Domů     Putujeme po Prácheňsku
Putujeme po Prácheňsku
od 8.2.2023

Leží stranou hlavních turistických tras, je tak trochu nedoceněné a neprávem přehlížené. Přesto je stále živou tradicí folklóru, tajemných pověstí a znovuožívajících řemeslných dovedností.

Vydejte se do oblasti, která se rozprostírá kolem povodí řeky Otavy. Najdete tady území s bohatou historií, spoustou památek a přírodních zajímavostí.

Navštivte místa, která byla působištěm mnoha známých historických osobností – Mistra Jana Husa, Petra Chelčického, Jakuba Jana Ryby, Františka Ladislava Čelakovského, Mikoláše Alše a dalších…

Vyrážíme na cestu

Je třeba se dostat do Jihočeského kraje, přesněji do jeho severní části. Tady, u hranice s krajem Plzeňským, se rozprostírá turistická oblast Prácheňsko. Patří do ní Strakonicko, Vodňansko, Protivínsko a Volyňsko. A proč právě tyto mikroregiony?

reklama

Protože přesně tak vypadalo historické území Prácheňska v historickém Království českém. Svůj název dostalo podle hradu Prácheň u Horažďovic. Dnes už z něj zbyly jen trosky.

Pohádková kovárna v Jižních Čechách
Pohádková kovárna v Jižních Čechách

Ráj vodáků i romantiků

Čeká vás zlatonosná řeka Otava, která v létě láká vodáky. Okouzlí vás krajina protkaná rybníky, lesy a voňavými loukami. Ale také zapadlé hájovny uprostřed šumících lesů, plných borůvek a hub. Máte rádi klidnou dovolenou?

reklama

Pak je toto místo jako stvořené pro vás. Prozkoumejte ho na hřbetě koně, na loďce na řece Otavě, na kole na značených cyklostezkách nebo se pěšky procházejte ve stínu staletých dubů po poutních stezkách, které vás zavedou až na poutní místo – kostel sv. Anny.

Město za městem

Prácheň – je vrchol kopce asi 2,5 kilometru od Horažďovic. Stejný název nese zřícenina kdysi rozsáhlého hradu Prácheň, pocházející z roku 1305. A hora Prácheň dala jméno nejen hradu, ale celému kraji – Prácheňsko.

Název se udržel v povědomí až do dnešní doby. Nedaleko se nachází kostel sv. Klimenta – devátý křesťanský kostelík v Čechách. S největší pravděpodobností ho vysvětil samotný Metoděj.

reklama

Na cyklostezce ze Střelských Hoštic do Horažďovic (tato místa jsou od sebe vzdálená jen 5 kilometrů) narazíte na chráněné území zvané Kozlovská stráň, kde se nachází pomník českého krále Rudolfa Habsburského, který tady zemřel při obléhání Horažďovic 3. 7. 1307.

Strakonice – toto město ležící na soutoku řeky Otavy s Volyňkou má bohatou dudáckou tradici. Až si prohlédnete zajímavá místa, vydejte se dál. Asi po 13 kilometrech narazíte na Volyni.

Volyně – tady se vypravte na unikátní plovárnu. Vznikla v letech 1939 – 1941 u řeky Volyňky a vzhledem ke své výjimečnosti byla prohlášena kulturní památkou.

Hoštice u Volyně – vesnička známá z trilogie režiséra Zdeňka Trošky Slunce, seno… leží jen pár kilometrů od Strakonic. Na místním hřbitově je pochována legenda české country Michal Tučný.

Čepřovice – leží o dalších 7 kilometrů dál a překvapí vás budovou bývalého panského sídla, pocházející z počátku 17. století.

Zajímavé jsou zbytky původní sgrafitové výzdoby fasád – jedná se o čtvercový motiv se dvěma typy čtyřlístků a o motiv ve tvaru mořské vlny, které se dodnes dochovaly. Čepřovice se mnohokrát ocitly jako kulisa v českých filmech.

Jen co by kamenem dohodil – pouhé 3 kilometry od Čepřovic – se nachází hrad Helfenburk. Vlastně je to zřícenina a leží nedaleko Bavorova u obce Krajníčko. Hrad byl založen v roce 1355 Rožmberky.

Helfenburk
Helfenburk

Poslední Rožmberk Petr Vok ho prodal městu Prachatice v roce 1593. Svého času učaroval Karlu Hynku Máchovi. A režisér Zdeněk Troška ho využil v pohádce Princezna ze mlejna. Natáčela se tady i pohádka Tři životy. Dnes hrad vlastní město Bavorov.

Vodňany – Už více než půl tisíciletí jsou spojeny s rybníky a rybami. Leží v samotném srdci jižních Čech na řece Blanici, poseté bývalými mlýny.

Vydejte se ale do kostela Narození Panny Marie, kde vás okouzlí Křížová cesta nebo věž, která je vysoká 64 metrů a skrývá 6 zvonů, z nichž nejstarší Marek byl odlit roku 1775.

Tzv. Vodňanské Benátky jsou romantickou lokalitou na náhonu řeky Blanice ve městě. V blízkém okolí Vodňan (Svobodné hory) se těžily vzácné kovy, a proto mají Vodňany ve znaku havíře.

Protivín je od Vodňan vzdálený jen 8 kilometrů a najdete tady unikátní krokodýlí zoo s více než 100 krokodýly. Zoo je umístěna ve starém hospodářském objektu z 18. století a je jediná svého druhu ve střední Evropě. Ještě něco vás v Protivíně zaujme.

Království času. V nádherných prostorách secesní vily z roku 1907 najdete úžasnou sbírku hodin, budíků, hodinek a různých zajímavostí.

Pohádková kovárna se skrývá v Selibově, jen 7 kilometrů od Protivína. V budově je muzeum pohádek, výstava historie kovářského řemesla i bludiště. A kromě vodníků, víl a čertů tady bydlí i dva pohádkoví oslíci.

Nedaleko Vodňan je poutní místo Lomec. Zdejší barokní kostel byl postaven v roce 1692 a je zasvěcen Panně Marii. Dobře si tu prohlédněte oltář. Je zmenšenou napodobeninou papežského oltáře z baziliky sv. Petra v Římě.

A hned vedle kostela stojí bývalý lovecký zámeček, který od roku 1971 obývají Šedé sestry III. řádu sv. Františka.

Nezapomeňte na Blatnou – město, kde se zrodila elektrická kytara. Prohlédněte si sídlo šlechtických rodů a historický klenot – vodní zámek s parkem, ve kterém jsou daňci a pávi. Natáčela se tady Šíleně smutná princezna. Zajímavý je i špejchar u rybníka Topič.

Machův včelín
Machův včelín

Unikátní, ve dřevě vyřezávaný a malovaný Machův včelín objevíte v Krušlově. Je to největší včelín v republice.

A pravý jihočeský venkov můžete obdivovat nedaleko od Strakonic v obci Hoslovice, jejíž počátky spadají až do roku 1352. Čeká tady na vás mimo jiné i nejstarší (400 let starý), jedinečně dochovaný vodní mlýn v Čechách.

Tady se zastavil čas. Rázem se ocitnete v 19. století a ochutnáte, jak se tenkrát na vsi žilo.

Foto: Shutterstock; jiznicechy.cz; kudyznudy.cz; wikimedia.org

reklama
Související články
16.3.2023
Máte pocit, že vás v Čechách už nic nepřekvapí? Nechte se zlákat na výlet do královského města Kolína. Ať už přijedete na kole, vlakem, autem či dorazíte pěšky, čeká na vás řada krásných, dosud málo objevených míst. Historie kolínské židovské komunity Kolínský židovský klenot, Jeruzalém na Labi, představuje ojedinělý soubor židovských památek, bývalá židovská čtvrť právem náleží k nejcennějš
16.3.2023
Jarní veletrh krásy a zdraví FOR BEAUTY, který se koná ve dnech 24.–25. března v PVA EXPO PRAHA, se blíží. Na jednom místě najdete mnoho profesionálních značek ze světa kosmetiky, nail designu, pedikúry a vlasové péče. Kromě výhodných nákupů za veletržní ceny se návštěvníci mohou těšit i na bohatý doprovodný program. Tváří veletrhu se pro rok 2023 stala modelka a Česká Miss roku 2015 Nikol Švantne
15.3.2023
Kdysi v seriálu Hop, nebo trop předvedl, že na lyžích to fakt umí. Hrál v něm sportovního nadšence, místy až šílence. Ve skutečnosti to ale u něj se sportem není tak žhavé, tedy až na ty lyže – na těch vyrostl, a celoživotní fandění fotbalovému týmu z Teplic. Holt kluk od Krušných hor. Jako místo narození uvádí Ústí nad Labem, dětství však prožil v nedalekém Chlumci. Krušné hory na dosah, a tak n
3.3.2023
Jeho úkolem je chránit svého nositele a účinkuje pouze tehdy, když ho máte neustále při sobě. Vybírat si ho můžete podle svého znamení, nebo podle účelu, ke kterému je určen. Věříte na „cosi mezi nebem a zemí“? Na nadpřirozeno, které nás obklopuje? Na zlé síly, proti kterým je třeba se bránit? Jestli jste odpověděli, že ano, pak si určitě pořiďte amulet. Bude vás chránit před negativní energií
23.2.2023
Možná vás k tomu přemluvily děti a vy si říkáte, že to možná není špatný nápad, protože to nebude tak náročné. Ano i ne. Chov želvy není sice náročný, ale bez práce to rozhodně nebude. A počítat musíte s tím, že to bude starost na léta. Suchozemské želvy se totiž dožívají přibližně 30 let, ale někteří chovatelé uvádějí i 60. Jak si vybrat? Druhů, které se hodí pro chov v domácnosti, je ně
Nenechte si ujít další zajímavé články
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
21stoleti.cz
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
Většina dosud známých planet svůj život tráví v rodinném kruhu s mateřskou hvězdou a mnohdy i s planetárními sourozenci. Ale jak to tak někdy bývá u lidí, tak i mezi planetami může dojít ke konfliktu,
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
iluxus.cz
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
Lifestylový hotel Andaz Prague, unikátní místo čerpající z bohatých lokálních tradic, kultury, umění a architektury, poskytl své prostory a záštitu kosmetické značce Klara Rott, která zde vytvořila un
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
nasehvezdy.cz
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
Těžko věřit, že je Lucie Benešová (48) babičkou. Vzhledem směle konkuruje i o generaci mladším herečkám – není divu, že ještě dnes jí scenáristé předepisují košilaté scény, jak je sama nazývá. Z je
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
epochalnisvet.cz
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
Skotsko je neuvěřitelně pestrá země s bohatou a bohužel také pořádně komplikovanou a krvavou minulostí. Tu připomíná i množství historických staveb, mezi které patří i slavný chrám stojící v zeleni ma
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
epochaplus.cz
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
Francouzské královně Marii Antoinettě (1755–1793) dělá její manžel Ludvík XVI. (1754–1793) všechno, co jí na očích uvidí. Projevuje se to na výdajích dvora. Ministru financí Turgotovi dochází trpělivo
Záhada rodinné chaty
skutecnepribehy.cz
Záhada rodinné chaty
V mládí jsem zažila na naší chatě opravdu hrozivé věci, které jsem si nedovedla vysvětlit. Odpovědi na moje otázky přinesl až čas. Jako dívka z Prahy jsem si uměla vychutnat víkendy na naší chatě. Oproti panelákovému bytu to byla vždycky vítaná změna. Přírodu a čerstvý vzduch jsem milovala odmalička. Měli jsme chatu kousek od jednoho rybníka,
Excentrická svatyně klasického designu
rezidenceonline.cz
Excentrická svatyně klasického designu
Sebevědomá kombinace témat, materiálů a textur, směs paradoxů, tvořená moderními formami v kombinaci s nadčasovým nábytkem – to vše stojí za výsledným jemným leskem luxusního interiéru, jehož vyznění
Špagety se zeleninou
tisicereceptu.cz
Špagety se zeleninou
Jídlo, se kterým si poradíte, i když vás na vaření zrovna moc neužije. Ingredience 500 g špaget 500 g mletého masa 250 g rajčatového pyré 1 větší cibule 3 velká rajčata 1 červená paprika 2
Zeleninový kuskus s krevetami
tisicereceptu.cz
Zeleninový kuskus s krevetami
Suroviny 250 g mražených krevet 2 hrnky kuskusu 1 l zeleninového vývaru 2 velké cukety 2 pórky 2 lžíce olivového oleje hrubozrnná mořská sůl pepř čerstvá bazalka Postup Suchý kuskus n
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
nasehvezdy.cz
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
Po třinácti letech se rozešel s partnerkou Simonou Brdičkovou (46). Mají spolu dceru Claudii (14). Když to ale Martin Zounar (55) nejméně čekal, vstoupila mu do cesty pohledná psycholožka Kateřina K
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
enigmaplus.cz
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
Už pozorná dítka ve školách se mohou dozvědět, že první knihu na území sousedního Slovenska napsal římský císař Marcus Aurelius. Dokážeme však určit přesné místo, kde slavná sbírka úvah „Hovory k sobě
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
epochanacestach.cz
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
Ačkoli patří k těm menšímv České republice, nabízí aktivity a působivé expozice, kterým nelze říci „ne“. Pouze v Pardubickém kraji můžete nasát omamnou vůni perníku, stát se součástí dostihového vesel