Domů     Revmatismus: Protizánětlivá dieta uleví
Revmatismus: Protizánětlivá dieta uleví
21.2.2023

Jídlo není lék, ale léčení řady potíží může zdatně podpořit – a bohužel i mařit. To se týká i revmatismu.

Kdysi se „revma“ považovalo za nemoc starých lidí. Realita je jiná. Ve vyšším věku se sice mohou potíže zhoršovat, ale obvykle začínají mnohem dříve, někdy dokonce už v mládí nebo v dětství.

Revmatismus totiž nesouvisí se stárnutím, ale s poruchou imunitního systému. Ten v těle vyvolává zánět a poškozuje jím klouby i jiné tkáně. Slovo zánět je v souvislosti s jídelníčkem podstatné.

Prozánětlivý stav organismu totiž ovlivňují i rozmanité složky v potravinách. Některé ho podporují, jiné tlumí. A toho můžeme využít a vhodným výběrem potravin působit proti zhoršování revmatismu.

Čím dřív, tím lépe

I když to prakticky jde málokdy, nejúčinnější je nasadit protizánětlivou dietu už při prvních známkách revmatického onemocnění. Problém bývá ovšem v tom, že potíže jsou na počátku neurčité a málokoho přimějí k návštěvě lékaře.

Bývá to hlavně ranní „rozlámanost“, kde se člověk těžce odhodlává vstát z postele. Některé klouby jsou ztuhlé a bolestivé, než se rozhýbou. Později se na nich začne objevovat bolestivý otok a na dotek jsou horké.

Tak se pomalu rozvíjí zánět, který vyvolává imunita a který bude postupně postižené partie poškozovat. Čím dříve začne léčba, tím lépe. Totéž platí i o protizánětlivé dietě, ačkoli má jen podpůrnou roli.

Záludné tuky

Které složky jídelníčku působí prozánětlivě? Jde především o živočišné tuky. Ty nejsou jednolitou hmotou, jak se jeví navenek, ale směsí různých složek čili mastných kyselin s rozličným účinkem na tělo.

V určitém množství mohou být pro organismus nepostradatelné, při vyšší konzumaci se ale jejich účinek prudce mění a začínají škodit.

Týká se to i tuků, které známe pod označením omega 6. Ve správném množství posilují obranu proti infekcím a při poranění, protože podporují rozvoj zánětu, kterým tělo proti nákaze bojuje.

Jenže pokud je zánětlivá reakce nepřiměřeně silná a trvá příliš dlouho, začne tělo vysilovat a poškozovat. Tomu brání tuky označované omega 3, které zase mají výrazně protizánětlivé účinky.

Aby se tyto protichůdně působící síly ideálně vyrovnávaly v náš prospěch, měl by mezi příjmem tuků omega 6 a omega 3 panovat poměr 4:1. Bohužel při našem běžném jídelníčku bývá výrazně vyšší ve prospěch omega 6. Co se pak stane?

Rovnováha, kterou zdravý poměr udržoval, je vychýlená a v těle se udržuje chronický prozánětlivý stav. Ten vede k rozvoji mnoha chorob, vedle revmatických také srdečně oběhových, cukrovky, Alzheimerovy choroby i mnoha typů rakoviny.

Co tedy na jídelníčku omezit?

*K naší smůle jsou na omega-6 tuky bohaté hlavně potraviny, které nám obvykle chutnají. Konkrétně jde hlavně o tučné maso, vepřová játra a játrové paštiky, mléčné výrobky, máslo, sádlo, vejce.

* Neprospívá ani cukr, mlsání sladkostí a jídla z bílé mouky.

A čeho přidat?

Podstatnou roli v protizánětlivém jídelníčku hrají potraviny bohaté na omega 3, což jsou:

– ryby, hlavně sleď, losos, sardinky, makrela

– některé rostlinné oleje

– vlašské ořechy, nejvhodnější je konzumovat je čerstvě rozmixované.

Nejvhodnější oleje:

* Lněný

Chcete udržovat příjem omega 6 a omega 3 v rovnováze? Pak je lněné semínko bezkonkurenčně nejlepším prostředkem. Lněný olej má vysoký obsah (kolem 57 %) omega 3 tuků. Bohužel je však velmi náchylný k oxidaci čili žluknutí, a to zvláště lisovaný za studena.

Proto je vhodnější zařadit na jídelníček spíše lněné semínko. Hodí se do slaného pečiva, ale krátce nasucho opražené a lehce osolené je výborným ochucením i na hotové pokrmy a saláty.

* Řepkový

Druhá nejlepší volba, pokud jde o omega 3. Obsahuje 10 % tohoto typu tuků a současně má nejméně nasycených mastných kyselin z běžných olejů na trhu.

Antioxidanty: Ovoce a zelenina

Antioxidanty je shrnující název pro široké spektrum látek, některých vitaminů, minerálů, rostlinných barviv a mnoha dalších složek, které mají schopnost chránit naše tkáně před poškozováním. Prospěšně působí i při revmatických změnách v těle.

Proto by zelenina a ovoce měly být významnou částí jídelníčku, a to nejen co do množství, ale také pestrosti výběru.

To znamená nekonzumovat jen několik oblíbených druhů, ale kromě paprik a rajčat dát šanci také další zelenině pro rozmanitější zastoupení antioxidantů.

Borůvky

Momentálně jsou považovány za potravinu s nejsilnějším antioxidačním účinkem. Vděčí za něj typickému barvivu, kterým příroda borůvky vybavila na ochranu před poškozením UV zářením. Proto je nejvyšší koncentrace antioxidantů ve slupce. Kromě barviva je borůvka bohatá i na vitamin C, rovněž antioxidant.

Tip: Podobný, i když slabší účinek mají další lesní plody a pak černý rybíz. Ten je kromě toho mimořádně bohatý na vitamin C.

Maliny

Maliny poskytují tzv. resveratrol, antioxidant známý z červeného vína. Kromě malin si ho můžete dát i v kuličkách červených a fialových hroznů.

Jahody

Čím červenější, tím účinnější, protože i u jahod působí jako antioxidant přírodní barvivo. Prospěšný je ale i vysoký obsah vitaminu C.

Červená řepa

Může se pyšnit obsahem hned několika antioxidantů. Jedna z těchto látek (betalain) se při medicínské studii osvědčila jako doplněk léčby revmatických potíží kloubů, který pomáhal zmírnit zánět a bolestivost.

Červené zelí

Kromě rostlinných barviv dodává na jídelníček selen, antioxidant, na nějž jsou tuzemské potraviny chudé. Jeho hlavním zdrojem jsou totiž mořské ryby, mořské plody a řasy, kromě nich pak exotické paraořechy.

Avokádo

Tento tučný plod je bohatý na vitamin E, jeden z důležitých antioxidantů, dále na žlutá barviva, několik vitaminů řady B a vitamin C.

Kapusta

Kapusta a vedle ní také brokolice nebo zelené fazolky obsahují tzv. kaempferol, antioxidant, který má současně protizánětlivé účinky. Dalšími antioxidanty, které kapusta nabízí, jsou flavonoidy a karotenoidy.

Fazole

Nejen zelené fazolky, ale i suchá fazolová semena jsou zdrojem kaempferolu, nejvíce ho získáte z fazolí pinto. Užitečné jsou při protizánětlivé dietě všechny druhy fazolí.

Špenát

Hlavními antioxidanty ve špenátu jsou rostlinná barviva, kromě nich pak beta-karoten a vitaminy C a B9.

Lilek

Poskytuje málo známý, ale účinný antioxidant, který se nazývá kyselina chlorogenová. Jejím nejlepším zdrojem jsou zelená kávová zrna, pražením se ale většina obsahu ztrácí.

Rajčata

Nejznámějším antioxidantem ve zralých rajčatech je lykopen. Má tu zvláštnost, že jeho obsah po tepelné úpravě narůstá. Proto je užitečnější rajčata dusit a zapékat, než je jíst syrová. Bohatým zdrojem lykopenu je také kečup.

Pozor: Revmatikům často chybí vitaminy skupiny B, především B1 a B6, kromě nich pak vitamin E, a z minerálů hořčík, měď a selen. Pro jejich doplnění by měli jíst ořechy, pšeničné klíčky, celozrnné obiloviny a čočku.

Z ořechů jsou užitečné i exotické druhy, jako kešu nebo paraořechy, u nichž už dva kousky pokryjí potřebu selenu. Naopak nevhodné jsou arašídy, zvláště pak solené.

Koření a byliny

Nejvýraznější protizánětlivé účinky mají kurkuma, skořice a tymián. Jako zelené koření můžete zkusit také mladé lístky kopřivy.

Zhubnout jen prospěje

Změna jídelníčku ve prospěch většího objemu zeleniny a nízkotučného masa a mléčných výrobků je při revmatickém onemocnění dvojnásob užitečná, protože pomůže snížit nadváhu. Tukový polštář kolem pasu není jen estetický problém, ale také zdravotní.

Tuková tkáň se totiž začne chovat jako orgán a produkuje nepříznivě působící látky včetně tzv. zánětlivých markerů. Snížení váhy proto může zpomalit postup zánětu.

Foto: Shutterstock

Štítky:
Související články
8.10.2024
Fotografie modelek v bikinách v nás každé léto vzbuzují touhu zhubnout anebo vypadat mladší. Když to nejde přirozenou cestou, tak mnohdy zatoužíme po plastické operaci nebo „zkrášlujícím“ zásahu. Je to ale bezpečné? Bývalá topmodelka Linda Evangelista se rozhodla v roce 2016 bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy, tedy zákrokem, kdy se zmrazením redukují tukové buňky. Jenže místo očekávan
30.9.2024
Zakysané mléčné produkty jsou nejen výborným zdrojem bílkovin a vápníku, ale blahodárně působí i na naše střeva. Vyznáte se v nich? Na trhu jich objevíte hned několik. Všechny jsou pro naše zdraví přínosné, však se také řadí mezi superpotraviny. A to pro obsah prospěšných bakterií. Vedle vitaminů A, D a B a kvalitních bílkovin obsahují také fosfor. Množství vápníku je úplně stejné jako v mléce,
26.9.2024
Med se k pěstění krásy používá od nepaměti. A ve vlastnoručně vyrobené kosmetice budete mít jistotu, že je ho tam poctivá porce. Med umí hodně. Intenzivně hydratuje pleť i vlasy, hojí rty, regeneruje suchou pokožku, brání infekcím na kůži. Umí dokonce změkčit zatvrdlou kůži na patách. Hodí se pro všechny typy pleti, pozor jen při alergiích. Balzámy na rty * S kokosovým tukem Budete potřebov
25.9.2024
Šípky jsou nádherně dekorativní a současně plné látek prospívajících zdraví. Právě teď dozrávají a jsou v nejlepší kondici. Stačí si je jen natrhat. Aby si zachovaly co nejvíce vitaminu C, je ovšem nutné sušit rychle. Nejlepší je šípky nakrájet a dát do trouby zapnuté na 40 °C. Jaké má čaj z šípků léčivé schopnosti? * Prospívá při nachlazení, ale pijte ho jen mírně teplý a s medem. * N
24.9.2024
Přichází náhle a může končit smrtí. Stále až třetina pacientů cévní mozkovou příhodu nepřežije. Ale ani ti, kteří přežijí, nemají vyhráno. Nejčastější příčinou cévní mozkové příhody (CMP) je ateroskleróza, kdy se cévy ucpávají a brání průtoku krve. Pak stačí, aby se krevní sraženina uvolnila do krevního řečiště a „doputovala“ do mozku, kde ucpe tepnu nebo cévu. Mrtvička ale vzniká i na podkladě k
reklama
Šikovné tipy
Obrazy z lisovaných květů
Chcete si na stěnu zavěsit skutečný originál? Není to nic nedostupného, dokonce si takovou dekoraci můžete vlastnoručně vyrobit. Inspirací vám může být tradiční japonské umění oshibana. Ačkoli je sušení a lisování květin pro radost a na ozdobu nejspíš skoro tak staré jako lidstvo samo, k dokonalosti a uměleckému směru ho dovedli až Japonci někdy v […]
Potáhnout dort dokonale? Jde to!
Obdivujete nádherné fondánem nebo marcipánem potažené dorty v kuchařkách i na internetu a přemýšlíte, že se do toho jednou také pustíte, ale pořád ne a ne se k tomu odhodlat? Obavy z toho, jestli potahování zvládnete, jsou pochopitelné, protože práce s marcipánem nebo fondánem už vyžaduje trochu cukrářských zkušeností, a tak by se vám možná […]
Vybrat správné ponožky není jen tak
Měli byste jim věnovat stejnou pozornost, jako když si vybíráte boty. Protože i na ponožkách záleží, jak se vám bude chodit a jestli se budete cítit příjemně a pohodlně. Ponožky musí udržet vaše nohy v suchu, v zimě v teple, v létě by zas měly zabraňovat pocení a zápachu, jejich lemy nesmí škrtit a švy by vás neměly nikde […]
Krabička na kapesníky může být hezká
A vyrobit ji vůbec není těžké. Jestli rádi tvoříte, ale netroufáte si zatím na větší věci, tohle je nápad právě pro vás. Budete potřebovat: Krabičku (polotovar koupíte na internetu, v hobby marketech nebo ve výtvarných potřebách), větší a menší štětec, univerzální vodou ředitelné barvy Povrch krabičky před natíráním důkladně zbavte prachu a jiných nečistot. Bílou […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nešťastní samečci tarantulí: Hledají lásku, nacházejí smrt
21stoleti.cz
Nešťastní samečci tarantulí: Hledají lásku, nacházejí smrt
Podzimní období v Coloradu přináší zvláštní jev, nastává totiž čas páření tarantulí. Pavoučí milostné hrátky dokonce přitahují nadšence z dalekých koutů, kteří touží spatřit každoroční milostné rituál
Zchlaďte svou žáhu
nejsemsama.cz
Zchlaďte svou žáhu
Pálení žáhy je problém, který může potkat kohokoli, a přestože není nebezpečný, umí být hodně otravný. Podívejme se na to, proč vzniká a jak se ho lze zbavit. Možná jste si právě pochutnala na oblíbeném jídle, a najednou cítíte nepříjemné pálení, které vám stoupá od žaludku až do krku. Ano, přesně tohle je pálení žáhy a není to žádná
Sladký zabiják: Přidaný cukr zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění
epochaplus.cz
Sladký zabiják: Přidaný cukr zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění
Sladká chuť kdysi našim předkům signalizovala, že daná potravina je zdrojem rychle využitelné energie, kterou potřebovali při dlouhých pochodech, namáhavé práci, útěku či při boji. Ovšem s dnešním pohodlnějším způsobem života a dostupností sladkostí prakticky na každém kroku se z cukru stal nepřítel číslo jedna, mimo jiné ohrožuje i naše srdce! Cukry rozlišujeme na v
Červený duch z Arizony: Démon nebo neznámé zvíře?
epochalnisvet.cz
Červený duch z Arizony: Démon nebo neznámé zvíře?
Podle legendy zrozené v roce 1883 v americkém státě Arizona žije na jihovýchodě země podivné stvoření vypadající jako velbloud. Kromě toho, že má jít o děsivého obřího tvora, který útočí na lidi, prý na jeho hřbetě sedí lidská kostra. Jde o ducha nebo tvora z masa a kostí?   Měsíc visí nízko na obloze a krajinu
Pustevny: Stopa architekta Dušana Jurkoviče
epochanacestach.cz
Pustevny: Stopa architekta Dušana Jurkoviče
Dřevo, pestré barvy a lidové tradice. Tak bychom mohli ve zkratce charakterizovat dílo architekta Dušana Jurkoviče. Jeho stavby jsou dodnes perlami mnoha míst naší republiky v čele s Pustevnami nad Rožnovem pod Radhoštěm. Našli bychom jen málo architektů, kteří ve své práci tak důsledně a přitom tvořivě respektovali lidové tradice. Dušan Jurkovič, významný představitel secesní architektury, sice
Herufek: Láska v každém kousku čokolády
iluxus.cz
Herufek: Láska v každém kousku čokolády
Ještě na začátku minulého století patřilo Česko k čokoládovým velmocím, tato tradice byla sice zdecimována válkou a dobou komunismu, ale nikdy úplně nezmizela. Důkazem je také rodinná čokoládovna sídl
Knihovnička Domácí lékař je plná receptů na domácí kurýrování
tisicereceptu.cz
Knihovnička Domácí lékař je plná receptů na domácí kurýrování
Chtěli byste mít doma knížečku, do které můžete nahlédnout kdykoli vás trápí nějaké zdravotní neduhy a najít v ní rovnou i rychlé řešení? Tak právě pro vás je tu náš nový Domácí lékař plný rad na přír
Tajemná sekta ohrožovala dceru
skutecnepribehy.cz
Tajemná sekta ohrožovala dceru
Před lety se moje mladší dcera zapletla s nebezpečnou sektou. Zdravotní následky si bohužel nese dodnes. Dcera propadla temným silám a nebezpečné sektě! Věřila, že čeká dítě se samotným Satanem. Co když to ale byla pravda? Dceřino soukromí jsem respektovala Kdysi dávno lidé věřili, že dívky mohou otěhotnět s ďáblem. Někteří lidé tomu věří i
Záhada švédské kamenné lodě: Byla pohřebištěm, nebo observatoří?
enigmaplus.cz
Záhada švédské kamenné lodě: Byla pohřebištěm, nebo observatoří?
Více než tisíc kamenných lodí najdete po celé Skandinávii. Nejpozoruhodnější z nich se nazývá Ales Stenar a nachází se v jižním Švédsku. V jejích útrobách má být údajně ukryt hrob mýtického krále.
Dovolenkový ráj hokejové legendy
rezidenceonline.cz
Dovolenkový ráj hokejové legendy
Asi pětačtyřicet minut jízdy od Los Angeles po malebné Pacific Coast Highway leží Malibu, destinace báječných rekreačních sídel bohatých a slavných. Na jedné z jejích nejlepších pláží se před lety usadila s rodinou i někdejší dlouholetá hvězda americké NHL, Chris Chelios. Chelly, jak ho s láskou nazývají jeho kolegové, když komentuje NHL pro EPSN, trojnásobný
Pražská asanace: Lidé chodili do bourané čtvrti na exkurzi
historyplus.cz
Pražská asanace: Lidé chodili do bourané čtvrti na exkurzi
Početná skupina zvědavců prochází po vratkých pavlačích z jednoho opuštěného domu do druhého. V ruce třímají pouze svíce. Smutně si přehrávají ten mizející kus pražské historie. Myslí na ten podivný a legendami opředený starosvětský život, jenž v těchto ponurých domech a průchodech ještě nedávno bujel. Brzy bude všemu konec…   Pro jednoho jde o největší zhůvěřilost, jaké se
Proč Patrasovou tak moc trápí?
nasehvezdy.cz
Proč Patrasovou tak moc trápí?
Saxofonista Felix Slováček (81) si stále užívá života naplno. Koncertuje, rád chodí do společnosti a dorazil také na oslavu narozenin hudebního skladatele Zdeňka Bartáka (70). I když měl dvě hodiny