myslím, že se mi to povedlo! Nevadilo mi přebalovat, utírat zadky.

Vařím, hraju si s nimi, uklízím, peru. Pro mě je to normální. Jsem součástí rodiny, nejsem jen nosič peněz.“ S manželkou Petrou mají dva kluky, Honzu a Kubu, a holčičku Marjánku. „Jsou parta.

Je úžasné sledovat, jak ti dva kluci drží nad mladší sestřičkou ochrannou ruku.“ V jednom rozhovoru k tomu dodal: „Hukot je to především pro mou ženu, která se jim věnuje téměř pořád.

Každé dítě chce něco jiného, jí něco jiného, každé si chce jít jiným směrem. Naštěstí pomáhají i babičky. Tři raubíři, to je opravdu náročný model.“

S Janou Krausovou v televizním seriálu Agentura Puzzle (2004).
S Janou Krausovou v televizním seriálu Agentura Puzzle (2004).

Má v Polsku rodinu!

On, který si jako kluk stýskal, že je sám, má dvě sestry a bratra! Zjistil to před pár lety, když si ho sestry našly, prý podle popisku na staré fotografii, a napsaly mu. „Tak jsme s Petrou tenkrát vzali auto a jeli jsme za nimi.

Nikdy jsem za víkend nevypil tolik vodky a neprolil tolik slz štěstí a radosti jako při setkání s nimi.“

Vercajku neodolá

Možná bysto to do Roberta Jaškówa neřekli, ale je velmi zručný, zvlášť má rád práci se dřevem. „Já už nemůžu jezdit do hobby marketů! Jsem tam třikrát týdně!

Já jdu koupit pálivé oříšky a nějaké víno, dohromady tak za dvě stě padesát korun, a nakonec platím balík, protože mi padl do oka nějaký vercajk. Už to nemám kam dávat…“ Zřejmě není kutil ledajaký, protože prý dovede vyrobit i nábytek.

„To, co nabízejí v krámech, je často buď hnusný, nebo drahý! Tak si to radši vyrobím sám. Postele, židle, stoly…“

Ve Švandově divadle na Smíchově v komedii Pohřeb až zítra (2017).
Ve Švandově divadle na Smíchově v komedii Pohřeb až zítra (2017).

Mistr s prknem na hlavě

I když přiznává, že má rád adrenalin, však se také proletěl v akrobatickém letadle a skočil bungee jumping, co se sportu týče, má nejraději relativně klidný woodkopf. Že neznáte?

No, to se jednou sešla parta kamarádů herců, řekli si, že je škoda, že se ve volnu málo vídají, a vymysleli nový sport s tím, že mistrovství světa se bude konat každoročně v pražském parku na Klamovce!

Hraje se to tak, že si dva lidi dají na hlavy dvoumetrová prkna a navzájem se snaží ta prkna si shodit – zase jen pomocí těch prken a zemské přitažlivosti!

Možná to nevysvětluju přesně, každopádně pravda je, že Robert je v tomto sportu už osminásobným mistrem světa! „Svůj přínos woodkopf samozřejmě má.

Vidíme se s kamarády, se kterými na sebe normálně nemáme moc času, zažijeme legraci a dáme si pivo.“

reklama
Související články
28.5.2024
Se svým otcem, známým režisérem a hercem Miroslavem Macháčkem, který rodinu záhy opustil, měla Kateřina Macháčková vztah poměrně komplikovaný, a lze jej označit spíše za přátelský. „Svého tátu jsem vlastně poznávala až z pozůstalosti. Tehdy jsem pochopila jeho rozporuplnou osobnost, i to, že mě měl opravdu rád“, vzpomíná oblíbená herečka, která později zpracovala otcovy záznamy do knihy „Zápisky z
7.5.2024
Známý divadelník, fotograf a někdejší spoluzakladatel legendárního Kladivadla v těchto dnech pokřtil už pátý díl své pozoruhodné encyklopedie „Malý průvodce po hrobech velkých“, mapující místa posledního odpočinku slavných osobností českých dějin. Jak už napovídají koláže fotografií na všech pěti dílech, nejde jen o dějiny dávné, ale i ryze současné. Protože, jak říká sám autor: „Jde vlastně o nek
17.4.2024
„Publikum by mi neodpustilo, kdybych jim nedopřál aspoň dva prezidenty, kteří jsou pro každého imitátora skutečnou lahůdkou – a to jsou samozřejmě Václav Klaus a Miloš Zeman. Ostatní politiky fakt nedělám, protože to je nevděčné. A navíc máme takovou spoustu jiných, krásných hlasů“, prozradil populární bavič a imitátor Petr Martinák, který byl hostem březnového talk-show Hovory W. Tomuto pořadu pa
1.4.2024
Eva Hrušková a Pavel Mészáros stvořili zajímavé ohlédnutí za 50 lety od narozenin Popelky. Je to neuvěřitelné, ale s touo stále krásnou herečkou se můžete setkávat na různých akcích. Třeba na představení HOVORY W v Radiocafé  na pražských Vinohradech. Asi nikdo z těch, kteří se účastnili natáčení Popelky tehdy netušil, že se ta černobílá televizní pohádka stane legendou. Vznikala v době, která
19.3.2024
Kluk od Bohumína. Herec Národního divadla. Hraje kupř. prince, který kvůli úkladům mladšího bratra ztratil paměť, v pohádce Korunní princ. Také slyšíte to jeho překvapené: „Dobrý den...?“Je bytostný optimista, říká o něm jeho žena. Hlavně je však spokojený táta… Na dětství vzpomíná rád. Narodil se sice v Bohumíně, ale po pár letech – a odchodu otce – se s maminkou přestěhovali k prarodičům na ven
reklama
reklama
Šikovné tipy
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, […]
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Aby vám výstřih slušel
Roli hraje jak tvar výstřihu, tak správná péče o pokožku v dekoltu. Nemyslete si, že stačí vnady prostě jen odhalit. Poprsí výrazně ovlivňuje i celkový dojem z postavy a harmoničnosti proporcí. Své míry nezměníme, ale dojem můžeme hodně ovlivnit správně vybraným tvarem výstřihu. Víte, jaký vám nejvíce sluší? 3 univerzálně slušivé Široký kruhový výstřih je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Co Preisse budí ze spaní?
nasehvezdy.cz
Co Preisse budí ze spaní?
Herec Viktor Preiss (77) se nedávno svěřil, že má problémy se spánkem. Dodnes ho prý děsí traumata z minulosti, kvůli kterým se mu nedaří usínat! Pronásledují ho věci, které už dávno prožil, přesto
Miss Tourism World Czech Republic 2024: Večer spojující krásu, podnikání a charitu se blíží
iluxus.cz
Miss Tourism World Czech Republic 2024: Večer spojující krásu, podnikání a charitu se blíží
Agentura Black&White Productions ve spolupráci s Restaurantem Střelecký ostrov pořádá dne 27. června 2024 jedinečnou událost – Miss Tourism World Czech Republic 2024. Tato prestižní akce slibuje n
Uvalil papež klatbu na Přemyslovce?
historyplus.cz
Uvalil papež klatbu na Přemyslovce?
Jeho volba nebyla jednomyslná. Vladislav II. ví, že si vládu nad knížectvím bude muset upevnit. Nejdříve zakročí proti moravským příbuzným. Vladislava Olomouckého, svého nejvážnějšího soka v boji o moc, zbavuje vlády nad jeho údělem. Konrád Znojemský a Vratislav Brněnský pak uznají jeho svrchovanost. Ovšem jen dočasně… Ve snaze posílit svou moc se v prvních měsících
Zabijáci z říše rostlin: Ya-te-veo
enigmaplus.cz
Zabijáci z říše rostlin: Ya-te-veo
Rozleptané torzo lidského těla, tlející kozí zdechlina nebo rozdrcená dětská lebka Při prvním pohledu si nejspíš každý řekne, že jde o výsledek běsnění šíleného vraha nebo krví posedlého maniaka. P
Rudá planeta osmažená sluneční bouří
21stoleti.cz
Rudá planeta osmažená sluneční bouří
Není to tak dávno, co rozsáhlé sluneční bouře významně narušily pozemskou magnetosféru, čehož důsledkem byla polární záře viditelná i v našich zeměpisných šířkách. Několik dní po světelné show na Zemi
Synové hor Hanč a Vrbata: Tragédie v ledovém pekle
epochaplus.cz
Synové hor Hanč a Vrbata: Tragédie v ledovém pekle
Lyžařský závod v roce 1913 zaplatí životy dva výborní sportovci a sokolové, Hanč a Vrbata. Zatímco jeden možná přeceňuje síly, nebo jenom přeslechne volání po přerušení závodu kvůli nepřízni počasí, druhý se ho snaží zachránit. Kvůli mlze a chybějícímu oblečení ale nakonec zahynou oba. Bohumil Hanč je sportovec, lyžař a běžec na lyžích. V
Ovocný dort s marcipánem
tisicereceptu.cz
Ovocný dort s marcipánem
V Británii se s oblibou podává ovocný dort simnel. Ingredience 400 g rozinek 50 g kandovaných třešní 80 g kandované kůry z citronu a pomeranče 230 g hladké mouky 1 lžíce prášku do pečiva šp
Španělsko: Království tapas
epochanacestach.cz
Španělsko: Království tapas
Španělské kuchyni vévodí olivový olej, česnek, čerstvá zelenina, ovoce, ryby a mořské plody, ale také hovězí či vepřové maso. Studené kuchyni vévodí tapas. Pro cestovatele jsou skvělou příležitostí jak ochutnat co nejvíce specialit během jednoho večera. A jak se dělají? Zavřete oči a promítněte si všechny oblíbené dobroty. A teď zmenšete velikost porce na malý
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
epochalnisvet.cz
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
Fridrich II. zuřivě čmárá cosi na papír a von Knobelsdorff je bledý jako stěna. „Výsosti, to je prevence proti vlhkosti!“ osmělí se namítnout. „Žádné patro, žádné schody,“ rozčílí se král. Uznávaný architekt dostane výpověď.   S rokem 1740 a smrtí svého despotického otce se Fridrich II. (1712–1786) stává pruským králem, a hlavně svým pánem. Dává
Byla chyba, že jsem nerozuměla řeči květin
skutecnepribehy.cz
Byla chyba, že jsem nerozuměla řeči květin
Ten kluk byl tak nesmělý! Snažil se ke mně hovořit květinami, já ho ale nepochopila. Pozdě mi došlo, co chtěl říct. Jako mladá jsem měla kolem sebe nápadníků hodně, já si ale nevybrala dobře. Zvítězil Jarda. S ním jsem si pořídila děti a trpce toho litovala. Byl to opilec. Jak čas šel, čím dál víc jsem myslela
Historický klenot dánské šlechtičny
rezidenceonline.cz
Historický klenot dánské šlechtičny
Dlouholetým domovem princezny Margaret byla romantická vila, respektive pevnost na Côte d’Azur s výhledem na francouzskou Riviéru, jednu z nejluxusnějších pobřežních oblastí Evropy, a na panorama Provensálských Alp na obzoru. Vila La Carriere, klenot středomořské architektury, patřila Margaret Dánské, sestřenici zesnulé královny Alžběty II., a jejímu choti, princi Renému Bourbon-Parmskému. Princezna tady pobývala po většinu
Klid a zuby v teple…
nejsemsama.cz
Klid a zuby v teple…
Nemůžete si vychutnat studený nebo horký drink, zmrzlinu nebo kyselou okurku bez nepříjemného trnutí či bolesti? Pak máte citlivé zuby. Citlivost zubů trápí spoustu lidí, a to i když o svůj chrup dobře pečují. Mezi příčiny patří opotřebení zubní skloviny, ustupování dásní a odhalení zubních krčků, nešetrné bělení, někdy i neléčený kaz. Na co zub reaguje? Asi nejběžnější je citlivost