Domů     Revmatismus: Protizánětlivá dieta uleví
Revmatismus: Protizánětlivá dieta uleví
21.2.2023

Jídlo není lék, ale léčení řady potíží může zdatně podpořit – a bohužel i mařit. To se týká i revmatismu.

Kdysi se „revma“ považovalo za nemoc starých lidí. Realita je jiná. Ve vyšším věku se sice mohou potíže zhoršovat, ale obvykle začínají mnohem dříve, někdy dokonce už v mládí nebo v dětství.

Revmatismus totiž nesouvisí se stárnutím, ale s poruchou imunitního systému. Ten v těle vyvolává zánět a poškozuje jím klouby i jiné tkáně. Slovo zánět je v souvislosti s jídelníčkem podstatné.

Prozánětlivý stav organismu totiž ovlivňují i rozmanité složky v potravinách. Některé ho podporují, jiné tlumí. A toho můžeme využít a vhodným výběrem potravin působit proti zhoršování revmatismu.

Čím dřív, tím lépe

I když to prakticky jde málokdy, nejúčinnější je nasadit protizánětlivou dietu už při prvních známkách revmatického onemocnění. Problém bývá ovšem v tom, že potíže jsou na počátku neurčité a málokoho přimějí k návštěvě lékaře.

Bývá to hlavně ranní „rozlámanost“, kde se člověk těžce odhodlává vstát z postele. Některé klouby jsou ztuhlé a bolestivé, než se rozhýbou. Později se na nich začne objevovat bolestivý otok a na dotek jsou horké.

Tak se pomalu rozvíjí zánět, který vyvolává imunita a který bude postupně postižené partie poškozovat. Čím dříve začne léčba, tím lépe. Totéž platí i o protizánětlivé dietě, ačkoli má jen podpůrnou roli.

Záludné tuky

Které složky jídelníčku působí prozánětlivě? Jde především o živočišné tuky. Ty nejsou jednolitou hmotou, jak se jeví navenek, ale směsí různých složek čili mastných kyselin s rozličným účinkem na tělo.

V určitém množství mohou být pro organismus nepostradatelné, při vyšší konzumaci se ale jejich účinek prudce mění a začínají škodit.

Týká se to i tuků, které známe pod označením omega 6. Ve správném množství posilují obranu proti infekcím a při poranění, protože podporují rozvoj zánětu, kterým tělo proti nákaze bojuje.

Jenže pokud je zánětlivá reakce nepřiměřeně silná a trvá příliš dlouho, začne tělo vysilovat a poškozovat. Tomu brání tuky označované omega 3, které zase mají výrazně protizánětlivé účinky.

Aby se tyto protichůdně působící síly ideálně vyrovnávaly v náš prospěch, měl by mezi příjmem tuků omega 6 a omega 3 panovat poměr 4:1. Bohužel při našem běžném jídelníčku bývá výrazně vyšší ve prospěch omega 6. Co se pak stane?

Rovnováha, kterou zdravý poměr udržoval, je vychýlená a v těle se udržuje chronický prozánětlivý stav. Ten vede k rozvoji mnoha chorob, vedle revmatických také srdečně oběhových, cukrovky, Alzheimerovy choroby i mnoha typů rakoviny.

Co tedy na jídelníčku omezit?

*K naší smůle jsou na omega-6 tuky bohaté hlavně potraviny, které nám obvykle chutnají. Konkrétně jde hlavně o tučné maso, vepřová játra a játrové paštiky, mléčné výrobky, máslo, sádlo, vejce.

* Neprospívá ani cukr, mlsání sladkostí a jídla z bílé mouky.

A čeho přidat?

Podstatnou roli v protizánětlivém jídelníčku hrají potraviny bohaté na omega 3, což jsou:

– ryby, hlavně sleď, losos, sardinky, makrela

– některé rostlinné oleje

– vlašské ořechy, nejvhodnější je konzumovat je čerstvě rozmixované.

Nejvhodnější oleje:

* Lněný

Chcete udržovat příjem omega 6 a omega 3 v rovnováze? Pak je lněné semínko bezkonkurenčně nejlepším prostředkem. Lněný olej má vysoký obsah (kolem 57 %) omega 3 tuků. Bohužel je však velmi náchylný k oxidaci čili žluknutí, a to zvláště lisovaný za studena.

Proto je vhodnější zařadit na jídelníček spíše lněné semínko. Hodí se do slaného pečiva, ale krátce nasucho opražené a lehce osolené je výborným ochucením i na hotové pokrmy a saláty.

* Řepkový

Druhá nejlepší volba, pokud jde o omega 3. Obsahuje 10 % tohoto typu tuků a současně má nejméně nasycených mastných kyselin z běžných olejů na trhu.

Antioxidanty: Ovoce a zelenina

Antioxidanty je shrnující název pro široké spektrum látek, některých vitaminů, minerálů, rostlinných barviv a mnoha dalších složek, které mají schopnost chránit naše tkáně před poškozováním. Prospěšně působí i při revmatických změnách v těle.

Proto by zelenina a ovoce měly být významnou částí jídelníčku, a to nejen co do množství, ale také pestrosti výběru.

To znamená nekonzumovat jen několik oblíbených druhů, ale kromě paprik a rajčat dát šanci také další zelenině pro rozmanitější zastoupení antioxidantů.

Borůvky

Momentálně jsou považovány za potravinu s nejsilnějším antioxidačním účinkem. Vděčí za něj typickému barvivu, kterým příroda borůvky vybavila na ochranu před poškozením UV zářením. Proto je nejvyšší koncentrace antioxidantů ve slupce. Kromě barviva je borůvka bohatá i na vitamin C, rovněž antioxidant.

Tip: Podobný, i když slabší účinek mají další lesní plody a pak černý rybíz. Ten je kromě toho mimořádně bohatý na vitamin C.

Maliny

Maliny poskytují tzv. resveratrol, antioxidant známý z červeného vína. Kromě malin si ho můžete dát i v kuličkách červených a fialových hroznů.

Jahody

Čím červenější, tím účinnější, protože i u jahod působí jako antioxidant přírodní barvivo. Prospěšný je ale i vysoký obsah vitaminu C.

Červená řepa

Může se pyšnit obsahem hned několika antioxidantů. Jedna z těchto látek (betalain) se při medicínské studii osvědčila jako doplněk léčby revmatických potíží kloubů, který pomáhal zmírnit zánět a bolestivost.

Červené zelí

Kromě rostlinných barviv dodává na jídelníček selen, antioxidant, na nějž jsou tuzemské potraviny chudé. Jeho hlavním zdrojem jsou totiž mořské ryby, mořské plody a řasy, kromě nich pak exotické paraořechy.

Avokádo

Tento tučný plod je bohatý na vitamin E, jeden z důležitých antioxidantů, dále na žlutá barviva, několik vitaminů řady B a vitamin C.

Kapusta

Kapusta a vedle ní také brokolice nebo zelené fazolky obsahují tzv. kaempferol, antioxidant, který má současně protizánětlivé účinky. Dalšími antioxidanty, které kapusta nabízí, jsou flavonoidy a karotenoidy.

Fazole

Nejen zelené fazolky, ale i suchá fazolová semena jsou zdrojem kaempferolu, nejvíce ho získáte z fazolí pinto. Užitečné jsou při protizánětlivé dietě všechny druhy fazolí.

Špenát

Hlavními antioxidanty ve špenátu jsou rostlinná barviva, kromě nich pak beta-karoten a vitaminy C a B9.

Lilek

Poskytuje málo známý, ale účinný antioxidant, který se nazývá kyselina chlorogenová. Jejím nejlepším zdrojem jsou zelená kávová zrna, pražením se ale většina obsahu ztrácí.

Rajčata

Nejznámějším antioxidantem ve zralých rajčatech je lykopen. Má tu zvláštnost, že jeho obsah po tepelné úpravě narůstá. Proto je užitečnější rajčata dusit a zapékat, než je jíst syrová. Bohatým zdrojem lykopenu je také kečup.

Pozor: Revmatikům často chybí vitaminy skupiny B, především B1 a B6, kromě nich pak vitamin E, a z minerálů hořčík, měď a selen. Pro jejich doplnění by měli jíst ořechy, pšeničné klíčky, celozrnné obiloviny a čočku.

Z ořechů jsou užitečné i exotické druhy, jako kešu nebo paraořechy, u nichž už dva kousky pokryjí potřebu selenu. Naopak nevhodné jsou arašídy, zvláště pak solené.

Koření a byliny

Nejvýraznější protizánětlivé účinky mají kurkuma, skořice a tymián. Jako zelené koření můžete zkusit také mladé lístky kopřivy.

Zhubnout jen prospěje

Změna jídelníčku ve prospěch většího objemu zeleniny a nízkotučného masa a mléčných výrobků je při revmatickém onemocnění dvojnásob užitečná, protože pomůže snížit nadváhu. Tukový polštář kolem pasu není jen estetický problém, ale také zdravotní.

Tuková tkáň se totiž začne chovat jako orgán a produkuje nepříznivě působící látky včetně tzv. zánětlivých markerů. Snížení váhy proto může zpomalit postup zánětu.

Foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
16.2.2024
Jóga neznamená jen krkolomné pozice, jichž dosáhnete po letech pilného cvičení. Jóga zná také jednodušší cviky, které pomohou protáhnout tělo a udržet si pružnost. Kočka čili Mardžárí, po našem kočičí hřbet, je cvik, který známe už ze školní tělocvičny. To ale nic nemění na jeho účinnosti, neboť dobře uvolní páteř. V úpravě podle jógy tento cvik začíná v sedu na patách, tzv vadžra ásaně. - S
12.2.2024
Skoro každý se s ní setkal, často v dětství, ale nevyhýbá se ani dospělým. A tak víme, že je hodně nepříjemná. Pálí a svědí stejně, jako když sáhneme do kopřiv. Na kůži se objeví vystupující pupeny, které někdy mohou přicházet ve vodnaté puchýře. Stejně rychle, jak pupeny vznikají, se zase hojí, ale na jejich místě obvykle vznikají nové. Plocha kolem nich je zarudlá a oteklá. Kopřivka se nejčastě
7.2.2024
Potit se neustále je utrpení. Nikoli fyzické, ale psychika dostává zabrat, když musíte neustále kontrolovat, zda nemáte vlhké skvrny v podpaží nebo na břiše. Příroda vymyslela různé metody, jak se může organismus bránit přehřátí: Sloni mávají svýma obrovskýma ušima, aby se jim tam v cévách ochlazovala krev, psi vyplazují jazyk a funí a my, lidé, se potíme. Každá z těchto metod funguje na určitém
6.2.2024
Nikdy snídani nevynechávejte. Je to nejdůležitější jídlo dne. Kvalitní snídaně dodá sílu a energii, dokonale nastartuje váš metabolismus a pomáhá udržet optimální hmotnost. Věděli jste, že snídaně do značné míry rozhodne o tom, jak bude váš den úspěšný? A přesto je mnoho těch, kteří snídani úplně vynechávají. Ať už z nedostatku času, nebo prostě proto, že jíst po ránu nepovažují za důležité. Pr
5.2.2024
S přibývajícími lety nás často trápí různé zdravotní neduhy. Většinou si řekneme, že to už patří k věku. Ale nemusí to být úplně pravda. S některými si lze docela dobře poradit, u jiných můžeme jejich nástup alespoň oddálit. Cukrovka nebolí A právě proto je tak zrádná. Za toto onemocnění ve vyšším věku většinou může nezdravý jídelníček, sedavý způsob života a nadváha. Častou příčinou je i d
reklama
reklama
Šikovné tipy
I kuchyňská linka potřebuje péči
V kuchyni vznikají mastné páry a ty se usazují na dvířkách, ale nejen to. Bojujeme také s otisky prstů a různými skvrnami. Jenže na každý materiál se musí trochu jinak, a pokud si nechcete linku zničit nevhodnými metodami, musíte dodržovat pár pravidel. Hlavně se řídit podle materiálu, ze kterého je nábytek vyroben. Dřevěný Dřevo je […]
Obrázek ze starého šuplíku
Zajímavou dekoraci si vyrobíte z překližky. Jestli se vám podaří najít někde starou zásuvku od psacího stolu, vznikne navíc praktická polička, třeba do koupelny. Koho baví kreativní tvoření, hledá stále nové nápady, které by proměnil v něco hezkého. Vyzkoušejte zajímavý obrázek, který zvládnete, i když neumíte kreslit. A třeba to bude roztomilý dárek pro někoho blízkého. Připravte […]
Kvítky z pistáciových skořápek
Skořápky z různých ořechů jsou sice výborné místo třísek na podpal, ale skvěle se hodí i na tvoření. Ty pistáciové jsou zvlášť vhodné na výrobu nejrůznějších kvítků. Začněte těmi nejjednoduššími a postupně můžete tvořit náročnější motivy. Co budete potřebovat: skořápky z pistácií * akrylové barvy * tavnou pistoli * tvrdý papír nebo karton * bezbarvý […]
I o šperky je třeba pečovat
Většina žen nosí šperky, které pro ně mají zvláštní význam. Třeba náušnice po babičce nebo řetízek, který dostaly k narození syna nebo dcery. Jak na to, aby neztratily svůj třpyt ani po letech? Existuje pár obecných tipů, které pomohou, aby ozdoby zůstaly čisté a zářivé. Některé jste možná už slyšeli, ale nevěnovali jste jim velkou pozornost. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Analýzou DNA ke stanovení průměrné délky života…
21stoleti.cz
Analýzou DNA ke stanovení průměrné délky života…
Pod mikroskopem vypadá DNA jako zkroucený žebřík. Pro vědce ale znamená mnohem víc. Je jakousi nepsanou učebnicí lidstva, která i 71 let po odhalení svého potenciálu stále pomáhá přepisovat dějiny.
Tajemný sarmatismus: Proč se polská šlechta domnívala, že jejími předky  jsou příslušníci íránského kočovného kmene?
enigmaplus.cz
Tajemný sarmatismus: Proč se polská šlechta domnívala, že jejími předky jsou příslušníci íránského kočovného kmene?
V období baroka se v kruzích polské šlechty objevila teorie takzvaného sarmatismu. Tvrdila, že polská aristokratická elita má svoje kořeny v prostředí starověkého národa Sarmatů, o kterém se zmiňoval
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
epochanacestach.cz
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
Hrad Švihov v okrese Klatovy se na své vodní opevnění mohl vždy spolehnout s výjimkou husitských válek, kdy husité dokázali vodní příkop vypustit. Hrad pak v pozdější době ale úspěšně odolal i švédským vojskům. Císař Ferdinand III. se jeho nedobytnosti dokonce tak obával, že po třicetileté válce nařídil Švihov zbořit, aby se nemohl stát baštou protihabsburského odporu. Tento
Všichni nám závidí, jaký jsme krásný pár
skutecnepribehy.cz
Všichni nám závidí, jaký jsme krásný pár
Chudák soused žil celá desetiletí se zlou ženou. Říkala jsem si, že se něco musí stát, že si ten muž přece také zaslouží být šťastný. Studené předjaří odhalilo, jaký mám na zahradě binec. Slezl sníh a ukázala se spousta neshrabaného listí. Šla jsem tu spoušť obhlédnout a všimla jsem si za plotem černých pichlavých očí, rentgenujících můj
Zapomenutý mcelský zázrak: Zjevila se dětem Panna Marie?
epochalnisvet.cz
Zapomenutý mcelský zázrak: Zjevila se dětem Panna Marie?
Dne 4. července 1849 se dvěma dětem zjevila ve vsi Mcely překrásná paní v zeleném dlouhém rouchu. Následně s nimi dokonce rozmlouvala a prohlásila se za matku Božího syna. Viděly snad děti Pannu Marii
Čtvrtá kapitola exkluzivní kolekce irské whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery
iluxus.cz
Čtvrtá kapitola exkluzivní kolekce irské whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery
V pořadí čtvrtá edice z celkových šesti, které jsou každoročně až do roku 2025 vydávány, 48letá ultraprémiová whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery Collection Chapter Four z původní irské palír
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
V otci má velkou oporu
nasehvezdy.cz
V otci má velkou oporu
Saxofonista Felix Slováček (80) by udělal cokoli proto, aby jeho dcera Anna Slováčková (28) byla znovu zdravá. Herečka se minulý rok v říjnu svěřila, že se jí vrátila rakovina, a znovu tak svádí nerov
Boleslav III. Ryšavý: Vládl Čechům ničema?
epochaplus.cz
Boleslav III. Ryšavý: Vládl Čechům ničema?
„Panoval samovládně jako zlostný králík,“ líčí saský kronikář Dětmar z Merseburku Přemyslovce Boleslava III. Ryšavého, který roku 999 usedl na český knížecí trůn. Během tříleté vlády proti sobě stihne) poštvat každého v zemi a lidé proti němu v létě roku 1002 povstanou. Kníže Boleslav III. Ryšavý (kolem r. 965–1037prchá do Bavorska k vévodovi Jindřichovi ze Schweinfurtu (asi 970–1017), který
Smažené mozzarellové kuličky
tisicereceptu.cz
Smažené mozzarellové kuličky
Sýrové kuličky ochucené česnekem a tymiánem jsou voňavé a lehce pikantní. Potřebujete 300 mozzarelly třešniček 2–3 stroužky česneku 1 větvičku tymiánu olej sůl, pepř 2 vejce strouhanku hl
Skončili spolu v posteli?
nasehvezdy.cz
Skončili spolu v posteli?
Sympatickému herci ze seriálu Smysl pro tumor Filipu Březinovi (28) jeho role změnila život. Stal se prakticky ze dne na den slavným a poznávají ho lidé na každém rohu. Bohužel to ale na jeho soukr
Jednohubky se salámem
tisicereceptu.cz
Jednohubky se salámem
Tady se fantazii žádné meze nekladou. Můžete použít klasickou česnekovou pomazánku a různé varianty uzenin, v časové tísni lze využít třeba i jen roztíratelný tavený sýr, ať s příchutí, či bez příchut