Domů     Putujeme po Prácheňsku
Putujeme po Prácheňsku
8.2.2023

Leží stranou hlavních turistických tras, je tak trochu nedoceněné a neprávem přehlížené. Přesto je stále živou tradicí folklóru, tajemných pověstí a znovuožívajících řemeslných dovedností.

Vydejte se do oblasti, která se rozprostírá kolem povodí řeky Otavy. Najdete tady území s bohatou historií, spoustou památek a přírodních zajímavostí.

Navštivte místa, která byla působištěm mnoha známých historických osobností – Mistra Jana Husa, Petra Chelčického, Jakuba Jana Ryby, Františka Ladislava Čelakovského, Mikoláše Alše a dalších…

Vyrážíme na cestu

Je třeba se dostat do Jihočeského kraje, přesněji do jeho severní části. Tady, u hranice s krajem Plzeňským, se rozprostírá turistická oblast Prácheňsko. Patří do ní Strakonicko, Vodňansko, Protivínsko a Volyňsko. A proč právě tyto mikroregiony?

Protože přesně tak vypadalo historické území Prácheňska v historickém Království českém. Svůj název dostalo podle hradu Prácheň u Horažďovic. Dnes už z něj zbyly jen trosky.

Pohádková kovárna v Jižních Čechách
Pohádková kovárna v Jižních Čechách

Ráj vodáků i romantiků

Čeká vás zlatonosná řeka Otava, která v létě láká vodáky. Okouzlí vás krajina protkaná rybníky, lesy a voňavými loukami. Ale také zapadlé hájovny uprostřed šumících lesů, plných borůvek a hub. Máte rádi klidnou dovolenou?

Pak je toto místo jako stvořené pro vás. Prozkoumejte ho na hřbetě koně, na loďce na řece Otavě, na kole na značených cyklostezkách nebo se pěšky procházejte ve stínu staletých dubů po poutních stezkách, které vás zavedou až na poutní místo – kostel sv. Anny.

Město za městem

Prácheň – je vrchol kopce asi 2,5 kilometru od Horažďovic. Stejný název nese zřícenina kdysi rozsáhlého hradu Prácheň, pocházející z roku 1305. A hora Prácheň dala jméno nejen hradu, ale celému kraji – Prácheňsko.

Název se udržel v povědomí až do dnešní doby. Nedaleko se nachází kostel sv. Klimenta – devátý křesťanský kostelík v Čechách. S největší pravděpodobností ho vysvětil samotný Metoděj.

Na cyklostezce ze Střelských Hoštic do Horažďovic (tato místa jsou od sebe vzdálená jen 5 kilometrů) narazíte na chráněné území zvané Kozlovská stráň, kde se nachází pomník českého krále Rudolfa Habsburského, který tady zemřel při obléhání Horažďovic 3. 7. 1307.

Strakonice – toto město ležící na soutoku řeky Otavy s Volyňkou má bohatou dudáckou tradici. Až si prohlédnete zajímavá místa, vydejte se dál. Asi po 13 kilometrech narazíte na Volyni.

Volyně – tady se vypravte na unikátní plovárnu. Vznikla v letech 1939 – 1941 u řeky Volyňky a vzhledem ke své výjimečnosti byla prohlášena kulturní památkou.

Hoštice u Volyně – vesnička známá z trilogie režiséra Zdeňka Trošky Slunce, seno… leží jen pár kilometrů od Strakonic. Na místním hřbitově je pochována legenda české country Michal Tučný.

Čepřovice – leží o dalších 7 kilometrů dál a překvapí vás budovou bývalého panského sídla, pocházející z počátku 17. století.

Zajímavé jsou zbytky původní sgrafitové výzdoby fasád – jedná se o čtvercový motiv se dvěma typy čtyřlístků a o motiv ve tvaru mořské vlny, které se dodnes dochovaly. Čepřovice se mnohokrát ocitly jako kulisa v českých filmech.

Jen co by kamenem dohodil – pouhé 3 kilometry od Čepřovic – se nachází hrad Helfenburk. Vlastně je to zřícenina a leží nedaleko Bavorova u obce Krajníčko. Hrad byl založen v roce 1355 Rožmberky.

Helfenburk
Helfenburk

Poslední Rožmberk Petr Vok ho prodal městu Prachatice v roce 1593. Svého času učaroval Karlu Hynku Máchovi. A režisér Zdeněk Troška ho využil v pohádce Princezna ze mlejna. Natáčela se tady i pohádka Tři životy. Dnes hrad vlastní město Bavorov.

Vodňany – Už více než půl tisíciletí jsou spojeny s rybníky a rybami. Leží v samotném srdci jižních Čech na řece Blanici, poseté bývalými mlýny.

Vydejte se ale do kostela Narození Panny Marie, kde vás okouzlí Křížová cesta nebo věž, která je vysoká 64 metrů a skrývá 6 zvonů, z nichž nejstarší Marek byl odlit roku 1775.

Tzv. Vodňanské Benátky jsou romantickou lokalitou na náhonu řeky Blanice ve městě. V blízkém okolí Vodňan (Svobodné hory) se těžily vzácné kovy, a proto mají Vodňany ve znaku havíře.

Protivín je od Vodňan vzdálený jen 8 kilometrů a najdete tady unikátní krokodýlí zoo s více než 100 krokodýly. Zoo je umístěna ve starém hospodářském objektu z 18. století a je jediná svého druhu ve střední Evropě. Ještě něco vás v Protivíně zaujme.

Království času. V nádherných prostorách secesní vily z roku 1907 najdete úžasnou sbírku hodin, budíků, hodinek a různých zajímavostí.

Pohádková kovárna se skrývá v Selibově, jen 7 kilometrů od Protivína. V budově je muzeum pohádek, výstava historie kovářského řemesla i bludiště. A kromě vodníků, víl a čertů tady bydlí i dva pohádkoví oslíci.

Nedaleko Vodňan je poutní místo Lomec. Zdejší barokní kostel byl postaven v roce 1692 a je zasvěcen Panně Marii. Dobře si tu prohlédněte oltář. Je zmenšenou napodobeninou papežského oltáře z baziliky sv. Petra v Římě.

A hned vedle kostela stojí bývalý lovecký zámeček, který od roku 1971 obývají Šedé sestry III. řádu sv. Františka.

Nezapomeňte na Blatnou – město, kde se zrodila elektrická kytara. Prohlédněte si sídlo šlechtických rodů a historický klenot – vodní zámek s parkem, ve kterém jsou daňci a pávi. Natáčela se tady Šíleně smutná princezna. Zajímavý je i špejchar u rybníka Topič.

Machův včelín
Machův včelín

Unikátní, ve dřevě vyřezávaný a malovaný Machův včelín objevíte v Krušlově. Je to největší včelín v republice.

A pravý jihočeský venkov můžete obdivovat nedaleko od Strakonic v obci Hoslovice, jejíž počátky spadají až do roku 1352. Čeká tady na vás mimo jiné i nejstarší (400 let starý), jedinečně dochovaný vodní mlýn v Čechách.

Tady se zastavil čas. Rázem se ocitnete v 19. století a ochutnáte, jak se tenkrát na vsi žilo.

Foto: Shutterstock; jiznicechy.cz; kudyznudy.cz; wikimedia.org

reklama
Související články
17.7.2024
Stačí jeden nepovedený skok v lese nebo nemoc, která o sobě dlouho nedávala vědět, a váš pejsek se může neplánovaně ocitnout v péči veterináře. A vám to způsobí pořádný vítr v peněžence. Pokud nechcete v takových situacích přemýšlet, kde vezmete desetitisíce na potřebnou léčbu a operaci, je lepší se pojistit. Zdravotní a životní pojištění psů a koček v Česku už nabízí pět tuzemských pojišťoven.
4.7.2024
Krásná Jana ve filmu Souhvězdí Panny, Živa v Radúzi a Mahuleně, Růža Soumarová v seriálu Byl jednou jeden dům, Blanka ve 30 případech majora Zemana a dnes Vilma Nyklová v Ulici. Pár rolí herečky, která si s Prahou za zády užívá předností venkova. Narodila se v Praze a vyrůstala s maminkou a s babičkou, otec brzy zemřel. Už jako maličká si zamilovala balet. Od čtyř let navštěvovala soukromé stud
2.7.2024
Pokud se poohlížíte po kočičce, ale chtěli byste takovou, která by měla také trochu psí povahu, tak ragdollka, jak jí lidé říkají, je ta správná volba. Ne nadarmo se jí říká také kočkopes. Jaká je? Má krásné modré oči, které vás hned uhranou, a jemný kožíšek. A je opravdu hodně veliká. To je asi první dojem. A skutečně kocour může vážit až 10 kilogramů, kočička jen o něco méně. Dlouhá srst a chl
27.6.2024
Dalším z řady hostů pravidelného talk show Jiřího Wericha Petráška a Pavla Mészárose v kavárně Českého rozhlasu Radiocafé byl tentokrát oblíbený herec Pavel Nový. Přestože těch rolí sehrál opravdu hodně, role ze seriálu Velké sedlo patří k těm, které se do paměti diváků vryly asi nejvíc. Herec to dokládá vzpomínkou. „Nedávno jsem jel v noci autobusem do Ostravy, najednou mě zmerčili dva ožralové,
28.5.2024
Se svým otcem, známým režisérem a hercem Miroslavem Macháčkem, který rodinu záhy opustil, měla Kateřina Macháčková vztah poměrně komplikovaný, a lze jej označit spíše za přátelský. „Svého tátu jsem vlastně poznávala až z pozůstalosti. Tehdy jsem pochopila jeho rozporuplnou osobnost, i to, že mě měl opravdu rád“, vzpomíná oblíbená herečka, která později zpracovala otcovy záznamy do knihy „Zápisky z
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Studio archicraft představuje luxusní sídlo Arden Road. Nachází se v prestižní čtvrti Los Angeles
iluxus.cz
Studio archicraft představuje luxusní sídlo Arden Road. Nachází se v prestižní čtvrti Los Angeles
Rezidence Arden Road, nejnovější počin holešovického studia archicraft, přináší unikátní pohled do světa prominentního bydlení. Projekt zasazený do vyhlášené rezidenční čtvrti Pasadena představuje dům
Smažená zmrzlina
nejsemsama.cz
Smažená zmrzlina
Příprava je trochu složitá, ale tato delikatesa ohromí každou návštěvu. Ingredience na 4 porce: Piškotový plát: ● 6 vajec „M“ ● 160 g krupicového cukru ● 80 ml rostlinného oleje ● 160 g hladké mouky ● zmrzlina (vanilková) Vanilková omáčka: ● 1 l smetany ● 100 g cukru ● 8 žloutků ● 2 vanilkové lusky Na ozdobu: ● vejce na obalení ● plátky mandlí na obalení ● rostlinný olej ke
Dobrodružství v podzemí – Historický cínový důl Jeroným
epochanacestach.cz
Dobrodružství v podzemí – Historický cínový důl Jeroným
Trochu stranou turistických tras leží atraktivní památka, která připomíná slavné dějiny dolování nerostných surovin a drahých kovů ve Slavkovském lese. Štoly, kamenné síně i podzemní jezírka dotvářejí tajuplnou atmosféru cínového dolu, při níž můžete obdivovat zručnost a píli našich předků. Oblast Slavkovského lesa leží v západních Čechách přibližně mezi městy Kynšperk nad Ohří, Karlovy Vary
Spikli se proti Václavovi III. vlastní poddaní?
historyplus.cz
Spikli se proti Václavovi III. vlastní poddaní?
Muž se zakrváceným nožem prchá od místa, kde byl právě ubodán král Václav III. Stráže mají jasno, a dotyčného na místě zabijí. Zahodili tak ale příležitost dozvědět se, proč se domnělý pachatel vlastně činu dopustil…   Celé město již spí, jen krčma se otřásá v základech. „Na zdraví krále!“ zvolá pijan, a než si obsah
Kolik uzvedne nosorožík a další rekordy ze světa zvířat
epochaplus.cz
Kolik uzvedne nosorožík a další rekordy ze světa zvířat
Svět zvířat je plný rekordů a neuvěřitelných výkonů, i když to třeba na první pohled není vidět. Tady je pár čísel, která vyrazí dech. 13 bilionů tolik sarančat tvořilo hejno, které v roce 1874 napadlo americké státy Iowa Minnesota, Kansas a Texas. Jejich celková váha činila téměř 30 milionů tun. 750 000 000 tun tolik
Kuskus s avokádem
tisicereceptu.cz
Kuskus s avokádem
Voňavé dobroty z Maroka, Tuniska, Turecka i z Bulharska. Mezi oblíbené pokrmy patří i kuskus na různé způsoby. Ingredience na 4 porce 300 g kuskusu 350 ml vroucího kuřecího vývaru 2 avokáda 1
Jak se (ne)povedly naše zásnuby
skutecnepribehy.cz
Jak se (ne)povedly naše zásnuby
Než jsem otěhotněla, rozhodli jsme se s přítelem, že si zaletíme na romantický prodloužený víkend do Paříže. Tedy s prohlídkami památek, nákupy, romantickými snídaněmi v kavárnách. S vínem i vybraným jídlem. Byla jsem natěšená jako blecha a nemohla se dočkat, až konečně uvidím Louvre, katedrálu Notre Dame, Eiffelovu věž. Nikdy jsem totiž v hlavním městě Francie nebyla, ale toužila jsem po tom
Jídelna s vytříbeným vkusem
rezidenceonline.cz
Jídelna s vytříbeným vkusem
Místo pro stolování je velmi často součástí multifunkční společenské zóny, proto na ni svým stylem obvykle navazuje. Shoduje se zejména materiálově, výsledná kompozice mnohdy poslouží i jako přirozený prostorový předěl. Vybavení prostoru, souvisejícího s konzumací jídla, se odvíjí od dané dispozice a její velikosti, odpovídat by mělo rovněž počtu členů domácnosti. Odráží určitě i to,
Spory o dům Václavu Upírovi Krejčí vzaly zdraví!
nasehvezdy.cz
Spory o dům Václavu Upírovi Krejčí vzaly zdraví!
Konec manželství herce Václava Upíra Krejčí (68) a jeho manželky Kateřiny nebyl vůbec poklidný. Dodnes se táhnou spory o majetkové vyrovnání. Nemohou se dohodnout zejména na luxusním domě v pražských
Dodnes neobjasněné záhady: Dávné artefakty i vzkaz o konci světa
enigmaplus.cz
Dodnes neobjasněné záhady: Dávné artefakty i vzkaz o konci světa
Zajímavým objektem, o kterém si mnozí mysleli, že pochází z doby, kdy na Zemi ještě žili dinosauři, je takzvané Londýnské kladivo. Tento artefakt byl nalezen ve 30. letech 20. století v USA, konkrétně
Z čeho se skládá kosmické záření? Napoví přelomová metoda českého fyzika
21stoleti.cz
Z čeho se skládá kosmické záření? Napoví přelomová metoda českého fyzika
Jeden rok večerního sledování televize, jedna cesta letadlem z východního na západní pobřeží USA nebo 3 dny strávené v Atlantě. Všemi těmito činnosti do sebe průměrný Severoameričan dostane dávku 0,1
Gaius Appuleius Diocles: Nejbohatší sportovec v dějinách
epochalnisvet.cz
Gaius Appuleius Diocles: Nejbohatší sportovec v dějinách
Kam se na něj hrabou všichni ti zazobaní basketbalisté, fotbalisté, hokejisté či golfisté. Oproti římskému vozatajovi to jsou jen chudí příbuzní. Gaius Appuleius Diocles si už v době starověku vydělá za svou kariéru tolik, že ho dosud nikdo nepřekonal a stále je hodnocen jako nejbohatší sportovec historie.   Jedním z center zábavy je ve starém