Domů     Robert Jašków: „Rodičovství se učím za běhu“
Robert Jašków: „Rodičovství se učím za běhu“
12.10.2021

Jednou s nadsázkou řekl, že nejkladnější rolí, kterou si zahrál, byl hodný čert! Nelze to brát doslova, ale že těch záporáků bylo! Ale taky třeba policajtů. Nebo doktorů. V civilu je tenhle filmový tvrďák usměvavý chlap. Obětavý táta, kutil a v neposlední řadě i muzikant.

Dětství prožil na horách, v Peci pod Sněžkou. Jednou vysvětloval, že maminka Helena je poloviční Maďarka a její babička byla Turkyně. Otec Czesław, který přišel do Krkonoš za prací, byl Polák a jeho otec Němec.

„Takže já nejsem přešlechtěná rasa!“ Otec zůstal jen několik let a pak se odstěhoval domů do Polska. „Vyrůstal jsem jen s mámou, pracovala na jedné rekreační chatě. Hodně těžce jsem nesl, že od nás táta odešel, byl jsem na něj naštvaný. Žili jsme dost chudě, táta neposílal žádné alimenty…“

S Janem Hrušínským v TV filmu Smrt pedofila (2003).
S Janem Hrušínským v TV filmu Smrt pedofila (2003).

Od chemie k poezii

Od druhé třídy chodil do lidové školy umění, naučil se hrát na kdejaký hudební nástroj, snad s výjimkou piana, čehož dodnes lituje. „Maminka se mnou jezdila dvakrát za týden autobusem do lidušky do Trutnova, to bylo od nás z Pece 25 kilometrů.“ Ve zmíněném Trutnově pár let poté studoval na gymnáziu.

A propadl z chemie! „To, zpětně viděno, mohu dnes považovat za štěstí! Protože jsem všechno kromě chemie uměl, další rok jsem se pěkně nudil. A naše češtinářka Jana Petráčková mi dala básničku Ortena, ať se ji naučím. Pak Wolkera.

Začal jsem recitovat a úplně mě to pohltilo.“ Vyhrával recitační soutěže, pak se dostal k ochotníkům…

V nemocnici na kraji města po dvaceti letech hrál mladého doktora Novosada (2003).
V nemocnici na kraji města po dvaceti letech hrál mladého doktora Novosada (2003).

Praha ho lákala

Brzy mu byla Pec, byť to tam měl a má moc rád, malá. Už od třinácti jezdil sám za babičkou do Prahy. „Toužil jsem být blíž centru dění. Podnikal jsem výpravy na Václavák, obrážel kina. Praha mě moc bavila.

Babička byla šílená, kde jsem, a já třeba jezdil metrem a prohlížel jsem si stanice. Když jsem byl starší, tak bary.“ V roce 1989 si podal přihlášku na herectví na DAMU a byl přijat. Učili ho Petr Čepek nebo Věra Galatíková.

„Jejich telefonní čísla mám dodnes v mobilu. Pořád je mám v srdci. Stejně jako třeba kolegy Jarouška Šmída nebo Míru Dlouhého. Jejich čísla z telefonu prostě nevymazávám a občas jim i napíšu…“

Diváky nadchnul v masce Jarmily Šulákové v zábavném pořadu Tvoje tvář má známý hlas (2018).
Diváky nadchnul v masce Jarmily Šulákové v zábavném pořadu Tvoje tvář má známý hlas (2018).

Grázl i policajt

Záporné role hraju rád. Už se to se mnou veze od Smrti pedofila, kde jsem hrál dost kontroverzní postavu učitele Daňka.

Mnohdy je to pak problém, když mi nechtějí v krámě prodat ani rohlík… Ale každý seriál potřebuje svého Cvacha!“ Fakt je, že Robert Jašków svou profesi miluje a nedělá mu problém kvůli roli třeba přibrat. V případě role Jana Masaryka to bylo deset kilo!

„Naštěstí se pak kil navíc zase poměrně snadno zbavuji.“ Má za sebou samozřejmě i další veskrze pozitivní role, ztvárnil například řadu kriminalistů, vyšetřovatelů, policistů.

Kvůli seriálům Expozitutra a poté Atentát prošel tvrdým policejním výcvikem, musel se naučit jezdit na motocyklu, chodil s kolegy herci na střelnici. „Já jsem pacifista, nechci mít doma bambitku.

Na střelnici jsme si zkusili střílet z ostřelovačské čezety, protože tam hraju ostřelovače a musel jsem vědět, jak se ta zbraň skládá, jak se s ní zachází a jak se chová, když se z ní vystřelí.“

Doktora hraje i v ordinaci v Růžové zahradě. Tentokrát pěkného grázla (2019).
Doktora hraje i v ordinaci v Růžové zahradě. Tentokrát pěkného grázla (2019).

Novomanželem po sedmnácti letech známosti

Před čtyřmi lety se Robert Jašków oženil, vzal si herečku a konzultantku Petru. Před svatbou spolu byli už 17 let!

„Mít roční vztah, vzít se, pak přivést na svět dítě, vychovávat ho, živit rodinu a teprve se při tom běhu poznávat je podle mě cesta do pekel, která často končívá rozvodem.

My jsme nikam nespěchali, známe se snad ve všech životních situacích a víme, co od sebe můžeme očekávat.“ S budoucí manželkou se kdysi seznámil v domovském Švandově divadle, dělala tam nápovědku.

Vystudovala pak sice hereckou školu, ale dnes se věnuje hlavně osobnímu koučinku. Pomáhá lidem v těžkých životních situacích. Na novou profesi přesedlala zejména kvůli dlouholeté mateřské dovolené.“

Četníci z Luhačovic, tentokrát s Pavlem Zedníčkem (2017).
Četníci z Luhačovic, tentokrát s Pavlem Zedníčkem (2017).

Děti jsou parta

Vyrostl jako jedináček, a tak je rád, že jeho děti „mají svoji smečku“. „Často jsem si v dětství říkal, že až budu mít svoje děti, budu lepší táta, než byl ten můj. A myslím, že se mi to povedlo! Nevadilo mi přebalovat, utírat zadky.

Vařím, hraju si s nimi, uklízím, peru. Pro mě je to normální. Jsem součástí rodiny, nejsem jen nosič peněz.“ S manželkou Petrou mají dva kluky, Honzu a Kubu, a holčičku Marjánku. „Jsou parta.

Je úžasné sledovat, jak ti dva kluci drží nad mladší sestřičkou ochrannou ruku.“ V jednom rozhovoru k tomu dodal: „Hukot je to především pro mou ženu, která se jim věnuje téměř pořád.

Každé dítě chce něco jiného, jí něco jiného, každé si chce jít jiným směrem. Naštěstí pomáhají i babičky. Tři raubíři, to je opravdu náročný model.“

S Janou Krausovou v televizním seriálu Agentura Puzzle (2004).
S Janou Krausovou v televizním seriálu Agentura Puzzle (2004).

Má v Polsku rodinu!

On, který si jako kluk stýskal, že je sám, má dvě sestry a bratra! Zjistil to před pár lety, když si ho sestry našly, prý podle popisku na staré fotografii, a napsaly mu. „Tak jsme s Petrou tenkrát vzali auto a jeli jsme za nimi.

Nikdy jsem za víkend nevypil tolik vodky a neprolil tolik slz štěstí a radosti jako při setkání s nimi.“

Vercajku neodolá

Možná bysto to do Roberta Jaškówa neřekli, ale je velmi zručný, zvlášť má rád práci se dřevem. „Já už nemůžu jezdit do hobby marketů! Jsem tam třikrát týdně!

Já jdu koupit pálivé oříšky a nějaké víno, dohromady tak za dvě stě padesát korun, a nakonec platím balík, protože mi padl do oka nějaký vercajk. Už to nemám kam dávat…“ Zřejmě není kutil ledajaký, protože prý dovede vyrobit i nábytek.

„To, co nabízejí v krámech, je často buď hnusný, nebo drahý! Tak si to radši vyrobím sám. Postele, židle, stoly…“

Ve Švandově divadle na Smíchově v komedii Pohřeb až zítra (2017).
Ve Švandově divadle na Smíchově v komedii Pohřeb až zítra (2017).

Mistr s prknem na hlavě

I když přiznává, že má rád adrenalin, však se také proletěl v akrobatickém letadle a skočil bungee jumping, co se sportu týče, má nejraději relativně klidný woodkopf. Že neznáte?

No, to se jednou sešla parta kamarádů herců, řekli si, že je škoda, že se ve volnu málo vídají, a vymysleli nový sport s tím, že mistrovství světa se bude konat každoročně v pražském parku na Klamovce!

Hraje se to tak, že si dva lidi dají na hlavy dvoumetrová prkna a navzájem se snaží ta prkna si shodit – zase jen pomocí těch prken a zemské přitažlivosti!

Možná to nevysvětluju přesně, každopádně pravda je, že Robert je v tomto sportu už osminásobným mistrem světa! „Svůj přínos woodkopf samozřejmě má.

Vidíme se s kamarády, se kterými na sebe normálně nemáme moc času, zažijeme legraci a dáme si pivo.“

reklama
Související články
6.9.2023
Charismatický, často zamračený, vyjadřující se stručně a úsporně. Divadelní režisér, který se po padesátce stal hereckou hvězdou. Animovaný Alois Nebel. Jeden z řidičů Karlů v Účastnících zájezdu. A nebo zarputilý fotbalový trenér Pepik Hnátek z Okresního přeboru. Pochází z vesnice Vyšehoří na Šumpersku. „To je krásná vesnička, ale tak trochu prdel světa,“ komentoval jednou lapidárně své rodišt
15.8.2023
U příležitosti světového dne zvířat bez domova chce společnost Mars upozornit na statisíce opuštěných psů a koček žijících v České republice, ale také na důležitost adopce těchto čtyřnohých přátel. Většina útulků v naší zemi je na hraně svých kapacit, ale počet adopcí z těchto zařízení stále klesá. Společnost Mars, jako jeden z předních výrobců cukrovinek, potravin a krmiv pro domácí zvířata se ji
3.8.2023
Bezelstný policejní inspektor Trpělka ve vodnickém seriálu Neviditelní. Koktavý princ Bartoloměj v Sedmeru krkavců. Nadporučík Robin Lupínek z krimiseriálu Rapl… Dnes ale hlavně táta. Jihomoravská Strážnice, město proslavené folklorem. „Dětství jsme strávili hlavně venku a dělali tisíce lotračin.“ Od mala ho provází muzika, vždyť na Slovácku snad každý zpívá, každý na něco hraje, každý tancuje.
2.8.2023
Nový titul autorky nám zajímavým způsobem představuje život na Karvinsku po roce 1948. Teodor je zapálený vesnický učitel, který hrává v kostele na varhany. Padesátá léta v Československu ovšem nejsou dobou varhan a kostelů a Teodor se tak dostává do stále ošemetnější situace. Když během tragické nehody zaviní smrt svého souseda, odsoudí ho ve zpolitizovaném procesu na dvacet let do vězení. Živ
24.7.2023
Pokud se poohlížíte po kočičce, ale chtěli byste takovou, která by měla také trochu psí povahu, tak ragdollka, jak jí lidé říkají, je ta správná volba. Ne nadarmo se jí říká také kočkopes. Má krásné modré oči, které vás hned uhranou, a jemný kožíšek. A je opravdu hodně veliká. To je asi první dojem. A skutečně kocour může vážit až 10 kilogramů, kočička jen o něco méně. Dlouhá srst a chlupatý oc
reklama
Šikovné tipy
Kouzelné zátiší z plata od vajec
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v […]
Kouzelné slamáčky jen tak pro radost
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle […]
Mininotýsek do dlaně
Vlastnoručně vyrobená malinká knížečka jako pro panenky vám poslouží například na poznamenání telefonního čísla nebo důležité poznámky. A bude vždy po ruce. Můžete si do něj zapisovat tajnosti. Nebo si ho připněte na kabelku jako ozdobu. Jinou variantou může být mininotýsek, ve kterém místo prázdných stránek najdete fotografie svých blízkých. A když si ho vytvoříte […]
Ze staré lavice nová
Možná i vy najdete někde na půdě starou lavici, kterou vám bude líto vyhodit. Ta naše bývala asi v kuchyni a nevypadá moc hezky. Ale posloužit ještě může. Stačí jí dát nový kabát. Budete potřebovat: Vodou ředitelnou barvu (my jsme použili okrovou), vodou ředitelnou lazuru (ořech), smetáček, brusku, smirkový papír, štětec, látku (nejlepší je kočárkovina, ale […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Komunisté oslavovali osvobození spartakiádou
epochaplus.cz
Komunisté oslavovali osvobození spartakiádou
Boj proti třídnímu nepříteli u nás v 50. letech 20. století vrcholí politickými procesy. „Nejdřív bylo třeba si vyřídit účty s předúnorovými politickými partnery komunistů… Pak přišli na řadu potenciální odpůrci nového režimu,“ píše publicista Pavel Tigrid (1917–2003). V rámci procesu s poslankyní za národně socialistickou stranu Miladou Horákovou (1901–1950) padnou v červnu 1950 čtyři rozsudky smrti. Jenže bezpečnostnímu
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Prokletí zámku Miramare: Jeho vlastníci neumírají doma v posteli!
enigmaplus.cz
Prokletí zámku Miramare: Jeho vlastníci neumírají doma v posteli!
Italský Terst je považován za jedno z hlavních evropských měst okultismu. Vděčí za to dlouhé zednářské tradici i spiritualitě, která je pečlivě ukrytá za fasádou oficiální historie. Řada míst v Terstu
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
epochanacestach.cz
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
S podtitulem pocta Marii Terezii a pevnosti samotné připomíná akce založení pevnosti Terezín 10. října 1780. Již tradičně jsou situovány především do období 18. století. Jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech,
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
21stoleti.cz
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
Sonda OSIRIX-REx se na svou pouť vydala v září 2016. Jejím primárním cílem byla planetka Bennu patřící do Apollonovy skupiny. Zde měla sonda získat vzorky, naložit je do speciální kapsle a tu pak dopr
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
epochalnisvet.cz
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
Rodina chudého pražského krejčího Josefa Steinitze žije na okraji židovského ghetta a v květnu 1836 do ní přibude další z mnoha dětí. Wilhelm přichází na svět s tělesnou vadou, v důsledku níž bude po
Duch psa běhal domem
skutecnepribehy.cz
Duch psa běhal domem
Jela jsem s přítelem na návštěvu k jeho pratetě. Petr mě varoval, že je teta trochu šílená, protože tvrdí, že po nocích v jejím domě běhá černý pes. Před lety jsem zažila něco hodně zvláštního. S přítelem jsme navštívili jeho tetu z pátého kolene. Petr mi dopředu říkal, že je teta trochu vyšinutá, tak ať její slova neberu vážně. Tvrdila
Nečekaný konec v seriálu Ulice?
nasehvezdy.cz
Nečekaný konec v seriálu Ulice?
Splnila si dívčí sen. ANEŽKA RUSEVOVÁ (36) se stala princeznou. Je ovšem otázka, za jakou cenu. Nahlas se hovoří o jejím konci v Ulici, protože dala přednost konkurenci. Většinou hraje zhrzené utrápe
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
nasehvezdy.cz
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
Populární Marek Taclík (50) si snad už oddychne. Pokud soud vydá konečné rozhodnutí, zavře za jeho dluhy dveře. V roce 2018 vyhlásil osobní bankrot poté, co měl nepravidelné příjmy a nebyl schopen
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo