Domů     Půst nebolí a prospěje
Půst nebolí a prospěje
7.3.2024

Půst si sice spojujeme s jarem, ale nic vám nebrání naplánovat si ho na jakékoliv roční období. Má to totiž nepřehlédnutelné výhody.

Nehledě na tradici, která půst provázala s náboženskými svátky jara a zdravotní očistou těla po zimě, je léto dokonce lepší dobou pro půst, ať už zdravotní nebo redukční. Důvodů, proč se vám během prázdninových měsíců bude držet snáze, je hned několik:

– Oproti jaru jsme v mnohem lepší psychické kondici, takže snáze překonáme nepříjemná omezování během půstu. Je to díky zvýšenému množství slunečního svitu, který v mozku vyvolává příliv látek dobré nálady.

Delší doba denního světla totiž vede k vyšší produkci serototinu, takzvaného hormonu dobré nálady. Antidepresivně současně působí i vitamin D, který se v osluněné kůži tvoří.

– Teplé počasí láká k mnoha rozmanitým aktivitám venku, na zahradě, u vody i v přírodě, které dávají zapomenout na pocity hladu nebo chuť k jídlu snižují. Činorodost ostatně podporuje také už zmíněný serotonin.

– Za tropických teplot přirozeně klesá chuť k jídlu, navíc tíhneme spíš k lehčím jídlům s převahou zeleniny a ovoce, která osvěží.

– Pokud se pro půst rozhodnete, brzy zjistíte, že odlehčení jídelníčku usnadňuje snášení letních veder. Je to tím, že tělo nemusí vynakládat na trávení a využití živin tolik energie jako při běžné stravě, jinak řečeno, o něco méně se tím zahřívá.

Půst má více podob

Momentálně velmi populární je přerušovaný půst, a i ten má vícero variant. Ale pojďme se nejdříve podívat na méně známé postní metody. Každá má své výhody a slabiny.

Jaký si vybrat?

BUCHINGERŮV

Vyhovovat bude milovníkům smoothies a čerstvých ovocných šťáv. Jde o uznávanou metodu, kterou vytvořil někdy před sto lety německý lékař Otto Buchinger, a to především pro úlevu od revmatických potíží.

Jak na to: Půst trvá 5 až 7 dní, během nichž je povolena jen tekutá strava. Tu by měly tvořit bylinné čaje, minerálky s nízkým obsahem sodíku, zeleninový vývar (může být s kašovitou zeleninou) a ovocné šťávy.

Po ukončení postu se pak jen pomalu, během několika dnů, přidávají pevné potraviny. Přechod k běžnému jídelníčku v žádném případě nesmí být rázný.

Výhody: Úbytek váhy může být zajímavý, tělo přitom neztrácí vodu a nechybí mu ani minerály a vitaminy. Půst se dá dobře držet i na dovolené.

Slabiny: Je to skutečně hladový půst.

Ale pozor: Ani při tomto půstu není radno překračovat rozumné množství denní konzumace ovocných šťáv a smoothies. Mohli byste pocítit nepříjemné následky účinků ovocného cukru. Nejde jen o kalorie, ale především jeho stravitelnost.

Pro tělo je obtížněji využitelný než sacharóza čili řepný cukr, a tak se ho při větším množstvím zbavuje tím, že vyvolá žízeň a pak ovocný cukr „vyplavuje“ střevem.

Jinými slovy, nastane stejný efekt, jako když se přejíte třešněmi, rovněž bohatými na ovocný cukr.

MAYRŮV

Je opakem Buchingerova půstu, jeho základem je konzumace suchého pečiva. Vymyslel ho rovněž v minulém století karlovarský lékař Franz Xaver Mayr.

Jak na to: K jídlu si můžete dát pouze suché tvrdé housky a zapíjet je budete vodou nebo minerálkou, Mayr samozřejmě dával karlovarskou vodu. Benevolentnější alternativa povoluje mléko místo vody.

Důležité je pečivo důkladně rozžvýkat pro lepší trávení. Počet housek není určen, ale porce by měly být malé a několikrát denně.

Výhody: Pečivo přináší jistý pocit sytosti, který u pitné kúry Buchingera chybí. Omezení tuků a bílkovin příznivě působí na stav jater a slinivky i při potížích se střevem. Mayrův půst se využívá také jako detoxikační metoda.

Slabiny: Dieta v původní podobě bez mléka postrádá jakékoli živiny kromě sacharidů pro akutní doplnění energie. Ovšem ani s mlékem zdaleka nepokrývá nároky těla, takže je třeba ji omezit maximálně na týden.

PŘERUŠOVANÝ

Má několik variant, což je jeho výhodou, protože si lze vybrat způsob půstu, který bude nejlépe vyhovovat vašemu životnímu stylu.

Pro všechny obecně pak platí, že podporují odbourávání uložených tukových zásob, přispívají ke snížení cholesterolu a cukru v krvi, a tím i rizika diabetu.

Přerušovaný půst nijak neomezuje výběr potravin, a tak se dá na rozdíl od redukčních diet držet dlouhodobě, protože při rozumné skladbě jídelníčku nemusí docházet k žádnému nedostatku živin.

Varianty na výběr:

* Metoda 16/8

Je zřejmě nejznámější a nejoblíbenější. Má také benevolentnější verzi 14/10, naopak mnohem přísnější je varianta 20/4, která se pro dlouhodobé dodržování nehodí.

Jak na to: Princip je jednoduchý – z 24 hodin dne je povoleno jíst jen v intervalu 8 hodin, tedy například od 10 ranní do 18 večerní. U benevolentní verze je to 10 hodin, zatímco u přísné jen 4 hodiny.

Po zbylých 16 hodin (u dalších verzí 14 nebo 20 hodin) se postíte, nicméně velká část této doby připadne na spánek.

Během postní části je povoleno pouze pít nápoje, které neobsahují žádnou energii, tedy čistou vodu, slabě a středně mineralizované vody nebo neslazený čaj.

Výhody: Začátek a konec postního intervalu si můžete naplánovat podle svých potřeb, aby co nejméně bolel. Tato metoda je také velmi blízká lidem, kteří mají sklon jíst nárazově a dlouho přes den hladovět. Jejich stravovací styl se moc nezmění, jen dostane pevný rámec.

Slabiny: Metoda má 16/8 výsledky, týdenní úbytek na váze může být 1 až 2 kg, což ovšem může svádět ke hřešení při výběru potravin.

Lehce zjistíte, že ani mlsání sladkostí a dopřávání si tučných jídel nebo uzenin se na váze neprojeví, jenže neblahý vliv na zdraví nezůstane.

* Metoda 5:2

Zde se na čas pro jídlo a hladovění nedělí den, ale vyčleňují se dny týdne.

Jak na to: Během pěti po sobě jdoucích dnů můžete jíst, jak jste zvyklí.

Následují dva dny přísné diety, kdy denní energetický příjem nesmí přesáhnout 500 – 600 kcal, to je asi 2500 kJ. Pod tím si podle podle Lucie Růžičkové, vedoucí nutriční terapeutky ve VFN v Praze a odborné konzultantky AquaLife Institutu, můžete jako denní jídelníček představit malý kousek chleba s nízkotučným tvarohem a pažitkou, malou porci dušených krůtích prsou se zeleninovou rýží nebo pečená rajčata s cuketou a kouskem nízkotučného čerstvého sýra. Nápoje samozřejmě musí být bez cukru.

Výhody: Dva postní dny se při předem naplánované letní aktivitě dají obvykle zvládnout bez pocitu tíživého hladu.

Slabiny: Pětidenní interval mezi posty může svádět ke kompenzaci hladovění naopak přejídáním. Problematický může být také odhad kalorické vydatnosti jídla při postní fázi.

Uvedených 500–600 kcal mohou představovat i např. 3 rohlíky namazané máslem, což jsou vysoce energetické potraviny, po kterých bude pravděpodobně docházet k hladu a chutím, varuje nutriční specialistka Lucie Růžičková.

* Střídavý přerušovaný půst

Označuje se také 10 ve 2, což je jeho nejčastější verze, která znamená, že se půst dodržuje každý druhý den, ostatní dny se jí běžným způsobem.

Jak na to: Ve dnech půstu se zcela nehladoví (i když i tato varianta je možná), ale dodržuje přísná redukční dieta. Celková kalorická hodnota pokrmů a nápojů nemá přesáhnout 500 kcal/ cca 2100 kJ.

Výhody: Je to nejúčinnější metoda přerušovaného půstu, pokud je vaším cílem shazování kil. Týdenní úbytek může být až 2,5 kg.

Slabiny: Jde o metodu velmi náročnou, kterou organizmus nemusí dobře snášet. Dochází při ní k častému hladovění, a tím i k velmi nepravidelnému příjmu stravy.

Dlouhodobě se tento režim nedá dodržovat, upozorňuje nutriční specialistka Lucie Růžičková.

Jak dlouho půst držet?

Doporučuje se 1 až 4 týdny. Konkrétní doba záleží nejen na vašem odhodlání, ale také na zátěži, kterou bude představovat metoda, pro niž se rozhodnete. Půst by měl být šikovným spojením výhod hubnutí v letním období a odlehčeného jídelníčku.

Pokud povede ke zvýšenému psychickému napětí a podráždění, přestává být užitečný a bude lépe ho ukončit. Omezení nanejvýš na 4 týdny je na místě i v opačném případě, že vám postní režim nebude činit potíže.

Ani pak ale není vhodné hladovět celé léto, příliš dlouhý půst by mohl vést k vyčerpání, bolestem hlavy, potížím se spánkem či zhoršení stavu kůže.

Než začnete…

Ujistěte se, že na půst můžete zdravotně dovolit. Ačkoli přiměřený půst obvykle prospívá, neplatí to vždy. Hladovění a nepravidelnost v jídle může zhoršit určité zdravotní potíže.

Vyhnout by se mu měli diabetici, lidé trpící migrénami, nízkým krevním tlakem, srdečně-oběhovými problémy a vážně nemocní lidé.

Foto: Shutterstock

Související články
7.7.2025
Za poslední desetiletí jsme si na tolik zvykli na heslo "pitný režim", že jsme se mnohdy naučili pít, i když nemáme žízeň. Tělu to ale nesvědčí. Totéž platí, když se žízeň ozývá a neustává. Nadměrné pití signalizuje zravotní problém. Velkou žízeň přirozeně dostaneme, když se zpotíme za velkého vedra nebo při námaze. Také hodně slané nebo sladké jídlo si vyžádá důkladné zapití. Jenže tím končí výč
4.7.2025
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší je to už s hledáním příčiny, neboť z
1.7.2025
Hudba nás ovlivňuje po celý život a v různých podobách je všude kolem nás. Její blahodárné účinky sami vnímáme a jsou i vědecky potvrzené. Zpěv ptáků, hlasy zvířat, ale i šumění listí nebo bublání vody v potoce můžeme považovat za hudbu. Vnímáme ji už před narozením, kdy slyšíme matčino srdce, dech i hlas. Čím je klidnější a laskavější, tím lépe pro harmonický vývoj novorozence, proto mu prospív
23.6.2025
...se prý má nechat uzrát, než se bude operovat. Kde se tahle lidová moudrost vzala, těžko říct. Ve skutečnosti je tomu právě naopak.   Šedý zákal se hlásí nenápadně. Začnete vidět trochu nezřetelně jako přes závoj. V noci si musíte posvítit, jinak nevidíte skoro nic, stejně tak na čtení potřebujete silnou žárovku. Přitom vás ostré světlo oslňuje.   Proč se tak děje? Oční
19.6.2025
Často ho máme někde na záhonu jen tak pro radost, protože pěstování je snadné a jeho barva potěší oči a zahradu rozzáří. Navíc kvete od jara až do podzimu. Potřebujete jen slunné místo a propustnou půdu. Naši předkové věděli, že květy měsíčku, který nazývali třeba sluníčko, krušínek, nechtík nebo deštná bylina, mají léčivé účinky. A tak je sušili a vyráběli různé masti, tinktury, olejíčky nebo
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
V Dubaji vzniká rezidence s fotbalovou duší
epochalnisvet.cz
V Dubaji vzniká rezidence s fotbalovou duší
Když se fotbalový klub Chelsea rozhodne vstoupit do světa realit, nevznikne z toho jen obyčejný projekt. V Dubaji se právě chystá unikát, který spojuje vášeň pro sport, luxusní životní styl a architektonické ambice. Rezidenční mrakodrapy s výhledem moře nabídnou nejen prvotřídní zázemí pro regeneraci, ale dokonce i střešní fotbalové hřiště. V Dubaji jsme zvyklí na ledacos. Nekonečné skypooly
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
3 kati nacistů: Hitlerův popravčí přišel po válce Spojencům vhod
historyplus.cz
3 kati nacistů: Hitlerův popravčí přišel po válce Spojencům vhod
První se ještě houpe na laně a dalšího už přivádějí. Hrstku přítomných svědků snad občas zamrazí při pohledu na těla mrtvých nacistických pohlavárů. Jenom kat se s poklidem kouká na vykonanou práci. Není nervózní. „Jsem pyšný na to, že jsem těch deset nacistů popravil. Někdo to musel udělat,“ prohlásí později…   Stínání hlav rozhodně nepatří
Přítelkyně mého vnuka mi zkazila narozeniny
skutecnepribehy.cz
Přítelkyně mého vnuka mi zkazila narozeniny
Ne každému mladému se musí oslavy staršího člověka líbit, ale určitě by bylo slušností to alespoň předstírat. Partnerka mého vnuka to nezvládla. Lada se jmenovala, a už to jméno zavánělo povýšeností. Jak jsem ho uslyšela, zapracovala moje ženská intuice a vnitřní hlas mi řekl, že s touto dívkou náš Lukáš šťastný nebude. Ale všichni mi oponovali, že až
Branišová: Dítě, nebo rozchod?
nasehvezdy.cz
Branišová: Dítě, nebo rozchod?
Slavný hokejista Jaromír Jágr (53) se mění k nepoznání, ale možná ne tím směrem, který si jeho krásná přítelkyně, televizní moderátorka Dominika Branišová (30), přeje nejvíc. Pomáhá jí v domácnost
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Ze 4 800 let starých zubů byl sekvenován první lidský genom ze starověkého Egypta
21stoleti.cz
Ze 4 800 let starých zubů byl sekvenován první lidský genom ze starověkého Egypta
Pokusy o extrakci DNA z mumií starověkého Egypta nebyly dlouho příliš úspěšné, ukázalo se totiž, že mumifikace zřejmě rozpad DNA urychluje. Nyní se však odborníkům podařilo sekvenovat genom obyvatele
Tajemný Vyšehrad: Skrývá ve svém nitru nález století?
enigmaplus.cz
Tajemný Vyšehrad: Skrývá ve svém nitru nález století?
Na konci srpna roku 2014 se výzkumníkům z Archeologického ústavu Akademie věd ČR podaří zásadní archeologický objev. V útrobách Vyšehradu odhalí pozůstatky gigantického kostela. Kdo ho postavil? Za ja
Když je vedro, hurá k vodě!
epochanacestach.cz
Když je vedro, hurá k vodě!
Léto na Vysočině voní po borovicích, opalovacím krému a studené malinovce. Ať už se vidíte spíš s nohama v rybníce nebo v proudu skluzavky, Vysočina nabízí obojí. Není to totiž jen kraj kopců a lesů, ale i vody – čisté, přírodní, zábavné i relaxační. Připravili jsme pro vás výběr těch nejlepších míst, kde se v létě
Bulharsko a jeho nejkrásnější přímořské skvosty
nejsemsama.cz
Bulharsko a jeho nejkrásnější přímořské skvosty
Na které vás čeká nejvíc zábavy, nejlepší servis a kde nejvíc načerpáte sílu z nespoutané přírody? Přinášíme vám výběr pláží na pobřeží Černého moře, na nichž si dovolenou v Bulharsku bezvadně užijete! Zlaté písky Pulzující život, dovolenková atmosféra a relax na lehátku s drinkem v ruce. Právě to je vyhlášená pláž Bulharska v letovisku Zlaté písky. Nachází se asi 17 kilometrů severně od přístavního města Varna. Jde
Průlomové vynálezy historie: Na počátku byl jeden rozdělaný ohýnek
epochaplus.cz
Průlomové vynálezy historie: Na počátku byl jeden rozdělaný ohýnek
Vývoj lidstva jde nezadržitelně kupředu, někdy dokonce spěchá tak rychle, že za sebou nechává stovky zmařených životů. Jindy ale přispěje ke zkvalitnění všedních dní, jako je tomu třeba v případě splachovacích toalet. Ovládnutí ohně, jednoho z prvních a nejdůležitějších vynálezů, však zcela zásadně proměnilo směr lidských dějin a položilo základy naší civilizace. Oheň: Dobrý sluha,
DS Automobiles nabízí N°4 už i v České republice
iluxus.cz
DS Automobiles nabízí N°4 už i v České republice
DS N°4, nejnovější výtvor představený společností DS Automobiles, je nyní k dispozici k objednání. Jako hybrid s autonomním dobíjením je DS N°4 k dispozici již od 770 000 Kč v zaváděcí akci na speciál