Domů     Putujeme po Prácheňsku
Putujeme po Prácheňsku
8.2.2023

Leží stranou hlavních turistických tras, je tak trochu nedoceněné a neprávem přehlížené. Přesto je stále živou tradicí folklóru, tajemných pověstí a znovuožívajících řemeslných dovedností.

Vydejte se do oblasti, která se rozprostírá kolem povodí řeky Otavy. Najdete tady území s bohatou historií, spoustou památek a přírodních zajímavostí.

Navštivte místa, která byla působištěm mnoha známých historických osobností – Mistra Jana Husa, Petra Chelčického, Jakuba Jana Ryby, Františka Ladislava Čelakovského, Mikoláše Alše a dalších…

Vyrážíme na cestu

Je třeba se dostat do Jihočeského kraje, přesněji do jeho severní části. Tady, u hranice s krajem Plzeňským, se rozprostírá turistická oblast Prácheňsko. Patří do ní Strakonicko, Vodňansko, Protivínsko a Volyňsko. A proč právě tyto mikroregiony?

Protože přesně tak vypadalo historické území Prácheňska v historickém Království českém. Svůj název dostalo podle hradu Prácheň u Horažďovic. Dnes už z něj zbyly jen trosky.

Pohádková kovárna v Jižních Čechách
Pohádková kovárna v Jižních Čechách

Ráj vodáků i romantiků

Čeká vás zlatonosná řeka Otava, která v létě láká vodáky. Okouzlí vás krajina protkaná rybníky, lesy a voňavými loukami. Ale také zapadlé hájovny uprostřed šumících lesů, plných borůvek a hub. Máte rádi klidnou dovolenou?

Pak je toto místo jako stvořené pro vás. Prozkoumejte ho na hřbetě koně, na loďce na řece Otavě, na kole na značených cyklostezkách nebo se pěšky procházejte ve stínu staletých dubů po poutních stezkách, které vás zavedou až na poutní místo – kostel sv. Anny.

Město za městem

Prácheň – je vrchol kopce asi 2,5 kilometru od Horažďovic. Stejný název nese zřícenina kdysi rozsáhlého hradu Prácheň, pocházející z roku 1305. A hora Prácheň dala jméno nejen hradu, ale celému kraji – Prácheňsko.

Název se udržel v povědomí až do dnešní doby. Nedaleko se nachází kostel sv. Klimenta – devátý křesťanský kostelík v Čechách. S největší pravděpodobností ho vysvětil samotný Metoděj.

Na cyklostezce ze Střelských Hoštic do Horažďovic (tato místa jsou od sebe vzdálená jen 5 kilometrů) narazíte na chráněné území zvané Kozlovská stráň, kde se nachází pomník českého krále Rudolfa Habsburského, který tady zemřel při obléhání Horažďovic 3. 7. 1307.

Strakonice – toto město ležící na soutoku řeky Otavy s Volyňkou má bohatou dudáckou tradici. Až si prohlédnete zajímavá místa, vydejte se dál. Asi po 13 kilometrech narazíte na Volyni.

Volyně – tady se vypravte na unikátní plovárnu. Vznikla v letech 1939 – 1941 u řeky Volyňky a vzhledem ke své výjimečnosti byla prohlášena kulturní památkou.

Hoštice u Volyně – vesnička známá z trilogie režiséra Zdeňka Trošky Slunce, seno… leží jen pár kilometrů od Strakonic. Na místním hřbitově je pochována legenda české country Michal Tučný.

Čepřovice – leží o dalších 7 kilometrů dál a překvapí vás budovou bývalého panského sídla, pocházející z počátku 17. století.

Zajímavé jsou zbytky původní sgrafitové výzdoby fasád – jedná se o čtvercový motiv se dvěma typy čtyřlístků a o motiv ve tvaru mořské vlny, které se dodnes dochovaly. Čepřovice se mnohokrát ocitly jako kulisa v českých filmech.

Jen co by kamenem dohodil – pouhé 3 kilometry od Čepřovic – se nachází hrad Helfenburk. Vlastně je to zřícenina a leží nedaleko Bavorova u obce Krajníčko. Hrad byl založen v roce 1355 Rožmberky.

Helfenburk
Helfenburk

Poslední Rožmberk Petr Vok ho prodal městu Prachatice v roce 1593. Svého času učaroval Karlu Hynku Máchovi. A režisér Zdeněk Troška ho využil v pohádce Princezna ze mlejna. Natáčela se tady i pohádka Tři životy. Dnes hrad vlastní město Bavorov.

Vodňany – Už více než půl tisíciletí jsou spojeny s rybníky a rybami. Leží v samotném srdci jižních Čech na řece Blanici, poseté bývalými mlýny.

Vydejte se ale do kostela Narození Panny Marie, kde vás okouzlí Křížová cesta nebo věž, která je vysoká 64 metrů a skrývá 6 zvonů, z nichž nejstarší Marek byl odlit roku 1775.

Tzv. Vodňanské Benátky jsou romantickou lokalitou na náhonu řeky Blanice ve městě. V blízkém okolí Vodňan (Svobodné hory) se těžily vzácné kovy, a proto mají Vodňany ve znaku havíře.

Protivín je od Vodňan vzdálený jen 8 kilometrů a najdete tady unikátní krokodýlí zoo s více než 100 krokodýly. Zoo je umístěna ve starém hospodářském objektu z 18. století a je jediná svého druhu ve střední Evropě. Ještě něco vás v Protivíně zaujme.

Království času. V nádherných prostorách secesní vily z roku 1907 najdete úžasnou sbírku hodin, budíků, hodinek a různých zajímavostí.

Pohádková kovárna se skrývá v Selibově, jen 7 kilometrů od Protivína. V budově je muzeum pohádek, výstava historie kovářského řemesla i bludiště. A kromě vodníků, víl a čertů tady bydlí i dva pohádkoví oslíci.

Nedaleko Vodňan je poutní místo Lomec. Zdejší barokní kostel byl postaven v roce 1692 a je zasvěcen Panně Marii. Dobře si tu prohlédněte oltář. Je zmenšenou napodobeninou papežského oltáře z baziliky sv. Petra v Římě.

A hned vedle kostela stojí bývalý lovecký zámeček, který od roku 1971 obývají Šedé sestry III. řádu sv. Františka.

Nezapomeňte na Blatnou – město, kde se zrodila elektrická kytara. Prohlédněte si sídlo šlechtických rodů a historický klenot – vodní zámek s parkem, ve kterém jsou daňci a pávi. Natáčela se tady Šíleně smutná princezna. Zajímavý je i špejchar u rybníka Topič.

Machův včelín
Machův včelín

Unikátní, ve dřevě vyřezávaný a malovaný Machův včelín objevíte v Krušlově. Je to největší včelín v republice.

A pravý jihočeský venkov můžete obdivovat nedaleko od Strakonic v obci Hoslovice, jejíž počátky spadají až do roku 1352. Čeká tady na vás mimo jiné i nejstarší (400 let starý), jedinečně dochovaný vodní mlýn v Čechách.

Tady se zastavil čas. Rázem se ocitnete v 19. století a ochutnáte, jak se tenkrát na vsi žilo.

Foto: Shutterstock; jiznicechy.cz; kudyznudy.cz; wikimedia.org

reklama
Související články
24.2.2024
Oblíbený herec Václav Vydra byl opět hostem zábavné talk show Hovory W, s níž už několik let baví své diváky jeho protagonisté Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, kteří svůj pořad nejen moderují, ale rádi si i zazpívají za pravidelného doprovodu klavíristy a skladatele Karla Štolby. „A za to Husovo osvobození tehdy mohli pánové Voskovec a Werich“, vzpomínal na svého slavného hereckého př
14.2.2024
Spontánní i nejistá, optimistická, ikskrát denně připravená se pro něco nadchnout. V jednom rozhovoru podotkla: „Jsem takové šťastné pako, které letí životem…“ Jedna z opor hereckého souboru Národního divadla a také už trojnásobná babička! Češka, Pražačka křtěná Vltavou se slovenskými kořeny, hrdá občanka Prahy 6. Těmi kořeny jsou myšleni samozřejmě rodiče, kteří byli oba Slováci. Tatínek v Pra
2.2.2024
Moderátor a bavič Jiří Werich Petrášek svého otce nezapře, ale tentokrát svůj zevnějšek ještě vylepšil, když společně se svým uměleckým partnerem, zpívajícím nakladatelem a také autorem Pavlem Mészárosem zapózovali po své talk show HOVORY W, kam si pravidelně zvou své hosty. Tentokrát jím byl oblíbený herec Jaroslav Satoranský, který se v pořadu objevuje pravidelně, a diváky vždycky potěší svými v
25.1.2024
Víte, co to enneagram je? Zjednodušeně se dá vysvětlit jako nástroj, který vám pomůže pochopit, kdo jste vy a kdo jsou ti druzí. A proč nám to s těmi druhými někdy funguje a jindy zase ne. Stále ještě nemáte představu, o čem je řeč? Představte si systém, který dokáže odhadnout základní osobnostní typy lidí a jejich vzájemnou provázanost. A ještě to dokáže znázornit graficky. Když si název pocháze
17.1.2024
Herec. Zpěvák. Idol divaček nejen seriálu Slunečná, a to napříč věkovým spektrem. A také kluk, který to má v hlavě srovnané. No, copak může být za primadonu někdo, kdo má ze všech jídel nejradši bramborák? Marek je Ústečák a na dětství na severu Čech moc rád vzpomíná. Skoro osm let chodil do hudebky na klavír, ale cvičit doma ho prý strašně nebavilo. Tak se, když ho začaly víc bavit holky, na p
reklama
reklama
Šikovné tipy
I kuchyňská linka potřebuje péči
V kuchyni vznikají mastné páry a ty se usazují na dvířkách, ale nejen to. Bojujeme také s otisky prstů a různými skvrnami. Jenže na každý materiál se musí trochu jinak, a pokud si nechcete linku zničit nevhodnými metodami, musíte dodržovat pár pravidel. Hlavně se řídit podle materiálu, ze kterého je nábytek vyroben. Dřevěný Dřevo je […]
Obrázek ze starého šuplíku
Zajímavou dekoraci si vyrobíte z překližky. Jestli se vám podaří najít někde starou zásuvku od psacího stolu, vznikne navíc praktická polička, třeba do koupelny. Koho baví kreativní tvoření, hledá stále nové nápady, které by proměnil v něco hezkého. Vyzkoušejte zajímavý obrázek, který zvládnete, i když neumíte kreslit. A třeba to bude roztomilý dárek pro někoho blízkého. Připravte […]
Kvítky z pistáciových skořápek
Skořápky z různých ořechů jsou sice výborné místo třísek na podpal, ale skvěle se hodí i na tvoření. Ty pistáciové jsou zvlášť vhodné na výrobu nejrůznějších kvítků. Začněte těmi nejjednoduššími a postupně můžete tvořit náročnější motivy. Co budete potřebovat: skořápky z pistácií * akrylové barvy * tavnou pistoli * tvrdý papír nebo karton * bezbarvý […]
I o šperky je třeba pečovat
Většina žen nosí šperky, které pro ně mají zvláštní význam. Třeba náušnice po babičce nebo řetízek, který dostaly k narození syna nebo dcery. Jak na to, aby neztratily svůj třpyt ani po letech? Existuje pár obecných tipů, které pomohou, aby ozdoby zůstaly čisté a zářivé. Některé jste možná už slyšeli, ale nevěnovali jste jim velkou pozornost. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Analýzou DNA ke stanovení průměrné délky života…
21stoleti.cz
Analýzou DNA ke stanovení průměrné délky života…
Pod mikroskopem vypadá DNA jako zkroucený žebřík. Pro vědce ale znamená mnohem víc. Je jakousi nepsanou učebnicí lidstva, která i 71 let po odhalení svého potenciálu stále pomáhá přepisovat dějiny.
Tajemný sarmatismus: Proč se polská šlechta domnívala, že jejími předky  jsou příslušníci íránského kočovného kmene?
enigmaplus.cz
Tajemný sarmatismus: Proč se polská šlechta domnívala, že jejími předky jsou příslušníci íránského kočovného kmene?
V období baroka se v kruzích polské šlechty objevila teorie takzvaného sarmatismu. Tvrdila, že polská aristokratická elita má svoje kořeny v prostředí starověkého národa Sarmatů, o kterém se zmiňoval
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
epochanacestach.cz
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
Hrad Švihov v okrese Klatovy se na své vodní opevnění mohl vždy spolehnout s výjimkou husitských válek, kdy husité dokázali vodní příkop vypustit. Hrad pak v pozdější době ale úspěšně odolal i švédským vojskům. Císař Ferdinand III. se jeho nedobytnosti dokonce tak obával, že po třicetileté válce nařídil Švihov zbořit, aby se nemohl stát baštou protihabsburského odporu. Tento
Všichni nám závidí, jaký jsme krásný pár
skutecnepribehy.cz
Všichni nám závidí, jaký jsme krásný pár
Chudák soused žil celá desetiletí se zlou ženou. Říkala jsem si, že se něco musí stát, že si ten muž přece také zaslouží být šťastný. Studené předjaří odhalilo, jaký mám na zahradě binec. Slezl sníh a ukázala se spousta neshrabaného listí. Šla jsem tu spoušť obhlédnout a všimla jsem si za plotem černých pichlavých očí, rentgenujících můj
Zapomenutý mcelský zázrak: Zjevila se dětem Panna Marie?
epochalnisvet.cz
Zapomenutý mcelský zázrak: Zjevila se dětem Panna Marie?
Dne 4. července 1849 se dvěma dětem zjevila ve vsi Mcely překrásná paní v zeleném dlouhém rouchu. Následně s nimi dokonce rozmlouvala a prohlásila se za matku Božího syna. Viděly snad děti Pannu Marii
Čtvrtá kapitola exkluzivní kolekce irské whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery
iluxus.cz
Čtvrtá kapitola exkluzivní kolekce irské whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery
V pořadí čtvrtá edice z celkových šesti, které jsou každoročně až do roku 2025 vydávány, 48letá ultraprémiová whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery Collection Chapter Four z původní irské palír
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
V otci má velkou oporu
nasehvezdy.cz
V otci má velkou oporu
Saxofonista Felix Slováček (80) by udělal cokoli proto, aby jeho dcera Anna Slováčková (28) byla znovu zdravá. Herečka se minulý rok v říjnu svěřila, že se jí vrátila rakovina, a znovu tak svádí nerov
Boleslav III. Ryšavý: Vládl Čechům ničema?
epochaplus.cz
Boleslav III. Ryšavý: Vládl Čechům ničema?
„Panoval samovládně jako zlostný králík,“ líčí saský kronikář Dětmar z Merseburku Přemyslovce Boleslava III. Ryšavého, který roku 999 usedl na český knížecí trůn. Během tříleté vlády proti sobě stihne) poštvat každého v zemi a lidé proti němu v létě roku 1002 povstanou. Kníže Boleslav III. Ryšavý (kolem r. 965–1037prchá do Bavorska k vévodovi Jindřichovi ze Schweinfurtu (asi 970–1017), který
Smažené mozzarellové kuličky
tisicereceptu.cz
Smažené mozzarellové kuličky
Sýrové kuličky ochucené česnekem a tymiánem jsou voňavé a lehce pikantní. Potřebujete 300 mozzarelly třešniček 2–3 stroužky česneku 1 větvičku tymiánu olej sůl, pepř 2 vejce strouhanku hl
Skončili spolu v posteli?
nasehvezdy.cz
Skončili spolu v posteli?
Sympatickému herci ze seriálu Smysl pro tumor Filipu Březinovi (28) jeho role změnila život. Stal se prakticky ze dne na den slavným a poznávají ho lidé na každém rohu. Bohužel to ale na jeho soukr
Jednohubky se salámem
tisicereceptu.cz
Jednohubky se salámem
Tady se fantazii žádné meze nekladou. Můžete použít klasickou česnekovou pomazánku a různé varianty uzenin, v časové tísni lze využít třeba i jen roztíratelný tavený sýr, ať s příchutí, či bez příchut