Domů     Půst nebolí a prospěje
Půst nebolí a prospěje
7.3.2024

Půst si sice spojujeme s jarem, ale nic vám nebrání naplánovat si ho na jakékoliv roční období. Má to totiž nepřehlédnutelné výhody.

Nehledě na tradici, která půst provázala s náboženskými svátky jara a zdravotní očistou těla po zimě, je léto dokonce lepší dobou pro půst, ať už zdravotní nebo redukční. Důvodů, proč se vám během prázdninových měsíců bude držet snáze, je hned několik:

– Oproti jaru jsme v mnohem lepší psychické kondici, takže snáze překonáme nepříjemná omezování během půstu. Je to díky zvýšenému množství slunečního svitu, který v mozku vyvolává příliv látek dobré nálady.

Delší doba denního světla totiž vede k vyšší produkci serototinu, takzvaného hormonu dobré nálady. Antidepresivně současně působí i vitamin D, který se v osluněné kůži tvoří.

– Teplé počasí láká k mnoha rozmanitým aktivitám venku, na zahradě, u vody i v přírodě, které dávají zapomenout na pocity hladu nebo chuť k jídlu snižují. Činorodost ostatně podporuje také už zmíněný serotonin.

– Za tropických teplot přirozeně klesá chuť k jídlu, navíc tíhneme spíš k lehčím jídlům s převahou zeleniny a ovoce, která osvěží.

– Pokud se pro půst rozhodnete, brzy zjistíte, že odlehčení jídelníčku usnadňuje snášení letních veder. Je to tím, že tělo nemusí vynakládat na trávení a využití živin tolik energie jako při běžné stravě, jinak řečeno, o něco méně se tím zahřívá.

Půst má více podob

Momentálně velmi populární je přerušovaný půst, a i ten má vícero variant. Ale pojďme se nejdříve podívat na méně známé postní metody. Každá má své výhody a slabiny.

Jaký si vybrat?

BUCHINGERŮV

Vyhovovat bude milovníkům smoothies a čerstvých ovocných šťáv. Jde o uznávanou metodu, kterou vytvořil někdy před sto lety německý lékař Otto Buchinger, a to především pro úlevu od revmatických potíží.

Jak na to: Půst trvá 5 až 7 dní, během nichž je povolena jen tekutá strava. Tu by měly tvořit bylinné čaje, minerálky s nízkým obsahem sodíku, zeleninový vývar (může být s kašovitou zeleninou) a ovocné šťávy.

Po ukončení postu se pak jen pomalu, během několika dnů, přidávají pevné potraviny. Přechod k běžnému jídelníčku v žádném případě nesmí být rázný.

Výhody: Úbytek váhy může být zajímavý, tělo přitom neztrácí vodu a nechybí mu ani minerály a vitaminy. Půst se dá dobře držet i na dovolené.

Slabiny: Je to skutečně hladový půst.

Ale pozor: Ani při tomto půstu není radno překračovat rozumné množství denní konzumace ovocných šťáv a smoothies. Mohli byste pocítit nepříjemné následky účinků ovocného cukru. Nejde jen o kalorie, ale především jeho stravitelnost.

Pro tělo je obtížněji využitelný než sacharóza čili řepný cukr, a tak se ho při větším množstvím zbavuje tím, že vyvolá žízeň a pak ovocný cukr „vyplavuje“ střevem.

Jinými slovy, nastane stejný efekt, jako když se přejíte třešněmi, rovněž bohatými na ovocný cukr.

MAYRŮV

Je opakem Buchingerova půstu, jeho základem je konzumace suchého pečiva. Vymyslel ho rovněž v minulém století karlovarský lékař Franz Xaver Mayr.

Jak na to: K jídlu si můžete dát pouze suché tvrdé housky a zapíjet je budete vodou nebo minerálkou, Mayr samozřejmě dával karlovarskou vodu. Benevolentnější alternativa povoluje mléko místo vody.

Důležité je pečivo důkladně rozžvýkat pro lepší trávení. Počet housek není určen, ale porce by měly být malé a několikrát denně.

Výhody: Pečivo přináší jistý pocit sytosti, který u pitné kúry Buchingera chybí. Omezení tuků a bílkovin příznivě působí na stav jater a slinivky i při potížích se střevem. Mayrův půst se využívá také jako detoxikační metoda.

Slabiny: Dieta v původní podobě bez mléka postrádá jakékoli živiny kromě sacharidů pro akutní doplnění energie. Ovšem ani s mlékem zdaleka nepokrývá nároky těla, takže je třeba ji omezit maximálně na týden.

PŘERUŠOVANÝ

Má několik variant, což je jeho výhodou, protože si lze vybrat způsob půstu, který bude nejlépe vyhovovat vašemu životnímu stylu.

Pro všechny obecně pak platí, že podporují odbourávání uložených tukových zásob, přispívají ke snížení cholesterolu a cukru v krvi, a tím i rizika diabetu.

Přerušovaný půst nijak neomezuje výběr potravin, a tak se dá na rozdíl od redukčních diet držet dlouhodobě, protože při rozumné skladbě jídelníčku nemusí docházet k žádnému nedostatku živin.

Varianty na výběr:

* Metoda 16/8

Je zřejmě nejznámější a nejoblíbenější. Má také benevolentnější verzi 14/10, naopak mnohem přísnější je varianta 20/4, která se pro dlouhodobé dodržování nehodí.

Jak na to: Princip je jednoduchý – z 24 hodin dne je povoleno jíst jen v intervalu 8 hodin, tedy například od 10 ranní do 18 večerní. U benevolentní verze je to 10 hodin, zatímco u přísné jen 4 hodiny.

Po zbylých 16 hodin (u dalších verzí 14 nebo 20 hodin) se postíte, nicméně velká část této doby připadne na spánek.

Během postní části je povoleno pouze pít nápoje, které neobsahují žádnou energii, tedy čistou vodu, slabě a středně mineralizované vody nebo neslazený čaj.

Výhody: Začátek a konec postního intervalu si můžete naplánovat podle svých potřeb, aby co nejméně bolel. Tato metoda je také velmi blízká lidem, kteří mají sklon jíst nárazově a dlouho přes den hladovět. Jejich stravovací styl se moc nezmění, jen dostane pevný rámec.

Slabiny: Metoda má 16/8 výsledky, týdenní úbytek na váze může být 1 až 2 kg, což ovšem může svádět ke hřešení při výběru potravin.

Lehce zjistíte, že ani mlsání sladkostí a dopřávání si tučných jídel nebo uzenin se na váze neprojeví, jenže neblahý vliv na zdraví nezůstane.

* Metoda 5:2

Zde se na čas pro jídlo a hladovění nedělí den, ale vyčleňují se dny týdne.

Jak na to: Během pěti po sobě jdoucích dnů můžete jíst, jak jste zvyklí.

Následují dva dny přísné diety, kdy denní energetický příjem nesmí přesáhnout 500 – 600 kcal, to je asi 2500 kJ. Pod tím si podle podle Lucie Růžičkové, vedoucí nutriční terapeutky ve VFN v Praze a odborné konzultantky AquaLife Institutu, můžete jako denní jídelníček představit malý kousek chleba s nízkotučným tvarohem a pažitkou, malou porci dušených krůtích prsou se zeleninovou rýží nebo pečená rajčata s cuketou a kouskem nízkotučného čerstvého sýra. Nápoje samozřejmě musí být bez cukru.

Výhody: Dva postní dny se při předem naplánované letní aktivitě dají obvykle zvládnout bez pocitu tíživého hladu.

Slabiny: Pětidenní interval mezi posty může svádět ke kompenzaci hladovění naopak přejídáním. Problematický může být také odhad kalorické vydatnosti jídla při postní fázi.

Uvedených 500–600 kcal mohou představovat i např. 3 rohlíky namazané máslem, což jsou vysoce energetické potraviny, po kterých bude pravděpodobně docházet k hladu a chutím, varuje nutriční specialistka Lucie Růžičková.

* Střídavý přerušovaný půst

Označuje se také 10 ve 2, což je jeho nejčastější verze, která znamená, že se půst dodržuje každý druhý den, ostatní dny se jí běžným způsobem.

Jak na to: Ve dnech půstu se zcela nehladoví (i když i tato varianta je možná), ale dodržuje přísná redukční dieta. Celková kalorická hodnota pokrmů a nápojů nemá přesáhnout 500 kcal/ cca 2100 kJ.

Výhody: Je to nejúčinnější metoda přerušovaného půstu, pokud je vaším cílem shazování kil. Týdenní úbytek může být až 2,5 kg.

Slabiny: Jde o metodu velmi náročnou, kterou organizmus nemusí dobře snášet. Dochází při ní k častému hladovění, a tím i k velmi nepravidelnému příjmu stravy.

Dlouhodobě se tento režim nedá dodržovat, upozorňuje nutriční specialistka Lucie Růžičková.

Jak dlouho půst držet?

Doporučuje se 1 až 4 týdny. Konkrétní doba záleží nejen na vašem odhodlání, ale také na zátěži, kterou bude představovat metoda, pro niž se rozhodnete. Půst by měl být šikovným spojením výhod hubnutí v letním období a odlehčeného jídelníčku.

Pokud povede ke zvýšenému psychickému napětí a podráždění, přestává být užitečný a bude lépe ho ukončit. Omezení nanejvýš na 4 týdny je na místě i v opačném případě, že vám postní režim nebude činit potíže.

Ani pak ale není vhodné hladovět celé léto, příliš dlouhý půst by mohl vést k vyčerpání, bolestem hlavy, potížím se spánkem či zhoršení stavu kůže.

Než začnete…

Ujistěte se, že na půst můžete zdravotně dovolit. Ačkoli přiměřený půst obvykle prospívá, neplatí to vždy. Hladovění a nepravidelnost v jídle může zhoršit určité zdravotní potíže.

Vyhnout by se mu měli diabetici, lidé trpící migrénami, nízkým krevním tlakem, srdečně-oběhovými problémy a vážně nemocní lidé.

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
13.4.2024
Téměř každý z nás má v průběhu života zkušenosti s bolestí v zádech. S těmito potížemi navštěvujeme nejen praktické lékaře, ale i neurology, rehabilitační lékaře, ortopedy, revmatology či psychology, neboť do páteře se promítá i duševní bolest. Jak si uchovat zdravou páteř? Je několik věcí, jež by měl vědět každý, kdo si chce páteř uchovat zdravou přiměřeně svému věku. Být průtočným jezírkem V
12.4.2024
Někdy je to zkrátka vrozená kondice nervové soustavy, ale mnohdy se za nervozitou skrývají jiná onemocnění. Úleva při správném léčení tedy může být dvojnásobná. Vnitřní neklid dá zabrat nejen nervóznímu člověku, ale stejnou měrou i jeho okolí, zejména těm nejbližším. Psychické napětí se často ventiluje vztahovačností, útočností, ale i hektickou činorodostí nebo uzavřeností. Vztahy v rodině tím zn
10.4.2024
A to během šesti týdnů: Stačí k tomu úprava večerních rituálů a nácvik jednoduchých technik. Za potíže se spánkem mohou někdy zdravotní problémy a ty je samozřejmě třeba řešit s lékařem, většinou jsou však příčinou jen špatné návyky či přímo zlozvyky, které oddalují a kradou spánek. Dobrou zprávou je, že s trochou snahy a vytrvalosti je můžeme natolik změnit, že spánku už bránit nebudou. Zkuste
3.4.2024
Mozek je přirozeně hravý a nejvíce ho ubíjí rutina. Tedy když jeden den probíhá jako druhý a žádné nové výzvy nepřicházejí. Čelit tomu přitom můžete i maličkostmi. Prostě udělejte něco jinak nebo zkuste nacvičit novou dovednost. Začněte cvičit svou méně šikovnou ruku. Jste praváci? Pak si zkuste vyčistit zuby nebo se učesat levou rukou. U leváků samozřejmě naopak pravou. To je ale jen jedna z řa
2.4.2024
Probiotika v našem povědomí zakotvila jako přírodní prostředek pro zlepšení imunity. Tím skutečně jsou. Mnohem méně se ale ví, že je to jen jedna z jejich mimořádných schopností. Střevo obývá kolem 400 různých typů bakterií a ideální je stav, kdy převažují ty prospěšné, což jsou hlavně laktobacily a bifidobakterie. Ty svým metabolismem vytvářejí prostředí, které nesvědčí škodlivým bakteriím, a
reklama
reklama
Šikovné tipy
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Velký úklid knihovny
Nové knihy stále přibývají, knihovna praská ve švech a ani při sebelepší vůli už se v titulech nevyznáte? Jestli je to i váš problém, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. Učili nás, že knihy se nevyhazují. A tak to neděláme. Ukládáme je, jak se dá. Často, když už máme knihovnu plnou, tak do druhé řady, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
enigmaplus.cz
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
Ocitli jsme se na jiné planetě? Nebo zde natáčeli filmaři? Ani jedno, ani druhé. Jsme v oblasti španělské Andalusie, kde protéká Río Tinto neboli Červená řeka. A přestože se nacházíme na Zemi, ma
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
epochalnisvet.cz
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr.
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
epochaplus.cz
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
Laškovně zapochybuje o přirozené eleganci ňader mladičké tanečnice žádající o angažmá. Kráska sebere ze stolu nůžky, rozstřihne si na prsou šaty a poskytne mu důkaz. Něco takového král při audienci ještě nezažil. Irsko-skotská krev otce a typická krása kreolských genů po matce udělají z Elizy Gilbertové štíhlý uragán černých vlasů, modrých očí, rudých rtů a
Vyrobte si krásné vázy
nejsemsama.cz
Vyrobte si krásné vázy
V obchodě prodávají sice krásné, ale většinou také velmi drahé vázy. Chcete si pořídit vlastní, za niž nebudete muset platit stovky korun? Vytvořte si vázu zcela podle vlastních představ, v barvách a stylu, jež budou nejlépe ladit s vaším pokojem, a ještě ho krásně vyzdobí. Krok za krokem Jarní schovávačka I obyčejná sklenice či lahev bude mít své kouzlo, když ji správně
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
skutecnepribehy.cz
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
Manžel mi vyčítá, že umím jen pomlouvat a roznášet klepy. Ničím tím prý celou rodinu. Já si ale myslím, že nedělám nic zlého. Jsem jen zvědavá. Ráda si povídám s lidmi, myslím, že to je částečně i moje náplň práce, jsem totiž u nás na vsi listonoška. A ta musí přece vědět o všem! Také moc ráda poznávám nové lidi, jsem
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
iluxus.cz
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
Na výstavě se prezentují díla dvou návrhářů inspirovaná koncepčním modelem Lexus LF-ZC (Lexus Future Zero-emission Catalyst), který zkoumá možnou podobu čistého elektromobilu nové generace. Instala
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
historyplus.cz
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
Dvě lodi spouštějí kotvy v nově objevené zátoce. Netrvá dlouho a ocitají se pod útokem domorodých kanoí. Když se Evropané pod ochranou kanonů konečně obrátí na útěk, bude jejich posádka o čtyři námořníky chudší. Děti, které přicházejí na svět v chudých rodinách v malých městečkách na počátku 17. století, nejsou ty, o nichž lze nalézt bohaté záznamy v dobových
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
epochanacestach.cz
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
Technická památka Vodojemy Žlutý kopec se 21. března za přítomnosti zástupců města slavnostně naplno otevřela veřejnosti. Investice města 150 milionů korun zpřístupnila tři podzemní nádrže a také veřejný park na povrchu. TIC BRNO, který bude vodojemy nadále provozovat, připravil spolu s partnery na první víkend 22.–24. března bohatý vizuální program. Poté je budete moci navštívit
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
nasehvezdy.cz
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
Když se herci Adamu Vaculovi (36) zalíbila jeho současná přítelkyně, vítězka kuchařské soutěže MasterChef z roku 2021 Veronika Beskydiarová (30), napsal jí krátkou zprávu – a byla ruka v rukávě. Byd
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
21stoleti.cz
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
Ve svém nejmenším provedení měří 11–13 milimetrů. Je tedy tak akorát drobný, aby se vešel do trávicího ústrojí. Řeč však není o žádné bakterii, ale o unikátním vynálezu vědců z Univerzity v Novém Jižn